جدید ترین شگفتی قرآن ، نردبان های شنوایی

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

بنام خدا

أامْ لَهُمْ سُلَّمٌ يسْتَمِعُونَ فِيهِ فَلْيأْتِ مُسْتَمِعُهُمْ بِسُلْطَانٍ مُبِينٍ (الطور/38)

يا مگر آنان را نردبانى است كه با آن می شنوند پس (اگر چنین است )باید شنونده ی آنها دلیل قاطع

بیاورد

باسلام

مقدمه :

بارها آیه ی 38 طور را خوانده واز کنارش گذشته بودم ولی این بار امروز که در جستجوی مطلبی دیگر بودم خداخواسته دوباره چشمم

به این آیه خورد لحظه ای فکر کردم که غیر از معنی ظاهری(بالا رفتن از نردبان برای گوش کردن حرفهای دیگران) مثل اینکه چیز دیگری باید

بدانم !

ارتباط نردبان با شنیدن غیر از معنای ظاهری چه می تواند باشد؟ چند لحظه یاد گذشته ها:Gig:......

واین چنین انفجاری دیگر در کره ی مغز این قطره ی محال اندیش

بله یادم آمد ! [="Black"]scala
[/]

نزدیک بیست سال پیش ،در دوران دانشجویی در درس آناتومی وفیزیولوژی خوانده بودیم که:

در ساختمان گوش وشنوایی انسان ساختارهایی بکار رفته که [="Red"]دقیقا اسم آنها نردبان بود:[/]

نردبان دهلیزی (scala vestibuli )

نردبا ن میانی (scala media)

ونردبان صماخی (scala tympani )*

حال کسی به من بگوید :

نرد بان هایی که دانشمندان در قرون اخیر در حلزون گوش داخلی انسان کشف کرده اند پیامبر ما در قرن هفتم چطور متوجه آنها شده

است ؟؟!

تبارک الله

خدایا ترا سپاس که باز برمن منت گذاشتی و به قطره ای دیگر ازدریای دانش

قرآنی مهمانی کردی چقدرعالی بود این پذیرایی :Kaf:

وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ (ابراهيم/7)

و آنگاه که پروردگارتان اعلام کرد که اگر واقعا سپاسگزاري

کنيد [ مسلماَ پاداش] شما را افزون خواهم کرد

غلامعلی نوری 1388

غلامعلی نوری *;25939 نوشت:

بنام خدا

أامْ لَهُمْ سُلَّمٌ يسْتَمِعُونَ فِيهِ فَلْيأْتِ مُسْتَمِعُهُمْ بِسُلْطَانٍ مُبِينٍ (الطور/38)

يا مگر آنان را نردبانى است كه با آن می شنوند پس (اگر چنین است )باید شنونده ی آنها دلیل قاطع

بیاورد

باسلام

مقدمه :

بارها آیه ی 38 طور را خوانده واز کنارش گذشته بودم ولی این بار امروز که در جستجوی مطلبی دیگر بودم خداخواسته دوباره چشمم

به این آیه خورد لحظه ای فکر کردم که غیر از معنی ظاهری(بالا رفتن از نردبان برای گوش کردن حرفهای دیگران) مثل اینکه چیز دیگری باید

بدانم !

ارتباط نردبان با شنیدن غیر از معنای ظاهری چه می تواند باشد؟ چند لحظه یاد گذشته ها......

بله یادم آمد ! Scala

نزدیک بیست سال پیش ،در دوران دانشجویی در درس آناتومی وفیزیولوژی خوانده بودیم که:

در ساختمان گوش وشنوایی انسان ساختارهایی بکار رفته که دقیقا اسم آنها نردبان بود:

[="darkred"] سلام.
جناب نوری لطفا جلوی جولان های فکری تون رو بگیرید.کار دستتون میده!
نکنه دانشمندان علوم تجربی قران خونده بودند که اسم اون قسمتها از ساختمان گوش رو "نردبان" گذاشتن؟؟!!

محض اطلاع عرض کنم که سیاق جمله استفهام انکاریه! یعنی داشتن اون صفت رو نفی میکنه.یعنی اونها چنین نردبانی رو ندارن!( شاید بنا بر نظر جناب نوری اونها اصلا گوش نداشتن که نردیان داشته باشن!)
برای آگاهی از تفسیر آیه به ترجمه المیزان توجه کنید:
ترجمة الميزان ج : 19ص :31[/]

أم لهم سلم يستمعون فيه فليات مستمعهم بسلطان مبين كلمه سلم به معناي نردبان چند پله است كه به وسيله آن به بام و يا هر نقطه‏اي بلند ، بالا مي‏روند .

و كلمه استماع در اينجا متضمن معناي صعود هم هست ، و كلمه سلطان به معناي حجت و برهان است .

و معناي آيه اين است كه : نه ، بلكه مي‏گوييم نكند اينان نزد خود نردباني دارند كه با آن به آسمان صعود مي‏كنند ، و با صعود خود ، وحي آسمان را مي‏شنوند ، آنچه به خودشان وحي مي‏شود مي‏گيرند و آنچه به تو و به ديگران وحي شده رد مي‏كنند و نمي‏پذيرند ، پس اگر چنين نردباني دارند ، بگو آن شخصي كه با آن نردبان بالا آمده و مدعي شنيدن وحي است ، دليل خود را بياورد .

رزسفید;25951 نوشت:
[="darkred"] سلام.
جناب نوری لطفا جلوی جولان های فکری تون رو بگیرید.کار دستتون میده!
نکنه دانشمندان علوم تجربی قران خونده بودند که اسم اون قسمتها از ساختمان گوش رو "نردبان" گذاشتن؟؟!!

