بررسی حرمت تلگرام

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی حرمت تلگرام

[="Tahoma"][="Black"][=12]

با سلام

اگر اماری در رابطه با استفاده از تلگرام گرفته شود معلوم میشود اکثریت استفاده ای که می کنند دارای مفسده هست .

و نکته ی دیگر اینکه :

چون انتخاب و عضویت در کانال ها و گروه ها با میل فرد صوت میگیرد لذا :

___ افراد مذهبی بیشتر میان کانال ها و گروه های مذهبی

___ و افراد غیر مذهبی و . . . هم در کانال های غیر مذهبی

نتیجه اینکه :

تبلیغ دین و کار فرهنگی اگر باشد در این نرم افزار تنها برای افرادی هست که مذهبی هستند و با میل خودشان امده اند ( تا حدودی همین طور هست)

________

باسلام
دفتر حفظ و نشر آثار رهبر در تلگرام صفحه رسمی دارد:
https://telegram.me/khamenei_ir

سلام
کار و مجاهدت فرهنگی شما قابل احترام و بسیار با ارزش است. خدا خیرتان دهد .
اما ...
آیا هر کاری که از نظر شرعی مباح باشد باید انجام داد؟ یا اینکه باید محاسبات عقلی مکلف رو هم برای انجام دادن یا پرهیز از آن کار در نظر گرفت؟
آیا روحانی داستان قبل از انقلاب شما به کاباره رفتن ادامه داد و اون جوونها بازم به اونجا می رفتن یا اینکه برای همیشه از محیط فساد بیرون کشیدن؟
آیا می توانید آماری ارائه دهید از افرادی که تحت تأثیر کارهای فرهنگی شما برای همیشه در مقابل خطرات فضای مجازی واکسینه شده اند؟ به نظر شما راه حل مشکلات فضای مجازی فقط کار فرهنگی است؟ یا به کارهای غیرفرهنگی و حتی زوری هم اعتقاد دارید؟
آیا اینکه یک چهارم کاربران تلگرام ایرانی هستند و سود ناشی از کلیک های غیر ضروری کاربران ایرانی در بیشتر این شبکه ها بیشتر به جیب صاحبان خارجی آن میرود، موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین نیست؟
آیا در استفاده از این ابزارها ما بیشتر سود می بریم یا دشمنان ما؟
آیا فکر کرده اید چرا برای حمایت از کالای ایرانی (چه کالاهای مصرفی و غذایی، چه لوازم خانگی یا خودرو، و چه ابزارهای آنلاین) جلوی ورود کالای خارجی گرفته نمی شود؟ یا حداقل به طور معقولانه ای محدود نمی شوند و استفاده از شبکه های وطنی به طور عملی توسط دولتمردان و رسانه ها ترویج نمی شود؟
آیا فکر می کنید به طور کلی نت جای رستگاری است؟ (موارد خاص مثل مسلمان شدن خارجی ها و رفع شبهات دینی را در نظر نمی گیریم)
آیا فکر نمی کنید به جای اتلاف وقت در نت می شود کلی کار موثر درست و حسابی کرد؟ دانش آموز و دانشجو برن بیشتر درس بخونند و دیگران مطالعه درست و حسابی کنند و ....
آیا اگر هر شبکه ای فیلتر می شود یا نمی شود رهبر انقلاب مسئول است؟ یا اینکه بهره برداری های اقتصادی و سیاسی و نیازهای انتخاباتی باعث شده بعضی از این شبکه ها با وجود اثرات مخرب فرهنگی و امنیتی هنوز باز باشند؟ اصلا به نظر حضرات مدیران نظام فرهنگ کیلویی چند می باشد؟ امنیت ملی چند؟
به نظر شما با ورود اینترنت به ایران آرامش مردم بیشتر شده یا کمتر؟ آبروی چند نفر دیگر باید برود، چند خانواده باید از بپاشد، چند جوان دیگر باید آلوده فساد شوند، امریکا چقدر باید نفوذ کند، جریان غربگرا چند تا سنگر دیگر را باید فتح کند، چند برنامه امنیت ملی باید نابود شود و چند سال دیگر باید عقب بمانیم تا بفهمیم چه نقشه ای برایمان کشیده اند؟
دوباره تکرار می کنم آیا در استفاده از فضای مجازی ما بیشتر سود می بریم یا دشمنان ما؟ چقدر ما ضرر کرده ایم و چقدر آنها؟

یکتای بی همتا;777997 نوشت:

قاعدتا صفحات و کانال های منتسب به شخصیت ها و نهادها باید در وبسایت رسمی آن فرد لینک شوند. دقت کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

همانطور که کاربر بزرگوار در ابتدای تاپیک فرمودند به نظر مقام معظم رهبری استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مانند آن اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود و یا خلاف قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی باشد جایز نیست و تشخیص مصادیق برعهده خود مکلف است البته هرکس یقین به تقویت دشمنان نداشته باشد استفاده از آن اشکال ندارد.

همواره به سلامت باشید

نور;778626 نوشت:
ا سلام و عرض ادب

همانطور که کاربر بزرگوار در ابتدای تاپیک فرمودند به نظر مقام معظم رهبری استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مانند آن اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود و یا خلاف قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی باشد جایز نیست و تشخیص مصادیق برعهده خود مکلف است البته هرکس یقین به تقویت دشمنان نداشته باشد استفاده از آن اشکال ندارد.

همواره به سلامت باشید

با سلام
می خواستم بدونم حکم کسب درآمد از راه تبلیغات در تلگرام چیه؟
مرجع تقلید: آیت الله سیستانی
با تشکر

جوجه اردک زشت;790797 نوشت:
با سلام
می خواستم بدونم حکم کسب درآمد از راه تبلیغات در تلگرام چیه؟
مرجع تقلید: آیت الله سیستانی
با تشکر

با سلام و عرض ادب

درصورتی که تبلیغات خلاف شرع نباشد و این کار خلاف مقررات نباشد فی نفسه اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

elena;777766 نوشت:
در آخر توجه شما را به یک داستان جلب میکنم که قصه این داستان ، حکایت ما تلگرامی هاست با مخالفین چشم بسته.
یه روحانی میگفت قبل انقلاب چند تا جوون پاتوقشون شده بود یه کاباره که مرتب میرفتن اونجا و بد مستی میکردن البته خوب گاهی مسجد هم میومدن اما بیشتر وقتشون اونجا بودن .
با خودم گفتم اگر بخوام تو مسجد اونا رو نصیحت کنم شاید تاثیر زیادی نداشته باشه برا همین با خودم گفتم میرم تو همون کاباره و باشون صحبت میکنم.
خلاصه یه روز عبا و عمامه رو پوشیدم و رفتم طرف کاباره که اتفاقا خیلی هم از مسجد دور نبود.
خیلی ها که اتفاقا بعضی هاشون اهل همون مسجد بودن با نگاه بدی داشتن به من نگاه میکردن اما من بی توجه به این نگاه ها رفتم داخل پول دادم و یه بلیط خریدم و رفتم سراغ اون چند تا جوون و شروع کردم به صحبت کردن
اتفاقا حرف هام هم نتیجه خوبی داشت و اونها هم از کار خودشون شرمنده شدن و این ماجرا گذشت...
حاج آقا میگفت نکته ای که برام خیلی جالب بود حرفایی بود که بعدا پشت سرم میزدن که
حاج آقا رفت تو کاباره .......
حاج آقا از کاباره چی بلیط خرید.......
حاج آقا با این کارش کار اونا رو تایید کرد و.........
اما نمیدونم چرا این وسط کسی به فکرش نرسید که حاج آقا چند تا جوون رو از منجلاب بیرون کشید...

سلام بر شما
البته نكته اي كه مي خوام عرض كنم به تلگرام محدود نميشه هر چند اعتقاد جدي دارم همان طور كه استاد قرائتي نهضت سواد آموزي را مديريت كردند بايد نهضت سوادآموزي سايبري در كشور فعال شود. نگاهي به اطرافيان مشخص مي كند كه اكثر استفاده مردم از ابزارها اتلاف وقت است البته اعتقاد جدي دارم كه فايد خيلي زيادي دارد
البته به اين راحتي هم نيست ها
گاهي يك كار ناشيانه زحمات ي عمر را هدر ميده
ما روايات زيادي داريم كه عقل هم تأييد مي كنه كه مي گويند اگر كسي در موضع تهمت قرار گرفت و بهش تهمت زده شد خودش را ملامت كند.
شيخ حسين انصاريان از اين دست كارها در پرونده خودشون زياد داشته اند ولي همراهان ايشان و جا افتاده بودن او در بين مردم، ايشان را از موضع تهمت بيرون مي آورد.
از سويي ديگر ظرفيت ها هم مهم است دقيقا مانند غريق نجات. اگر خودش مهارت نداشته باشد غرق مي شود.

[FLV]http://www.askdin.com/attachment.php?attachmentid=3006475252&d=1458937553[/FLV]

نور;792537 نوشت:
با سلام و عرض ادب

درصورتی که تبلیغات خلاف شرع نباشد و این کار خلاف مقررات نباشد فی نفسه اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

سلام دوباره
ممنون از شما فقط منظور از قانون آیا قانون ایران هست؟
بعد از کجا بدونم خلافه قانونه یا نه عده ای به این کار مشغولن دستگیر نشدن و کسی باهاشون کاری نداره آیا همین قدر کافیه؟
با تشکر

