صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا ابوبکر در تشییع جنازه حضرت فاطمه (س) شرکت نکرد؟ (پاسخ به شبهه)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426

  اشاره چرا ابوبکر در تشییع جنازه حضرت فاطمه (س) شرکت نکرد؟ (پاسخ به شبهه)
  با سلام


  از اساتید تقاضا دارم به این شبهه وهابیون جواب دهند


  سوال شیعه ها: اگر ایشان که دختر مورد احترام پیامبر بوده و پیامبر مدام به ایشان تاکید میکردند، به مرگ طبیعی و یا در اثر بیماری فوت کرده باشد باید مسلمانان (مخصوصا خلیفه مسلمانان) او را که یادگار پیامبر است با جلال و شکوه دفن میکردند. ….
  جواب بدهید که چرا با جلال و شکوه دفن نشده است.

  جواب ما :
  جواب ما این است که باید حوادث را در قالب محیط دید.
  برای روشن شدن موضوع مثالی میزنم:
  یک ایرانی اگر زنی از خاندانش بمیرد حتی در روزنامه ها اعلان میکند و عکس زن را هم چاپ میکند و عکس مرده را بر در و دیوار میزند.
  اما افغانها معمولا چنین نمیکنند، عکس که نمیگیرند، بلکه شما اگر عکس زن مرده را چاپ کنید شاید شما را بکشند حتی در مراسم خاکسپاری فقط افراد نزدیک زن شرکت میکنند.
  و حتی وقتی میخواهند زن را داخل قبر بگزارند چند نفر از افراد فامیل پرده ای در جلوی چشم همان بقیه اندک میگیرند.
  یک عادت افغانها این است که زن که مرد، خانواده شوهر حق کفن و دفن او را ندارند باید جسد مرده را بیاورند و تحویل پدر یا برادر زن بدهند اگر چنین نکنند حتی متهم به قتل میشوند.
  حالا یک زوج را تصور کنید که زن افغانی و مرد ایرانی باشد.
  زن بمیرد و ایرانی برسم خود او را دفن کند.
  حالا تصور کنید که یک مغرض اون کنار نشسته میخواهد روابط بین ایرانی و افغانی را خراب کند و هی تبلیغات کند که ایرانی زن افغانی خود را کشته و دلیلش این است که مرده را تحویل نداده و بگوید ایرانی افغانی را بی آبرو کرده و دلیلش این باشد که عکس مرده را به درو دیوار زده.
  افغانهای بی خبر از رسم و رواج ایرانی ها با توجه به رسومات خود فورآ حرف مغرض را قبول میکنند.
  و این است حال عوام شیعه که رسم عرب را نمیدانند و گمان میکنند بر حضرت فاطمه ظلم شده و حرف مغرضان را قبول میکنند.
  شما تاریخ صدر اسلام را بخوانید برای کدام زن مراسم تشیع جنازه مفصل گرفتند؟
  اصلا اون وقت ها برای مردان هم نمیگرفتند چه برسد به زنان.
  مثل امروز نبود که خمینی مرد از سراسر ایران مردم را جمع کردند.
  در اسلام که فرض نشده اگر کسی مرد همه مردم شهر جمع شوند.
  فاطمه که مرد، افراد خانواده اش علی و عباس و بقیه دفنش کردند.
  این رسم عربان بود که زن که میمرد را فامیل خودش دفن میکردند و خانواده شوهری فاطمه، همان خانواده پدری فاطمه هم بود چون با پسر عموی خود عروسی کرده بود و حضرت عباس هم عموی علی بود هم عموی فاطمهلذا بی سروصداتر دفن شد.
  زن عمر و ابوبکر هم که مردند درجایی نخواندم همه مردم جمع شده باشند کسی جار نزده که جمع شوید ملکه اسلام مرده.
  پس در دفن بی سروصدای فاطمه چیزی غیر عادی وجود ندارد البته اگر شیعه مغرض نباشد.
  حالا اگر قبول کنیم که داستان شیعه مغرض درست است و ایرانی زن افغانی خود را کشته باشد.
  دیگر آن افغانی هرگز نباید دختر دوم خود را به ایرانی بدهد.
  اگر داد پس خیلی نادان است.
  و ما میدانیم که بعد از این واقعه، حضرت علی دختر خود، دختری که فاطمه او را زاییده بود را به حضرت عمر داد.
  پس یا داستانی که شیعه پیرامون دفن فاطمه ساخته و آن را غیر عادی جلوه داده دروغ است یا علی دختر خود را به عمر نداده.
  اما معتبر ترین کتب شیعه هم معترفند که عمر داماد علی بوده.
  پس شیعه چه دارد که بگوید؟

  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۵/۰۱/۰۵ در ساعت ۱۳:۴۵
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,399
  حضور
  203 روز 14 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61447  با نام و یاد دوست


  چرا ابوبکر در تشییع جنازه حضرت فاطمه (س) شرکت نکرد؟ (پاسخ به شبهه)

  کارشناس بحث: استاد ممسوس


 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754  با سلام
  این اشکال از جانب برخی از وهابیت، خالی از اشکال نیست ان هم نه یکی، بلکه چند اشکال به این اشکال «البته اگر بشود نام ان را اشکال گذاشت،» وارد است. معلوم است که مستشکل به زوایای بیان خود توجه نداشته است و بی مهابا سخنانی را مطرح کرده که شاید خود به سستی و بی اساس بودن ان واقف باشد. سخنانی که در قوطی هیچ عطاری یافت نمیشود. در کمال تعجب مطالبی را بیان کرده است که خلاف واقع است و حقیقت ندارد. ظاهرا مستشکل از معلومات تاریخی خوبی برخوردار نبوده و به خود زحمت مطالعه تاریخ را نداده است تا حقیقت را دریابد. معلوم است که مستشکل، سخنان خود را از شنیده های کوچه بازاری و نه علمی و تحقیقی اخذ کرده و به تصور و خیال خام و باطل خود فکر میکند که امام المستشکلین است و سخنان بیهوده او پاسخی ندارد. ادامه دارد


 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754
  اولا باید عرض کنم طرح سوال مشکل دارد زیرا مستشکل هم خود سوال را طرح کرده و هم خودش جواب ان را داده است. یعنی سوال را ان گونه که خودش خواسته طرح کرده است. در سوال میخوانیم «اگر ایشان دختر مورد احترام پیامبر بوده و پیامبر به ایشان تاکید میکرده» مستشکل از همان اول موضع خود را مشخص کرده و با کلمه «اگر» سوال را آغاز نموده است. مگر حضرت زهرا در نزد پدر مورد احترام و تکریم نبوده است که شما با کلمه اگر خطاب خود را اغاز میکنید؟ در حالی که روایت و احادیث فراوانی در مورد احترام پیامبر به حضرت زهرا در منابع شیعه و سنی وجود دارد که چون اظهر من الشمس است به انها نمیپردازم زیرا اطاله کلام میشود. پس یک شیعه اینگونه سوال نمیکند و اعتقاد راسخ به تکریم و احترام پیامبر نسبت به دخترش فاطمه دارد.
  اشکال دیگر در سوال این است که مستشکل خود موضعش را قبل از طرح سوال اتخاذ کرده است زیرا مینویسد «فاطمه به مرگ طبیعی یا بیماری وفات کرده است» در حالی که این حرف وهابیت است اما شیعه معتقد است که حضرت زهرا به دست کسانی که به خانه ان حضرت هجوم اوردند و او را مورد ضرب و شتم قرار دادند به شهادت رسیده است و در این باب از امام کاظم علیه السلام حدیثی نقل شده است که ان حضرت فرمودند «ان فاطمه صدیقة شهیده» مستشکل هجوم به بت فاطمه و ضرب و شتم و جسارتهای که به ان حضرت از صحابه کبار پدرش، وارد شده را نمیتواند رد کند زیرا این موضوع در منابع مهم و معتبر اهل سنت آمده است.
  رجوع کنید به : «تاریخ طبری ج 3 ص 202 ، تاریخ یعقوبی ج 3 ص 126، الامامة والسیاسة، ج‏2، ص‏12، اعلام النساء، ج‏3، ص‏1205 ، عقدالفرید، ج‏4، ص‏260، تاریخ ابی الفداء، ج‏1، ص‏156» 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754
  اما در مورد پاسخی که خود مستشکل ان را بیان کرده است و نشان از بی اطلاعی او از مباحث تاریخی و حدیثی است اشکالات فراوانی در ان به چشم میخورد.
  قیاسی که که شما کردید قیاس مع الفارق است و صدر و ذیل جواب شما با سوالی که مطرح شده نمیخواند. جواب شما علمی و تحقیقی و محکمه پسند نیست در جواب به یک موضوع بی ربطی اشاره کردید که طبق تحقیقی که بنده کردم در بین افغانها چه شیعه و چه سنی چنین چیزی وجود ندارد. در حقیقت جواب شما کوچه بازاری است حال شما چگونه این پاسخ را برای ادعای خود دلیل و مدرک میدانید جای بسی تعجب است.
  شما میگویید ایرانیها وقتی زنی از انان فوت میکند عکس او را به در و دیوار میزنند چرا ما تا به حال ندیدیم؟ اسم او را بله، ولی عکس زن متوفا را بر در و دیوار نصب نمیکنند و این کار را در شان یک زن مسلمان نمیبینند که عکس او را بر دیوار نصب کنند.
  اما در مورد افغانیها انها هم عکس زنان مرده خود را بر دیوار نصب نمیکنند این را میشود پذیرفت اما اینکه در تشییع جنازه او مردها شرکت نکنند با تحقیقی که من کردم خلاف واقع است بلکه مردان افغان هم در تشییع جنازه زنان شرکت میکنند.
  نکته دیگر که صحت ندارد و اتفاق نیفتاده است اینکه شما میگویید جنازه زن افغانی را اقوام شوهر اجازه دفن ان را ندارند و باید تحویل اقوام زن دهند و اگر این کار را نکند متهم به قتل میشوند با تحقیقی که من نمودم باز این موضوع در مجامع افغانی صحت ندارد هم جنازه را مردان تشییع میکنند و هم ان را تحویل اقوام شوهر میدهند تا جنازه به خاک سپرده شود.
  مشکل دیگری که این مطالب دارد این است که مستشکل رسم عرب را به رسم افغانها تشبیه کرده است وی گفته است اگر مردی ایرانی باشد و همسر افغانی خود را به رسم ایرانیها دفن کند مورد اتهام قتل از جانب افغانها قرار میگیرد پس شیعیان رسم عرب را نمیدانند و مغرضان شیعه میگویند به حضرت فاطمه ظلم شده است. من نمیدانم این چه قیاس و تشبیه بی ربطی است که رسم عرب و افغان را یکی بداند. کجا در عرب چنین امری مرسوم بوده است مگر در عرب تشییع جنازه وجود نداشته است؟ اگر شما که میگویید تشییع جنازه نبوده است چرا حضرت زهرا به اسماء بنت عمیس فرمود برای من تابوتی بساز تا در تشییع جنازه حجم بدن من نمایان نباشد؟ اگر اینگونه که شما میگویید، باید در تشییع جنازه حضرت زهرا فقط زنها باشند و نه مردها در حالی که در تشییع جنازه حضرت زهرا مردها هم بودند حتی مردان نامحرم ، علت آن تابوتی است که فاطمه سفارش میدهد تا حجم بدن نمایان نباشد این امر نشان از حضور نامحرم در تشییع جنازه ان حضرت است. زیرا در تشییع جنازه حضرت زهرا(س)، امیرالمومنین(ع)، حسن(ع)، حسین(ع)، عمار، مقداد، عقیل، زبیر، ابوذر، سلمان، بریده و گروهی از بنی هاشم و خواص آن حضرت بر حضرت فاطمه(س)، نماز خواندند و در آن شب ایشان را دفن کردند.[1]


  [1] . شیخ عباس قمی منتهی الامال، ص 167

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754  پس بی خود و بی جهت رسم عرب و افغان را یکی ندانید اگر چه با تحقیقی که من کردم رسم افغانها اینگونه نیست حال اگر در جایی ، دهی روستای یک چنین عرف خاصی داشته باشند دلیل نمیشود که ان را تعمیم داد، البته اگر چنین چیزی باشد.
  حال شما که سخن از رسم عرب میرانید بگویید عرب چه رسمی دارد؟ غیر از این است که وی دختر پیامبر بوده و نور چشم ان حضرت بوده و اکنون که به شهادت رسیده باید با احترام و با شکوه تشییع و دفن شود و البته ما معتقدیم که وصیت خود ان حضرت چنین بوده است که عمومی نباشد که در ادامه دلیل ان را بیان خواهیم کرد.
  پس تا به اینجا استدلال بی اساس و بنیان و سست و بی پایه و دور از بحث علمی و تحقیقی مستشکل را ملاحظه کردید.
  مستشکل گفته است در تاریخ صدر اسلام برای زنان تشییع جنازه نمیگرفتند حتی برای مردان هم تشییع جنازه ای نبوده است.
  پر واضح است که مستشکل از تاریخ و منابع تاریخی بیخبر است؛ لا اقل اگر به صورت اجمال و به عنوان تورق در منابع تاریخی جستجو میکرد، خلاف ان را که ادعا کرده است، مییابید. اکنون به منابع متعدد تاریخی اشاره میکنم که در صدر اسلام تشییع جنازه نه فقط برای مردان بلکه برای زنان هم صورت پذیرفته است.
  اولا سفارش دین مبین اسلام طبق روایات و احادیث شرکت در تشییع جنازه است و در سیره رفتاری و عملی پیامبر هم به وضوح این امر مشخص است. همانگونه که ابن سعد در طبقات خود اورده است که پیامبر در تشییع جنازه ها شرکت میکرد.[1]
  جالب است بدانیم قبل از حضرت زهرا سلام الله علیها و در زمان خود پیامبر اولین زنی که تشییع جنازه شد و مردم در این تشییع جنازه شرکت کردند مربوط به حضرت خدیجه ( سلام الله علیها) همسر پیامبر است در رمضان سال دهم بعثت وقتی حضرت خدیجه از دنیا رفت مردم به همراه پیامبر بدن پاک و شریف حضرت خدیجه را از منزل وی تا قبرستان حجون تشییع و به خاک سپردند.[2]
  نمیدانم مستشکل در مورد این واقعه تاریخی که در سال دهم بعثت انجام شده یعنی قبل از هجرت پیامبر به مدینه و در شهر مکه اتفاق افتاده است را چه پاسخی میدهد؟