محض اطلاع عرض کنم که سیاق جمله استفهام انکاریه! یعنی داشتن اون صفت رو نفی میکنه.یعنی اونها چنین نردبانی رو ندارن!( شاید بنا بر نظر جناب نوری اونها اصلا گوش نداشتن که نردیان داشته باشن!)
برای آگاهی از تفسیر آیه به ترجمه المیزان توجه کنید:
ترجمة الميزان ج : 19ص :31[/]

أم لهم سلم يستمعون فيه فليات مستمعهم بسلطان مبين كلمه سلم به معناي نردبان چند پله است كه به وسيله آن به بام و يا هر نقطه‏اي بلند ، بالا مي‏روند .

و كلمه استماع در اينجا متضمن معناي صعود هم هست ، و كلمه سلطان به معناي حجت و برهان است .

و معناي آيه اين است كه : نه ، بلكه مي‏گوييم نكند اينان نزد خود نردباني دارند كه با آن به آسمان صعود مي‏كنند ، و با صعود خود ، وحي آسمان را مي‏شنوند ، آنچه به خودشان وحي مي‏شود مي‏گيرند و آنچه به تو و به ديگران وحي شده رد مي‏كنند و نمي‏پذيرند ، پس اگر چنين نردباني دارند ، بگو آن شخصي كه با آن نردبان بالا آمده و مدعي شنيدن وحي است ، دليل خود را بياورد .

اینقدر هیجان زده نشین آرا م آرام
این چیزایی که جنابعالی میگین خودم خوب بلدم

اما به شما فقط یاد دادن که فقط از یک زاویه ی محدود و راکد به [="red"]حما ل ذو وچوه[/] نگاه کنین

اگر بخواهی تدبر کنی همین یک حرف بس است

اگر در خانه کس است یک حرف بس است

به جای ایرادگیری سر سری بروید وجوه متعدد و در بطن ها وایجاز و خلاصه گویی و دریایی از معانی در یک جمله ی کوتاه فکر کنین
به فکر من نباشین نگران نگاه محدود و تک بعدی خود باشید
همین الان بروید و با تفکر وتدبر در قرآن عهد ببندید که فردا دیر است برو خدا نگهدارت

شما ها مهجوریت قرآن را چطور تعریف کرده اید ؟

شما ها فکر می کنید همه چیز در مورد نکات قرآن گفته شده و دیگر باید بوسید وبست وبکنار گذاشت ؟
دیگر نه تفکر نه تدبر و نه تعمق در دریای ژرف قرآن !

شماها فقط به یک تارباریک از ظاهر ریسمان قطور قرآن آویزان شده اید وغافل از اینکه اگر اینطور پیش بروید دستتان از همان یک تار هم رها خواهد شد و سقوط کرده وقرآن نیز با این کارهای شما تازگی وطراوت خود را از دست خواهد داد !

این ظلم است به قرآن که به آن قفل رکود معانی بزنیم شما که یاد نگرفته اید که قرآن چه دریایی ازایجاز و تنوع معانی است تقصیر من چیست ؟؟

از تکرار مکررات تفکرات مفسران و شارحان 1000 ساله ی قرآن دست بردارید که شیخ طوسی این را گفته طبرسی آن را گفته طبری این را و فخر رازی آن را

اگر فقط گفته های اصحاب طا را تکرار کنید چه فرقی با دستگاه ضبط و پخش صوت دارید ؟؟؟؟/

پس این مغز 100000000000 سلولی را خدا برای چه در جمجمه ی شما کار گذاشته ؟؟؟

نه تفکری نه تدبری نه خلق نظریه و تئوری جدیدی

نکند مغز را برای قشنگی وپز دادن ما درون جمجمه کار گذاشته اما چقدر حیف شد که مغز های زیبا و دست خورده ی بعضی ها را نمی توان دید !!!!

بروید درحمال ذووجوه بیشتر وبا آرامی تدبر کنید بروید از مغزتان کار بکشید از کلکسیون زیبایی بیرونش بکشید بگذارید نان عمل خودش را بخورد

تعصب ها وحمیت های جاهلی را کنار بگذارید با فکر باز و آرامش خاطر به آیه ها نگاه کنین نترسید قرآن برای شماست برای تفکر شماست

از این فرصت استفاده کنید واز نیروی بیکران ایمان وعقل در معانی آن کمک بگیرید بیدار شید امام زیباست

و اگر ایمان داشته باشید مخاطب قرآن شمایید که گفته یا ایها الذین آمنوا......

[="red"]در پایان ![/]
در ضمن برای ترجمه ( نه تفسیر ) به حداقل 5-4ترجمه ی مشهور نگاه کن ببین چی نوشتن

جناب نحوی

راستش با این صرف ونحو وجملات داغ شما با یاد داستان معروف نحوی و کشتیبان افتادم

که نحوی برای پز دادن وسط دریا از اون ملاحه می پرسه هیچ از نحو دانی گفت : نی

گفت نصف عمرت بر فناست

اما ..... جواب طرف در هنگامه هی طوفان چه بود ؟
خودت بگو !

در دنیای امروز ی ما در طوفان های فر هنگی و فکری هستیم و من از عاقبت تفکرات شما می ترسم که تمام عمرتان بر فنا شود

رزسفید;26177 نوشت:
این شد نقد علمی؟

سلام رز سفید روز

قبلا بهت گفته بودم

اگر در خانه کس است یک حرف بس است

قرار نیست من از الف تا یا را برای شما توضیح دهم برای کودک دبستانی که حرف نمی زنم

برای دانش پژوهان و ایجاد جرقه های آغازین کار می کنم

هدف من تنها بر انگیختن تفکر و اندیشه است و باز هم می گویم

اگر کسی براساس اصول چار گانه که قبلا گفتم ایراد اشکال اصولی بگیرد من می پذیرم

در ضمن برداشت شما از آیه با توجه به اصول چار گانه ی پیشین چیست ؟

اگر میخواهید بر برداشت اینجانب اشکال وارد کنید خوب اشکال وارد کنید

مرحله به مرحله ( از اصول چار گانه ی قبلی )و بعد نتیجه بگیرید که برداشت من اشتباه بوده

است و نظریه ی جدید خود را ارائه کنید شاید بهتر از من باشد

تلاش من این است که مغزها وقلبها را فعال کنم نه اینکه بخواهم فقط نظر خود را بقبولانم

می خواهم تفکر در پویایی قرآن را رواج دهم

پس با احترام به کار گذشتگان از زاویه ی نوینی به قرآن نگاه کنیم

کار من آمو زش و توضیح مطالب تکراری نیست کارمن ایجاد جرقه های جدید است

دیگر زمان سوخت فسیلی برای به پرواز در آوردن فضا پیمای اندیشه ی قرآنی به سر آمده

الان گاه سوخت اتمی است سوخت های کهنه دیگر تاریخ اعتبارشان در حال اتمام است

پس بیایید برای اندیشه در واژهای منتظر قرآن نیروی محرکه ی جدیدی را محک زنیم

که خود خدا پیشرفت و پویایی را دوست دارد که

[="black"][="red"]کل یوم هو فی شان [/][/]

پس تو بیا از اولان باش

با سلام خدمت همه دوستان قرآن پژوه

غلامعلی نوری *;25939 نوشت:
أامْ لَهُمْ سُلَّمٌ يسْتَمِعُونَ فِيهِ فَلْيأْتِ مُسْتَمِعُهُمْ بِسُلْطَانٍ مُبِينٍ (الطور/38) يا مگر آنان را نردبانى است كه با آن می شنوند پس (اگر چنین است )باید شنونده ی آنها دلیل قاطع بیاورد

از آیه 35 سوره طور الی آیه 43 یازده سوال در قالب استفهام انکاری نسبت به منکران قرآن و نبوت و قدرت پروردگار مطرح می شود .( استفهام انکاری : سوال همراه با انکار مانند اینکه گفته شود آیا شما بال داری که بخواهی پرواز کنی ؛ قطعا بالی در کار نیست ).

در آیه 38 سوال می شود آیابرای آنها نردبانی است ...

با توجه به انکاری بودن سوال معنایش اینست که نداشتن نردبان قطعی است ؛ بنا بر این اگر مراد از این نردبان همان نردبانی باشد که همه مفسران به آن اشاره کرده اند نتیجه این میشود که آنها نردبانی ندارند که به آسمان صعود کنند و اخبار و وحی را بشنوند .

اما اگر معنای نردبان آن نردبانی باشد که جناب نوری به آن اشاره نموده است معنای آیه چنین می شود که منکران چنین نردبانی در گوششان نیست .

بنا بر آنچه گذشت چند سوال را جناب نوری پاسخگو باشند شاید ما هم فرمایش ایشان را بهتر بفهمیم .

1- آیا منکران چنین نردبانی را نداشتند. با اینکه یقینی است که همه منکران نا شنوا نبودند.

2- اگر چنین نردبانی را آنها هم داشتند ؛ با توجه به انکاری بودن سوال آیا خداوند اینجا مرتکب اشتباه شدند.

3- با توجه به یکی از اصول خودتان در برداشت از قرآن که فرموده بودید مخالف با عرف نباشد ؛ آیا این مطلب شما مخالف با عرف نیست کدام عرف چنین برداشتی از آیه دارد ؛ عرف که سهل است مفسرین نیز چنین استفاده ای نکرده اند .

ترجمه های قرآن در ذیل این آیه بیشتر نمی توانند توضیح دهند چون تبدیل به تفسیر میشود و هر ترجمه ای با استفاده از تفاسیر قرآن انجام می شود و با تفحص بیش از 100 تفسیر شیعه و سنی عرض می کنم که هیچ ترجمه ای آنچه منظور شماست را بیان نمی کند .

موفق باشید . :Gol::Gol::Gol:

ایمان;26192 نوشت:
با سلام خدمت همه دوستان قرآن پژوه

از آیه 35 سوره طور الی آیه 43 یازده سوال در قالب استفهام انکاری نسبت به منکران قرآن و نبوت و قدرت پروردگار مطرح می شود .( استفهام انکاری : سوال همراه با انکار مانند اینکه گفته شود آیا شما بال داری که بخواهی پرواز کنی ؛ قطعا بالی در کار نیست ).

در آیه 38 سوال می شود آیابرای آنها نردبانی است ...

با توجه به انکاری بودن سوال معنایش اینست که نداشتن نردبان قطعی است ؛ بنا بر این اگر مراد از این نردبان همان نردبانی باشد که همه مفسران به آن اشاره کرده اند نتیجه این میشود که آنها نردبانی ندارند که به آسمان صعود کنند و اخبار و وحی را بشنوند .

اما اگر معنای نردبان آن نردبانی باشد که جناب نوری به آن اشاره نموده است معنای آیه چنین می شود که منکران چنین نردبانی در گوششان نیست .

بنا بر آنچه گذشت چند سوال را جناب نوری پاسخگو باشند شاید ما هم فرمایش ایشان را بهتر بفهمیم .

1- آیا منکران چنین نردبانی را نداشتند. با اینکه یقینی است که همه منکران نا شنوا نبودند.

2- اگر چنین نردبانی را آنها هم داشتند ؛ با توجه به انکاری بودن سوال آیا خداوند اینجا مرتکب اشتباه شدند.

3- با توجه به یکی از اصول خودتان در برداشت از قرآن که فرموده بودید مخالف با عرف نباشد ؛ آیا این مطلب شما مخالف با عرف نیست کدام عرف چنین برداشتی از آیه دارد ؛ عرف که سهل است مفسرین نیز چنین استفاده ای نکرده اند .

ترجمه های قرآن در ذیل این آیه بیشتر نمی توانند توضیح دهند چون تبدیل به تفسیر میشود و هر ترجمه ای با استفاده از تفاسیر قرآن انجام می شود و با تفحص بیش از 100 تفسیر شیعه و سنی عرض می کنم که هیچ ترجمه ای آنچه منظور شماست را بیان نمی کند .

موفق باشید .

:gol::gol::gol:

سلا بر شما ایمان محکم ، متشکرم

بله من هم همین را می خواهم

می خواهم تفکرات جدید در آیا ت نهادینه شود می خواهم همه تفکر کنند واشکال منطقی بگیرند

[="red"]مقدمه:[/]
بله شما ورز درست یاد آوری کرده اید استفهام انکاری است !

پس دقیقا مثل هما ن سوال مثال شما( سوال بالدار بودن) را فرض کنید پیامبر ما از منکران آن زمان به این صورت پرسیده :

ای منکران آیا شما نردبان یا پلکان داری که با آن بشنوی ؟ قطعا در پاسخ این سوال پیامبر جواب می

دادند نه

چونکه از وجود نردبانهای شنوایی خود هیچ اطلاعی نداشته اند که جواب آری بدهند

در ضمن چاره ای جز نه گفتن نداشته اند چون علم و وسیله ی اثبات برای بله گفتن را نداشته اند

اگر در انتهای آیه دقت کنید میگوید شنونده ی آنها باید سلطان و دلیل قاطع بیاورد

خوب آن موقع علم نداشته اند علاوه بر این به فرض محال که علم تئوری داشتند میکروسکپ نبوده که کسی از آنها بتواندنردبان داشتن خود را اثبات کند وبگوید به این دلیل که من ساختمان گوش را مطالعه کرده ام من نردبان دارم ! پس آن زمان سلطان مبین نداشته اند

از آیه های قرآن می توان معانی مختلفی استنباط کرد
ظاهر آیه با توجه به سطح معلومات اعراب آن زمان مربوط به آن زمان بوده است ب

اما لایه های درونی مفاهیم آیه را که دیگر نمی توانسته اند درک کنند چو ن قدرت درک آن را نداشته اند و اگر هم می فهمیذه اند وسیله کمکی و سلطانی مثل میکروسکپ نمی توانسته اند که بیاورند که آن را اثبات کند

وجوه ومعانی کاربرد ی بعضی کلمات در قرآن زیاد است
در سوره الرحمن وقتی به انس وجن می گوید به اقطار آسمانها به جز با سلطان نفوذ نمی کنید منظور از سلطان آنروزی برای ما ی امروزی در وسیله ای کمکی بنام موشک یا هواپیما تبلور یافته

یعنی این آیه با اعجاز و ایجاز تمام هم با مای امروزی سخن گفته که جرقه ای برای تحقیق باشد و هم آآنهای انروزی

وجود نردبانها و یا پالکانهای شنوایی همانطور که گفته ام امروزه کاملا اثبات و پذیرفته شده است

اصلا معجزه ی قرآن یعنی همین یعنی در عین حالی که با عرب 1400 سال قبل به راحتی وسادگی حرف می زند با همون کلمات به ظاهر محدود و ساده با مای بشر قرن 21 با این همه پیشرفت علمی هم حرف می زند و کدام کتاب و نوشته در طول تاریخ می توان پیدا کرد که این ویژگی اسرار آمیز را داشته باشد؟

به طوریکه آن اعراب بدوی با شنیدن قرآن کوچکترین ابهامی در فهمیدن [="black"] احساس[/] نمی کرده اند

اما مای امروزی اگر همان کلمات وذرات ساده را با تحقیق و تدبر بشکافیم آفتابی از علم در میان آن پیدا خواهیم کرد

[="red"]شرح و اصل مطلب [/]

[="red"]من مفهوم آیه را با آیات دیگر بیان می کنم ( تفسیر قرآن به قرآن )[/]

استفهام انکاری آیه را با آیات زیر مقایسه کنید

أَمْ لَهُمْ أَعْينٌ يبْصِرُونَ بِهَا أ[="#ff0000"]ام لَهُمْ آذَانٌ يسْمَعُونَ بِهَا[/] ؟؟؟؟؟؟؟ (الأعراف/195)

لَهُمْ أَعْينٌ لَا يبْصِرُونَ بِهَا وَ[="red"]لَهُمْ آذَانٌ لَا يسْمَعُونَ بِهَا أ[/]ُولَئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ(الأعراف/179)

وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ قَالُوا سَمِعْنَا [="Red"]وهُمْ لَا يسْمَعُونَ[/](الأنفال/21)

بَشِيرًا وَنَذِيرًا فَأَعْرَضَ أَكْثَرُهُمْ ف[="#ff0000"]فهُمْ لَا يسْمَعُونَ[/](فصلت/4)

وَمِنْهُمْ مَنْ يسْتَمِعُونَ إِلَيكَ [="#ff0000"]أَفَأَنْتَ تُسْمِعُ الصُّمَّ [/]وَلَوْ كَانُوا لَا يعْقِلُونَ(يونس/42)

همانطوریکه می بینید در این ایات منظور این نیست که آنها واقعا گوش فیزیکی ندارند [="red"]بلکه دارند اما در پذیرش و شنیدن حرف حق از آن گوش ها ستفاده نمی کنند و بکار نمی گیرند مثل اینکه اصلا ندارند![/color]

پس در آیه ی مورد نظر ما هم همینطور است منظور این نیست که آنها نردبان شنوایی ندارند بلکه قرآن با اشاره و استفهام انکاری می خواهد به آنها بفهماند که آقا یان شما که از نردبانهای شنوایی خود ا برای شنیدن حرف حق استفاده نمی کنید مثل این که اصلا نردبان شنوایی ندارید !!!( استفاده از گوش آنها را در شنیدن حق با استفهام انکار می کند )

دارد مثل اینکه از پیامبر می پرسد

ای پیامبر آیا اینها گوش شنوایی ( یا همان نردبان شنوایی)دارند که با آن بشنوند ؟؟؟؟ نه ندارند ( چونکه از آن [="#ff0000"]لایسمعون بها[/]ا استفاده نمی کنند !!!) استفهام انکار ی در استفاده ا ز گوشی که دارند ولی استفاده نمی کنند

اگر دارند دلیل بیاورند ( که حرف حق را می شنوند و می پذیرند)

با توضیحات و شناسه های بالا مخالف عرف وشرع هم نیست و سخنی بر خلاف قانون خدایی نگفته ایم

در ضمن تر جمه ی آقایان فو لاد وند مشکینی مکارم بهرام پور آیتی وخرم دل را هم نگاه کرده و معدل

گفته های آنها را استنباط کنید

[="red"]در پایان بگویم [/]

یکی از روش های روانشناسی موثر و گیرا این است که حرفها به صورت غیر مستقیم و استفهامی به مخاطب انتقال یابد

اگر همیشه آمرانه باشد مخاطب در خود احساس تحقیر کرده و ممکن است برای فرار از تحقیر حتی حرف آمرانه ی حق را هم نپذیرد

و استاد مسلم این روش روانشناسی بسیار موثر قرآن است توبیخ ها را به صورت غیر مستقیم ، استفهامی و انکاری و کنایه ای می گوید

امید وارم توانسته باشم مطلب را تا حدودی جا انداخته باشم

فکر کنم فعلا کافی باشد

با سلام خدمت همه کسانی که برای فهم کلام الهی به بشر تلاش می کنند.

ما از جناب نوری انتظار بیشتری داشتیم گویا فرصت نداشتند به سیاق آیات نظری بیفکنند امیدوارم به آیات 35 الی 43 (سوره طور )یک بار دیگر مراجعه بفرمایند و ببینند که در آنجا خداوند چند چیز را در قالب استفهام انکاری نفی می کند ؛ از جمله وجود نردبانی جهت صعود و شنیدن وحی و خبر .

کاش جناب نوری می توانست دقت بیشتری در آیه أَمْ لَهُمْ أَعْينٌ يبْصِرُونَ بِهَا أام لَهُمْ آذَانٌ يسْمَعُونَ بِهَا ؟؟؟؟؟؟؟ (الأعراف/195) کنند چرا که این آیه نیز همانطور که مستحضرید استفهام انکاری است و می خواهد نفی چشم و گوش نماید .

این آیه در مورد بتها و معبود های بت پرستان است که می گوید معبود ها از عبادت کنندگانشان ضعیف ترند آیا برای آنها پاهایی هست که با آنها راه بروند؟ یا دستهایی دارند که با آنها کاری کنند؟ یا چشمانی دارند که با آن ببینند ؟ و یا گوشهایی دارند که با آن بشنوند.؟

اینجا نیز می گوید آنها چشم و گوشی ندارند نه اینکه دارند و نمیشنوندیا نمی بینند ؛ واقعا جای بسی تعجب است که جناب نوری مخالف اصول موضوعه خودشان رفتار کردند گویا یادشان رفته که می خواستند برداشت هایشان مخالف قرآن نباشد در حالی که این جا خلاف صریح قرآن سخن گفته اند . چرا که قرآن می گوید آنها بت هستند و چیزی ندارند ! ولی جناب نوری می گوید دارند!!!!

سه آیه بعدی که ایشان دنبال هم آورده هیچ ربطی به استفهام انکاری ندارند چرا آورده اند نیازمند توضیح است.

لَهُمْ أَعْينٌ لَا يبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَا يسْمَعُونَ بِهَا أُولَئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ(الأعراف/179)

وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ قَالُوا سَمِعْنَا وهُمْ لَا يسْمَعُونَ(الأنفال/21)

بَشِيرًا وَنَذِيرًا فَأَعْرَضَ أَكْثَرُهُمْ ففهُمْ لَا يسْمَعُونَ(فصلت/4)

آیه آخر را بهتر است یکبار دیگر آقای نوری ببینند و اگر لازم بود پیرامون آن بحث خواهیم کرد .

جناب نوری ؛ از دیر باز وظیفه یک مفسر کشف زوایای پنهان قرآن بوده است ولی طبق قوانینی که همه مفسرین بدان پایبند هستند ولی شما نه تنها قوانین مفسران قرآن را قبول ندارید بلکه قوانین موضوعه خویش را زیر پا می گذارید خوبست کمی بیشتر دقت بفرمایید.

جناب غلام علی در نوشتار گذشته عرض کردم که ترجمه ها بر گرفته از تفسیر است یعنی با توجه به تفسیر آیه است که آنرا ترجمه می کنند وقتی در بیش از 100 تفسیر کسی چنین مطلبی را بیان نکرده است شما بر چه اساسی می گویید ترجمه های این آقایان به مطلب شما اشاره دارد . بلکه اینهم از برداشت شما نشات می گیرد .
گویا آنقدر محو ایده خود شده اید که بدون دقت و تامل همه چیز را همرنگ ایده خود می بینید . و آیات قران را هر طور که شده می خواهید موافق ایده خود سازید. واین همان تفسیر به رای است.

در آخر امیدوارم دقت بیشتری در مباحث بنمایید تا مباحث ما رنگ و بوی علمی خود را از دست ندهد .

موفق باشید. :Gol::Gol::Gol:

ایمان;26289 نوشت:
با سلام خدمت همه کسانی که برای فهم کلام الهی به بشر تلاش می کنند.

ما از جناب نوری انتظار بیشتری داشتیم گویا فرصت نداشتند به سیاق آیات نظری بیفکنند امیدوارم به آیات 35 الی 43 (
سوره طور )یک بار دیگر مراجعه بفرمایند و ببینند که در آنجا خداوند چند چیز را در قالب استفهام انکاری نفی می کند ؛ از جمله وجود نردبانی جهت صعود و شنیدن وحی و خبر .

کاش جناب نوری می توانست دقت بیشتری در آیه

أَمْ لَهُمْ أَعْينٌ يبْصِرُونَ بِهَا أام لَهُمْ آذَانٌ يسْمَعُونَ بِهَا ؟؟؟؟؟؟؟ (الأعراف/195) کنند چرا که این آیه نیز همانطور که مستحضرید استفهام انکاری است و می خواهد نفی چشم و گوش نماید .

این آیه در مورد بتها و معبود های بت پرستان است که می گوید معبود ها از عبادت کنندگانشان ضعیف ترند آیا برای آنها پاهایی هست که با آنها راه بروند؟ یا دستهایی دارند که با آنها کاری کنند؟ یا چشمانی دارند که با آن ببینند ؟ و یا گوشهایی دارند که با آن بشنوند.؟

اینجا نیز می گوید آنها چشم و گوشی ندارند نه اینکه دارند و نمیشنوندیا نمی بینند ؛ واقعا جای بسی تعجب است که جناب نوری مخالف اصول موضوعه خودشان رفتار کردند گویا یادشان رفته که می خواستند برداشت هایشان مخالف قرآن نباشد در حالی که این جا خلاف صریح قرآن سخن گفته اند . چرا که قرآن می گوید آنها بت هستند و چیزی ندارند ! ولی جناب نوری می گوید دارند!!!!

سه آیه بعدی که ایشان دنبال هم آورده هیچ ربطی به استفهام انکاری ندارند چرا آورده اند نیازمند توضیح است.

لَهُمْ أَعْينٌ لَا يبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَا يسْمَعُونَ بِهَا أُولَئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ(الأعراف/179)

وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ قَالُوا سَمِعْنَا وهُمْ لَا يسْمَعُونَ(الأنفال/21)

بَشِيرًا وَنَذِيرًا فَأَعْرَضَ أَكْثَرُهُمْ ففهُمْ لَا يسْمَعُونَ(فصلت/4)

آیه آخر را بهتر است یکبار دیگر آقای نوری ببینند و اگر لازم بود پیرامون آن بحث خواهیم کرد .

جناب نوری ؛ از دیر باز وظیفه یک مفسر کشف زوایای پنهان قرآن بوده است ولی طبق قوانینی که همه مفسرین بدان پایبند هستند ولی شما نه تنها قوانین مفسران قرآن را قبول ندارید بلکه قوانین موضوعه خویش را زیر پا می گذارید خوبست کمی بیشتر دقت بفرمایید.

جناب غلام علی در نوشتار گذشته عرض کردم که ترجمه ها بر گرفته از تفسیر است یعنی با توجه به تفسیر آیه است که آنرا ترجمه می کنند وقتی در بیش از 100 تفسیر کسی چنین مطلبی را بیان نکرده است شما بر چه اساسی می گویید ترجمه های این آقایان به مطلب شما اشاره دارد . بلکه اینهم از برداشت شما نشات می گیرد .
گویا آنقدر محو ایده خود شده اید که بدون دقت و تامل همه چیز را همرنگ ایده خود می بینید . و آیات قران را هر طور که شده می خواهید موافق ایده خود سازید. واین همان تفسیر به رای است.

در آخر امیدوارم دقت بیشتری در مباحث بنمایید تا مباحث ما رنگ و بوی علمی خود را از دست ندهد .

موفق باشید. :gol::gol::gol:

سلام

شما نظرات خود را گفتید خسته نباشید

اما در آینده کسانی از دوستان من خواهند آمد که با همین حرفانظریه ی اینجانب را به شما خواهند قبولاند

و آن وقت است که افسوس خواهید خورد که چقدر دیر حرف های اینجانب را دریافته اید

در ضمن اینجانب به لحاظ اینکه بعضی از پست هایم رابنا به دلایل شخصی حذف می کنند دیگر تمایلی

برای ماندن در این سایت ندارم

وهمینجا از حضور شما خدا حافظی کرده و تمام کسانی را در مورد اینجانب سوء ظن داشته و با لغو

آزار دادند به کرامت وبزرگواری خودم می بخشم

و سخن آخرم اینکه
چه باور کنید وچه نه شیعه ی اصیل و علوی برا ی احیاء و حیات خود به من غلامعلی نوری نیاز دارد ونیاز پیدا خواهد کرد

و روزی خواهد رسید که مخالفن دیروز چقدر مشتاق من خواهند بود

ندای الیس هذا بالحق که بلند شد فغان بلی و ربنا چه بلند است

و شما ها در آن روز همه خواهید گفت لقد آثرک الله علینا ...... انا کنا خاطئین !!!

[="red"]فستذکرون ما اقول لکم وافوض امری الی الله [/]

خدا حافظ تا آینده

کل آتٍ قریب الیس صبح بقریب

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

آقای نوری اولا فعلا یکی از مقالات حضرت عالی که نه تنها مخالف عقاید شیعه است بلکه مخالف عقاید اهل سنت هم است در همین سایت توسل اساتید مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. خودتان هم سذی بزنید :

پاسخ به شبهه ای بر صلوات بر محمد و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین

غلامعلی نوری *;26292 نوشت:
اما در آینده کسانی از دوستان من خواهند آمد که با همین حرفانظریه ی اینجانب را به شما خواهند قبولاند

و آن وقت است که افسوس خواهید خورد که چقدر دیر حرف های اینجانب را دریافته اید

منظورتون از دوستانتون کیا هستند؟؟؟!!!

هیچ کس نمی تواند نظر خود را به دیگران بقبولاند. مگر اینکه بتواند آنها را ثابت کند. فعلا تا اینجا که شما فقط دارید مطالبی را از ذهن محدود خود بافته اید تحویلمان می دهید!!!

اقسوس را کسانی زمانی خواهند خورد که خود را در مقابل حضرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم خواهند یافت و متوجه خواهند شد که سالها بر خلاف فرمایشات ایشان سخن گفته و به مردم قبولانده اند!!! و حضرت از ایشان راضی نیست!!!

در ضمن اینجانب به لحاظ اینکه بعضی از پست هایم رابنا به دلایل شخصی حذف می کنند دیگر تمایلی

برای ماندن در این سایت ندارم

وهمینجا از حضور شما خدا حافظی کرده و تمام کسانی را در مورد اینجانب سوء ظن داشته و با لغو

آزار دادند به کرامت وبزرگواری خودم می بخشم

متاسفانه پست شما دوباره بازگردانده شده!!! و شاید ما باز مجبور به تحمل شماییم!!!

لطف نموده و بر این حقیر بزرگواری نفرمایید!!!

و سخن آخرم اینکه
چه باور کنید وچه نه شیعه ی اصیل و علوی برا ی احیاء و حیات خود به من غلامعلی نوری نیاز دارد ونیاز پیدا خواهد کرد

و روزی خواهد رسید که مخالفن دیروز چقدر مشتاق من خواهند بود

ندای الیس هذا بالحق که بلند شد فغان بلی و ربنا چه بلند است

و شما ها در آن روز همه خواهید گفت لقد آثرک الله علینا ...... انا کنا خاطئین !!!

فستذکرون ما اقول لکم وافوض امری الی الله

خدا حافظ تا آینده

کل آتٍ قریب الیس صبح بقریب

یکدفعه بفرمایید که شما امام زمان ارواحنا فداه هستید و خودتان را راحت کنید دیگه!!!

شیعه در طی این قرنهای حیات خود نه به شما و نه به بزرگتر از شما ها هم نه احتیاجی پیدا کرده و نه خواهد کرد. احتیاج شیعه از ابتدا تا انتها به محمد است و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین.

کم کم دارم مطمئن میشم که شما از اختلالات روحی هم رنج می برید!!!

لطفا قبل از نوشتن مطلب کمی بیاندیشید.

در ضمن من و دوستانم آماده پاسخگویی به یک یک شبهات حضرتعالی در لینک زیر هستیم :

گفتگویی با جناب غلامعلی نوری

خدایا بحق حضرت فاطمه زهرا و پدر ایشان و همسر ایشان و فرزندان ایشان سلام الله علیهم اجمعین صاحب عصر و زمان را برسان دیگر از دست جهال و معاندان و دشمنان دینت خسته شده ایم.

باتشکر - یاعلی

با سلام
و تشکر از کارشناسان و دوستان گرامی!
جناب نوری !یادم می اید که در اولین موردی که طرح شبهه کردید در سایتهای که پاسخ گو نبودند !

به شما گفتم تا بحال در کدام از سایتهای پاسخگو طرح شبهه کردید ؟که پاسخ خود را نگرفتید!!!

امروز فرا رسید !!و چه زیبا!!!شما ناتوان در مناظره !!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟امیدوارم در سایتهای دیگری که پاسخگو نیستند طرح شبهه نکنید!!

آن نفسی که باخودی یار چو خار آیدت ***** وان نفسی که بیخودی یار چه کار آیدت
آن نفسی که باخودی خود تو شکار پشه‌ای ***** وان نفسی که بیخودی پیل شکار آیدت
آن نفسی که باخودی بسته ابر غصه‌ای ***** وان نفسی که بیخودی مه به کنار آیدت
آن نفسی که باخودی یار کناره می‌کند ***** وان نفسی که بیخودی باده یار آیدت
آن نفسی که باخودی همچو خزان فسرده‌ای ***** وان نفسی که بیخودی دی چو بهار آیدت
جمله بی‌قراریت از طلب قرار تست ***** طالب بی‌قرار شو تا که قرار آیدت
جمله ناگوارشت از طلب گوارش است ***** ترک گوارش ار کنی زهر گوار آیدت
جمله بی‌مرادیت از طلب مراد تست ***** ور نه همه مرادها همچو نثار آیدت
عاشق جور یار شو عاشق مهر یار نی ***** تا که نگار نازگر عاشق زار آیدت
خسرو شرق شمس دین از تبریز چون رسد ***** از مه و از ستاره‌ها والله عار آیدت

با سلام خدمت کلیه پژوهشگران قرآنی

در میان کسانی که شبهاتی را در قالب پرسش و یا ایده و نظر شخصی مطرح می کردند ؛ جناب نوری دارای اصولی بودند که خود وضع کرده بودند و این جای خوشحالی بود که بالاخره معتقد به اصولی هستند .

اما متاسفانه در عمل خلاف این مشاهده شد ؛ وقتی بر اساس اصولی که خودشان آنها را طرح کردند به شبهاتشان پاسخ می دادیم ؛ گویا اصول خود را فراموش نموده و چنین پاسخ می دادند.

شما نظرات خود را گفتید خسته نباشید اما در آینده کسانی از دوستان من خواهند آمد که با همین حرفانظریه ی اینجانب را به شما خواهند قبولاند

در پایان باید عرض کنم که در مباحث علمی جایی برای قهر کردن و ادعاهای واهی وجود ندارد اگر واقعا مطلب علمی وجود دارد باید در بوته نقد قرار گیرد تا به نتیجه برسد حال یا صحت آن به اثبات می رسد و یا از گردونه علمی بودن خارج می شود .

به امید روزافزونی توفیقات

موفق باشید .:Gol::Gol::Gol:

با سلام به سروران گرامی

خدایا! اخلاص ! اخلاص !
و می دانم ای خدا ، می دانم که برای عشق زیستن و برای زیبائی و خیر ، مطلق بودن ، چگونه آدمی را به مطلق می برد، چگونه اخلاص این وجود نسبی را ، این موجود حقیری را که مجموعه ای از احتیاج هاست و ضعف ها و انتظار ها ، “مطلق “می کند!

امام صادق (ع) فرمودند : دروغ میگوید کسی که گمان میکند شیعه ی ما است ، ولی به ریسمان غیر ما ، چنگ زده است. بحارالانوار جلد 2 صفحه 98 حدیث 49

حضرت علی بن موسی الرضا (ع) فرمودند : شیعیان ما ، کسانی اند که تسلیم شدگان فرمان ما و پذیرندگان سخن ما اهل بیت و مخالفان دشمنان ما هستند ، بنابراین ، کسی که چنین نباشد ، از ما نیست. وسائل الشیعه جلد 18 صفحه 83 حدیث 25

امام رضا (ع) فرمود : پیروان ما به فرمان ما گردن نهاده اند ، دستورات ما را گرفته و بکار می بندند و با دشمنان ما مخالفند و کسی که بر این روش نباشد از ما نیست.صفات الشیعه صفحه 3

مردی به امام حسین (ع) گفت : من ، شیعه شما هستم . امام فرمود: تقوا داشته باش ! چیزی نگو که خدا بگوید (( دروغ گفتی و در ادعایت ، گمراهی به خرج دادی )) . شیعه ما ، کسی است که قلبش از هرگونه شائبه و دغلکاری ، پاک باشد . بنابراین ، بگو : من ، از دوستان و علاقه مندان شما هستم. بحارالانوار جلد 68 صفحه 156

امام صادق (ع) فرمود : دروغ می گوید آنکه گمان دارد از پیروان ما است و به جز ما تمسک می جوید. صفات الشیعه صفحه 3

امام صادق (ع) فرمودند مومن سخنی به نادرستی نمی گوید. صفات الشیعه صفحه 33

امام کاظم (ع) فرمود : آفرین به شیعیان ما که در زمان غیبت قائم ما ، به دوستی ما ، چنگ زنندگانند و در ولایت و دوستی ما و در برائت از دشمنان ما ، ثابت قدمانند. آنان ، از ما هستند و ما ، از آنانیم.آنان ، به پیشوایی و امامت ما خاندان ، راضی و خشنود شدند و ما ، به شیعه بودن آنان راضی شدیم.خوشا به حال آنان ، سوگند به خدا ! که آنان ، در قیامت ، در مرتبه ی ما با ما هستند. بحارالانوار جلد 51 صفحه 151 حدیث 6

غلامعلی نوری;25939 نوشت:
بنام خدا

بیاورد

باسلام

مقدمه :

بدانم !

ارتباط نردبان با شنیدن غیر از معنای ظاهری چه می تواند باشد؟ چند لحظه یاد گذشته ها:gig:......

بله یادم آمد ! scala

در ساختمان گوش وشنوایی انسان ساختارهایی بکار رفته که دقیقا اسم آنها نردبان بود:

حال کسی به من بگوید :

نرد بان هایی که دانشمندان در قرون اخیر در حلزون گوش داخلی انسان کشف کرده اند پیامبر ما در قرن هفتم چطور متوجه آنها شده

است ؟؟!

تبارک الله

خدایا ترا سپاس که باز برمن منت گذاشتی و به قطره ای دیگر ازدریای دانش

قرآنی مهمانی کردی چقدرعالی بود این پذیرایی :kaf:

وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ (ابراهيم/7)

و آنگاه که پروردگارتان اعلام کرد که اگر واقعا سپاسگزاري

کنيد [ مسلماَ پاداش] شما را افزون خواهم کرد

غلامعلی نوری 1388

ممنون این گوشه ای از عظمت قرآن است
موضوع قفل شده است