به نام خدابنده بخاطر ضرورت کاری گروه کاری تلگرام دارم اما انچه که امروز داریم میبینیم صرفنظر از اینکه تلگرام مفسده انگیز است یا نه یک چیز خیلی بد است . حواس پرتیهر فردی برای انجام کارهای دقیق مثل درس خواندن نیازمند تمرکز حواس روی ان موضوع خاص است . در این تلگرام که همه چیز غرو قاطی در گروههای ام میریزند و تند تند مطلب میاد باعث تشت فکری افراد و در نتیجه عدم تمرکز و ناتوانی در امور زندگی میشود .این فرومها خیلی بهتر از تلگرام است چون لااقل مطالب دسته بندی و قابل سرچ استهرچند نرم افزار تلگرام تکنولوژپ بسیار خوبی است اما متاسفانه برای ما ضرر بسیار دارد

جوجه اردک زشت;792716 نوشت:
سلام دوباره
ممنون از شما فقط منظور از قانون آیا قانون ایران هست؟
بعد از کجا بدونم خلافه قانونه یا نه عده ای به این کار مشغولن دستگیر نشدن و کسی باهاشون کاری نداره آیا همین قدر کافیه؟
با تشکر

با سلام و تشکر از همراهی شما

بله منظور قانون کشوری است که در آن قصد تبلیغات دارید و برای اطلاع از قوانین می توانید از مصوبات فضای مجازی که با تصویب شورای مجازی است، اطلاع پیدا کنید.

همواره موفق و موید باشید

[=arial]

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

[=arial]

السلام علیک یا امیرالمومنین (ع)

السلام علیکم یا اهل بیت نبوه (ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان (عج)

================================

[=arial]
آیا نرم‌افزارها هم به‌مثابه کالا هستند و حکم خرید کالای ایرانی در اینجا هم وجود دارد؟

[=arial]حکم خرید کالای دشمنان که به نحوی کمک به آنها محسوب می‌شود تحت عنوان «اعانه‌ی ظالم» شامل اینجا نیز می‌شود؛ یعنی ما با خریداری یک نرم‌افزار، خدماتی به آنها برسانیم یا به نحوی از این نرم‌افزارها استفاده کنیم که سودش به جیب آنها برود، مثل برخی برنامه‌ها که اصل ورود به آنها و تعداد استفاده‌کنندگان از آنها برای صاحبش مفید است، همین ورود به برنامه هم حرام می‌شود. بنابراین فرقی نمی‌کند که این کالا سخت‌افزار باشد یا نرم‌افزار و این توصیه‌‌ای که گفته‌اند اگر کالایی مشابه داخلی دارد، از کالای خارجی استفاده نکنید، شامل نرم‌افزارها هم می‌شود و باید از نرم‌افزار داخلی استفاده کنید.

http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=29126#13

elena;777766 نوشت:
حرمت آن در گرو تشخیص مکلف است

[=arial]آیا وسیله تشخیص کارشناس نیست؟ مکلف به کارشناس رجوع کرده است؟ نباید از کارشناس کمک گرفت؟

elena;777766 نوشت:
موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شدن

[=arial]1.به تالار بورس نزدک مراجعه کنید تا متوجه بشوید چه منافع اقتصادی کلانی به جیب صهیونیسم می رود،این تقویت دشمن نیست؟

2.این که نتانیاهو از مالک تلگرام و خدماتش به رژیم صهیونیستی علی الخصوص درمسئله فضای مجازی تقدیر می کند و او را از برادر به خود نزدیک تر می داند،این تقویت دشمن نیست؟

http://www.aparat.com/v/ejGY1

elena;777766 نوشت:
حضرت آقا تمام و کمال و بدون هیچ قید و شرطی استفاده از این نرم افزار ها را حرام می کردند و میتوانستند در طی یک حکم حکومتی به دولت دستور توقف فعالیت و فیلتر کردن این شبکه ها را بدهند

[=arial]1.خیلی از فتاوای مراجع عام است و تشخیص با مکلف است (هرچند بالا سوال و جواب واضح تری رو آوردم)

2.حضرت عالی انتظار دارید آقا برای هر چیزی حکم حکومتی بدهد؟ پس قوه قضائیه چه کاره هست؟ قوه قضائه حکم فیلترینگی رو بده شما چه کار می کنید؟ وظایف رهبری در اصل110 آمده است ،وظایف دولت و قوه قضائیه هم مشخص هست در قانون.

elena;777766 نوشت:
این اعتراض بخودشون هم وارده ، چرا که اصل اینترنت برای آمریکاست .

[=arial]1.تا گردن برویم در نجاست دلیل نمی شود کلا سرمون رو هم تو نجاست کنیم دوست عزیز

2.دقیقا دغدغه ما نیز همین است که به خاطر مشابه این توجیهاتی که می شود شبکه ملی اطلاعات هنوز دائر نشده است و اینترنت را می خریم!

