صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: به خواستگارم جواب رد داده ام!

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  1,269
  حضور
  32 روز 8 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7220

  به خواستگارم جواب رد داده ام!
  سوال یکی از کاربران:

  من دختر 20 ساله ای هستم، به یکی از خواستگارانم جواب منفی داده ام، پس از آن همش فکر می کنم که گناه کرده ام که چرا به اون آقا جواب منفی دادم. آیا نیازه ازش معذرت خواهی کنم؟ خیلی عذاب وجدان دارم، آیا خدا می بخشه؟!

  ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ در ساعت ۲۲:۳۱

 2. صلوات ها 13


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  1,269
  حضور
  32 روز 8 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7220  نقل قول نوشته اصلی توسط نشاط نمایش پست ها
  سوال یکی از کاربران:

  من دختر 20 ساله ای هستم، به یکی از خواستگارانم جواب منفی داده ام، پس از آن همش فکر می کنم که گناه کرده ام که چرا به اون آقا جواب منفی دادم. آیا نیازه ازش معذرت خواهی کنم؟ خیلی عذاب وجدان دارم، آیا خدا می بخشه؟!

  پاسخ:
  یکی از وجوه مثبت عقل انسان در این است که بتواند در مرحله تصمیم گیری مسیر صحیح را انتخاب و عمل کند، و همین نعمت عقل هم یک هدایت باطنی از سوی پرودگار متعال است، و حکمتش سنجش و ارزیابی راه حق و باطل است.
  در عین حال هم سفارش به کار عاقلانه، دستور دین است.
  ازدواج دستور الهی است، و حق انتخاب برای زندگی با فرد خاص اختیاری است، یعنی شخص برای اینکه در زندگی تصمیم به ازدواج با فردی را داشته باشد، هیچ زور و اجباری بر تصمیم او از سوی خالق متعال نیست ( غیر از احکام خاص، که از محل بحث ما خارج است، و آن هم طبق مصلحت است)
  از این رو فرد می تواند طبق مصلحت و شرایط خود فردی را انتخاب و یا از آن منصرف شود.
  در حقیقت اگر جواب ردی هم از سوی خانواده دختر خانم یا از زبان خود دختر خانم اتفاق بیافتد هیچ مسئله ای نیست، و نمی توان بر آن گناهی را بار کرد، و در عین حال دنبال کردن این قصه هم جهت پوزش طلبی و... کارعقلانی نیست.
  حال در قصه این دختر خانم که به خواستگار جواب رد داده، هیچ مذمتی نیست و از نگاه شرع هیچ مشکلی ندارد، ولو که خواستگار ناراحت هم شود، شرعا چنین عملی گناه نیست و معذرت خواهی و طلب حلیت از این فرد نابجاست و منطقی هم نیست.
  تاکید کنم که صرف جواب رد دادن با تحقیر شخصیت، یا بی ادبی و یا بی حرمتی و یا رفتارهای نا مناسب نسبت به خواستگار و... فرق می کند، بلکه رفتارهای نا مناسب و بی ادبانه و تحقیر آمیز نه شرعا جایز است و نه عرفا، از این رو بهتر است در چهارچوب شرع و عرف اگر تمایلی نیست، به طور مودبانه جواب رد داده شود، و از رفتارهای نا مناسب و بی ادبانه پرهیز شود که چنین رفتارهایی گناه محسوب می شود.
  برخی از افراد به خاطر ترس از شکستن دل طرف مقابل و یا تاثیرفشار و تحمیل محیط وخانواده و یا به خاطر انگیزه های دیگر، به خواستگاری که هیچ علاقه و سنخیتی در میان آنها نیست، جواب مثبتی را می دهند که باور قلبی او نیست.
  معمولا چنین ازدواج های مبارک نخواهد شد.

  پس در مواقعی که تصمیم بر رد خواستگار هست ، به این نکات توجه شود:


  1. به هیچ وجه تحت تاثیر احساسات کاذب و یا تهدید های نا متعارف نشوید.
  2. ازروی عجله و ترس و بدون آگاهی دادن جواب مثبت به شخصی که هیچ تناسبی ندارد، تصمیم غیر عاقلانه است و می تواند منشا آسیبهای جدی در ادامه زندگی باشد.
  3. در صورتی که فرد مورد نظر مناسب نیست باید به راحتی جواب رد داد.
  4. در موقع جواب رد دادن باید اصول ادب و احترام را رعایت کرد.
  5. توکل به خدا باید زیاد شود، چون همه امورات تحت تدبیر اوست و می توان با کمک او ازدواج موفقی را آرزو کرد.
  6. بدون دلیل و بدون توجه به تناسبها و ویژگی های شخصیتی فرد خواستگار، رد کردن او، روش منطقی نیست.( هر چند گناهی نیست)
  7. در صورتی که شخص دچار تردید شده، نیاز هست که با یک شخص مشاور متخصص و متعهد این موضوع را مطرح و از رهنمودهای او بهره مند شود( در عین حال مشورت با پدر و مادر و افراد دلسوز و خردمند از نزدیکان نیز می تواند در رفع تردید و شک کمک کند)، پس در زمان شک و تردید جواب رد دادن صحیح نیست.
  8. از وعده و وعیدهای دروغین از جانب دیگران و اطرافیان برای حل مشکل خواستگاری که تناسبی ندارد، برحذر باشید. ( چنین گفتاری معمولا در مرحله عمل فراموش می شود و فرد در ادامه زندگی نمی تواند شرایط فردی را که با او سنخیتی ندارد، تحمل و ادامه زندگی بدهد، از این رو مشکلات بیشتری دامن گیر فرد خواهد شد.مثلا: برای فردی که اعتیاد دارد و دیگران تشویق به پذیرفتن از سوی دختر خانم می کنند، و وعده می دهند که کمک می کنیم که ترک بکند و برایش کار جور می کنیم و...تجربه نشان داده که چنین وعده هایی عملی نیست، اگر واقعا دلسوزند چرا از قبل به این فکر نبودند و حالا در روز خواستگاری چنین دلسوزی ها را مطرح می کنند، مسلما چنین رفتارها اعتماد آور نیستند و نمیشه با این ساز و کارها برای زندگی تصمیم گرفت و اعتماد نمود.)


 4. صلوات ها 12


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,309
  حضور
  40 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  3677  با سلام

  جایی نیاز است که گناه و عصیانی در پیشگاه خداوند عالم صورت گرفته باشد. رد کردن خواستگار با اینکه از دست دادن فرصت و ضایع کردن نعمت و عطای الاهی است ، اما از نظر فقه یک عمل شرعی حرام نیست. یعنی رد کردن خواستگاری که به خانه ی شما آمده است حرام نیست. انتخاب به دست شما است و این شما هستید که می توانید بین ازدواج کردن و بین تنهایی و تجرد یکی را انتخاب کنید. تفاوتش اینجا است که اگر خواستگارتان را رد کردید و به خاطر تنهایی و تجرد به گناه مبتلا شدید هیچ حجتی در دادگاه الاهی نخواهید داشت. ازدواج طبق فتوای فقهای شیعه زمانی واجب و ضروری است که مکلف از زن و مرد در خطر سقوط در گناه باشد و در هنگام نبودن این خطر ، ازدواج یک سنت حسنه و در جایگاه مستحبات است. البته جوان مسلمانی حق ندارد با سر کردن در برف خودش را به این راحتی از خطر وقوع در گناه دور بداند و ازدواج را با این دلیل خنده دار ترک کند. مسایل جنسی و گناه دامن از مهلک ترین گناهانی است که شیطان به وسیله ی آن فرزندان آدم را به دوزخ افکنده است.
  همان طور که می دانید با تغییر در دیدگاه و نگرش و سبک زندگی ، انسان منصف گذشته ی خودش را بررسی میکند و در پی محاسبه و جبران مافات برمی آید. حال که خداوند به شما لطف کرده و از گذشته ی خودتان پشیمان هستید بهترین کار این است که در مناجات های شبانه و در عباداتتان خداوند وهاب و رزاق و مهربان را صدا بزنید و از او هدایت بیشتر و دستگیری مدامش را طلب کنید تا در این راه ثابت قدم بمانید
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۴
  نوشته
  442
  حضور
  14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2162  نقل قول نوشته اصلی توسط نشاط نمایش پست ها
  سوال یکی از کاربران:
  با سلام و احترام خدمت شما جناب نشاط
  دو سوال دارم که چون فکر کردم ممکنه به این تاپیک مرتبط باشه تاپیکی جدیدی باز نکردم و از شرایط سواستفاده کردم و در همینجا با اجازه جنابعالی مطرحش میکنم

  سوال اول:

  اگر پسری به خواستگاری دخترخانمی رفت و بنا به هر دلیلی ، در همون جلسه اول فهمید تناسبی با اون دختر خانم نداره و مناسب هم نیستند و... ایا لازم هست که خانواده اقاپسر با خانواده دختر خانم تماس بگیرن و بگن جوابشون منفی هست ؟ یا که نه ، نیازی به دادن جواب منفی نیست و خود خانواده دختر خانم بعد چند روز متوجه خواهند شد جواب منفی هست. ایا این مسله یک جواب متقن کارشناسی داره یا که نه ؟ خبر جواب منفی دادن یا خبر ندادن ، هر کدوم مزایا و معایبی داره که تصمیم نهایی با توجه به شرایط به عهده خانواده اقا پسر هست.

  سوال دوم:
  با توجه به اینکه وقتی اقاپسر و دختر خانمی برای اولین بار در جلسه خواستگاری با هم روبرو میشن و ممکن هست در نهایت بفهمن مناسب هم نیستند ، ایا اشکالی نداره که که دختر خانم یا اقاپسر ، برای پرزنت و ارائه خودشون انرژی زیادی بزارن یا که نه ، با توجه به اینکه ممکنه جواب یکی از طرفین منفی باشه باید پرزنت تدریجی در جلسات مختلف صورت بگیره تا دلبری صورت نگیره و در نهایت وصلت شکل نگیره و یکی ارزو به دل اون طرف مقابل بمونه....

  مثالی میزنم:

  مثلا اقا پسری رییس یا معاون یک شرکت معتبر هست... حال وقتی میره خواستگاری هم میتونه بگه کارمند فلان شرکت هست هم میتونه بگه رییس فلان شرکت هست... اگر سمت خودش رو در نزد دخترخانم بگه ، احتمالا اعتبار شغلی و وجهه اجتماعی بیشتری در نزد دختر خانم پیدا میکنه و شانس دلربودن طرف مقابلش رو بیشتر میکنه ... اما اگر بگه رییس شرکت هست و بنا به هر دلیلی در نهایت اقاپسر به دختر خانم علاقمند نشه ، ممکنه این ویژگی شغلی اقاپسر حسرتی به دل دختر خانم بزاره....


  یا مثلا اقا پسری خیلی بچه مذهبی و هییتی هست ، هم میتونه در موضوع اعتقادات بگه که مثلا اهل نماز و روزه هست و به همین مقدار اکتفا کنه و هم میتونه مفصل توضیح بده که دعای کمیل و ندبه اش و هییت رفتنش ترک نمیشه و..... که اگر طرف مقابلش یک دختر مذهبی باشه ، قطعا وقتی از جهت مذهبی بیشتر با روحیات اقاپسر اشنا بشه ، بیشتر راغب به اقا پسر میشه... اما اگر اقاپسر در نهایت بعد پایان جلسه اول یا دوم و سوم ... به این نتیجه رسید که با دختر خانم کفویت نداره ، ایا این تعریف و تمجیدهایی که از خودش کرده باعث حسرت به دل موندن دختر خانم نمیشه؟

  و همین موارد در مورد دختر خانم هم صادق هست ، یعنی میتونه تعاریفی از خودش بکنه که دل اقا پسر رو ببره ، اما در نهایت به اقا پسر جواب نه بده....

  در کل ، در جلسات اول ، دختر و پسر برای پرزنت خودشون به چه میزان باید انرژی بگذارن؟

  با تشکر.

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  .
  نوشته
  312
  حضور
  30 روز 7 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  4
  گالری
  2
  صلوات
  2296  سلام

  بنده هم همیشه فکر میکنم با جواب رد گناه میکنم

  حس عذاب وجدان اذیتم میکنه...

  ولی یه مشاور بهم گفت به هیچ عنوان نباید اینطور باشی چون تو حق انتخاب داری برای زندگیت

  اگر اینطور باشه باید به همه جواب مثبت بدی که کسی دلگیر نشه ازت!

  http://s5.picofile.com/file/81512909...50d8dd89_l.jpg


  متحول شدن زندگی شما فقط در گرو یک نفر است :

  خــودتان ! 10. صلوات ها 8


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۴
  نوشته
  64
  حضور
  2 روز 7 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  239  نقل قول نوشته اصلی توسط نشاط نمایش پست ها
  تاکید کنم که صرف جواب رد دادن با تحقیر شخصیت، یا بی ادبی و یا بی حرمتی و یا رفتارهای نا مناسب نسبت به خواستگار و... فرق می کند، بلکه رفتارهای نا مناسب و بی ادبانه و تحقیر آمیز نه شرعا جایز است و نه عرفا، از این رو بهتر است در چهارچوب شرع و عرف اگر تمایلی نیست، به طور مودبانه جواب رد داده شود، و از رفتارهای نا مناسب و بی ادبانه پرهیز شود که چنین رفتارهایی گناه محسوب می شود.
  با سلام
  این چیزی که گفتید معمولا امکان پذیر نیست، حداقلش با همان تحقیر همراه است دیگه!! تو خونه نداری، ماشین نداری، درآمدت کمه و از این حرفها که همه میدونن و اونقدر میزنن تو سر داماد پیچاره که پشیمان میشه از هر چی خواستگاری رفتنه.
  در پناه حق


 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  1,467
  حضور
  72 روز 16 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  60
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6496  سلام علیکم و رحمةالله

  اگر شخص مذکور، فرد مناسب و خوبی بوده و با شما هم تناسب داشته اما به او جواب رد داده اید، این عذاب وجدان تاحدود زیادی طبیعی و به جاست.
  چرا که این قصه ی ردکردن خواستگارهای خوب از سوی دختران به دلایل واهی و الکی، مثنوی هفتاد من است.
  بنابراین هنگام آمدن خواستگار، کمی بیشتر به خودتان وقت فکر کردن بدهید و فوری از روی احساس یا از روی ترس از ازدواج و زندگی مشترک و امثالهم، جواب رد ندهید. چرا که یکی از مصادیق کفران نعمت است.

  اما اگر شخص مذکور با شما متناسب نبوده و با فکر و مشورت کافی به این نتیجه رسیده اید که فاقد معیارهای شماست و پاسخ منفی مؤدبانه و محترمانه داده اید به گونه ای که موجب تخریب شان و تضعیف اعتماد به نفس او نمی شود، دلیلی هم برای عذاب وجدان نخواهد بود.

  موفق باشید
  السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
  اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
  ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
  ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
  مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
  ----------------

  ...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
  التماس دعا


 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  53
  حضور
  6 روز 5 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  225  نقل قول نوشته اصلی توسط مولکول 68 نمایش پست ها


  اگر پسری به خواستگاری دخترخانمی رفت و بنا به هر دلیلی ، در همون جلسه اول فهمید تناسبی با اون دختر خانم نداره و مناسب هم نیستند و... ایا لازم هست که خانواده اقاپسر با خانواده دختر خانم تماس بگیرن و بگن جوابشون منفی هست ؟ یا که نه ، نیازی به دادن جواب منفی نیست و خود خانواده دختر خانم بعد چند روز متوجه خواهند شد جواب منفی هست.
  .
  انتظاراصلا کار درستی نیست حتی اگرامروز دیدید ونپسندیدید حداکثرتافرداش بهشون جواب منفیتون رو بدید واونهارودر انتظار نزارید.یکم عاقلانه به این موضوع فکرکنیدببینید اون خانواده تاچندروزباید منتظرباشند تابه یقینه جواب منفیه پسربرسن بدون اطلاع اونها؟؟دیدم موردیکه خیلی منتظرگذاشتن درحالیکه جوابشون مثبت بوده وخیلی هم علاقمندبودندبخاطرنامساعدب ودن شرایط خودشون حتی جواب مثبت به تاخیرانداختن که اینم درست نیست...وقتی میتونیم باچندکلمه انتظار ازبین ببریم حالا چه مثبت چه منفی... چرا اینکار نکنیم؟؟ از دید من کلا در هیچ شرایطی کسی رودر انتظار نباید بزاریم وقتی راه برای ازبین بردنش هست.....

  ویرایش توسط مبینا. : ۱۳۹۴/۱۱/۰۶ در ساعت ۱۰:۵۷
  ازکسانی مباش که به آخرت بدون عمل امیدوار است وبا آرزوی دراز امید به توبه دارد.از گناهکاران بدش می آید ولی خودش گنهکار است. (نهج البلاغه _امام علی ع)

 16. صلوات ها 8


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  علاقه
  ...
  نوشته
  1,785
  حضور
  168 روز 11 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  9
  صلوات
  3592  با سلام

  اگر واقعا با تحقیق وبررسی وگفتگو با ایشون به یقین رسیدی که هم کفو هم نیستید یا به دلتون

  واقعا ننشسته ،خب مطمئن باشید کار اشتباهی نکردید ونمیبایستی عذاب وجدان هم داشته باشید .

  ان شاءالله خواستگار بعدی .

 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۴
  علاقه
  درک زیبایی به گونه ای که به آموختن وادارم کند
  نوشته
  931
  حضور
  80 روز 14 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  30
  آپلود
  3
  گالری
  8
  صلوات
  3600  نقل قول نوشته اصلی توسط لبیک یا علی النقی نمایش پست ها
  اگر شخص مذکور، فرد مناسب و خوبی بوده و با شما هم تناسب داشته اما به او جواب رد داده اید، این عذاب وجدان تاحدود زیادی طبیعی و به جاست.
  چرا که این قصه ی ردکردن خواستگارهای خوب از سوی دختران به دلایل واهی و الکی، مثنوی هفتاد من است.
  بنابراین هنگام آمدن خواستگار، کمی بیشتر به خودتان وقت فکر کردن بدهید و فوری از روی احساس یا از روی ترس از ازدواج و زندگی مشترک و امثالهم، جواب رد ندهید. چرا که یکی از مصادیق کفران نعمت است.
  سلام و عرض ادب
  اگر قرار باشد هر کس فرد مناسب و خوبی بود،جواب مثبت دادن ،وظیفه ی دختر خانم محسوب بشه،و در غیر اینصورت حکم قطعی کفران نعمت را روی پرونده ی دختر خانم بزنید،به دل نشستن در این میان چه جایگاهی پیدا میکنه؟
  جسارتا فکر میکنم این عبارتی که فرمودید ،مصداق یک طرفه به قاضی رفتن باشد.
  اگر به هر دلیلی تمایل قلبی در ازدواج نباشد،این زندگی پا بر جا نخواهد ماند.
  ممکن است دختر خانمی به آمادگی روحی لازم برای ازدواج نرسیده باشد.البته میتواند با کمک مشاوری دلسوز و متدین روی این زمینه کار کند.
  حتما شما هم موارد زیادی را دیده اید که خانم و آقا هر دو کاملا موجه،درجه یک و بدون عیب اند.و هر کس از بیرون نگاه کند آنها را تحسین خواهد کرد اما نتوانسته اند با یکدیگر احساس خوشبختی کنند.
  خداوندا
  مرا برای همه ی چیز هایی که نمی دانم ولی جار می زنم ببخش

 20. صلوات ها 6


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود