جمع بندی خدایا اسمم را تغییر مده ؟؟!!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خدایا اسمم را تغییر مده ؟؟!!

سلام

در کتاب کافی در سه خبر این مطلب امده :

رب لا تبدل اسمي :

علي بن محمد رفعه، عن أبي عبدالله (عليه السلام) قال: إذا كان النصف من شعبان فصل أربع ركعات تقرء في كل ركعة الحمد وقل هو الله أحد مائة مرة فإذا فرغت فقل: " اللهم إني إليك فقير وإني عائذ بك ومنك خائف وبك مستجير، رب لا تبدل اسمي رب لا تغير جسمى، رب لا تجهد بلائي أعوذ بعفوك من عقابك وأعوذ برضاك من سخطك وأعوذ برحمتك من عذابك وأعوذ بك منك جل ثناؤك أنت كما أثنيت على نفسك وفوق ما يقول القائلون

اللهم إني إعوذبك من أن تبدل اسمي أو تغير جسمى أو تزيل نعمتك عني، اللهم كرمني بالتقوى وجملني بالنعم واغمرني بالعافية وارزقني شكر العافية.

وكلما انتهيت إلى باب الكعبة فصل على النبي صلى الله عليه وآله و تقول فيما بين الركن اليماني والحجر الاسود: " ربنا آتنا في الدنيا حسنة وفي الآخرة حسنة وقنا عذاب النار " وقل في الطواف: " اللهم إني إليك فقير وإني خائف مستجير فلا تغير جسمي ولا تبدل اسمي ".

آیا مقصود نوشتن اسم از زمره سعدا در زمره اشقیاست وتغییر سرنوشت ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
منظور از این عبارت را به دو شکل می توان گفت:
1. اگر اسم من در ظاهر مثلا محسن باشد و در باطن خدایی نکرده بدکار باشم در روز قيامت اين اسم از من گرفته مي شود...
يعني در روز قيامت وقتيکه عده اي جسمهايشان تغيير مي کند مسلما اسمها هم همان اسمها باقي نمي ماند و تبديل به اسمهائي ديگر مي شود زيرا آنجا " يوم تبلي السرائر " است يعني رازهاي درون آشکار مي شود و باطن هرکسي ظاهر مي شود ...
لذا در این عبارت از دعا مي خوانيم " اللهم لا تبدل اسمي و لا تغير جسمي "
يعني خدايا اسم مرا تبديل به اسمي ديگر نکن و جسمم را تغيير نده ...

2. اینکه یعنی خدایا نامم را از زمره موحدان عوض مکن. تغییر اسم و عوض کردن اسم از این دسته افراد منظور است.

با سلام

شب نيمه شعبان بعد از شب قدر از بزرگ ترين ومهم ترين شب ها در اسلام شمرده شده است . شبي است که توبه و استغفار ، تلاوت قرآن ،خواندن نماز، دعا و مناجات با خدا و احيا و شب زنده داري آن سفارش شده است . علاوه براين اعمال ، برخي از مهم ترين اعمال شب نيمه شعبان عبارت است از :
1- زيارت امام حسين عليه السلام .
2- چهار رکعت نماز ، بعد از هر دو رکعت تشهد و سلام گفته مي شود . در هر رکعت بعد از خواندن حمد ، ده مرتبه سوره قل هو الله احد خوانده شود . و بعد از نمازاين دعا خوانده شود:
اللَّهُمَّ إِنِّي إِلَيْكَ فَقِيرٌ وَ إِنِّي عَائِذٌ بِكَ وَ مِنْكَ خَائِفٌ وَ بِكَ مُسْتَجِيرٌ .رَبِّ لَا تُبَدِّلِ اسْمِي. رَبِّ لَا تُغَيِّرْ جِسْمِي .رَبِّ لَا تُجْهِدْ بَلَائِي .أَعُوذُ بِعَفْوِكَ مِنْ عِقَابِكَ وَ أَعُوذُ بِرِضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ وَ أَعُوذُ بِرَحْمَتِكَ مِنْ عَذَابِكَ وَ أَعُوذُ بِكَ مِنْكَ .جَلَّ ثَنَاؤُكَ .أَنْتَ كَمَا أَثْنَيْتَ عَلَى نَفْسِكَ وَ فَوْقَ مَا يَقُولُ الْقَائِلُون‏
3- نماز جعفر طيار به همان کيفيتي که در مفاتيح الجنان آمده است .
4- دو رکعت نماز به اين کيفيت که ، پيش از خواندن نماز عشا غسل کند ، لباس نظيف و پاکيزه بپوشد ، به نماز بايستد، در رکعت اول بعد از حمد سه آيه اول سوره بقره ، بعد از آن آيت الکرسي، سپس سه آيه آخر سوره بقره را بخواند. در رکعت دوم بعد از حمد ، هر يک از سوره هاي ناس و فلق و توحيد را هفت مرتبه بخواند .
5- خواندن چهار رکعت نماز به شرح زير مستحب است :
بعد از هر دو رکعت تشهد و سلام گفته مي شود. در رکعت اول بعد حمد ، سوره يس . در رکعت دوم بعد از حمد سوره حم دخان . در سوم بعد از حمد الم سجده . در رکعت چهارم بعد از حمد سوره ملک خوانده شود .
6- يکصد رکعت نماز ، بعد از هر دو رکعت تشهد و سلام گفته مي شود.در هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه سوره توحيد خوانده شود

پرسش:
منظور از رب لا تبدل اسمي در روایات چیست؟ آیا مقصود نوشتن اسم از زمره سعدا در زمره اشقیاست و تغییر سرنوشت است ؟

پاسخ:
منظور از این عبارت را به دو شکل می توان گفت:
1. اگر اسم من در ظاهر مثلا محسن باشد و در باطن خدایی نکرده بدکار باشم در روز قيامت اين اسم از من گرفته مي شود...
يعني در روز قيامت وقتي که عده اي جسمهايشان تغيير مي کند مسلما اسمها هم همان اسمها باقي نمي ماند و تبديل به اسمهائي ديگر مي شود زيرا آنجا " يوم تبلي السرائر " است يعني رازهاي درون آشکار مي شود و باطن هرکسي ظاهر مي شود ...
لذا در این عبارت از دعا مي خوانيم " اللهم لا تبدل اسمي و لا تغير جسمي "
يعني خدايا اسم مرا تبديل به اسمي ديگر نکن و جسمم را تغيير نده ...

2. اینکه یعنی خدایا نامم را از زمره موحدان عوض مکن. تغییر اسم و عوض کردن اسم از این دسته افراد منظور است.

موضوع قفل شده است