آیا اسک دین جزو کتب ضاله است؟

تب‌های اولیه

91 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام

گفتار کارشناسی را چندی پیش به یاد دارم که از درد دل کاربران اسک دین می گفت

این چه سایتی است که به جای اینکه از شبهاتمان بکاهد بر ان می افزاید
به جای اینکه شبهات را برطرف کند عمیق تر و بلکه ثابت میکند

ایا نویسندگان شبهات، نویسندگان کتاب ضاله هستند ؟
ایا منتشر کنندگان جستارها در فضای مجازی مثل گردانندگان سایت مصداق نشر کتب ضاله نیستند؟

من میدانم که همه سعی میکنند شبهات را حل کنند
اما در احکام خود مکلف تاثیر دارد
ممکن است برای من اسک دین کتاب ضاله نباشد
اما برای دیگرانی باشد
چنانکه یکی از کاربران پست خود را ویرایش کردند تا باعث گمراهی بیش تر نشود
ایا ما موظفیم پستی نفرستیم که دیگران گمراه نشوند با اینکه قصدمان هدایت است و ان مطلب درست ؟
یا دیگران موظف اند ان ها را نخوانند؟
یا باید بخوانند و حقیقت را بفهمند و انتخاب کنند چون این ضاله بودن تنها یک فریب است تا حقیقت اشکار نشود ؟

سلام و عرض ادب

کاربر بزرگوار چند نکته قابل توجه است

1. این که دغدغه را مطرح کردید بسیار متشکرم
2. توقع و انتظار از دوستان خودی نداشتیم که با وجود این همه سایت مستهجن و منحرف کننده بیایند و انجمنی پاک و فعال را با عنوان ضاله مورد تردید قرار دهند و در آن و اهداف و سمت و سوی آن تشکیک و تردید کنند .
3. اگر به صرف طرح چند شبهه تند و تیز و عمیق از ناحیه کاربران و برخی از شبهه گران اسک دین به ابزار و یک سایت ضاله تبدیل شود پس کلاس های درس ما ؛ مدارس ما ؛ حوزه های علمیه ما ؛ مجامع و مناظرات علمی در رسانه ها به ویژه در صدا و سیما که بحث های تخصصی را مطرح میکنند و شبهات و پاسخ آنها را به صورت عمیق مورد بررسی قرار می دهند باید مصداق کامل ضاله و گمراه کننده باشند .
4. فضای اسک دین فضای آزاد گفتگو هستش و این از امتیازات و ویژگی های خوب و قابل تحسین سایت اسک دین هستش که کاربران به صورت آزادانه سئوالات خودشون را مطرح می کنند و از کسی واهمه ندارند و با کارشناسان ما تا رسیدن به حقیقت پیش می روند .
5. اگر در محیط سایت اسک دین نظارت و کنترلی وجود نداشت و یا کارشناسان و مدیران قوی علمی حضور نداشتند حرف شما ممکن بود درست باشه ولی فراموش نکنید که پشتوانه علمی اسک دین قوی تر از آن است که با چند شبهه به محیط ضاله تبدیل شود .
6. به نظرم ما باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و با طرح شبهات از طرف برخی ما باید از این فرصت استفاده کنیم و پاسخ های قوی تدارک کنیم و در فضای مجازی منتشر کنیم .

7. سایت اسک دین امروز مانند گوهری درخشان در فضای نت به انواع و اقسام شبهات پاسخ می گوید و پاسخ های سایت هزاران بار در فضای مجازی منتشر می شود . افزون بر این تا کنون نرم افزارها و ویژه نامه های فاخری همچون شمیم یار را در فضای مجازی ترویج و منتشر کرده است

8.اسک دین مامن و پناهگاه هزاران کاربر مذهبی و غیر مذهبی و دارای دغدغه دینی هستش و این محیط تا کنون خروجی های زیادی را در زمینه تولید محتوا داشته و بر روی سایت شهر جواب آنها را قرار داده است

9.اسک دین تا کنون مدیران زیادی را در فضای اینترنت تربیت کرده است به گونه ای که خود آنها فعالیت های مستقلی را با الگو از اسک دین در فضاهای مجازی شروع کرده و موفقیت هایی را نیز به دست آوردن .
10. ما نباید از طرح سئوال و شبهه بترسیم بلکه باید با استفاده از این فرصت بهترین جواب ها را تدارک کنیم و در اختیار مخاطبان قرار دهیم اگر شبهات را ما اجازه ندهیم طرح شود ممکنه آنها را در جاهای دیگری که ما حضور نداریم و غایب هستیم مطرح کنند که البته آثار تخریبی آنها بیشتر خواهد بود

موفق باشید

متشکرم

مدیر سایت;787085 نوشت:
سلام و عرض ادب

کاربر بزرگوار چند نکته قابل توجه است

1. این که دغدغه را مطرح کردید بسیار متشکرم
2. توقع و انتظار از دوستان خودی نداشتیم که با وجود این همه سایت مستهجن و منحرف کننده بیایند و انجمنی پاک و فعال را با عنوان ضاله مورد تردید قرار دهند و در آن و اهداف و سمت و سوی آن تشکیک و تردید کنند .
3. اگر به صرف طرح چند شبهه تند و تیز و عمیق از ناحیه کاربران و برخی از شبهه گران اسک دین به ابزار و یک سایت ضاله تبدیل شود پس کلاس های درس ما ؛ مدارس ما ؛ حوزه های علمیه ما ؛ مجامع و مناظرات علمی در رسانه ها به ویژه در صدا و سیما که بحث های تخصصی را مطرح میکنند و شبهات و پاسخ آنها را به صورت عمیق مورد بررسی قرار می دهند باید مصداق کامل ضاله و گمراه کننده باشند .
4. فضای اسک دین فضای آزاد گفتگو هستش و این از امتیازات و ویژگی های خوب و قابل تحسین سایت اسک دین هستش که کاربران به صورت آزادانه سئوالات خودشون را مطرح می کنند و از کسی واهمه ندارند و با کارشناسان ما تا رسیدن به حقیقت پیش می روند .
5. اگر در محیط سایت اسک دین نظارت و کنترلی وجود نداشت و یا کارشناسان و مدیران قوی علمی حضور نداشتند حرف شما ممکن بود درست باشه ولی فراموش نکنید که پشتوانه علمی اسک دین قوی تر از آن است که با چند شبهه به محیط ضاله تبدیل شود .
6. به نظرم ما باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و با طرح شبهات از طرف برخی ما باید از این فرصت استفاده کنیم و پاسخ های قوی تدارک کنیم و در فضای مجازی منتشر کنیم .

7. سایت اسک دین امروز مانند گوهری درخشان در فضای نت به انواع و اقسام شبهات پاسخ می گوید و پاسخ های سایت هزاران بار در فضای مجازی منتشر می شود . افزون بر این تا کنون نرم افزارها و ویژه نامه های فاخری همچون شمیم یار را در فضای مجازی ترویج و منتشر کرده است

8.اسک دین مامن و پناهگاه هزاران کاربر مذهبی و غیر مذهبی و دارای دغدغه دینی هستش و این محیط تا کنون خروجی های زیادی را در زمینه تولید محتوا داشته و بر روی سایت شهر جواب آنها را قرار داده است

9.اسک دین تا کنون مدیران زیادی را در فضای اینترنت تربیت کرده است به گونه ای که خود آنها فعالیت های مستقلی را با الگو از اسک دین در فضاهای مجازی شروع کرده و موفقیت هایی را نیز به دست آوردن .
10. ما نباید از طرح سئوال و شبهه بترسیم بلکه باید با استفاده از این فرصت بهترین جواب ها را تدارک کنیم و در اختیار مخاطبان قرار دهیم اگر شبهات را ما اجازه ندهیم طرح شود ممکنه آنها را در جاهای دیگری که ما حضور نداریم و غایب هستیم مطرح کنند که البته آثار تخریبی آنها بیشتر خواهد بود

موفق باشید

متشکرم

سلام علیکم
من به شخصه قدردان شما و همکارانتان هستم.
اما انچه از پستهای کارشناس و کاربران خواندم چنین سوالی را در ذهنم ایجاد کرد

اما مسئله اصلی حول محور مکلف است.
همانطور که ممکن است صدا و سیما موسیقی پخش کند و برای عده ای حرام باشد و برای عده ای خیر
این سایت و هر سایت دیگری نیز میتواند برای خواننده اش چنین حکمی داشته باشد.

این مسئله باید مورد توجه خواننده باشد.

اما مسئله دیگر نتیجه ی کار است.
تجربه من مفید بودن سایت است چون حقایق را میگوید و بهتر از اسک دین در مجموع پیدا نخواهیم کرد.
اما ایا مسئولین سایت باید همه شبهات و پاسخ ها را منتشر کنند؟
من خودم موافقم.
اما در برخی سایتها اگر اشتباه نکنم پاسخ ها به صورت خصوصی منتقل میشوند و هر سوالی نیز منتشر نمیشود.
این مسئله میتواند بررسی شود. به هر حال انها نیز برای خود اندیشه ای داشتند.
حتی صدا و سیما خیلی مسائل را جار نمیزند.
چون مفسده انگیز است.
این فقط طرح سوال بود. اگر چه درباره هر سایتی مطرح است اما هیچ سایتی چون اسک دین مقید به دین نیست یعنی سعی اش بر این است.

یک بنده خدایی گفت
ایت الله جوادی املی خواندن برخی کتب را بدون خواندن برخی کتب حرام میدانست.
درباره فلسفه و عرفان.
چه چیز موجب ضاله بودن یک کتاب میشود؟
یا بگوییم موجب حرام شدنش میشود؟
ایا ظرفیت مخاطب اهمیت ندارد؟
چرا خواندن اسفار یا کتب ابن عربی برای برخی نه تنها سود ندارد بلکه حرام است؟

چرا ائمه پاسخ هر کس را به مقتضای حالش میدادند؟
ایا لازم است هزاران شبهه را برای کسانی مطرح کنیم که اصلا به انها فکر نمیکنند؟
و ....
جالب است دوستی میگفت
ما رفته بودیم تبلیغ و به روستایی رفته بودیم که اهل سنت نیز داشتند.
به انها گفتیم بیایید گفتگو داشته باشیم اما انها گفتند مولوی ها گفتگو با شما را بر ما حرام کردند باید بروید با خودشان گفتگو کنید.

[="Black"]سلام خدمت کاربرگرامی
بنده چند سال است که در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در خدمت کاربران محترم هستم
تا به حال چندین دفعه کاربرانی که به سایت های مرکزتشریف آورده اند به بنده پیام داده اندوجالب است بدانید که اکثرا
ابراز تعجب میکردندکه واقعا در این اقیانوس خطرناک وپر از فریب فضای مجازی( که در بهترین حالت فقط برجهالت وغفلت مردم می افزارید) سایت های مرکز ملی جزء معدود سایت هایی است که با خیال راحت وارد آن میشوند
اکثرا در پیام های خود در یک مضمون اشتراک داشته اند که سایت های مرکز (ملی پاسخگویی به سوالات دینی) تنها جایی است که میتوانند اعتماد کنند که کسی انها را فریب نمیدهد ودر بدست آوردن آگاهی لازم درمسائل دینی وحل مشکلات مشاوره ای وخانواده یاری شان میکند وهمه این خدمات بدونه داشتن کوچک ترین انگیزه مالی است
حال شما اگر در مورد تاپیک وموضوع خاصی ایراد علمی دارید لطفا به صورت مستندومستقیم با مدیرکل محترم انجمن مطرح کنید
وبدونه مدرک زیبنده نیست به کارشناسان خدوم این سایت تهمت میزنید
اللهم اجعل عاقبت امورنا خیرا

[/]

یادم می اید روایتی را دیدم درباره درجات ایمان مردم که به هر کس باید مطابق با ظرفیتش داد. بیش از اندازه باشد هنگ میکند.
حالا اگر دوستان به یاد دارند و میتوانند ان روایت را نیز بیاورند.

مدیر تدوین;787150 نوشت:
بنده چند سال است که در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در خدمت کاربران محترم هستم
تا به حال چندین دفعه کاربرانی که به سایت های مرکزتشریف آورده اند به بنده پیام داده اندوجالب است بدانید که اکثرا
ابراز تعجب میکردندکه واقعا در این اقیانوس خطرناک وپر از فریب فضای مجازی( که در بهترین حالت فقط برجهالت وغفلت مردم می افزارید) سایت های مرکز ملی جزء معدود سایت هایی است که با خیال راحت وارد آن میشوند
اکثرا در پیام های خود در یک مضمون اشتراک داشته اند که سایت های مرکز (ملی پاسخگویی به سوالات دینی) تنها جایی است که میتوانند اعتماد کنند که کسی انها را فریب نمیدهد ودر بدست آوردن آگاهی لازم درمسائل دینی وحل مشکلات مشاوره ای وخانواده یاری شان میکند وهمه این خدمات بدونه داشتن کوچک ترین انگیزه مالی است
حال شما اگر در مورد تاپیک وموضوع خاصی ایراد علمی دارید لطفا به صورت مستندومستقیم با مدیرکل محترم انجمن مطرح کنید

[/]

سلام علیکم

ایا کسی که برایش شبهه درست شد به کتاب ضاله یا سایت حرامی مراجعه کرده بود؟
ایا مطلبی را خواند که نباید میخواند؟
فرض کنیم به هر شکل و به شکل حلال این شبهه ایجاد شد و این شبهات اکثرا از راه حلال ایجاد شده باشد.
ایا این شبهات باید برای همان کسانی که شبهه دارند پاسخ داده شود یا باید در معرض عموم قرار گیرد؟

نظر شخصی من این است که باید در معرض باشند و اگر موجب مفسده است خود مکلف باید دوری کند.
اما به هر شکل از دو جهت این سوال مطرح است
انتشار عمومی و تکلیف خواننده ی شبهات
مثلا دوستم درباره حضرت رقیه اعتقاد راسخی دارد یا درباره خدا و ...
اما احتمال میدهم اگر مطالبی از این سایت را بخواند نه تنها بر ایمانش نمی افزاید بلکه میکاهد( البته انچنان ایمان قوی دارد که احتمالا خیلی ها را فحش خواهد داد چه کارشناس چه کاربر )

ادامه دارد

مدیر تدوین;787150 نوشت:

[/]

سلام مجدد

ابتدائا عذر میخواهم که به گونه ای سوال را مطرح کردم که شما فکر میکنید به کسی تهمت زده ام.
اولا کارشناسان که پاسخ میدهند. و نمیتوانند مورد تهمت فرض شوند.
دوما مطرح کردن و منتشر کردن شبهات بستگی به حکم مرجع تقلید و تشخیص مکلف و علم او به حکم دارد. پس ممکن است مسئولان سایت نه تنها قاصر نباشند بلکه ماجور باشند که قطعا چنین است چرا که حتما از روی علم سایت دینی درست نکردند تا به انتشار شبهات بپردازند بلکه تمام تلاش و سرمایه خود را صرف این کردند که شبهات را پاسخ بدهند.

اما مطلب بعدی
برخی موضوعات ممکن است از نظر من بد باشند اما از دید شما یا دیگری نباشند. من نمیتوانم نظر خود را به شما تحمیل کنم. چه بسا همان موضوع گمراهی را نجات داد و چه بسا بالعکس. و هدایت به دست کس دیگری است.

با سلام و احترام

توی یک مسابقه فوتبال ، اگر یک تیم ، تیم مقابل رو ده بر صفر ببره ، برای تمام تماشاگران واضح هست که تیمی که بازنده شده ، هیچ حرفی برای گفتن نداره ...
اما اگر تیمی ، تیم مقابل را با نتیجه یک بر صفر ، تازه اون هم با یک گل مشکوک به افساید ببره ، اون تیم برنده رو ، تماشاگران یک تیم قدر و قوی نمیدونن و حتی ممکنه از بازی تیم بازنده و از اجحافی که در حقش شده هم دفاع کنند....

واقعیت اینکه هیچ شکی نیست در اینکه غالب کارشناسان این انجمن ، در مباحث اعتقادی قوی و پخته هستند و بسیاری از شبهات رو قاطعانه رفع و رجوع میکنند...
اما بنده بعنوان یک خواننده بی طرف و البته کم سواد ،گاها در بعضی از تاپیکهای از جنس شبهه ، اثری از توانایی کارشناس در رفع شبهه ندیدم و اگر هم اون تاپیک در نهایت به نتیجه رسیده ، از جنس همون مسابقه فوتبالی بوده که با یک گل مشکوک ، تیمی ، تیم مقابل رو برده.... یک برد نه چندان با ارزش و با کلی حرف و حدیث...
مطمئن باشید اینگونه تاپیکها ، نه تنها دردی از خواننده های این فضاهای مجازی درمان نمیکنه ، بلکه به عکس ، درد و شبهه و وسوسه و خوره ای در ذهن و فکر و اعتقادات خیلی از خواننده های اینجا که از قشر و سن و تحصیلات مختلفی هستند ، میتونه ایجاد کنه و این خیلی خطرناک و البته ناگوار هست....

ما معتقدیم بهترین دین و مذهب رو در اختیار داریم ، پس باید تمام شبهات در هر سطحی رو طوری پاسخ بدیم که حتی اگر یک فرد بی دین و البته سالم و غیر مریض و غیر غرض ورزی، اگر پاسخ شبهات رو خوند ، پاسخ دهنده رو در هیبت کسی ببینه که بی حرف و حدیث طرف مقابل رو ده بر صفر شکست داده.

این پست رو از سر احساس وظیفه نسبت به دین ارسال کردم که خدای نکرده خدشه ای بهش وارد نشه و نه از سر انتقاد به این سایت پربار و کارشناسان دلسوز و اندیشمند سایت.

موفق باشید.

مثلا امروز کاربری را دیدم
که گفت من تقاضا کردم که سوالم به صورت خصوصی با کارشناس مطرح شود
اما مدیر گفته بودند سوالات باید عمومی باشد فقط میتوانیم ان را با ایدی شما منتشر نکنیم.

فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه

با عرض سلام جضور دوست گرامی (وطاها)
من جسارتا فکر میکنم اگر بیشتر از اینکه شما نگران نتیجه ای که کاربران از گفتگو در محیطی نسبتا سالم و بدور از بسیاری از ناهنجاری های موجود در جامعه می گیرند باشید، به هر نوعی که می توانید با تقویت مبانی فکری خود و ترویج آن از طریق این سایت یا سایت های مشابه (قول احسن) را همانطور که آیه قرآن به آن نظر دارد اشاعه دهید. بقیه داستان به صورت اتوماتیک حل می شود.
واقعیت این است که افرادی که به این سایت مراجعه می کنند، درد دارند! دردی عمدتا فکری. بسیاری از این افراد هم با هم همدردند. اگر این درد ها در این جمع بالغ مطرح شود، در صورت حاذق بودن طبیب، درد ها درمان خواهد شد. نگرانی شما در صورتی بجاست که یا دارویی برای درد ها وجود نداشته باشد و یا طبیب حاذق. آنرا که حساب پاک است از محاکمه چه باک است؟

سلام
من میگم 100 در صد باید سوالات عمومی باشه .
1- شبهه ی خصوصی نداریم . تمام شبهات علنی مطرح میشند و همینطور نمیشه یک شبهه رو با 1000 نفر به صورت خصوصی بحث کرد .
2- کسی که به چیزی اعتقاد داره میاد و نقدها رو با منطقش می سنجه . نه کسی مجبور به پذیرشه و نه مجبور به رد .
3- شفافیت در پاسخ به شبهات خودش باعث کم شدن شبهات خواهد شد . در این موارد اگه بخوایم خود سانسوری انجام بدیم خودمون ضربه می خوریم .
4- کسی میاد و سر بچه ای رو از بدن جدا میکنه و در خیابانها با فریاد الله اکبر راه میره و فردی هم که میشینه در خانه و برای اسلام شبهه میسازه . به نظر من هردوشون دارن یک کار رو انجام میدن . دوستانی که از دستشون برمیاد و سعی میکنن تا جایی که توان دارند از حیثیت اسلام دفاع میکنن یکم بی انصافیه بهشون بگیم دارید بعضی ها رو گمراه میکنید .

سلام علیکم

این سایت از معدود سایت هایی است که کاربر محور به پاسخگوئی میپردازد و این کار بسیار بزرگی است . من یک سایت موافق دین یا مخالف دین تا به الان ندیده ام تا به این کیفیت کاربر محور باشد و پاسخگوی سوالات یا شبهات باشد.

از طرفی هر کار بزرگی بدون نقص نخواهد بود گاها این نقص از طرف سایت است و گاهی از طرف فرد مراجعه کننده

بخش عمده مشکل دوستان با این سایت از طرف کاربر است .

بخشی از مطالب این سایت برای همه قابل استفاده نیست و اگر کسی میخواهد برداشت صحیح و کاملی داشته باشد باید با راهنمائی استاد و در مکانی غیر از محل طرح شبهه با مقدمات آن علم و موضوع آشنا شود و بعد وارد شبهاتش گردد .

اما بعد اینکه

مطلبی را خوانده بودم با عنوان " کتاب ها خطرناک اند ! " دیدم شما اسک دین را بعنوان کتاب ضاله معرفی کردید بد نیست این مطلب را که در سایت موسسه انتشارات متن منتشر شده را هم نگاهی بیاندازید :

باید گفت این کلمه مصدر است به معنای گمراه شدن، هدایت نیافتن، راه نیافتن به مقصود; و مفهومی در مقابل هدایت دارد; (5) بنابراین کلمه ضلال با همین معنای مصدریش در تعبیر «کتب ضلال » مناسب به نظر نمی رسد و چنانچه از مجموع مطالب ارائه شده در مکاسب و سایر حواشی استفاده می شود، مراد کتبی است که «من شانه ان یضل یا یوجب الضلالة » ; یا شانیت گمراه کردن دارد یا موجب گمراهی است (کتب ضلال کتب ضاله) . از ظاهر تقسیم بندی مرحوم شیخ در معنای ضلال، استفاده می شود که می توان «کتب ضلال » را به «کتب مشتمل بر مطالب باطل » هم معنا کرد. ولی با توجه به معنای لغوی ضلال و آنچه از ظاهر تعبیر «کتب ضلال » برمی آید، حتما باید صفت گمراه کنندگی در این نوع کتب، به نوعی (شانی یا معنی) وجود داشته باشد و صرف باطل بودن محتوا، کتاب را مصداق «کتب ضلال » قرار نمی دهد. کما اینکه در یکی از حواشی به این مطلب اشاره شده است: «... اقول فی صدق الضلال علی الباطل فی نفسه مجردا عن کونه مضلاللغیر عن الحق والطاعة منع » . (6)

مرحوم شیخ انصاری در مورد معنای کتب ضلال سه احتمال داده است :

1- کتبی که دربردارنده مطالب باطل و ناحق هستند (گرچه موجب گمراهی نشوند)

2- کتبی که حاوی مطالب گمراه کننده هستند (گرچه آن مطالب حق باشد)

3- کتبی که به قصد اضلال و گمراه کردن تالیف شده است. (7)

آنگاه مختار خود را در قسمت دیگری از بحث چنین بیان می فرمایند: «آنچه که «ففی خلاف » بر آن منعقد شده و عنوانی که فقها در مورد حکمش نفی خلاف نموده اند، تنها مواردی است که موجب گمراهی می شود و همین موارد حفظش بلاخلاف حرام است، مقتضای ادله باب هم، همین است » (8) ; بنابراین کتبی که مشتمل بر مطالب باطل باشد بدون اینکه کسی را گمراه نماید، مشمول این عنوان نیست.
http://www.ensani.ir/fa/content/50976/default.aspx
http://www.hawzah.net/fa/Article/View/88471/%D8%AD%D9%81%D8%B8-%DA%A9%D8%AA%D8%A8-%D8%B6%D9%84%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AD%DA%A9%D9%85-%D9%81%D9%82%D9%87%DB%8C-%D8%A2%D9%86

با توجه به سخنان دوستان اسک دینی
بهتر دیدم اسک دین را گمراه کننده و جزو کتب ضاله بدانم تا سخن انها دروغ نباشد Smile

خب این انتقاد را از عده ای از کاربرها دیده بودیم که میگفتند مطالب اینجا براشون مضر بوده

همینطور مدتها این سایت محل شانتاژ و طرح شبهاتی بود که بله نه در اینجا , در هر جائی شهه ضاله بودن آن مکان را در ذهن بعضی می انداخت

مثلا کسی می آمد در قالب یک مقاله 20 موضوع و 200 شبهه را کپی پست میکرد و این میشد سوال یک تاپیک و بعد ارجاع میشد به جناب استاد فلانی که بیا و جواب بده.

یا یک عده می آمدند همه سوالات زندگی شان پاسخ داده شده بود و تنها مشکلشان در زندگی که حل نشده بود صیغه بود 50 تا تاپیک پشت سر هم .

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

و طاها;787142 نوشت:
تجربه من مفید بودن سایت است چون حقایق را میگوید و بهتر از اسک دین در مجموع پیدا نخواهیم کرد.
اما ایا مسئولین سایت باید همه شبهات و پاسخ ها را منتشر کنند؟
من خودم موافقم.
اما در برخی سایتها اگر اشتباه نکنم پاسخ ها به صورت خصوصی منتقل میشوند و هر سوالی نیز منتشر نمیشود.
این مسئله میتواند بررسی شود. به هر حال انها نیز برای خود اندیشه ای داشتند.
حتی صدا و سیما خیلی مسائل را جار نمیزند.
چون مفسده انگیز است.
این فقط طرح سوال بود. اگر چه درباره هر سایتی مطرح است اما هیچ سایتی چون اسک دین مقید به دین نیست یعنی سعی اش بر این است.

از لطف و توجه شما متشکرم

بی شک خوبی و مفید بودن اسک دین به وجود کاربران خوب و فهمیده ای مانند شماست

امروزه در دهکده جهانی و در شرایط انفجار اطلاعات و دسترسی آسان کاربران به شبکه های مجازی و حقیقی متنوع و گوناگون دسترسی به شبهات بسیار آسان شده است لذا اگر از ترس ترویج شبهه بخواهیم پنهان کاری کنیم خیلی مناسب و جوابگو نیست گر چه اصلی اساسی ما داریم و آن هم عدم اشاعه شبهات و ناهنجاری ها و منکرات در فضای حقیقی و مجازی جامعه است و سعی خواهیم کرد که خودمان منشا ترویج و تکثیر شبهات نباشیم ولی وقتی منتشر شد باید جواب داده شود

متشکرم[/]

سلام بر استاد عزیز و گرامی جناب امیرخانی بزرگوار

درست میفرمائید هرچند برخی دوستان مدعی ضاله بودن شدند ولی اشاعه منکر را به این سایت نمیتوان نسبت داد . پاسخ های اساتید تماما در جهت رفع شبهات بوده و انصافا موفق عمل کرده .

این شبهات هم قبلا در فضای مجازی بوده ولی تنها جائی که در عین کاربر محوری پاسخ علمی در برابر آنها داده شده همین جا بود .

بعد از این هم شبهات جدیدی مطرح خواهد شد و ان شاء الله باز در این سایت به همین روال به آنها پرداخته و پاسخ داده میشود.

نتیجتا این رویکرد حتما مفید است .

اسکدین و اسکدینان ومدیر
مثل خورشید پر فروغ است ومنیر
پاسخ هر شبهه و طرح سوال
مثل دریا پاک سازد هر ضلال
اسکدین ماست قران مدِل
بعضی را هادی وبعضی را مضِل
هر کی جانش پاک وقلبش پاکتر
می شود از اسکدین پر شاخ وبر
پس بیا از گلشنش گل باز چین
تا نیو فتی از بلندی بر زمین

اسک دینم اسک دین با نشاط
از چه رو گشتی ز شبهه بی ثبات
این کلام ان مکلف بوده است
نی کلام ان کسی خواننده است
هر کسی را قبر خود مدفون کنند
هیچ امری نیست پشتت پل کنند
لاتزر تا وزر اخری کن تو گوش
قول صادق پس چه بودی این بهوش

سلام

بسیاری از علما کتاب هایی به رشته تحریر در اوردن که مبنای اونها پاسخگویی به شبهات دینیه که در اون کتاب ممکنه خواننده شبهه ای رو که مربوط به خودش نیست و تا حالا ندیده رو هم رویت کنه اگر این خواننده از پاسخ شبهه قانع شد که حرفی نیست اما اگر قانع نشد یا طالب رفع شبهه است و از طرق دیگه حلش میکنه یا اینکه از وجود چنین شبهه ای صرف نظر میکنه و خودش رو به بیخیالی میزنه و یا اینکه با وجود ایجاد شبهه وقبول اون به دنبال راه حلش نمیره که در این دو صورت آخر مشکل از جانب خود خواننده است.
(حالا شما به این کتب هم کتب ضاله میگید؟)

در انجمن گفتگوی دینی هم دقیقا همین روند پاسخ به شبهات در حال اجرا شدنه و برای کاربران حالتی که توصیف شد ممکنه پیش بیاد.

با توجه به اهمیت پاسخگویی به شبهات و اینکه با وجود طیف وسیع ابزارهای اطلاع رسانی که به راحتی انواع و اقسام شبهات رو در اختیار همه اقشار جامعه میزارن بحث منتشر نکردن شبهات حرف دقیقی به نظر نمیرسه البته یقینا انتشار هدف دار و جهت دهی شده شبهات منظور ما نیست بلکه منظور انتشار شبهه به همراه پاسخ مقتضی و قابل قبوله.

مهدی 17771;787181 نوشت:
سلام
من میگم 100 در صد باید سوالات عمومی باشه .
1- شبهه ی خصوصی نداریم . تمام شبهات علنی مطرح میشند و همینطور نمیشه یک شبهه رو با 1000 نفر به صورت خصوصی بحث کرد .
2- کسی که به چیزی اعتقاد داره میاد و نقدها رو با منطقش می سنجه . نه کسی مجبور به پذیرشه و نه مجبور به رد .
3- شفافیت در پاسخ به شبهات خودش باعث کم شدن شبهات خواهد شد . در این موارد اگه بخوایم خود سانسوری انجام بدیم خودمون ضربه می خوریم .
4- کسی میاد و سر بچه ای رو از بدن جدا میکنه و در خیابانها با فریاد الله اکبر راه میره و فردی هم که میشینه در خانه و برای اسلام شبهه میسازه . به نظر من هردوشون دارن یک کار رو انجام میدن . دوستانی که از دستشون برمیاد و سعی میکنن تا جایی که توان دارند از حیثیت اسلام دفاع میکنن یکم بی انصافیه بهشون بگیم دارید بعضی ها رو گمراه میکنید .

سلام
مطالبی نوشتم که متاسفانه از دست رفت.
در کل با شما موافقم اما به شرطی که تکلیف خود را با کتب ضاله مشخص کنید.
البته من فکر میکنم شما به دقت پستهایم را نخوانده اید.

و طاها;786692 نوشت:

سلام

ایا منتشر کنندگان جستارها در فضای مجازی مثل گردانندگان سایت مصداق نشر کتب ضاله نیستند؟

اما برای دیگرانی باشد
ایا ما موظفیم پستی نفرستیم که دیگران گمراه نشوند با اینکه قصدمان هدایت است و ان مطلب درست ؟
یا باید بخوانند و حقیقت را بفهمند و انتخاب کنند چون این ضاله بودن تنها یک فریب است تا حقیقت اشکار نشود ؟

سلام علیکم
باعرض ادب و احترام به محضر شما و با تشکر از دغدغه مندیتان

بنده مطالبتان را خواندم و اگر درست متوجه سوالتان شده باشم باید بگویم بیان شبهه درصورتی خطرناک است که پاسخی برای آن وجود نداشته باشد! اما هیچ شبهه ای نیست که از سوی دشمنان مطرح شود و دین اسلام پاسخی برای آن نداشته باشد

ببنید بزرگوار،گاهی ممکن است کسی تعمدا شروع کند به شبهه پراکنی! این قطعا خطاست و این سایت هرگز این کار را نمیکند! بلکه به شبهاتی پاسخ میدهد که در فضای حقیقی و عمومی پراکنده است و مورد سوال پرسشگران است! رسالت اصلی سایت هم همین است که به تمام سوالات پاسخ دهد ،اگر نتواند آن را پاسخ دهد و فقط شبهه را بیان کند بله حرف شما صحیح میشود و قطعا ایجاد مشکل میکند!،اما تا کنون نشد شبهه ای اینجا مطرح شود و پاسخ داده نشود،بله شده پرسشگر به هردلیلی حاضر نشده بپذیرد ولی کسی که از بیرون بحث را میبیند متوجه میشود این شبهه دارد پاسخ داده میشود ،چه توسط اساتید چه کاربران صاحب نظری همچون شما و دیگر بزرگواران
از طرفی اگر شبهات اینجا شنیده و پاسخ داده شود بهتر از این است که افراد از جاهای دیگر بشونند و جوابی هم برایش نداشته باشند،زیرا دیر یا زود شبهات به گوش افراد خواهد رسید ، پس عمومی مطرح کردن آن مشکلی ندارد و چه بسا باعث شود افراد در آن زمینه ها علمش را بالا ببرند و بیشتر تفکر کنند
این نکته را هم قبول دارم که ظرفیت افراد متفاوت است،اما زمانی باید نگران این موضوع باشیم که فردی مطلبی بخواند و کسی هم نباشد در آن خصوص توضیح دهد ،اما اینجا کارشناسان و کاربران محترم هستند و رفع ابهام میکنند با توجه به ظرفیت افراد

گاهی هم برخی مطالب از سوی برخی افراد مغرض پرسیده میشود که اصلا شبهه نیست و تعمدا برای به انحراف کشیدن دیگران است که به لطف الهی این سایت در این زمینه مراقبتهای کافی را دارد و اجازه انتشار اینگونه مطالب را نمیدهد

یکی از رسالت های مهم این سایت و سایتهای مشابه و کارشناسانش و حتی همه ما کاربران این است که تا میتوانیم از نظر علمی و معرفتی خودمان را غنی سازیم تا بتوانیم هرچه بهتر و کامل تر در گفتگو ها شرکت کنیم و به شبهات و سوالات پاسخ دهیم ،حال هرچه کارشناسان و کاربران صاحب نظر در این زمینه قوی تر عمل نمایند پاسخگویی و رفع شبهات آسان تر و سریع تر اتفاق خواهد افتاد ان شاءالله
ودر آخر این را یقیین بدانید وقتی دین اسلام کامل ترین دین است نباید نگران هیچ شبهه و سوالی باشیم زیرا قطعا برای آنها پاسخ محکمی وجود خواهد داشت و همین شبهات و پاسخ ها حتی باعث محکم تر شدن دین اسلام در قلوب مردم خواهد شد ان شاءالله و شر دشمنانی که ایجاد شبهه میکنن به خودشان برخواهد گشت (البته نباید هم بین سوالاتی که برای بعضی افراد در مسیر شناخت دین پیش می آید با شبهات وارد شده در دین از سوی دشمنان خلط شود! )

در مسیر الهی موفق و سربلند باشید
التماس دعای فرج
یازهرا(س)

فاتح;787263 نوشت:
سلام بر استاد عزیز و گرامی جناب امیرخانی بزرگوار

درست میفرمائید هرچند برخی دوستان مدعی ضاله بودن شدند ولی اشاعه منکر را به این سایت نمیتوان نسبت داد . پاسخ های اساتید تماما در جهت رفع شبهات بوده و انصافا موفق عمل کرده .

این شبهات هم قبلا در فضای مجازی بوده ولی تنها جائی که در عین کاربر محوری پاسخ علمی در برابر آنها داده شده همین جا بود .

بعد از این هم شبهات جدیدی مطرح خواهد شد و ان شاء الله باز در این سایت به همین روال به آنها پرداخته و پاسخ داده میشود.

نتیجتا این رویکرد حتما مفید است .

سلام
فکر میکنم ابتدا شما مسلمان باشید بعد در فکر دفاع از اسک دین.

برای اینکه حرف شما دروغ درنیاید من معتقدم اسک دین کتاب ضاله است از دید برخی مکلفان.
تشخیص ضاله بودن با توجه به ملاکهای ان به تشخیص مکلف بستگی دارد.
و شما نمیتوانید همچون حاکم شرع حکم حکومتی صادر کنید و نباید چنین جراتی به خود بدهید.
شما تنها میتوانید بفرمایید از نظر من انچه تا به حال از اسک دین خوانده ام مصداق کتاب ضاله نبوده است پس بر من حرام نیست.
ضمن اینکه برخی مراجع غیر مشهور و مکلفین خواندن بخشی از مطالب اسک دین را حرام میدانند.
موفق باشید.

یارب;787273 نوشت:
سلام علیکم
باعرض ادب و احترام به محضر شما و با تشکر از دغدغه مندیتان

بنده مطالبتان را خواندم و اگر درست متوجه سوالتان شده باشم باید بگویم بیان شبهه درصورتی خطرناک است که پاسخی برای آن وجود نداشته باشد! اما هیچ شبهه ای نیست که از سوی دشمنان مطرح شود و دین اسلام پاسخی برای آن نداشته باشد

ببنید بزرگوار،گاهی ممکن است کسی تعمدا شروع کند به شبهه پراکنی! این قطعا خطاست و این سایت هرگز این کار را نمیکند! بلکه به شبهاتی پاسخ میدهد که در فضای حقیقی و عمومی پراکنده است و مورد سوال پرسشگران است! رسالت اصلی سایت هم همین است که به تمام سوالات پاسخ دهد ،اگر نتواند آن را پاسخ دهد و فقط شبهه را بیان کند بله حرف شما صحیح میشود و قطعا ایجاد مشکل میکند!،اما تا کنون نشد شبهه ای اینجا مطرح شود و پاسخ داده نشود،بله شده پرسشگر به هردلیلی حاضر نشده بپذیرد ولی کسی که از بیرون بحث را میبیند متوجه میشود این شبهه دارد پاسخ داده میشود ،چه توسط اساتید چه کاربران صاحب نظری همچون شما و دیگر بزرگواران
از طرفی اگر شبهات اینجا شنیده و پاسخ داده شود بهتر از این است که افراد از جاهای دیگر بشونند و جوابی هم برایش نداشته باشند،زیرا دیر یا زود شبهات به گوش افراد خواهد رسید ، پس عمومی مطرح کردن آن مشکلی ندارد و چه بسا باعث شود افراد در آن زمینه ها علمش را بالا ببرند و بیشتر تفکر کنند
این نکته را هم قبول دارم که ظرفیت افراد متفاوت است،اما زمانی باید نگران این موضوع باشیم که فردی مطلبی بخواند و کسی هم نباشد در آن خصوص توضیح دهد ،اما اینجا کارشناسان و کاربران محترم هستند و رفع ابهام میکنند با توجه به ظرفیت افراد

گاهی هم برخی مطالب از سوی برخی افراد مغرض پرسیده میشود که اصلا شبهه نیست و تعمدا برای به انحراف کشیدن دیگران است که به لطف الهی این سایت در این زمینه مراقبتهای کافی را دارد و اجازه انتشار اینگونه مطالب را نمیدهد

یکی از رسالت های مهم این سایت و سایتهای مشابه و کارشناسانش و حتی همه ما کاربران این است که تا میتوانیم از نظر علمی و معرفتی خودمان را غنی سازیم تا بتوانیم هرچه بهتر و کامل تر در گفتگو ها شرکت کنیم و به شبهات و سوالات پاسخ دهیم ،حال هرچه کارشناسان و کاربران صاحب نظر در این زمینه قوی تر عمل نمایند پاسخگویی و رفع شبهات آسان تر و سریع تر اتفاق خواهد افتاد ان شاءالله
ودر آخر این را یقیین بدانید وقتی دین اسلام کامل ترین دین است نباید نگران هیچ شبهه و سوالی باشیم زیرا قطعا برای آنها پاسخ محکمی وجود خواهد داشت و همین شبهات و پاسخ ها حتی باعث محکم تر شدن دین اسلام در قلوب مردم خواهد شد ان شاءالله و شر دشمنانی که ایجاد شبهه میکنن به خودشان برخواهد گشت (البته نباید هم بین سوالاتی که برای بعضی افراد در مسیر شناخت دین پیش می آید با شبهات وارد شده در دین از سوی دشمنان خلط شود! )

در مسیر الهی موفق و سربلند باشید
التماس دعای فرج
یازهرا(س)

سلام علیکم

کتاب ضاله چیست؟
ایا میتوانید مطمئن باشید همه مطالب اسک دین بنا به تشخیص شما مصداق کتاب ضاله نیست؟
ایا تشخیص شما برای سایر مکلفین حجت است ؟

موفق باشید.

و طاها;787281 نوشت:
سلام علیکم

کتاب ضاله چیست؟
ایا میتوانید مطمئن باشید همه مطالب اسک دین بنا به تشخیص شما مصداق کتاب ضاله نیست؟
ایا تشخیص شما برای سایر مکلفین حجت است ؟

کتاب ظاله کتابی است که در آن خلاف آنچه حق و حقیقت است بیان شود! وقصدش گمراه کردن دیگران از مسیر حق باشد
پس تعریف ما از حق در تشخیص ما از ظاله بودن مهم است

و در مورد اینکه آیا اسک دین کتاب ظاله نیست؟ باید عرض کنم بستگی دارد حق را چه بدانیم! فرض کسی که خدا را قبول ندارد پناه برخدا ممکن است قرآن را کتاب ظاله بداند زیرا دارد افرادرا از آنچه او برای خودش حق میداند منحرف میکند!!!! پس اول باید ببینیم حق چیست و اسک دین دارد افراد رااز حق گمراه میکند یانه!

قطعا اسک دین کتاب ظاله نیست زیرا پاسخ ها را بر مبنای دین اسلام و برمبنای حق بیان میکند (آنچه واقعا حق است نه آنچه برخی آن را حق میپندارند) شما اگر میفرمایید مصداق کتاب ظاله است حتما دلیل و مدرک دارید درست است؟ پس یک مورد بیاورید که خلاف دین اسلام به شبه یا سوالی پاسخ داده تا بر رویش بحث کنیم

یازهرا(س)

یارب;787285 نوشت:
کتاب ظاله کتابی است که در آن خلاف آنچه حق و حقیقت است بیان شود! وقصدش گمراه کردن دیگران از مسیر حق باشد
پس تعریف ما از حق در تشخیص ما از ظاله بودن مهم است

و در مورد اینکه آیا اسک دین کتاب ظاله نیست؟ باید عرض کنم بستگی دارد حق را چه بدانیم! فرض کسی که خدا را قبول ندارد پناه برخدا ممکن است قرآن را کتاب ظاله بداند زیرا دارد افرادرا از آنچه او برای خودش حق میداند منحرف میکند!!!! پس اول باید ببینیم حق چیست و اسک دین دارد افراد رااز حق گمراه میکند یانه!

قطعا اسک دین کتاب ظاله نیست زیرا پاسخ ها را بر مبنای دین اسلام و برمبنای حق بیان میکند (آنچه واقعا حق است نه آنچه برخی آن را حق میپندارند) شما اگر میفرمایید مصداق کتاب ظاله است حتما دلیل و مدرک دارید درست است؟ پس یک مورد بیاورید که خلاف دین اسلام به شبه یا سوالی پاسخ داده تا بر رویش بحث کنیم

یازهرا(س)

گفتید پستهایم را خوانده اید
پس حتما تعریف ضاله و لینکش را دیده اید
نتیجه : تعریفتان درست نیست.

بحث حق و نا حق نیست.
بحث تشخیص مکلف است.
و سخن شما برای من حچت نیست.
احتمال قوی همه اسک دین را نخوانده اید که ادعای بس بزرگی است.

اگر بحث حق و ناحق باشد پس برخی شیعیان حق اند و برخی ناحق. مثلا من حقم و شما باطل.
و این سخن شما که خیلی بدتر میشود.
گویی شیعیان خودشان را قبول ندارند.

نمیدانم
چرا عده ای دوست دارند گارد بگیرند
و جبهه بندی کنند و حتی دشمن تراشی کنند.
سوال کننده شد شبهه ساز و بلکه مدعی و بلکه تهمت زننده و بلکه ناحق و بلکه کافر ...

حالا من زبانم شاید غلوامیز باشد اما همچین دور از واقع هم نیست.

و طاها;787277 نوشت:
تشخیص ضاله بودن با توجه به ملاکهای ان به تشخیص مکلف بستگی دارد.

سلام علیکم

خب بنده هم بعنوان یک مکلف نظر خودم را دادم فای مشکل ؟ چه ارتباطی به مسلمانی بنده داشت یا دفاع از اسک دین .

و طاها;787287 نوشت:
گفتید پستهایم را خوانده اید
پس حتما تعریف ضاله و لینکش را دیده اید
نتیجه : تعریفتان درست نیست.

بحث حق و نا حق نیست.
بحث تشخیص مکلف است.
و سخن شما برای من حچت نیست.
احتمال قوی همه اسک دین را نخوانده اید که ادعای بس بزرگی است.

اگر بحث حق و ناحق باشد پس برخی شیعیان حق اند و برخی ناحق. مثلا من حقم و شما باطل.
و این سخن شما که خیلی بدتر میشود.
گویی شیعیان خودشان را قبول ندارند.

اولا بنده نگفتم تمام پستهایتان را در تمام سلیت خوانده ام!! گفتم این سوالتان را خواندم

نیازی نیست تمام سایت را بخوانم!! زیرا اولا هدف سایت پاسخگویی بر مبنای دین اسلام است!! و تنها دین هدایتگر هم دین اسلام است
ثانیا تمام کارشناسان اینجا از قبل گزینش میشوند و هدف همه نیزپاسخ به سوالات برمبنای دینی است و پاسخها نیز توسط مسئواین بالاتر رصد میشود

پس هرگز هیچ کارشناسی خلاف دین و برای گمراهی افراد اینجا پاسخی نداده و نخواهد داد

منظور از حق دین اسلام است،

مگر شما نمیفرمایید کتاب ظاله است؟ خب مورش رابفرمایید تا بررویش بحث کنیم! بنده در این سایت هنوز ندیده ام کارشناسی پاسخی دهد که خلاف دین اسلام باشد یا کسی را از اسلام و مسیر حق منحرف سازد! حال فرض را براین میگیریم که ندیدن بنده دلیل بر نبودن نیست(بنا برادعای شما) پس شما که دیدیدموردش رابفرمایید تا بررویش بحث کنیم!

یازهرا(س)

فاتح;787294 نوشت:
سلام علیکم

خب بنده هم بعنوان یک مکلف نظر خودم را دادم فای مشکل ؟ چه ارتباطی به مسلمانی بنده داشت یا دفاع از اسک دین .

سلام
من دوست ندارم نبش قبر کنم. و ایراد کار شما را بگویم. البته امید دارم متوجه بشوید.

پس همینجا از شما عذر خواهی میکنم.
اگر دوست دارید امر کنید تا پستهای پیشین را ویرایش کنم.

یارب;787295 نوشت:
اولا بنده نگفتم تمام پستهایتان را در تمام سلیت خوانده ام!! گفتم این سوالتان را خواندم

نیازی نیست تمام سایت را بخوانم!! زیرا اولا هدف سایت پاسخگویی بر مبنای دین اسلام است!! و تنها دین هدایتگر هم دین اسلام است
ثانیا تمام کارشناسان اینجا از قبل گزینش میشوند و هدف همه نیزپاسخ به سوالات برمبنای دینی است و پاسخها نیز توسط مسئواین بالاتر رصد میشود

پس هرگز هیچ کارشناسی خلاف دین و برای گمراهی افراد اینجا پاسخی نداده و نخواهد داد

منظور از حق دین اسلام است،

مگر شما نمیفرمایید کتاب ظاله است؟ خب مورش رابفرمایید تا بررویش بحث کنیم! بنده در این سایت هنوز ندیده ام کارشناسی پاسخی دهد که خلاف دین اسلام باشد یا کسی را از اسلام و مسیر حق منحرف سازد! حال فرض را براین میگیریم که ندیدن بنده دلیل بر نبودن نیست(بنا برادعای شما) پس شما که دیدیدموردش رابفرمایید تا بررویش بحث کنیم!

یازهرا(س)

سلام

غدر میخواهم اما متوجه شدم که اصلا قضیه برای شما جا نیفتاده.
پستها را از ابتدا با دقت بخوانید متوجه میشوید که اصلا بحث روی کارشناسان نیست.
و نه نیتشان.
امیدوارم با خواندن پستها و تعریف کتاب ضاله مقصودم را متوجه بشوید.
.........
اما چون گفته بودید مطالبتان را خواندم من از ظاهر سخنتان چنین متوجه شدم که پستها را خوانده اید.
نگو که منظور شما از مطالبتان همان پست ابتدایی بوده است.
ببخشید...

و طاها;787296 نوشت:
من دوست ندارم نبش قبر کنم. و ایراد کار شما را بگویم. البته امید دارم متوجه بشوید.

پس همینجا از شما عذر خواهی میکنم.
اگر دوست دارید امر کنید تا پستهای پیشین را ویرایش کنم.

سلام علیکم

قبری در میان نیست . شاید مشکل هنوز وجود داشته باشد . چون این موضوع ارتباطی به این پست پیدا نمیکند و مربوط به عقاید شخص بنده است در پیام خصوصی برایم ارسال کنید . بنده نصیحت مومن در حق خودم را لطف میدانم و همواره سپاسگزارم .

ولی در مورد مجتهدینی فرمودید که مشهور نیستند ولی اشکال دارند بر اسک دین

خب مجتهدین چه مشهور باشند چه نباشند بر اساس ادله شرعیه حکم صادر میکنند . این دیگر مشکلی ندارد . از قول آنها نقل کنید اگر اشکال بجاست حل شود.

امیدوارم دوستان هنگام نقل به شما نتازند و اگر چنین شد این پاسخ ها ناخودآگاه است و متوجه گوینده شبهه است و مربوط به شما نیست.

استاد طاهر نمونه این نقل قولها در سایت است پستهای ایشان را اگر مروری بکنید میبینید از طرف کاربری نقل قول کرده ولی خیلی ها بر اساس عادت بر ایشان اشکال گرفته اند.

این طبیعی است .

یک مسئله !!! مگه در زمان امامان در مجامع عمومی از امامان سوال نمی پرسیدند ؟ مگر امام رضا علیه السلام در دربار مامون عباسی با دانشمندان مناظره و بحث به صورت عمومی برگزار نمی کردند؟ ایا امام سوالات رو بی جواب میگذاشتند ؟ از ترس اینکه شاید این سوالات گروهی را گمراه کنند ، اجازه نمیدادند سوالات در مجامع عمومی مطرح بشه ؟

و طاها;786692 نوشت:
سلام

اما برای دیگرانی باشد

سلام علیکم

دوست عزیز این دغدغه شما به جا نیست . مقایسه کتاب با اینترنت صحیح نیست. بله، چنانچه در همین سایت یا سایتهای دیگر نمیشد پاسخ سوالات و شبهاتی که درسراسر فضای مجازی پخش میشود، را پیدا کرد شاید حق با شما بود.

ضمن اینکه لازم هم نیست انسان جواب قطعی همه سوالات را بگیرد. توقع شما بیش از اندازه است ، کسیکه با عقلش توانست به حقانیت اسلام پی ببرد پس از آن باید بی چون و چرا تسلیم شود؛ چه برایش شبهه ایجاد شود و چه شبهه ایجاد نشود. اصلا شبهه ایجاد میشود تا انسان مورد امتحان الهی قرار بگیرد.

و به تصریح قرآن کریم بوسیله خود قرآن ،گروهی گمراه و گروهی هدایت میشوند و آیات بسیاری در قرآن وجود دارد که بدون اینکه انسان برای یادگیری و فهمشان وقت بگذارد میتواند ایجاد شبهات بسیاری کند؛ پس این اشکال شما وارد نیست.

Serat;787348 نوشت:
سلام علیکم

دوست عزیز این دغدغه شما به جا نیست . مقایسه کتاب با اینترنت صحیح نیست. بله، چنانچه در همین سایت یا سایتهای دیگر نمیشد پاسخ سوالات و شبهاتی که درسراسر فضای مجازی پخش میشود، را پیدا کرد شاید حق با شما بود.

ضمن اینکه لازم هم نیست انسان جواب قطعی همه سوالات را بگیرد. توقع شما بیش از اندازه است ، کسیکه با عقلش توانست به حقانیت اسلام پی ببرد پس از آن باید بی چون و چرا تسلیم شود؛ چه برایش شبهه ایجاد شود و چه شبهه ایجاد نشود. اصلا شبهه ایجاد میشود تا انسان مورد امتحان الهی قرار بگیرد.

و به تصریح قرآن کریم بوسیله خود قرآن ،گروهی گمراه و گروهی هدایت میشوند و آیات بسیاری در قرآن وجود دارد که بدون اینکه انسان برای یادگیری و فهمشان وقت بگذارد میتواند ایجاد شبهات بسیاری کند؛ پس این اشکال شما وارد نیست.

سلام علیکم

نتیجه من از گفتار شما :

شما کلا کتاب ضاله را انکار میکنید. چون وقتی کسی ایمان اورد باید بدون چون و چرا ...
و تفاوتی ندارد شبهه باشد یا نباشد

عذر میخواهم پس تکلیف این همه بحث فقهی درباره کتب ضاله برای چیست ؟

نکته مهم :
حتما تعریف کتاب ضاله را تحقیق کنید من در یکی از پستها توضیحی با لینک گذاشتم. و این صحبتها با توجه به تعریف رنگ میگیرد.

مهدی 17771;787330 نوشت:
یک مسئله !!! مگه در زمان امامان در مجامع عمومی از امامان سوال نمی پرسیدند ؟ مگر امام رضا علیه السلام در دربار مامون عباسی با دانشمندان مناظره و بحث به صورت عمومی برگزار نمی کردند؟ ایا امام سوالات رو بی جواب میگذاشتند ؟ از ترس اینکه شاید این سوالات گروهی را گمراه کنند ، اجازه نمیدادند سوالات در مجامع عمومی مطرح بشه ؟

فرض کنیم مطرح کردن انها بی اشکال باشد.

باز سوال من سرجایش باقی مانده است.

چون کتاب ضاله برای همه ضاله نیست و این یک بحث فقهی است
و نمیتوانیم با فرض گفتار شما، ضاله بودن اسک دین را برای همه خوانندگان نفی کنیم.

اما راجع به ائمه :
مگر مناظرات ائمه از جانب خودشان برگزار میشد ؟
مگر شما میدانید امام ظرفیت مخاطب را لحاظ نکرده ؟
مگر انبیا با مردم به قدر عقلشان سخن نگفتند؟
مگر علم امام قابل قیاس با ما است ؟

نکته

من اصراری ندارم خواننده حکم فقهی کتب ضاله را بپذیرد
شاید اصلا قبول نداشته باشد و بگوید این حکم من دراوردی فقها است نه اسلام.
و ان را با ازادی بیان در تضاد بداند و خود حکم تحریم کتب ضاله را نوعی فریب کاری بداند.

و طاها;787354 نوشت:
سلام علیکم

نتیجه من از گفتار شما :

شما کلا کتاب ضاله را انکار میکنید. چون وقتی کسی ایمان اورد باید بدون چون و چرا ...

خیر نتیجه ای که شما از این سخن گرفتید صحیح نمیباشد. به این دلیل که این فقط گوشه ای از جواب ما بود نه کل جواب. ما نه منکر وجود کتب ضاله هستیم و نه بار اولی هست که اسم کتب ضاله به گوشمان خورده و شبهه ای که الان شما درگیرش هستید برایمان مساله ی جدیدی نیست

در کتب ضاله پاسخ شبهه ها وجود ندارد و مثل اینترنت نمیشود سرچ کرد و به جواب رسید و بعد پیش خود حلاجی کرد که چه کسی حرف حق میزند. اما در فضای مجازی به راحتی میشود به پاسخها رسید. و شخص به صرف اینکه از ده سوال به دوتا سوال نرسید نمیتواند منکر اصل و اساس اسلام شود تا به ضلالت کشیده شود.

و طاها;787361 نوشت:
فرض کنیم مطرح کردن انها بی اشکال باشد.

باز سوال من سرجایش باقی مانده است.

چون کتاب ضاله برای همه ضاله نیست و این یک بحث فقهی است
و نمیتوانیم با فرض گفتار شما، ضاله بودن اسک دین را برای همه خوانندگان نفی کنیم.

اما راجع به ائمه :

حرف شما اینست که باید سایتی که پاسخگوی شبهات است و اشکالات افراد بسیاری را برطرف میسازد ، تعطیل شود یا مخفیانه به سوالات پاسخ دهند که مبادا گروهی کوتاهی کنند و به انحراف کشیده شوند. این صحیح نیست. چون کسی که کوتاهی کرده باید پاسخگوی قصورش باشد و اگر هم قصوری نکرده چیزی بر گردنش نخواهد بود.

و طاها;787361 نوشت:

جبری هم روشون نبوده در مورد امام رضا که مامون برای به چالش کشیدن امام رضا این مناظرات رو ترتیب میداد و امام هم میپزیرفت . با اینکه امام باقر و امام صادق همیشه پرسش و پاسخ داشتند در جمعشون
و طاها;787361 نوشت:

شما دارید در مورد سوال پرسیدن صحبت میکنید ! هر کسی میتونه هر سوالی داشته باشه بپرسه از امام . این اصلا ربطی به ظرفیت مخاطب نداره . جواب دادن مربوط میشه به ظرفیت مخاطب که امامان قطعا لحاظ میکردند .
و طاها;787361 نوشت:

در بالا عرض شد که سوال شما در مورد سوال پرسیدن در عموم هست نه پاسخ گفتن به اندازه ی فهم سوال پرسنده .
و طاها;787361 نوشت:

اینم ربطی به بحث نداره از نظر بنده . به دلیل مسائل بالا

در مورد امضای شما که فکر کردید سوالتون بی جواب مونده ! ولی بنده نگاه کردم پاسخ داده شده بود !

Serat;787372 نوشت:
حرف شما اینست که باید سایتی که پاسخگوی شبهات است و اشکالات افراد بسیاری را برطرف میسازد ، تعطیل شود یا مخفیانه به سوالات پاسخ دهند که مبادا گروهی کوتاهی کنند و به انحراف کشیده شوند. این صحیح نیست. چون کسی که کوتاهی کرده باید پاسخگوی قصورش باشد و اگر هم قصوری نکرده چیزی بر گردنش نخواهد بود.

خیر حرف من نیست.

اما درباره پست قبلی
چون شما به مسئله اشنایی دارید و ظاهرا بیش از حد میدانید
پس هر چه قدر هم من بگویم به تعریف و پستها مراجعه کنید احتمالا سودی نداشته باشد چون شما برای خودتان استاد هستید.
لطفا اگر دوست داشتید به من اموزش بدهید از پست ابتدایی شروع کنید و پستها را به نقد بکشید.
اگر هم بی ارزش هستند مختارید.

مهدی 17771;787374 نوشت:
جبری هم روشون نبوده در مورد امام رضا که مامون برای به چالش کشیدن امام رضا این مناظرات رو ترتیب میداد و امام هم میپزیرفت . با اینکه امام باقر و امام صادق همیشه پرسش و پاسخ داشتند در جمعشون

شما دارید در مورد سوال پرسیدن صحبت میکنید ! هر کسی میتونه هر سوالی داشته باشه بپرسه از امام . این اصلا ربطی به ظرفیت مخاطب نداره . جواب دادن مربوط میشه به ظرفیت مخاطب که امامان قطعا لحاظ میکردند .

در بالا عرض شد که سوال شما در مورد سوال پرسیدن در عموم هست نه پاسخ گفتن به اندازه ی فهم سوال پرسنده .

اینم ربطی به بحث نداره از نظر بنده . به دلیل مسائل بالا

در مورد امضای شما که فکر کردید سوالتون بی جواب مونده ! ولی بنده نگاه کردم پاسخ داده شده بود !

به سه سوال پاسخ ندادید.
چون استدلال شما بسته به این سوالات است. و نتیجه ی دلخواه شما عایدتان نخواهد شد.
حالا خودتان متوجه ان نشده باشید برای من مهم نیست.

----
اما درباره امضا:
وقتی بپرسیم نظر مرجع را بگویید نمیروند نظر مرجع مرده را بگویند.
ان هم بعد از نه ماه.
در این باره سوال نپرسید بیشتر فکر کنید. چون ارتباطی با جستار ندارد

شبهات دینی در اینجا مطرح شوند و پاسخ داده شوند، بهتر از آن است که در جاهای دیگر مطرح شوند و بی پاسخ بمانند و قصد از نوشتنشان، فقط گمراه کردن و سست کردن عقایددینی باشد.
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

[="Blue"]

با عرض سلام و احترام
مردم اگر اینجا یا در سایت های مشابه پاسخ شبهاتشان را نگیرند فردا در جایی گرفتار چند شیطان انسی می شوند و ایمانشان در خطر قرار می گیرد!

وجود امثال این سایت ها ضروری و واجب بوده و به هیچ وجه مصداق کتب ضاله را ندارد
آن کسی که کتب ضاله را می نویسد آیا با منطق و برهان هم خزئبلات خودش را نقد می کند؟
خیر
اما در این سایت هر شبهه ای که برای کسی پیش آید با منطق پاسخ داده می شود

[/]

و طاها;787375 نوشت:
خیر حرف من نیست.

اما درباره پست قبلی
چون شما به مسئله اشنایی دارید و ظاهرا بیش از حد میدانید
پس هر چه قدر هم من بگویم به تعریف و پستها مراجعه کنید احتمالا سودی نداشته باشد چون شما برای خودتان استاد هستید.
لطفا اگر دوست داشتید به من اموزش بدهید از پست ابتدایی شروع کنید و پستها را به نقد بکشید.
اگر هم بی ارزش هستند مختارید.

نه دوست عزیز به نظر میاد که شما استاد هستید و احتمالا از مراجع تقلید که فتوا صادر میکنند. فقط نمیدانیم چرا با بقیه مراجع در این مورد مهم و اساسی اتفاق نظر ندارید که ایشان اجازه میدهند و فقط شما نمیدهید :Nishkhand: :Gol:

Serat;787386 نوشت:
نه دوست عزیز به نظر میاد که شما استاد هستید و احتمالا از مراجع تقلید که فتوا صادر میکنند. فقط نمیدانیم چرا با بقیه مراجع در این مورد مهم و اساسی اتفاق نظر ندارید که ایشان اجازه میدهند و فقط شما نمیدهید :Nishkhand: :Gol:

من که اجازه دادم
ظاهرا شما دوست دارید من اجازه ندهم.

و طاها;787389 نوشت:
من که اجازه دادم
ظاهرا شما دوست دارید من اجازه ندهم.

شما به کی اجازه دادید؟

[="Black"]بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب

البته برخی از دوستان بخاطر تعصبات خودشان نمیخواهند قوانین و احکام اسلام را قبول کنند.
و چون احکام باب میلشان نیست میگویند شبهاتم بیشتر شد.
از طرفی اگر کسی بدون تعصب شبهاتش بیشتر شد علاجش این است که تمام شبهاتش را مطرح کند و کارشناسان گرامی هم حضور دارند برای پاسخ گویی به همین شبهات.
و .......
[/]

و طاها;787377 نوشت:
به سه سوال پاسخ ندادید.
چون استدلال شما بسته به این سوالات است. و نتیجه ی دلخواه شما عایدتان نخواهد شد.
حالا خودتان متوجه ان نشده باشید برای من مهم نیست.

شما 1 سوال را به سه صورت مطرح کردید من یکیشون رو پاسخ دادم . ولی ربطشون رو به بحث متوجه نشدم !
و طاها;787377 نوشت:
اما درباره امضا:
وقتی بپرسیم نظر مرجع را بگویید نمیروند نظر مرجع مرده را بگویند.
ان هم بعد از نه ماه.
در این باره سوال نپرسید بیشتر فکر کنید. چون ارتباطی با جستار ندارد

سوال نمیپرسم ولی دوباره به تاپیکتون رفتم و خوندم سوالتون رو . نظر مرجع خاصی رو نپرسیده بودید ! فقط حکم شرعی رو میخواستید . از نظر قانونی هم به همون صورت که پاسخ دادن عمل میشه .

سلام
به نظرم دیدگاه استار تر کاملا غلط هست
این سوالاتی که کاربرا میپرسن در خیلی سایت های دیگه هست این سایت از معدود سایت هایی هست که تخصصی سعی میکنه ی جوابی بده
اگر امثال این سایت ها برای پاسخ گویی نباشن در فضای مجازی چه کسی پاسخ بده ؟
ما نباید از سوال بترسیم مذهبی که توان پاسخ دادن به چندتا آدم معمولی رو نداشته باشه به درد لای جرز دیوار هم نمیخوره
به هر حال سوالات و نکات مبهم زیادی در مورد اسلام هست که باید روشن بشه نمیتونیم با بر چسب مکلف راه فهم دیگران رو ببندیم
در این زمونه دیگه نمیشه با ادعا مردم رو کنار خودمون نگه داریم باید در عرصه عملی نشون بدیم توان پاسخگویی داریم
نمیتونیم بگیم آی مردم فلان مطلب ضد اسلامی رو نخونید بلکه باید بگیم انم جوابشه
اگر واقعا شیعه معتقده 14 نفر در عالم توان پاسخگویی به تمام سوالات بشر رو دارن باید اینو ثابت کنه و...
در کل نظر استار تر کاملا برام عجیبه و منطقی درش نمیبینم
ضاله خوندن تفکرات دیگه خیلی راحت نیست ما خودمون مگه چقدر سواد داریم که به همین راحتی تفکرات دیگه رو ضاله بنامیم مگه الکیه مسائل فلسفی بسیار غامضه
و اینطوری نیست که همه به ی جواب برسن الان بین متفکرین اسلامی دریای اختلاف نظر هست
موفق باشید

موضوع قفل شده است