جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قرائت قرآن توسط سر مبارک امام حسین (ع)پس از قطع شدن

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  ....
  نوشته
  109
  حضور
  4 روز 5 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  247

  اشاره قرائت قرآن توسط سر مبارک امام حسین (ع)پس از قطع شدن
  باسلام خدمت شما

  چند وقت پیش در چندین کتاب معتبر با موضوعی روبه رو شدم که باعث ایجاد سوال در ذهنم شد...

  در این کتاب ها نوشته شده بود که شمر(لعین)پس از قطع کردن سرمبارک
  امام حسین(ع)بر لب های خشکیده امام حسین(ع)لگد میزد...
  این درحالی بود که
  امام حسین(ع) سوره کهف را می خواندند....
  این درست است که وقتی فردی سرخود را از دست میدهد تا 8 ثانیه بعد زنده است پس این ممکن است درست باشد اما؛

  در جایی دیگر نقل شده بود:وقتی سر مبارک ایشان را بر نیزه کردند و به همراه اهل بیت ایشان از کوچه های شام در جلوی دید مردم قرار دادند،مردم شروع به پرت کردن سنگ به سمت
  امام حسین(ع)وخاندان ایشان شدند. روایت است که در اینجا هم امام(ع) شروع به خواندن سوره کهف کردند...این درحالی بود که چند روز از شهادت ایشان میگذشت.بنده ارادت خاصی به ایشان دارم اما این داستان کمی دوراز باور برای من است.

  سوال بنده از شما بزرگواران این است که چطور چنین چیزی ممکن است؟

  آیا این هم از معجزات الهی بوده؟

  با تشکر از زحمات شما
  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۱۲/۰۲ در ساعت ۰۱:۴۲
  تصویر قشنگی است که در صحنه ی محشرما دور حسینیم و بهشت است که مات است


 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61416  با نام و یاد دوست


  قرائت قرآن توسط سر مبارک امام حسین (ع)پس از قطع شدن  کارشناس بحث: استاد مشکور

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
  نوشته
  1,754
  حضور
  39 روز 22 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4460  نقل قول نوشته اصلی توسط مجنون الحسین(ع) نمایش پست ها
  باسلام خدمت شما

  چند وقت پیش در چندین کتاب معتبر با موضوعی روبه رو شدم که باعث ایجاد سوال در ذهنم شد...

  در این کتاب ها نوشته شده بود که شمر(لعین)پس از قطع کردن سرمبارک امام حسین(ع)بر لب های خشکیده امام حسین(ع)لگد میزد...
  این درحالی بود که امام حسین(ع) سوره کهف را می خواندند....
  با سلام و ادب

  بهتر بود منابع معتبری که به آنها اشاره کردید را با ذکر آدرس دقیق معرفی می کردید در این خصوص که سر مبارک امام حسین (ع) بلافاصله پس از قطع شدن توسط شمر بن ذی الجوشن قرآن خوانده باشد مدرکی یافت نشد.

  نقل قول نوشته اصلی توسط مجنون الحسین(ع) نمایش پست ها
  این درست است که وقتی فردی سرخود را از دست میدهد تا 8 ثانیه بعد زنده است پس این ممکن است درست باشد اما؛
  امکان این مسأله منتفی نیست زیرا با قطع شدن سر از بدن تا چند لحظه فعالیت قلب ادامه داشته و بدلیل جریان خون در بدن، ظاهراً حیات بدن بطور کامل منقطع نمی شود لکن با قطع شدن سر، سر انسان دیگر حیاتی ندارد.

  نقل قول نوشته اصلی توسط مجنون الحسین(ع) نمایش پست ها
  در جایی دیگر نقل شده بود:وقتی سر مبارک ایشان را بر نیزه کردند و به همراه اهل بیت ایشان از کوچه های شام در جلوی دید مردم قرار دادند،مردم شروع به پرت کردن سنگ به سمت امام حسین(ع)وخاندان ایشان شدند. روایت است که در اینجا هم امام(ع) شروع به خواندن سوره کهف کردند...این درحالی بود که چند روز از شهادت ایشان میگذشت.بنده ارادت خاصی به ایشان دارم اما این داستان کمی دوراز باور برای من است.

  سوال بنده از شما بزرگواران این است که چطور چنین چیزی ممکن است؟
  آیا این هم از معجزات الهی بوده؟
  با تشکر از زحمات شما
  اما آنچه مسلم است؛ بر اساس نقل مورخان و محدثان‌، سر مبارک امام حسین‌ آیاتی از سوره کهف و بعض آیات دیگر را به مناسبت بعد از شهادت و بر بالای نیزه و در جاهای دیگر تلاوت کرده اند.
  در روایتی از زید بن ارقم آمده است‌: سر مبارک حضرت امام حسین‌ را بر نیزه در کوفه در حال خواندن آیات قرآن دیدم: «اَم حَسِبت‌َ اَن‌َّ اَصحـَب‌َ الکَهف‌ِ والرَّقیم‌ِ کانوا مِن ءایـَتِنا عَجَبـا ؛ (1) آیا گمان کردی اصحاب کهف و رقیم از آیات عجیب ما بودند؟ ». موی بر تنم راست شد و گفتم‌. این ماجرا عجیب‌تر از جریان اصحاب کهف است‌. (2)

  در نقل دیگری آمده: وقتی راس و سر مبارک را در جایگاهی که در صیارفه برایش معین کرده بودند، نهادند، چون آن جا در اثر ازدحام جمعیت و عبور و مرور شلوغ بود، سر مبارک برای متوجه ساختن مردم ابتدا به صدای بلند گلو صاف کرد به گونه ای که همه به تعجب به نظاره سر نشستند و سر مبارک به تلاوت آیات سوره کهف پرداخت و تا : "انهم فتیه آمنوا بربهم فزدناهم هدی و لا نزد الظالمین الا ضلالا" تلاوت کرد. (3)

  سر مبارک را بر چوبی نصب کرده و مردم به نوری که از سر به آسمان ساطع بود، نگاه می کردند که این آیه را تلاوت فرمود: "و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون" (4) (5) همچنین سلمه بن کهیل از سر مبارک شنید که بر نیزه می خواند: "فسیکفیکهم الله و هو السمیع العلیم" (6) (7)

  ابن وکیده گوید : از سر مبارک شنیدم که سوره کهف را می خواند. شک کردم که صدا از سر هست یا از جای دیگر که ناگاه سر مبارک تلاوت را ترک کرد و متوجه من شد و فرمود: ای فرزند وکیده ! مگر نمی دانی که ما امامان زنده و نزد پروردگارمان روزی خوریم. با شنیدن این کلام او تصمیم می گیرد سر را دزدیده و دفن کند که سر مبارک به او می فرماید: ای فرزند وکیده ! تو را به این تصمیم راهی نیست و اقدام آنان در ریختن خون من نزد خدا عظیم تر از بردن سرم بر نیزه در شهرها می باشد . پس آن ها را واگذار "اذ الاغلال في أعناقهم و السلاسل يسحبون ؛ (8) در آن هنگام كه غل و زنجيرها بر گردن آنان قرار گرفته و آن ها را مى‏كشند" . (9)

  منهال ابن عمرو گوید : سر مبارک را در دمشق بر نیزه دیدم که آیات سوره کهف تا : "ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقیم کانوا من آیاتنا عجبا" تلاوت می کرد و در این جا به آشکاری تمام فرمود: عجیب تر از اصحاب کهف قتل من و بر نیزه کردن سرم می باشد. (10) و وقتی یزید در پی اعتراض سفیر روم به ظلم رفته بر اباعبدالله، دستور به کشتن او داد، سر مبارک با صدای بلند فرمود: "لا حول و لا قوه الا بالله" . (11) غالب این روایات معتبرند و نقل آن ها بلامانع است.

  تلاوت قرآن هم توسط سر بریده امام حسین (ع)، عجیب و محال و دور از باور نیست؛ زیرا امام حجت الهی و بنده خاص خدا بود که مظلومانه به شهادت رسید و خدا برای نشان دادن آیت بودن او و ظالم بودن دشمنانش این کرامت را به او عطا فرمود.(12) چنانکه دیگر آیات و معجزات و نشانه های الهی نظیر حیات مجدد اصحاب کهف پس از 309 سال، زنده کردن مردگان توسط حضرت عیسی (ع) و زنده شدن عزیر نبی پس از صد سال و نظائر آن عجیب و محال و دور از باور نیست.

  موفق باشید ...

  پی نوشت ها______________________________________________ _
  1. کهف (18) ، آیه 9.
  2. الارشاد، شیخ مفید، ج 2، ص 116، کنگره شیخ مفید.
  3. مقتل الحسین ، مقرم، ص 332.
  4. شعراء (26) ، آیه 227.
  5. مناقب، ابن ‏شهراشوب ، ج 2 ، ص 188.
  6. بقره(2) ، آیه 137.
  7. اسرار الشهادة ، ص 488.
  8. غافر (40) ، آیه 71.
  9. شرح قصيدة ابي‏فراس ،ص 148.
  10. خصائص سيوطي ، ج 2 ، ص 127.
  11. مقتل العوالم ، ص 151.
  12. اقتباس از پایگاه پاسخگو، مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی.

  بنام حضرت دوست

  به نهضت چراغ - گفتمان مطالبه گری بپیوندید:

  https://t.me/joinchat/Buq-VhIIic_yBZ_7UdLCgA

  با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

  https://telegram.me/smashkor


 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,309
  حضور
  40 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  3676  با سلام

  زماني كه سر امام حسين ـ عليه السّلام ـ بالاي نيزه حمل مي‌شد، شيخ مفيد به نقل از زيد بن أرقم آورده است، روز دوّم كه عبيدالله دستور داد تا سرهاي شهدا را در كوفه بگردانند «من سر امام حسين را ديدم كه آيه‎اي از سوره كهف را كه ـ ام حسبت ان اصحاب الكهف و الرقيم كانوا من آياتنا عجبا ـ را تلاوت مي‎كرد.
  آنچه مورّخين و علماء و بزرگان علوم اسلامي پيرامون مسأله شهادت امام حسين ـ عليه السّلام ـ و حمل سر مبارك ايشان به مجلس ابن زياد در كوفه و از آنجا به شام نقل كرده‎اند عبارت از اين است: كه در آخرين لحظات كه سپاه دشمن بر امام حسين ـ عليه السّلام ـ يورش بردند، توسط سنان بن أنس سر امام از تن ايشان جدا شد و سر حضرت توسط خولي به نزد ابن زياد در كوفه برده شد. بعد از چند روزي كه سرهاي شهداء كربلاء به همراه كاروان اسراء در كوفه بود عبيد الله دستور داد كه اسراء و سرهاي شهدا را به همراهي 500 نفر نيرو به شام به نزد يزيد بن معاويه بفرستند و در حاليكه سرهاي شهدا بر روي نيزه‎ها حمل مي‎شد وارد شام شدند و از آنجا به نزد يزيد برده شد.
  شيخ مفيد مي‎فرمايند: بامداد روز بعد كه عبيد الله بن زياد سر از بالش ستم برداشت دستور داد سر مبارك حضرت امام حسين را با ديگر سرها در ميان تمام كوچه‎ها و قبيله‎هاي كوفه بگردانند.
  زيد بن أرقم روايت كرده است كه من در آن روزي كه سرهاي شهداء كربلا را در ميان كوچه‎هاي كوفه بر روي نيزه‎ها حمل مي‎كردند، در ميان يك غرفه‎اي نشسته بودم كه سر بريدة امام حسين ـ عليه السّلام ـ را كه بر فراز يك نيزه جا داشت از برابرم گذشت و در آن هنگام شنيدم كه سر امام حسين آيه‎اي از سورة كهف را تلاوت مي‎فرمود: «آيا خيال مي كني كه پيش آمد ياران كهف و رقيم از اين همه آيات بزرگ ما شگفت آورتر است» و زمانيكه من اين آيه را شنيدم گفتم: «به خدا سوگند سر بريدة شما اي فرزند رسول خدا شگفت آورتر از پيش‎آمد اصحاب كهف است
  علامة مجلسي هم در بحار به ذكر اين مطلب اشاره كرده است و مي‎گويد: از زيد بن ارقم روايت شده است كه مي‎گويد من شنيدم كه سر امام حسين اين آيه را تلاوت مي‎كرد «أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْكَهْفِ وَ الرَّقِيمِ كانُوا مِنْ آياتِنا عَجَباً»
  امّا روضة الشهداء ملا حسين كاشفي به اين مطلب اشاره مي‎كند و مي‎نويسد: وقتي كاروان اسراء به همراه سرها در حاليكه بر روي نيزه‎ها حمل مي‎شدند و به طرف شام برده مي‎شدند، در بين راه يك مردي يهودي بنام يحيي حرّاني به استقبال اين كاروان آمد، ناگاه چشمش به سري افتاد كه لبهاي وي به هم مي‎خورد. مي‎گويد راوي كه اين يهودي گفت من نزديكتر رفتم و گوش فرا داشتم كه اين كلمات را شنيدم «وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ»
  يحيي از مشاهدة اين جريان متعجّب شد و پرسيد اين سر كيست؟ گفتند: آن سر حسين بن علي كه مادرش فاطمه دختر پيامبر محمد مصطفي مي‎باشد و در اين زمان كه يحيي اين جريان را ديد مسلمان شد.
  بنابر آنچه كه نقل شده اختلاف در منابع مي‎باشد امّا روايت صحيح‎تر همان روايتي است كه شيخ مفيد در ارشاد آورده است. و روايتي را كه در روضة الشهداء آورده شده صحّت و سقم آن خيلي روشن نيست زيرا نه نام راوي آن مشخّص است و نه شخص يهودي كه اين واقعه را ديده خيلي ثقه و مطمئن نيت و خود مؤلّف روضة الشهداء! هم چندان توجّهي به صحّت روايات نداشته و هر آنچه را كه شنيده در كتابش جمع‎آوري كرده است. و به فرض صحت آن، امام هر دو آيه را در دو جاي مختلف خوانده است.

  معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:

  1. الارشاد، شيخ مفيد، ترجمه محمدباقر خوانساري.

  2. لهوفل، سيدبن طاووس.

  3. نفس المهموم، شيخ عباس قمي.
  -------------------------------------------------
  [1] . مفيد، ارشاد، قم، نشر مؤسسه آل البيت ـ عليه السّلام ـ ، چاپ اوّل،1413، ج2، ص117.
  [2] . مجلسي، بحار الانوار، نشر بيروت، چاپ سوّم،1403 هجري، ج 45، ص 121.

  [3] . كهف/9.

  [4] . شعراء/227.

  [5] . كاشفي سبزواري، حسين، روضه الشهداء، قم، نشر نويد آلام، چاپ اوّل، 1379، ص 458.

  ویرایش توسط yalda solimani : ۱۳۹۴/۱۰/۲۷ در ساعت ۱۴:۱۸
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  نقل قول نوشته اصلی توسط مجنون الحسین(ع) نمایش پست ها
  باسلام خدمت شما

  چند وقت پیش در چندین کتاب معتبر با موضوعی روبه رو شدم که باعث ایجاد سوال در ذهنم شد...

  در این کتاب ها نوشته شده بود که شمر(لعین)پس از قطع کردن سرمبارک
  امام حسین(ع)بر لب های خشکیده امام حسین(ع)لگد میزد...
  این درحالی بود که
  امام حسین(ع) سوره کهف را می خواندند....
  این درست است که وقتی فردی سرخود را از دست میدهد تا 8 ثانیه بعد زنده است پس این ممکن است درست باشد اما؛

  در جایی دیگر نقل شده بود:وقتی سر مبارک ایشان را بر نیزه کردند و به همراه اهل بیت ایشان از کوچه های شام در جلوی دید مردم قرار دادند،مردم شروع به پرت کردن سنگ به سمت
  امام حسین(ع)وخاندان ایشان شدند. روایت است که در اینجا هم امام(ع) شروع به خواندن سوره کهف کردند...این درحالی بود که چند روز از شهادت ایشان میگذشت.بنده ارادت خاصی به ایشان دارم اما این داستان کمی دوراز باور برای من است.

  سوال بنده از شما بزرگواران این است که چطور چنین چیزی ممکن است؟

  آیا این هم از معجزات الهی بوده؟

  با تشکر از زحمات شما
  با سلام
  قبلا بطور تخصصی در این مورد در سایت سخن گفته شده


  نقل قول نوشته اصلی توسط مدیر سایت نمایش پست ها
  سلام
  لطفا به این لینک مراجعه کنید و از ایجاد موضوعات تکراری خود داری فرمایید

  http://www.askdin.com/showthread.php?t=1617

  با تشکر


  http://www.askdin.com/thread1617.html


  این تاپیکها هم موازی با سخن شماست

  http://www.askdin.com/thread7542.html

  http://www.askdin.com/thread51369.html

  http://www.askdin.com/thread51788.html

  http://www.askdin.com/thread9371.html
  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۴/۱۰/۲۷ در ساعت ۱۹:۲۴
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  ....
  نوشته
  109
  حضور
  4 روز 5 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  247  نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
  با سلام
  قبلا بطور تخصصی در این مورد در سایت سخن گفته شده
  http://www.askdin.com/thread1617.html


  این تاپیکها هم موازی با سخن شماست

  http://www.askdin.com/thread7542.html

  http://www.askdin.com/thread51369.html

  http://www.askdin.com/thread51788.html

  http://www.askdin.com/thread9371.html
  نقل قول نوشته اصلی توسط yalda solimani نمایش پست ها
  با سلام

  زماني كه سر امام حسين ـ عليه السّلام ـ بالاي نيزه حمل مي‌شد، شيخ مفيد به نقل از زيد بن أرقم آورده است، روز دوّم كه عبيدالله دستور داد تا سرهاي شهدا را در كوفه بگردانند «من سر امام حسين را ديدم كه آيه‎اي از سوره كهف را كه ـ ام حسبت ان اصحاب الكهف و الرقيم كانوا من آياتنا عجبا ـ را تلاوت مي‎كرد.
  آنچه مورّخين و علماء و بزرگان علوم اسلامي پيرامون مسأله شهادت امام حسين ـ عليه السّلام ـ و حمل سر مبارك ايشان به مجلس ابن زياد در كوفه و از آنجا به شام نقل كرده‎اند عبارت از اين است: كه در آخرين لحظات كه سپاه دشمن بر امام حسين ـ عليه السّلام ـ يورش بردند، توسط سنان بن أنس سر امام از تن ايشان جدا شد و سر حضرت توسط خولي به نزد ابن زياد در كوفه برده شد. بعد از چند روزي كه سرهاي شهداء كربلاء به همراه كاروان اسراء در كوفه بود عبيد الله دستور داد كه اسراء و سرهاي شهدا را به همراهي 500 نفر نيرو به شام به نزد يزيد بن معاويه بفرستند و در حاليكه سرهاي شهدا بر روي نيزه‎ها حمل مي‎شد وارد شام شدند و از آنجا به نزد يزيد برده شد.
  شيخ مفيد مي‎فرمايند: بامداد روز بعد كه عبيد الله بن زياد سر از بالش ستم برداشت دستور داد سر مبارك حضرت امام حسين را با ديگر سرها در ميان تمام كوچه‎ها و قبيله‎هاي كوفه بگردانند.
  زيد بن أرقم روايت كرده است كه من در آن روزي كه سرهاي شهداء كربلا را در ميان كوچه‎هاي كوفه بر روي نيزه‎ها حمل مي‎كردند، در ميان يك غرفه‎اي نشسته بودم كه سر بريدة امام حسين ـ عليه السّلام ـ را كه بر فراز يك نيزه جا داشت از برابرم گذشت و در آن هنگام شنيدم كه سر امام حسين آيه‎اي از سورة كهف را تلاوت مي‎فرمود: «آيا خيال مي كني كه پيش آمد ياران كهف و رقيم از اين همه آيات بزرگ ما شگفت آورتر است» و زمانيكه من اين آيه را شنيدم گفتم: «به خدا سوگند سر بريدة شما اي فرزند رسول خدا شگفت آورتر از پيش‎آمد اصحاب كهف است
  علامة مجلسي هم در بحار به ذكر اين مطلب اشاره كرده است و مي‎گويد: از زيد بن ارقم روايت شده است كه مي‎گويد من شنيدم كه سر امام حسين اين آيه را تلاوت مي‎كرد «أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْكَهْفِ وَ الرَّقِيمِ كانُوا مِنْ آياتِنا عَجَباً»
  امّا روضة الشهداء ملا حسين كاشفي به اين مطلب اشاره مي‎كند و مي‎نويسد: وقتي كاروان اسراء به همراه سرها در حاليكه بر روي نيزه‎ها حمل مي‎شدند و به طرف شام برده مي‎شدند، در بين راه يك مردي يهودي بنام يحيي حرّاني به استقبال اين كاروان آمد، ناگاه چشمش به سري افتاد كه لبهاي وي به هم مي‎خورد. مي‎گويد راوي كه اين يهودي گفت من نزديكتر رفتم و گوش فرا داشتم كه اين كلمات را شنيدم «وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ»
  يحيي از مشاهدة اين جريان متعجّب شد و پرسيد اين سر كيست؟ گفتند: آن سر حسين بن علي كه مادرش فاطمه دختر پيامبر محمد مصطفي مي‎باشد و در اين زمان كه يحيي اين جريان را ديد مسلمان شد.
  بنابر آنچه كه نقل شده اختلاف در منابع مي‎باشد امّا روايت صحيح‎تر همان روايتي است كه شيخ مفيد در ارشاد آورده است. و روايتي را كه در روضة الشهداء آورده شده صحّت و سقم آن خيلي روشن نيست زيرا نه نام راوي آن مشخّص است و نه شخص يهودي كه اين واقعه را ديده خيلي ثقه و مطمئن نيت و خود مؤلّف روضة الشهداء! هم چندان توجّهي به صحّت روايات نداشته و هر آنچه را كه شنيده در كتابش جمع‎آوري كرده است. و به فرض صحت آن، امام هر دو آيه را در دو جاي مختلف خوانده است.

  معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:

  1. الارشاد، شيخ مفيد، ترجمه محمدباقر خوانساري.

  2. لهوفل، سيدبن طاووس.

  3. نفس المهموم، شيخ عباس قمي.
  -------------------------------------------------
  [1] . مفيد، ارشاد، قم، نشر مؤسسه آل البيت ـ عليه السّلام ـ ، چاپ اوّل،1413، ج2، ص117.
  [2] . مجلسي، بحار الانوار، نشر بيروت، چاپ سوّم،1403 هجري، ج 45، ص 121.

  [3] . كهف/9.

  [4] . شعراء/227.

  [5] . كاشفي سبزواري، حسين، روضه الشهداء، قم، نشر نويد آلام، چاپ اوّل، 1379، ص 458.
  نقل قول نوشته اصلی توسط مشکور نمایش پست ها

  با سلام و ادب

  بهتر بود منابع معتبری که به آنها اشاره کردید را با ذکر آدرس دقیق معرفی می کردید در این خصوص که سر مبارک امام حسین (ع) بلافاصله پس از قطع شدن توسط شمر بن ذی الجوشن قرآن خوانده باشد مدرکی یافت نشد.


  امکان این مسأله منتفی نیست زیرا با قطع شدن سر از بدن تا چند لحظه فعالیت قلب ادامه داشته و بدلیل جریان خون در بدن، ظاهراً حیات بدن بطور کامل منقطع نمی شود لکن با قطع شدن سر، سر انسان دیگر حیاتی ندارد.


  اما آنچه مسلم است؛ بر اساس نقل مورخان و محدثان‌، سر مبارک امام حسین‌ آیاتی از سوره کهف و بعض آیات دیگر را به مناسبت بعد از شهادت و بر بالای نیزه و در جاهای دیگر تلاوت کرده اند.
  در روایتی از زید بن ارقم آمده است‌: سر مبارک حضرت امام حسین‌ را بر نیزه در کوفه در حال خواندن آیات قرآن دیدم: «اَم حَسِبت‌َ اَن‌َّ اَصحـَب‌َ الکَهف‌ِ والرَّقیم‌ِ کانوا مِن ءایـَتِنا عَجَبـا ؛ (1) آیا گمان کردی اصحاب کهف و رقیم از آیات عجیب ما بودند؟ ». موی بر تنم راست شد و گفتم‌. این ماجرا عجیب‌تر از جریان اصحاب کهف است‌. (2)

  در نقل دیگری آمده: وقتی راس و سر مبارک را در جایگاهی که در صیارفه برایش معین کرده بودند، نهادند، چون آن جا در اثر ازدحام جمعیت و عبور و مرور شلوغ بود، سر مبارک برای متوجه ساختن مردم ابتدا به صدای بلند گلو صاف کرد به گونه ای که همه به تعجب به نظاره سر نشستند و سر مبارک به تلاوت آیات سوره کهف پرداخت و تا : "انهم فتیه آمنوا بربهم فزدناهم هدی و لا نزد الظالمین الا ضلالا" تلاوت کرد. (3)

  سر مبارک را بر چوبی نصب کرده و مردم به نوری که از سر به آسمان ساطع بود، نگاه می کردند که این آیه را تلاوت فرمود: "و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون" (4) (5) همچنین سلمه بن کهیل از سر مبارک شنید که بر نیزه می خواند: "فسیکفیکهم الله و هو السمیع العلیم" (6) (7)

  ابن وکیده گوید : از سر مبارک شنیدم که سوره کهف را می خواند. شک کردم که صدا از سر هست یا از جای دیگر که ناگاه سر مبارک تلاوت را ترک کرد و متوجه من شد و فرمود: ای فرزند وکیده ! مگر نمی دانی که ما امامان زنده و نزد پروردگارمان روزی خوریم. با شنیدن این کلام او تصمیم می گیرد سر را دزدیده و دفن کند که سر مبارک به او می فرماید: ای فرزند وکیده ! تو را به این تصمیم راهی نیست و اقدام آنان در ریختن خون من نزد خدا عظیم تر از بردن سرم بر نیزه در شهرها می باشد . پس آن ها را واگذار "اذ الاغلال في أعناقهم و السلاسل يسحبون ؛ (8) در آن هنگام كه غل و زنجيرها بر گردن آنان قرار گرفته و آن ها را مى‏كشند" . (9)

  منهال ابن عمرو گوید : سر مبارک را در دمشق بر نیزه دیدم که آیات سوره کهف تا : "ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقیم کانوا من آیاتنا عجبا" تلاوت می کرد و در این جا به آشکاری تمام فرمود: عجیب تر از اصحاب کهف قتل من و بر نیزه کردن سرم می باشد. (10) و وقتی یزید در پی اعتراض سفیر روم به ظلم رفته بر اباعبدالله، دستور به کشتن او داد، سر مبارک با صدای بلند فرمود: "لا حول و لا قوه الا بالله" . (11) غالب این روایات معتبرند و نقل آن ها بلامانع است.

  تلاوت قرآن هم توسط سر بریده امام حسین (ع)، عجیب و محال و دور از باور نیست؛ زیرا امام حجت الهی و بنده خاص خدا بود که مظلومانه به شهادت رسید و خدا برای نشان دادن آیت بودن او و ظالم بودن دشمنانش این کرامت را به او عطا فرمود.(12) چنانکه دیگر آیات و معجزات و نشانه های الهی نظیر حیات مجدد اصحاب کهف پس از 309 سال، زنده کردن مردگان توسط حضرت عیسی (ع) و زنده شدن عزیر نبی پس از صد سال و نظائر آن عجیب و محال و دور از باور نیست.

  موفق باشید ...

  پی نوشت ها______________________________________________ _
  1. کهف (18) ، آیه 9.
  2. الارشاد، شیخ مفید، ج 2، ص 116، کنگره شیخ مفید.
  3. مقتل الحسین ، مقرم، ص 332.
  4. شعراء (26) ، آیه 227.
  5. مناقب، ابن ‏شهراشوب ، ج 2 ، ص 188.
  6. بقره(2) ، آیه 137.
  7. اسرار الشهادة ، ص 488.
  8. غافر (40) ، آیه 71.
  9. شرح قصيدة ابي‏فراس ،ص 148.
  10. خصائص سيوطي ، ج 2 ، ص 127.
  11. مقتل العوالم ، ص 151.
  12. اقتباس از پایگاه پاسخگو، مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی.  باتشکر از تمامی زحمات شما
  اجر شما نزد ابا عبدالله ان شاءالله
  التماس دعا

  تصویر قشنگی است که در صحنه ی محشرما دور حسینیم و بهشت است که مات است


 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
  نوشته
  1,754
  حضور
  39 روز 22 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4460

  راهنما جمعبندی بحث قرائت قرآن توسط سر مبارک امام حسین (ع)
  بنام خدا

  سلام و ادب

  سؤال:

  آیا سر مبارک امام حسین (ع) پس از قطع شدن به تلاوت قرآن پرداخته است؟

  پاسخ و جمعبندی:

  بر اساس نقل مورخان و محدثان‌، سر مبارک امام حسین‌ آیاتی از سوره کهف و بعض آیات دیگر را به مناسبت بعد از شهادت و بر بالای نیزه و در جاهای دیگر تلاوت کرده اند.
  در روایتی از زید بن ارقم آمده است‌: سر مبارک حضرت امام حسین‌ را بر نیزه در کوفه در حال خواندن آیات قرآن دیدم: «اَم حَسِبت‌َ اَن‌َّ اَصحـَب‌َ الکَهف‌ِ والرَّقیم‌ِ کانوا مِن ءایـَتِنا عَجَبـا ؛ (1) آیا گمان کردی اصحاب کهف و رقیم از آیات عجیب ما بودند؟ ». موی بر تنم راست شد و گفتم‌. این ماجرا عجیب‌تر از جریان اصحاب کهف است‌. (2) در نقل دیگری آمده: وقتی راس و سر مبارک را در جایگاهی که در صیارفه برایش معین کرده بودند، نهادند، چون آن جا در اثر ازدحام جمعیت و عبور و مرور شلوغ بود، سر مبارک برای متوجه ساختن مردم ابتدا به صدای بلند گلو صاف کرد به گونه ای که همه به تعجب به نظاره سر نشستند و سر مبارک به تلاوت آیات سوره کهف پرداخت و تا : "انهم فتیه آمنوا بربهم فزدناهم هدی و لا نزد الظالمین الا ضلالا" تلاوت کرد. (3) سر مبارک را بر چوبی نصب کرده و مردم به نوری که از سر به آسمان ساطع بود، نگاه می کردند که این آیه را تلاوت فرمود: "و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون" (4) (5) همچنین سلمه بن کهیل از سر مبارک شنید که بر نیزه می خواند: "فسیکفیکهم الله و هو السمیع العلیم" (6) (7)

  ابن وکیده گوید : از سر مبارک شنیدم که سوره کهف را می خواند. شک کردم که صدا از سر هست یا از جای دیگر که ناگاه سر مبارک تلاوت را ترک کرد و متوجه من شد و فرمود: ای فرزند وکیده ! مگر نمی دانی که ما امامان زنده و نزد پروردگارمان روزی خوریم. با شنیدن این کلام او تصمیم می گیرد سر را دزدیده و دفن کند که سر مبارک به او می فرماید: ای فرزند وکیده ! تو را به این تصمیم راهی نیست و اقدام آنان در ریختن خون من نزد خدا عظیم تر از بردن سرم بر نیزه در شهرها می باشد . پس آن ها را واگذار "اذ الاغلال في أعناقهم و السلاسل يسحبون ؛ (8) در آن هنگام كه غل و زنجيرها بر گردن آنان قرار گرفته و آن ها را مى‏ كشند" . (9) منهال ابن عمرو گوید : سر مبارک را در دمشق بر نیزه دیدم که آیات سوره کهف تا : "ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقیم کانوا من آیاتنا عجبا" تلاوت می کرد و در این جا به آشکاری تمام فرمود: عجیب تر از اصحاب کهف قتل من و بر نیزه کردن سرم می باشد. (10) و وقتی یزید در پی اعتراض سفیر روم به ظلم رفته بر اباعبدالله، دستور به کشتن او داد، سر مبارک با صدای بلند فرمود: "لا حول و لا قوه الا بالله" . (11) غالب این روایات معتبرند و نقل آن ها بلامانع است.

  تلاوت قرآن هم توسط سر بریده امام حسین (ع)، عجیب و محال و دور از باور نیست؛ زیرا امام حجت الهی و بنده خاص خدا بود که مظلومانه به شهادت رسید و خدا برای نشان دادن آیت بودن او و ظالم بودن دشمنانش این کرامت را به او عطا فرمود.(12) چنانکه دیگر آیات و معجزات و نشانه های الهی نظیر حیات مجدد اصحاب کهف پس از 309 سال، زنده کردن مردگان توسط حضرت عیسی (ع) و زنده شدن عزیر نبی پس از صد سال و نظائر آن عجیب و محال و دور از باور نیست.

  در تکمیل بحث گفتنی است: با قطع سر از بدن تا چند لحظه فعالیت قلب ادامه داشته و بدلیل جریان خون در بدن، ظاهراً حیات بدن بطور کامل منقطع نمی شود لکن، سر انسان دیگر حیاتی ندارد.

  موفق باشید ...

  پی نوشت ها______________________________________________ _
  1. کهف (18) ، آیه 9.
  2. الارشاد، شیخ مفید، ج 2، ص 116، کنگره شیخ مفید.
  3. مقتل الحسین ، مقرم، ص 332.
  4. شعراء (26) ، آیه 227.
  5. مناقب، ابن ‏شهراشوب ، ج 2 ، ص 188.
  6. بقره(2) ، آیه 137.
  7. اسرار الشهادة ، ص 488.
  8. غافر (40) ، آیه 71.
  9. شرح قصيدة ابي‏فراس ،ص 148.
  10. خصائص سيوطي ، ج 2 ، ص 127.
  11. مقتل العوالم ، ص 151.
  12. اقتباس از پایگاه پاسخگو، مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی.

  بنام حضرت دوست

  به نهضت چراغ - گفتمان مطالبه گری بپیوندید:

  https://t.me/joinchat/Buq-VhIIic_yBZ_7UdLCgA

  با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

  https://telegram.me/smashkor


 14. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود