صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علت عقب ماندگی مسلمانان (چرا ما، ما شدیم؟ )

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۴
  نوشته
  185
  حضور
  11 روز 13 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  318

  راهنما علت عقب ماندگی مسلمانان (چرا ما، ما شدیم؟ )
  سلام.
  میدانم در این زمینه تاپیک های دیگری هم هست، اما هیچکدام به عقیده من پرسش را نشکافته اند و پاسخ هایی که داده شده سطحی است .

  هنگامی که بحث از علل عقب ماندگی مسلمانان و ایرانیان میشود ، اولین واکنشی که از مسلمانان میبینیم باد کردن رگ غیرت آنان است و میگویند نخیر اینگونه نیست، ما ابوعلی سیناها و خواجه نصیرالدین طوسی ها داشتیم ! خدا بکشد این انگلیسی ها را که از وقتی که آمدند ما را ذلیل و خوار کردند و با آتش تفرقه افکندن در بین مسلمین ، باعث شدند ما سرمان به جنگ گرم شود و خودشان پیشرفت کردند . اما میخواهم بگویم اتفاقا درست میگویند ! اما اتفاقا سوال هم همینجاست ! چرا بلاد اسلامی هیچ گاه نتوانستند که کشوری را استعمار کنند ؟ چرا ما نتوانستیم با کشتی به انگلستان سفر کنیم و آنان را در حالی که به شدت عقب مانده بودند ، جاده و بیمارستان و دانشگاه نداشتند، زیر دیکتاتوری پادشاهان زندگی میکردند، نمیدانستند فیزیک و شیمی چیست و... ؛ ببینیم و آنان را یا هدایت کنیم و یا استعمار ؟
  جهان به کره ماه رفته ، میتواند در آزمایشگاه انسان تولید کند ، میتواند پیامی را در کسری از ثانیه به نقطه دیگر جهان مخابره کند ، میتواند در چند ساعت از قاره ای به قاره دیگر طی الارض کند
  !میخواهد تا یازده سال دیگر اولین انسان ها را به کره مریخ بفرستد ، میخواهد ربات هایی را بسازد که در فوتبال بهترین فوتبالیست های انسان را شکست دهد ، و سهم ما مسلمانان از همه این ها چیست ؟ تقریبا هیچ !!!
  آه ، لطفا از بحران محیط زیست و اقتصاد ربوی و مشکلات انسان کنونی برایم نگویید و نگویید که تمدنشان دارد نسل انسان را از روی زمین نابود میکند و این همه مشکلات دارد و به درد نمیخورد و ... . همه مان میدانیم ، این مشکلاتیست که غرب آن را میبیند و متوجه است و خودش میخواهد آنان را برطرف کند . چیز هایی که شما میگویید هم ترجمه همان آثار متفکران غربی مثل چامسکی است . خودمان را گول نزنیم ، هممان میدانیم که غرب بسیار جلوتر از مسلمین است و ماهم آرزوی رسیدن به آنان را داریم .
  ما از ابوعلی سینا و خواجه نصیرالدین میگوییم اما نمیگوییم که بوعلی توسط غزالی ها تکفیر می شد. غزالی هایی که تعدادشان کم نبود . ما نمیگوییم که خواجه نصیرالدین که آخرین نسل ، از نسل دانشمندان دوران طلایی مسلمین است برای قرن هفتم است و ما تا قاجار دیگر دانشمندی در علوم طبیعی نداشتیم. یعنی 500 سال در خواب بودیم، خوابی همراه با ذلیلی و خفت . در آن 500 سال غرب پیشرفت میکرد و ما پسرفت . چون تفکر تکفیری در جهان اسلام رایج بود و هر که نظرش مخالف ما بود، خونش هدر میرفت
  !
  مگر در جامعه ای که دانشمندان علوم تجربی اش تکفیر میشوند میتوان انتظار پیشرفت در شیمی و فیزیک داشت ؟
  چرا غزالی مهم است ؟ چون شخصیتی بود تاثیر گذار در تاریخ ایران و مسلمین . تفکر او در ایران رایج شد و باعث ساخت مدارس نظامیه در سراسر ایران شد. مدارسی که تنها به علم فقه و ... میپرداخت و خبری از علوم تجربی در آن نبود. مدارسی که استفاده از عقل را تنها در محدود شارع مقدس جایز میدانست و هر حرفی مخالف خودش را تکفیر میکرد
  ! و این تفکر که بوعلی سینا را تکفیر کرد تا 500 سال در این مملکت و دیگر ممالک اسلامی حاکم بود .
  ما همواره از بوعلی سینا و رازی و مرحوم خواجه میگوییم و به آنها افتخار میکنیم اما هیچ وقت نشده که به این دوره خفت بار اشاره کنیم و دلایل وقوعش را بررسی .
  حال میخواهم در این باره با کارشناس گرامی بحث کنیم . بدین صورت که نظرشان را دراین باره بگویند .

  به دوستان عزیز نیز 3 منبع جالب که آرا مختلفی باهم دارند را برای بررسی معرفی میکنم:
  1.
  آیت الله مرتضی رضوی از علمای حوزه علمیه قم http://binesheno.com
  2. رضا منصوری از استادان فیزیک دانشگاه شریف http://www.rmansouri.ir/fa

  3.
  کتاب " ما چگونه ما شدیم ؟ " دکتر صادق زیباکلام http://zibakalam.com

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,399
  حضور
  203 روز 14 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61452  با نام و یاد دوست


  علت عقب ماندگی مسلمانان (چرا ما، ما شدیم؟ )

  کارشناس بحث: استاد مقداد


 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,792
  حضور
  28 روز 17 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4842  نقل قول نوشته اصلی توسط jostojoogarhaqiqat نمایش پست ها
  علت عقب ماندگی مسلمانان (چرا ما، ما شدیم؟ )
  علیکم السلام

  برای پاسخ به این سوال باید عوامل متعددی را در نظر گرفت و به آنها توجه نمود:

  ۱- باید میان دو موضوع، تفكیك قائل شویم یكى دین اصیل و ناب و خالص كه از طرف خداوند به عنوان برنامه‏‌اى كامل براى زندگى بشر آمده است و دیگرى، عقایدى موهوم و خرافات كه ساخته دست بشر بوده و به عنوان دین معرفى گردیده است (همانند عقاید موهوم ارباب كلیسا درباره خداوند و تعالیم آنها دربارة علم و نحوه زندگى مردم اروپا در قرون وسطا) چون ما نیز معتقد نیستیم هر دینی حق است و سبب سعادت بشر می شود.

  ۲- نباید تسلیم محض ادبیات کشورهای استعمار گر بود. و باید به این نکته اندیشید که آیا غرب پیشرفته است و ما عقب مانده؟ می بینیم که در غرب علي‏رغم رشد و ترقّى تمدن غرب در برخى از زمینه‏‌ها، انحطاط و بحران‏هاى جدى دیگرى در كنار آن پدید آمد و بشریت را در ورطه خطرناكى قرار داده و فریاد متفكران و اندیشمندان را بلند كرده است. پیشرفت غرب به دلیل تك ساحتى بودن، در خدمت بشر نبوده است. و پیشرفتی که امروزه از آن سخن گفته می شود، پیشرفت صنعت و تكنولوژى است که خارج از هویت انسان صورت گرفته است آیا در كشورهاى پیشرفته، پیشرفت اخلاق، ایمان و رفتارهاى انسان صورت پذیرفته است؟
  این چه پیشرفتى در انسانیت و تمدن است كه به جهت نفت و سلطه بر جهان، خون هزاران انسان‏هاى بى گناه ریخته مى‏‌شود؟ آیا جنگ جهانى اول و دوم انفجار بمب اتمى هیرو شیما وناكازاكى، كشتار وسیع مردم ویتنام، و ... براى بیان سیاه بودن تمدن غربى كفایت نمى‌‏كند؟

  ۳- پیشینه تمدن مسلمانان در طى قرون متمادى و صدور تمدن به كشورهاى دیگر از جمله كشورهاى اروپایى نشان مى‌‏دهد كه دین تعارضی با تمدن ندارد. و نباید با انحصار نگاه به یک بخش کوتاه از تاریخ، به جمع بندی رسید و نظریه داد.

  ۴- با دقت بیشتر در همین مقطع تاریخی می یابیم که تنها مسلمانان و كشورهاى اسلامى نیستند كه در تکنولوژی عقب مانده اند. بلكه كشورهاى غیر اسلامى بسیارى نیز به این مشکل مبتلا هستند.

  ۵- در كشورهاى پیشرفته نیز به رغم در اختیار داشتن منابع فراوان و دسترسى به ارقام بالایى از رشد اقتصادى، رفاه همگانى تحقق نیافته است و به طور معمول، گروه خاصى از رهاورد توسعه بهره مى‏گیرند و عده بسیارى در فقر زندگى مى‏‌كنند.

  ۶- بسیارى از دانشمندان غربى و پدید آورندگان تمدن جدید غرب نیز دین‏گرا هستند هر چند این تمدن نو، بر پایه دین‏گرایى بنیان نهاده نشده است.

  بنابر موارد فوق روشن مى‌‏شود كه نه دین سبب عقب ‏ماندگى است و پیشرفت غرب اگر چه بعد از درگیری با دین بوده، اما درگیری با دینی بوده که خرافی شده و با علم مبارزه می کرده و ... .
  حال با توجه به اینکه روشن شد، دین عامل عقب افتادگی در تکنولوژی نیست، بهتر است نیم نگاهی به عوامل این عقب ماندگی بیاندازیم تا برای آن چاره بیندیشیم:

  ۱. مسلمانان بر اساس انگیزش و هدایت‏هاى دینى، مسیر رشد تعالى را پوییدند و بر اثر انحراف از دین و آلودگى به مفاسد دنیاپرستى و سستى و كاهلى، به انحطاط و عقب ماندگى گراییدند.

  ۲. نظام‏هاى سیاسى فاسد و استبدادى نیز نقش مهمى در این زمینه داشتند. این نظام‏ها به جاى همّت در جهت رشد و پیشرفت مسلمانان، فقط به فكر حفظ قدرت خویش و صرف هزینه‌‏هاى عمومى مسلمانان در جهت خوش‏گذرانى و رفاه خود بودند. وجود این نظام‏ها و حاكمان فاسد، خود ناشى از انحرافات سیاسى صدر اسلام پس از رحلت پیامبر عظیم ‏الشأن و انحرافات اعتقادى و اجتماعى بعد از آن بود. این نظام‏هاى سیاسى، بر شخصیت و منش انسان‏ها و فرهنگ این جوامع آثار زیان بارى نهاد.

  ۳. بیگانگان و استعمارگران براى عقب نگاه داشتن كشورهاى جهان سوم از جمله مسلمانان و استثمار منابع انسانى و طبیعى، تهاجم گسترده اى به این كشورها داشتند.

  ۴. سرگرم شدن مسلمانان به تفرقه و جنگ‏هاى داخلى و جانشین ساختن شعارهاى استعمارى همچون ناسیونالیزم و پان‏عربیزم به جاى تكیه بر اصول‏گرایى و اتحاد بین ‏الملل اسلامى، از دیگر علل عقب ماندگى مسلمانان است.

  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,309
  حضور
  40 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  3677  با سلام

  علل عقب ماندگی مسلمانان

  برای همه ما که دغدغه دینی داریم شاید جای سوال باشد که چرا مسلمانان پس از آنهمه نفوذ و انتشاراسلام رو به افول گذاشتند و در حالیکه پیشرفتهای علمی در آن زمان بیشتر در انحصار مسلمانان بود و دانشمندان اسلامی آن زمان هنوز هم برای خیلی ها در غرب چهره ای شناخته شده هستند . چرا در زمان کنونی تمام کشورهای اسلامی جزو کشورهای عقب افتاده یا حداکثرجزو کشورهای در حال توسعه هستند؟!!!

  عوامل داخلی موثر در افول مسلمانان(در زمان حکومت امویان).

  تبدیل حکومت اسلامی به حکومت استبدادی و موروثی که حاکمان به جای اجرای احکام الاهی تابع هوا و هوس فردی خود بودند
  از بین رفتن مساوات و برابری که یکی از ارکان مهم نظام اسلامی است درحالیکه قرآن و سنت ÷پیامبر تمامی امتیازها را ملغی و ملاک را بر پرهیزگاری قرار داده بود اختصاص درآمد حکومت به تجمل و خوشگذرانی حکومت بجای صرف آن در امور عمومی....استفاده از قوه قهریه برای نابودی مخالفان دستگیری حبس شکنجه کشتار و گاه قتل عام.....گرایش به تجمل در زندگی خوراک لباس خانه و...می گساری زن بارگی کنیزکان آوازه خوان و مدیحه سرایی به سبک و سیاق دوران جاهلیت ....

  و در کنار عوامل داخلی فوق عوامل خارجی

  کینه شدید غیر مسلمانان نسبت به مسلمانان بدلیل موفقیتهای چشمگیر آنها در جنگهای متعدد و فتح مناطق وسیعی از اروپا و...
  تهاجم فرهنگی اروپاکه در طی برنامه ای طولانی مدت تخم رخوت بی اعتقادی و بی اعتنایی را در جامعه مسلمانان پاشیدو تهی ساختن جامعه اسلامی از درون به عنوان مثال: چهره های سرشناس مسلمانان به گردشگاههای مجلل و زیبای مسیحیان می رفتند تا علاوه بر گردش به تماشا و لذت بردن از دختران مسیحی نیز بپردازند باده گساری به امری عادی در بین مسلمانان تبدیل شد و هرکه ازاین کار سرباز می زد او را کهنه پرست و متعصب خطاب می کردندو...
  مسجد تنها به جایگاه افراد سالخورده تبدیل شده بود و در عوض مراکز عیش و نوش مملو از جوانان بودو.. رواج فساد اداری و رشوه و اختلاس و...
  بی توجهی نسبت به صنعتگران دهقانان و کارگران و..

  وعوامل درونی دیگر

  استبدادپادشاهانی که برای توجیه قدرت خود از ایدئولوژی نیز مدد می جستند و نظریه خدادادی بودن قدرت خود را مطرح کرده و سعی در انتقال حکومت از نسلی به نسل دیگربه عنوان یک خاستگاه مقدس و آسمانی داشتند و تبلیغ اینکه خدمت به شاه خدمت به خداست و فرمان پادشاه نیز فرمان خداست با هدف نهادینه سازی رعب و وحشت مافوق بشری در قلب رعایا تا اندیشه طغیان را به مخیله راه ندهند و..
  دنیاگرایی تحجر و دور شدن از اسلام راستین و ثروت هنگفت خلفا و امراو...و ظهر جریاناتی که یکی نظریه حسبنا کتاب ا... و دیگری حسبنا احادیثنا و اخبارنا را طرح کردند و جریانی که در قالی تقدس مساله معرفت ناپذیری و دست نایافتنی بودن آموزه های قرآنی را مطرح کردند و...
  و گسترش اهل تصوف در برابر اهل شرع و پیروان عقل که عقل و استدلال را برای وصول به حقیقت ناکافی می شمردندو گاه ازآن به عنوان حجاب شناخت و معرفت خداوند یاد می کردند در حالیکه هر کجا تعقل و تفکر محکوم به ایستایی باشد طبعا"جمود و تحجر نیز تقویت خواهد شد.
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  407
  حضور
  20 روز 2 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  863

  علت عقب ماندگی مسلمانان (چرا ما، ما شدیم؟ )
  به دلایلی مثل انقلاب فرانسه-انقلاب صنعتی، به وجود اومدن دانشمندان و اندیشمندان بزرگ در غرب که اختراعات شگرف داشتند
  تازه دستاورد های همون تعداد دانشمند کم که توی شرق بودن در موارد زیادی مثل حمله ی مغول از بین رفت و چیز زیادی باقی نموند
  بعد از حمله ی مغول شرق بطور کامل در برابر غرب شکست خورد
  ویرایش توسط Freeman : ۱۳۹۴/۱۲/۱۹ در ساعت ۱۱:۳۱
  به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم
  کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم
  "حکیم فردوسی"

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۴
  نوشته
  19
  حضور
  18 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  59  نقل قول نوشته اصلی توسط Freeman نمایش پست ها
  به دلایلی مثل انقلاب فرانسه-انقلاب صنعتی، به وجود اومدن دانشمندان و اندیشمندان بزرگ در غرب که اختراعات شگرف داشتند
  تازه دستاورد های همون تعداد دانشمند کم که توی شرق بودن در موارد زیادی مثل حمله ی مغول از بین رفت و چیز زیادی باقی نموند
  بعد از حمله ی مغول شرق بطور کامل در برابر غرب شکست خورد
  شرق فقط ایران که نیست.چین و ژاپن و هند و کره جنوبی هم هستن.اونها هم شکست خوردن؟

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  407
  حضور
  20 روز 2 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  863

  علت عقب ماندگی مسلمانان (چرا ما، ما شدیم؟ )
  نقل قول نوشته اصلی توسط ebrahimi.ahmad40 نمایش پست ها
  شرق فقط ایران که نیست.چین و ژاپن و هند و کره جنوبی هم هستن.اونها هم شکست خوردن؟
  اون کشور ها هم در یک مقطعی شکست خوردند ولی بعداً خودشون رو بالا کشیدن
  مثلاً چینی ها مخترع ساعت بودند در زمان انقلاب صنعتی غرب افول کردند و خودشون از غرب ساعت وارد می کردن
  اما در کل درست می گید (خاورمیانه، کشورهای اسلامی) درست تر هست تا (شرق)
  ویرایش توسط Freeman : ۱۳۹۴/۱۲/۱۹ در ساعت ۱۲:۴۳
  به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم
  کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم
  "حکیم فردوسی"

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۴
  نوشته
  185
  حضور
  11 روز 13 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  318  سلام علیکم و رحمت الله .
  ۲- نباید تسلیم محض ادبیات کشورهای استعمار گر بود. و باید به این نکته اندیشید که آیا غرب پیشرفته است و ما عقب مانده؟ می بینیم که در غرب علي‏رغم رشد و ترقّى تمدن غرب در برخى از زمینه‏‌ها، انحطاط و بحران‏هاى جدى دیگرى در كنار آن پدید آمد و بشریت را در ورطه خطرناكى قرار داده و فریاد متفكران و اندیشمندان را بلند كرده است. پیشرفت غرب به دلیل تك ساحتى بودن، در خدمت بشر نبوده است. و پیشرفتی که امروزه از آن سخن گفته می شود، پیشرفت صنعت و تكنولوژى است که خارج از هویت انسان صورت گرفته است آیا در كشورهاى پیشرفته، پیشرفت اخلاق، ایمان و رفتارهاى انسان صورت پذیرفته است؟
  ابتدا ممنون میشوم اگر بیشتر سخنی را که به رنگ سبز درآوردم توضیح دهید .
  اما درمورد سوالتان ، بله پیشرفت اخلاق و رفتارهای انسانی در غرب صورت پذیرفته است . البته این مطلب برای من هم قابل هضم نیست که چگونه ، اما میبینم که صورت گرفته است. شاهد هستیم که بسیاری از مخالفان جنایات جنگی رژیم صهیونیستی افرادی هستند که خود را آتئیست مینامند . چامسکی که یکی از بزرگترین مخالفان درجه 1 آمریکا و سیاست های امپریالیستی جهان غرب است، یک آتئیست است . مارکس که منتقد شماره 1 سرمایه داری بود آتئیست بود . داکینز که مخالف جنگ ویتنام بود آتئیست بود ، صادق هدایت که از مخالفان استبداد رضا و محمدرضا شاه بود به نظر می آید آدم دینداری نبود و ... .
  البته برای بنده هم جای سوال است که چرا رو به پوچی و بی بند وباری نمی آورند و چگونه اخلاق را در زندگی بشر مهم می دانند ، اما همانطور که گفتم واقعا اقدامات بشردوستانه زیادی انجام میدهند و همانطور که گفتم بسیاری از افرادی که در غرب زندگی میکنند همصدا با شما فریاد میزنند که :
  این چه پیشرفتى در انسانیت و تمدن است كه به جهت نفت و سلطه بر جهان، خون هزاران انسان‏هاى بى گناه ریخته مى‏‌شود؟ آیا جنگ جهانى اول و دوم انفجار بمب اتمى هیرو شیما وناكازاكى، كشتار وسیع مردم ویتنام، و ... براى بیان سیاه بودن تمدن غربى كفایت نمى‌‏كند؟
  پیشینه تمدن مسلمانان در طى قرون متمادى و صدور تمدن به كشورهاى دیگر از جمله كشورهاى اروپایى نشان مى‌‏دهد كه دین تعارضی با تمدن ندارد. و نباید با انحصار نگاه به یک بخش کوتاه از تاریخ، به جمع بندی رسید و نظریه داد.
  ابتدا عرض میکنم که بنده هم معتقدم دین تعارضی با تمدن ندارد اما سوالی که پرسیدم این بود که در این بخش نه چندان کوچک تاریخ < بیش از ثلث تاریخ اسلام > چرا در خواب بودیم ؟

