صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا انسان و جن معجزه می کنند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  21,952
  حضور
  195 روز 8 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  40
  صلوات
  60625

  اشاره آیا انسان و جن معجزه می کنند؟
  با نام و یاد دوست


  سلام

  یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

  لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:  سلام
  آیا جن و انسان می توانند با قدرت نفس بیماران را به سرعت درمان کنند ؟
  در قرآن آمده است که پیامبران معجزه داشتند مثلا حضرت عیسی(ع) کور را به اذن خدا شفا داده است یا می گویند امام رضا(ع) کور را شفا داده اند. سوالی برایم پیش آمده اگر انسان و جن بتواند مثل حضرت عیسی و امام رضا (ع) با قدرت نفس کسی را درمان کنند ما چه طور بفهمیم عیسی پیامبر است یا امام امام است؟ و چه طور بفهمیم این انسان یا جن که درمان می کنند، پیامبر و امام نیستند؟
  شنیدید می گویند بعضی مرتاض ها قطار را نگه میدارند یا رجبعلی خیاط گفته یک نفر با ریاضت نفس سنگ تبدیل به میوه کرده اما رجب علی خیاط گفته چه کار برای خدا کردی؟  با تشکر

  در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۱۱/۳۰ در ساعت ۱۴:۱۹

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  21,952
  حضور
  195 روز 8 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  40
  صلوات
  60625
  با نام و یاد دوست  آیا انسان و جن معجزه می کنند؟
  کارشناس بحث: استاد صدیق

 4. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,452
  حضور
  64 روز 22 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15534  باسلام و تشکر بابت مشارکت شما.

  پاسخ به این سوال، در گروی تعریف دقیق معجزه است.
  در متون کلامی، معجزه به کار خارق العاده ای که با اراده خدای متعال از شخص مدعی نبوت ظاهر میشود و نشانهه صدق ادعای اوست.(1)

  این کار، برای اینکه معجزه خوانده شود، باید شرایطی چند داشته باشد.
  مهمترین این شرایط عبارتند از:
  الف. عملى است غير عادى و بر خلاف جريان طبيعى عالَم و خارج از توان انسان‏هاى عادى.
  ب. معجزه را نمى‏توان به ديگران آموخت يا مغلوب عوامل ديگر ساخت.
  ج. معجزه همواره با ادّعاى نبوّت و نيز تحدّى همراه است.
  د. معجزه با امر خواسته شده از مدّعى نبوّت مطابقت دارد.(2)


  البته یک سری از کارهای خارق العاده هست که گرچه در دو شرط اول، همانند معجزه است ولی شرط سوم را ندارد. به این کارها، بر اساس نگاه مشهور، کرامت گفته میشود و از سوی اولیا دین و ائمه معصومین(علیهم السلام) انجام میگیرد.(3)
  هرچند برخی اصطلاح معجزه را توسعه داده و آنرا در مورد کارهای خارق العاده امامان نیز به کار میگیرند. در این صورت، معجزه را برای اثبات نبوت و امامت میدانند و کرامت، مخصوص کارهای خارق العاده غیر قابل اموزش سایر اولیای الهی میشود.(4)

  با توجه به تعریف معجزه و شرایطی که برای آن ذکر شد، پاسخ سوال شما مشخص میشود.
  کارهایی که این مرتاضان انجام میدهند شرط دوم به بعد را ندارد؛ زیرا این کارهای خارق العاده، با ریاضت و از طریق آموزش استادان به دست آمده است.
  البته ممکن است کارهای خارق العاده دیگری نیز صورت بگیرد که یک یا چند شرط دیگر را نداشته باشد.


  تفاوت دیگری که این کارهای با معجزه دارد در حیطه و گستره آنهاست.
  سحر، طالع‏بينى و كارهاى شگفت مرتاضان و نوابغ، گونه ‏اى تخصّص و در حوزه‏اى محدود است و كارى است ويژه كه بيرون از قلمرو خود داراى كارايى نيست؛ امّا دامنه اعجاز پيامبران (ع) گسترده است و به موضوعات و امور ويژه محدود نمى‏شود.(5)

  بنابراین، کارهای خارق العاده ای که مرتاضان انجام میدهند را نمیتوان معجزه دانست.

  موفق باشید.


  ــــــــــــــــــــ
  1. مصباح یزدی، اموزش عقائد، درس27، ص220(تهران، چاپ و نشر بین الملل، 1377، چ دوم)
  2.
  كشف المراد، 350(علامه حلی، قم، نشر اسلامی، 1413ق، چ چهارم)
  3.
  همان، ص351
  4. ر.ک: مصباح یزدی، اموزش عقائد، ص222
  5. فرهنگ شیعه، ج1، ص417(قم. زمزم هدایت، 1386. چ دوم)

  آیا انسان و جن معجزه می کنند؟

 5. صلوات


 6. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  229
  حضور
  8 روز 21 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  590  نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
  سلام
  آیا جن و انسان می توانند با قدرت نفس بیماران را به سرعت درمان کنند ؟
  در قرآن آمده است که پیامبران معجزه داشتند مثلا حضرت عیسی(ع) کور را به اذن خدا شفا داده است یا می گویند امام رضا(ع) کور را شفا داده اند. سوالی برایم پیش آمده اگر انسان و جن بتواند مثل حضرت عیسی و امام رضا (ع) با قدرت نفس کسی را درمان کنند
  ما چه طور بفهمیم عیسی پیامبر است یا امام امام است؟ و چه طور بفهمیم این انسان یا جن که درمان می کنند، پیامبر و امام نیستند؟

  شنیدید می گویند بعضی مرتاض ها قطار را نگه میدارند یا رجبعلی خیاط گفته یک نفر با ریاضت نفس سنگ تبدیل به میوه کرده اما رجب علی خیاط گفته چه کار برای خدا کردی؟
  با سلام

  انسان و جن قادر به معجزات و کرامات خاص نیستند.

  جن به جهت نوع خلقتشان سرعت و قدرت خاصی دارند و خیلی کارهای عجیب میتوانند انجام دهند اما معجزه نیست!

  انسان هم میتواند بعد از تمرینات خاص به قدرتهایی باطنی دست یابد اما عملش معجزه نیست!

  منبع قدرت در معجزه یا کرامت، الهی است نه از قدرت خود پیامبر و امام و عارف! در واقع این بزرگواران به مدد روح القدس قادر به این معجزات هستند!

  معجزه و کرامت اولیای الهی از روی نفسانیت و برای کسب شهرت و محبوبیت و... نیست!

  کسی که جلوی چشم مردم اعمال خارق العاده انجام میدهد عملش معجزه نیست و قصدش شهرت و ... است نه تنبّه و افزایش ایمان مردم!

  نکته دیگر اینکه اولیای الهی در هنگام ظهور معجزه و کرامت از ایشان، ناراحت و محزون میشوند اما مرتاضان خوشحال!

  مرتاضان بیشتر سعی شان اینست که خود را به مردم نشان دهند و انواع قدرتها و کارهای خارق العاده از خود بروز دهند تا مردم به آنها توجه کنند اما مردان خدا اینگونه نیستند و در جستجوی عنایت حق اند نه خلق!

  در خود انجام چنین اعمال خارق العاده ای هم فرقهایی دارند مثلا جن و انسان (دارای قدرت باطنی) برخی بیماریها را به مرور درمان میکنند و درمان طول میکشد اما اولیای الهی در یک چشم بهم زدن، بیمار را شفا میدهند! یا جن و انسان توان خلق دریا و کوه و .... را ندارند اما اولیای الهی به مدد روح القدس هر امری برایشان میسر است!

  در هر صورت در مواجهه با چنین افرادی بهتر است از یک عالم موثق و با ایمانی پرسش و تحقیق کنید چون واقعا انسان ممکن است گمراه شود!

  مثلا شیادی بود که برای نشان دادن خود، ذهن افراد را میخواند یا مثل رمالها برخی اسرار زندگی مردم را بیان میکرد یعنی من انسان خاص و عارفی هستم و... در حالیکه این اعمال وی بخاطر قدرتهای باطنی بود که وی کسب کرده بود نه مثل فراست اولیای الهی!

  افراد به طرقی میتوانند ذهن شما را بخوانند : از طریق قدرتهای باطنی مثل تله پاتی، بوسیله جنهای کافر، و عارف هم بمدد نور الهی و صفای دل صاحب فراست است که از باطن انسانها آگاه میشود!

  اما متاسفانه مردم عادی فرق تله پاتی با فراست اولیای الهی را نمیدانند به همین دلیل گول میخورند!

  یک نوع اعمال خارق العاده هم هست که توسط افراد با استفاده از علوم غریبه صورت میگیرد که متاسفانه عده ای نادان(مخالفان عرفان و فلسفه) چنین افرادی را عارف مینامند!!! در حالیکه کرامات علوم غریبه ای با کرامات روح القدسی متفاوت است!

  در کل چهار نوع کرامت وجود دارد: کرامات الهی، کرامات علوم غریبه ای، کرامات شیطانی بوسیله شیاطین جنّی، کرامات نفسانی با قدرتهای باطنی


  پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرمود :اِتَّقوا فِراسَةَ المؤمنِ، فإنّهُ يَنظُرُ بنُورِ اللّه ِ ، ثُمّ قَرَأ : إنَّ فِي ذلكَ لآياتٍ لِلمُتَوَسِّمِينَ قالَ : المُتَفَرِّسِينَ

  بترسيد از درون بينى مؤمن! زيرا كه او با نور خدا مى بيند حضرت سپس آيه «به يقين در اين براى نشانه شناسان نشانه هاست» را تلاوت كرد و فرمود: يعنى افراد با فراست.

  پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : اِحذَرُوا فِراسَةَ المؤمنِ ؛ فإنّه يَنظُرُ بنورِ اللّه ِ ، و يَنطِقُ بتَوفيقِ اللّه ِ از فراست مؤمن بر حذر باشيد! زيرا او با نور خدا مى بيند و با توفيق خدا سخن مى گويد.

  امام صادق عليه السلام :إذا قامَ قائمُ آلِ محمّدٍ عليه السلام حَكَمَ بينَ الناسِ بحُكمِ داودَ لا يَحتاجُ إلى بَيِّنَةٍ ، يُلهِمُهُ اللّه ُ تعالى فَيَحكُمُ بعِلمِهِ ، و يُخبِرُ كلَّ قَومٍ بما استَبطَنوهُ ، و يَعرِفُ وَليَّهُ مِن عَدُوِّهِ بالتَّوَسُّمِ ، قالَ اللّه ُ سُبحانَهُ : إنّ في ذلكَ لاَياتٍ لِلمُتَوَسِّمِينَ

  آن گاه كه قائم آل محمّد قيام كند، به شيوه داورى حضرت داوود، ميان مردم داورى كند و نيازى به گواه نداشته باشد خداوند متعال به او الهام مى فرمايد و لذا بر اساس علم خود قضاوت مى كند و هر قومى را از آنچه نهان داشته اند خبر مى دهد و دوست و دشمن خود را از قيافه آنها مى شناسد. خداوند سبحان مى فرمايد: «به يقين در اين براى نشانه شناسان نشانه هاست

  امام صادق عليه السلام : إنّ في الإمامِ آيةً للمُتَوسِّمِينَ ، و هُو السَّبيلُ المُقيمُ ، يَنظُرُ بنُورِ اللّه ِ ، و يَنطِقُ عنِ اللّه ِ، لا يَعزُبُ علَيهِ (عنه) شيءٌ مِمّا أرادَ
  همانا در امام نشانه اى است براى نشانه شناسان و اوست ايستاده بر سر راه (نشانه اى براى راهنمايى)، با نور خدا مى نگرد و از جانب خدا سخن مى گويد و هيچ چيز از آنچه بخواهد، بر او پوشيده نيست.


  ویرایش توسط حسبنا الله : ۱۳۹۴/۱۰/۲۲ در ساعت ۱۹:۴۸

 7. صلوات ها 2


 8. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  229
  حضور
  8 روز 21 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  590  کتاب نور مجرد : حضرت علاّمه والد قدّس‌اللـه‌نفسه‌ الزّكیه كرارا مى‌فرمودند: مسير أهل توحيد و عرفان با مسيرهاى ديگر از قبيل أهل كشف و كرامات متفاوت است. راه خدا، راه تهذيب و فناست و با راهى كه بعضى دراويش و ديگران پيش گرفته و نفس را تقويت نموده و فربه مى‌كنند، در دو قطب مخالف قرار دارند. رياضت‌ها و مجاهدت‌هاى آنها براى پرواركردن نفس و افزودن به قواى آن است، أمّا أهل توحيد نفس را در زير سنگ‌هاى رياضت و مجاهده آسيا كرده و لِه مى‌نمايند و مُعترف به عجز و نيستى خود مى‌گردند.

  و نيز مى‌فرمودند: مبادا فريفته كسانى شويد كه طىّ‌الأرض و كيميا دارند يا مريض شفا مى‌دهند و إخبار از مغيّبات دارند؛ اينها همه از آثار تقويت نفس است. عيار أفراد را بايد با توحيد و رضا و تسليم در برابر حضرت پروردگار محك زد تا سره از ناسره مشخّص گردد.

  روزى در خدمتشان به بازديد يكى از رفقاى سابق سلوكى ايشان رفتيم و اين آخرين ملاقات والد معظّم با آن رفيق بود. در منزل اين آقا كه مردى صاحب نَفَس و رياضت‌كشيده و رنج‌ديده بود، صحبت‌هاى زيادى شد و دائما با آب و تاب برايمان تعريف ميكرد: فلان مريض را شفا دادم! با يك حبّه قند كه بر آن دعا خوانده بودم، مشكل فلان شخص را حلّ كردم! و چه و چه!


  وقتى بيرون آمديم، علاّمه والد به حقير فرمودند: ايشان فقط مى‌گفت: من چنين كردم من چنان كردم، و يك كلام از خدا بر زبان ايشان جارى نشد. بايد همه اين امور را به خدا نسبت داد. اين خداست كه شفا مى‌دهد؛ اگر با حمدى كه انسان قرائت كرد مريض شفا يافت، به عنايت و قدرت خداست و بس؛ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إلّا بِاللَهِ.

  و نيز مى‌فرمودند: أهل توحيد، أفعال خود را به خدا نسبت مى‌دهند و اگر كسى به خود نسبت داد، إنّا كشف مى‌شود كه در راه متوقّف شده و از توحيد تنزّل كرده و مبتلاى به شرك شده است! در راه توحيد من و ما وجود ندارد.

  زيرا التَّوحيدُ إسقاطُ الإضافات يعنى اين اضافه‌ها و نسبت‌هاى به خود و نفس را در توحيد بايد دور ريخت و فقط به خدا نسبت داد. 9. صلوات


 10. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۴
  علاقه
  مطالعه .. ورزش
  نوشته
  1,586
  حضور
  52 روز 8 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  158
  صلوات
  5421  نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
  سلام
  آیا جن و انسان می توانند با قدرت نفس بیماران را به سرعت درمان کنند ؟
  در قرآن آمده است که پیامبران معجزه داشتند مثلا حضرت عیسی(ع) کور را به اذن خدا شفا داده است یا می گویند امام رضا(ع) کور را شفا داده اند. سوالی برایم پیش آمده اگر انسان و جن بتواند مثل حضرت عیسی و امام رضا (ع) با قدرت نفس کسی را درمان کنند ما چه طور بفهمیم عیسی پیامبر است یا امام امام است؟ و چه طور بفهمیم این انسان یا جن که درمان می کنند، پیامبر و امام نیستند؟
  شنیدید می گویند بعضی مرتاض ها قطار را نگه میدارند یا رجبعلی خیاط گفته یک نفر با ریاضت نفس سنگ تبدیل به میوه کرده اما رجب علی خیاط گفته چه کار برای خدا کردی؟
  سلام

  سوال شما خیلی خوب و مهم هست چون دقیقا با همین مسائل دارن معجرات پیامبران رو کوچیک جلوه میدن تا زمانیکه ظهور امام خوبی ها صورت گرفت ، مردم گیج و گم بمونن و اگر احیانا ایشون معجزه ای انجام دادن مردم بگن که خب مرتاضان ما هم میتونن مثلا کریس انجل و دیوید بلین و بنی هین هم میتونن.

  مطمئنا تفاوتهایی هست .. اینو میشه از عملکرد اشخاص و تطابق اون با قرآن و روایات فهمید .. اما همه که این علم رو ندارن!! کمی سخت میشه !!
  خدانگهدار اسکدین

 11. صلوات ها 3


 12. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  نوشته
  3,074
  حضور
  81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3755  با سلام و درود
  کارشناس محترم فرمودند:
  این کار، برای اینکه معجزه خوانده شود، باید شرایطی چند داشته باشد.
  مهمترین این شرایط عبارتند از:
  الف. عملى است غير عادى و بر خلاف جريان طبيعى عالَم و خارج از توان انسان‏هاى عادى.

  اما
  کرامت و کار مرتاضین نیز خارج از توان انسانهای عادی است و از مقوله ی شعبده و سحر نیست بلکه حاصل ریاضت و قدرت نفس و اراده است.

  کارشناس محترم گفتند: ب. معجزه را نمى‏توان به ديگران آموخت يا مغلوب عوامل ديگر ساخت.
  اما
  ما در احوالات اولیا داریم که عصا را تبدیل به مار کرده اند و یا مار را همچون چوب. و داریم که چیزی را تبدیل به طلا کرده اند و بالعکس. مثلا پیر پالان دوز یا عارف کامل قاضی یا یک عالم دیگر و ...
  با این مثال ها باید بپذیریم، حضرت موسی ع نعوذ بالله این کار را اموزش دیده اند. و تبدیل عصا به مار معجزه نیست.
  همچنین معمولا اثبات عدم اموزش پیامبران و عرفا شدنی نیست عرفا.
  و اصولا قدرت نفس به واسطه ریاضت و پاکی نفس است نه حاصل اموزش به مانند شعبده و ...

  کارشناس محترم گفتند: ج. معجزه همواره با ادّعاى نبوّت و نيز تحدّى همراه است.
  اما
  مگر مرتاض نمیتواند ادعای نبوت دروغ داشته باشد؟ هر انسانی مختار است و نام این افراد را متنبی گذاشته اند.

  کارشناس محترم گفتند: د. معجزه با امر خواسته شده از مدّعى نبوّت مطابقت دارد.(2)
  اما
  بسیاری از مرتاضین همان چیزی را اجرا میکنند که از انها خواسته شده است اما دلیل نمیشود هر خواسته ای را اجرا کنند
  همانطور که پیامبران هر خواسته ای را اجرا نمیکنند زیرا وقتی حجت تمام بشود با یک معجزه انجام میشود. مثلا خودمان تنها یک معجزه بیشتر نداریم و ان قران است. در زمان پیامبر نیز هر معجزه ای انجام نگرفت. در مورد مرتاضین کذلک.
  ویرایش توسط و طاها : ۱۳۹۴/۱۰/۲۲ در ساعت ۲۰:۳۹

 13. صلوات ها 2


 14. #8

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  نوشته
  3,074
  حضور
  81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3755  در هر صورت در مواجهه با چنین افرادی بهتر است از یک عالم موثق و با ایمانی پرسش و تحقیق کنید چون واقعا انسان ممکن است گمراه شود!

  این جمله را یکی از دوستان نوشته اند.
  سوال
  معجزه برای هدایت مردم عادی است یا متخصصین؟
  اگر برای مردم عادی است چگونه میتوانند تفاوت عمل مرتاض با نبی را متوجه شوند؟
  پس مسئله این نیست که شما چه تفاوتی مطرح کنید مسئله این است که چگونه یک کشاورز ساده بتواند معجزه را از عمل مرتاض و اولیا تشخیص دهد.

 15. صلوات


 16. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  نوشته
  3,074
  حضور
  81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3755  برخی از نظرات حاوی مسئله اخلاق و رفتار بود.
  این مسئله واقعا تا حدی درست است چون کسانی که از قدرت شیطانی بهره میبرند معمولا سوتی زیاد میدهند.
  اما به نظر میرسد در اصل فعل میان کرامت و معجزه تفاوتی نیست. اما خداوند به دروغگو و متنبی چنین قدرتی نمیدهد. یعنی یا قدرت، بدون تنبی است یا متنبی بدون قدرت.

 17. صلوات ها 3


 18. #10

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  229
  حضور
  8 روز 21 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  590  در هر صورت در مواجهه با چنین افرادی بهتر است از یک عالم موثق و با ایمانی پرسش و تحقیق کنید چون واقعا انسان ممکن است گمراه شود!
  این جمله را یکی از دوستان نوشته اند.
  سوال
  معجزه برای هدایت مردم عادی است یا متخصصین؟
  اگر برای مردم عادی است چگونه میتوانند تفاوت عمل مرتاض با نبی را متوجه شوند؟
  پس مسئله این نیست که شما چه تفاوتی مطرح کنید مسئله این است که چگونه یک کشاورز ساده بتواند معجزه را از عمل مرتاض و اولیا تشخیص دهد.[/quote]

  خب دوست عزیز بنده که عرض کردم شخص باید در مورد اعمال خارق العاده ای که از کسی می بیند از عالم و عارف دانایی یا شاگردان آن عارف سوال کند.

  مثلا شاگردان شخصی ادعا میکنند که استاد ما چنین میکند و چنان میکند و صاحب مقامات است و... یا همین قضیه علی اکبری که انرژی درمانی میکرد و ادعاهای آنچنانی که خیلیها رو گول زد!

  یک نشانه دیگر که میتوان گفت اینست که مرتاض مدعی داشتن کرامت، قدرت و انسان خاصی بودن و... است اما اولیاء اینگونه نیستند!


 19. صلوات ها 3


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۶/۰۱, ۰۰:۵۹ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود