جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شرط برقراری رابطه بین جوان و مسجد، جاذبه مسجد است

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۴
  نوشته
  749
  حضور
  5 روز 2 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2941

  شرط برقراری رابطه بین جوان و مسجد، جاذبه مسجد است
  حجت‌الاسلام سیدمحمد موسوی‌موینی، امام جماعت مسجد حسینی(ع) قزوین، گفت:

  مسجدی موفق است که برای تمامی نمازگزارانش به خصوص برای نوجوانان و جوانان برنامه داشته باشد


  و مسجدی که جاذبه نداشته باشد، جوان در آن حضور پیدا نمی‌کند.

  .................................................. ..................................................

  شرط برقراری رابطه بین جوان و مسجد، جاذبه مسجد است

  حجت‌الاسلام سیدمحمد موسوی‌موینی از ائمه‌جماعات موفق استان، در میزگرد «بررسی موانع و راهکارهای ترغیب جوانان به حضور در مساجد»، که روز گذشته در خبرگزاری ایکنا قزوین برگزار شد، اظهار کرد: اگر بخواهیم یک مسجد ممتاز و با حضور فعال جوانان داشته باشیم، باید امکانات و شرایطی را فراهم کرد و ما زمانی که تصمیم گرفتیم نوجوان و جوان را جذب مسجد کنیم، تا حدی این امکانات و شرایط را فراهم کردیم.

  وی با تشریح برنامه‌های مسجد حسینی(ع) شهر قزوین، عنوان کرد: با کمک هیات امنا فضایی را در مسجد فراهم کردیم که برخی از نیازهای جوان مثل اینترنت، برنامه‌های سرگرمی، ورزشی و... تا حدی در مسجد تأمین بشود و محیط مسجد برای جوان جاذبه داشته باشد.

  موسوی‌موینی ادامه داد: یکی از کارهای شاخص ما، دعوت از دانش‌آموزانِ مدارس اطراف برای حضور در نماز جماعت مسجد بود و با ورودشان به مسجد، فضای مسجد را نیز برای جذب و حضور دائم آنها فراهم ‌کردیم و به آنها توجه داشتیم و با مشارکت دادن آنها در انجام امور فرهنگیِ مسجد به آنها دلگرمی می‌دادیم و این توجه باعث جذب و ماندگاری آنها به مسجد بود.

  وی اظهار کرد: در مسجد حسینی(ع)، ما برای تمامی رده‌های سنی به خصوص برای نوجوانان و جوانان برنامه داریم. برای والدین آنها هم جلسات و کلاس‌هایی داریم تا آموزش ببینند که چه بکنند و چه رفتاری در منزل داشته باشند تا فرزندشان جذب نماز و مسجد بشود.

  امام جماعت مسجد حسینی(ع)، افزود: البته رفتار برخی از نمازگزاران در این بین مشکل ایجاد می‌کرد. مثلاً یکی از نوجوانان که در مسجد قرآن می‌خواند و هم مؤذن‌ خوبی است به من می‌گفت بعد از اتمام نماز که قرآن بین نمازگزاران پخش می‌کردم، یکی از نمازگزاران به من گفت برای چی قرآن دستت گرفتی، تو اصلاً وضو داری و می‌خواست که آن نوجوان را از مسجد بیرون کند.

  وی مطرح کرد: خیلی از مساجدی که امروز تک‌منظوره شده‌اند و فقط در آن‌جا نماز اقامه می‌شود، به‌خاطر همین طرز تفکر غلط است. برخی اعتقاد دارند که مسجد فقط جای نماز خواندن است و با برگزاری هر برنامه‌ای در مسجد مخالفت می‌کنند و بالتبع مسجدی که جاذبه نداشته باشد، جوان نیز در آن حضور پیدا نمی‌کند.

  موسوی‌موینی با بیان اینکه مسجدی موفق است که برای تمامی نمازگزارانش برنامه داشته باشد، افزود: یکی از دغدغه‌هایی که در مساجد وجود دارد، برخی از رفتارهاست. در یک مسجد حتی باید برای نمازگزارانی که سنشان بیشتر است و صبر و حوصله کمتری در برخورد با نوجوان و جوان دارند، دوره و جلساتی برگزار کنیم تا با نحوه تعامل و رفتار صحیح با نوجوان و جوان آشنایی پیدا کنند.

  وی با اشاره به نقش امام جماعت در جذب جوان به مسجد، اظهار کرد: در برخی مساجد برای امام جماعت تعیین تکلیف می‌کنند. امام جماعت را در جریان تصمیمات و امور مسجد نمی‌گذارند و از نظر مالی هم امام جماعت وابسته به هیأت امنا است، با این وضعیت چطور یک روحانی می‌تواند نقش خود را صحیح و کامل ایفا کند و در این زمینه لازم است که در تعامل و همکاری با امام جماعت توجه بیشتری شود.

  امام جماعت مسجد حسینی(ع)، در پایان خاطرنشان کرد: مسجد، بهترین مکان برای نوجوان و جوان است و حضور آنها در مسجد فرصتی است که با فرایض دینی و سبک زندگی اسلامی آشنا شوند.


  یادآور می‌شود، مسجد حسینی(ع) واقع در خیابان راه‌آهن قزوین با دارا بودن پایگاه بسیج و کانون فرهنگی هنری فعال و با تعامل هیأت امنا و عملکرد موفق امام جماعت، با جذب بسیاری از نوجوانان و جوانان به قطبی فرهنگی در جنوب شهر قزوین تبدیل شده است.


 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۴
  نوشته
  749
  حضور
  5 روز 2 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2941  چند وقت پیش سوال یادم درباره مسجد بود

  حالا میخوام ببینم چقدر با این نظات حاج اقا موافقید دوستان ؟؟؟؟؟

 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,309
  حضور
  40 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  3676  بسمه تعالی
  راهبردها و راهکارهای علمی و عملی جذب جوانان به مسجد
  جوانان و نوجوانان سرمایه های هر مملکت و آیینی به حساب می آیند، آینده و بقای حکومت و ادیان به دست نوجوانان و جوانان جامعه خواهد بود و این امری است اجتناب ناپذیر، به همین دلیل جامعه ای میتواند به سمت موفقیت پیش برود که برای تربیت و پرورش نوجوانان و جوانان خود برنامه های جدیو کارآمدی داشته باشد.دشمنان هر مذهب و جامعه های نیز دقیقا به این نکته توجه داشته و سعی میکنند در این زمینه تخریبات لازم را انجام دهند، به این بیان که تمام تلاش خود را برای دور نگه داشتن جوانان یک جامعه از فرهنگ ناب و اصیل آن کشور به کار میبرندهمانطور که ما در پروتکل های سال ١٣٨٨ صهیونیتها شاهد هستیم که بخشی از تلاش خود را متمرکز به امر جدا سازی تربیت نوجوانان و جوانان از خانواده و به دست گیری آموزش و پرورش نوجوانان و جوانان بوسیله ایده ها و روشهای آنها است.مسجد به عنوان بهترین پایگاه انتقال مفاهیم بلند دینی و سازماندهی گروه های مذهبی شناخته شده است و آنچه تاریخ به ما نشان می دهد این است که پیامبر عظیم الشان اسلام (صلی الله علیه و اله) تبلیغ اسلام را از مسجد آغاز نمودند و زمان ورود به مدینه اولین کاری که توسط ایشان انجام شد بنای مسجد برای عبادت، سخنرانی، انتقال مبانی دین، تجمع مسلمین، مرکز تصمیم گیری، قضاوت، مسکن فقرا، محل ارتباط با سول خدا، مکان تنظیم نقشه جنگ، محل ملاقات با غیر مسلمانان و ... بود و این نکته خود اهمیت جایگاه مسجد در دین اسلام را می رساند

  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 6. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۳
  علاقه
  نقد
  نوشته
  509
  حضور
  11 روز 17 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1017  سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط Farzandeh-Shahid نمایش پست ها
  وی با تشریح برنامه‌های مسجد حسینی(ع) شهر قزوین، عنوان کرد: با کمک هیات امنا فضایی را در مسجد فراهم کردیم که برخی از نیازهای جوان مثل اینترنت، برنامه‌های سرگرمی، ورزشی و... تا حدی در مسجد تأمین بشود و محیط مسجد برای جوان جاذبه داشته باشد.
  میشه آدرس این مسجد با برکت رو بدید


  این آقایون که بالاخره متوجه شدن مسجد و فضای اون برای جوانان جذابیتی نداره مجبور شدن اون چیز هایی که جذاب هست رو به مسجد منتقل کنن . خیلی هم خوب ...


  فقط الان جاذبه جوان ایرانی اینترنته ، ده سال بیست سال دیگه آقایون حاضر هستند مسجد رو به هر محلی برای هر کاری تبدیل کنن ؟!!! ( امیدوارم متوجه شده باشید .. )
  میزی برای کار ، کاری برای تخت ، تختی برای خواب ،
  خوابی برای جان ، جانی برای مرگ ، مرگی برای یاد ، یادی برای سنگ ،

  این بود زندگی ...
 7. صلوات


 8. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۴
  علاقه
  مطالعه .. ورزش
  نوشته
  1,585
  حضور
  52 روز 8 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  158
  صلوات
  5422  سلام


  مسجد یک قوانینی داره و ان شاالله باید سعی بشه که اون چارچوبها شکسته نشه .. اما مهمترین راه جذاب کردن مساجد ، برخورد و روی خوش خادمین مسجد هست ..

  باید جوانها حس کنن که مسجد مامنی بی ریا و زلال و صمیمی هست براشون .. گاهی دیده شده که با بعضی از جوونها برخورد مناسبی نمیشه حالا به هر دلیلی .. این راهش نیست!!

  کلاسهای آموزشی رایگان و دورهمی های علمی باید گذاشته بشه ..

  کم نیستن جوانهایی که علاقه به فضاهای علمی این چنینی دارن ..
  خدانگهدار اسکدین

 9. صلوات


 10. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۴
  نوشته
  749
  حضور
  5 روز 2 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2941  نظراتتتون دوستان بگید میخوام بدونم دلیل شماها چیه

  طرف مسجد نزدیک خونه اش هست نمیره مسجد

  اما 24 ساعت تو نت هست

 11. #7

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۴
  نوشته
  749
  حضور
  5 روز 2 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2941  شرط برقراری رابطه بین جوان و مسجد، جاذبه مسجد است

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود