صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خواستگارانی از یک صنف و گروه خاص

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

خواستگارانی از یک صنف و گروه خاص

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

عرض سلام و ادب و وقت بخیر
    من دختری 23 سالمه و فرزند اول خانواده هستم.
    اکثر خواسگارانم طلبه (در سطوح مختلف حتی قضاوت) یا کارمند سپاه هستند.
    پدرم با این دو مورد از خواستگارانم مشکل دارد و میگوید دختر به این دو نمیدهم!
    از طرفی خودم هم علاقه ای به این دو مورد ندارم.
    بعضی وقت ها با خودم میگویم شاید قسمت این باشد که همسر من جزو این دو دسته قرار بگیرد.
    آیا میتوانم نگرش خودم و پدرم را عوض کنم؟چگونه؟!
    با تشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

خواستگارانی از یک صنف و گروه خاص

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 10

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

سلام و درود بر شما
    از اين كه سؤال تان را با اين مركز در ميان گذاشته ايد متشكرم
    مردي از حكيمي پرسيد از اين جا تا شهر بالا پياده چند ساعت راه است. مرد گفت من راه رفتن شما را نديده ام كمي راه برو تا پاسخ شما را بده.
    خب بنده از منش و روش و منطق شما خبر ندارم
    نيز نمي دانم پدرتان چه استدلال هاي( ذهني يا حسي) براي خود دارند.
    ولي در كل ابتدا خودتان بايد درباره اين صنف اطلاعاتي داشته باشيد. از منابع دست اول اطلاعات تان را كسب كنيد نه هر كسي. اگر كسي مدتي از شبكه هاي مختلف ماهواره اي اخبار و سم پاشي ها را دنبال كند و غربال شناختي نداشته باشد واقعا او را بي راهه مي برند. برخي در شبكه هاي ماهواره اي مي گفتند رهبري زن را انسان نمي داند ولي اگر فرد منصفي برود سخنراني هاي ايشان درباره مقام زن را مطالعه كند هر چيزي را قبول نمي كند.
    اگر خودتان دلتان يك دله شده انگاه با پدرتان صحبت كنيد و سخنانشان را خوب خوب بشنويد و براي سخنانشان دليل قانع كننده بياوريد.
    از سماجت و اصرار بي دليل اجتناب كنيد. گاهي واقعا شبهه يا سوء تفاهم است گاهي هم سوءتفاهم نيست به دلايل شرايط خاص زندگي اين صنف از سويي و شناخت روحيات دخترش اعتقاد دارند كه شما نمي توانيد زندگي موفقي داشته باشيد

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۱۱/۱۰ در ساعت ۲۲:۴۱
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 13

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,310
    حضور
    40 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    3698

با سلام

خواستگاری وظیفه والدین و فرزند در این راستا

اسلام به دختر و اولیای دختر می‏گوید: شما هم نباید به مال و جمال پسر دلبستگی پیدا کنید و دین و حسن خلق را از یاد ببرید، که اگر چنین بیندیشید، خداوند شما را به خودتان واگذار می‏کند؛ یعنی لطف و رحمت و دستگیری خود را از شما باز می‏گیرد، همان طور که در مورد پسر هم گفتیم.
    شرایطی که در احادیث و اخبار برای شوهر نقل شده، عبارت است از: دین و امانت و حسن خلق و عفت و اندکی مال، چنانکه در بیان دلیل خواهیم گفت. پیداست که از میان این شرایط، دین (اگر به معنی اسلام باشد) شرط صحت است و بقیه شرط کمال؛ یعنی ازدواج مسلمان با غیر مسلمان صحیح نیست. ولی مثلا نسبت به حسن خلق و عفت، اسلام می‏گوید: برای دختر بهتر است که شوهری عفیف و نیکو خلق انتخاب کند و اگر چنین پسری به خواستگاری او آمد، او را رد نکند و به او جواب منفی ندهد و در انتظبر شوهر ثروتمند و خوش جمال ننشیند، که اگر چنین کند، همان بلایی به سرش می‏آید که در باره پسر گفتیم، و اگر فاسق یا میگسار به خواستگاری او آمد حتما او را رد کند و به او جواب منفی دهد.
    اسلام به پدر دختر می‏گوید: اگر دختر خود را به ازدواج شرابخوار درآوری، قطع رحم کرده‏ای و چنان است که دخترت را برای زنا دادن فرستاده باشی. زیرا شرابخوار از هیچ گناهی پروا ندارد و پرده حیا و عصمت میان خود و خالق خود را بریده است. و باز امام حسن مجتبی (علیه السلام) به مردی که درباره ازدواج دخترش با آن حضرت مشورت می‏کند، می‏فرماید: دخترت را به مرد با تقوا بده، زیرا او اگر دخترت را دوست داشته باشد، گرامی اش می‏دارد و اگر از دخترت خوشش نیاید، به او ستم نمی‏کند و آزارش نمی‏دهد.
    در پایان این بحث باید بگوییم: هر گاه دختر یا پسری به مال یا جمال و یا شؤون مادی خویش دلبستگی داشته باشد و ضوابط اسلامی را در عدم دلبستگی به امور دنیوی رعایت نکند، بدانید که او همسر هوی و هوس خویش است نه همسر شما، او می‏خواهد با مال و ثروت ازدواج کند نه با انسان. دلیل

ان رسول الله صلی الله علیه و آله قال: اذا جائکم من ترضون خلقه و دینه فزوجوه ان لا تفعلوه تکن فتنه فی الارض و فساد کبیر.
    رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر گاه کسی که اخلاق و دینش مورد رضایت شماست، به خواستگاری نزد شما آمد، همسرش دهید. اگر به او زن ندهید در روی زمین فتنه و فساد بزرگی پیدا می‏شود.

فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

9. صلوات ها 5

علاقه
    خوشنویسی ، زبان انگلیسی، برنامه نویسی لینوکس
    نوشته
    379
    حضور
    25 روز 10 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1118

سلام. چند وقت پیش توی نت میخوندم که یه همایشی با حضور روحانیون برگزار شده (دقیقا نمیدونم کی اما شاید خیلی قبل) که علت یابی کنیم چرا قشر مدهبی و مومن جامعه از قشر دیگه ( که بنظرم نمبشه اسمشون رو غیر مذهبی گذاشت) شادی و نشاطشون خیلی کمتره. البته درسته که این امر عمومیت نداره ولی خوب تجربه من از خواستگارهایی که توی این قشر داشتم اینه که یه مقدار خشک تر هستند.

البته شما باید دربازه طرفتون، هر کی که باشه درست و حسابی تحقیق بکنید و باهاشون خیلی صحبت کنید بصرف اینکه از فلان قشر و نوع هستند بهیچ وجه جواب رد یا قبول ندید.
    ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۱۱/۱۲ در ساعت ۱۸:۵۱ دلیل: پاک کردن نقل قول حذف شده

11. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    379
    حضور
    25 روز 10 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1118

نقل قول نوشته اصلی توسط yalda solimani نمایش پست ها
    رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر گاه کسی که اخلاق و دینش مورد رضایت شماست، به خواستگاری نزد شما آمد، همسرش دهید. اگر به او زن ندهید در روی زمین فتنه و فساد بزرگی پیدا می‏شود.
    حقیقت اینه که متاسفانه الان وضع یه طوری هست که تا معمولا ( برای همه صدق نمیکنه) یک یا دو سال بعد ازدواج که دختر و پسر روی واقعی شون رو نشون دادن و معلوم میشه چند مرده حلاج اند.

من کم طلاق تو سپاهی و حافظ قرآن و روحانی ندیدم.

13. صلوات ها 3

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

نقل قول نوشته اصلی توسط nobelist نمایش پست ها
    ولی خوب تجربه من از خواستگارهایی که توی این قشر داشتم اینه که یه مقدار خشک تر هستند.
    سلام
    خب تا وقتي محرم نشده اند اين طور هستند
    يعني اسلام دست و بالشون رو بسته
    ....
    تصور عموم
    تصوری که عموم مردم از طلبه ها دارند، تصویر کسانی است که بیش تر اهل دقت و فکر هستند تا خنده و شوخی. ...بخوانيد : اينجا

15. صلوات ها 10

علاقه
    نوشته
    379
    حضور
    25 روز 10 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1118

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    خب تا وقتي محرم نشده اند اين طور هستند
    يعني اسلام دست و بالشون رو بسته
    ولی به نظر من اینطور نیست. ادم وقتی 6 جلسه 2 ساعته با یکی حرف میزنه تقریبا دستش میاد که وضع چه جوری هست.

پس بر حسب نظر شما همه اول باید بهم محرم بشن بعد از اخلاق هم سر در بیارن.
    یه تجربه ایی که من دارم اینه که این قشر معمولا نمیرن سراغ دخترهایی که از همون قشر ( طلبه اند یا روحانی) میرن دنبال دختر معمولی خوب. اینو چندین و چند بار مشاهده کردم.

17. صلوات ها 3

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

پس بر حسب نظر شما همه اول باید بهم محرم بشن بعد از اخلاق هم سر در بیارن.
    سلام
    خب اخلاق مجموعه اي از صفات پايدار است مانند راستگويي، وفاداري، رازداري، امانت داري، همت بالا، غيرت، خوش رويي و... . غالبا اين صفات را بايد از كانال هاي تحقيقي مختلف به دست آورد يكي از آنها گفتگوي دو نفره است.
    بنده گفتم صنف مذهبي و مقيد خوش و بش و شوخي نمي كنند با نامحرم.

یه تجربه ایی که من دارم اینه که این قشر معمولا نمیرن سراغ دخترهایی که از همون قشر ( طلبه اند یا روحانی) میرن دنبال دختر معمولی خوب. اینو چندین و چند بار مشاهده کردم.
    خب ممكن است در محدوده تجارب شما يا محدوده زندگي شما اين صادق باشد ولي از نظر علمي و روش تحقيق براي چنين ادعايي بايد كار آماري كرد.
    بله برخي براي اساس ايده هاي شخصي و نگرش خود تمايل دارند همسرشان از خانواده غير روحاني باشند و طلبه جوان هم مانند جوان هاي ديگر ممكن است براي گزينش همسر خود ميل و ذوق و دليل خاص خودش را داشته باشد.

19. صلوات ها 7

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

من کم طلاق تو سپاهی و حافظ قرآن و روحانی ندیدم.
    شما هر چه تجربه داشته باشيد به نظرم تجربه شما به گرد تجربه بنده نرسه به خصوص اين كه در اختلافات و طلاق بنده و همكارنم محل رجوع هستيم.
    طلاق بين طلاب و سپاهيان نسبت به طلاق سرسام آور جامعه نمي در برابر يم است.

21. صلوات ها 10

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری