فقط یکم آرایش می کنم! اشکالی داره؟!

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فقط یکم آرایش می کنم! اشکالی داره؟!

[="Blue"]بعضیا رژ قرمز نمی زنن فقط برق لب یا حجم دهنده لب میزنند, لاک قرمز نمی زنند فقط برق ناخن می زنند, مانتوی تنگ نمی پوشن فقط موهاشونو کوهان شتری می کنند,کاکل نمیزارن بیرون فقط ریشه موهاشون معلوم میشه,ساپورتشونم حتما همراه چادر می پوشند!مگه ارایش کم و زیاد با هم فرقی دارند مگه شراب یه قاشقش حلاله و یه گیلاسش حرام؟[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]با سلام خدمت شما همراهان
به طور كلي افراد جامعه ما در گروه هستند: مسلمان و غيرمسلمان.
مسلمانان هم دو گروه هستند:
الف) افرادي كه دين داريشان درون سو و و عميق است.
ب) آنهايي كه دين داريشان ظاهري و سطحي است. اين گروه هم دو گروه هستند:
- واقعا فكر مي كنند كه همين طور كه هستند براساس دين رفتار مي كنند اين گروه تعدادشان خيلي زياد نيست.
- افرادي كه واقعا اطلاعات ديني آنها خوب است و ناآگاه نيستند و مي دانند رفتار و ظاهرشان با آموزه هاي ناب اسلام تطبيق ندارد، ولي باورهايشان عميق نيست بنابراين به خاطر سختي تكليف يا تمسخر و تحقير ديگران نمي توانند ظاهر اسلامي را رعايت كنند. باز اين گروه دو قسم هستند::Nishkhand:
1) افرادي كه قصد ندارند تغييري كنند.
2) افرادي كه تمايل دارند باورهاي عقلي آنها باورهاي عاطفي و قلبي هم بشود و ظاهرشان در برابر دستورات حق متواضع شود و سختي تكليف را به جان و دل بخرند ولي راه ها را نمي دانند.
تذكر: به طور كلي رعايت حجاب اولا و بالذات اجباري نيست ولي چون بدحجابي يا بدحجابي منبع مفاسدي در جامعه است. حكومت اسلامي مي تواند افراد را مجبور به رعايت حجاب اسلامي كنند.

ولي
اما
باور كنيم كه دين داري در شهر مقدسي مثل قم راحت تر است تا تهران يا اصفهان و شيراز
نيز دين داري در يك خانواده كاملا مذهبي راحت تر است تا خانواده اي كه سرپرستش بي دين و بي قيد است.
بنابراين
نبايد
در نگاه اول به افراد بد حجاب فكر كنيم آنها در اين امر تعمدي دارند
و
بايد
بدانيم كه اگر مي خواهيم اسلامي رفتار كنيم
ارشاد
و
امر به معروف و نهي از منكر زباني و عملي و نوشتاري
ريشه در محبت دارد نه در تكبر و خودپسندي امر كننده و نهي كننده.[/]

به نظر من چادریایی که ارایش میکنن بیرون خونه.از مانتویی ها هزار مرتبه بدترن.یکم ارایش در حد زدن سیبیل و مرتب کردن ابرو اشکال نداره که.

[="Blue"]

حامی;780670 نوشت:
در نگاه اول به افراد بد حجاب فكر كنيم آنها در اين امر تعمدي دارند

سلام و متشکر
مسلما خیلی ها از سر جهل آرایش می کنند
ما خیلی نرم و لطیف اونها رو ارشاد می کنیم! اکثرا قبول می کنند، برخی هم قبول نمی کنند !
اما همون اکثریتی که قبول می کنند و حتی همون جا آرایششون رو پیش خودم پاک می کنند از اون به بعد مراقب میشن که پیش من آرایش نکنند! انگار من مرد هستم و بهشون نامحرمم! میخوان بیان پیش من آرایش نمی کنند ولی همین طوری توی خیابون ببینمشون می بینم به به! چه خبره!:hey:
حالا واقعا نمی دونم نحوه امر به معروف و نهی از منکر من چه ایرادی داره!!!!
من هیچ وقت به کسی نگفته و نخواهم گفت به خاطر رضای دل من حجاب بگیر! اما مثل اینکه دوستان براشون سوء تفهام میشه![/]

نمیدونم چرا جناب طاهر گیر داده پست من و بچه ها وهمه رو حذف میکنه،اگه ایشون بزاره ما پستی بزاریم خواستم بگم جناب حامی کامل وقشنگ توضیح دادن واقعا لذت بردم از توضیحشون ممنون از ایشون

حامی;780670 نوشت:
به طور كلي رعايت حجاب اولا و بالذات اجباري نيست

بسمه الجلیل

با سلام و احترام

استاد گرامی،مقصود حضرتعالی از عدم الزام و اجبار در حیطه ی حجاب فرد است؟ و یا عدم الزامِ حکومتی مبنی بر اینکه

اگر مفسده ای در کار نباشد حکومت نباید افراد را ملزم به رعایت حجاب کند؟

با تشکر

زینبیون;780698 نوشت:
[="Blue"]سلام و متشکر مسلما خیلی ها از سر جهل آرایش می کنند ما خیلی نرم و لطیف اونها رو ارشاد می کنیم! اکثرا قبول می کنند، برخی هم قبول نمی کنند !اما همون اکثریتی که قبول می کنند و حتی همون جا آرایششون رو پیش خودم پاک می کنند از اون به بعد مراقب میشن که پیش من آرایش نکنند! انگار من مرد هستم و بهشون نامحرمم! میخوان بیان پیش من آرایش نمی کنند ولی همین طوری توی خیابون ببینمشون می بینم به به! چه خبره!:hey:حالا واقعا نمی دونم نحوه امر به معروف و نهی از منکر من چه ایرادی داره!!!!من هیچ وقت به کسی نگفته و نخواهم گفت به خاطر رضای دل من حجاب بگیر! اما مثل اینکه دوستان براشون سوء تفهام میشه![/]
مشکل اینجاست که نمیتونید خوب امر به معروف کنید،میدونی چرا چون بهشون نزدیک نمیشی خودت رو بالاتر از اونا میبینی ولی باید به درون اونا نفوذ کنی به حرفاشون گوش کنید ودیگه حوصله ندارم تایپ کنم خستم

[="Blue"]

پسر خوشبخت;780728 نوشت:
مشکل اینجاست که نمیتونید خوب امر به معروف کنید،میدونی چرا چون بهشون نزدیک نمیشی خودت رو بالاتر از اونا میبینی ولی باید به درون اونا نفوذ کنی به حرفاشون گوش کنید ودیگه حوصله ندارم تایپ کنم خستم

خیلی ممنونم!
شما مگه اخلاق منو میشناسید برادر؟ من کسی نیستم که بخوام خودم رو از کسی بالاتر بدونم! مگه من کیم که خودم رو بالاتر از دیگران بدونم؟ همه از من بالاتر هستند و من از کسی بالاتر نیستم!
من شدم سنگ صبور دوستانم، اینقدر با لاین و تلگرام میومدن درد دل که مجبور شدم تلگرام و لاینم رو برای مدتی حذف کنم! چون هم تعدادشون زیاده هم واقعا زمان ندارم روزی چند ساعت وقت برای درد دل بزارم، اگرم پیامی رو میفرستادن لاین و تلگرام و پاسخ نمیگرفتن یا حتی دیر میگرفتن حسابی دلخور و عصبانی میشدن این درحالی بود که من شدیدا با کمبود زمان مواجه بودم! و تعداد دوستانی که اصرار دارند روزانه با من صحبت کنند چندین نفره!
پس اگه خودم رو بالاتر از اونا میدیدم و متکبرانه برخورد می کردم هیچ وقت اینهمه درخواست برقراری ارتباط کلامی نمی کردند! در حالی که حتی مشکلات خصوصی و زناشویی شون رو هم میخوان من حل کنم در حالی که از توان من خارج هست و من تخصصم روان شناسی نیست!
میدونم روشم کامل نیست اما مشکل از تکبرم نیست
در هر صورت از ابراز لطفتان سپاسگزارم[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

حبیبه;780726 نوشت:
بسمه الجلیل
با سلام و احترام
استاد گرامی،مقصود حضرتعالی از عدم الزام و اجبار در حیطه ی حجاب فرد است؟ و یا عدم الزامِ حکومتی مبنی بر اینکه
اگر مفسده ای در کار نباشد حکومت نباید افراد را ملزم به رعایت حجاب کند؟
با تشکر

سلام عليكم
منظورم اين است كه همان گونه كه نماز و حج امر فردي است حجاب هم در مرحله اول امري فردي است ولي چون بدحجابي يا بي حجابي سبب مفسده در اجتماع مي شود از باب حكم ثانوي حكومت مي تواند آن را اجباري كند يعني اگر مفسده اي نبود حكومت نبايد الزام مي كرد[/]

با سلام

امروزه آرایش کردن بخش جدایی ناپذیر زندگی بعضی از زنان و دختران جوان ایرانی شده و بی جهت نیست که ایران مقام هفتم دنیا در مصرف لوازم آرایشی را به خود اختصاص داده است. گاهی آرایش بعضی از همین زنان و دختران به قدری تند و غلیظ می شود که از میان رنگ های مختلف به سختی می توانید چهره واقعی فرد را در ذهن تان ترسیم کنید.از هر یک بپرسید چرا آرایش می کنند، دلایل خاص خودشان را دارند. یکی عاشق آرایش کردن است، دیگری دوست دارد زیباتر شود، آن یکی هم به توصیه دیگران و با تصور حضور بهتر در اجتماع و ... اقدام به این کار می کند. صرف نظر از دلایل گفته شده، چرا بعضی از زنان و دختران بیش از حد آرایش می کنند؟علل آرایش بیش از حد زنان و دختران چیست؟ همین سوالات را از سه متخصص پرسیدیم. پاسخ های آنان را در ادامه بخوانید.

خداوندخالق زیبایی هاست و زیبایی را دوست دارد. انسان هم به عنوان اشرف مخلوقات از این قاعده مستثنی نیست و دوست دارد همیشه زیبا باشد. بسیاری از خانم ها هم دوست دارند به خودشان برسند و از نظر زیبایی همیشه کمبودی نداشته باشند. به نظر من کسانی که آرایش های غلیظ می کنند یا جراحی های مختلف با هدف زیباتر شدن انجام می دهند، دوست دارند در کانون توجه باشند.

یکسری خلأهای عاطفی - احساسی، محبت، نداشتن توجه از سوی خانواده و همسر باعث می شود تا آن خانم موجودیت خودش را به نحوی نشان بدهد و به همه بگویدکه من هستم و به عنوان انسان، وجود خارجی دارم.

کسی که خلأ عاطفی - احساسی دارد، فردی است که در دوران کودکی، نوجوانی و در جوانی که ازدواج کرده، از طرف خانواده خودی ا همسرش، از زیبایی اش تعریف و تمجید نشده و همیشه سرکوفت شنیده است و چون سر دلش مانده که همسرش یا خانواده اش به او بگویند چه زیبا هستی، چون توجهی نمی کند همه را کنار می گذارد. این می شود همان خلأ احساسی که از دوران کودکی تا زمان ازدواجش و پس از آن همراه او بوده است. چنین خانمی حاضر است مردم هر تصوری در مورد او داشته باشند ولی به جایش از او تعریف و تمجید کنند.

البته شاید جلب توجه کردن دیگران تا اندازه ای خوب است ولی اگر از اندازه اش خارج شود، اختلال روحی و روانی محسوب می شود.چنین فردی می خواهد به نحوی خودش را به مردم نشان بدهد تا به او بگویند که چقدر زیبا و قشنگ شده ای.

از نظر روانشناسی چنین خانم هایی از مکانیسم دفاعی به نام جبران استفاده می کنند تا کمبودهایشان را از طریق آرایش کردن بیش از حد برطرف کنند. خانم هایی که آرایش غلیظ می کنند، به هیچ وجه به بُعد منفی موضوع نگاه نکرده و به این فکر نمی کنند که ممکن است دیگران تصور کنند او مشکل اخلاقی دارد.

من همیشه تاکیدم بر این است که خانم ها در چارچوب خانواده و برای شوهرشان هر مدلی که دوست دارند آرایش کنند. این به نظر من ایرادی ندارد اما آرایش بیش از حد، یعنی اینکه آن خانم متعلق به دیگران است و این قشنگ و جالب نیست. اینکه آقایی اجازه می دهد خانمی آرایش بیش از حد کند و در محفلی بیاید و میان چند زن و مرد دیگر هم دیده شود، چه تصوری در مورد آن خانم و آقا در ذهن دیگران به وجود می آورد؟ یا مرد بی غیرت است یا می خواهند نشان بدهند که فرهنگ مخا بالاست.

البته آرایش بیش از حد و غلیظ مشکلات خاص خودش را در پی دارد. شاید برای یک مدت کوتاه برای خانمی که آرایش بیش از حد را انجام می دهد، خوشایند باشد اما در درازمدت تبعاتت منفی دارد. تصوراتی که مردم درباره او خواهند داشت، مطلوب نخواهد بود. خانمی که همیشه در حال آرایش کردن است، وقتی آرایش ندارد درست مثل این است که چیزی گم کرده باتشدو این قشنگ نیست؛ این یعنی اینکه از خویشتن خودمان جدا شده ایم، ماسک زده ایم و اگر ماسک و نقاب را از صورتمان برداریم، قبولمان ندارند. آرایش کردن بیش از حد به نوعی خودفروشی روانی است. اینگونه خانم ها روح و جسم شان را به تفکرات دیگران می فروشند، عزت نفسی ندارند و خود را به راحتی بازیچه دست دیگران می کنند.

زینبیون;780045 نوشت:
[="Blue"]بعضیا رژ قرمز نمی زنن فقط برق لب یا حجم دهنده لب میزنند, لاک قرمز نمی زنند فقط برق ناخن می زنند, مانتوی تنگ نمی پوشن فقط موهاشونو کوهان شتری می کنند,کاکل نمیزارن بیرون فقط ریشه موهاشون معلوم میشه,ساپورتشونم حتما همراه چادر می پوشند!مگه ارایش کم و زیاد با هم فرقی دارند مگه شراب یه قاشقش حلاله و یه گیلاسش حرام؟[/]

سلام.
به عقیده من هرکسی در انجام دستورات دینی باید تابع مرجع تقلید خودش باشه نه نظر شخصی و میل خودش.
خوب در زمینه آرایش کردن و میزان و حدودش و جایگاهش مراجع تقلید توضیحات لازم و کامل رو دادن...وقتی آرایش در مقابل نامحرم حرامه مصادیقی که بیان کردید هم حرامه

محسن1990;780679 نوشت:
به نظر من چادریایی که ارایش میکنن بیرون خونه.از مانتویی ها هزار مرتبه بدترن.یکم ارایش در حد زدن سیبیل و مرتب کردن ابرو اشکال نداره که.

خوب باید بین آرایش کردن با اصلاح و آراستگی فرق گذاشت.
مرتب کردن و آراستگی لازمه اما آرایش حرام.
در خصوص اصلاح ابرو هم حکم مراجع تقلید فرق داره اما چیزی که من یادمه نظر آیت الله مکارم این بود که اشکالی نداره ولی به دختران مجرد توصیه کرده بود که بهتره این کار رو انجام ندن.

سلام

ممنونم دوست عزیز بخاطر تاپیکتون

فقط خواستم یه تجربه رو با خانمای محترم درمیون بزارم

خب من همیشه با حجاب بودم ولی تا 1-2 سال پیش یکم آرایش رو همیشه داشتم و تا 1 ماه پیشم چادر براق می پوشیدم و با اینکه نمی دونستم مشکل داره یا نه جرات کنار گذاشتنش رو نداشتم ( چون کلا یه چادر ساده دارم و بقیه چادرام براق و مدل دارن و از چادر سادم هیچ وقت خیلی خوشم نمیومد)

تا اینکه طی یه سری جریانات خدا کمک کرد آرایش رو کم کم کنار گذاشتم ( نه یهو )

و چادرمم حدود یه ماه پیش بخاطر جریانی که پیش اومد برام و چشمم رو خیلی باز کرد تصمیم گرفتم جز چادر ساده ام چادری نپوشم

و از وقتی از ته دلم به خدا گفتم خدایا بخاطر تو، بخاطر چادر خاکی و دل شکسته مادرم بانو فاطمه زهرا(س) دیگه نه آرایش می کنم نه سعی می کنم با پوششم جلب توجه کنم، انگار خدا احترام و ارزشم رو بین آدما چندین برابر کرده

خودمم راستش هیچ وقت همچین چیزی باورم نمیشد خیلیا شنیده بودم می گفتن با حجاب واقعی چقدر محترم تر میشیم ولی من اصلا نه باورم میشد نه درکی ازش داشتم نه راستش خیلی قبول داشتم

ولی الان روزی هزار بار خدا رو شکر می کنم که این راها رو تو زندگیم باز کرد و الان به این نتیجه شیرین و لذت بخش تو زندگیم رسیدم

ازتون می خوام دعا کنید هم برای من هم برای همه دخترای این سرزمین که همیشه پوششی رو داشته باشند که بانو دو عالم (س) از دیدنمون خوشنود باشن

البته فک نکنید اینجور انتخابا راحته

من با اینکه خانوادم مذهبی هستن ولی از وقتی مامانم متوجه شده دیگه اون چادرام رو نمی پوشم مسخرم می کنه گاهی و میگه نبینم از این شیخ بازیا تو زندگیت دربیاریا
یا با اینکه روسری مشکی می پوشم و کاملا پوشیده ولی بخاطر تجربه ای که داشتم جرات نمی کنم جلو مامانم چادرم رو بیارم جلو روسریم (وقتایی که تنهام اینکار رو می کنم) وقتایی که با خانوادمم چادرم رو می زارم رو روسریم که دیگه بهانه ای نشه واسشون برای عوض کردن چادر و ...

البته من که هنری نکردم و نمی کنم و کارم ارزشی نداره ولی خوشا به حال اونایی که تو خانواده های غیرمذهبی بزرگ شدن و این نوع پوشش رو انتخاب کردن

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]می گم چه خوب می شه در کنار این کار های فرهنگی که برای عفاف و حجاب میشه، یخورده هم به آقایون گفته بشه که باس چگونه ظاهری داشته باشن:ok:
.
امروزه یه آقای ریشو نسبت به یه خانم چادری مهجور تر واقع شده:mohandes:
[/]

[=arial]سلام
منم یه سوالی داشتم البته میدونم جاش اینجا نیست ولی ممنون میشم کارشناس جواب بنده رو هم بدن
پوست لب من به هوای بیرون خیلی حساسه
با اولین نسیمی که به صورتم بخوره
لبام خشک میشه و ترک میخوره و خون میاد
یا باید همیشه لبام زخمی باشه
یا لب تر کن بزنم تا خشک نشه
البته لب تر کنم کاملا بیرنگه و براق کننده هم نیست فقط لبارو تر نگه میداره تا ترک نخوره
حالا میخوام بدونم کارم مشکل شرعی داره یا نه؟
چون واقعا جنبه درمانی داره ولی اگه مشکل شرعی داره لبام ترک بخوره بهتره
مرجع بنده آیت الله بهجت هستن
ممنون

سلام
چهطور نهی از منکر بکنیم؟؟
مثلا یه خانم بد حجاب داره رد میشه من وایسم بش بگم سلام خوبید و لبخند بزنم و وایسم حرف هاشو گوش بدم و بعد یه گفتگو اخرش بگم حجابتون رو رعایت کنید لطفا؟؟!!:Gig:
مگه میشه؟؟

پسر خوشبخت;780728 نوشت:

شما که خودت، خودت رو از همه بالاتر میدونی ؟؟؟؟!!!!

چیتــــــا;781665 نوشت:
سلام
چهطور نهی از منکر بکنیم؟؟
مثلا یه خانم بد حجاب داره رد میشه من وایسم بش بگم سلام خوبید و لبخند بزنم و وایسم حرف هاشو گوش بدم و بعد یه گفتگو اخرش بگم حجابتون رو رعایت کنید لطفا؟؟!!
مگه میشه؟؟

به نظر من همینکه به همچین آدمایی بی محلی بشه ، خودشون نهی از منکر میشن . یه جور رابطه ی عرضه و تقاضا

با سلام
باید با بد حجابی بعنوان یک ناهنجاری اجتماعی برخورد شود نه چیز دیگر!!
چرا که همونطور که جناب حامی فرمودند حجاب از نظر دینی یک امر فردی مثل نماز است و نمیتوان اجبار کرد

ملاali;781698 نوشت:
چرا که همونطور که جناب حامی فرمودند حجاب از نظر دینی یک امر فردی مثل نماز است و نمیتوان اجبار کرد

نمی دونم جناب حامی چی فرمودند ولی پوشش مثل نماز نیست .
اگه فردا رفتید اداره و دیدید بوی جورابی که روی میزه داره بیهوشتون میکنه ، اونوقت متوجه میشید که نه!!! مثل اینکه از پوشش این اقا دارید ضرر جسمی و روحی میبینید . همون جریان آدمای توی یه کشتی و ایناست ... !

ملاali;781698 نوشت:
با سلام
باید با بد حجابی بعنوان یک ناهنجاری اجتماعی برخورد شود نه چیز دیگر!!

سلام
یعنی امر به معروف و نهی از منکر نکنیم؟؟

چیتــــــا;781775 نوشت:
یعنی امر به معروف و نهی از منکر نکنیم؟؟

سلام
چرا اما بعنوان یک نابهنجاری اجتماعی
موضوع قفل شده است