جمع بندی من یک تازه مسلمانم، لطفا مرا در فراگیری اصل دین و روش های عملی اون یاری نمایید

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
من یک تازه مسلمانم، لطفا مرا در فراگیری اصل دین و روش های عملی اون یاری نمایید

با عرض سلام خدمت شما

من یک تازه مسلمان هستم . به هرحال به غیر از یک ادم روحانی و شخصی که دنیایش را با یک دنیای عرفانی رقم زده نمی شه صحبت و بحث کرد چون واقعیت اینه که غیر از یک انسان عرفان گرا و مذهبی ( فقط مسلمان شیعه ) به کسی برای دلسوزی برای دنیا و آخرت نمی شه اعتماد کرد .
هر انسان مطرحی اول از یادگیری شروع کرده امیدوارم چنین اطمینانی از طرف شماها صلب نشه که من واقعا دوست دارم یادبگیرم و یادبدم .
لطفا من رو در فراگیری اصل دین و روش های عملی اون یاری کنید .
سپاسگزارم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

سوال:
لطفا من رو در فراگیری اصل دین و روش های عملی اون یاری کنید

پاسخ:
با سلام خدمت شما دوست عزیز
از این که در این راه در خدمت شما هستیم بسیار خرسندیم.

دین اسلام با گرایش اصیل آن که همان شیعه است دارای سه دسته تعالیم است که در یک تشبیه بسیار نزدیک به مانند یک درخت است که ریشه و تنه و شاخ و برگ است ریشه دین(وقتی می گویم دین اسلام منظورم قرائت صحیح آن یعنی اسلام شیعی ) همان عقاید است و تنه اسلام احکام و شاخ و برگ و گلهای این دین همان اخلاق است .
پس اگر کسی می خواهد دین اسلام را کامل و جامع بررسی کند و درست ان را بشناسد باید در این سه قسمت دین را پی گیری کند .

اعتقادات دین مبین اسلام یک روند منطقی با نگاه به انسان دارد. انسان با یک واکاوی وضعیت فعلی خود که در دنیا قرار دارد سه سوال برایش پیش می آید که اعتقادات او را می سازد:

یک نگاه به گذشته دارد: از کجا آمده ام

یک نگاه به آینده دارد: به کجا می روم

یک نگاه به حال دارد : مسیر گذشته تا آینده را چگونه باید طی کنم(حال)

دین اسلام معتقد است که هر فردی باید بدون تقلید از دیگران و تقلید از محیط و خانواده باید این سوالات را برای خود حل کند و اگر تقلید کند اصلا از او قبول نیست.(اولین مساله از رساله های عملیه مراجع تقلید) در مقام فهم اعتقادات باید تحقیق کند باید خود به نتیجه برسد با تحقیق با پرسش با تلاش فکری و علمی . فکر انسان این قدرت را دارد که به نتیجه برسد. این اولین و والاترین امتیاز دین اسلام است که انسان را از تقلید در این مسیر رها می کند(خیلی ها به خاطر این خصوصیت اسلام شیفته آن شده اند) باید از این ظرفیت دین اسلام بیشترین بهره را برد.(ما در این جا سعی می کنیم مسیر را نشان دهیم و بحث های تخصصی در هر کدام از مباحث اعتقادی را به بخش خود وا می گذاریم مثلا درباب نبوت سوالاتی که دارید را می توانید به گروه کلام بخش نبوت مراجعه کنید )

در این بخش اعتقادات هر چه که انسان نیاز می بیند باید تلاش کند چرا که با قلب(دل، روح) او سر و کار دارد وقتی که عقیده اش محکم شد ریشه درخت دینش محکم می شود آنگاه ثمره پرباری از آن به بار خواهد نشست.

در بخش عقیدتی که انسان به نتیجه ای رسید می یابد که خدا برای بندگانش راهنمایانی از جنس خود آنها فرستاده کتاب فرستاده و دستوراتش توسط اولیای او بیان شده است در بخش عمل به دستورات خدا برای رسیدن به کمال واقعی می بایست این تعالیم را از کتاب خدا و سنت پیامبر و اولیای الهی استخراج کرد
در این مرحله یا باید خود اهل فن استخراج معارف باشیم یا به اهل فن مراجعه کنیم

این همان بخش احکام دین است که اکثرا تقلید می کنند چون خود متخصص در شناخت احکام نیستند و می شوند مقلد یک مرجع تقلید .

تا این جا نقشه راه ما مشخص شد تحقیق در اصول تقلید(اگر خود مجتهد نیستیم) در فروع

اما در بخش اخلاق ؛ اخلاق در یک تعریف کلی شیوه برخورد و رابطه ما با اطراف مان را اخلاق می گویند ارتباط ما با خدا ، ارتباط ما با خودمان ، ارتباط ما با دیگران .

در این بخش هم یک سری بایسته ها داریم که در احکام به آن پرداخته می شود مانند نماز های واجب و مستحب که برای ارتباط با خدا در نظر گرفته شده است و مانند صله رحم که برای برخورد ما با دیگران در نظر گرفته شده و ... و یک سری مباحث هم هست که در مباحث اخلاقی و عرفانی به آن پرداخته می شود که دروازه ورودی آن انجام واجبات و ترک محرمات می باشد.

این یک دور نمای کلی درباره دین اسلام آن هم با تفکر شیعی است که تمام آن با مبادی عقلی سازگار و قابل اثبات است.
هر کدام از این مباحثی که بیان شد خود دروازه ای است برای ورود به بحث های مفصل تر که معرفت دینی انسان تکمیل می گردد.

برای مطالعه بیشتر درباره دین اسلام در چند دسته کتاب های زیر خدمت شما معرفی می شود:
الف- کتاب های عمومی:
1- کتب شهید مطهری (سیر مطالعاتی این کتب بصیرت ویژه ای به مباحث دینی به انسان می دهد)
2- اصول عقايد، استاد محسن قرائتي
3- آموزش عقايد، محمد تقي مصباح يزدي

ب- کتاب های درباره خدا شناسی:
- راه خداشناسي، استاد جعفر سبحاني
- راه شناخت خدا، محمدي ري شهري
- آفريدگار جهان، آيت‏ الله مكارم شيرازى
- خدا را چگونه بشناسيم، آيت‏ الله مكارم شيرازى
- پيام قرآن، ج 2، آيت الله مکارم شيرازي
- تبيين براهين اثبات خدا، آيت الله جوادي آملي، مركز نشر اسراء قم.

ج-[=arial]کتاب هايي در مبحث امامت، نبوت و قيامت:
- معارف قرآن ( 5 و 4) راه و راهنماشناسي، محمد تقي مصباح يزدي، مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني
- امامت در پرتو کتاب و سنت، مهدي سماوي، به نشر، مشهد
- پيرامون وحي و رهبري، آيت الله جوادي آملي، الزهرا، قم
- نبوت و امامت، علي الله ورديخاني، شرکت مشهد
- وحي يا شعور مرموز، علامه طباطبايي
- قرآن و آخرين پيامبر، آيت الله مکارم شيرازي، دارالکتب الاسلاميه
- معاد از ديدگاه قرآن، حديث، فلسفه، حسين رباني نقايي، قيام قم
- معادشناسي، علامه تهراني
- معاد در نگاه وحي و فلسفه، محمد باقر شريعتي سبزواري
[=arial]د- مسايل سياسي اسلام:
- فقه سياسى اسلام ابوالفضل شكورى
- فلسفه سياسى اسلام ابوالفضل عزتى
- سياست در اسلام ابوالفضل عزتى