جمع بندی استخدام خانم جوان برای کار ویزیتوری

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استخدام خانم جوان برای کار ویزیتوری

[="DarkSlateBlue"]سلام. و خدا قوت

میخواستم نظر اسلام رو در مورد استخدام یک خانم جوان برای کار ویزیتوری (که با کاسب های مرد سروکار دارد) بدونم.

حقیقتش دارم با ۳تا از دوستام یک کاری میکنم که احتیاج پیدا کردیم به ویزیتور. و هرچی بهشون میگم من ویزیتور خانم استخدام نمیکنم میگن نمیشه. چون کاری که زن میکنه مرد نمیتونه انجام بده. و سر این موضوع با شرکام به اختلاف خوردیم و من گفتم پول دراوردن به چه قیمتی و اینا. . . خلاصه این که بنا به این شد من بیام اینجا نظر دین رو هم بپرسم و بهشون انتقال بدم

حالا:

(با فرض این که خانمی رو استخدام کنم که حجابش کامل باشه و ارایش نکنه.) آیا کافیه؟؟؟؟

منظورم اینه که وظیفه من این وسط تا چه حدی هست؟
ایا باید وسواس به خرج بدم یا نه؟؟؟؟
من میخوام پولی که درمیارم حلال باشه و شرایط گناه کسی یا کسانی رو هم فراهم نکنم.
لطفا بگید چیکار کنم.

راستی این توضیح رو هم بدم این کار ما یک شغل دومی هست و اینطوری نیست که مجبور باشیم اینکارو بکنیم و اگر نشه زندگیمون لنگ بمونه.

با همه این تفاسیر و شرایط این دوره زمونه لطفا راهنماییم کنید.

ممنون[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

asad;774002 نوشت:
میخواستم نظر اسلام رو در مورد استخدام یک خانم جوان برای کار ویزیتوری (که با کاسب های مرد سروکار دارد) بدونم.

سلام علیکم و رحمه الله
عرض ادب و احترام خدمت شما کاربر گرامی

نکته سنجی حضرتعالی درخور تحسین است و ان شاءالله خداوند به سبب همین دقت در امور دین، به کسب و کار شما رونق و برکت عنایت فرماید. (که حتما هم همینطور هست)

همانطور که از فحوای کلام خودتان برمی آید، تجربه ثابت کرده که فعالیت خانمها در چنین زمینه هایی کم کم و به مرور مقدمات ارتکاب گناه را فراهم می آورد.

من وارد حکم شرعی این کار نمی شوم ولی از نظر اخلاقی حداقل کار پسندیده ای نیست.

از دوستانتان بپرسید دلیل اینکه میفرمایند "کاری که زن میکنه مرد نمیتونه انجام بده" دقیقا چیست؟!

با جواب دادن به همین سوال، جواب خودتان را خواهید گرفت.

اگر ما حقیقتا قبول داریم که "لا مؤثر فی الوجود الی الله" و "مقلب القلوب خداوند است"؛ پس احتیاجی به این مسائل نیست و خداوند می تواند همان رزق و روزی را که از طریق یک خانم جوان قرار است به شما برسد (بر فرض که برسد) از طریق یک ویزیتور مرد به شما برساند.

إِنَّ رَبَّك يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاء وَيَقْدِرُ إِنَّهُ كانَ بِعِبَادِهِ خَبِيرًا بَصِيرًا 1
بي‎گمان پروردگار تو به هر‌كه بخواهد، روزي فراوان مي‎دهد و روزي هر‌كه را بخواهد، تنگ مي‎گرداند؛ او به‌حال بندگانش آگاه و بيناست.

لَهُ مَقَالِيدُ السَّمَاوَاتِ وَالْأرْضِ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاء وَيَقْدِرُ ... 2
كليدهاي آسمان‌ها و زمين به‌دست اوست؛ براي هر‌كه بخواهد، روزي را گشاده يا تنگ مي‎گرداند...

قُلْ إِنَّ الْفَضْلَ بِيَدِ اللّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاءُ وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ 3
بگو هر فضل و موهبتي به‌دست خداست و خدا آن را به هر‌كه بخواهد مي‎دهد و خداوند گشايشگر داناست

مشروط بر اینکه این کار را خالصانه برای خدا انجام دهید و ضمنا در انتخاب ویزیتور مرد هم تمام شرایط را در نظر بگیرید و شخص مناسبی را انتخاب کنید.

و اگر در ابتدا کار به خوبی پیش نرفت و ... توجه کنید که شاید مورد امتحان واقع شده اید. دلسرد نشوید و به گشایش خداوند ایمان داشته باشید.

إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ 4
به یقین کسانی که گفتند "پروردگار ما خداوند یگانه است" سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند که نترسید و غمگین مباشید، و بشارت باد بر شما به آن بهشتی که به شما وعده داده شده است.

1- سوره مبارکه اسراء، آیه 30
2- سوره مبارکه شوري، آیه 12
3- سوره مبارکه آل‎ عمران‌، آیه 73
4- سوره مبارکه فصلت، آیه 30

[="DarkSlateBlue"]

حنیف;774503 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله
عرض ادب و احترام خدمت شما کاربر گرامی

نکته سنجی حضرتعالی درخور تحسین است و ان شاءالله خداوند به سبب همین دقت در امور دین، به کسب و کار شما رونق و برکت عنایت فرماید. (که حتما هم همینطور هست)

همانطور که از فحوای کلام خودتان برمی آید، تجربه ثابت کرده که فعالیت خانمها در چنین زمینه هایی کم کم و به مرور مقدمات ارتکاب گناه را فراهم می آورد.

از دوستانتان بپرسید دلیل اینکه میفرمایند "کاری که زن میکنه مرد نمیتونه انجام بده" دقیقا چیست؟!

اگر ما حقیقتا قبول داریم که

"لا مؤثر فی الوجود الی الله" و "مقلب القلوب خداوند است"؛ پس احتیاجی به این مسائل نیست و خداوند می تواند همان رزق و روزی را که از طریق یک خانم جوان قرار است به شما برسد (بر فرض که برسد) از طریق یک ویزیتور مرد به شما برساند.

إِنَّ رَبَّك يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاء وَيَقْدِرُ إِنَّهُ كانَ بِعِبَادِهِ خَبِيرًا بَصِيرًا 1
بي‎گمان پروردگار تو به هر‌كه بخواهد، روزي فراوان مي‎دهد و روزي هر‌كه را بخواهد، تنگ مي‎گرداند؛ او به‌حال بندگانش آگاه و بيناست.

لَهُ مَقَالِيدُ السَّمَاوَاتِ وَالْأرْضِ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاء وَيَقْدِرُ ... 2
كليدهاي آسمان‌ها و زمين به‌دست اوست؛ براي هر‌كه بخواهد، روزي را گشاده يا تنگ مي‎گرداند...

قُلْ إِنَّ الْفَضْلَ بِيَدِ اللّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاءُ وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ 3
بگو هر فضل و موهبتي به‌دست خداست و خدا آن را به هر‌كه بخواهد مي‎دهد و خداوند گشايشگر داناست

مشروط بر اینکه این کار را خالصانه برای خدا انجام دهید و ضمنا در انتخاب ویزیتور مرد هم تمام شرایط را در نظر بگیرید و شخص مناسبی را انتخاب کنید.

و اگر در ابتدا کار به خوبی پیش نرفت و ... توجه کنید که شاید مورد امتحان واقع شده اید. دلسرد نشوید و به گشایش خداوند ایمان داشته باشید.

إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ 4
به یقین کسانی که گفتند "پروردگار ما خداوند یگانه است" سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند که نترسید و غمگین مباشید، و بشارت باد بر شما به آن بهشتی که به شما وعده داده شده است.

ممنون.خیلی با خوندن جواب شما دلگرم شدم.

یکی از دوستام گفت ما دقیقا به حکم شرعیش کار داریم. اگر اینجور بود که دیگه هیچ خانمی نباید با هیچ مردی صحبت کند.
گفت وقتی که توی یک کار گروهی هستی باید به حرام و حلال بسنده کنی. هرجا کار تک نفره انجام میدادی برو توی کارت مستحبات رو تا تهش انجام بده.

. . .[/]

با سلام

به این جمله دقت کنید : « استخدام یک خانم با روابط عمومی

این روزها کافی است قسمت آگهی های استخدام روزنامه های کثیر الانتشار را باز کنید تا با موجی از فراخوان هایی روبرو شوید که با زبان های متفاوت می خواهند دختران و زنان جوان و خوش پوش و با روابط عمومی بالا را برای تصدی شغل مورد نظرشان دعوت کنند. وقتی سخن از روابط عمومی به میان می آید معمولا صبحت کردن با یکدیگر در ذهن انسان تداعی می شود. اما روابط عمومی چیزی بیش از صحبت کردن است. وقتی شما در کلاس درس به پرسش، پاسخ می دهید وقتی تشویق می شوید، وقتی درمورد عقاید وافکار دیگران بحث می کنید، باکسی دست می دهید در یک مصاحبه استخدامی شرکت می کنید. در یک جلسه گروهی شرکت می کنید، لباسی را انتخاب می کنید و یا به خرید یک خودرو اقدام می کنید در واقع شما ارتباط برقرار کرده اید و این ارتباط با دیگران از آن جایی که دایما با مردم درارتباط می باشیم باید از روابط اجتماعی قوی برخوردار باشیم وتوانایی برقراری ارتباط با مردم را داشته باشیم و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشیم چرا که با افراد گوناگون با آداب ورسوم متفاوت درارتباط می باشیم. توانایی برقراری ارتباط مناسب، قدرت شما را درتبادل نظرات افزایش می دهد. شما در شغل وحرفه خود به موفقیت های بیشتری دست پیدا می کنید. همچنین جذب مشتری به مهارتهای ارتباطی شما بستگی دارد. بنابر این زیربنا و شالوده موفقیت شما درامررضایتمندی وجذب مشتری برقراری ارتباط متناسب است و این اهمیت روابط عمومی و ارزش آن را درمشتری مداری روشن می کند بصورت خلاصه روابط عمومی بالا در یک موسسه مساوی است با پیشبرد اهداف خود.
انسان موجودی است که نیازمند روابط اجتماعی می باشد و بدون حضور در اجتماع هیچ گاه از عهده پاسخگوئی به خواسته های متنوع زندگی خود برنمی آید. بنابراین حضور زنان در جامعه کنونی ما به یک ضرورت اجتماعی برای این قشر از جامعه مبدل شده است و با توجه به مسلمان بودن اکثریت زنان جامعه ما از منظر اسلام هیچ محدودیتی برای حضور زنان در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی قائل نشده است زیرا زنان، رهبران اولیه هدایت فکری، اعتقادی و عاطفی جامعه هستند اما حضور زنان در اجتماع باید بر محور اصول و آداب و قوانین و روابط خاصی تنظیم شود . بهانه حضور در عرصة فعالیت های اجتماعی جهت تداوم مسئولیت ها نباید باعث انحطاط شأن و منزلت انسانی زنان گردد و بی بندوباری و فساد اخلاقی را دامن زند وباعث فرو پاشی نظام خانواده گردد

asad;774002 نوشت:
(با فرض این که خانمی رو استخدام کنم که حجابش کامل باشه و ارایش نکنه.) آیا کافیه؟؟؟؟

[=arial black]سلام
خودتون حاضرین خانومتون رو با فرض حفظ حجاب و بدون آرایش بفرستین ویزیتوری؟
به نظرم به جای اینکه دنبال جواب شرعی واسه دوستاتون بگردین
کلا یه تجدید نظری تو انتخاب دوستاتون بکنید به ثواب نزدیکتره

asad;774002 نوشت:
سلام. و خدا قوت

راستی این توضیح رو هم بدم این کار ما یک شغل دومی هست و اینطوری نیست که مجبور باشیم اینکارو بکنیم و اگر نشه زندگیمون لنگ بمونه.

با سلام

متاسفانه بنده دیدم که بعضی مردها به یک زن خصوصا جوان به چشم دوست دختر نگاه میکنند تا ویزیتور! خصوصا اینکه شماره تلفنش رو هم باید برای سفارش بهشون بده! و...

اگر خانم سنگین و متینی باشد طبیعتا بهش کاری ندارند! تو این کارها، مردها فرقی با خانمها ندارند!

بهتر است کار جدیدتان را چند ماه بعد شروع کنید تا وضع اقتصادی بهتر شود و ضرر نکنید!

با سلام

چون ضرورتی به این کار نیست و شما از راه انتخاب هم جنس هم میتونید به هدفتون برسید پس نیازی نیست خانم استخدام کنید اونم جوان !

کاملا مشخص هست که شریکاتون میخوان از این طریق بهتر جلب توجه کنند ( با ویزیتوری خانم جوان ، پس توصیه نمیشه ) !

____ هم اینکه یه مردی هم به نونی میرسه که مخارج زندگی رو بر دوش داره ______

asad;774509 نوشت:
ممنون.خیلی با خوندن جواب شما دلگرم شدم.

یکی از دوستام گفت ما دقیقا به حکم شرعیش کار داریم. اگر اینجور بود که دیگه هیچ خانمی نباید با هیچ مردی صحبت کند.
گفت وقتی که توی یک کار گروهی هستی باید به حرام و حلال بسنده کنی. هرجا کار تک نفره انجام میدادی برو توی کارت مستحبات رو تا تهش انجام بده.

سلام مجدد

از اینکه دوستانتان شما را درک نمیکنند اصلا نگران نباشید.

پایه اخلاق اسلامی بر مبنای عشق و محبت به خداوند بنا نهاده شده و گاهی کارهائی که یک عاشق در قبال معشوق انجام میدهد، برای دیگران عجیب و باورنکردنی ست. انسانی که گرفتار محبت عبودی شد، نظر خدا را بر نظر خودش ترجیح می دهد و رضای خودش را فدای رضای خدا می کند؛ و این روش گاهی برای دیگران بی معنا به نظر می رسد.

علامه طباطبائی رحمه الله علیه در اینباره میفرمایند: "محبت و عشق و شور آن بسا ميشود كه انسان محب و عاشق را به كارهايى وا ميدارد كه عقل اجتماعى، آن را نمى ‏پسندد، چون ملاك اخلاق اجتماعى هم، همين عقل اجتماعى است و يا به كارهايى وا ميدارد كه فهم عادى كه اساس تكاليف عمومى و دينى است، آن را نمى ‏فهمد، پس عقل براى خود احكامى دارد و حب هم احكامى جداگانه‏" (ترجمه تفسیر المیزان، ج1، ص542)

asad;774002 نوشت:
چون کاری که زن میکنه مرد نمیتونه انجام بده.

اگه منظورشون جذب مشتری با جاذبه های جنسی است که خب معلومه مشکل داره
البته باید دید آیا بکارگیری از لطافت های زنانه مثل مجری و گوینده برنامه ای خاص شدن یا پرستاری و غیره هم مشکل داره یا می تونه مجاز باشه
بعنوان مثال برای بنده پیش اومده که برای مشاوره تلفنی ترجیح دادم که با یک خانم صحبت کنم..خب قطعا اینجا یک جاذبه ایی درمیون است که نمیتوان انو جنسی و گناه آلود دونست
بازم نمیدونم! شاید همینقدر تمایل هم ایراد داشته باشه

[="DarkSlateBlue"]

حنیف;774581 نوشت:

سلام مجدد

پایه اخلاق اسلامی بر مبنای عشق و محبت به خداوند بنا نهاده شده و گاهی کارهائی که یک عاشق در قبال معشوق انجام میدهد، برای دیگران عجیب و باورنکردنی ست. انسانی که گرفتار محبت عبودی شد، نظر خدا را بر نظر خودش ترجیح می دهد و رضای خودش را فدای رضای خدا می کند؛ و این روش گاهی برای دیگران بی معنا به نظر می رسد.

علامه طباطبائی رحمه الله علیه در اینباره میفرمایند: "

محبت و عشق و شور آن بسا ميشود كه انسان محب و عاشق را به كارهايى وا ميدارد كه عقل اجتماعى، آن را نمى ‏پسندد، چون ملاك اخلاق اجتماعى هم، همين عقل اجتماعى است و يا به كارهايى وا ميدارد كه فهم عادى كه اساس تكاليف عمومى و دينى است، آن را نمى ‏فهمد، پس عقل براى خود احكامى دارد و حب هم احكامى جداگانه‏" (ترجمه تفسیر المیزان، ج1، ص542)

سلام.

خوبه. ممنونم.
الان با شنیدن این پاسخ زیبا کاری رو که میخواستم با تردید انجام بدم . با دلی قرص و محکم انجام میدم.

:ok:[/]

جمع بندی:

سوال: میخواستم نظر اسلام رو در مورد استخدام یک خانم جوان برای کار ویزیتوری (که با کاسب های مرد سروکار دارد) بدونم. اگر خانمی رو استخدام کنم که حجابش کامل باشه و ارایش نکنه، آیا کافیه؟؟؟؟ منظورم اینه که وظیفه من این وسط تا چه حدی هست؟

پاسخ: نکته سنجی حضرتعالی درخور تحسین است و ان شاءالله خداوند به سبب همین دقت در امور دین، به کسب و کار شما رونق و برکت عنایت فرماید. (که حتما هم همینطور هست)

اگر ما حقیقتا قبول داریم که "لا مؤثر فی الوجود الی الله" و "مقلب القلوب خداوند است"؛ پس احتیاجی به این مسائل نیست و خداوند می تواند همان رزق و روزی را که از طریق یک خانم جوان قرار است به شما برسد (بر فرض که برسد) از طریق یک ویزیتور مرد به شما برساند.

علامه طباطبائی رحمه الله علیه در اینباره میفرمایند: "محبت و عشق و شور آن بسا ميشود كه انسان محب و عاشق را به كارهايى وا ميدارد كه عقل اجتماعى، آن را نمى ‏پسندد، چون ملاك اخلاق اجتماعى هم، همين عقل اجتماعى است و يا به كارهايى وا ميدارد كه فهم عادى كه اساس تكاليف عمومى و دينى است، آن را نمى ‏فهمد، پس عقل براى خود احكامى دارد و حب هم احكامى جداگانه‏" 5

5- ترجمه تفسیر المیزان، ج1، ص542

موضوع قفل شده است