  [1] . ابن سعد طبقات، ج 1 ص 358

  [2] . طبقات ابن سعد ج 8 ص 15

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754  حتی برای دیگر همسران پیامبر تشییع جنازه باشکوهی برگزار میشد؛ از جمله زینب بنت جحش ، ماریه قبطیه ..
  تشییع جنازه زینب بنت جحش
  گفته اند وی در سال 20 هجری قمری در مدینه وفات یافت خلیفه دوم دستور داد شخصی جار بزند که محارم در تشییع او شرکت کنند علت ان هم عدم حضور نامحرم در تشییع او بوده است وقتی خبر به اسماء بنت عمیس رسید او تابوتی را که سابقا برای حضرت زهرا ساخته بود و فاطمه از دیدن ان خوشحال شده بود را به خلیفه دوم پیشنهاد کرد و گفت در حبشه اینگونه اموات را تشییع میکنند عمر این نظر را پذیرفت و دستور داد جار بزنند که همه مردم در تشییع جنازه مادرشان شرکت کنند « این گزارش نشان میدهد تشییع جنازه حضرت زهرا انقدر مخفی بوده است که کسی از شکل تابوتی که فاطمه را در ان نهادند هم خبر نداشته است لذا خلیفه از پیشنهاد اسماء برای تهیه ان تابوت تعجب میکند معلوم است که علاوه بر مخفی بودن تشییع حضرت زهرا کسی از شکل و شمایل تابوت فاطمه هم خبر نداشته است»
  منابع تاریخی نوشته اند عمر در پیشاپیش جنازه حرکت میکرد و مردم هم در پی او و نماز را خلیفه بر او خواند. مورخین نوشته اند که عمر خود میخواست درون قبر رفته و جنازه را در قبر بگذارد اما در این امر به سراغ همسران پیامبر فرستاد و کسب تکلیف کرد انان گفتند که محرم او باید درون قبر برود از این رو برادر زاده و خواهر زاده و اسامة بن زید، بدن زینب بنت جحش را درون قبر گذاشتند.[1]
  جای تعجب اینجاست که مستشکل میگوید تشییع جنازه مفصل در صدر اسلام نبوده است ایا در مورد زینب بنت جحش تشییع جنازه مفصل نبوده؟ مگر عمر خود به جار چی دستور نمیدهد که مردم را خبر کن برای تشییع جنازه ماردتان؟ ایا تشییع مفصل نبوده که برای دفن وی به سراغ همسران پیامبر، میفرستد تا بدانند چه کسی باید بدن وی را درون قبر بگذارد.


  [1] . طبقات ابن سعد، ج 8 ص 115-116؛ ص 11 – 112؛ بلاذری انساب الاشراف، ج 1 ص 524

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754  تشییع ماریه قبطیه
  یکی دیگر از همسران پیامبر ماریه قبطیه است کسی که فرزندش ابراهیم در خردسالی از دنیا رفت. وی در سال 16 هجری قمری در مدینه از دنیا رفت در منابع تاریخی آمده است که خلیفه دوم مردم را برای تشییع جنازه او بسیج نمود و حتی خودش بر او نماز خواند. [1]
  این هم یکی دیگر از تشییع جنازه های همسران پیامبر شاید مستشکل بگوید اینها همسران پیامبر بودند و خاطر شان نزد مردم عزیز است ایا نمونه دیگری از تشییع زنان دیگر وجود دارد؟
  بله در منایع تاریخی آمده است که مادر عثمان بن عفان در دوران خلافت فرزندش عثمان از دنیا رفت برای او تشییع جنازه ای برگزار شد که عثمان هم در ان شرکت داشت.[2]
  از زنان عادی هم میتوان به تشییع جنازه حفصه خواهر ابن سیرین اشاره کرد.[3] همچنین در گزارشی که ابن سعد بیان کرده است آمده که ابومهزم نقل میکند همراه ابوهریره در تشییع جنازه زنی شرکت داشتیم تا به قبرستان بقیع رسیدیم که مردی را هم اوردند و ابوهریره بر هر دوی انها نماز خواند.[4]
  حتی ابن سعد اورده است که زنان و مردان را برای تشییع جنازه بیرون میآوردند.[5]
  بنابر این تشییع جنازه زنان در صدر اسلام مرسوم بوده است و سخن مستشکل که میگوید در صدر اسلام وجود نداشته سخنی گزاف و بیهوده است.
  در مورد تشییع جنازه مردان که الی ماشا الله شواهد تاریخی زیاد است به برخی از ان موراد به طور اجمال اشاره میکنم.


  [1] . طبقات ابن سعد، ج 8 ص 226

  [2] . طبقات ابن سعد ج 8 ص 239

  [3] . همان ج 8 ص 482

  [4] . طبقات ج 5 ص 64

  [5] . طبقات ج 5 ص 115

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754  تشییع جنازه ابوطالب[1] و سعد بن معاذ [2]که پیامبر با پای پیاده شرکت داشت. تشییع جنازه قاسم کودک چهار ساله پیامبر.[3] تشییع جنازه عمر خلیفه دوم [4]تشییع جنازه عثمان بن عفان [5]تشییع جنازه عثمان بن مظعون [6]تشییع جنازه عباس بن عبدالمطلب که در تشییع عباس زنان و مردان و کودکان حضور داشتند.[7]

  جالبتر از همه اینکه مستشکل مدعی است برای همسران خلفا هم تشییع جنازه ای رخ نداده است در حالی که ابن سعد گزارشی را نقل کرده است که وقتی زینب بنت مظعون همسر عمر از دنیا رفت خلیفه در تشییع جنازه همسرش شرکت داشت.[8]
  بنابر این تشییع جنازه زنان در صدر اسلام وجود داشته حتی همسر خلیفه دوم به خلاف اظهارات بی اساس مستشکل
  مستشکل میگوید در اسلام به حضور در تشییع جنازه سفارش یا فرض نشده اما روایات متعددی وجود دارد که پیامبر و معصومین علیهم السلام به شرکت در تشییع جنازه سفارش کرده اند. اکنون برخی از این روایت را بررسی میکنیم.
  رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله : إنّ أوّلَ ما يُجازى بهِ المؤمنُ بعدَ مَوتهِ أن يُغفَرَ لجَميعِ مَن تَبِعَ جَنازَتَهُ .
  پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : نخستين پاداشى كه بعد از مرگ مؤمن به او داده مى شود، اين است كه همه تشييع كنندگان جنازه اش آمرزيده مى شوند.
  پیامبر : سِرْ سَنتَينِ بِرَّ والِدَيكَ ، سِرْ سَنةً صِلْ رَحِمَكَ ، سِرْ مِيلاً عُدْ مَريضا ، سِرْ مِيلَينِ شَيِّعْ جَنازَةً .
  پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : براى نيكى به پدر و مادرت، مسافت دو ساله بپيما. براى به جا آوردن صله رحم، مسافت يك ساله بپيما. براى عيادت بيمار، يك ميل راه بپيما و براى شركت در تشييع جنازه اى، دو ميل راه بپيما.
  عنه عليه السلام : يَنبَغي لأولياءِ المَيّتِ أن يُؤْذِنوا إخوانَ المَيّتِ بمَوتهِ ، فيَشهَدونَ جَنازَتَهُ و يُصَلُّونَ علَيهِ ، فيُكسِبُ لَهُمُ الأجرَ و يُكسِبُ لِمَيّتهِ الاستِغفارَ .
  امام صادق عليه السلام : شايسته است كه صاحبان عزا برادران دينى ميّت را از مرگ او با خبر سازند، تا در تشييع جنازه حاضر شوند و بر او نماز خوانند و بدين ترتيب، هم براى آنان اجرى حاصل شود و هم براى ميّت استغفار به عمل آيد.
  الإمامُ الصّادقُ عليه السلام : أوّلُ ما يُتحَفُ بهِ المؤمنُ يُغفَرُ لِمَن تَبِعَ جَنازتَهُ .
  امام صادق عليه السلام : نخستين تحفه اى كه به مؤمن داده مى شود، آمرزش تشييع كنندگان جنازه اوست.
  لمّا سُئلَ عن إجابَةِ الدَّعوَةِ إلَى الجَنازَةِ أو الوَليمَةِ ـ : يُجيبُ الجَنازَةَ ؛ فإنّ حُضورَ الجَنازَةِ يُذكِّرُ المَوتَ و الآخِرَةَ ، و حُضورَ الوَلائمِ يُلهي عن ذلكَ


  [1] . ابن ابی الحدید شرح نهج البلاغه، ج 14 ص 76؛ بحار الانوار ج 35 ص 163

  [2] . طبقات ابن سعد، ج 3 ص 433

  [3] . تاریخ یعقوبی ج 1 ص 390

  [4] . طبقات ج 3 ص 318

  [5] . همان ج 3 ص 67

  [6] . همن ج 3 ص 344

  [7] . همان ج 4 ص 25

  [8] . تاریخ طبری ج 5 ص 2032

 18. صلوات ها 2


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754
  امام باقر عليه السلام ـ در پاسخ به اين سؤال كه انسان بهتر است دعوت به تشييع جنازه را بپذيرد يا وليمه و سور را؟ ـ فرمود : دعوت به تشييع جنازه را بپذيرد؛ زيرا حضور در تشييع جنازه، يادآور مرگ و آخرت است و حضور در وليمه ها از اين امور غافل مى گرداند.
  الإمامُ الباقرُ عليه السلام : إذا اُدخِلَ المؤمنُ قَبرَهُ نُوديَ : ألا إنّ أوّلَ حِبائكَ الجَنَّةُ ، و حِباءَ مَن تَبِعَكَ المَغفِرَةُ .
  امام باقر عليه السلام : چون مؤمن در گور خود نهاده شود، او را ندا آيد : هان! نخستين هديه به تو بهشت است و هديه كسانى كه تشييعت كرده اند، آمرزش.[1]
  در جای دیگر مستشکل میگوید بنابر رسم اعراب فقط محارم و خویشان در تشییع جنازه زن شرکت میکنند که طبق گزارشات متعددی که از ابن سعد نقل کردیم در تشییع جنازه زنان اعلام عمومی میکردند و خلیفه دوم دستور میداد جار بزنید تا همه برای تشییع جنازه حاضر شوند. پس سخن مستشکل مردود است وی نوشته در مورد حضرت زهرا هم فقط محارم بودند در پاسخ عرض میکنم طبق اقوال تاریخی افرادی که نسبت خویشی با حضرت زهرا نداشتند و جزو محارم ان حضرت محسوب نمیشدند در تشییع جنازه فاطمه شرکت داشتند افرادی مانند عمار، مقداد، عقیل، زبیر، ابوذر، سلمان، بریده [2]، آیا این افراد به حضرت زهرا محرم بودند که در تشییع جنازه ان بانو شرکت داشتد؟ فبهت الذی کفر
  امام سوال اصلی این بحث این است که چرا خلفا در تشییع فاطمه زهرا حضور نداشتند و چرا ان بانوی مظلومه شبانه دفن شد و چرا تشییع او علنی نشد؟


  ادامه دارد  [1] . ری شهری، میزان الحکمه ج 11

  [2] . شیخ عباس قمی، منتهی الآمال ، همان

 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی آیا زمان ظهور مدام در حال تغییر است؟
  توسط *EHSAN* در انجمن مهدویت و آخرالزمان
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۵/۰۶/۲۹, ۰۹:۲۰
 2. جمع بندی وجوب تخییری و عینی
  توسط javad_joon در انجمن ساير موارد
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۲/۰۵, ۱۰:۱۹
 3. جمع بندی تایید یا رد بهاییت
  توسط mir@ در انجمن آشنایی با فرق و مذاهب
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۱/۲۷, ۰۹:۵۲
 4. جمع بندی تغییر پیدا کردن صدا در نماز
  توسط felfely در انجمن مبطلات نماز
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۱/۱۵, ۱۷:۰۷

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۲/۲۶, ۱۴:۱۱ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود