پرداخت کفاره به جای گرفتن روزه‌ی قضا

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پرداخت کفاره به جای گرفتن روزه‌ی قضا

سلام.
میخواستم بدونم میشه بجای گرفتن روزه ی قضا کفاره ی آن را تا رمضان سال آینده پرداخت کرد ؟
مرجع:آیت الله خامنه ای

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

fmt;777013 نوشت:
سلام.
میخواستم بدونم میشه بجای گرفتن روزه ی قضا کفاره ی آن را تا رمضان سال آینده پرداخت کرد ؟
مرجع:آیت الله خامنه ای

با سلام و عرض ادب

کفاره روزه بجای قضای آن نیست مگراینکه فردی بیماری داشته باشد و بیماری او از ماه رمضان امسال تا ماه رمضان سال بعدش ادامه پیدا کند در این صورت روزه اش قضا ندارد و فقط کفاره آن را می پردازد.

رساله مراجع،احکام روزه

دوستان راسیتش من تا امروز ، روزه و نماز برام چیز مهمی نبود حتی گاها کفرم میگفتم اما از ته دل توبه کردم و اومدم سمت خدا ، بیش از ده سال ترک نماز و روزه کرده بودم که هم قضای اون واقعا سخته هم کفارش بالای 40 میلیون میشه که واقعا پرداختش سنگینه ، راه کار کسانی مثل من که بعد سال ها به خودشون میان و توبه میکنن چیه?

ihope;829761 نوشت:
دوستان راسیتش من تا امروز ، روزه و نماز برام چیز مهمی نبود حتی گاها کفرم میگفتم اما از ته دل توبه کردم و اومدم سمت خدا ، بیش از ده سال ترک نماز و روزه کرده بودم که هم قضای اون واقعا سخته هم کفارش بالای 40 میلیون میشه که واقعا پرداختش سنگینه ، راه کار کسانی مثل من که بعد سال ها به خودشون میان و توبه میکنن چیه?

با سلام و عرض ادب

قضای نمازها و روزه ها و پرداخت کفاره واجب است و در قضای نمازها و روزه ها نباید کوتاهی کنید و عمدا نباید تاخیر بیندازید شروع کنید تا کم کم قضا شود در پرداخت کفاره اگر عمدا روزه ها را نگرفته باشید كسی كه كفاره روزه رمضان بر او واجب است، بايد يك بنده آزاد كند يا دو ماه روزه بگيرد يا شصت فقير را سير كند يا به هر كدام، يك مد كه تقريبا ده سير است، طعام يعنی گندم يا جو و مانند اينها بدهد، و چنانچه اينها برايش ممكن نباشد، هر چند مد كه می تواند به فقرا طعام بدهد و اگر نتواند طعام بدهد بايد استغفار كند، اگر چه مثلا يك مرتبه بگويد: «استغفرالله»، و احتياط واجب در فرض اخير آن است كه هر وقت بتواند، كفاره را بدهد همچنین اگر تا سال بعد قضا نکرده باشد کفاره تاخیر بپردازد یعنی برای هر روز 750 گرم گندم یا جو یا برنج یا نان یا آرد به فقیر داده شود.

رساله امام خمینی ره مطابق با نظر مقام معظم رهبری،احکام روزه و کفاره

موضوع قفل شده است