عصبانیت شدید پسر 5 ساله‌ام

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عصبانیت شدید پسر 5 ساله‌ام

پسر5 سال ونیمه دارم که وقتی عصبانی میشه آروم نمیشه گاهی یک ساعت عصبانیه البته عصبانیتش بی دلیل نیست وحق بهش میدم اما اطرافیان مراعاتشو نمیکنن وگاهی شده که بامتلک گویی بیشتراعصابش رو خردکرده وناراحتش میکنن من همهرقدرباآرامش باهاش صحبت میکنم آروم نمیشهمثلا بچه ها باهاش بازی نکردن وپسرمن ناراحت شده من هم بابچه هاصحبت کردم اما راضی نشدن پسرمن هم بازی بدن . من باید چه کنم؟مادرشوهرم هم دایما پیش هرکسی میگه پسرم خیلی عصبیه ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

صبا62;775219 نوشت:
پسر5 سال ونیمه دارم که وقتی عصبانی میشه آروم نمیشه گاهی یک ساعت عصبانیه البته عصبانیتش بی دلیل نیست وحق بهش میدم اما اطرافیان مراعاتشو نمیکنن وگاهی شده که بامتلک گویی بیشتراعصابش رو خردکرده وناراحتش میکنن من همهرقدرباآرامش باهاش صحبت میکنم آروم نمیشهمثلا بچه ها باهاش بازی نکردن وپسرمن ناراحت شده من هم بابچه هاصحبت کردم اما راضی نشدن پسرمن هم بازی بدن . من باید چه کنم؟مادرشوهرم هم دایما پیش هرکسی میگه پسرم خیلی عصبیه ؟

با عرض سلام و ادب
خدمت شما خواهر گرامی و اسک دینی های عزیز
امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد.
نگران کودک خود نباشید چرا که می توانید با توجه به نکاتی که ذکر می شود و دوستان راهنمایی می کنند مسئله خود را حل نمایید.

1. سعی کنید فضای خانه را آرام و بدون تنش و یا کم تنش نگه دارید.
  2. شیوه بیان احساسات و عصبانیت را به کودک خود یاددهید به نظرمی رسد که او نمی داند چگونه ناراحتی خود را بروز دهد و یا شیوه ای که برای این کار یاد گرفته نامناسب می باشد . با کودک خود تئاتر بازی کنید و بدین صورت راه درست ابراز ناراحتی را به او یاد دهید.
  3. از تقویت افتراقی استفاده نمایید یعنی ضمن یاد دادن شیوه مناسب برای ابراز ناراحتی ،این شیوه را بسیار تشویق نمایید ولی نسبت به شیوه های نادرست بی تفاوت بوده و عکس العملی از خود نشان ندهید.
  4. رفتارهای خوب او را نزد دیگران بازگو نمایید و بسیار تشویق نمایید و البته نسبت به رفتارهای نامناسب بی تفاوت باشید و از تغافل استفاده نمایید.
  5. والدین باید به رفتارهای خودشان بسیار حساس باشند چرا که کودک از طریق نگاه به رفتارهای آنها و الگو گیری ،رفتارهای خود را تنظیم می نماید.لذا در هنگام ناراحتی و عصبانیت ،سعی کنید به درستی و همانگونه که به فرزند خود توصیه می کنید عمل نمایید.
  6. سعی کنید با دوستانی که از آرامش بیشتری برخوردارند دوستی نماید و با آنها هم بازی شود.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

کمتر پیش ادمای چی بگم بهشون؟ ادمای احمق که از اذیت کردن بچه ها لذت میبرن ببرش یکی هم تو خانواده ی من خیلی سربه سره پسره من میذاره اعصابش و خرد میکنه بهشم میگم میگه اخه دوستش دارم خیلی باحاله اینجوری جواب منو میده بچه ام یه هفته داغونه

صبا62;775219 نوشت:

سلام

راهکارهای استاد راهنما عالین،

در عین حال به نظر من پسرتون رو پیش دکتر هم ببرید

با سلام

روش‌های آموزش کنترل خشم به کودکان/ اجازه خطرکردن بدون عصبانی شدن را به کودک بدهید

مهارت های اجتماعی ابعاد گوناگونی از جمله ابراز وجود- همدلی- همکاری و کنترل خشم دارد. یادگیری یکسری آموزش های شناختی رفتاری از سوی والدین از آنجا حائز اهمیت است که باید آنها را به فرزندانشان نیز آموزش و انتقال دهند. خشم نباید ریشه فیزیولوژیک داشته باشد اکثر کودکان معمولأ با حالت های خشم آشنا نیستند و ممکن است چون حالتش را یاد گرفته باشند آن را به اطرافیان نیز نشان دهند. اما در صورتی که والدین مدام خشمگین شوند کودک هم با مشاهده چنین شرایطی این حالت را اعمال می کند. اگر والدین قرار است با کودکشان صحبت کنند ابتدا باید با علت های مختلف خشم آشنا شوند برای نمونه در قالب بازی به او می گوییم" به نظر تو وقتی یک انسان خشمگین یا عصبانی می شود چه کارهایی انجام می دهد؟ حالت چهره عصبانی را می توانی نشان بدهی؟ البته این کار بهتر است از طریق داستان های تصویری انجام شود. در صورتی که امکان دسترسی به این کتاب ها میسر نبود والدین خودشان می توانند این احساسات را در قالب بازی به کودک نشان دهند. در صورت انتقال آموزش کنترل خشم از طریق بازی به کودک حتی می توان ابراز وجود آنها را هم افزایش داد.به دنبال افزایش ابراز وجود، کودک می آموزد به جای این که به شدت عصبانی شود قدرت نه گفتن داشته باشد. هنگام آموزش کنترل خشم به کودکان باید به آنها آموزش دهیم که خودشان با خودشان نیز صحبت کنند. برای نمونه باید به کودک آموزش داده شود که حین عصبانیت ابتدا تا 10 بشمارد، فکر کند و بعد پاسخ دهد. بهترین افرادی که می توانند راه های کنترل خشم را به کودکان آموزش دهند هنگامی که کودک در سنین 4 تا 5 سالگی احساس استقلال می کند به نحوی که می خواهد لباسش را خودش بپوشد، غذایش را خودش بخورد و... در صورت مخالفت والدین احساس خشم وی خودش را نمایان می کند. بروز خشم از همان 4 تا 5 سالگی در کودکان دیده می شود. حال آن که اگر برنامه مناسبی برای آموزش کنترل آن چیده نشود تا سنین بالاتر هم با کودک همراه خواهد بود. متاسفانه مقداری تصورات و باورهای غلط میان والدین وجود دارد آنها فکر می کنند که کودکان اصلأ نباید خشمگین یا دچار اضطراب شوند. این در حالی است که میزانی از اضطراب و ناکامی برای کودکان لازم است و معمولأ کودکانی که ناکامی را تجربه نمی کنند مقاوم نیستند. مقداری اضطراب برای کارکرد کودک لازم است پس اگر والدین واقعأ کودکانشان را دوست دارند به آنها اجازه خطرکردن را بدون عصبانی شدن بدهند. رابطه کودک با مادر یا رابطه کودک با پدر 2 سویه است تصریح کرد: کودکانی که بنا به دلایل مختلفی بی قرار یا نا آرام هستند برای کنترل خشم آنها حتمأ باید به والدین آموزش داده شود. همچنین این کودکان باید برای اطمینان از این که دارای مشکل فیزیکی نیستند باید تحت معاینه و بررسی قرار بگیرند. اگر والدین راه های کنترل خشم را به کودکان آموزش دهند قدر مسلم کودک پرخاشگری نخواهند داشت. همچنین در صورتی که به کودکان آموزش صحیح مهارت های اجتماعی داده شود ضمن این که به طور قطع یک جو عاطفی سالم ایجاد خواهد شد بلکه بهداشت روانی هم بر قرار می شود. همچنین از طریق اعمال آموزش های کنترل خشم؛ مهارت های اجتماعی توسط والدین به کودکان انتقال خواهد یافت که این امر هم نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی است.

موضوع قفل شده است