جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نام دیگر نماز صبح

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10

  نام دیگر نماز صبح
  با سلام
  نام دیگر نماز صبح شاهد است یا مشهود ؟

 2. صلوات ها 10


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  علاقه
  معارف قرآن
  نوشته
  1,454
  حضور
  132 روز 10 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  31
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  24091  نقل قول نوشته اصلی توسط amf نمایش پست ها
  با سلام
  نام دیگر نماز صبح شاهد است یا مشهود ؟
  بر اساس سوره اسراء آيه 78 نام ديگر نماز صبح مشهود است

  (أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلى‏ غَسَقِ اللَّيْلِ وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كانَ مَشْهُوداً).


 4. صلوات ها 14


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  قرآن
  نوشته
  952
  حضور
  22 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  1
  گالری
  0
  صلوات
  2918  سلام
  اگر منظور از نام به معنای راهنمای به مطلوب باشد بله نام دیگرش مشهود است اما منظور از مشهود را باید مد نظر قرار داد نه این که بگوییم اسمش است و رد بشویم

  مثل قرآن که باید به معنای این اسم هم دقت شود

  منظور از مشهود آن است که مورد شهود ( دیدن و شهادت دادن و درک کردن و ..) قرار میگیرد که در روایات آمده منظور از آن دیده شدن توسط هر دوی فرشتگان شب و روز است چون وقت نماز صبح هم در شب است هم در روز و هر دوی فرشتگان آن را میبینند و ثبت میکنند

 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  قرآن
  نوشته
  952
  حضور
  22 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  1
  گالری
  0
  صلوات
  2918  راستی نام دیگر نماز صبح دوگانه هم هست تو فارسی بهش میگفتن دوگانه

  احتمالا به خاطر این که دو رکعت داره نه؟

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  نوشته
  86
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  228  أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلى‏ غَسَقِ اللَّيْلِ وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كانَ مَشْهُوداًاسرا/78)

  قران الفجر هم مي تواند نام ديگري براي نماز صبح باشد.علامه طباطبايي مي گويد:
  " و قُرْآنَ الْفَجْرِ" عطف است بر كلمه" الصلاة" كه تقديرش چنين مى‏شود:" و اقم قرآن الفجر" كه مراد از آن نماز صبح است، و چون مشتمل بر قرائت قرآن است آن را قرآن صبح خوانده، چون روايات همه متفقند بر اينكه مراد از" قُرْآنَ الْفَجْرِ" همان نماز صبح است.

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,485
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلى‏ غَسَقِ اللَّيْلِ وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كانَ مَشْهُودا(78اسراء )
  نماز را از زوال خورشيد (هنگام ظهر) تا نهايت تاريكى شب [نيمه شب‏] برپا دار و همچنين قرآن فجر [نماز صبح‏] را چرا كه قرآن فجر، مشهود (فرشتگان شب و روز) است‏
  إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كانَ مَشْهُوداً:" نماز صبح مورد مشاهده است" اكنون اين سؤال پيش مى‏آيد كه مشاهده چه كسانى؟
  رواياتى كه در تفسير اين آيه به ما رسيده مى‏گويد: مشهود ملائكه شب و روز است، زيرا در آغاز صبح فرشتگان شب كه مراقب بندگان خدايند جاى خود را به فرشتگان روز مى‏دهند، و چون نماز صبح در همان آغاز طلوع انجام مى‏گيرد هر دو گروه آن را مشاهده كرده و بر آن گواهى مى‏دهند. 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,104
  حضور
  39 روز 23 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4061  نام دیگر نماز صبح

  به نام یگانه هستی بخش

  در ابتدا به برخی از آیاتی که در مورد نماز است اشاره می شود:
  « إِنَّ الصَّلاةَ كانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتاباً مَوْقُوتا» (و هنگامى كه نماز را به پايان رسانديد، خدا را ياد كنيد ايستاده، و نشسته، و در حالى كه به پهلو خوابيده‏ايد! و هر گاه آرامش يافتيد (و حالت ترس زايل گشت)، نماز را (به طور معمول) انجام دهيد، زيرا نماز، وظيفه ثابت و معيّنى براى مؤمنان است‏) سوره نساء،آیه103.
  « حافِظُوا عَلَى الصَّلَواتِ وَ الصَّلاةِ الْوُسْطى‏ وَ قُومُوا لِلَّهِ قانِتِينَ فَإِنْ خِفْتُمْ فَرِجالًا أَوْ رُكْباناً فَإِذا أَمِنْتُمْ فَاذْكُرُوا اللَّهَ كَما عَلَّمَكُمْ ما لَمْ تَكُونُوا تَعْلَمُون‏» (در انجام همه نمازها، (به خصوص) نماز وسطى [نماز ظهر] كوشا باشيد! و از روى خضوع و اطاعت، براى خدا بپاخيزيد و اگر (به خاطر جنگ، يا خطر ديگرى) بترسيد، (نماز را) در حال پياده يا سواره انجام دهيد! اما هنگامى كه امنيت خود را بازيافتيد، خدا را ياد كنيد! [نماز را به صورت معمولى بخوانيد!] همان‏گونه كه خداوند، چيزهايى را كه نمى‏دانستيد، به شما تعليم داد. سوره بقره، آیه238-239.

  در اينكه: منظور از" صلوة وسطى" (نماز ميانه) چيست؟ مفسران، تفسيرهاى زيادى ذكر كرده‏اند.بعضى آن را نماز ظهر، و بعضى نماز عصر، و بعضى نماز مغرب و بعضى نماز عشا و بعضى نماز صبح و بعضى نماز جمعه، و بعضى نماز شب يا خصوص نماز وتر دانسته‏اند و براى هر يك از اين اقوال توجيهى ذكر شده، ولى با قرائن مختلفى كه در دست است روشن است كه منظور همان نماز ظهر است زيرا علاوه بر اينكه نماز ظهر در وسط روز انجام مى‏شود، و شان نزول آيه نيز گواهى مى‏دهد، و روايات متعددى كه از معصومين ع نقل شده بر آن تاكيد دارند. تفسیر نمونه، ج2،ص207.

  کلمه «اوسط» در قرآن مجید به معنی افضل نیز آمده است:« قالَ أَوْسَطُهُمْ أَ لَمْ أَقُلْ لَكُمْ لَوْ لا تُسَبِّحُون‏» (يكى از آنها كه از همه عاقلتر بود گفت: «آيا به شما نگفتم چرا تسبيح خدا نمى‏گوييد). تعبير به" اوسط" در آيه قبل به معنى كسى است كه در سرحد اعتدال از نظر عقل و خرد و دانش باشد.تفسير نمونه، ج‏24، ص400.
  دلیل با اهمیت تر و افضلیت نماز صبح بر سایر نمازها چیست؟ در مورد اهمیت این نماز روایتی ذکر شده که هم فرشتگان مامور روز و هم فرشتگان شب شاهد آن هستند:« تشهده ملائكة الليل و ملائكة النهار»بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏56، ص232.
  « أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلى‏ غَسَقِ اللَّيْلِ وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كانَ مَشْهُوداً»(نماز را از زوال خورشيد (هنگام ظهر) تا نهايت تاريكى شب [نيمه شب‏] برپا دار و همچنين قرآن فجر [نماز صبح‏] را چرا كه قرآن فجر، مشهود (فرشتگان شب و روز) است‏) سوره اسراء،آیه78.

  قرآن الفجر، عطف بر کلمه «صلاه» است بنابراین معنی اش این می شود« اقم قرآن الفجر» ( نماز صبح را بر پا دار).
  در« قُرْآنَ الْفَجْرِ» نکته مهمی نهفته است، زيرا دلالت دارد بر اينكه:نماز بدون قرائت، ممكن نيست. قبلا گفته است: نماز را بپاى دار. در اينجا مى‏گويد: قرآن فجر را بپاى دار. نتيجه اين است كه: نماز نيز قرائت قرآن است. زيرا نماز قرآن ناميده شده است. پس نماز بدون قرائت، ممكن نيست.
 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,485
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  مشهود بودن قرآن فجرونمازصبح در روايات شيعه و سنى به اينكه چون ملائكه شب آن را مى‏بينند و هم ملائكه روز آن قدر در اين دو طائفه بسيار است كه نزديك است به حد تواتر برسد، و در بعضى از آنها همانطور كه گذشت شهادت خدا و ديدن مسلمين نيز اضافه شده است.


 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,485
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  . وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ: و بپاى دار نماز صبح را. و جهت تسميه نماز صبح به قرآن به جهت وجوب قرائت قرآن است در آن از باب تسميه شى‏ء به اسم جزء آن بنابر صنعت معانى بيان. إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كانَ مَشْهُوداً: بدرستى كه نماز صبح باشد شهادت داده شده، يعنى ملائكه شب و روز حاضر باشند وقت اداى آن، زيرا در آن موقع ملائكه شب صعود، و ملائكه روز نزول كنند


 18. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود