آیا الان می تونم تقلید کنم؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا الان می تونم تقلید کنم؟

با سلام،من اول جناب آیت الله مکارم را برای تقلید انتخاب کرده بودم البته از راه غیر شرعی وصحیح صرفا به خاطر موجود بودن رسالشون.
حالا که تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم جناب آقای خامنه ای اعلم تر از دیگران هستند،هم نظرات دیگر مراجع را راجع به ایشان خواندم هم اینکه احتمال بسیار بالایی در حد مطمئن شدن میدم که ایشون اعلم باشند،هم اینکه ولی فقیه هستند هم در مسائل سیاسی دستشون بازتره هم رهبر جامعه هستند و سطح علمیشون هم بسیار بالاست و...
لطفا فقط جواب این سوالو بگین چون هر چی بخواین در این مورد میدونم سوالم اینه که با این شرایط آیا میتونم از ایشون تقلید کنم؟و تقلید از ایشون برایم حجت است یا خیر؟
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

ashkan313;779190 نوشت:
ا سلام،من اول جناب آیت الله مکارم را برای تقلید انتخاب کرده بودم البته از راه غیر شرعی وصحیح صرفا به خاطر موجود بودن رسالشون.
حالا که تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم جناب آقای خامنه ای اعلم تر از دیگران هستند،هم نظرات دیگر مراجع را راجع به ایشان خواندم هم اینکه احتمال بسیار بالایی در حد مطمئن شدن میدم که ایشون اعلم باشند،هم اینکه ولی فقیه هستند هم در مسائل سیاسی دستشون بازتره هم رهبر جامعه هستند و سطح علمیشون هم بسیار بالاست و...
لطفا فقط جواب این سوالو بگین چون هر چی بخواین در این مورد میدونم سوالم اینه که با این شرایط آیا میتونم از ایشون تقلید کنم؟و تقلید از ایشون برایم حجت است یا خیر؟
ممنون

با عرض سلام و احترام

اگر بر اساس آن طریقی که در ابتدای رساله ها برای پیدا کردن اعلم بیان شده ، تحقیق و بررسی کرده و به مرجع خاصی رسیده اید ، حجیت دارد و باید از ایشان تقلید کنید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[h=2]با سلام
صحیح نیست مگر این از ابتدا به شیوه صحیح انتخاب نشده باشد و یا مجتهد دیگری اعلم باشد.
شما باید به افراد خبره که توانایی شناسایی و تشخیص اعلم را دارند ـ مانند اساتید حوزه یا روحانیونی که مرتبط با حوزه هستند ـ و همچنین با تقوا هستند، و به خاطر منفعت شخصی چیزی نمی گویند، مراجعه نمایید. اگر دو نفر از آنها فردی را اعلم دانستند می توانید عمل کنید، و نیاز به فحص بیشتر نیست. بله، اگر دو نفر دیگر، هر دو شخص دیگری را معرفی کردند، تعارض این دو بیّنه پیش می آید و هر دو بینه از اعتبار ساقط می شوند. بعد از آن باید به دنبال دو نفر دیگر باشید که هر دو اعلمیت فقیهی را اعلام کنند.
اگر شخصی را اعلم تشخیص دادید، از او تقلید کنید؛ و اگر دو یا چند فقیه را از نظر علمی، به یک سطح تشخیص دادید، از هر کدام تقلید کنید صحیح است.
[/h]

با سلام
در این مورد باید به چند نکته توجه کرد.
نکته اول: لزوم تقلید از اعلم
نکته دوم: لزوم تحقیق از شرائط مر جع تقلید اعلم که در توضیح المسائل مراجع آمده است
نکته سوم:لزوم تحقیق برای شناخت مرجعی که دارای آن شرائط است و این به جز با مراجعه به کارشناسان این فن ( و یا این که خود کارشناس باشد) میسر نیست. و در این مراجعه به کاشناسان اگر عادل باشند دونفر کافی است به شرط آن که دو نفر عادل دیگر با گفته آن ها مخالفت نکنند و یا این که تعدادشان به اندازه ای باشد که اطمینان حاصل شود که این مرجع از مراجع دیگر اعلم است. در نتیجه اگر با این نکاتی که گفته شد به این نتیجه رسیده اید حجت تمام است و باید از ایشان تقلید کنید. و گرنه عدول از مرجعی به مرجع دیگر جایز نیست مگر این که از اول احراز شرائط نشده باشد.
امیدوارم که موفق باشید

موضوع قفل شده است