صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راه نجات از این رنج چیست؟ (معنویت زدگی)

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58343

راه نجات از این رنج چیست؟ (معنویت زدگی)

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام
    من دختری 21 ساله هستم.
    حدود دو سال قبل به دلیل افراط در مسائل دینی دچار نوعی بی احساسی نسبت به این گونه مسائل شدم به طوری که دیگر از قرآن و دعا و نماز وزیارت وسخنرانی هیچ تاثیری نمیگیرم و در قلبم دیگر نفوذ ندارند. قلبم دیگر با یاد خدا به شوق ولذت نمی افتد و پندها و نصایح اخلاقی هیچ تاثیری برقلبم نمیگذارد. گذر زمان هم حال من را خوب نکرده توسلات من هم به هیچ جا نرسید انگار یک سد ودیوار دور تا دور قلبم را گرفته و مانع از این میشود که نور ومعنویات وارد قلبم بشود حتی دیگر نسبت به ائمه هیچ محبتی ندارم و این سد مانع از ورود محبت به قلبم میشود من حتی به دکتر مراجعه کردم ولی در این مورد فایده ای نداشت.
    الان کسی را ندارم که من را درک کند و من را راهنمایی درستی کند که راه نجات از این درد برای من چیست؟
    من هیچ استاد باطنی را در اطرافم سراغ ندارم که این قلب من را ببیند و بگوید مشکل از کجاست و گره چگونه باز می شود، آیا کسی که فقط نگاهش فقط بر روی ظاهرم نفوذ دارد میتواند من را درک کند و راه حل صحیح در اختیارم بگذارد؟
    من به استاد اخلاق حوزه خودمان مراجعه کردم به روانپزشک مراجعه کردم ولی نتوانستند من را بفهمند و این تنهایی من راخیلی رنج می دهد آیا شما میتوانید به من یک راهی نشان دهید وبه من اطمینان دهید که از این رنج خلاص بشوم.
    با تشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۱۱/۲۹ در ساعت ۲۱:۲۴

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58343

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

5. صلوات ها 3

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    الان کسی را ندارم که من را درک کند و من را راهنمایی درستی کند که راه نجات از این درد برای من چیست؟
    من هیچ استاد باطنی را در اطرافم سراغ ندارم که این قلب من را ببیند و بگوید مشکل از کجاست و گره چگونه باز می شود، آیا کسی که فقط نگاهش فقط بر روی ظاهرم نفوذ دارد میتواند من را درک کند و راه حل صحیح در اختیارم بگذارد؟
    يکى از ويژگى هاى بارز دين مقدس اسلام که آن را از اديان ديگر متمايز مى سازد، اعتدال و ميانه روى احکام و شرايع آن است. تنها راه پرهيز از افراط و تفريط، و عملياتي کردن آيين اسلام و اعتدال در زندگي، بالا بردن سطح آگاهي و شناخت است.
    امام علي(عليه السلام) منشأ افراط و تفريط را ناداني مي داند:
    لا يري الجاهل الاّ مفرطاً أو مفرّطاً؛ نادان افراط يا تفريط مي کند.(1)

پي نوشت :
    1. نهج البلاغه، فيض الاسلام، چاپ آفتاب تهران،کلمات قصار 67.

....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

7. صلوات ها 5

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

در طول تاريخ افرادي که به افراط يا تفريط کشيده شده،کساني بوده اند که يا جمود داشته و يا جاهل بوده اند، ‌اما قرآن احکام و شرايع اسلامي و نيز افراد امت اسلامي را معتدل مي داند، نه جاهل و نه جامد.
    اميرالمؤمنين(عليه السلام) مي فرمايد:
    اليمين و الشمال مضلّة و الطريق الوسطي هي الجادّة؛ انحراف به چپ و راست هر دو غلط و گمراهي است. راه درست طريق ميانه است.(1)

پي نوشت :
    1. نهج البلاغه، فيض الاسلام، چاپ آفتاب تهران، خطبة 16.

....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

9. صلوات ها 4

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

در اسلام؛ قرآن و اهل بيت، معيار اعتدال به شمار مى آيند.
    امام على(عليه السلام) مى فرمايد:
    از اين امت هيچ کس با آل محمد قياس نمى شود، زيرا اين خاندان, پايه دين و تکيه گاه يقين هستند. تندروان به سوى آن ها باز خواهند گشت . واپس ماندگان، ناگزير خود را به آن ها مى رسانند.(1)
    استاد مطهرى مى گويد:
    اگر ما آن راهى را که ائمه اطهار در مقابل راه هاى ديگران براى ما باز کرده اند برويم, هم از افراط و تندروى هاى بعضى مصون مى مانيم و هم از تفريط و جمود بعضى ديگر. (2)
    براي رسيدن به اعتدال و ميانه روي در زندگي، بايد شناخت خود را نسبت به واقعيت هاي زندگي و تعاليم اسلامي افزايش دهيم . در همه مراحل، زندگي پيشوايان دين را سرمشق خود سازيم و به دانسته هاي خود عمل کنيم.

پي نوشت ها :
    1. نهج البلاغه، فيض الاسلام، چاپ آفتاب تهران، خطبه 2.
    2.شهيد مطهري، اسلام و مقتضيات زمان، انتشارات صدرا، تهران، ج 1، ص 113.

11. صلوات ها 3

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

خلاصه آن چه گذشت :
    افراط و تفريط در هر کاري، نه تنها انسان را به نتيجه دلخواه نمي رساند، بلکه گاه نتيجه عکس مي دهد.

13. صلوات ها 2

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

حال می گوییم :
    در مورد عبادات هم چنين حکمي صادق است. اگر ميزان عبادت ها با ظرفيت انسان متناسب نباشد، چه بسا باعث دلزدگي از کل عبادات شود. بنابراين به جا است که انسان در امور عبادي خود نيز مديريتي واقع گرا داشته باشد.
    به نظر مي رسد يكي از علل مشکل شما افراط در امور عبادي و مذهبی است.

15. صلوات ها 3

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

راهکار:
    1. سعي كنيد در تمام امور زندگي و حتي عبادات از افراط و تفريط دوري كنيد. تا مدتی باید از پرداختن به امور مذهبی به غیر از واجبات پرهیز کنید.
    در نهج ‏البلاغه اميرالمؤمنين(ع) نقل شده :
    «ان للقلوب شهوه و اقبالا و ادبارا» (1) قلب انسان گاه اقبال به خدا و معنويات دارد و گاه پشت مي‏ کند. لذا در هنگام اقبال دل بيشتر به مستحبات و مندوبات بپردازيد و در صورت ادبار به واجبات اکتفا کنيد.
    معناي سخن فوق آن است که بايد حالات روح را ملاحظه کرد . از هر گونه اکراه و اجبار و تحميل اجتناب ورزيد. دليلش را جاي ديگر فرمود:
    "
    إنّ القلب إذا أکره عمي؛ دل اگر مورد اجبار قرار گيرد، نابينا مي شود".(2)
    خستگي ناشي از زياده روي در انجام مستحبات آسیب های زیادی را به دنبال می آورد. انسان خسته ، انگيزه اي براي فعاليت و تلاش نمي بيند . يأس و نااميدي، قدرت حرکت و پويايي را از او سلب مي
    کند.
    "به همین جهت است که توسلات شما برای درمان و حل مشکل به هیچ جا نرسیده. زیرا امورعبادی در شرایط فعلی برای شما دارو نیست. بلکه مضر است. "

پى نوشت ها‏:
    1. امام على بن ابى طالب (ع)، نهج البلاغه، انتشارات دار الهجره قم ،ص 530، قصار 312.
    2. همان، قصار 304.

ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۴/۱۲/۰۱ در ساعت ۰۰:۱۳

17. صلوات ها 3

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

2. براي تمام اوقات شبانه روز خود برنامه ‏اي منظم تدوين کنيد. هيچ زماني را بدون برنامه قبلي سپري نکنيد؛ زيرا در غير اين صورت، براي آن اوقات، ذهن و فکر درگير افکار منفی مي شود.

19. صلوات ها 3

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

3. ورزش روزانه را در برنامه خود قرار دهيد. ورزش مقدار فراواني از انرژي‌هاي بدني و فکري انسان را به خود اختصاص مي‌دهد و توجه آدمي را به مسائل جانبي کم مي‌کند.

4. اوقات فراغت خود را با مطالعه و انجام کارهاي هنري، فني و... پر کنيد. هيچ گاه تنها يا بيکار نمانيد.

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری