جمع بندی میشه بهتون بگم: «عزیزم» ؟

تب‌های اولیه

40 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میشه بهتون بگم: «عزیزم» ؟

سلام

آیا آدم های فضای مجازی موجوداتی مریخی هستند که برخی گمان کرده اند در فضای مجازی می تونند به جنس مخالف بگویند عزیزم و جانم و گلم؟؟
این که از این الفاظ استفاده میشه واقعا اخلاقیه؟
کی دوست داره به همسرش در فضای مجازی از این کلمات نثار کنند؟ :Moteajeb!:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

:Gol:

[="Purple"]سلام...
به نظرم همه جا این اتفاق نمی افته و فقط تو فضاهای خاص در مواقعی که صمیمی میشن افراد پیش میاد مثلا چت روم یا شبکه های اجتماعی یا نرم افزارای چت و... !!
اگه کسی نمیخواد اینجوری مورد خطاب قرار بگیره ومخالف عقایدشه، منطقیه که اصلا وارد فضای گفت وگو با نامحرم نشه
و یا اگه پیش میاد (مثل اینجا بالاخره توی بعضی خصوصیا و یا پیام بازدید کننده !! ) خودش فاصله رو رعایت کنه طرفم حساب کار دستش میاد دیگه!![/]

زینبیون;777981 نوشت:
سلام
آیا آدم های فضای مجازی موجوداتی مریخی هستند که برخی گمان کرده اند در فضای مجازی می تونند به جنس مخالف بگویند عزیزم و جانم و گلم؟؟
سلام
به نظر من که اصلاً درست نیست. ولی گاهی بعضی از کلمات هستن که ممکنه منظور گوینده صرفاً احترام باشه و یا تکیه کلام گوینده باشه
مثلاً خود من همیشه کاربران رو دوستان عزیز ، یا دوستان گرامی خطاب میکنم. ولی خب هیچ وقت نه منظورم اون نوع دوستی بوده و نه منظورم گفتن عزیزم به معنای خاصش بوده. البته تا حالا هم ندیدم خانمی از بیان من ناراحت بشه ، شاید چون نیتم از نوع بیانم مشخص بوده

[SPOILER] ضمناً خوشحال میشیم اگر به تاپیک اشعار ارزشی تشریف بیارید :ok:

[/SPOILER]

بسم الله الرحمن الرحیم

چند نکته :

1 . اینکه فضای مجازی فرقی با محیط بیرون ندارد شکی نیست و همیشه باید تمام جوانب اخلاقی و شرعی و محرم و نامحرم رعایت شود

و چون اینجا هم شخصیت دیده نمیشه و هم برخورد چهره به چهره نیست اون شرم و حیای چشم به چشم تقریبا خیلی پایین میاد و برخی الفاظ راحت استفاده میشوند

برای رعایت باید : طرفی که فضای مجازی میاد خودش رو در مقابل فرد مقابل ببینه و ادب و مسائل محرم و نامحرم رو رعایت کنه

2. و اینکه دیگران رفتارشون رو بر اساس عملکرد شما تنظیم می کنند یه خانمی که خودش رو در فضای مجازی باحیا و محجوب نشون میده خیلی شاید کم پیش بیاد کسی به حالتی بی ادبانه نزدیک شود
نسبت به فردی که خودش رو جور دیگر نشان میده .

و اینکه چقدر شما در مقابل خطاب عزیزم واکنش نشون میدید تا طرف حد و حدودش رو بشناسه

3. هیچ اخلاقی نیست و این بنوعی به مسخره گرفتن این الفاظ هست و میتواند مقدمه ای برای یک رابطه یا ارضای عاطفی و . . . باشد

[="Blue"]

نیاز به مهر ورزی به جنس مخالف و دریافت مهر و محبت از جنس مخالف در وجود همه هست!
هر کس این مورد رو نداره سریعا خودش رو به پزشک نشون بده!

اما
نباید این نیاز رو در فضای مجازی با نامحرمان پاسخ بدیم

این خط قرمزه

[/]

می گفت سرباز جنگ نرمم!
از حضرت زهرا س مدام سخن می گفت
میگفت دلش برای غربت امام زمان می سوزد

اما
تمام نامحرمان را از محبت خویش سیراب می کرد!

گفتم چه میکنی خواهر؟
گفت در کمال ادب با بازدید کنندگان صحبت می کنم!:Moteajeb!:

توقف!!!!!!

باسلام
تو فضای مجازی حتی به اونی که خودش رو خانم معرفی کرده نمیشه به راحتی گفت عزیزم :ok:
حالا چه برسه آقا باشه
تو همین سایت بوده مواردی که خودشون رو خانم معرفی کردند بعد یه مدت معلوم شده آقا بودن :khandeh!:
پس عزیزم هاتون رو تو دنیای حقیقی برای پدر مادر و ...
خرج کنید :ok::Gol:

Farzandeh-Shahid;778034 نوشت:
گفتن هر جانم و عزیزم و گلم معنی بد رو نمیده

هر کلمه ای که در جای خودش استفاده بشه درسته

خواهر گلم گفتن اشکال داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باسلام
شما از نیت و برداشت طرف مقابل خبر دارید ؟
پس بهتره اول خودمون رعایت کنیم

حتما برخورد کردید به کلماتی مانند "جانم" ، " عزیزم" و ...
بهتر نیست صحبت در فضای مجازی هم مثل دنیای واقعی مودبانه و با حفظ حریم ها باشه؟

با سلام

به نظر من هم بکار بردن این کلمات اصلا درست نیست .

هرچند ممکنه کسی ،بدون هیچ غرضی، ازاین کلمات استفاده کنه ،باید

سعی کنه این جور تکیه کلامها رو ترک کنه .

با نام و یاد دوست

سلام

اللیل والنهار;778032 نوشت:
تو همین سایت بوده مواردی که خودشون رو خانم معرفی کردند بعد یه مدت معلوم شده آقا بودن
پس عزیزم هاتون رو تو دنیای حقیقی برای پدر مادر و ...
خرج کنید

بر عکسش هم بوده ! :Moteajeb!:

به یکی می گفتیم اخوی

بعدا متوجه شدیم جزء خواهران محترمه هستند :ok:

مواظب دنیای مجازی باشید

سلام

قران میگه "از گامهای شیطان پیروی نکنید ".... این گام الزاما به خودی خود یک چیز بد و زشت و منفور نیست ، بلکه حتی در ظاهر ممکنه یک ظاهر موجه داشته باشه ، ولی موضوعی که هست اینه که حواسمون باشه این فقط "یک گام " هست و وقتی این گامها کنار هم چیده بشه ، بعد متوجه میشیم در چه تله ای افتاده ایم و به چه راحتی در دام شیطان افتادیم...

به نظر من فصل الخطاب این موضوع حضرت علی اسوه تقوا و زهد هستند که بخاطر ترس از گناه ، به دختران جوان سلام نمیکردن... سلامی که پیامبر در انجام اون از همگان پیشه میگرفتند و حتی به کودکان هم زودتر سلام میکردند اما حضرت علی از سلام کردن به زنان جوان امتناع میکردن... واقعا این موضوع خیلی جای تفکر داره...

من بعید میدونم دختر و پسری در محیط مجازی مثل دو تا ادم "قاشق قورت داده " رفتار کنن ، و بعد بینشون دلبستگی و علاقه و روابط و دوستی ها و... ایجاد بشه... تمام عشق و عاشقی های و دلبستگی ها و گناهانی که بین یک دختر و پسر نامحرم در این فضا شکل میگیره ، از یک سلام محبت امیز و یک جمله و یک کلمه پرمهر مثل همین عزیزم و گلم و..... شروع شده... اگر هیچ دختری به هیچ پسری در فضای مجازی "راه " نده و رفتارهای و نوشته های خارج از چارچوب رو با اخم و تخم و بی محلی جواب بده ، هیچ دلبستگی بوجود نمیاد و بعد هم هیچ دل شکستن و عوارض بعد از اون بوجود نمیاد.

سخن زیاد و فرصت کم.

[="Blue"]

هر کلمه ای که در جای خودش استفاده بشه درسته

جای خودش یعنی برای محارم بزرگوار

قطعا استفاده از کلمه بزرگوار ، گرامی یا محترم هم میتونه ادب رو نشون بده[/]

[="Blue"]

به نظرم یک درصد عزیزم هایی که در فضای مجازی برای نامحرمان صرف میشه رو اگر توی خونه استفاده بشه همه اون شخص رو میزارن روی چشمشون:ok:

فقط یک درصد!!!!!

[/]

کی دوست داره نامحرما در فضای مجازی به همسرش بگن عزیزم ؟
اونم بگه جان دلم؟
:Ghamgin:

[SPOILER]

سر خودمون کلاه نگذاریم:ok:

[/SPOILER]

بله اشکال داره.صد در صد اشکال هست.
کدام آقایی دوست داره خواهرش یا همسرش به کسی بگه برادر گلم؟!

زینبیون;777981 نوشت:
جنس مخالف بگویند عزیزم و جانم و گلم؟؟

بسمه الجلیل

با سلام و عرض ادب

احکام دین در روابط بین زن و مرد نا محرم،بعضی تحریمی است بعضی تنزیهی.

تحریمی ها را بیشترمان می دانیم امّا احکام تنزیهی احکامی است که رعایت آنها باعث

می شود زمینه به گناه افتادن رفع و دفع و محدود شود و در واقع حالت پیشگیری دارد.مثل

اکتفا به حداقل در سخن گفتن با نا محرم.

حضرت علی علیه السلام در بیان نورانی و شریفشان سه خصوصیّت را از فضائل اخلاقی زن

می شمارند که همانها برای مردان،رذیله ی اخلاقی محسوب می شود،یکی از آنها که به بحث ما

مربوط است تکبر زن در مقابل مرد نامحرم است،بنابراین، اینکه زن به مرد نامحرم اجازه دهد او را

با چنین کلماتی مخاطب قرار دهد و یا نوع سخن گفتنش با او صمیمی باشد مانند کسی که دارد

با محرمش سخن می گوید،خلاف شأن ایمانی اوست.و باید با صراحت و قاطعیّت مانع آن شود.

پ.ن

سؤال بسیار خوبی بود،متشکر

:Gol::Gol::Gol:

سلام
به نظر من هم تو ارتباط با نامحرم باید عینک روشنفکری رو برداشت ، چون در خیلی از این موارد یا این صحبتها تعمدی هست ، یا اگه نباشه ممکنه طرف مقابل برداشتش جور دیگه ای باشه...

در کل اگه از مزایای فضای مجازی مثل((تقویت انگشتان دست و یا جلوگیری از آلودگی صوتی :Khandidan!:)) بگذریم ، معایبش خیلی زیاده ، گذشته از شوخی ، واقعا وقت خیلی ارزشمنده چرا باید اینجوری هدر بره ، همه ما ها یه استعداد خاص تو وجودمون هست ، کاش یه کم وقت صرف شکوفاییش میکردیم کاش...

سلام.

اصولاً از نظر مراجع،صحبت کردن با نامحرم در غیر ضرورت مکروه است، خصوصاً اگر مخاطب جوان باشد.[1] حال زمانی که اصل صحبت کردن بدون ضرورت [=&quot][2] اینگونه است به کار گیری این الفاظ که دیگر جای خود دارد.

پی نوشت:
[1]-سید مسعود معصومی، احکام روابط زن و مرد، ص 137.
[=&quot][2]-معیار ضرورت تشخیص عرف عام و صالح است

زینبیون;777981 نوشت:
سلام

از ویژگی های فضای مجازی همینه که افراد توش خیلی راحتن حتی افراد مقید. و این ناراحت کننده هست:Ghamgin:

[="Arial"][="DarkGreen"]

زینبیون;777981 نوشت:
سلام

کی دوست داره به همسرش در فضای مجازی از این کلمات نثار کنند؟

سلام عرض ادب

تا اونجایی که اطلاع دارم از نظر شرعی اشکال داره و اگر بحث احترام هست الفاظ جایگزین مثل بزرگوار ،گرامی ، و سرکار خانم و ... هست که اتفاقا اثری برعکس الفاظ بالا میذاره و مانع از صمییت بیجا میشه. (البته طولانی کردن همین الفاظ و پشت سر هم چیدنشون هم جالب نیست)

[SPOILER]اتفاقا تو همین سایتم مشاهده کردم امیدوارم دوستان رعایت کنند.[/SPOILER]

یا حق
[/]

روزنه;778117 نوشت:
حتی افراد مقید.

سلام
البته برخی از اونها
و نه همه

حبیبه;778076 نوشت:

تحریمی ها را بیشترمان می دانیم امّا احکام تنزیهی احکامی است که رعایت آنها باعث

می شود زمینه به گناه افتادن رفع و دفع و محدود شود و در واقع حالت پیشگیری دارد.مثل

اکتفا به حداقل در سخن گفتن با نا محرم.

گاهی اوقات هم با نا محرم سر موضوعاتی وارد بحث می شویم که حتی خداوند هم در قران کریم

به صراحت از آن یاد نفرموده است!!!!

تاثیر منفی اینگونه بحثها در نفس و روح انسان شاید به مراتب شدیدتر و بدتر از این کلمات خاص باشد.

معلومه كه اين الفاظ ايراد شرعي داره
تعجب ميكنم از اون اقا كه ميگه ايراد نداره!!!

شما به جاي اينكه عصبي بشي يكمي نقد پذير باش
يه سوال هم از مرجعت بكن كه به نامحرم بگي گلم ايراد شرعي داره يا نه تا ما رو متهم به افراط نكني
افراط يعني جلو زدن از دين نه اجراي حكم دين!
شما تو دل دخترا هستي ؟ مطمئني كه با گفتن اين كلمه حس عاطفي به دختر منتقل نميشه؟
بحث تحريك نيست كه بحث پيشگيري از خيلي موارد هست

يك چيز كاملا بديهي هست كسي كه اين مساله رو درك نكنه دچار تفريط هست!!!

[="Blue"]

هر وقت کسی از پل صراط عبور کرد معلوم میشه که بهشتیه!
الان که معلوم نیست!

اصلا اینجا صحبت از بهشتی بودن یا جهنمی بودن نیست
صحبت از حدود الهی است
صرفا همین

[/]

با نام خدا

خواهری و برادری دارای احکام خاصی است که در شرع مقدس تعریف شده است: از یک پدر و از نطفه ی یک شخص به دنیا آمده باشند، هرگونه عقد و نکاحی بین آنها باطل بوده و تا ابدیت محرم یکدیگر هستند

اینکه محرم هستند هم باید یه سری حد و حدودی رو رعایت کنند .

برخی ها فکر می کنند که چون محرم هستند مجاز به هر پوششی یا غیره هستند .

پس کسی که میخواد محبت کنه درجه ی اول محارم

و هیچ ضرورتی نداره یه بیگانه به حالت خطاب صمیمی مورد خطاب قرار بگیره بدون هیچ ضرورتی

با نیت کاری نداریم چون ممکن هسست کسی اصلا نیت خاصی نداشته باشه
نمیگیم تمام افرادی که این الفاظ رو استفاده می کنند پشتش یه احساس یا هدف خاصی دارند

کلی میگیم که تعریف خواهر تنی این هست ( هر گونه خرج محبت و صمیمیت برای نزدیکان و محارم) و ارتباط با نامحرم در مواقع حاد و ضروری و با خطاب سنگین باید باشد

[="Tahoma"]سلام و عرض ادب.

وَاتَّقُواْ الله إِنَّ الله عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ

فلسفه صدور احکام الهی و دستورات دین، چیزی بجز آگاهی خداوند علیم از نفس انسان نیست.
برای داشتن نفس نیکو، باید به احکام الهی عمل کرد و تقوا پیشه نمود.

کلمات گرامی، بزرگوار، محترم و ... بسیار نیکوتر از عزیزم و گلم و ... در رویاروئی های مجازیند.

به کلمه عزیزم احترام قائل باشید،من عاشق این کلمه هستم چه بهم بگن چه به کسی بگم چه به دختر چه به پسر،کلمه ای که احساسات و عواطف رو انتقال میده چرابد باشه،بنظرم عزیزم زیباترین کلمه هستش پس براش ارزش قائل باشید

[="Tahoma"]سلام و عرض ادب.

پسر خوشبخت;778297 نوشت:
به کلمه عزیزم احترام قائل باشید،من عاشق این کلمه هستم چه بهم بگن چه به کسی بگم چه به دختر چه به پسر،کلمه ای که احساسات و عواطف رو انتقال میده چرابد باشه،بنظرم عزیزم زیباترین کلمه هستش پس براش ارزش قائل باشید

دقیقا چون این کلمه، احساسات و عواطف را منتقل میکند، باید برای اهلش (عزیزانمان) استفاده شود.
مثلا در تاپیکهای این سایت، چه لزومی دارد که جناب *** و سرکار *** در حین یک بحث علمی، از کلمه «عزیزم» استفاده کنند؟

هر سخن جائی و هر نکته مکانی دارد.

سلام مجدد

خیلیها هستن الان با خانواده خودشون بسیار سرد هستند و اصلا نه رعایت اصول اخلاقی و عرفی رو میکنن ، ولی با دیگران و در فضای مجازی چنان با آداب خاص و احترام صحبت میکنن ، آدم شاخ در میاره

دوستان قبول کنن به کار بردن این جور الفاظ ضرورتی نداره ، حالا شما به ما بگید افکارمون پوسیده ، یا خیلی افراطی هستیم...

من خودم دارم تو محیط اطرافم میبینم چه خبره ، نباید سرمون رو زیر برف بکنیم ، واقع بین باشیم

استوار;778301 نوشت:
[="Tahoma"]سلام و عرض ادب.دقیقا چون این کلمه، احساسات و عواطف را منتقل میکند، باید برای اهلش (عزیزانمان) استفاده شود.مثلا در تاپیکهای این سایت، چه لزومی دارد که جناب *** و سرکار *** در حین یک بحث علمی، از کلمه «عزیزم» استفاده کنند؟هر سخن جائی و هر نکته مکانی دارد.
حق با شماست داداش حرفتون کاملا درست هستش وچیزی برا گفتن ندارم

زینبیون;778187 نوشت:

سلام
البته برخی از اونها
و نه همه

سلام بله ممنون اصلاح کردین. ولی درصدش کمه

[="Tahoma"][="Blue"]

ابد در پیش داری و اندکی تا روز حساب باقی نمانده است.
آیا توشه ای که اختیار کرده ای کفاف این راه بی پایانت می کند؟!

[/]

زینبیون;777981 نوشت:
سلام

بعضی ها عزیزم و گلم و جانم تیکه کلامشونونه و بی قصد و غرض به همه از دم میگن
بزرگ و کوچیک و محرم و نا محرم نداره
که اشتباهه
بالاخره کلمات همراه با احساساته
و نباید اون ها رو صرفا یه کلمه عادی دونست و از احساسی که پشت اون کلمه اس غافل موند
پس واقعا گفتنش به نامحرم درست نیست

زینبیون;777981 نوشت:
سلام

سلام...بله اخلاقی نیست حفظ حریم مرتبط به جای خاصی نیست که بگیم اینجا مجازیه ایراد نداره....بایدحریمهارو در همه شرایط حفظ کرد....

[="Blue"]

[SPOILER]

:badkonak::badkonak:
:badkonak:

[/SPOILER]

[/]

[="Tahoma"][="Blue"]سوال: آیا آدم های فضای مجازی موجوداتی مریخی هستند که برخی گمان کرده اند در فضای مجازی می تونند به جنس مخالف بگویند عزیزم و جانم و گلم؟؟

از نظر مراجع،صحبت کردن با نامحرم در غیر ضرورت مکروه است، خصوصاً اگر مخاطب جوان باشد.[1] حال زمانی که اصل صحبت کردن بدون ضرورت .[2] اینگونه است به کار گیری این الفاظ که دیگر جای خود دارد.
تحریمی ها را بیشترمان می دانیم امّا احکام تنزیهی احکامی است که رعایت آنها باعث می شود زمینه به گناه افتادن رفع و دفع و محدود شود و در واقع حالت پیشگیری دارد.مثل اکتفا به حداقل در سخن گفتن با نا محرم.
حضرت علی علیه السلام در بیان نورانی و شریفشان سه خصوصیّت را از فضائل اخلاقی زن می شمارند که همانها برای مردان، رذیله ی اخلاقی محسوب می شود،[3]یکی از آنها که به بحث ما مربوط است تکبر زن در مقابل مرد نامحرم است،بنابراین، اینکه زن به مرد نامحرم اجازه دهد او را با چنین کلماتی مخاطب قرار دهد و یا نوع سخن گفتنش با او صمیمی باشد مانند کسی که دارد با محرمش سخن می گوید،خلاف شأن ایمانی اوست.و باید با صراحت و قاطعیّت مانع آن شود.

[/HR][1] سید مسعود معصومی، احکام روابط زن و مرد، ص 137.

[2] معیار ضرورت تشخیص عرف عام و صالح است

[3] قَالَ ع‏ خِيَارُ خِصَالِ‏ النِّسَاءِ شِرَارُ خِصَالِ الرِّجَالِ الزَّهْوُ وَ الْجُبْنُ‏ وَ الْبُخْلُ‏ فَإِذَا كَانَتِ الْمَرْأَةُ مَزْهُوَّةً لَمْ تُمَكِّنْ مِنْ نَفْسِهَا وَ إِذَا كَانَتْ بَخِيلَةً حَفِظَتْ مَالَهَا وَ مَالَ بَعْلِهَا وَ إِذَا كَانَتْ جَبَانَةً فَرِقَتْ مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ يَعْرِضُ لَهَا. نهج البلاغة (للصبحي صالح)، ص: 510

موضوع قفل شده است