جمع بندی ارتباط عادی با نامحرم در فضای مجازی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارتباط عادی با نامحرم در فضای مجازی

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که طرح آن با آیدی خودشون ممکن نبود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام، دختری بیست ساله هستم.
با ورودم به دانشگاه، و دیدن بقیه دوستان و کنجکاوی ذاتی ام تشویق به رفتن به فیس بوک شدم، مدتها فعالیت عادی ای داشتم، کم کم وارد فضاهای مذهبی شدم و فعالیت مذهبی کردم و همزمان با این فعالیت ها بود ک باران ارتباط های با نامحرم ها ریخته شد سرم، دلایل مختلف خواستگاری، یا بعضا خودم سر کنجکاوی یا رفع مشکل اقایون بهشون پیام میدادم، واقعا بدون هیچ غرضی،به ذهنم هم خطور نمی کرد تو این فضاها میشه ارتباط گرفت
چند مورد به اسم رابطه خواهر و برادری یا رفع مشکل، در حد حرفای عادی صحبت میکردیم، اما اکثرا تهش به درخواست ازدواج و وابستگی میکشید. . . .
تو اون فضاها ، یک گروه مذهبی هم بود که با چند اقا و خانوم شبیه یک اکیپ شده بودیم، و حرفا و شوخی های عادی در کامنتها میکردیم... یک تفریح و پر کردن وقت صرفا. . .
به هرحال بخاطر افزایش ارتباطات و این حسها از فیس بوک خارج شدم
اما بعد مدتها از اون بچه های گروه تو تلگرام ی گروه زد و اعضای قدیمی رو باز اد کرد. و حالا دوباره حرفای کاملا عادی و بعضا شوخی ها هست...
من یکی دیگه از دوستانمو اد کردم به اون گروه، که حالا حس میکنم اون ب یکی از اقایون کمی علاقمند شده.
یک کمی عذاب وجدان باز به سراغم اومده، هم برای ارتباط بی مورد، هم برای حس دوستم گرچه میدونم بروز بیرونی نخواهد داشت اما ته تهش وابستگی میشه....
در مورد ارتباط بی مورد هم توجیه پیش خودمون اینه ک ارتباطات اجتماعی اجتناب ناپذیره...
خارج شدن از گروه هم تقریبا غیر ممکنه، چون دوباره اد میکنند و همه میریزن سرم و سوال میپرسند و من نمیتونم توضیح بدم، از طرفی خودم هم حس میکنم نیاز به همچین گروهی در این بازه زندگیم مخصوصا و تو این تنهایی دارم و حس میکنم اگر با این دوستان قدیمی نباشم باعث میشه ب ارتباط با غریبه تر ها روی بیارم چون الان به این ارتباطات نیاز دارم
ببخشید مباحث طولانی و در هم شد
حس سردرگمی بدی دارم
این رو هم بگم که فردی مذهبی و مقید هستم و
تا حالا هیچ گونه ارتباطی با نامحرم در دنیای واقعی نداشتم

ممنون میشم کمکم کنید.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام
بزرگوار
هر کار و یا رفتاری را که انسان انجام می دهد، اگر هدفی منطقی و در چهارچوب شرع نباشد، در حکم عبث و بیهوده گرایی است، و چه بسا باعث بدیختی انسان شود.
اگر می خواهیم فعالیتهای ما مورد رضای خدا باشد و در مسیر کمال ما موثر واقع شود و با مشکل مواجه نشویم، رعایت این نکات ضروری است:
1. انجام کار یا فعالیت مورد نظر باعث لغزش ما نشود.
2. دچار گناه نشویم.
3. خدا و اهل بیت علیهم السلام از این کار و فعالیت ما خوششان بیاد.
4. اثر تربیتی برای خود و دیگران داشته باشیم.
5. باعث اتلاف وقت و ضرر و خسران در عمر ما نشود.
6. رابطه حریم محرم و نامحرم در آن رعایت شود.
7. از خدا غافل نشویم.
8. ذهن و فکر ما را بیجا مشغول نسازد.
و در این قصه به نظر می رسید:
1. ورود در آن فضاها به مصلحت شما نباشد.( باید هز طور شده از چنین گروه هایی خارج شوید و لو که شده خطتتون را تعویض کنید یا اصلا در مباحث شرکت نکنید)
2. برنامه شما خیلی دقیق و حساب شده نیست و باید مدیریت زمان داشته باشد( در این صورت اصلا فرصت این کارها هم پیش نمیاد)
3. وارد شدن در آن فضاها و شل گرفتن گفتگوها با نا محرم ( هر چند در حد یک چت است) بتدریج موجب ابتلا شدن در فضای واقعی خواهد شد، هر چند شل گرفتن و گفتگوی آنچنانی در ( فضای مجازی) با نامحرم هم شرعا اشکال دارد.
4. همیشه هر کاری را که انجام می دهید هدف گذاری کنید و در عین حال در راستای الهی همسان سازی کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاد.( از خود بپرسید ایا این کار به نفع آخرتم هست یا نه؟! آیا خدا راضی است یا نه؟!)
خلاصه کلام:
برای آینده و زندگی خودتان تصمیم منطقی بگیرید، و از هر گونه روابط نا صحیح و غیر مشروع بپرهیزید و از وقت و عمرتان بهترین استفاده را داشته باشید، چرا که از بین فرصت ها در کارهای غیر ضروری و غیر مهم بعدا پشیمانی دارد. به عاقبت کارها همیشه فکر کنید و بدانید هر کاری اگر بدون رضایت الهی باشد، آن کار باعث بدبختی و رسوایی انسان خواهد شد.
برنامه معنوی و خصوصا تلاوت قرآن جز برنامه های روزانه شما باشد. و از شرکت در گفتگوهای چت بپرهیزید.( البته با دوستان هم جنس خودتان باشد مانعی نیست، و لی با جنس مخالف جز ضرر چیزی عاید شما نخواهد شد)

باسلام

بنده نظرم این هست سرگرمی های مفیدتری برای خود دست و پا کنید و از اینجور فضاها خودتون رو دور کنید در حد امکان

ارتباط عادی هم اصطلاح جدیدی هست ؟

در کل ارتباطات غیر ضرورری با نامحرم نهی شده هست و میدانیم که ارتباطاتی که در اینجور فضا ها شکل میگیرند بیشتر برای تخلیه عواطف هست نه امر ضرورری !

حالا در قابل شوخی

حرف به قول شما عادی و . . .

سلام.
شیطون اول که نمیاد به شما بگه برو با این پسر دوس بشو و...
بلکه کم کم شما رو به مسیری که میخواد میبره اول به شما میگه یکم شوخی با نامحرم که مشکلی نداره بعدش به شما میگه چت کردن خصوصی با نامحرم که مشکلی نداره و...(و این قضیه همین طور ادامه پیدا میکنه)
شما خیلی باید مراقب خود از مکر و حیله شیطون باشین(ولا تتبعوا خطوات الشيطان انه لكم عدو مبين)
همیشه گفتن پیشگری بهتر از درمان هست.
من هم به شما توصیه میکنم اصلا تا ضروریتی پیش نیومده با نامحرم چت نکنین چون ممکنه شما یا فرد مقابل تحت تاثیر جاذبه یکدیگر قرار بگیرن و کار به جای باریک و مشکل ساز برسه.

[="Teal"]با سلام

بزرگوار اگه فکر می کنید گه براتون ممکن نیست از گروه خارج بشید بهتره کلا تلگرام رو هر چند شده برای مدتی

دیلیت اکانت کنید اینطوری هم دیگه دیگه نمی تونند سوال پیچتون کنند( البته ممکنه ازتون بپرسن که چرا و...

ولی خب نسبت به وقتی که از گروه خارج می شدید کمتره)

هم روح و روانتون از هر نظر آسوده خاطر میشه.

ممکنه اولش براتون سخت یا غیر ممکن باشه ولی شدنیه و عادت می کنید وقتتونم کمتر به چیزای بیهوده مبگذره.[/]

سعی کنید از فضای مجازی دور بشید که باعث گوشی گیری شما میشه . با دوستاتون برنامه بزارید برید بیرون . باشگاه های ورزشی برید واسه ورزش . تفریح کنید . از خونه نشستن هیچ چی به دست آدم نمیاد !
فضای مجازی باعث میشه به جای اینکه قدرت ارتباطاتتون رو در عالم واقعی تقویت کنید ، برید و پشت موجودی به نام گوشی یا رایانه قایم شید و نتونید با دیگران ارتباط موثر برقرار کنید .
درکل برید تفریح کنید بگردید ولی از نوع واقعیش:Nishkhand:

پرسش:
دختری هستم، از باب تفریح به شبکه های اجتماعی پیوستم، گروهی که در آن قرار گرفتیم از جنس مخالف هم هست، من سر در گم هستم، از یک طرف نیاز به ارتباط اجتماعی دارم، و از طرف دیگر از عاقبت این ارتباط با نامحرم بیمناکم؟ لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:
هر کار و یا رفتاری را که انسان انجام می دهد، اگر در چهارچوب شرع و عقل نباشد، در حکم عبث و بیهوده گرایی است، و چه بسا باعث بدبختی انسان شود.

اگر می خواهیم فعالیت های ما در مسیر کمال ما موثر واقع گیرد و با مشکل مواجه نشویم، رعایت این نکات ضروری است:
1. رفتار ما از گناه به دور باشد.
«ثُمَّ کانَ عاقِبَهَ الَّذینَ اَساؤُا السُّؤای اَن کَذَّبُوا بِایاتِ اللهِ وَ کانُوا بِها یَستَهزِؤنَ»؛ پس آن‌ها که بد کردند ( و در ارتکاب گناه اصرار ورزیدند) دچار عاقبتی بدتر شدند (و آن این که ) آیات خدا را تکذیب کرده و آن‌ها را به استهزاء گرفتند.(1)؛ پس طبق بیان آیه قرآن عاقبت گناه خوب نخواهد بود.

2. دنبال کاری باشیم که خدا از ما راضی باشد.
3. انجام آن کار باعث اتلاف عمر ما نشود.
4. اثر تربیتی برای خود و دیگران داشته باشد.
5. رابطه حریم محرم و نامحرم در آن رعایت شود.
6. نتیجه کارها و رفتارها باعث غفلت ما از خدا نشود.
7. باعث ایجاد دغدغه بیجا برای ما نشود.
چون دغدغه های بی اهمیت می تواند مانع پیشرفت فرد شود.

به نظر می رسد: وارد شدن در آن فضاها و شل گرفتن گفتگوها با نامحرم (هر چند در حد یک چت است) به تدریج موجب ابتلا شدن در فضای واقعی خواهد شد، و می تواند زمینه ساز یک آسیب جدی برای شما باشد. مصلحت در این است که برای برنامه های خودتان مدیریت داشته باشید، ضمنا می توانید گروهی را تشکیل دهید که همه اعضاء از هم جنسان خودتان باشند، و در عین حال مباحث مهم و مفیدی را در اختیار یکدیگر قرار دهید.(2)

_______
(1) روم/ 10.
(2) سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: نشاط‌ : تاريخ: 94/12/5.

موضوع قفل شده است