جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مراجعه به دستورات دین یا عمل به تکنیک ها و فنون روانشناسی؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۴
  علاقه
  خدا
  نوشته
  83
  حضور
  2 روز 6 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  140

  مراجعه به دستورات دین یا عمل به تکنیک ها و فنون روانشناسی؟
  بسم الله الرحمن الرحیم
  من یه جوون مجردهستم که حالات ونشانه های خاصی روداشتم که بعدازمشورت بااساتیداین سایت دربخش مشاوره تشخیصشون این بود که من دچاراضطراب اجتماعی واضطراب به طورکلی هستم ومنو به رفتن پیش مشاورتشویق کردند.
  بنده به نظرم ماحتی درموردبیماری های جسمی نیز نسخه های شفابخش ازاهل بیت داریم که متاسفانه به خاطر کم کاری علمادراین بخش ومرعوب هیمنه طب شیمیایی قرارگرفتن ،امروزه ناچارشدیم به این طب شیمیایی متوسل بشیم،که کم کم داره عوارضش معلوم میشه.ولی درباره بیماری های روحی نطیر ترس واضطراب اصلا نمیتونم قبول کنم که باوجود ایه «الابذکرالله تطمئن القلوب»برم پیش روانشناس ها وازتکنیک های اونها استفاده کنم.چون به شخصه وقتی مناجات امام سجادرومیخونم یانماز وقران وتوسل واقعا ارامش میگیرم.واینکه امروزباوجود این اعتقاد بازهم دچار اضطراب هستم رو دراعتقادپایینم میدونم وبه نظرم ارامش وشجاعتی که مثلا امام خمینی وامثالهم داشتند ناشی از تهذیب نفس واعتقادات بالای اونهاست نه اینکه ایشون باتکنیک های ریلکسیشن به این ارامش رسیده باشند.خلاصه بنده تغییر درافکارم روبهترین راه حل برای تغییر درشرایط جسمی واضطرابم میدونم.
  شاید بفرمایید که اینهاروباهم جمع کنم.ولی به نظرم من که درکناردریاهستم چراباید خودمودرگیر نظرات متغیرروانشناسی قراربدم.لطفانظرتون روبفرمایید.آیامن اشتباه میکنم؟

 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,367
  حضور
  203 روز 1 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61408  با نام و یاد دوست


  مراجعه به دستورات دین یا عمل به تکنیک ها و فنون روانشناسی؟

  کارشناس بحث: استاد حامی


 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  سلام و عرض ادب خدمت شما برادر محترم و متدين
  از اين كه در اين سايت حضور داريد به كارشناسانش اعتماد صميمانه سپاسگزارم.
  بزرگوار احتمالا كتاب دانشنامه احاديث پزشكي را ديده باشيد. در مقدمه اين كتاب بحث هاي مفيدي اورده شده است. مثلا آنجا مي خوانيم كه خداوند به انبيا و ائمه به مردم توصيه مي كردند كه در بيماري ها از طبيب حاذق كمك بگيرند.
  امام حسن وقتي مجروح شدند از پزشك كمك گرفتند و امام حسن و امام حسين (عليهم السلام) وقتي پدرشان در محراب ازناحيه فرق سر به شدت مجروح شدند از پزشك حاذق كمك گرفته اند. با اين كه هر سه انسان هاي معصوم و كاملي بودند. مراجع و امام خميني به عنوان اسلام شناسان برجسته هنگام بيماري از مشورت و معاينه و درمان طب مدرن بهره مي گرفتند و مي گيرند.

  فقه الحديث
  اين روزها جفايي كه به ائمه مي شود اين است كه كتب حديثي را ترجمه مي كنند و در اختيار غيرمتخصص قرار مي دهند. مانند اين كه ما با كتاب داروشناسي بخواهيد مانند يك پزشك عمل كنيم. فهم حديث و فقه حديث نياز به پيش نيازهاي علمي زيادي دارد وگرنه گرفتار نگرش تك بعدي و سرطان در دين خواهيم شد و راه افراط و تفريط را خواهيم پيمود.
  در فقه الحديث بحث مي شود كه
  مثلا آيا وقتي ائمه فرموده اند فلان گياه براي تقويت اعصاب مفيد است مربوط به هر زمان و هر مكان است؟
  آيا طبع و مزاج هاي مردم اقليم هاي مختلف و هواي گرم و سرد را نبايد در نظر بگيريم؟
  آيا گياه تازه مراد است يا گياه خشك؟
  آيا اگر فردي بيماري اي داشته باشد باز همان دارو گياهي موثر است؟
  و....
  بنابراين به اين راحتي نيست كه بتوانيم احاديث را هر جايي به كار ببريم. استاد برجسته طب اسلامي و سنتي مرحوم آل اسحاق مي گفتند اين كه توصيه شده غذا را با سركه شروع كنيد بيشتر معطوف به مزاج مردم عربستان است.

  ابعاد شخصيت انسان
  شخصيت ما ابعاد مختلف معنوي ـ فطري، زيستي ( هورموني، ژنتيكي، وراثتي)، اجتماعي، رواني، هيجاني، احساسي (حواس پنجگانه)، تجسمي و شناختي و رفتاري دارد. متناظر هر بعد سلامت و بهداشت آن بعد مطرح است و اين ابعاد با هم ارتباط دارند و تعامل.
  يعني اگر من از نظر ژنتيكي گرفتار اضطراب باشم، بعد شناختي و معنوي و ...گرفتار مشكل مي شود.
  نبايد خود را با شخصيت افراد برجسته مقايسه كنيم حتي مقايسه دو برادر درست نيست چرا كه ممكن است مشكلات رواني يا ژني يك خانواده روي يكي از اعضا بروز كرده باشد.

  آزمايش هاي علمي
  قانومند خلق شدن هستي از امتيازات و شگفتي هاي آفرينش و خلقت است. بسياري از دانشمندان عظمت خلقت خدا را در آزمايشگاه ها و اتاق هاي مطالعه و تلسكوب ها ديده اند و به وجود خداوند اعتراف كرده اند. براساس قانومند بودن خلقت است كه دانشمندان كشف مي كنند كه مثلا در بيماري وسواس و يا مانيا يا افسردگي دو قطبي و...بعد ژنتيكي اثر گذار است و يا در برخي بيماري ها برخي غدد نامنظم كار مي كنند و با دارودرماني ضعف ها را برطرف مي كنند.

  اثر معنويت در تسريع درمان
  بدون شك ارتباط با خداوند و دعا نقش مؤثري در بهداشت روان و جسم دارد و دانشمندان از معنويت درماني براي تسريع معالجه هاي پزشكي كمك مي گيرند. ولي با توضيحات بالا روشن است كه معنويت در جاي خود مفيد و لازم است ولي اگر در آزمايش ها مشخص شد كه مثلا سروتونين بدن پايين است بايد در كنار دعا از داروهاي شيميايي و گياهان دارويي مطمئن و مجرب يا داروهاي گياهي آزموده شده و مورد تأييد پزشكي روز كمك بگيريم.
  نيز اگر با مصاحبه تشخيصي و باليني و آزمان هاي روان شناختي مشخص شد فردي گرفتار باورهاي هسته اي غيرمنطقي است شناخت درماني براي او لازم است.
  تذكر: از نظر علمي جامع نگري در درمان هاي پزشكي و روان شناختي مورد تأييد و تأكيد است.

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۱۱/۲۵ در ساعت ۰۹:۳۸
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۴
  علاقه
  خدا
  نوشته
  83
  حضور
  2 روز 6 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  140  بسم الله الرحمن الرحیم
  ممنونم که جواب منودادید.ولی به نظر بنده اینکه فرق یک مسلمون بایه غیر مسلمون رادراین بدونیم که دقیقا همون معادلاتی که دربرخوردباعالم توی ذهن اون میگذره درذهن یه کافرهم بگذره ولی فقط مسلمون این مرحله اضافه روداشته باشه که بگه خب حالااین نظم روکی خلق کرده؟کافربگه طبیعت ومسلمون بگه خدا.به نظرم کامل نیست.یعنی فرق کتب مسلمونها باکافران فقط اینه که بالای کتب مسلمونها اسم خداوندنوشته وبالای سرکتب کافران نوشته اناربکم الاعلیبه نظرم کتب مااسلامی نمیشه.
  مادقیقا دربرخوردبایه بیماری اصلااگه اعتقادی به خداهم نعوذبالله نداشته باشیم به همین شیوه اروپایی میگیم که باید باتکنیک ریلکسیشن ومراقبه ویوگا خودت روآروم کنی واین یکی از قوانین ونظم های این عالمه که خداقرارداده.اولابنده به بی غرض بودن دانشمندانی که این روشها روگفتند شک دارم مخصوصا به خاطر هیمنه کفار صهیونیستی درتمامی ارکان عالم.
  ثانیااین فرمایش شمادرباره جنبه جسمانی شاید درست باشه ولی درجنبه روحانی به نظرم درست نیست مثلاهمین اضطراب که معمولاناشی از نوعی ترس است وعلت اون هم نبود پایه روانی محکم به عنوان تکیه گاهه،اخه باافزایش اعتقادبه حضورخداوند به نظر بنده جایی برای حضور غیربرای ارامش دادن باقی نمونه.
  ارامشی هم که قرص به انسان میده تخدیره نه ارامش.ا
  اگه بنده به این اعتقادبرسم که همون کسی که قرارمنودرجمع موفق کنه وسخن منوبه دیگرون برسونه وبرقلب آنها تاثیربگداره اون خداست.واون هم گفته اگررابطه ات رابامن اصلاح کنی من هم رابطه ات روبامردم اصلاح میکنم پس ارتباط شدیدتربااون موفقیت روبه همراه داره،وایجادارتباط خوب ومفید وتاثیرگذاری بردیگرون لزومابه معنای موفقیت نیست چه بسا خیر ماهمیشه درتاثیرگذاری بردیگرون نباشه.
  درمورد جنبه جسمانی بدن به نظر بنده سبک زندگی اسلامی ورعایت اداب اسلامی درامورروزمره به نظرم مکفی است ونیازبدن روبه مراجعه به طب شیمیایی بی نیاز میکنه.والبته منظورم عمل به هرحدیثی که منسوب به معصومین است نمیباشد بلکه مثلاهمون جامع احادیث پزشکی اقای ری شهری یاکتب استادخیرمندتدابیر اسلام برای سلامتی جسم روبیان کرده اند.
  درموردمراجعه اهل بیت به پزشکان به نظرم حرف شمادرست است ولااقل درمورد بیماری های بدنی باید به پزشک مراجعه کرد،والبته نمیدونم که اهل بیت باوجود این همه توصیه های پزشکی چه طور خودشون دربیماری به پزشک مراجعه میکردند؟

 8. صلوات


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,553
  حضور
  146 روز 6 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14270  در علوم انسانی که انسان مورد مطالعه است دین اشکالی بر تجربی بودن علم نمی گیرد ( با رعایت مبانی و مفاهیم و بکارگیری روشهای دینی و..)

  و با استناد به احادیثی از امام علی علیه السلام مبنی بر " تجربه ها دانش جدید به انسان می دهند"
  و کلام دیگر از امام حسین علیه السلام " افزایش تجربه ها سبب فزونی عقل است"
  امروزه علوم انسانی اسلامی مانند روان شناسی اسلامی وارد عرصه شده است و بدون رد و پذیرش مطلق روانشناسی موجود از آن بهره نیز می گیرد.(تجربه در روایات فوق اعم از تجربه شخصی و تجربه علمی می باشد)


  نقل قول نوشته اصلی توسط قالی نمایش پست ها
  مثلاهمین اضطراب که معمولاناشی از نوعی ترس است وعلت اون هم نبود پایه روانی محکم به عنوان تکیه گاهه،اخه باافزایش اعتقادبه حضورخداوند به نظر بنده جایی برای حضور غیربرای ارامش دادن باقی نمونه.
  در علوم تجربی که جای خود دارد از آنجائیکه مبانی غرب حیات انسان را از نطفه تا مرگ در نظر گرفته است ،انسان را از نظر زیستی زیرو رو کرده و مورد مطالعه قرار می دهد و در خدمت به جسم انسان موفقیتهایی نیز داشته اند که میتوان از علوم آنها برای سلامت و افزایش عقل نیز استفاده کرد.

  بنابراین رد مطلق نمی تواند کار به جایی ببرد این فکر تصور محدود از اسلام است که دروازه های فکری خود را بر روی اندیشه های دیگر ببندد و این با خاتمیت و جامعیت اسلام سازگاری ندارد.

  برای اطلاعات بیشتر کتاب نگاهی به روانشناسی اسلامی که زیر نظر آیت الله غروی و حجه الاسلام آذربایجانی نوشته شده است را مطالعه نمایید.
  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۱۱/۲۵ در ساعت ۱۹:۲۴اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی هویت اسلامی؟ایرانی؟ غربی؟ نسبت این ها با هم چه می تواند باشد؟
  توسط شهید علی اصغر پازوکی در انجمن حیات دنیوی انسان
  پاسخ: 60
  آخرين نوشته: ۱۳۹۴/۰۲/۱۲, ۰۷:۱۵
 2. وسواس یا صحت شرعی؟
  توسط saaanaaaz در انجمن وسواس
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۹/۰۴, ۱۸:۵۳
 3. عالم و عادل بودن یعنی چی؟
  توسط .salam در انجمن تقلید
  پاسخ: 11
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۶/۰۲, ۲۳:۱۵
 4. جمع بندی عقیده شیعه درباره خمس درست است یا سنی؟
  توسط فدایی امام نقی در انجمن خمس
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۵/۳۱, ۰۸:۱۶
 5. جماعت دادن غیر روحانی برای روحانی؟
  توسط user در انجمن نماز های یومیه
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۵/۰۵, ۱۶:۳۴

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود