جمع بندی اختلاف من و مادرم برای ازدواج

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اختلاف من و مادرم برای ازدواج

سلام
من یه دختر۱۹ ساله هستم با مادرم سرخواستگار ها اختلاف زیادی داریم چون قبل از من دو تا خواهرام که بزرگتر از منن و ازدواج نکردن مادرم همچنان معتقده که باید خونه کاروان سرا باشه هر کی هم خواست بیاد و پسند کنه و نظر من که هیچی اصا مهم نیست

فشار و تنش هایی که فامیل و بقیه هم وارد میکنن خیلی زیاده که اینم تو‌خونه میمونه زود باشین و از این حرفا

خیلی از خواستگار هایی که زنگ میزنن مامانم اصلا متو در جریان شرایط و جزییات قرار نمیده و فقط میخواد قرار خواستگاری بزاره که بیان خونه و نظر منم اصلا نمیپرسه

منم واقعا مشکل خاصی ندارم یه رشته خوب توی دانشگاه خوب میخونم ترم اولی ام از لحاظ ظاهری هم بقیه که میگن جز چهره های زیبا بین دختران حساب میشم کلا شرایطم خوبه

چندین بار سعی کردم با مادرم به صورت مطقی صحبت کنم ملاک هامو بگم. ولی هر دفعه از طرف ایشون متهم شدم به اینکه من ایرادگیر ام و ... کلا یه دعوا درست حسابی تو خونه راه میفته که اثراتش تا چند هفته حتی روی بقیه اعضای خونواده هم میمونه بقیه هم هیچ قدرتی ندارن که حرف بزنن و ایشونو قانع کنن کلا کسی نیست که بتونه با ایشون صحبت کنه
البته منم حق میدم با توجه به شرایط خواهرای بزرگترم و دغدغه ایشون اما مشکل اینه که همه از نظر مامانم خوبن و اصلا همه میتونن بیان خونه و همین که طرف پشت تلفن بگه پسرم خوبه یعنی علیه السلامه و نیاز به هیچ گونه تحقیقی نیست
دیگه واقعا خسته شدم از این همه دعواهای ایشون وبه خاطر فرار از این شرایط چند روز اومدم مسافرت دیگه واقعا نمیخوام برگردم تو‌اون خونه
به نظرتون الان باید چیکار کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

پرسش:
مادر در مسئله خواستگاری نظرات من و خواهرانم اصلا برایش اهمیتی ندارد و همه خواستگارها را افرادی علیه السلام می داند در برابر این اخلاق مادرم چه رفتاری داشته باشیم.

پاسخ:
اینکه شما حق تصمیم گیری دارید و دوست دارید بر طبق میل خودتان فرد مورد علاقه خودتان را انتخاب و طعم شیرین زندگی را بچشید، یک ایده منطقی و قابل پذیرش می باشد.
و اینکه دغدغه و نگرانی مادرتان را درک می کنید، یک امتیاز برای شما است.
به نظر می رسد:
بهتر است مادرتان را همراهی کنید، به این نحو که اعتراض و نگرانی و اعتراض شما را نبیند و از طرف دیگر ببیند که شما قصد ازدواج دارید و نمی خواهید او اذیت و نگران شود، در این صورت تمایل مادرتان به همراهی شما و به علاقه و خواسته شما احترام خواهد گذاشت.

قبول کنید که مادرتان هم نگران شماست، و از طرفی مطمئن باشید که نمی خواهد همین طوری شما را به تزویج کسی (فرد نا اهل و ناجور و یا نامناسب) در بیاورد که خودتان راضی نیستید.
اگر خواستگاری آمد و او را مطابق با خواسته های خودتان دیدید، به نظر می رسد بهتر است؛ به خانواده اعلام کنید، و اگر واقعا دیدید که هیچ تناسب منطقی بین شما نیست و ملاک های منطقی و عقلانی شما را ندارد، با حفظ ادب و احترام به مادرتان اعلام کنید، البته می توانید از پدر و یا سایر اعضای خانواده هم کمک بگیرید.

سعی کنید دلیل های منطقی و صحیح هم برای رد یا تایید داشته باشید، تصمیم بر تایید و رد بر سر لج بازی می تواند به شکست ختم شود.
اگر واقعا به خواستگاری، هیچ علاقه ای ندارید و می بینید که مناسب نیست، در موقع صحبت نظرتون را اعلام کنید تا اصرار از سوی آنها باعث نشود که مادرتان شما را به قبول و پذیرفتن فردی بکند که با شما سنخیتی ندارد.

اگر فردی از خواستگارها، نیاز به تامل و مشورت دارد، به همدیگر فرصت بدهید که بعد از تامل و مشورت جواب ها را اعلام کنید.
در عین حال سعی کنید این واقعیت را بپذیرید که ازدواج هم دوره ای از زندگی انسان است و تمام پدر و مادرها دوست دارند، فرزندانشان خوشبخت شوند، و سن شما سن ازدواج هست، سعی کنید این اصل را قبول کنید، که به نفع شماست و در عین حال موجب آسودگی خاطر ذهن شماست.
اگر موضوعی را می خواهید با مادرتان مطرح کنید، باید در یک زمانی که حال مناسبی دارد به طور مودبانه و محبت آمیز به راحتی موضوع را مطرح کنید، البته با کمک خواهران بزرگ تر هم می توانید در مورد تصمیم عاقلانه این مسئله به توافق برسید، هرگونه گارد گرفتن و اعتراض و انتقاد و نپذیرفتن حرف آنها باعث ایجاد فاصله و عدم فرصت کافی برای بیان واقعیت ها خواهد شد، و چه بسا همین عوامل در مرحله تصمیم گیری زندگی شما تاثیر منفی بگذارد.

_ خلاصه:
1. اصل ازدواج را از ته دل بپذیرید.
2. شما کاری با دیگران نداشته باشید، بهتر است در مورد ملاک ها و شرایط خودتان یک مطالعه و مشورتی داشته باشید.
3. همراهی با مادر و احترام به نظرات آنها.
4. کمک گرفتن از سایر اعضای خانواده برای حل مشکل.
5. در صورتی که باور دارید خواستگار مورد نظر اصلا با شما تناسب ندارد، می توانید در همان صحبت و گفتگو به طور غیر مستقیم نظر منفی خودتان را اعلام کنید، تا اصراری از سوی آنها اتفاق نیافتد.
6. برای رد یا تایید خواستگار حتما دلیل قانع کننده و منطقی داشته باشید.
7. نسبت به حساسیت های مادر واکنش سریع و تند نشان ندهید، در حالت ها و مواقعی که حالشان مساعد است می توانید با مهر و محبت با او مشکل را در میان بگذارید.
8. از هر گونه تصمیم عجولانه و رفتار بی خردانه بپرهیزید تا فردا ضرر و خسران نبینید.
9. توکل خودتان را به خدا زیاد کنید، ارتباط قوی با او داشته باشید تا در این مشکل، شما را هدایت و فرد مناسبی را برای شما روزی کند.

اهميتي نداره نميتونه جاي تو نظربده
خودش وخسته ميكنه بايد كل خونه رو بيخودي تميز كنه وخرج ومخارجه اضافي هم كه .....
نطر اخر واسه توهست مشورت كن اما خودت از همه مهمتري

موضوع قفل شده است