صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لطفا درباره دیگران زود قضاوت نکنیم

نوشته
    771
    حضور
    5 روز 2 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3082

لطفا درباره دیگران زود قضاوت نکنیم

یک ناراحتی دارم از گشت ارشاد و بعضی دوستان اینجا

اون هم این هست که از ظاهر ادم ها درباره باطن قضاوت میکنند

میخوام بگم شاید خیلی ها باشند واقعا راه صحیح و درست ایمان نمیدونند یا تو خونواده هایی بزرگ شدن که براشون ایمان مهم نبوده

بیاییم ما با نرم خویی و ادب و سخن خوش با دیگران ان ها رو به خودمون جذب کنیم

نه با تندروی و اخلاق بد

نمونه زیادش در قران زمانی که حضرت موسی به سمت فرعون رفت خداوند بهش فرمایش کرد که با نرم خویی و خوش زبانی باهاش صحبت کنه

بیاییم یاد بگیریم زود درباره دیگران قضاوت نکنیم

هدف ما جذب ادم ها به دین اسلام هست نه دور کردن ادم ها

پیامبر مهربان بودن

حالا میخوام نظر شما دوستان درباره این موضوع بدونم ؟؟؟؟؟

2. صلوات ها 23

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58340

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عامل

5. صلوات ها 14

علاقه
    حب الحسین(ع)
    نوشته
    1,238
    حضور
    30 روز 19 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    4483

سلام خدمت شما دوست عزیز

این سوال رو میشه در دو بخش مطرح کرد:

الف)
    قضاوت از روی ظاهر
    برخی افراد، ظاهربین اند، یعنی به محض مشاهده ظاهر کسی یا چیزی، بلافاصله در مورد خوب یا بد بودن آن قضاوت می کنند. این حالت سطحی نگری نه تنها در شان انسان مؤمن نیست، بلکه حتی در شان یک فرد عاقل هم نیست! خداوند درباره قضاوت زود هنگام می فرماید: «
    یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا وَ لا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً أَ یُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحیم»(حجرات/ 12)؛ اى کسانى که ایمان آورده‌‏اید! از بسیارى از گمان‌ها بپرهیزید، چرا که بعضى از گمان‌ها گناه است و هرگز (در کار دیگران) تجسّس نکنید و هیچ‌یک از شما دیگرى را غیبت نکند، آیا کسى از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده خود را بخورد؟! (به یقین) همه شما از این امر کراهت دارید تقواى الهى پیشه کنید که خداوند توبه‌‏پذیر و مهربان است!

امام صادق(علیه السلام) نیز در قالب موعظه به عبدالله بن جندب می فرماید: «
    طوبی لمن جعل بصره فی قلبه و لم یجعل بصره فی عینه. لاتنظروا فی عیوب الناس کالارباب و انظروا فی عیوبکم کهیئة العبید. انما الناس رجلان مبتلی و معافی فارحموا المبتلی و احمدوا الله علی العافیه»(بحارالانوار، ج 78، ص 284)؛ خوشا به حال آن کسی که بینش یا بینایی اش در دلش باشد نه در چشمش! در عیوب مردم مانند ارباب نظر نیافکنید، بلکه به جای آن در عیوب خود مانند یک بنده نگاه کنید! مردم دو دسته اند، گروهی مبتلا به مشکل و مریضی و گروهی در عافیت، به مبتلایان ترحم کرده و بر عافیت حمد الهی را به جا آورید.

البته یک نکته رو نباید فراموش کرد که قضاوت نکردن از روی ظاهر به این معنا نیست که انسان به مظاهر دینی و عرفی بی توجه باشه، به عبارت دیگه اعتقاد انسان به چیزی مستلزم اجرای قوانین و لوازم اون اعتقاد هم هست. مثلا کسی که خود رو معتقد به اسلام میدونه نباید حجاب رو که ضروری دین اسلامه کنار بذاره! تا جایی که شخصی نزد امام صادق (علیه السلام) رفت و گفت مرجئه چنین اعتقاداتی دارند. امام صادق(علیه السلام) فرمودند ایمان یک ادعا است در حالی که کفر یک اعتراف است. وقتی کسی ادعای ایمان می کند، باید شاهد بیاورد و ایمان بدون عمل، ادعای بدون شاهد است و عمل است که نشانه ایمان است.(اصول کافی، ج3، ص66)

ادامه دارد...

7. صلوات ها 23

علاقه
    حب الحسین(ع)
    نوشته
    1,238
    حضور
    30 روز 19 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    4483

ب) شیوه امر به معروف

قبل از بحث شیوه امر به معروف بد نیست به اهمیت اون هم بپردازیم!
    در همین راستا حضرت امام محمد باقر(علیه السلام) مي فرمايد: «
    ان الامر بالمعروف و النهي عن المنكر فريضه عظيم بها تقام الفرائض ...» ‌(وسائل الشيعه، ج11، ص395) يعني امر به معروف و نهي از منكر واجب عظيم و بزرگي است كه پابرجايي ساير واجبات به آن بستگي دارد. تا جایی که خداوند متعال جامعه اسلامی را به دلیل امر به معروف و نهی از منکر بهترین امت معرفی می کند: "كنتم خير امه اخرجت للناس تامرون بالمعروف و تنهون عن المنكر و تؤمنون بالله".‌(آل عمران- 110)؛ شما بهترين امتي بوديد كه به سود انسان‌ها آفريده شده اند؛ چه اينكه امر به معروف و نهي از منكر مي‌كنيد و به خدا ايمان داريد. و همچنین قرآن به دلیل اهمیت این کار می فرماید باید همیشه گروهی از شما امر به معروف و نهی از منکر کنند: "ولتكن منكم امه يدعون الي الخير و يامرون بالمعروف و ينهون عن المنكر و اولئك هم المفلحون"‌(آل عمران- 104)؛ بايد از ميان شما، جمعي دعوت به نيكي، و امر به معروف و نهي از منكر كنند. و آنها همان رستگارانند.‌ از اینجا روشن میشود امر به معروف علاوه بر اینکه امری همگانی است، تا حدودی به عهده حکومت هم هست. حتی پیامبر(صلی الله علیه و آله) در مورد آمرین به معروف و ناهیان از منکر می فرماید: آيا شما را از كساني خبر دهم كه نه انبيا و نه شهدا هستند ولي مردم(انبيا و شهدا) به مقام و مرتبت و جايگاه آنان در پيش خدا كه بر منبرهايي از نور هستند غبطه مي خورند؟ اینان مردم را عاشق خدا میکنند!( مستدرك الوسائل، ج2، ص182) نکته جالب در این روایت اینست که پیامبر(صلی الله علیه و آله) می فرماید مردم را عاشق خدا میکنند! یعنی باید طوری دین را به دیگران انتقال داد که عاشق دین و خدا بشوند، نه اینکه با عمل ما از دین منزجر بشوند! بنابراین روش امر به معروف و نهی از منکر بسیار مهم است. گاهی با ایجاد محبت میتوان زندگی انسانی را تغییر داد! یعنی ابتدا لطف و محبت، بعدا امر و نهی! در روایت آمده است که مردی شامی به امام حسن مجتبی(علیه السلام) جسارت کرد، حضرت او را به منزل برد و چنان مورد تفقد قرار داد که او از حرف های خود شرمنده شد. از طرفی عمل امام(علیه السلام) باعث هدایت شخص شامی شد.

عالم آن کس بود که بد نکند
    نه بگوید به خلق و خود نکند

حتی گاهی امر به معروف میتواند در قالب طنز باشد! مثلا روزی بهلول وارد مجلس هارون شد، چون هارون در مجلس حضور نداشت بهلول جای هارون نشست، خادمان او را از آنجا بلند کردند و کتک زدند. همین که هارون وارد مجلس شد، به او گفت: من چند دقیقه جای تو نشستم، کتک خوردم، وای به حال تو که عمری در جای اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) نشسته ای. او با این طنز به هارون گفت: راه تو باطل و حکومت تو غصبی است. در هر حال بهترین روش برای امر به معروف زبان نرم و لین است. به همین دلیل پیامبر(صلی الله علیه و آله) توانست بسیاری از انسانها را هدایت کند و خداوند در شان ایشان فرمود: ای پیامبر(صلی الله علیه و آله) به خاطر برخورداری از رحمت خداوند، در برابر آنان نرم شدی و اگر خشن و سنگ دل بودی، از اطراف تو پراکنده می شدند.(آل عمران/159 (

البته در برخی موارد نادر که شخص میخواهد در جامعه فسق و فجور را نشر داده و باعث گمراهی دیگران شود، و با زبان نرم و تذکر هم کار خود را ترک نکند، حاکم جامعه حق دارد با او برخورد فیزیکی هم بکند. چرا که علنی شدن گناه در جامعه توابع جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت...

9. صلوات ها 21

علاقه
    تفکر
    نوشته
    1,131
    حضور
    58 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    2211

سلام ...
    موضوع خوبی هست ...

یکی از چیزهایی که من یادگرفتم دقیقا همین مساله هست ...
    اینکه بتونم مستقل از " اعتقادات " " ظاهر " و خیلی چیزهای دیگه پی به انسانیت طرف ببرم .

واقعا باید عینک بخصوصی بر رویه چشمها زد تا بتونیم آدمها رو درست و منطقی محک بزنیم . البته این محک 100 درصد نیست و با خطاهای زیادی هم همراه هست . ولی باز از هیچی بهتر هست .

* مثلا مردهای رک و روراست ... ریشهاشون رو با تیغ میزنند یا اینکه کاملا ریش میزارند ... مثلا مردهایی که ته ریش دارند پیچیده تر هستند .
    * مثلا ترکها به علت اینکه در همه چیزی اغراق میکنند راحت میشه شناختشون ... چون یا کلاه بردار میشن .... یا عارف میشن ... یا انسان خیلی خوبی میشن ... یا انسان خیلی بدی میشن .... به هر حال در درون چیزی اغراق میکنند .
    * مثلا آدمهای خجالتی معمولا تخیل بسیار قوی دارند .
    * مثلا آدمهایی که باهوش هستند پیشونی بلندی دارند . و انگشتان بلندی هم دارند .
    * مثلا کسی که داره دروغ میگه نمیتونه تو چشمات نگاه کنه ... معمولا سرش رو میندازه پائین یا از نگاههات فرار میکنه ... معمولا بحث رو بسط نمیده و از بسط دادن موضوع فاصله میگیره چون نمیتونه همه اون موارد رو یادش بمونه .
    * مثلا نگهبانها میدونند که اگر کسی با لبخند بهشون نزدیک بشه ... یه ریگی به کفش دارند ... ولی کسی که مشگلی نداره ... اگر ازش پرسیده بشه داری کجا میری اعصابش خورد میشه و یه جواب سر بالا میدن ... بنابراین اگر جواب سربالا بشنون ... به شخص اعتماد میکنند .
    * مثلا در درون فرودگاهها نیروهایی هستند که تنها به آدمها نگاه میکنند ... آدمهایی که میخوان کارشکنی خاصی انجام بدن ... معمولا صورتهاشون سرخ میشه ... آشفته میشن ... نمیتونن تمرکز کنند و ...
    و خیلی چیزهای دیگه ...

بنابراین به نظره من اینی که انسان واقعا بفهمه در درون یک رابطه ...

واقعا منظور طرف چی هست ....
    قصدش چی هست ...
    از اون حرف میخواد چه نتیجه ای بگیره ...
    و ... مهم هست .

به نظره من همه ما انسانها در حال قضاوت کردن آدمها هستیم و نمیتونیم جلویه این کارمون رو بگیریم ... ولی اگر روشها رو یاد بگیریم میتونیم برداشتهایی درست تر و منطقی تر انجام بدیم .

11. صلوات ها 6

علاقه
    یکی دوتا نیستند :)
    نوشته
    4,260
    حضور
    138 روز 6 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    57
    گالری
    1774
    صلوات
    14134

نقل قول نوشته اصلی توسط مارینر نمایش پست ها
    به نظره من همه ما انسانها در حال قضاوت کردن آدمها هستیم و نمیتونیم جلویه این کارمون رو بگیریم ... ولی اگر روشها رو یاد بگیریم میتونیم برداشتهایی درست تر و منطقی تر انجام بدیم .
    یکی از این روشها را امام صادق علیه السلام اینطور فرمودند:
    اگر عملی را در یک مسلمان دیدیم و در ظاهر خوب نیست هفتاد توجیه بکن تا سوء ظن در تو برطرف شود.

سوء ظن میتواند سرچشمه گوشه گیری و عداوتها در اجتماع باشد.و همچنین موجب درگیری روانی شخص با خودش بشود چون به همه مسائل بدبین می شود.

دیگران را مورد قضاوت قرار ندهیم و یک مسئله شخصی را تعمیم ندهیم .

در حقیقت باید از خودمان شروع کنیم و زمینه را برای بد قضاوت شدن فراهم نکنیم.

13. صلوات ها 16

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,401
    حضور
    77 روز 7 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6570

سلام...
    من با این موضوع که نباید از روی ظاهر قضاوت کرد موافقم
    ولی چرا خود اون شخص کاری میکنه که بقیه بهش گمان بد ببرن؟؟؟

مثلا درباره حجاب و اعتقاد،خودم خیلیا رو دیدم که وضع ظاهرش جالب نیس ولی باطن برعکسه ...
    اما در مورد این ادمام می مونم چرا اینجورین؟؟ اگه اون چیزایی که تو دلته رو باور داری چرا عمل نمیکنی و تو رفتارت نشون نمیدی
    اگه نداری چطور میتونی انقدر با اطمینان ازشون حرف بزنی؟؟؟ به نظرم اینا همیشه یه درگیری فکری باخودشون اعتقاداتشون دارن!
    اینها تمایل به خوبی دارن ولی تحت تاثیر جامعه نمیتونن رفتارشونو عوض کنن!

یه مسئله دیگه م هست گاهی میبینی طرف ظاهرش بده باطنش به چیزایی اعتقاد داره به قول خودش دلش پاکه ولی بیشتر آشنامیشی میفهمی کلااااا یه رفتارایی کرده که بااون اعتقادا در تضاده من تو کار اینام موندم!! اینا هم خدارو میخوان هم خرما رو...

البته از بحث اصلی دور شدم ولی همیشه با خودم میگم اصلا من چرا باید کاری کنم که کسی قضاوت نادرستی دربارم کنه؟؟؟

ولی خب خیلی جاهام افراد قبل از شناخت صحیح برچسب میزنن مخصوصا تو نت مخصوصا سایتای مذهبی!!!!!!!!

به هرحال به نظر من یه راه حل ساده داره

اول هرکسی باید مراقب حرکات رفتارو حرفاش باشه و بعد از بقیه برنجه چرا دربارش قضاوت نادرستی کردن!!

دوم باز خودش باید مراقب باشه در مورد کسی قضاوت نادرستی نکنه تا بازخورد رفتارش به خودش برنگرده

بنابراین فقط کافیه هرکسی مراقب اعمال و افکار خودش باشه

یا به زبان ساده تر اگه میخوای قضاوتت نکنن خب قضاوت نکن!!!!!!

ویرایش توسط ترگل : ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ در ساعت ۱۱:۳۴

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ و اُفــوِّضُ أمری إلَی الله إنّ ✿الله✿ بصیــــــــرٌ بالعباد Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
    {。^◕‿◕^。}

15. صلوات ها 13

علاقه
    یکی دوتا نیستند :)
    نوشته
    4,260
    حضور
    138 روز 6 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    57
    گالری
    1774
    صلوات
    14134

17. صلوات ها 14

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,201
    حضور
    144 روز 19 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3160
    صلوات
    44224

نقل قول نوشته اصلی توسط Farzandeh-Shahid نمایش پست ها
    یک ناراحتی دارم از گشت ارشاد و بعضی دوستان اینجا

اون هم این هست که از ظاهر ادم ها درباره باطن قضاوت میکنند

میخوام بگم شاید خیلی ها باشند واقعا راه صحیح و درست ایمان نمیدونند یا تو خونواده هایی بزرگ شدن که براشون ایمان مهم نبوده

بیاییم ما با نرم خویی و ادب و سخن خوش با دیگران ان ها رو به خودمون جذب کنیم

نه با تندروی و اخلاق بد

نمونه زیادش در قران زمانی که حضرت موسی به سمت فرعون رفت خداوند بهش فرمایش کرد که با نرم خویی و خوش زبانی باهاش صحبت کنه

بیاییم یاد بگیریم زود درباره دیگران قضاوت نکنیم

هدف ما جذب ادم ها به دین اسلام هست نه دور کردن ادم ها

پیامبر مهربان بودن

حالا میخوام نظر شما دوستان درباره این موضوع بدونم ؟؟؟؟؟

با سلام

چند نکته رو اشاره کنم

اینکه ظاهر و باطن باید در راستای هم باشند و هستند شکی نیست ( مکمل هم )

یعنی کسی که اگاه هست و مومن نباید ظاهرش طوری باشد که دیگران قضاوتی نادرست کنند.
    .

در مورد دیگران ما حق قضاوت نداریم بر حسب ظاهر . اگر مطمئن به امری شدیم در صورت محیا بودن شرایط وظیفه داریم امر به معروف کنیم

کلا یه امر نسبی هست

یعنی کسی که ظاهرش اراسته باشد ===> ممکن هست بر حسب ریا یا خودنمایی باشد و برعکس

کسی که ظاهرش نا رااسته هست و منجر می شود دیگران قضاوت نادرستی کنند ===> ممکن هست بر حسب نا اگاهی یا پارامتر های دیگر باشد و برعس

نتیجه گیری :

ظاهر و باطن باید در راستای یک هدف و در یک مسیر باشند
    کار ما قضاوت بر حسب ظاهر نیست
    اگر مطمئن به امری شدیم و ممکن هست برادر مسلمانی را به بیراهه بکشد وظیفه داریم در صورت محیا بودن شرایط امر و نهی کنیم
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

19. صلوات ها 11

نوشته
    771
    حضور
    5 روز 2 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3082

نقل قول نوشته اصلی توسط مارینر نمایش پست ها
    سلام ...
    .

افرین دقیقا

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری