به خواستگارم جواب رد داده ام!

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به خواستگارم جواب رد داده ام!

سوال یکی از کاربران:

من دختر 20 ساله ای هستم، به یکی از خواستگارانم جواب منفی داده ام، پس از آن همش فکر می کنم که گناه کرده ام که چرا به اون آقا جواب منفی دادم. آیا نیازه ازش معذرت خواهی کنم؟ خیلی عذاب وجدان دارم، آیا خدا می بخشه؟!

نشاط;777300 نوشت:
سوال یکی از کاربران:

من دختر 20 ساله ای هستم، به یکی از خواستگارانم جواب منفی داده ام، پس از آن همش فکر می کنم که گناه کرده ام که چرا به اون آقا جواب منفی دادم. آیا نیازه ازش معذرت خواهی کنم؟ خیلی عذاب وجدان دارم، آیا خدا می بخشه؟!

پاسخ:
یکی از وجوه مثبت عقل انسان در این است که بتواند در مرحله تصمیم گیری مسیر صحیح را انتخاب و عمل کند، و همین نعمت عقل هم یک هدایت باطنی از سوی پرودگار متعال است، و حکمتش سنجش و ارزیابی راه حق و باطل است.
در عین حال هم سفارش به کار عاقلانه، دستور دین است.
ازدواج دستور الهی است، و حق انتخاب برای زندگی با فرد خاص اختیاری است، یعنی شخص برای اینکه در زندگی تصمیم به ازدواج با فردی را داشته باشد، هیچ زور و اجباری بر تصمیم او از سوی خالق متعال نیست ( غیر از احکام خاص، که از محل بحث ما خارج است، و آن هم طبق مصلحت است)
از این رو فرد می تواند طبق مصلحت و شرایط خود فردی را انتخاب و یا از آن منصرف شود.
در حقیقت اگر جواب ردی هم از سوی خانواده دختر خانم یا از زبان خود دختر خانم اتفاق بیافتد هیچ مسئله ای نیست، و نمی توان بر آن گناهی را بار کرد، و در عین حال دنبال کردن این قصه هم جهت پوزش طلبی و... کارعقلانی نیست.
حال در قصه این دختر خانم که به خواستگار جواب رد داده، هیچ مذمتی نیست و از نگاه شرع هیچ مشکلی ندارد، ولو که خواستگار ناراحت هم شود، شرعا چنین عملی گناه نیست و معذرت خواهی و طلب حلیت از این فرد نابجاست و منطقی هم نیست.
تاکید کنم که صرف جواب رد دادن با تحقیر شخصیت، یا بی ادبی و یا بی حرمتی و یا رفتارهای نا مناسب نسبت به خواستگار و... فرق می کند، بلکه رفتارهای نا مناسب و بی ادبانه و تحقیر آمیز نه شرعا جایز است و نه عرفا، از این رو بهتر است در چهارچوب شرع و عرف اگر تمایلی نیست، به طور مودبانه جواب رد داده شود، و از رفتارهای نا مناسب و بی ادبانه پرهیز شود که چنین رفتارهایی گناه محسوب می شود.
برخی از افراد به خاطر ترس از شکستن دل طرف مقابل و یا تاثیرفشار و تحمیل محیط وخانواده و یا به خاطر انگیزه های دیگر، به خواستگاری که هیچ علاقه و سنخیتی در میان آنها نیست، جواب مثبتی را می دهند که باور قلبی او نیست.
معمولا چنین ازدواج های مبارک نخواهد شد.

پس در مواقعی که تصمیم بر رد خواستگار هست ، به این نکات توجه شود:

1. به هیچ وجه تحت تاثیر احساسات کاذب و یا تهدید های نا متعارف نشوید.
  2. ازروی عجله و ترس و بدون آگاهی دادن جواب مثبت به شخصی که هیچ تناسبی ندارد، تصمیم غیر عاقلانه است و می تواند منشا آسیبهای جدی در ادامه زندگی باشد.
  3. در صورتی که فرد مورد نظر مناسب نیست باید به راحتی جواب رد داد.
  4. در موقع جواب رد دادن باید اصول ادب و احترام را رعایت کرد.
  5. توکل به خدا باید زیاد شود، چون همه امورات تحت تدبیر اوست و می توان با کمک او ازدواج موفقی را آرزو کرد.
  6. بدون دلیل و بدون توجه به تناسبها و ویژگی های شخصیتی فرد خواستگار، رد کردن او، روش منطقی نیست.( هر چند گناهی نیست)
  7. در صورتی که شخص دچار تردید شده، نیاز هست که با یک شخص مشاور متخصص و متعهد این موضوع را مطرح و از رهنمودهای او بهره مند شود( در عین حال مشورت با پدر و مادر و افراد دلسوز و خردمند از نزدیکان نیز می تواند در رفع تردید و شک کمک کند)، پس در زمان شک و تردید جواب رد دادن صحیح نیست.
  8. از وعده و وعیدهای دروغین از جانب دیگران و اطرافیان برای حل مشکل خواستگاری که تناسبی ندارد، برحذر باشید. ( چنین گفتاری معمولا در مرحله عمل فراموش می شود و فرد در ادامه زندگی نمی تواند شرایط فردی را که با او سنخیتی ندارد، تحمل و ادامه زندگی بدهد، از این رو مشکلات بیشتری دامن گیر فرد خواهد شد.مثلا: برای فردی که اعتیاد دارد و دیگران تشویق به پذیرفتن از سوی دختر خانم می کنند، و وعده می دهند که کمک می کنیم که ترک بکند و برایش کار جور می کنیم و...تجربه نشان داده که چنین وعده هایی عملی نیست، اگر واقعا دلسوزند چرا از قبل به این فکر نبودند و حالا در روز خواستگاری چنین دلسوزی ها را مطرح می کنند، مسلما چنین رفتارها اعتماد آور نیستند و نمیشه با این ساز و کارها برای زندگی تصمیم گرفت و اعتماد نمود.)

[=tahoma, verdana, arial, helvetica, sans-serif]با سلام

جایی نیاز است که گناه و عصیانی در پیشگاه خداوند عالم صورت گرفته باشد. رد کردن خواستگار با اینکه از دست دادن فرصت و ضایع کردن نعمت و عطای الاهی است ، اما از نظر فقه یک عمل شرعی حرام نیست. یعنی رد کردن خواستگاری که به خانه ی شما آمده است حرام نیست. انتخاب به دست شما است و این شما هستید که می توانید بین ازدواج کردن و بین تنهایی و تجرد یکی را انتخاب کنید. تفاوتش اینجا است که اگر خواستگارتان را رد کردید و به خاطر تنهایی و تجرد به گناه مبتلا شدید هیچ حجتی در دادگاه الاهی نخواهید داشت. ازدواج طبق فتوای فقهای شیعه زمانی واجب و ضروری است که مکلف از زن و مرد در خطر سقوط در گناه باشد و در هنگام نبودن این خطر ، ازدواج یک سنت حسنه و در جایگاه مستحبات است. البته جوان مسلمانی حق ندارد با سر کردن در برف خودش را به این راحتی از خطر وقوع در گناه دور بداند و ازدواج را با این دلیل خنده دار ترک کند. مسایل جنسی و گناه دامن از مهلک ترین گناهانی است که شیطان به وسیله ی آن فرزندان آدم را به دوزخ افکنده است.[=tahoma, verdana, arial, helvetica, sans-serif]همان طور که می دانید با تغییر در دیدگاه و نگرش و سبک زندگی ، انسان منصف گذشته ی خودش را بررسی میکند و در پی محاسبه و جبران مافات برمی آید. حال که خداوند به شما لطف کرده و از گذشته ی خودتان پشیمان هستید بهترین کار این است که در مناجات های شبانه و در عباداتتان خداوند وهاب و رزاق و مهربان را صدا بزنید و از او هدایت بیشتر و دستگیری مدامش را طلب کنید تا در این راه ثابت قدم بمانید

نشاط;777300 نوشت:
سوال یکی از کاربران:

با سلام و احترام خدمت شما جناب نشاط
دو سوال دارم که چون فکر کردم ممکنه به این تاپیک مرتبط باشه تاپیکی جدیدی باز نکردم و از شرایط سواستفاده کردم و در همینجا با اجازه جنابعالی مطرحش میکنم

سوال اول:

اگر پسری به خواستگاری دخترخانمی رفت و بنا به هر دلیلی ، در همون جلسه اول فهمید تناسبی با اون دختر خانم نداره و مناسب هم نیستند و... ایا لازم هست که خانواده اقاپسر با خانواده دختر خانم تماس بگیرن و بگن جوابشون منفی هست ؟ یا که نه ، نیازی به دادن جواب منفی نیست و خود خانواده دختر خانم بعد چند روز متوجه خواهند شد جواب منفی هست. ایا این مسله یک جواب متقن کارشناسی داره یا که نه ؟ خبر جواب منفی دادن یا خبر ندادن ، هر کدوم مزایا و معایبی داره که تصمیم نهایی با توجه به شرایط به عهده خانواده اقا پسر هست.

سوال دوم:
با توجه به اینکه وقتی اقاپسر و دختر خانمی برای اولین بار در جلسه خواستگاری با هم روبرو میشن و ممکن هست در نهایت بفهمن مناسب هم نیستند ، ایا اشکالی نداره که که دختر خانم یا اقاپسر ، برای پرزنت و ارائه خودشون انرژی زیادی بزارن یا که نه ، با توجه به اینکه ممکنه جواب یکی از طرفین منفی باشه باید پرزنت تدریجی در جلسات مختلف صورت بگیره تا دلبری صورت نگیره و در نهایت وصلت شکل نگیره و یکی ارزو به دل اون طرف مقابل بمونه....

مثالی میزنم:

مثلا اقا پسری رییس یا معاون یک شرکت معتبر هست... حال وقتی میره خواستگاری هم میتونه بگه کارمند فلان شرکت هست هم میتونه بگه رییس فلان شرکت هست... اگر سمت خودش رو در نزد دخترخانم بگه ، احتمالا اعتبار شغلی و وجهه اجتماعی بیشتری در نزد دختر خانم پیدا میکنه و شانس دلربودن طرف مقابلش رو بیشتر میکنه ... اما اگر بگه رییس شرکت هست و بنا به هر دلیلی در نهایت اقاپسر به دختر خانم علاقمند نشه ، ممکنه این ویژگی شغلی اقاپسر حسرتی به دل دختر خانم بزاره....

یا مثلا اقا پسری خیلی بچه مذهبی و هییتی هست ، هم میتونه در موضوع اعتقادات بگه که مثلا اهل نماز و روزه هست و به همین مقدار اکتفا کنه و هم میتونه مفصل توضیح بده که دعای کمیل و ندبه اش و هییت رفتنش ترک نمیشه و..... که اگر طرف مقابلش یک دختر مذهبی باشه ، قطعا وقتی از جهت مذهبی بیشتر با روحیات اقاپسر اشنا بشه ، بیشتر راغب به اقا پسر میشه... اما اگر اقاپسر در نهایت بعد پایان جلسه اول یا دوم و سوم ... به این نتیجه رسید که با دختر خانم کفویت نداره ، ایا این تعریف و تمجیدهایی که از خودش کرده باعث حسرت به دل موندن دختر خانم نمیشه؟

و همین موارد در مورد دختر خانم هم صادق هست ، یعنی میتونه تعاریفی از خودش بکنه که دل اقا پسر رو ببره ، اما در نهایت به اقا پسر جواب نه بده....

در کل ، در جلسات اول ، دختر و پسر برای پرزنت خودشون به چه میزان باید انرژی بگذارن؟

با تشکر.

سلام

بنده هم همیشه فکر میکنم با جواب رد گناه میکنم

حس عذاب وجدان اذیتم میکنه...

ولی یه مشاور بهم گفت به هیچ عنوان نباید اینطور باشی چون تو حق انتخاب داری برای زندگیت

اگر اینطور باشه باید به همه جواب مثبت بدی که کسی دلگیر نشه ازت!

نشاط;777301 نوشت:
تاکید کنم که صرف جواب رد دادن با تحقیر شخصیت، یا بی ادبی و یا بی حرمتی و یا رفتارهای نا مناسب نسبت به خواستگار و... فرق می کند، بلکه رفتارهای نا مناسب و بی ادبانه و تحقیر آمیز نه شرعا جایز است و نه عرفا، از این رو بهتر است در چهارچوب شرع و عرف اگر تمایلی نیست، به طور مودبانه جواب رد داده شود، و از رفتارهای نا مناسب و بی ادبانه پرهیز شود که چنین رفتارهایی گناه محسوب می شود.

با سلام
این چیزی که گفتید معمولا امکان پذیر نیست، حداقلش با همان تحقیر همراه است دیگه!! تو خونه نداری، ماشین نداری، درآمدت کمه و از این حرفها که همه میدونن و اونقدر میزنن تو سر داماد پیچاره که پشیمان میشه از هر چی خواستگاری رفتنه.
در پناه حق

سلام علیکم و رحمةالله

اگر شخص مذکور، فرد مناسب و خوبی بوده و با شما هم تناسب داشته اما به او جواب رد داده اید، این عذاب وجدان تاحدود زیادی طبیعی و به جاست.
چرا که این قصه ی ردکردن خواستگارهای خوب از سوی دختران به دلایل واهی و الکی، مثنوی هفتاد من است.
بنابراین هنگام آمدن خواستگار، کمی بیشتر به خودتان وقت فکر کردن بدهید و فوری از روی احساس یا از روی ترس از ازدواج و زندگی مشترک و امثالهم، جواب رد ندهید. چرا که یکی از مصادیق کفران نعمت است.

اما اگر شخص مذکور با شما متناسب نبوده و با فکر و مشورت کافی به این نتیجه رسیده اید که فاقد معیارهای شماست و پاسخ منفی مؤدبانه و محترمانه داده اید به گونه ای که موجب تخریب شان و تضعیف اعتماد به نفس او نمی شود، دلیلی هم برای عذاب وجدان نخواهد بود.

موفق باشید

مولکول 68;777370 نوشت:

اگر پسری به خواستگاری دخترخانمی رفت و بنا به هر دلیلی ، در همون جلسه اول فهمید تناسبی با اون دختر خانم نداره و مناسب هم نیستند و... ایا لازم هست که خانواده اقاپسر با خانواده دختر خانم تماس بگیرن و بگن جوابشون منفی هست ؟ یا که نه ، نیازی به دادن جواب منفی نیست و خود خانواده دختر خانم بعد چند روز متوجه خواهند شد جواب منفی هست.
.

انتظاراصلا کار درستی نیست حتی اگرامروز دیدید ونپسندیدید حداکثرتافرداش بهشون جواب منفیتون رو بدید واونهارودر انتظار نزارید.یکم عاقلانه به این موضوع فکرکنیدببینید اون خانواده تاچندروزباید منتظرباشند تابه یقینه جواب منفیه پسربرسن بدون اطلاع اونها؟؟دیدم موردیکه خیلی منتظرگذاشتن درحالیکه جوابشون مثبت بوده وخیلی هم علاقمندبودندبخاطرنامساعدبودن شرایط خودشون حتی جواب مثبت به تاخیرانداختن که اینم درست نیست...وقتی میتونیم باچندکلمه انتظار ازبین ببریم حالا چه مثبت چه منفی... چرا اینکار نکنیم؟؟ از دید من کلا در هیچ شرایطی کسی رودر انتظار نباید بزاریم وقتی راه برای ازبین بردنش هست.....

با سلام

اگر واقعا با تحقیق وبررسی وگفتگو با ایشون به یقین رسیدی که هم کفو هم نیستید یا به دلتون

واقعا ننشسته ،خب مطمئن باشید کار اشتباهی نکردید ونمیبایستی عذاب وجدان هم داشته باشید .

ان شاءالله خواستگار بعدی .

لبیک یا علی النقی;777402 نوشت:
اگر شخص مذکور، فرد مناسب و خوبی بوده و با شما هم تناسب داشته اما به او جواب رد داده اید، این عذاب وجدان تاحدود زیادی طبیعی و به جاست.
چرا که این قصه ی ردکردن خواستگارهای خوب از سوی دختران به دلایل واهی و الکی، مثنوی هفتاد من است.
بنابراین هنگام آمدن خواستگار، کمی بیشتر به خودتان وقت فکر کردن بدهید و فوری از روی احساس یا از روی ترس از ازدواج و زندگی مشترک و امثالهم، جواب رد ندهید. چرا که یکی از مصادیق کفران نعمت است.

سلام و عرض ادب
اگر قرار باشد هر کس فرد مناسب و خوبی بود،جواب مثبت دادن ،وظیفه ی دختر خانم محسوب بشه،و در غیر اینصورت حکم قطعی کفران نعمت را روی پرونده ی دختر خانم بزنید،به دل نشستن در این میان چه جایگاهی پیدا میکنه؟
جسارتا فکر میکنم این عبارتی که فرمودید ،مصداق یک طرفه به قاضی رفتن باشد.
اگر به هر دلیلی تمایل قلبی در ازدواج نباشد،این زندگی پا بر جا نخواهد ماند.
ممکن است دختر خانمی به آمادگی روحی لازم برای ازدواج نرسیده باشد.البته میتواند با کمک مشاوری دلسوز و متدین روی این زمینه کار کند.
حتما شما هم موارد زیادی را دیده اید که خانم و آقا هر دو کاملا موجه،درجه یک و بدون عیب اند.و هر کس از بیرون نگاه کند آنها را تحسین خواهد کرد اما نتوانسته اند با یکدیگر احساس خوشبختی کنند.

با سلام و درود

خب اگر طرف مناسب نبوده یا دلتون ننشسته و حالا بر اساس مواردی خوشتون نیومده و جواب رد داده اید گناه چیه ! ثواب کرده اید

یعنی هم به خیر شماست و هم به خیر اون اقا

زیرا برای اینکه یه زندگی شیرین باشه یه سری پارامترهای مرتبط باید در حداکثر باشه

من حمله :

به دل نشستن طرف
توافق عقیده ای و فرهنگی و فکری
تناسب
وجود یه محبت و عشقی که تا حدودی یقین داریم در طول زندگی بیشتر خواهد شد ( انسان ها در برخورد اول خب یه احساس + یا - نسبت به هم پیدا می کنند که مهم هست تا حدودی)
و . . .

پس این فکرهای ازاردهنده و بی ارتباط رو کنار بزارید و بچسبید به زندگی عادیتان و قرار هم نیست همه از فردی خوششان بیاد یا نیاد

مولکول 68;777370 نوشت:

سوال اول:

اگر پسری به خواستگاری دخترخانمی رفت و بنا به هر دلیلی ، در همون جلسه اول فهمید تناسبی با اون دختر خانم نداره و مناسب هم نیستند و... ایا لازم هست که خانواده اقاپسر با خانواده دختر خانم تماس بگیرن و بگن جوابشون منفی هست ؟ یا که نه ، نیازی به دادن جواب منفی نیست و خود خانواده دختر خانم بعد چند روز متوجه خواهند شد جواب منفی هست. ایا این مسله یک جواب متقن کارشناسی داره یا که نه ؟ خبر جواب منفی دادن یا خبر ندادن ، هر کدوم مزایا و معایبی داره که تصمیم نهایی با توجه به شرایط به عهده خانواده اقا پسر هست.

با تشکر.

باسلام
معذرت میخوام از استارتر محترم
تو یکی از تایپکها به این مورد اشاره شده بود
این نظر شخصی بنده هست اگه خانواده پسر لطف کنند اطلاع بدن خدا نکرده بد نمیشه
تو همین چند روز که خانواده دختر بلاتکلیف هستند گاهی شده همزمان دختر خانم چند خواستگار داره منتظر پاسخ مثلا اولین خواستگاری تا تکلیفش معلوم بشه
یعنی واقعا چند روز بلاتکلیفی خانواده دختر مهم نیست ؟!

نشاط;777300 نوشت:
سوال یکی از کاربران:

پسره ازت خواستگاری کرده و شما هم جواب نه دادین ... اینکه عذاب وجدان نمیاره !!!

نکنه ...
سره کارش گذاشتی ...
دنبالت یه عمر دویده و نذر و نیاز کرده ...

میشه یه کم توضیح بدی ...

مولکول 68;777370 نوشت:
با سلام و احترام خدمت شما جناب نشاط
دو سوال دارم که چون فکر کردم ممکنه به این تاپیک مرتبط باشه تاپیکی جدیدی باز نکردم و از شرایط سواستفاده کردم و در همینجا با اجازه جنابعالی مطرحش میکنم

سوال اول:

در صورت امکان اطلاع دهند،بهتر می باشد.( با ادبیاتی مثل مصلحت نشد، ببخشید)

سوال دوم:
با توجه به اینکه وقتی اقاپسر و دختر خانمی برای اولین بار در جلسه خواستگاری با هم روبرو میشن و ممکن هست در نهایت بفهمن مناسب هم نیستند ، ایا اشکالی نداره که که دختر خانم یا اقاپسر ، برای پرزنت و ارائه خودشون انرژی زیادی بزارن یا که نه ، با توجه به اینکه ممکنه جواب یکی از طرفین منفی باشه باید پرزنت تدریجی در جلسات مختلف صورت بگیره تا دلبری صورت نگیره و در نهایت وصلت شکل نگیره و یکی ارزو به دل اون طرف مقابل بمونه....
اگر واقعا نپسندیدند، نیازی نیست که خیلی خواستگاری را طول بدهند. مگر اینکه شخص مردد شود، در این صورت جلسه گفتگو را حداقل دو سه جلسه ادامه دهند تا شاید مشکل رفع شد)

یکی دیگه.;777487 نوشت:
اگر قرار باشد هر کس فرد مناسب و خوبی بود،جواب مثبت دادن ،وظیفه ی دختر خانم محسوب بشه،و در غیر اینصورت حکم قطعی کفران نعمت را روی پرونده ی دختر خانم بزنید،به دل نشستن در این میان چه جایگاهی پیدا میکنه؟

سلام
یکی از مصادیق مناسب بودن، همان به دل نشستن است.
کسی نگفت که اگر به دلت ننشست هم حق نداری جواب رد بدی!!!

یکی دیگه.;777487 نوشت:
ممکن است دختر خانمی به آمادگی روحی لازم برای ازدواج نرسیده باشد

چنین کسی اصلا نباید به خواستگارها اجازه ی ورود بدهد.

موفق باشید

لبیک یا علی النقی;777500 نوشت:
یکی از مصادیق مناسب بودن، همان به دل نشستن است.

سلام مجدد
اگر به دلش نشسته ،و فرد مناسبی هم بوده،چرا باید جواب رد داده باشه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!

کسی نگفت که اگر به دلت ننشست هم حق نداری جواب رد بدی

چقدر عصبانی! کلا من معذرت میخوام.

چنین کسی اصلا نباید به خواستگارها اجازه ی ورود بدهد.

گاهی پدر مادر ها به این مسائل توجهی ندارند و معتقدند ازدواج کن ،درست میشه.

نشاط;777499 نوشت:
اگر واقعا نپسندیدند، نیازی نیست که خیلی خواستگاری را طول بدهند. مگر اینکه شخص مردد شود، در این صورت جلسه گفتگو را حداقل دو سه جلسه ادامه دهند تا شاید مشکل رفع شد)

با سلام و تشکر

اگر مثلا ظاهر دختر خانم پسند نشد ، بعد اقا پسر رفت برای گفتگوی دو نفره و مثلا 10 دقیقه ای جلسه رو تموم کرد و یا حتی بدون اینکه صحبت دو نفره کنه ، جلسه رو به همراه خانواده ترک کنه..احتمالا تنها چیزی که به ذهن دختر خانم میرسه اینه که لابد اینها از ظاهر من خوششون نیومده که اینقدر زود جلسه رو ترک کردند و این حس بدی برای دختر به وجود خواهد اورد... حالا اگه همون اقا پسر مثلا یک گفتگوی یک ساعته (علیرغم پسند نکردن ظاهر دخترخانم) ترتیب بده ، دیگه این احتمال پسند نشدن ظاهر، در ذهن دختر خانم کمرنگ تر خواهد شد چون با خودش فکر میکنه اگه ظاهر من رو پسند نمیکرد ، اینقدر گفتگو رو ،طرفم طولانی نمیکرد و مثلا دلیل جواب منفی رو در لابلای حرفهای خودش و اقاپسر جستجو میکنه و نه در پسند نشدن ظاهر، ایا این تفکر من اشتباهه؟

و هم اینکه به نظر من گفتگو و هویدا شدن افکار و طرز تفکر و شخصیت یک فرد ، میتونه در اثر ظاهر اون فرد در ذهن طرف مقابل تاثیر گذار باشه ، شاید پسری (و یا دختری) اگر چهره و ظاهر طرفش رو در همون ابتدا ببینه علاقمند بهش نشه ، اما اگر با اون فرد گفتگو کنه و شخصیت و طرز فکر طرفش براش هویدا بشه ، کم کم مهر طرف مقابل به دلش بشینه و بهش علاقمند بشه ، ایا این طرز فکر اشتباهه؟

مولکول 68;777511 نوشت:
با سلام و تشکر

اگر مثلا ظاهر دختر خانم پسند نشد ، بعد اقا پسر رفت برای گفتگوی دو نفره و مثلا 10 دقیقه ای جلسه رو تموم کرد و یا حتی بدون اینکه صحبت دو نفره کنه ، جلسه رو به همراه خانواده ترک کنه..احتمالا تنها چیزی که به ذهن دختر خانم میرسه اینه که لابد اینها از ظاهر من خوششون نیومده که اینقدر زود جلسه رو ترک کردند و این حس بدی برای دختر به وجود خواهد اورد... حالا اگه همون اقا پسر مثلا یک گفتگوی یک ساعته (علیرغم پسند نکردن ظاهر دخترخانم) ترتیب بده ، دیگه این احتمال پسند نشدن ظاهر، در ذهن دختر خانم کمرنگ تر خواهد شد چون با خودش فکر میکنه اگه ظاهر من رو پسند نمیکرد ، اینقدر گفتگو رو ،طرفم طولانی نمیکرد و مثلا دلیل جواب منفی رو در لابلای حرفهای خودش و اقاپسر جستجو میکنه و نه در پسند نشدن ظاهر، ایا این تفکر من اشتباهه؟

و هم اینکه به نظر من گفتگو و هویدا شدن افکار و طرز تفکر و شخصیت یک فرد ، میتونه در اثر ظاهر اون فرد در ذهن طرف مقابل تاثیر گذار باشه ، شاید پسری (و یا دختری) اگر چهره و ظاهر طرفش رو در همون ابتدا ببینه علاقمند بهش نشه ، اما اگر با اون فرد گفتگو کنه و شخصیت و طرز فکر طرفش براش هویدا بشه ، کم کم مهر طرف مقابل به دلش بشینه و بهش علاقمند بشه ، ایا این طرز فکر اشتباهه؟

متاسفانه همین مسائل خواستگاریهای سنتی خیلی ازار دهنده هست ، همین مسائلی که میتونه باعث ازرده خاطر شدن وایجاد مزاحمت برای یکی از طرفین بشه

همیشه به حال افرادی که خدا همسرشون رو توی فامیل جلوی دست و چشمشون قرار داده ، یا کسایی که خدا همسر ایندشون رو توی محیط کار و دانشگاه و... سر راهشون قرار میده و... غبطه میخورم ، که دیگه لازم نیست اینقدر با دختر (یا پسر) های مختلفی گفتگو کنه و برای افراد مختلف ایجاد مزاحمت کنه تا بالاخره از بین گزینه های مختلف ، همسرشون رو انتخاب کنن....

اینم سعادتی هست که اولین گزینه فرد ، اخرین گزینه فرد هست و باعث به ثمر رسیدن ازدواج میشه. و دیگه فرد نیازی نیست اینقدر به دختر یا پسرهای مختلف توک بزنه (خواستگاری کنه ) تا ببینه لقمه دهانش هست یا نه!

مولکول 68;777511 نوشت:
با سلام و تشکر

با سلام
بهتر است قبل از رفتن یک اطلاعاتی بدست بیاوریم, و ضمنا با بررسی پدر و مادر دختر خانم و معیارهایی که فرد دارد, تا حدودی میشه فهمید که با این خانواده میشه وصلت کرد یا نه؟ در عین حال در تصمیم و جواب رد به نظر می رسد نباید خیلی سریع واکنش نشان داد.( گفته اند اگر توافق حتی به اندازه 60 الی 70 درصد هم باشد, میشه روی آن فرد تامل کرد, در حقیقت امیدی به وصلت هست)

موضوع قفل شده است