به همان دلیلی که امثال تلگرام باعث ورشکستگی تولید داخلی در حوزه آی تی می شود به همان دلیل [=arial]#[=arial]اینترنت_کثیف_آمریکایی هم مانع ایجاد شبکه ملی اطلاعات است
[=arial]
شبکه ملی اطلاعات حکم حکومتی آقا نیست؟ مگه روی حکم تعصب ندارید؟

3.توصیه های آقا چی؟ روش تعصب ندارید؟ چند بار فرمودند باید تولید ملی حمایت شود؟ نرم افزار ملی تولید بومی نیست؟یوتیوب فیلتر نمی شد آپارتی هم نبود!

elena;777766 نوشت:
در آخر توجه شما را به یک داستان جلب میکنم که قصه این داستان ، حکایت ما تلگرامی هاست با مخالفین چشم بسته.
یه روحانی میگفت قبل انقلاب چند تا جوون پاتوقشون شده بود یه کاباره که مرتب میرفتن اونجا و بد مستی میکردن البته خوب گاهی مسجد هم میومدن اما بیشتر وقتشون اونجا بودن .
با خودم گفتم اگر بخوام تو مسجد اونا رو نصیحت کنم شاید تاثیر زیادی نداشته باشه برا همین با خودم گفتم میرم تو همون کاباره و باشون صحبت میکنم.
خلاصه یه روز عبا و عمامه رو پوشیدم و رفتم طرف کاباره که اتفاقا خیلی هم از مسجد دور نبود.
خیلی ها که اتفاقا بعضی هاشون اهل همون مسجد بودن با نگاه بدی داشتن به من نگاه میکردن اما من بی توجه به این نگاه ها رفتم داخل پول دادم و یه بلیط خریدم و رفتم سراغ اون چند تا جوون و شروع کردم به صحبت کردن
اتفاقا حرف هام هم نتیجه خوبی داشت و اونها هم از کار خودشون شرمنده شدن و این ماجرا گذشت...
حاج آقا میگفت نکته ای که برام خیلی جالب بود حرفایی بود که بعدا پشت سرم میزدن که
حاج آقا رفت تو کاباره .......
حاج آقا از کاباره چی بلیط خرید.......
حاج آقا با این کارش کار اونا رو تایید کرد و.........
اما نمیدونم چرا این وسط کسی به فکرش نرسید که حاج آقا چند تا جوون رو از منجلاب بیرون کشید...
این جریان رو که از این بنده خدا شنیدم نا خود آگاه یاد اونایی افتادم که همش میان میگن حاج آقا تلگرام ابزار صهیونیست هاس چرا واردش میشی.؟...

[=arial]1.اون روحانی آموزش دیده بود و خوف به فساد کشیده شدن نداشته
شما آموزش دیدید؟
2.بنده مخالف عملیات در فضای مجازی نیستیم،منتهی باید آموزش ببینید و با برنامه باشید،عاقلانه وارد شوید و....،والا درگیر شدن در زمین دشمن سودی ندارد،کما این که بار ها شاهد بودم فلان پیج رو اینستاگرام مسدود کرده است!

elena;777766 نوشت:
أَكْثَرَهُمْ لا يَعْقِلُونَ

(ای کاش کمی تفکر میکردیم تا مصداق این آیه شریفه نباشیم)

[=arial]الان [=arial]اکثریت تو تلگرام هستند:khaneh:

[=arial]

http://www.alexa.com/siteinfo/telegram.me

[=arial]..... در پناه حق

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]

یکتای بی همتا;777997 نوشت:
باسلام
https://telegram.me/khamenei_ir

[=arial]کانال ها و پیج ها در صورتی به دفتر رسما منتسب هستند که در سایت خودشون معرفی شوند

هیچ جای سایت دفتر حفظ و نشر چنین کانال و پیجی معرفی نشده است در حالی که کانال دفتر داخل نرم افزار ایرانی بیسفون رسما داخل سایت معرفی شده است

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]

نور;778626 نوشت:
تشخیص مصادیق برعهده خود مکلف است البته هرکس یقین به تقویت دشمنان نداشته باشد استفاده از آن اشکال ندارد.

[=arial]آیا برای تشخیص مصداق نباید به وسیله مراجعه کرد؟

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]

حامی;792543 نوشت:
از سويي ديگر ظرفيت ها هم مهم است دقيقا مانند غريق نجات. اگر خودش مهارت نداشته باشد غرق مي شود.

[=arial]بسیار عالی،حرف خوبی زدید استاد

خیلی ها به نیت های الهی می روند این طور جاها و ممکن است اعتقادات خودشان مورد هدف قرار گیرد و منحرف شوند

خیلی ها هم به زعم خودشون دارند عملیات فرهنگی انجام می دهند اما غافل اند که کارشون هیچ سودی ندارد و به گوش اصل کاری نمی رسد

مثلا نشستند تو گروه هایی که همه مثل خودشون هستند متن و کلیپ و ... می فرستند :khaneh: [=arial]این یعنی دور خودشون می چرخند!

یا بالعکس !

جوک های مستهجن در گروه های با جمعیت بالا خطاب به خانم ها!!! نوشته می شد و یک مرد پیدا نمی شد تذکر بده !

در حالی که تو لیست اعضا اشخاص مذهبی زیادی هستند و ساکت اند!

در بسیاری از موارد هم حرف بزنید اخراج می شوید و ..

مثلا وهابی ها تا بفهمند شیعه هستی اخراجت می کنند

دشمن تو زمین خودش براتون فیلترینگ حبابی ایجاد می کند :khaneh:[=arial]

کسی که می خواهد غریق نجات باشد اولین شرطش این است که بتونه و بدونه و...

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]

نور;792537 نوشت:
این کار خلاف مقررات نباشد فی نفسه اشکال ندارد.

[=arial]سلام

سوال 1: چنانچه نرم افزارتلگرام موجب تقویت دشمن شود ، کسب درآمد از طریق تلگرام حرام نمی شود؟

سوال2:اگر در خصوص این مسائل احکام و دستورات قضائی باشد چه طور؟ یعنی مثلا حکم فیلترینگ تلگرام داده شده باشد و...

sayedali;800191 نوشت:

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]

[=arial]سلام

سوال 1: چنانچه نرم افزارتلگرام موجب تقویت دشمن شود ، کسب درآمد از طریق تلگرام حرام نمی شود؟

سوال2:اگر در خصوص این مسائل احکام و دستورات قضائی باشد چه طور؟ یعنی مثلا حکم فیلترینگ تلگرام داده شده باشد و...

سلام وقت بخیر
مدرک شما برای اینکه تلگرام ربطی به اسرائیل دارد چیست ؟
در تاپیک دیگری اینو بررسی کردیم هیچ ربط و ردی ندارد بجز سایتهای ایرانی که تصویر فردی را نشان میدهند که اصلا ربطی به این نرم افزار و شرکت وابسته ان ندارد
اول بررسی کنید لطفا

[=arial]اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]
سلام علیکم
وقت همه دوستان بخیر
:Gol:[=arial]
مدارک صهیونیستی بودن تلگرام یک سال گذشته در همان تاپیک ارائه شد و حتی تصویر سایت ها و منابع خارجی را نیز آوردیم تا بهانه ای نباشد!
:ok:[=arial]
ازآداب گفتگوی علمی این است که حول همان موضوع بحث شود نه این که مغلطه کنند و بحث منحرف گردد و اصل موضوع بازماند!
برخی دوستان اگر طالب حق هستند،نمی دانم چرا اونجا آمدند بحث رو به حاشیه کشاندند وشروع کردند به حرف های بی ربط زدن و کشاندن اصل موضوع به حاشیه و مباحث سیاسی و اعلام فقاهتشان!
:Gig:[=arial]
بنده همان موقع بحث رو رها کردم چون هیچ فایده ای نداشت مباحثه کنم، بنابراین کسانی که واقعا طالب مدراک هستند به همان مطالب پیشین مراجعه نمایند.......نه این که به این تاپیک که فقط بحث احکامی دارد مراجعه کنند و طلب مدرک نمایند...
:Kaf:[=arial]
ضمنا امیرالمومنین(ع) می فرمایند:
اُنظُر إلى ما قالَ و لاتَنظُر إلى مَن قالَ
به گفته بنگر نه به گوينده آن .
غررالحكم و دررالكلم ، ح5048
بنابراین کسانی که می گویند اون سایت ایرانی است،اون سایت کجایی است به گفته مولا عمل کنند بهتر است.

[=arial]موفق و موید باشید:Gol:

sayedali;800188 نوشت:
آیا برای تشخیص مصداق نباید به وسیله مراجعه کرد؟

با سلام و عرض ادب

بله می توانید به وسایلی که حرام نیستند و مفسده ندارند مراجعه نمایید.

همواه موفق و موید باشید

sayedali;800191 نوشت:
سلام

با سلام و عرض ادب

1. اگر یقین کند استفاده از آن باعث تقويت دولت های کافر و استعمارگر که دشمن اسلام و مسلمين هستند، می شود و يا قدرت مالی آن ها را برای هجوم به سرزمين های اسلامی يا مسلمين در سرتاسر عالم، تقويت نمايد، واجب است که مسلمانان از به کارگيری و استفاده از آن ها اجتناب کنند،و درآمد آن جایز نیست.
2. رعایت قوانین و مقررات در این زمینه لازم است و عمل کردن خلاف مقررات جایز نیست.

پی نوشت:
1. مقام معظم رهبری،اجوبه الاستفتائات،در احکام تجارت با غیرمسلمان
2.استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با سلام خدمت کارشناس محترم.

خرید و فروش اعضای فیک یا تقلبی برای کانال های تلگرام چه حکمی دارد ؟ (توضیح در مورد اعضای فیک این که این اعضا با استفاده از شماره های مجازی فعال می شوند و در واقع هم مجازی هستند. فقط یک بار با هدف بالاتر نشان دادن اعضای کانال به کانال اضافه می شوند و پس از آن هم فعالیتی ندارند).

مرجع : مقام معظم رهبری.

follower;800780 نوشت:
با سلام خدمت کارشناس محترم.

خرید و فروش اعضای فیک یا تقلبی برای کانال های تلگرام چه حکمی دارد ؟ (توضیح در مورد اعضای فیک این که این اعضا با استفاده از شماره های مجازی فعال می شوند و در واقع هم مجازی هستند. فقط یک بار با هدف بالاتر نشان دادن اعضای کانال به کانال اضافه می شوند و پس از آن هم فعالیتی ندارند).

مرجع : مقام معظم رهبری.

با سلام و عرض ادب

در فرض سوال، اگر این نوع خرید و فروش ها خلاف مقررات باشد یا زمینه ساز گناهی شود مثل دروغ و..،جایز نیست.

استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری در قم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

follower;800780 نوشت:
(توضیح در مورد اعضای فیک این که این اعضا با استفاده از شماره های مجازی فعال می شوند و در واقع هم مجازی هستند. فقط یک بار با هدف بالاتر نشان دادن اعضای کانال به کانال اضافه می شوند و پس از آن هم فعالیتی ندارند).

سلام
خب اين ي نوع دروغ علمي است[/]

حامی;800802 نوشت:

سلام
خب اين ي نوع دروغ علمي است

سلام علیکم.

دروغ به کی ؟ خریدار می داند که این اعضا فیک هستند. فروشنده هم موقع فروش ذکر می کند که این ها اعضای مجازی هستند و هیچ گونه فعالیتی ندارند.
ُ

follower;801036 نوشت:
سلام علیکم.

دروغ به کی ؟ خریدار می داند که این اعضا فیک هستند. فروشنده هم موقع فروش ذکر می کند که این ها اعضای مجازی هستند و هیچ گونه فعالیتی ندارند.
ُ

سلام
اعضای فیک بیشتر برای نشان دادن عضو بیشتر به کسانیه که میخوان درخواست تبلیغات بدن
یعنی شما به درخواست کننده تبلیغات در کانال میگید اعضای من بیست هزار تاست پس فلان مبلغ رو باید برای تبلیغ بدید اما در واقع اعضای شما ده هزار تاست که در این صورت مشخصه که این کار شرعا اشکال داره. چون درخواست دهنده تبلیغات در قبال نمایش به بیست هزار نفر به شما اون مبلغ رو داده نه نمایش به ده هزار نفر.

حامی;800802 نوشت:

سلام
خب اين ي نوع دروغ علمي است

سلام . یعنی چی دروغ علمی ؟ یعنی جایزه ؟

مدیر فرهنگی;801048 نوشت:
سلام
اعضای فیک بیشتر برای نشان دادن عضو بیشتر به کسانیه که میخوان درخواست تبلیغات بدن
یعنی شما به درخواست کننده تبلیغات در کانال میگید اعضای من بیست هزار تاست پس فلان مبلغ رو باید برای تبلیغ بدید اما در واقع اعضای شما ده هزار تاست که در این صورت مشخصه که این کار شرعا اشکال داره. چون درخواست دهنده تبلیغات در قبال نمایش به بیست هزار نفر به شما اون مبلغ رو داده نه نمایش به ده هزار نفر.

سلام علیکم.

سه نکته :

نکته ی اول) بنده در مقام صاحب کانال پرسش نکردم. نقش بنده فروش اعضای مجازی است. البته تا مطمئن نشوم اشکالی ندارد این کار را نخواهم کرد!

نکته ی دوم ) تبلیغات در کانال های تلگرام بر اساس میزان بازدید انجام می شود نه بر اساس تعداد عضو (یعنی باید این طور باشد ولی ممکن است برخی این کار را نکنند) که خوب میزان بازدید تعداد اعضای واقعی را نشان خواهد داد نه اعضای مجازی. اگر صاحب کانال بر اساس تعداد اعضا بخواهد تبلیغ بگیرد این دیگر به خودش برمی گردد و اگر اشکالی داشته باشد متوجه اوست که در این کار تقلب کرده و به سفارش دهنده ی تبلیغ حقیقت را نگفته، نه متوجه فروشنده. این که فروشنده ی عضو مجازی هم در این کار شریک می شود یا نه شاید به هدف فروشنده از فروختن عضو مجازی برگردد.

نکته ی سوم) این که خریدار چاقو از چاقو فروش چگونه از چاقو استفاده خواهد کرد ارتباطی با چاقو فروش ندارد. دارد ؟! هرچند این قیاس خیلی درست نیست ولی منظور بنده این است که آنچه شما فرمودید مربوط به بعد از فروش اعضا می شود و احتمالا آن طور کسب درآمد همان طور که شما فرمودید از لحاظ شرعی مشکل دارد.

تنها اشکالی که بود همان بود که گفته شد که اگر بر خلاف مقررات باشد جایز نیست که خوب بر خلاف مقررات نیست. حداقل تا جایی که بنده می دانم.

با توضیحات اضافه ای که داده شد اگر حکم شرعی متفاوت می شود لطفا کارشناس مربوطه بفرمایند. با تشکر.

[="Navy"]

follower;801081 نوشت:
سلام علیکم.

سه نکته :

نکته ی اول) بنده در مقام صاحب کانال پرسش نکردم. نقش بنده فروش اعضای مجازی است. البته تا مطمئن نشوم اشکالی ندارد این کار را نخواهم کرد!

نکته ی دوم ) تبلیغات در کانال های تلگرام بر اساس میزان بازدید انجام می شود نه بر اساس تعداد عضو (یعنی باید این طور باشد ولی ممکن است برخی این کار را نکنند) که خوب میزان بازدید تعداد اعضای واقعی را نشان خواهد داد نه اعضای مجازی. اگر صاحب کانال بر اساس تعداد اعضا بخواهد تبلیغ بگیرد این دیگر به خودش برمی گردد و اگر اشکالی داشته باشد متوجه اوست که در این کار تقلب کرده و به سفارش دهنده ی تبلیغ حقیقت را نگفته، نه متوجه فروشنده. این که فروشنده ی عضو مجازی هم در این کار شریک می شود یا نه شاید به هدف فروشنده از فروختن عضو مجازی برگردد.

نکته ی سوم) این که خریدار چاقو از چاقو فروش چگونه از چاقو استفاده خواهد کرد ارتباطی با چاقو فروش ندارد. دارد ؟! هرچند این قیاس خیلی درست نیست ولی منظور بنده این است که آنچه شما فرمودید مربوط به بعد از فروش اعضا می شود و احتمالا آن طور کسب درآمد همان طور که شما فرمودید از لحاظ شرعی مشکل دارد.

تنها اشکالی که بود همان بود که گفته شد که اگر بر خلاف مقررات باشد جایز نیست که خوب بر خلاف مقررات نیست. حداقل تا جایی که بنده می دانم.

با توضیحات اضافه ای که داده شد اگر حکم شرعی متفاوت می شود لطفا کارشناس مربوطه بفرمایند. با تشکر.

سلام
میشه بفرمایید دقیقا هدف از خرید اعضای فیک چی هست؟[/]

سلام علیکم
حکم استفاده از تلگرام برای پاسخگویی به شبهه و یا ساخت گروه های دینی و تدریس مطالب علمی و دینی در تلگرام چه حکمی دارد؟مرجع تقلید آیت الله سیستانی
اگر بدانیم که تلگرام توسط کشورهای روسی ساخته شده و سرورش را به اسرائیل فروخته اند ....و کشورهایی مانند چین آن را فیلتر کرده اند و هشتاد و پنج درصد استفاده کنندگان آن از ایران هستند آیا باز باید حضور یافت؟
اگر بگوییم هدف وسیله را توجیه نمیکند پس نمیتوانیم بگوییم از وسایل دشمن علیه آن ها استفاده میکنیم؟پس چگونه میتوانیم جنگ کنیم در فضای مجازی؟
ممنون میشم پاسخ واضحی رو بدید و انتخاب رو به خود مکلف واگذار نکنید
چون اگر میدانستیم چه کار کنیم دیگه چرا میپرسیدیم؟

yas_montazer;806006 نوشت:
سلام علیکم
حکم استفاده از تلگرام برای پاسخگویی به شبهه و یا ساخت گروه های دینی و تدریس مطالب علمی و دینی در تلگرام چه حکمی دارد؟مرجع تقلید آیت الله سیستانی
اگر بدانیم که تلگرام توسط کشورهای روسی ساخته شده و سرورش را به اسرائیل فروخته اند ....و کشورهایی مانند چین آن را فیلتر کرده اند و هشتاد و پنج درصد استفاده کنندگان آن از ایران هستند آیا باز باید حضور یافت؟
اگر بگوییم هدف وسیله را توجیه نمیکند پس نمیتوانیم بگوییم از وسایل دشمن علیه آن ها استفاده میکنیم؟پس چگونه میتوانیم جنگ کنیم در فضای مجازی؟
ممنون میشم پاسخ واضحی رو بدید و انتخاب رو به خود مکلف واگذار نکنید
چون اگر میدانستیم چه کار کنیم دیگه چرا میپرسیدیم؟

با سلام و عرض ادب

استفتای مکتوبی بنابر نظر آیه الله سیستانی در این مورد نداریم ولی طبق استفتای شفاهی به طور کلی استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مانند آن اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد """و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود""" و یا خلاف قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی باشد جایز نیست.

استفتای شفاهی از دفتر آیه الله سیستانی در قم

نور;806222 نوشت:
با سلام و عرض ادب

"""و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود""" و یا خلاف قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی باشد جایز نیست.

از کجا باید تشخیص داد که باعث تقویت دشمن میشود یا نه؟

منتظرنما;806245 نوشت:
از کجا باید تشخیص داد که باعث تقویت دشمن میشود یا نه؟

با سلام و عرض ادب مجدد

از مراکز سایبری و مجازی که در این زمینه فعالیت قانونی دارند می توانید سوال بفرمایید البته اگر شک داشته باشید می توانید استفاده نمایید.

همواره به سلامت باشید

نور;806222 نوشت:
"و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود"

خوب این رو تو هیچ جایی نگفته ولی وقتی نگاه کنیم میبینیم که وقتی سرورهای یک نرم افزاری تو خونه ی دشمن هست پس کمک مالی میشه به اون یعنی ما با بودنمون همدست میششیم با اسرائیل تو کشتن مردم بی گناه؟؟؟
اصلا میتونیم با توجه به این که سایت اسک دین کانال تلگرامی داره اعتماد کرده و بمونیم تو تلگرام و تشکیل گروه های دینی رو بدیم؟؟

yas_montazer;806295 نوشت:
خوب این رو تو هیچ جایی نگفته ولی وقتی نگاه کنیم میبینیم که وقتی سرورهای یک نرم افزاری تو خونه ی دشمن هست پس کمک مالی میشه به اون یعنی ما با بودنمون همدست میششیم با اسرائیل تو کشتن مردم بی گناه؟؟؟
اصلا میتونیم با توجه به این که سایت اسک دین کانال تلگرامی داره اعتماد کرده و بمونیم تو تلگرام و تشکیل گروه های دینی رو بدیم؟؟

با سلام و احترام

این موارد تشخیص موضوعات بوده و برعهده مکلف است البته اگر یقین به تقویت دشمنان اسلام از این طریق ندارید یا از طریق کانال های مراکز معتبر(مثل گفتگوی دینی) شک در تقویت دشمنان از طریق استفاده از فضاهای مجازی پیدا می کنید، می توانید از این فضاها استفاده کنید.

sayedali;800184 نوشت:
الان اکثریت تو تلگرام هستند

حرفاتون واقعا جالب و خنده دار بود.
اولا جوری حرف میزنید که انگار شما جای رهبر این مملکت نشستید، دوما جوری حرف میزنید که انگار کارشناس مسائل فقه هستید.
و سوما جنابعالی اینقدر حرف زدی که آخرش با این آیه أَكْثَرَهُمْ لا يَعْقِلُونَ و این جمله [=arial]الان [=arial]اکثریت تو تلگرام هستند ، کسانی رو که تو تلگرام مشغول فعالیت هستند مسخره کنید. شما راحت باشید. کلا فکر کنم استکبار جهانی برای این به وجود اومده تا شما و امثال حضرتعالی یک فرصتی برای ابراز وجود و گفتن حرفهای کارشناسانه داشته باشید.

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]

elena;821356 نوشت:
حرفاتون واقعا جالب و خنده دار بود.
اولا جوری حرف میزنید که انگار شما جای رهبر این مملکت نشستید، دوما جوری حرف میزنید که انگار کارشناس مسائل فقه هستید.
و سوما جنابعالی اینقدر حرف زدی که آخرش با این آیه أَكْثَرَهُمْ لا يَعْقِلُونَ و این جمله الان اکثریت تو تلگرام هستند ، کسانی رو که تو تلگرام مشغول فعالیت هستند مسخره کنید. شما راحت باشید. کلا فکر کنم استکبار جهانی برای این به وجود اومده تا شما و امثال حضرتعالی یک فرصتی برای ابراز وجود و گفتن حرفهای کارشناسانه داشته باشید.

[=arial]سلام و عرض ادب

عذر می خوام اما بیشتر استدلال های شما خنده دار بود،نه من

شما امدید به ایه اکثرهم لایعقلون استناد کردید! چه ربطی داشت خدا می داند..منم فقط جواب دادم که اکثریت خارج تلگرام نیستند که شما به این ایه استناد می کنید،بله داخلش هستند

استدلال می کنید درست استدلال باشه نه این جور استدلال هایی که به 4 تا انتقاد از هم می پاشد

ضمنا من خودم به این اعتقاد دارم که باید تو تلگرام با شبهات مقابله شود و همین کار رو هم دارم می کنم (جهت اطلاع شما) و عقیده ندارم عرصه خالی شود

عقیده فعلی من این است مردم عادی خارج بشن و بقیه برای خوشگذارنی حضور نیابند و اگر خوف تغییر عقیده نیست و کارشناس هستند با شبهات مقابله شود

این سخنان مقام معظم رهبری:

[=arial] رهبر انقلاب خطاب به طلاب(95/2/25):

[=arial]بازار شبهات رواج دارد؛ هم فضای مجازی کمک می‌کند و هم انگیزه‌ی سیاسی برای ترویج آن وجود دارد/ اینها مواجهه لازم دارد. برای جهاد لازم نیست فقط شمشیر برداریم؛ این بزرگترین جهاد است؛ برای این جهاد خود را آماده کنید.

موضوع قفل شده است