ازدواج موقت به قصد شناخت بیشتر و ازدواج دائم

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج موقت به قصد شناخت بیشتر و ازدواج دائم

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که طرح آن با آیدی خودشون ممکن نبود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
من یک دختر باکره 30 ساله هستم.
موردی برای ازدواج دارم که ازم میخواد مدتی با هم درارتباط باشیم.
من نمیخوام تو این مدت به گناه آلوده بشم اما نمیخوام هم که این مورد ازدواج را از دست یدهم.
لطفاً نحوه و شرایط کامل صیغه محرمیت را به من آموزش دهید تا خدای نکرده دچار گناه و آلودگی نشیم.
با تشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد سجاد و استاد امین

طاهر;779705 نوشت:
سلام
من نمیخوام تو این مدت به گناه آلوده بشم اما نمیخوام هم که این مورد ازدواج را از دست یدهم.
لطفاً نحوه و شرایط کامل صیغه محرمیت را به من آموزش دهید تا خدای نکرده دچار گناه و آلودگی نشیم.
با تشکر

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

به نظر اکثر مراجع مشهور تقلید، دختر باکره برای ازدواج نیاز به اذن پدر یا جد پدری دارد حال چه ازدواج دائم باشد و چه صیغه محرمیت تفاوتی از این حیث ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

با سلام

پاسخ دریافتی از دفاتر مراجع عظام در خصوص سؤال مذکور به این شرح است:
دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

ازدواج دختر باکره بنابر احتیاط واجب باید با اجازه پدر یا جدّ پدرى او باشد و اگر بدون اذن پدر ازدواج صورت گیرد، احتیاط واجب آن است که یا از پدر اجازه گرفته شود و یا اینکه اگر ازدواج موقت بوده پسر بقیه مدّت را ببخشد و از یکدیگر جدا شوند و اگر دائم بوده، احتیاط آن است که با اجراى صیغه طلاق از یکدیگر جدا شوند.
در هر صورت مدّت در عقد موقت باید معین و مشخص باشد و آنچه در سؤال ذکر شده (مدّت اون رو هم تا آخر عمر مشخص کردیم)، موجب تعیین و تشخص مدّت نمى‌شود و اگر مدت تعیین نشود عقد صحیح است ولى تبدیل به عقد دایم مى‌شود.

دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

صیغه با این شکل اشکال دارد و واقع نمی شود زیرا باید مدت مشخص باشد مثلا ده سال یا بیشتر و یا کمتر اما مادام العمر نمیشود البته احتیاط مرد باقی مدت را بخانم ببخشد البته در صورتیکه دوشیزه بوده و اذن و اجازه پدر را نداشته اید از حیث هم عقد باطل است.

دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

این کار بدون کسب اجازه ولىّ دختر جایز نیست. و منظور از باکره دخترى است که قبلا شوهر نکرده است، خواه عضو بکارت موجود باشد، یا نه.
صیغه هایی از قبیل صیغه 99 ساله در حکم عقد دایم است. در صورت امکان به شکلى رضایت پدر را جلب کند، در غیر این صورت عقد آنها اشکال دارد، و احتیاط واجب آن است که پسر باقیمانده مدّت را ببخشد، و از همدیگر جدا شوند و اگر عقد دائم بوده او را طلاق دهد.

دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

در فرض سؤال زوج هم آن زن را احتیاطاً طلاق بدهد و هم مدت را ببخشد سپس اگر خواست به عقد دائم یا موقت به زوجیت خود در آورد.

پاسخ حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته) به این شرح است:

1. صیغه ای به نام صیغه محرمیت وجود ندارد و آنچه در عرف شایع می باشد همان ازدواج موقت به شرط عدم استمتاع جنسی است که نتیجه ی آن محرمیت زوجین است.

2. ازدواج موقت به دو چیز پایان پیدا می کند: 1. پایان یافتن مدت ازدواج 2. بخشیدن مابقی مدت توسط مرد.

3. در ازدواج موقت تعیین زمان عقد لازم است و این زمان باید مشخص و معین باشد. با این وصف، عقد مزبور از ابتدا باطل بوده است.

برای آگاهی بیشتر به نمایه های زیر مراجعه فرمایید:

1. نمایه: عقد محرمیت، سؤال شماره 437 (سایت: 467).
2. نمایه: شرایط عقد موقت و اجراء صیغه، سؤال شماره 6837 (سایت: 6924).
3. نمایه: عقد موقت و طلاق، سؤال شماره 3923 (سایت: 4209) .
4. نمایه: تمدید عقد موقت، سؤال شماره 3236 (سایت: 3493).
5. نمایه: متن صیغه ی محرمیت، سؤال شماره 1540 (سایت: 1553).
6. نمایه: شرط اجازه پدر در صیغه محرمیت، سؤال شماره 3038 (سایت: 3285) .
7. نمایه: فلسفه نیازمندی دختر به اذن پدر در ازدواج موقت و دائم، سؤال شماره 2074 (سایت: 2125) .

طاهر;779705 نوشت:
سلام
با تشکر

حماقت نسل جوان.همینه که خیلی ها میگن صیغه بده.چون یه سری هر کاری میخان میکنن بعدم میگن صیغه کردیم.اخه تو دختری.یا داری خودتو میزنی به خاب و خودتم دوس داری یا واقعا خیلی پرتی از ماجرا.
واقعا نفهمیدی میخادت واسه چند روز!شما دخترا چرا عقل ندارین!یه روز بهت میگه بیا خونمون .بعد تو هم چون نمیخای ناراحتش کنی میری.اگه نری بهت میگه یعنی به من اعتماد نداری.وقتی رفتی دختر میری زن برمیگردی.بعدشم میگه ما به هم نمیخوریم.پایان ماجرا...
یه بار یه اخوندی میگفت زنها ناقص العقلن.واقعا راست میگفته.

[="Purple"]

محسن1990;780368 نوشت:

:Narahat::Narahat::Narahat::Narahat:
شما بلد نیستین جور دیگه ای راهنمایی کنین؟؟؟؟ حتما باید تخریب و توهینم توش باشه؟؟؟[/]

[="Blue"]

طاهر;779705 نوشت:
سلام
با تشکر

سلام
عجب!
فکر نمی کنم این قضیه مبهم باشه!
پذیرفتن خواسته او فقط به یک شرط عقلانی هست، به شرطی که پیش کسی که قانونا اجازه صیغه خوندن رو داره تشریف ببرید اونها ضمن اینکه شما رو به عقد اون آقا درمیارن جلوی هر نوع سو استفاده ای رو میگیرند
امیدوارم صرفا به خاطر اینکه سنتون بالا رفته این اشتباه بزرگ رو مرتکب نشوید!
در ضمن این سوال رو از مشاوران روان شناس بپرسید ببینید آیا مرد احتمال داره بخواد همه هستی شما رو تباه کنه یا نه![/]

[="Blue"]

محسن1990;780368 نوشت:

این طرز صحبت کردن در شان یک مرد متشخص نیست برادر گرامی![/]

محسن1990;780368 نوشت:

شما خودتون این متن رو مطالعه کرده اید ؟!

این گونه نیست که زنان به صورت کلی ناقص العقل معرفی شده باشند.
حضرت علی(ع) در سخنی، زنانی را که تجربه شده اند، شایسته مشورت می داند:
«ایاک و مشاورة النساء الاّ من جرّبت بکمال عقل ...»(8) «برحذر می دارم تو را از مشورت با زنان مگر آن زنانی که به دارا بودن کمال عقل تجربه شده اند.»

در روایات، عقل مردان نیز همواره کامل به حساب نیامده است. حضرت علی(ع) می فرماید: «من استمتع بالنساء فسد عقله»؛(9) مردی که در طلب کامجویی از زنان است، دچار فساد عقل می شود.»
امام صادق(ع) فرموده اند: «أنقص الناس عقلاً من ظلم دونه و لم یصفح عمّن اعتذر الیه»؛(10) «کم عقل ترین افراد کسانی هستند که به غیر خود ظلم می نمایند و از آنان که عذر خویش به نزدشان می آورند، نمی گذرند.»

در روایات اگر نقصان عقل زن مطرح شده علت آن نیز بیان گردیده است. در روایتی از حضرت علی(ع) علت نقص عقل برخی زنان و در نتیجه نهی از مشورت با این گروه از زنها، چنین بیان شده است: «فانّ رأیهن یجرّ الی الافن و عزمهنّ الی وهن»(13) «بدرستی که رأی آنان رو به ضعف دارد و اراده شان سست می باشد.» آن حضرت تغییر و تحول سریع و بدون منطق در رأی و اراده را نشانه نقصان عقل زنان بیان می کنند. پس لزوما، اگر زنان مانع از غلبه احساسات و هیجانات روحی بر تفکر و عمل سنجیده خویش شوند، نه تنها ناقص العقل نخواهند بود بلکه در برابر مردان بسیاری که به دلایلی دیگر دچار نقصان عقل گردیده اند، دارای عقلی کاملتر خواهند بود.

آن مطالب که در بالا ارائه شد قسمت هایی از همان متنی بود که خودتان دادید! پس آیا باید این متون را گزینش خواند؟!
تازه من همه مطالب را نیاوردم خودتان دوباره با دقت همه متن را مطالعه نمایید!

آقای محترم! اگر حرفی را به معصومی نسبت بدهیم در حالی که آن معصوم منظورش از آن حرف آنی که ما اراده کرده ایم نیست، قطعا در آن دنیا اول کسی که جلوی ما را می گیرد همان معصوم است که میگوید چرا از حرف من سواستفاده کردی و چرا به من دروغ بستی؟

در ضمن رابطه عقل و ایمان و حیا با یکدیگر رابطه مستقیم است، ازدیاد هر کدام موجب می شود که دو تای دیگر هم بالاتر رود، مثلا کسی که از گناه دوری می کند هم حیا و هم عقلش ارتقا می یابند و بالعکس

سلام

دوست گرامی این خواستگار اگه واقعا آدم حسابی باشه و شما رو بخوادبا جواب منفی دادن به صیغه شدن از دست نمیره.

اگه با این حرف که فقط عقد دایم! شما رو ترک کرد مطمئن باشید خطر بزرگی رو پشت سر گذاشتید.

ازدواج نکردن خیلی بهتر از یه ازدواج بده. امیدوارم بهترین تصمیمو بگیرید

[=IRANSans]خواستگاري و ازدواج، يك راه و يك شيوه ندارد.

[=IRANSans]جمع‌آوري اطلاعات

[=IRANSans]اگر يكي از آشنايان يا دوستان‌تان او را به شما معرفي كرده يا اين‌كه به واسطه‌اي، خودتان هم تاحدودي مي‌شناسيدش، بهتر است با اطلاعات قبلي وارد اين قرار شويد. از فرد واسطه در مورد شخصيت خواستگارتان سوالاتي بپرسيد و از اين‌كه چه مسائلي برايش بيشترين اهميت را دارد هم باخبر شويد. شايد بد نباشد كه اطلاعات كمي هم در مورد وضعيت خانوادگي‌اش به دست بياوريد تا با پيش فرض‌هاي مناسب در قرار اول‌تان حاضر شويد.

[=IRANSans]وقت شناس باشيد

[=IRANSans]ممكن است فكر كنيد كه اين آدم جديد هنوز براي‌تان اهميتي ندارد. پس بد نيست كه او را كمي منتظر بگذاريد و گربه را دم حجله بكشيد اما اين تصور كاملا اشتباه است. نخستين فكري كه اين غريبه در مورد شما مي‌كند، در ادامه اين رابطه تاثير زيادي خواهد گذاشت. او نه شما را كاملا مي‌شناسد و نه قضاوت خاصي در موردتان دارد. پس نگذاريد نخستين قضاوتش در موردتان بدقولي باشد.

[=IRANSans]اين‌بار كليات بهتر از جزئيات است

[=IRANSans]رفتار طبيعي‌ داشته باشيد. نه اين‌كه در همان جلسه اول خيلي خودماني شويد و نه اين‌كه فكر كنيد كه با يك دوست يا همكار داريد صحبت مي‌كنيد، خيلي رسمي حرف نزنيد و رفتار نكنيد. مي‌توانيد حتي از خاطرات‌تان را براي هم بگوييد يا از علائق‌تان اما اين قرار را پر از پرسش و پاسخ برگزار نكنيد. هرگز در مورد مسائل زندگي خصوصي، شرايط مالي و مسائلي از اين دست در اين جلسه صحبت نكنيد و هيچ وقت در جلسه اول از او نپرسيد كه اين چندمين باري است كه خواستگاري مي‌كند يا اين‌كه قبل از شما افراد ديگري در زندگي‌اش بوده‌اند يا نه!

[=IRANSans]شنونده خوبي باشيد

[=IRANSans]حتي اگر حرف‌هايش براي‌تان چندان جالب نيست، باز هم بايد با اشتياق گوش كنيد. يادتان نرود كه براي شنيدن حرف‌هاي او و گفتن حرف‌هاي خودتان اين قرار را گذاشته‌ايد. پس هرگز صحبت‌هايش را از روي بي‌ميلي قطع نكنيد و در طول اين مدت با لبخندتان او را همراهي كنيد. مهم‌ترين كاري كه در اين يك جلسه از دست‌تان بر‌مي‌آيد اين است كه شنونده خوبي باشيد.

[=IRANSans]اول جنگ كنيد

[=IRANSans]هميشه شنيده‌ايد كه جنگ اول بهتر از صلح آخر است. در اين مواقع هم بهتر است در آغاز كار مواضع‌تان را مشخص كنيد. اگر اهدافي براي زندگي‌تان داريد كه نمي‌توانيد از آن‌ها بگذريد و براي‌تان حياتي هستند، بهتر است در آغاز كار او را با اين موارد آشنا كنيد. اگر قصد داريد ادامه تحصيل بدهيد، به شهر يا كشور ديگري برويد يا هر اتفاق مهم ديگري را پيگيري كنيد، با ملايمت آن را مطرح كرده و واكنش اورا به اين نظر را مشاهده كنيد.

[=IRANSans]تلفن همراه يك مزاحم است

[=IRANSans]تلفن همراه‌تان را خاموش كنيد يا زنگش را قطع كرده و در كيف‌تان بگذاريد. پيامك فرستادن يا چك كردن تلفن‌همراه در اين مدت يا صحبت كردن با افراد ديگر آزاردهنده‌ترين كاري است كه مي‌توانيد بكنيد. اگر فكر مي‌كنيد كه در همان جلسه اول مي‌توانيد با پيامك همه جزئيات را به دوست صميمي‌تان توضيح بدهيد، كاملا در اشتباهيد.

[=IRANSans]در مورد موفقيت‌هاي‌تان حرف بزنيد

[=IRANSans]به جاي حرف زدن در مورد شكست‌هاي عاطفي و خواستگار‌هاي قبلي يا غرولند‌هاي رئيستان، از موضوعات هيجان انگيز و مثبت حرف بزنيد. علائق‌تان، تجربيات هيجان‌انگيزي كه داشته‌ايد يا برنامه‌هايي كه براي آينده داريد مي‌تواند موضوعات خوبي براي حرف‌هاي‌تان باشد. قرار نيست خودستايي كنيد اما مي‌توانيد در لابه‌لاي حرف‌ها و در پاسخ به بعضي سوالاتش، در مورد موفقيت‌هاي خودتان هم صحبت كنيد.

[=IRANSans]فقط خودتان باخبر باشيد

[=IRANSans]اين جلسه تنها به قصد آشنايي و در واقع نوعي خواستگاري برگزار شده. پس نه در موردش فكري جدي و رمانتيك كنيد و نه چنين تصوري را به ديگران القا كنيد. ممكن است شما يا حتي او، بعد از اين قرار تمايلي به ادامه دادن رابطه نداشته باشيد، پس با باخبر كردن ديگران از اين اتفاق، ‌خودتان را در برابر آن‌ها مسئول يا پاسخ‌گو نكنيد.

[=IRANSans]فقط چند ساعت

[=IRANSans]بهتر است قرار اول شما يك قرار طولاني مدت نباشد. نيازي نيست كه از صبح تا غروب آفتاب با هم بيرون برويد و مثل دوستاني كه سال‌هاست يكديگر را مي‌شناسيد از هر دري حرف بزنيد. قرار اول بهتر است يك ملاقات نيمه‌رسمي و براي آشنايي بيشتر باشد. حتي اگر او را پسنديده‌ايد و دل‌تان نمي‌آيد به اين قرار پايان دهيد، باز هم بهتر است كه قانون‌هاي قرار‌هاي اول را رعايت كنيد. پس چند ساعتي را براي صحبت كردن با او خالي بگذاريد و بعد در كمال ادب، از او به خاطر اين دعوت تشكر كرده و به خانه برگرديد.

[=IRANSans]صادقانه و شفاف« نه» بگوييد

[=IRANSans]بعد از تمام شدن قرار منتظر تماس بعدي او باشيد. از آنجايي كه اين معامله 2 طرفه است، همان‌طور كه شما بايد او را بپسنديد او هم نياز دارد كه در مورد شما كمي فكر كند. اگر او را پسنديده‌ايد، ‌منتظر تماسش بمانيد و با خوشرويي پيشنهادش را براي قرار بعدي بپذيريد. اگر هم فكر مي‌كنيد كه او مرد روياهاي شما نيست، باز هم بايد كه در مورد اين موضوع با هم صحبت كنيد. برنداشتن تلفن يا جواب ندادن به پيامك مشكلي را حل نمي‌كند، پس خودتان را از او پنهان نكنيد. با او صادقانه صحبت كنيد و اين حقيقت را كه او نمي‌تواند مرد آينده شما باشد را با حفظ احترام، برايش توضيح دهيد. هرگز براي دادن اين جواب «نه» واسطه‌ها را نفرستيد. اين حق اوست كه جواب‌تان را از زبان خودتان بشنود.[=IRANSans]

[=IRANSans]از زندگي‌اش با خبر شويد

[=IRANSans]بدون آن‌كه موضوع را شبيه به كندوكاو زندگي او كنيد، سعي كنيد اطلاعاتي را در مورد خانواده‌اش به دست بياوريد. وضعيت زندگي خواهر و برادر‌ها، شغل‌شان و شيوه زندگي‌شان مي‌تواند شما را به شخصيت او نزديك‌تر كند. ببنيد كه چقدر با خانواده‌اش نزديك و صميمي است و چگونه يكديگر را در جريان زندگي حمايت مي‌كنند. يادتان نرود كه قابل اعتماد‌ترين مردان، كساني هستند كه با خانواده خودشان ارتباط نزديك عاطفي دارند.
[=IRANSans]

اهميت لباس‌هاي‌تان

[=IRANSans]راحت بودن‌تان را فداي زيبايي‌تان نكنيد. اگركفش زيبايي كه توان درست راه رفتن را از شما مي‌گيرد به پا كنيد، ممكن است براي‌تان دردسرساز شود. در عين آراسته بودن، مناسب شرايط لباس بپوشيد

زینبیون;780486 نوشت:
«برحذر می دارم تو را از مشورت با زنان مگر آن زنانی که به دارا بودن کمال عقل تجربه شده اند.»

یعنی اکثر زنها عقلشون ناقصه.فقط بعضیاشون ازین قائده مستثنا هستند ولی طبق گفته دیگه که میفرمایند:

زینبیون;780486 نوشت:
مردی که در طلب کامجویی از زنان است، دچار فساد عقل می شود.»

یعنی اکثر مردها عقلشون کمه فقط یه سریشون با این خصلت هستن مستثنا هستند.

نمیدونم منظورمو رسوندم یا نه؟!

زینبیون;780486 نوشت:
پس لزوما، اگر زنان مانع از غلبه احساسات و هیجانات روحی بر تفکر و عمل سنجیده خویش شوند،

نوشته: "اگر"
زینبیون;780486 نوشت:
«بدرستی که رأی آنان رو به ضعف دارد و اراده شان سست می باشد.» آن حضرت تغییر و تحول سریع و بدون منطق در رأی و اراده را نشانه نقصان عقل زنان بیان می کنند

من کسی را که منطق نداره بی عقل میدونم.فکر کنم درستم باشه.و اینجا هم گفته بیشتر زنها بی منطقن.وگفته"اگر" بشه زنه بامنطق پیدا کرد.یعنی تعدادشون کمه.

زینبیون;780486 نوشت:
قطعا در آن دنیا اول کسی که جلوی ما را می گیرد همان معصوم است که میگوید چرا از حرف من سواستفاده کردی و چرا به من دروغ بستی؟

با فرض محال که من اشتب میکنم.اون دنیا میگم:منکه معصوم نبودم.انسانم جایزالخطاست.

زینبیون;780486 نوشت:
در ضمن رابطه عقل و ایمان و حیا با یکدیگر رابطه مستقیم است،

جدی!:Gig:
به هر حال نقل قول نکنین.شما هم بی منطق میحرفین.منم نمیتونم کسی که منطق نداره را متقاعد به حرف یا چیزی بکنم...

از من به شما نصیحت هر کار میخوای بکنی بکن

اما پنهان نکن

قبلا شنیده بودم دختری که از لحاظ اقتصادی مستقل شده به نظر برخی مراجع نیازمند اذن ولی نیست.

در ضمن باید ببینید
شما باکره غیر رشیده هستید؟ یا باکره رشیده؟
اصلا به چه کسی رشیده گویند؟
و بالفرض که شرعی شد
باز هم از من به شما نصیحت
یا خودتان موضوع را علنی کنید و یا ان پسر
اما چه کنیم گاهی اوقات شرایط تنها ازدواج مخفی را جلوی پایمان میگذارد
در این صورت جوانب احتیاط را در نظر بگیرید

[="Blue"]

طاهر;779705 نوشت:
با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

سلام
برادر بزرگوار این خانوم نیاز به مشاوره گرفتن از یکی از مشاوران سایت دارند
خواهشا بهشون اطلاع رسانی کنید!
من سراغ دارم کسی رو که در این مسیر خطرناک قدم گذاشت و بعد از چند ماه همسرش او رو رها کرد!

و حالا حسرت و آه و افسوس مونده برای خانوم!

متشکرم[/]

[="Blue"]

طاهر;779705 نوشت:

یک سوال تامل برانگیز!!!
به نظرتون این آقا تا حالا با چند نفر این مدلی ارتباط گرفتن تا بفهمن اون خانوم بدردش می خورن یا نه!!!!:Narahat az:
از اونجائیکه پدر خودم روحانیه و تا حدودی با این مسائل آشنایی دارم به شما هشدار جدی میدم که حواستون رو خوب جمع کنید![/]

[="Arial"][="Black"]راستی لطفن توی بیا نظرات و افکارتون یه کم مراعات کنین شاید یه نفر با خوندن حرفای شما مسیره زندگیش عوض شد. [/]

طاهر;779705 نوشت:
سلام
با تشکر

سلام و ممنون از استاد سجاد به خاطر بیان حکم شرعی مسئله. دوستان هم به نکات خوبی اشاره کردند و از همه آن ها متشکریم. :Gol:

با توجه به شرایطی که شما دارید و هدفی که از ازدواج موقت با این فرد خاص دنبال می کنید، باید کمی بیشتر دقت کنید. جدای از حکم شرعی مسئله، اولین سوالی که برای هر کسی پیش می اید این است که چه ضمانتی وجود دارد که فرد مورد نظر بعد از ازدواج موقت با شما، بخواهد که با هم ازدواج دائم کنید؟ اگر از مایی که سالها در این زمینه تجربه داریم سوال کنید، می گوییم در غالب موارد این ارتباط ها به ازدواج دائم ختم نمی شود و معمولا دامی است که پسرها برای دخترها به خصوص آنهایی که شرایط خاص دارند مثلا سنشان بالا رفته یا تحت فشار روحی روانی قرار دارند یا ... پهن می کنند و بعد هم به یک بهانه ای از زیر بار ازدواج دائم شانه خالی می کنند.

البته همیشه هم دام نیست و گاهی اوقات طرف از ابتدا واقعا قصد ازدواج دارد؛ منتها به دلیل اینکه با ازدواج موقت یا حتی رابطه غیر شرعی، به خواسته هایش رسیده و بعد از مدتی عطشش نسبت به فرد مورد نظر فروکش می کند، به مرور زمان انگیزه ازدواجش با او را کمی می شود و تازه یکی یکی عیب های طرف را با خود می شمارد و در نهایت هم می گوید بهترین کار این است که با فردی بهتر ازدواج کنم؛ فردی که هم سنش کمتر باشد؛ هم تجربه رابطه نداشته باشد؛ هم قابل اعتماد باشد (چون این رابطه خود نوعی بی اعتمادی نسبت به شما ایجاد خواهد کرد)؛ هم ...!

بله اگر شما مطلقه بودید و چنین شرایطی برای شما پیش می آمد و از طرفی هم شرایط بهتری برای ازدواج نداشتید، شاید ازدواج موقت به عنوان مقدمه ای برای ازدواج دائم آن هم با در نظر گرفتن هزار و یک شرط به عنوان راهکاری برای شما پیشنهاد می شد؛ اما در شرایطی که شما دارید این کار ریسک بسیار بالایی دارد و اگر این رابطه به ازدواج ختم نشود، یک مانع بزرگ دیگر برای ازدواجتان ایجاد خواهد شد. جدای از اینکه ضربه روحی بدی را هم باید متحمل شوید.

با این حال آیا راهی وجود دارد که بدون ازدواج موقت بتوانید ایشان را به حفظ کنید و از دست ندهید؟
بله؛ ولی به شرط اینکه ایشان در واقع چنین قصدی داشته باشد و اینطور نباشد که از همان اول فقط برای سوء استفاده از شما وارد رابطه شده باشد. اگر ایشان 50 درصد هم به شما متمایل باشد، بهترین راه برای جذب ایشان عقب نشینی است؛ چون در این صورت اولا انگیزه ایشان برای به دست آوردن شما تقویت خواهد شد ثانیا اعتمادش به شما سلب نمی شود؛ یعنی هر چند در ظاهر ممکن است از شما گله و شکایت کند؛ ولی در باطن پیش خود می گوید که این دختر حجب و حیای زیادی دارد و به این راحتی تن به هر رابطه ای نمی دهد و در آیند می تواند قابل اعتماد باشد. مثل زمانی که فردی از یک قاضی می خواهد به نفع او حکم کند. اگر این قاضی چنین نکند و به حق حکم کند، ممکن است این فرد از قاضی ناراحت شود؛ اما اگر همین فرد در آینده حقی از کسی بخواهد، حتما برای گرفتن حقش پیش همین قاضی خواهد آمد؛ چون می داند که او حق را پایمال نمی کند! ولی اگر آن زمان به ناحق به نفع او رای می داد، الان دیگر مورد اعتماد این فرد نبود! (البته این فقط تشبیه است و نمی خواهم بگویم ازدواج موقت بد است یا خوب. دارم نسبت به این شرایط عرض می کنم) ثالثا با این کار نیت واقعی ایشان رو خواهد شد؛ چون اگر قصدش فقط سوء استفاده بوده باشد، وقتی مقاومت شما را ببیند خیلی زود او هم پا پس می کشد.

اما اگر به جای اینکه شما عقب نشینی کنید و مطلوب واقع شوید، قضیه برعکس شود؛ یعنی شما طوری نشان دهید که کشته مرده او هستید و او برای شما ناز کند، در این صورت نه تنها امیدی به اینکه ایشان با شما ازدواج کند نیست؛ بلکه حتی اگر ازدواجی هم صورت بگیرد در آینده با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد؛ چون تا مشکلی پیش بیاید، این کشته مردگی الان شما را به رختان خواهد کشید. به عبارتی به جای اینکه در طول زندگی شما نازکننده باشید و او نازکشنده، جایگاهتان عوض خواهد شد که این از اساس زندگی زناشویی را تخریب خواهد کرد.

البته اگر مشکل ایشان فقط شناخت است، به او بگویید شناخت بدون چنین کاری هم ممکن است. اولین قدم برای ازدواج، شناخت یک سری کلیات است که ما تقریبا از هم داریم. قدم بعدی شناخت جزئی تری است که با نظارت خانواده و کمک آنها انجام خواهد شد و آن موقع تصمیم می گیریم که به درد هم می خوریم یا نه. اگر ما بخواهیم همه این شناخت ها را بدون خانواده انجام دهیم علاوه بر اینکه از تجربه و کمک آن محروم می شویم، اگر به هر دلیلی با مخالفت آنها مواجه شویم، تمام از مدتی که برای آشنایی صرف کردیم بیهوده می شود؛ چون بدون رضایت انها ازدواج ممکن نیست. آن موقع به ناچار مجبوریم جدا شویم؛ در حالی که هم وابسته شدیم و این شکست سختی برای هر دوی ما خواهد بود.

پیروز و سربلند

سلام و عرض ادب استاد

امین;780803 نوشت:
قدم بعدی شناخت جزئی تری است که با نظارت خانواده و کمک آنها انجام خواهد شد و آن موقع تصمیم می گیریم که به درد هم می خوریم یا نه.

برای حصول این شناخت جزئی تر و با اطلاع خانواده ،بهتر است با عقد موقت باشد یا بدون آن؟ در صورت عقد موقت ،اگر بخواهیم شرایط را محدود کنیم ،این محدود کردن تا چه حدی باشد مناسب است؟مثلا قید شود که تماس فیزیکی نباشد،حتی تماس دستها.من به شخصه حتی دوست دارم ارتباط با رعایت حجاب باشد!(من فکر میکنم برای شناخت درست باید تا حد امکان جلوی بوجود آمدن هیجانات را گرفت).ضمن اینکه با توجه به اینکه حداقل 10-20 درصد احتمال دارد که انتخاب قطعی نشود و به ازدواج دائم نینجامد، هیچ دختری دوست ندارد برای بدست آوردن شناخت ،بهای سنگینی مثل حضور بدون حجاب را بپردازد. اگر در این زمینه کمی راهنمایی بفرمایید و بفرمایید این شروط محدود کننده چه محاسن و یا معایبی دارند،سپاسگزار خواهم بود.

برای همیشه;780854 نوشت:
سلام و عرض ادب استاد

برای حصول این شناخت جزئی تر و با اطلاع خانواده ،بهتر است با عقد موقت باشد یا بدون آن؟ در صورت عقد موقت ،اگر بخواهیم شرایط را محدود کنیم ،این محدود کردن تا چه حدی باشد مناسب است؟مثلا قید شود که تماس فیزیکی نباشد،حتی تماس دستها.من به شخصه حتی دوست دارم ارتباط با رعایت حجاب باشد!(من فکر میکنم برای شناخت درست باید تا حد امکان جلوی بوجود آمدن هیجانات را گرفت).ضمن اینکه با توجه به اینکه حداقل 10-20 درصد احتمال دارد که انتخاب قطعی نشود و به ازدواج دائم نینجامد، هیچ دختری دوست ندارد برای بدست آوردن شناخت ،بهای سنگینی مثل حضور بدون حجاب را بپردازد. اگر در این زمینه کمی راهنمایی بفرمایید و بفرمایید این شروط محدود کننده چه محاسن و یا معایبی دارند،سپاسگزار خواهم بود.

سلام

در حالت عادی لزومی برای عقد موقت به قصد شناخت وجود ندارد؛ چون می شود با حفظ حدود شرعی مراحل شناخت را طی کرد؛ مگر اینکه شرایط خاص باشد؛ چون اصل محرمیت خود منجر به علقه قلبی یا به تعبیر شما به وجود آمدن هیجانات می شود و این علقه می تواند مانعی برای شناخت عقلی باشد. لذا در حالت عادی بهتر است چنین کاری صورت نگیرد؛ چون نمی شود که هم محرم بود و هم مانع ایجاد علاقه و هیجان شد! بعلاوه اینکه خداوند متعال حدود شرعی پوشش را برای کسی که قصد ازدواج دارد تخصیص زده است و گفته است دختر می تواند بخشی از پوشش خود را جلوی خواستگاری که بناست با او ازدواج کنند بردارد. اگر بنا بود شناخت از طریق عقد موقتی که شما با قیود خود محدودش می کنید حاصل شود قطعا خداوند دانا حکم حجاب را تخصیص نمی زد؛ بلکه می گفت عقد موقت خوانده شود که چنین چیزی نگفته!

با این حال اگر به هر دلیلی بنا بر این شد که صیغه محرمیت خوانده شود، این که حد و حدود رابطه چقدر باشد طرفین می توانند تا حدودی توافق کنند؛ اما این نکته را نباید فراموش کرد که محدود کردن رابطه برای طولانی مدت نه تنها عملی نیست؛ بلکه اگر هم عملی شود ممکن است آسیب زا باشد؛ مثلا می تواند منجر به نوعی سردی از جانب فرد مقابل شود؛ چون وقتی محرمیت صورت می گیرد، طرف میل و انتظار رابطه دارد و اگر از این رابطه به طور کامل منع شود، ممکن است منجر به نوعی سردی و بی میلی شود که این برای شروع یک زندگی مشترک خوب نیست.

امین;780866 نوشت:
بعلاوه اینکه خداوند متعال حدود شرعی پوشش را برای کسی که قصد ازدواج دارد تخصیص زده است و گفته است دختر می تواند بخشی از پوشش خود را جلوی خواستگاری که بناست با او ازدواج کنند

سلام مجدد و سپاس فراوان برای پاسختان.
نکته ای برایم مبهم ماند . اینکه چیزی که من شنیده و خوانده ام این است که اگر قصد ازدواج جدی شد ، مرد میتواند برای یک لحظه بخشهایی را بدون حجاب نگاه کند. یا حداقل برای مدت کوتاهی .و این نمی تواند برای مدت طولانی ای مثل چند ماه باشد.
اگر اشتباه برداشت کرده ام ،خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید.
تشکر میکنم.

برای همیشه;780880 نوشت:
سلام مجدد و سپاس فراوان برای پاسختان.
نکته ای برایم مبهم ماند . اینکه چیزی که من شنیده و خوانده ام این است که اگر قصد ازدواج جدی شد ، مرد میتواند برای یک لحظه بخشهایی را بدون حجاب نگاه کند. یا حداقل برای مدت کوتاهی .و این نمی تواند برای مدت طولانی ای مثل چند ماه باشد.
اگر اشتباه برداشت کرده ام ،خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید.
تشکر میکنم.

سلام

خواهش می کنم

نه برداشت شما کاملا درست است. با این حال اگر ابهامی در این مسئله باقی بود می توانید از کارشناسان احکام سوال بفرمایید

[="Arial"][="DarkGreen"][=verdana]سلام و عرض ادب
پاسخ سوالی مشابه از سایت دوست و برادر
http://www.pasokhgoo.ir/node/22025

پرسش: عقد موقت
[=verdana]شرح : 1-برای خواندن صیغه موقت برای دختر عاقل و بالغ آیا نظر همه مراجع این است که اجازه پدر حتما لازم است؟ 2-اگر صیغه فقط برای محرمیت برای صحبت کردن باشد و اطمینان حاصل باشد که به دختر آسیب جسمی یا آبرویی زده نخواهد شد ، اذن پدر لازم است؟ 3-اگر شرایط گناه پیش آید و امکان طرح مساله با پدر نباشد و دختر هم اطمینان داشته باشد که خطری او را تهدید نمی کند ، می تواند بدون اجازه پدر با مردی برای مدتی صیغه موقت بخواند؟(مثلا یک دختر 27 ساله عاقل و مردی که به سلامت روحی و مذهبی او هم اطمینان دارد)
پاسخ:
پرسشگر گرامی با سلام سپاس از ارتباط تان با این مرکز.
در این که در ازدواج (دائم یا موقت) دختر باکره ای که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنی مصلحت خود را تشخیص می¬دهد، اذن پدر شرط است یا نه، شش نظر هست:
الف: به نظر آیات عظام: امام خمینی، شبیری زنجانی، شیخ جواد تبریزی، نوری همدانی و سیستانی ، اذن پدر لازم است. البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد، اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می داند ،نه به فتوا.
ب: به نظر آیات عظام: خامنه ای، مکارم شیرازی، اراکی، خوئی، صافی، وحید خراسانی ، جوادی آملی بنا بر احتیاط واجب اذن پدر لازم است.
ج : به نظر آیت الله بهجت و آیت الله فاضل لنکرانی اذن پدر تکلیفاً لازم است، یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود ، عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه می گرفت و نگرفته، معصیتکار است .(1)
د: به نظر آیت الله سید صادق روحانی، و آیت الله گرامی، و آيت الله گلپايگانى ,اذن پدر لازم نیست ،ولی خوب است رعایت شود.(2)
ه: به نظر آیت الله صانعی اذن پدر در عقد دائم اذن لازم نیست، ولی در عقد موقت لازم است.(3)
ر: به نظر آيت الله اردبيلي، گر دختر باكره‏اى كه به حدّ بلوغ رسيده و رشيده است ـ يعنى مصلحت خود را تشخيص مى‏دهد ـ بتواند زندگانى خود را به نحو مستقل اداره كند و قدرت تصميم‏گيرى صحيح در امور زندگى خود را داشته باشد و بيم آن كه فريب بخورد
در ميان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج كند، احتياجى به اجازه پدر يا جدّ پدرى خود ندارد . در غير اين صورت، بنابر احتياط واجب بايد از پدر يا جدّ پدرى خود اجازه بگيرد . اجازه مادر و يا برادر لازم نيست. همچنين بنابر احتياط واجب دخترى كه باكره نيست ، همين حكم را دارد.(4)
2- به نظر مراجع در جایز بودن یا جایز نبودن عقد موقت با دختر باکره بدون اذن پدر دختر، فرق نمی کند که خواندن عقد تنها برای ایجاد محرمیت باشد و یا نزدیکی و دخول هم انجام شود.
3- احتمال و خوف گناه برای پسر یا دختر در فتوای مراجعی که بدون اذن پدر جایز نمی دانند، اثر ندارد . عقد دختر باکره بدون اذن پدر به نظر مراجعی که جایز نمی دانند، گناه حساب می شود.
پی¬نوشت¬ها:
1. توضیح المسائل مراجع، ج2، مسئله2376؛
رساله آیت الله وحید، مسئله 2385؛
سوال تلفنی از دفتر آیت الله خامنه¬ای در قم و دفتر آیت الله نوری و دفتر آیت الله جوادی آملی.
2. آیت الله سید صادق روحانی، سوال حضوری از محضر ایشان؛
آیت الله گرامی، توضیح المسائل، مسئله2603؛
آيت الله گلپايگانى، مجمع المسائل، ج 4، ص 305، سوال 843؛
سؤال تلفنی از دفتر آیت الله اردبیلی((7745292).
3 .آیت الله صانعی، توضیح المسائل، مسئله 2412.
4.آيت الله اردبيلي توضيح المسائل، مسأله 2830.

پرسش: با خواندن صیغه موقت حتی بدون اجازه پدر، آن مرد تا آخر عمر به مادر این دختر محرم می شود؟
پاسخ:
در این مسأله بین مراجع اختلاف نظر وجود دارد.
1- به نظر حضرت امام، آیت الله سیستانی، آیت الله تبریزی، آیت الله شبیری زنجانی و آیت الله نوری همدانی، در ازدواج با دختر باکره اذن پدر دختر شرط می باشد . بدون اذن پدر دختر عقد باطل است . مادر دختر نیز محرم نمی شود.(1)
2- به نظر آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم ، بنابر احتیاط واجب اذن پدر دختر شرط است . عقد بدون اذن پدر دختر صحیح نیست . مادر دختر نیز به احتیاط واجب محرم نمی شود . به نظر آیت الله مکارم اگر دختر 30 سال به بالا و زمینه ازدواج دائم نداشته باشد، ازدواج موقت با او بدون اذن پدر جایز است . اگر عقد بخواند، مادر او برای همیشه به پسر محرم می شود. (2)
3- به نظر آیت الله بهجت تکلیفا اذن پدر شرط است، ولی اگر بدون اذن پدر عقد بخواند، صحیح است ، هر چند به خاطر نگرفتن اذن پدر دختر معصیت کرده است. مادر دختر نیز برای همیشه محرم می شود(3) . به نظر آیت الله فاضل به احتیاط واجب اذن پدر دختر شرط است ،ولی اگر کسی بدون پدر دختر عقد بخواند ،عقد صحیح است . مادر دختر برای همیشه محرم می شود.(4)
3- به نظر ایت الله روحانی و آيت الله گرامي اذن پدر دختر شرط نیست (5) . با خواندن عقد با دختر باکره، مادر دختر برای همیشه محرم می شود.
4- به نظر بعضی از مراجع مانند آیت الله صافی گلپایگانی و آيت الله تبريزى و آیت الله وحید خراسانی بنا بر احتیاط واجب اذن پدر دختر شرط می باشد . اگر کسی با دختر باکره بدون اذن پدر عقد بخواند، به احتیاط واجب عقد صحیح نیست . با مادر دختر نیز به احتیاط واجب محرم نمی شود.(6)
پی نوشت ها:
1. امام خمینی،توضيح المسائل، مسأله2376؛آیت الله سیستانی، توضیح المسائل، مسأله2336 ؛آیت الله تبریزی ، توضیح المسائل ، مسأله 2385 ؛آيت الله شبیری زنجانی، توضیح المسائل ، مسأله 2385.
2. آيت الله خامنه اي ، مسايل مورد ابتلا، س50؛
سؤال تلفنی(7840001-0251) از دفتر آیت الله مکارم.
3. آیت الله بهجت، توضیح المسائل ، مسئله 1891.
4. سؤال ازدفتر آیت الله فاضل لنکرانی.
5. سؤال حضوری از آیت الله سید صادق روحانی ؛
آیت الله گرامی، توضيح المسائل، مسئله2603.
6. آیت الله صافی و آیت الله وحید خراسانی، توضیح المسائل، مسأله 2385.

[=verdana]بسمه تعالی

در مورد حکم که پاسخ در پست های قبل بیان شد

من قصد ندارم بگم این کاری که دارید میکنید درسته یا غلط ( البته اگر بنا به حکم شرعیش براتون جایز نباشه که مرتکب گناه می شید ) بحثم از منظر عاقبت عملتونه.

من دو تا کیس براتون بیان میکنم

اولی اینکه یک زوج (هر دو حوزوی) با شرایط مشابه (یعنی دختر باکره بالای 30) با هم ازدواج موقت کردن ( با وجود داشتن همسر دایم) بعد مدتی اون مرد شرط کرد اگه بچه دار بشم ازت ( از همسر اولش بچه دار نمیشد) باهات ازدواج دایم میکنم و تا اونجایی که میدونم اون دختر پذیرفت. البته از مابقی ماجرا اطلاعی ندارم.

دومی دختر و پسری (مجدد با شرایط مشابه شما) چند ماه با هم محرم بودن و صرفا چند تا دیدار در بیرون با هم داشتن و دیدن مناسب هم نیستن و جدا شدن.

در هر دو حالت عواقب منفی داره (با اینکه شاید نتایج مثبتی هم داشته باشه ) دیگه این تصمیمش با شماست. حرف من اینه اگه قراره بین گناه (داشتن رابطه پنهانی بدون محرمیت) و اشتباه ، اشتباه رو انتخاب کنید بهتره ؛ با این حال لزومی نداره هیچ کدوم رو انتخاب کنید.

نکته بعد

به وعده کسی که ثابت نکرده سر حرفهاش می ایسته اعتماد نکنید در هر لباس شغل کسوت مدرک تحصیلی و ... میخواد باشه باشه.

پس اگر تونستید خودتون رو قانع کنید که کارتون درسته و باز هم بر تصمیمتون مصر بودید با قرار دادن یه مهریه مثلا 14 سکه (به عنوان اهرم فشار برای جلوگیری از سو استفاده )و کوتاه قرار دادن مدت صرفا برای آشنایی و مشخص کردن حد و مرز های ارتباط در همون ابتدا و قاطعانه ایستادن در سر توافقات اولیه ( که احتمال رعایت این ها از طرف یه زن در حد صفره) مقداری از خطراتی که براتون میتونه داشته باشه رو کم کنید.

موفق باشید

یا حق

موضوع قفل شده است