مراجعه به دستورات دین یا عمل به تکنیک ها و فنون روانشناسی؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مراجعه به دستورات دین یا عمل به تکنیک ها و فنون روانشناسی؟

بسم الله الرحمن الرحیم
من یه جوون مجردهستم که حالات ونشانه های خاصی روداشتم که بعدازمشورت بااساتیداین سایت دربخش مشاوره تشخیصشون این بود که من دچاراضطراب اجتماعی واضطراب به طورکلی هستم ومنو به رفتن پیش مشاورتشویق کردند.
بنده به نظرم ماحتی درموردبیماری های جسمی نیز نسخه های شفابخش ازاهل بیت داریم که متاسفانه به خاطر کم کاری علمادراین بخش ومرعوب هیمنه طب شیمیایی قرارگرفتن ،امروزه ناچارشدیم به این طب شیمیایی متوسل بشیم،که کم کم داره عوارضش معلوم میشه.ولی درباره بیماری های روحی نطیر ترس واضطراب اصلا نمیتونم قبول کنم که باوجود ایه «الابذکرالله تطمئن القلوب»برم پیش روانشناس ها وازتکنیک های اونها استفاده کنم.چون به شخصه وقتی مناجات امام سجادرومیخونم یانماز وقران وتوسل واقعا ارامش میگیرم.واینکه امروزباوجود این اعتقاد بازهم دچار اضطراب هستم رو دراعتقادپایینم میدونم وبه نظرم ارامش وشجاعتی که مثلا امام خمینی وامثالهم داشتند ناشی از تهذیب نفس واعتقادات بالای اونهاست نه اینکه ایشون باتکنیک های ریلکسیشن به این ارامش رسیده باشند.خلاصه بنده تغییر درافکارم روبهترین راه حل برای تغییر درشرایط جسمی واضطرابم میدونم.
شاید بفرمایید که اینهاروباهم جمع کنم.ولی به نظرم من که درکناردریاهستم چراباید خودمودرگیر نظرات متغیرروانشناسی قراربدم.لطفانظرتون روبفرمایید.آیامن اشتباه میکنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام و عرض ادب خدمت شما برادر محترم و متدين
از اين كه در اين سايت حضور داريد به كارشناسانش اعتماد صميمانه سپاسگزارم.
بزرگوار احتمالا كتاب دانشنامه احاديث پزشكي را ديده باشيد. در مقدمه اين كتاب بحث هاي مفيدي اورده شده است. مثلا آنجا مي خوانيم كه خداوند به انبيا و ائمه به مردم توصيه مي كردند كه در بيماري ها از طبيب حاذق كمك بگيرند.
امام حسن وقتي مجروح شدند از پزشك كمك گرفتند و امام حسن و امام حسين (عليهم السلام) وقتي پدرشان در محراب ازناحيه فرق سر به شدت مجروح شدند از پزشك حاذق كمك گرفته اند. با اين كه هر سه انسان هاي معصوم و كاملي بودند. مراجع و امام خميني به عنوان اسلام شناسان برجسته هنگام بيماري از مشورت و معاينه و درمان طب مدرن بهره مي گرفتند و مي گيرند.

فقه الحديث
اين روزها جفايي كه به ائمه مي شود اين است كه كتب حديثي را ترجمه مي كنند و در اختيار غيرمتخصص قرار مي دهند. مانند اين كه ما با كتاب داروشناسي بخواهيد مانند يك پزشك عمل كنيم. فهم حديث و فقه حديث نياز به پيش نيازهاي علمي زيادي دارد وگرنه گرفتار نگرش تك بعدي و سرطان در دين خواهيم شد و راه افراط و تفريط را خواهيم پيمود.
در فقه الحديث بحث مي شود كه
مثلا آيا وقتي ائمه فرموده اند فلان گياه براي تقويت اعصاب مفيد است مربوط به هر زمان و هر مكان است؟
آيا طبع و مزاج هاي مردم اقليم هاي مختلف و هواي گرم و سرد را نبايد در نظر بگيريم؟
آيا گياه تازه مراد است يا گياه خشك؟
آيا اگر فردي بيماري اي داشته باشد باز همان دارو گياهي موثر است؟
و....
بنابراين به اين راحتي نيست كه بتوانيم احاديث را هر جايي به كار ببريم. استاد برجسته طب اسلامي و سنتي مرحوم آل اسحاق مي گفتند اين كه توصيه شده غذا را با سركه شروع كنيد بيشتر معطوف به مزاج مردم عربستان است.

ابعاد شخصيت انسان
شخصيت ما ابعاد مختلف معنوي ـ فطري، زيستي ( هورموني، ژنتيكي، وراثتي)، اجتماعي، رواني، هيجاني، احساسي (حواس پنجگانه)، تجسمي و شناختي و رفتاري دارد. متناظر هر بعد سلامت و بهداشت آن بعد مطرح است و اين ابعاد با هم ارتباط دارند و تعامل.
يعني اگر من از نظر ژنتيكي گرفتار اضطراب باشم، بعد شناختي و معنوي و ...گرفتار مشكل مي شود.
نبايد خود را با شخصيت افراد برجسته مقايسه كنيم حتي مقايسه دو برادر درست نيست چرا كه ممكن است مشكلات رواني يا ژني يك خانواده روي يكي از اعضا بروز كرده باشد.

آزمايش هاي علمي
قانومند خلق شدن هستي از امتيازات و شگفتي هاي آفرينش و خلقت است. بسياري از دانشمندان عظمت خلقت خدا را در آزمايشگاه ها و اتاق هاي مطالعه و تلسكوب ها ديده اند و به وجود خداوند اعتراف كرده اند. براساس قانومند بودن خلقت است كه دانشمندان كشف مي كنند كه مثلا در بيماري وسواس و يا مانيا يا افسردگي دو قطبي و...بعد ژنتيكي اثر گذار است و يا در برخي بيماري ها برخي غدد نامنظم كار مي كنند و با دارودرماني ضعف ها را برطرف مي كنند.

اثر معنويت در تسريع درمان
بدون شك ارتباط با خداوند و دعا نقش مؤثري در بهداشت روان و جسم دارد و دانشمندان از معنويت درماني براي تسريع معالجه هاي پزشكي كمك مي گيرند. ولي با توضيحات بالا روشن است كه معنويت در جاي خود مفيد و لازم است ولي اگر در آزمايش ها مشخص شد كه مثلا سروتونين بدن پايين است بايد در كنار دعا از داروهاي شيميايي و گياهان دارويي مطمئن و مجرب يا داروهاي گياهي آزموده شده و مورد تأييد پزشكي روز كمك بگيريم.
نيز اگر با مصاحبه تشخيصي و باليني و آزمان هاي روان شناختي مشخص شد فردي گرفتار باورهاي هسته اي غيرمنطقي است شناخت درماني براي او لازم است.
تذكر: از نظر علمي جامع نگري در درمان هاي پزشكي و روان شناختي مورد تأييد و تأكيد است.

بسم الله الرحمن الرحیم
ممنونم که جواب منودادید.ولی به نظر بنده اینکه فرق یک مسلمون بایه غیر مسلمون رادراین بدونیم که دقیقا همون معادلاتی که دربرخوردباعالم توی ذهن اون میگذره درذهن یه کافرهم بگذره ولی فقط مسلمون این مرحله اضافه روداشته باشه که بگه خب حالااین نظم روکی خلق کرده؟کافربگه طبیعت ومسلمون بگه خدا.به نظرم کامل نیست.یعنی فرق کتب مسلمونها باکافران فقط اینه که بالای کتب مسلمونها اسم خداوندنوشته وبالای سرکتب کافران نوشته

در علوم انسانی که انسان مورد مطالعه است دین اشکالی بر تجربی بودن علم نمی گیرد ( با رعایت مبانی و مفاهیم و بکارگیری روشهای دینی و..)

و با استناد به احادیثی از امام علی علیه السلام مبنی بر " تجربه ها دانش جدید به انسان می دهند"
و کلام دیگر از امام حسین علیه السلام " افزایش تجربه ها سبب فزونی عقل است"
امروزه علوم انسانی اسلامی مانند روان شناسی اسلامی وارد عرصه شده است و بدون رد و پذیرش مطلق روانشناسی موجود از آن بهره نیز می گیرد.(تجربه در روایات فوق اعم از تجربه شخصی و تجربه علمی می باشد)

قالی;782640 نوشت:
مثلاهمین اضطراب که معمولاناشی از نوعی ترس است وعلت اون هم نبود پایه روانی محکم به عنوان تکیه گاهه،اخه باافزایش اعتقادبه حضورخداوند به نظر بنده جایی برای حضور غیربرای ارامش دادن باقی نمونه.

در علوم تجربی که جای خود دارد از آنجائیکه مبانی غرب حیات انسان را از نطفه تا مرگ در نظر گرفته است ،انسان را از نظر زیستی زیرو رو کرده و مورد مطالعه قرار می دهد و در خدمت به جسم انسان موفقیتهایی نیز داشته اند که میتوان از علوم آنها برای سلامت و افزایش عقل نیز استفاده کرد.

بنابراین رد مطلق نمی تواند کار به جایی ببرد این فکر تصور محدود از اسلام است که دروازه های فکری خود را بر روی اندیشه های دیگر ببندد و این با خاتمیت و جامعیت اسلام سازگاری ندارد.

برای اطلاعات بیشتر کتاب نگاهی به روانشناسی اسلامی که زیر نظر آیت الله غروی و حجه الاسلام آذربایجانی نوشته شده است را مطالعه نمایید.

موضوع قفل شده است