  مسلمانان بر اساس انگیزش و هدایت‏هاى دینى، مسیر رشد تعالى را پوییدند و بر اثر انحراف از دین و آلودگى به مفاسد دنیاپرستى و سستى و كاهلى، به انحطاط و عقب ماندگى گراییدند.
  آیا اروپائیان که پیشرفت کردند دنیا پرست نبودند ؟
  آیا در آن 500 سالی که ما خواب بودیم متقی تر نبودیم ؟

  نظام‏هاى سیاسى فاسد و استبدادى نیز نقش مهمى در این زمینه داشتند. این نظام‏ها به جاى همّت در جهت رشد و پیشرفت مسلمانان، فقط به فكر حفظ قدرت خویش و صرف هزینه‌‏هاى عمومى مسلمانان در جهت خوش‏گذرانى و رفاه خود بودند. وجود این نظام‏ها و حاكمان فاسد، خود ناشى از انحرافات سیاسى صدر اسلام پس از رحلت پیامبر عظیم ‏الشأن و انحرافات اعتقادى و اجتماعى بعد از آن بود. این نظام‏هاى سیاسى، بر شخصیت و منش انسان‏ها و فرهنگ این جوامع آثار زیان بارى نهاد.

  آیا دوران طلایی اسلام در نتیجه نهضت ترجمه امویان و در بستر حکومت عباسیان اتفاق نیفتاد ؟
  ۳. بیگانگان و استعمارگران براى عقب نگاه داشتن كشورهاى جهان سوم از جمله مسلمانان و استثمار منابع انسانى و طبیعى، تهاجم گسترده اى به این كشورها داشتند.

  سوال دقیقا همینجاست : چرا ما نتوانستیم استعمارگر باشیم و آن ها توانستند ؟


 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۴
  نوشته
  185
  حضور
  11 روز 13 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  318  سلام و ممنون از پاسختان .
  تبدیل حکومت اسلامی به حکومت استبدادی و موروثی که حاکمان به جای اجرای احکام الاهی تابع هوا و هوس فردی خود بودند
  از بین رفتن مساوات و برابری که یکی از ارکان مهم نظام اسلامی است درحالیکه قرآن و سنت ÷پیامبر تمامی امتیازها را ملغی و ملاک را بر پرهیزگاری قرار داده بود اختصاص درآمد حکومت به تجمل و خوشگذرانی حکومت بجای صرف آن در امور عمومی....استفاده از قوه قهریه برای نابودی مخالفان دستگیری حبس شکنجه کشتار و گاه قتل عام.....گرایش به تجمل در زندگی خوراک لباس خانه و...می گساری زن بارگی کنیزکان آوازه خوان و مدیحه سرایی به سبک و سیاق دوران جاهلیت ....
  استبدادپادشاهانی که برای توجیه قدرت خود از ایدئولوژی نیز مدد می جستند و نظریه خدادادی بودن قدرت خود را مطرح کرده و سعی در انتقال حکومت از نسلی به نسل دیگربه عنوان یک خاستگاه مقدس و آسمانی داشتند و تبلیغ اینکه خدمت به شاه خدمت به خداست و فرمان پادشاه نیز فرمان خداست با هدف نهادینه سازی رعب و وحشت مافوق بشری در قلب رعایا تا اندیشه طغیان را به مخیله راه ندهند و..
  شما درست میفرمایید اما همانطور که میدانید تمام دانشمندانی هم که شما به آن ها افتخار میکنید در همین حکومت های فاسد رشد کرده اند . یعنی دوران طلایی اسلام و دوران خواب عمیق بلاد اسلامی شباهت هایی دارند که شما بیان فرمودید اما حتما تفاوت ها این اختلافات را ایجاد کرده است .
  تهاجم فرهنگی اروپاکه در طی برنامه ای طولانی مدت تخم رخوت بی اعتقادی و بی اعتنایی را در جامعه مسلمانان پاشیدو تهی ساختن جامعه اسلامی از درون به عنوان مثال: چهره های سرشناس مسلمانان به گردشگاههای مجلل و زیبای مسیحیان می رفتند تا علاوه بر گردش به تماشا و لذت بردن از دختران مسیحی نیز بپردازند باده گساری به امری عادی در بین مسلمانان تبدیل شد و هرکه ازاین کار سرباز می زد او را کهنه پرست و متعصب خطاب می کردندو...
  مسجد تنها به جایگاه افراد سالخورده تبدیل شده بود و در عوض مراکز عیش و نوش مملو از جوانان بودو.. رواج فساد اداری و رشوه و اختلاس و...
  این مطالبی هم که شما فرمودید تنها در اسپانیا صادق است و به نظر نمی آید ایران اینگونه بوده باشد .
  دنیاگرایی تحجر و دور شدن از اسلام راستین و ثروت هنگفت خلفا و امراو...و ظهر جریاناتی که یکی نظریه حسبنا کتاب ا... و دیگری حسبنا احادیثنا و اخبارنا را طرح کردند و جریانی که در قالی تقدس مساله معرفت ناپذیری و دست نایافتنی بودن آموزه های قرآنی را مطرح کردند و...
  و گسترش اهل تصوف در برابر اهل شرع و پیروان عقل که عقل و استدلال را برای وصول به حقیقت ناکافی می شمردندو گاه ازآن به عنوان حجاب شناخت و معرفت خداوند یاد می کردند در حالیکه هر کجا تعقل و تفکر محکوم به ایستایی باشد طبعا"جمود و تحجر نیز تقویت خواهد شد.
  با این پاراگراف موافقم . میدانیم این تصوفی که شما میفرمایید در غرالی نیز وجود داشت و اندیشه غرالی به سرعت در ایران گسترده شد و کار به جایی رسید که در مدارس آن زمان < نظامیه ها > میگفتند که عقل مجاز است تنها در محدوده شارع مقدس جولان دهد و لا غیر !!!

 18. صلوات ها 2


 19. #10

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۴
  نوشته
  185
  حضور
  11 روز 13 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  318  تازه دستاورد های همون تعداد دانشمند کم که توی شرق بودن در موارد زیادی مثل حمله ی مغول از بین رفت و چیز زیادی باقی نموند
  بعد از حمله ی مغول شرق بطور کامل در برابر غرب شکست خورد
  خورشید علم و دانش در ایران قبل از حمله مغول نیز رو به افول بود و با آمدن مغول تیر آخر بر پیکره در حال احتضار دانش ایرانی زده شد . مرحوم خواجه نصیرالدین تک ستاره عصر خودش بود و بعد از ما دانشمند بزرگ دیگری در علوم تجربی نداشتیم تا عصر قاجار و آشنایی ما با مدرنیته .
  نقل قول نوشته اصلی توسط ebrahimi.ahmad40 نمایش پست ها
  شرق فقط ایران که نیست.چین و ژاپن و هند و کره جنوبی هم هستن.اونها هم شکست خوردن؟
  بله چین و ژاپن و هند و کره هم اگر با تمدن اروپاییان آشنا نمیشدند وضعیتشان مثل مسلمانان بود . یعنی هم ما و هم کشورهای آسیای شرقی به شدت عقب مانده بودیم و عقب مانده می ماندیم اگر با غرب آشنا نمیشدیم . این که چین و ژاپن الان اینقدر پیشرفته هستند و ما نه؛ به نحوه عملکرد ما بعد از آشنایی با مدرنیته برمیگردد. آنان کسانی را فرستادند تا با غرب آشنا شود و پیشرفت های غرب را به کشورشان منتقل کند و ما مرحوم میرزا تقی خان امیرکبیر را که داشت همینکار را جلوتر از ژاپنی ها میکرد را کشتیم!!!

 20. صلوات


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود