مشکلات دوستی

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشکلات دوستی

سلام خسته نباشید.
سعید هستم 14 سالمه به تازگی دوستی برای خود پیدا کردم که برخلاف خودم اصلا به نماز و احکام دین پایبند نبود ولی الان با تلاش هایی که کردم خیلی تاثیر گذار بودم و تغییراتی زیادی کرده.
من با هدف اینکه یک دوستی بسیار صمیمی و خوب با او داشته باشم شروع دوستی با او کردم تا حدودی هم موفق بودیم بسیار دوستی متفاوتی داریم یا همدیگه به مسجد رفته ایم من اورا نماز خوان کرده ام و دارم تلاش میکنم که به پایگاه بسیج بیاورمش بسیار مراقب هم هستیم اگر دعوایی بشود همدیگر را کمک میکنیم و ...
ولی مشکل من این است که من میخواهم دوستی مان را بیشتر متفاوت کنم و بهتر شود چون نمیخواهم این دوستی هم مانند دوستی های قبلیم به هم بریزه و مشکلم در حال حاضر:
شوخی ها و مسقره بازی های نابه جا او است بعضی وقت ها شوخی هایی نابه جایی میکند که واقعا ازش سرد میشوم میخواستم بدونم در دوستی شوخی جایی دارد؟ و تا چه حد؟ یک راه حل بهم بدهید اگر مسقره بازی های او همینطور پیش برود این دوستی که منجر به نماز خواندن او شده است بهم میریزد بهم بگویید چه رفتاری باهاش داشته باشم یا چی بهش بگویم.
در راه نماز خوان کردن او هم بهم کمک کنید چه کار هایی باید انجام بدهم. خیلی کار های مفیدی انجام دادم تاثیر هم داشتند الان هم فک کنم داره میخونه نمازشو چیکار کنم که ادامه پیدا کنه نماز خوندنش و قطع نشه (یکی از مشکلات او این هست که خانواده اش ماهواره دارند)
بگویید چه کار هایی بکنیم که دوستیمان بسیار قوی و صمیمی شود.
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

با عرض سلام و ادب و احترام
امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد.

saeed123;773115 نوشت:
شوخی ها و مسقره بازی های نابه جا او است بعضی وقت ها شوخی هایی نابه جایی میکند که واقعا ازش سرد میشوم میخواستم بدونم در دوستی شوخی جایی دارد؟ و تا چه حد؟ یک راه حل بهم بدهید اگر مسقره بازی های او همینطور پیش برود این دوستی که منجر به نماز خواندن او شده است بهم میریزد بهم بگویید چه رفتاری باهاش داشته باشم یا چی بهش بگویم.

سن شما سن حساسی است و باید دقت لازم را در زمینه های مختلف از جمله دوستیهای خود داشته باشید
خیلی خوب است که توانسته اید دوست خود را نماز خوان نمایید ولی قبل از آن باید ابتدا به فکر حفظ خود باشید لذا خیلی دقت نمایید که خود تاثیر منفی نپذیرید چرا که انسان ابتدا باید به فکر اصلاح خود باشد و سپس به فکر هدایت و اصلاح دیگران.
البته دقت نمایید شرط ادامه دوستی ها ،تاثیر منفی نپذرفتن شما می باشد
شوخی یکی از ابزارهای شادی بخشی به خود و دیگران می باشد و در دوستی ها نیز بسیار مفید می باشد و سبب پایداری آنها می شود البته شوخی هایی که همراه با تمسخر و ناراحت کردن دیگران نباشد.و حفظ احترام دوست مقابل صورت پذیرد.

saeed123;773115 نوشت:
در راه نماز خوان کردن او هم بهم کمک کنید چه کار هایی باید انجام بدهم. خیلی کار های مفیدی انجام دادم تاثیر هم داشتند الان هم فک کنم داره میخونه نمازشو چیکار کنم که ادامه پیدا کنه نماز خوندنش و قطع نشه (یکی از مشکلات او این هست که خانواده اش ماهواره دارند)
بگویید چه کار هایی بکنیم که دوستیمان بسیار قوی و صمیمی شود.
ممنون

سعی کنید با او مدارا نمایید و با محبت و مهربانی روی او تاثیر گذارید . سعی نمایید کمتر او را نصیحت نمایید و بیشتر او را تشویق نمایید وِیژگیهای خوب او را بزرگ نمایید.
رفتن و آمد خودتون رو به مکانهای و اردوهای مذهبی بیشتر نمایید کتب خاطرات علما و شهدا را به ایشان معرفی نمایید و مقداری از آن نکاتی را که خوب تشخیص می دهید را برای او بخوانید البته سعی نمایید حتی المقدور به صورت غیر مستقیم روی ایشان تاثیر گذارید.
از آن مواردی که او لذت می برد و حلال است شروع کنید و به خواسته خود پایان دهید. از مهارتهای جلب محبت و تاثیر گذاری روی دیگران استفاده نمایید که عباتند از:
ادامه دارد...

راههای جلب محبت:

1. آراستگی ظاهر
  2. نرم و ملایم بودن
  3. خود را محترم دانستن و به دیگران احترام گذاشتن
  4. حق شناسی و تشکر از دیگران
  5. آغاز به سلام
  6. گذشت از لغزشهای دیگران
  7. هدیه دادن
  8. اظهار کردن دوستی خود به دیگران
  9. تواضع و فروتنی
  10. به جای عیبجویی از دیگران به اصلاح عیبهای خود پرداختن
  11. سکوت به موقع و حرف زدن به موقع و گوش دادن به موقع
  12. پرهیز از منت گذاشتن
  13. ایمان و عمل صالح
  14. همدردی با دیگران همراه با صداقت نه تظاهر
  15. خوشرویی
  16. کارگشایی و خیر خواهی برای دیگران

مهارتهای اثرگذاری بر دیگران

1. محبت و صمصمیت

2. برخورد با نشاط

3. آغاز مثبت

4. شنونده خوب بودن

5. ارج گذاری

6. رفتار مطلوب

7. هدیه دادن

8. گفتار زیبا

9. تبلیغ عملی

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

بنده یه دوستی دارم میخواستم باهاش دوستیمون خاص باشه یعنی رفیق فاب هم باشیم اما نمیدونم چی شده که وقتی با اونم دستوپام قفل میشه:Moteajeb!:خیلی محدود میشم و اصلا قدرت اختیارمو از دست میدم و زیاد نمیتونم لذت ببرم در حالی که در مقابل سایر دوستام یه شخصیت فعالم
شاید وابسته شدم بهش
نظر شما چیه؟
راه حلش چیه؟

موضوع قفل شده است