جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: منجی موعود و وعده هایی که تحقق یافتی است

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت بهمن 1392
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  21,234
  صلوات
  31342
  حضور
  58 روز 15 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما منجی موعود و وعده هایی که تحقق یافتی است
  چون قائم ما قیام کند کینه ها از دلها بیرون رود، حیوانات نیز با هم سازگاری کنند. در آن روزگار، زن با همه زیب و زیور خویش، از عراق درآید و تا شام برود و از هیچ نترسد...  منجی موعود و وعده هایی که تحقق یافتی است
  در مقاله قبل بیان کردیم امام عصر علیه السلام کارگزاران و فرمانروایانی کارآمد را انتخاب می کند و به کمک آنها با ظلم و ستم مبارزه می کند و عدالت را در شرق و غرب عالم برقرار می کند و در راستای اجرای این برنامه از آنان پیمان می گیرد و به آنها دستور می دهد که عدالت را برقرار کنند و به آبادانی شهرها و کشورها بپردازند. در سایه ی چنین حکومتی، مردم طعم واقعی زندگی را خواهند چشید.
  در این مقاله به بررسی ویژگی های دوران حکومت امام مهدی علیه السلام و بهره هایی که در آن عصر به مردم خواهد رسید، می پردازیم.
  شکست مرزهای دانش

  در حکومت امام عصر علیه السلام علم و دانش پیشرفت می کند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «... نهمین آنها (امام از فرزند حسین علیه السلام) قائم است که خداوند به دست او همه زمین را از روشنایی پر می کند پس از آنکه گرفتار تاریکی شده است، و از عدالت و دادگری سرشار می کند پس از آنکه از ظلم و جو پر شده باشد، و سراسر عالم را از علم و دانایی بهره مند می کند پس از آنکه به جهل و نادانی گرفتار آمده باشد ...» (1)
  رشد عقل و اخلاق

  در حکومت امام عصر علیه السلام مردم به امنیت اجتماعی خواهند رسید. امنیت در عصر امام عصر علیه السلام چنان فراگیر می شود که حتی اگر کسی به خواب رود اطمینان دارد که او را بیدار نمی کنند و مزاحم خواب او نمی گردند

  در حکومت امام عصر علیه السلام فهم و درک مردم بالا می رود و مردم به سمت کمال خواهند کرد. امام باقر علیه السلام فرمودند: «هنگامی که قائم رستاخیز کند، حضرت بر سر بندگان خدا دست می کشد و قوای فکری مردمان را تمرکز دهد و اخلاق آنان را تکامل بخشد.» (2)
  امنیت عمومیِ همه جانبه

  در حکومت امام عصر علیه السلام مردم به امنیت اجتماعی خواهند رسید. امنیت در عصر امام عصر علیه السلام چنان فراگیر می شود که حتی اگر کسی به خواب رود اطمینان دارد که او را بیدار نمی کنند و مزاحم خواب او نمی گردند.(3) پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «امت مهدی به او پناه می برند همانگونه كه زنبورهای عسل به ملکه خود پناه می آورند. او زمین را پر از عدل و داد می کند (چنانکه پیش از آن) پر از ستم و جور شده بود؛ به حدی که مردم به فطرت نخستین خود باز می گردند. شخص خوابیده را از خوابش بیدار نمی کنند و خون کسی ریخته نمی شود....» (4)
  امام علی علیه السلام فرمودند: «به دست ما (حکومت ما) روزگار سختی ها و تشنه کامی ها سپری گردد ... و چون قائم ما قیام کند کینه ها از دلها بیرون رود، حیوانات نیز با هم سازگاری کنند. در آن روزگار، زن با همه زیب و زیور خویش، از عراق درآید و تا شام برود و از هیچ نترسد ...» (5)
  از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: «هرگاه او قیام کند به عدل حکم کرده و در روزگاران او ظلم برچیده شود و راهها امن گردد ...» (6)
  در حکومت امام عصر علیه السلام امنیت در دستگاه قضایی نیز حاکم می شود. درباره حضرت مهدی علیه السلام نقل شده است: «... مهدی علیه السلام قاضیان زشت کردار را کنار خواهد زد و دست سازشکاران را از سر مردم کوتاه خواهد نمود و از بین شما فرماندهان و امیران ظالم را عزل خواهد کرد...» (7) و در حدیثی درباره حضرت مهدی علیه السلام آمده است: «هرگاه او قیام کند به عدل حکم کرده و در روزگاران او ظلم برچیده شود ... و هر حقی به صاحب آن بازگردانده می شود...» (8)
  رفاه اقتصادی با اجرای عدالت اجتماعی

  در حدیثی آمده است: «... خداوند همه ثروتها را (از منابع درآمد) میان مردم تقسیم کرده است، و به هر کس حقش را داده است: کارگزاران و توده مردم و بینوایان و تهیدستان و هر گروهی از گروه های مردم...، اگر عدالت اجتماعی برقرار شده بود همه مردم بی نیاز شده بودند ...» (9) و امام صادق علیه السلام فرمودند: «... مردم بی نیاز می گردند آنگاه که عدالت میانشان حاکم باشد...» (10)
  در حکومت امام عصر علیه السلام اموال و بخششها میان مردم به طور مساوی خواهد بود و میان افراد تبعیض وجود نخواهد داشت. در حدیثی آمده است: «...خدای عزوجل در آن هنگام مهدی ما را می فرستد... او که از همه بیشتر به رعیت خود رحیم بوده و از همه بیشتر به طور مساوی عدالت را اجرا می کند...» (11)
  با اجرای عدالت در تقسیم بودجه دیگر فقیر و محتاج به زکات باقی نخواهد ماند و فقر ریشه کن خواهد شد. امام صادق علیه السلام فرمودند: «... هنگام رستاخیز قائم ما زمین را با نور خدایی بدرخشد ... و شما به جستجوی اشخاص بر می آیید که مال یا زکات بگیرند و کسی را نمی یابید که از شما قبول کند و مردمان به واسطه آنچه خداوند از فضل خود به آنان عطا کرده، بی نیاز گردند.» (12)
  در جامعه عصر ظهور با اجرای عدالت و فراهم شدن زمینه های رفاه اقتصادی در جامعه مردم غنی و بی نیاز می شوند. علاوه بر آن با بالارفتن درک و فهم مردم روحیه استغنا و بی نیازی در مردم شکل می گیرد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «... مهدی اموال را برابر تقسیم می کند و خداوند بی نیازی و غنا را در دلهای این امت پدید آورد ...» (13)
  زمین با تمام امکاناتش در خدمت بشر

  در جامعه عصر ظهور با اجرای عدالت و فراهم شدن زمینه های رفاه اقتصادی در جامعه مردم غنی و بی نیاز می شوند. علاوه بر آن با بالا رفتن درک و فهم مردم روحیه استغنا و بی نیازی در مردم شکل می گیرد

  خداوند در قرآن کریم می فرماید: «و اگر اهل شهرها و آبادیها، ایمان مى آوردند و تقوا پیشه مى كردند، بركات آسمان و زمین را بر آنها مى گشودیم ...» (14)
  در حکومت امام عصر علیه السلام نیز به دلیل روی آوردن بندگان به طاعت خداوند زمین برکات خود را آشکار خواهد کرد و بشر با پیشرفت علم و دانش بشر از تمام منابع زمینی بهره مند خواهد شد و بسیاری از مشکلات مادی بشر برطرف خواهد شد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «... خداوند برای قائم ما گنجها و معادن زمین را آشکار می سازد...» (15)
  امام علی علیه السلام در این باره فرمودند: «... زمین آنچه را در اعماق خویش دارد برای وی بیرون دهد و همه امکانات و برکات خویش را در اختیار او گذارد» (16)
  در حکومت امام عصر علیه السلام عمران و آبادانی در تمام زمین روی خواهد داد. امام باقر علیه السلام فرمودند: «برای قائم ما در هم پیچیده می شود (و به لحظه ای از هر نقطه به نقطه دیگر می رسد) ... و در زمین جای ناآبادی باقی نمی ماند...» (17)
  زندگی در سایه چنین حکومتی رضایت مردم آسمان و زمین را به همراه خواهد داشت.
  پی نوشت:
  1 . کمال الدین، صدوق، ج1، باب24، ح5، ص260.
  2. بحار الأنوار، مجلسی، ج 52، باب 27، ح 71، ص 336.
  3 . چشم اندازی به حکومت مهدی(عج)، نجم الدین طبسی، ص 191
  4 . اثبات الهداه، شیخ حر عاملی، ج5، ص271به نقل از الحاوی للفتاوی، ص 77.
  5 . بحارالانوار، مجلسی، ج52، باب 27، ح 11، ص 316.
  6 . همان، ص 338 و 339.
  7 . همان، ج 51، ص 120.
  8 . همان، ج 52، باب 27، ح83، ص 338.
  9 . الکافی، ج1، ص542.
  10 . همان، ج3، ح5، ص568
  11 . بحار الأنوار، ج 36، باب 41، ح146، ص 308
  12 . همان، ج 52، ص 337، باب 27، ح 77.
  13 . بحارالانوار، مجلسی، ج51، باب 1، ص84
  14 . «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى ءَامَنُواْ وَ اتَّقَوْاْ لَفَتَحْنَا عَلَیهم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْض ...» (اعراف / 96)
  15 . کمال الدین، صدوق، ج 2، باب 38، ح 4، ص 394
  16. نهج البلاغه، صبحی صالح، ص 196.
  17 . کمال الدین، صدوق، ج 1، باب 32، ح 16، ص 3

 2. صلوات


 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی چرا رهبری با مسئولان اجرایی برخورد مستقیم نمی کنند و به توصیه اکتفا می نمایند؟
  توسط mnrhm در انجمن حضرت آیت الله العظمی خامنه ای
  پاسخ: 33
  آخرين نوشته: 1394/06/21, 01:38
 2. پاسخ: 17
  آخرين نوشته: 1392/06/09, 11:14
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 1391/03/08, 23:12
 4. مقایسه ؛ بلایی خانمان سوز یا سکویی برای پرش؟؟؟؟؟
  توسط راهی در انجمن مهارت های زندگی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 1390/07/19, 23:32

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود