صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راه های مقابله با آزار جنسی در مدرسه

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,495
    حضور
    174 روز 10 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58273

راه های مقابله با آزار جنسی در مدرسه

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام و خسته نباشید.
    بنده پسری هستم 14 ساله و در کلاس مدرسه و جامعه مشکلات زیادی برای نوجوانان است سوال من هم درباره یکی از این مشکلات است.
    بعضی ها در کلاس ما به علت داشتن قد و جسه کوچک و نداشتن قدرت بدنی نمیتوانند از خود دفاع کنند هم در بحث دعواهایی که پیش میاید و هم بعضی ها با این افراد شوخی های بیشعورانه و منحرفانه میکنند و اگر شخص خودش هم سالم باشد به علت این اعمال ممکن است گمراه شود.
    میخواستم بدانم اینگونه افراد چرا باید اینطوری باشند؟ و چه کار های باید برای مقابله با این اعمال بکنند؟
    چون واقعا روی روحیه این اشخاص تاثیر دارد.
    من خودم اینطوری نیستم و جسه بزرگی دارم و یکی از دوستانم اینطور است که من از او مراقبت میکنم و افراد دیگر از ترس من با او کاری ندارند ولی بعضی از اوقات که من حواسم نیست یا مدرسه نیامدم او باید چه کار کند؟
    لطفا چیز هایی هم بگویید که من به صورت غیر مستقیم به او بگویم تا متوجه شده واز این اعمال جلوگیری کند.
    با تشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,495
    حضور
    174 روز 10 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58273

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

5. صلوات ها 6

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    888
    حضور
    31 روز 9 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4643

سلام خدمت شما

اینکه شما تا این حد به فکر دوست خود هستید خیلی خوب است و جای تحسین و تقدیر دارد و قطعا با این کار جایگاه ویژه ای نزد خدا پیدا خواهید کرد. امیدوارم این حس انسان دوستی برای همیشه در شما وجود داشته باشد و هیچ وقت و در هیچ شرایطی کمک به دیگران را فراموش نکنید.

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    میخواستم بدانم اینگونه افراد چرا باید اینطوری باشند؟
    اگر منظور شما این است که چرا باید جثه آنها کوچکتر از بقیه باشد خب این مثل بقیه تفاوت هایی است که بین افراد وجود دارد. چرا یکی دختر و یکی پسر است؟! به همان دلیل یکی جثه بزرگ دارد و یکی کوچک. آنچه که مهم است این است که این مسئله دست خود فرد نیست. اما اگر سوال شما ناظر به این است که چرا اصلا باید بین مخلوقات خدا تفاوت وجود داشته باشد، این یک سوال اعتقادی است که می توانید از کارشناسان بخش عقاید سوال کنید.

چه کار های باید برای مقابله با این اعمال بکنند؟
    چون واقعا روی روحیه این اشخاص تاثیر دارد.
    من خودم اینطوری نیستم و جسه بزرگی دارم و یکی از دوستانم اینطور است که من از او مراقبت میکنم و افراد دیگر از ترس من با او کاری ندارند ولی بعضی از اوقات که من حواسم نیست یا مدرسه نیامدم او باید چه کار کند؟
    اینکه چنین افرادی باید چه کارهایی بکنند که به چنین مشکلاتی گرفتار نشوند بستگی به آن مشکل دارد.
    مثلا در مورد اینکه در دعواها کتک می خورند، خب بهترین راهش این است که نباید اصلا وارد دعوا شوند و اگر هم کسی به آن ها حرف زوری زد یا خواست با آنها دعوا کند باید از طریق قانونی مثل مراجعه به مدیر یا ناظم یا هر فرد دیگری که طرف مقابل از آن ترس دارد مانع دعوا شود.

یا در مورد اینکه می گویید او را مورد آزار جنسی قرار می دهند، خب در این شرایط هم درست است که فرد قدرت جسمی برای مانع شدن ندارد اما می تواند اولا در این مسائل خیلی جدی باشد و به کسی رو ندهد که چنین شوخی هایی با او بکند؛ چون بیشترین شوخی ها برای زمانی است که فرد به روی آن ها می خندد ثانیا جدیت خود را با تهدید به اینکه به معلم یا ناظم یا مدیر می گوید به اثبات برساند. وقتی آنها ببینند طرف دو بار رفته از انها شکایت کرده، بار سوم دیگر با او کاری نخواهند داشت. حتی در بیرون از مدرسه هم این تهدید ها و امثال آن می تواند مفید باشد و مانع از چنین اذیت هایی شود.

به نظر من شاید دفاع شما از او به طور مستقیم هم خیلی مفید نباشد و حتی در مواقعی اثر عکس داشته باشد؛ یعنی همین دفاع باعث شود که وقتی شما نیستی او را اذیت کنند یا حتی با این شرایط میل به اذیت کردن ایشان بیشتر شود و پیش خود بگویند طرف جز این دوستش چیز دیگری برای دفاع ندارد. ولی اگر همانطور که گفتم او را مسلح به جدیّت و رو ندادن و تهدید به شکایت و ... کنید، این اتفاقات به حداقل می رسد. بله در مواردی که اینها هم تاثیر نداشته باشد و واقعا شرایط بحرانی باشد، کمک شما به عنوان یک دوست می تواند مفید باشد.

لطفا چیز هایی هم بگویید که من به صورت غیر مستقیم به او بگویم تا متوجه شده واز این اعمال جلوگیری کند.

اما اینکه چطور اینها را به او به بگویید بهترین راه این است که از این به بعد کمتر از ایشان به این شکل دفاع کنید و بیشتر با خود او صحبت کنید و راهکارهایی که عرض کردم را به او یاد بدهید. اگر هم دیدید از چنین کاری می ترسد یا به هر دلیلی حاضر نیست این کارها را انجام دهد، باید علتش را سوال کنید و مطابق همان به او پاسخ دهید. مثلا ممکن است بگوید اگر من به مدیر بگویم آن ها در بیرون از مدرسه مزاحمم می شوند. پاسخ این است که اولا اگر نگویی هم مزاحمت می شوند ثانیا اگر بدانند شما می گویی بیرون از مدرسه هم جرأت نمی کنند مزاحم تو شوند چون فردا که به مدرسه بیایند دوباره باید به مدیر یا ناظم جواب پس دهند و ... .
    خلاصه اینکه شما به جای ماهی دادن به ایشان باید ماهی گیری یادش بدهید. ماهی گیری هم همیشه به زور و قدرت نیست؛ بلکه با فکرِ بکر هم می شود ماهی گرفت!

پیروز و سربلند

وَقالَ الرَّسولُ يا رَبِّ إِنَّ قَومِي اتَّخَذوا هٰذَا القُرآنَ مَهجورًا

و پیامبر(صلی الله علیه وآله) عرضه داشت: «پروردگارا! قوم من قرآن را رها کردند».
    سوره مبارکه الفرقان آیه ۳۰

<<<<<<<<<<<<<<!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!> >>>>>>>>>>>>>
    پرسید:

"سخت می گذرد"

چه باید کرد؟

گفت:خودت که می گویی

سخت
    "می گذرد"؛ سخت که "نمی ماند"

7. صلوات ها 11

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,981
    حضور
    133 روز 9 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21807

نقل قول نوشته اصلی توسط امین نمایش پست ها
    خلاصه اینکه شما به جای ماهی دادن به ایشان باید ماهی گیری یادش بدهید. ماهی گیری هم همیشه به زور و قدرت نیست؛ بلکه با فکرِ بکر هم می شود ماهی گرفت!
    بسمه المهیمن

با سلام و ادب

استاد گرامی آیا نباید در چنین مواقعی خانواده ی نوجوان که بهترین و دلسوزترین حامی او هستند در جریان قرار بگیرند؟

حفظ حریم خانواده در کلام وحی نیز به عهده ی پدر و سرپرست خانواده است:"قوا انفسکم و اهلیکم نارا"

ضمن اینکه یک نوجوان به هر حال تجربه ی معاشرتهای اجتماعی را به طور وسیع ندارد و غیر از داشتن مشورت و حمایت

یک دوست خوب،راهنمایی و حمایت خانواده را لازم دارد.

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

9. صلوات ها 6

نوشته
    18
    حضور
    2 روز 7 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    59

اخه شما میگویید که به ناظم مدیر یا خانواده بگوید واقعا نمیتوان به مدیر یا شخص دیگری گفت که بچه ها اذیت میکنند مخصوصا این نوع اذیت واقعا ادم رویش نمیشود و غیر ممکن است یک لحظه فکرش را بکنید اگر هم نظرتان این است که مستقیم نگوید که اذیت جنسی میکند مثلا بگوید که دعوا میکند ناظم یا مدیر عکس العمل خاصی نشان نمیدهند.
    شما میگویید من کاری نکنم اگر من کاری نکنم امکان دارد او دلخور شود و من هم نمیتوانم صبر کنم کتک خوردن او یا مورد اذیت قرار گرفتن اورا ببینم چندین بار هم به خاطر این مسیله دعوایم شده است بعضی وقت ها که اورا اذیت میکنند واقعا اعصابم بهم ریخته و تا مدتی در مدرسه افسرده میشوم و گاهی اوقات دلم میخواهد تا حد مرگ شخص ازار دهنده را بزنم و خیلی از وقت ها تصمیم گرفتم با مشت بزنم در دماغ شخص مقابل ولی بعدش پشیمان میشوم. اگر او یک دوست ساده بود کاری باهاش نداشتم و دوستان صمیمی من هستن و اصلا صبر مورد ازار قرار گرفتنشان را ندارم و دست خودم نیست و ناخواسته وارد دعوا میشوم.
    یک سوال دیگه که داشتم اگر به علت این مسایل من یا خود دوستم وارد دعوا بشه و بزنیم مثلا یک جا از بدنش یشکند اگر کار به دیه و شکایت بکشه حق به چه کسی داده میشود.
    من خودم قبلا از این اینگونه مشکلات بسیار داشتم ولی از وقتی نماز میخوانم هیچگونه اذیتی ندیدم و امیدوارم مشکل این دوستم هم با شروع به نماز خوندنش حل بشه.
    من مشکلات زیادی با این دوستم دارم که فکر نمیکنم این جا جاش باشه که بگم و در تاپیکی جداگانه مطرح میکنم.
    خیلی ممنون

11. صلوات ها 6

نوشته
    809
    حضور
    33 روز 4 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    1
    گالری
    55
    صلوات
    3874

به نام خدا
    سلام

مي تونيد به ايشون پيشنهاد بدين يك رشته رزمي رو دنبال كنه.يا با هم رشته اي رو شروع كنيد.
    با ورزش به خصوص ورزش هاي رزمي هم اعتماد به نفس دوستت بالا ميره هم از خودش ميتونه تا حدي دفاع كنه.
    شايد تنها راه همين باشه.

موفق باشي

شهر خالیست زعشاق بود کز طرفی***مردی از خویش برون آید و کاری بکند

کو کریمی که ز بزم طربش غمزده ای***جرعه ای درکشد و دفع خماری بکند

یا وفا یا خبر وصل تو یا مرگ رقیب***بود آیا که فلک زین دو سه کاری بکند

13. صلوات ها 5

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,310
    حضور
    40 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    3698

با سلام

يکي ازنا هنجاري هاي اجتماعي، اذيت و آزار ديگران با اشاره، زبان و کردار است. از آن جايي که از نظر اسلام، جامعه از جايگاه بلند و ويژه اي برخوردار مي باشد، هرگونه رفتاري که اين پايگاه بزرگ انسانيت را در معرض خطر قرار دهد، به عنوان کرداري زشت، گناه و گاه جرم معرفي شده است.
    از نظر اسلام هرگاه ميان امر شخصي و امر اجتماعي تضاد و تزاحمي پديد آيد، همواره امر اجتماعي بر امر شخصي مقدم مي شود، زيرا جايگاه جامعه فراتر و برتر از جايگاه شخص است. از اين رو براي حفظ بنيادهاي اجتماعي مي توان از شخص گذشت و جامعه را حتي با از دست شخص بلکه اشخاص حفظ کرد؛ زيرا حفظ جامعه به معناي حفظ انسانيت و بشريت است و فساد و تباهي و فروپاشي آن نيز به معناي فروپاشي انسانيت تلقي مي شود. بر اين اساس همواره حقوق جامعه بر حقوق فردي مقدم مي شود و حتي مي توان براي حفظ حقوق جامعه، حقوق فردي را تباه کرد.
    در نگاه اسلام هر چند که دين به عنوان مجموعه اي از آموزه هاي وحياني براي انسان آمده است، ولي هر گاه شرايط به گونه اي رقم بخورد که ميان فرد و دين يکي از آن ها قرار باشد آسيب ببيند، حفظ دين مقدم بر حفظ جان و مال و عرض شخص خواهد بود؛ لذا پيامبران و مصلحان و مؤمنان همواره همه داشته هاي خويش را در راه حفظ دين فدا مي کردند. و امام حسين(ع) براي اصلاح امت اسلام جان خويش و عزيزترين انسان ها را در اين راه گذاشت.اين همه تأکيد و توجه به جايگاه جامعه و پاسداشت اصول و پايه ها و ارزش هاي آن، به خوبي جايگاه حفظ حريم حرمت هاي ديگران را روشن مي سازد. از اين رو در آموزه هاي وحياني، بر حفظ ارزش ها و اصول روابط اجتماعي تأکيد بسيار شده است.
    ضرورت حفظ حريم افراد جامعه
    يکي از مسايل مهم اجتماعي، حفظ حريم افراد جامعه از سوي کساني است که جامعه را تشکيل مي دهند؛ زيرا اين گونه است که جامعه برپا مي ماند و همگرايي و همدلي در آن افزايش مي يابد و انسجام اجتماعي تقويت مي گردد. بخش بزرگي از آموزه هاي وحياني اسلام به مسايلي اختصاص دارد که اين پيوندهاي اجتماعي را استوار کرده و پايه هاي آن را محکم مي کند. از جمله اين آموزه ها مي توان به احسان، ايثار، تعاون، عفو و گذشت و مانند آن اشاره کرد.
    در مقابل، هر گونه علل و عواملي که پيوندها و انسجام اجتماعي را کاهش دهد به عنوان عملي زشت و رفتار ناهنجار معرفي و گاه به عنوان گناه و گاه ديگر به عنوان جرم تلقي شده و مجازات و مکافات دنيوي و اخروي بر آن بار شده است.
    از جمله اين عوامل مي توان به اذيت و آزار مؤمنان اشاره کرد که ترکيب آنان، امت اسلام و جامعه اسلامي را مي سازد. از پيامبر گرامي(ص) روايت شده فرمود: من نظر الي مؤمن نظره ليخيفه بها، اخافه الله عزو جل يوم لاظل الاظله؛ هر که مؤمني را با نگاه خود بترساند، خداوند او را در روزي که هيچ سايه اي جز سايه او نيست، بترساند. (وسايل الشيعه، حر عاملي، ج۸، ۶۱۴)
    در اين روايت، کوچک ترين عملي که موجب ترس و اذيت مومن شود، به عنوان گناهي معرفي مي شود که شخص بايد آماده مجازات آن در روز رستاخيز باشد. بنابر اين حتي نگاه ترسناکي که مومني را به هراس افکند، رفتاري زشت و داراي مجازات اخروي دانسته شده و از آن پرهيز داده شده است.

فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

15. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    888
    حضور
    31 روز 9 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4643

نقل قول نوشته اصلی توسط حبیبه نمایش پست ها
    بسمه المهیمن

با سلام و ادب

استاد گرامی آیا نباید در چنین مواقعی خانواده ی نوجوان که بهترین و دلسوزترین حامی او هستند در جریان قرار بگیرند؟

حفظ حریم خانواده در کلام وحی نیز به عهده ی پدر و سرپرست خانواده است:"قوا انفسکم و اهلیکم نارا"

ضمن اینکه یک نوجوان به هر حال تجربه ی معاشرتهای اجتماعی را به طور وسیع ندارد و غیر از داشتن مشورت و حمایت

یک دوست خوب،راهنمایی و حمایت خانواده را لازم دارد.
    سلام

بله حرف شما کاملا درسته و من هم در پاسخ اشاره کردم؛ منتها باید شرایط رو با جوانب بیشتری در نظر گرفت. به طور کلی نمیشه گفت همیشه باید خونواده رو در این مواقع در جریان قرار داد؛ چون گاهی اوقات ممکنه این مسئله با یک کار کوچیک دیگه حل بشه؛ در حالی که اگه پای خونواده باز بشه مشکلات دیگری به این مشکل اضافه بشه. لذا باید شرایط در نظر گرفته بشه؛ اما به طور کلی حرف شما کاملا درسته که خونواده بهترین مشاوره و حامی هستند.

پرسید:

"سخت می گذرد"

چه باید کرد؟

سخت

17. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    888
    حضور
    31 روز 9 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4643

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed123 نمایش پست ها
    اخه شما میگویید که به ناظم مدیر یا خانواده بگوید واقعا نمیتوان به مدیر یا شخص دیگری گفت که بچه ها اذیت میکنند مخصوصا این نوع اذیت واقعا ادم رویش نمیشود و غیر ممکن است یک لحظه فکرش را بکنید اگر هم نظرتان این است که مستقیم نگوید که اذیت جنسی میکند مثلا بگوید که دعوا میکند ناظم یا مدیر عکس العمل خاصی نشان نمیدهند.
    شما میگویید من کاری نکنم اگر من کاری نکنم امکان دارد او دلخور شود و من هم نمیتوانم صبر کنم کتک خوردن او یا مورد اذیت قرار گرفتن اورا ببینم چندین بار هم به خاطر این مسیله دعوایم شده است بعضی وقت ها که اورا اذیت میکنند واقعا اعصابم بهم ریخته و تا مدتی در مدرسه افسرده میشوم و گاهی اوقات دلم میخواهد تا حد مرگ شخص ازار دهنده را بزنم و خیلی از وقت ها تصمیم گرفتم با مشت بزنم در دماغ شخص مقابل ولی بعدش پشیمان میشوم. اگر او یک دوست ساده بود کاری باهاش نداشتم و دوستان صمیمی من هستن و اصلا صبر مورد ازار قرار گرفتنشان را ندارم و دست خودم نیست و ناخواسته وارد دعوا میشوم.
    سلام مجدد

نکاتی که من خدمت شما عرض کردم مرحله ای نیست؛ بلکه مجموعیه؛ یعنی اینطور نیست حتما باید یکی انجام بشه. همه اونایی که گفتم اگه در کنار هم و با هم انجام بشه بهتر جواب میده. مثلا برای شروع لازم نیست شما صد در صد حمایتت رو حذف کنی. اگه این کار رو بکنی که معلومه ایشون کتک می خوره و ناراحتی پیش میاد. مثل این میمونه که شما می خوای به یکی ماشین سواری یاد بدی. همون اول بهش بگی خب دیگه خودت سوار شو برو!! معلومه که میزنه خودش و ماشین رو داغون می کنه. عرض کردم که شما ابتدا این روش ها رو به مرور به ایشون بگو که اگه می خوای اذیتت نکنن، این کارها رو انجام بده. من هم ازت حمایت می کنم ولی باید کاری کنی که اگه یوقت من نبودم یا حتی زور من نرسید، باز هم مورد آزار قرار نگیری.

اون روش هایی که گفتم هم منحصر نیست و می تونه روش های دیگه هم بهش اضافه بشه. مثلا همینکه خودتون گفتین یه روش خیلی خوبیه؛ اینکه فرد ارتباطش رو با خدا نزدیک کنه و با مسجد و بچه های مسجدی بیشتر آشنا بشه و ... تاثیر خیلی خوبی در جلوگیری از این مشکلات داره. اگه مستقیمم نگفتین، غیر مستقیم اینه که شما به هر شکلی شده ایشون رو با خودت ببری مسجد و کم کم با این جو آشناش کنی و ...

یا یه راه دیگه که خیلی خوبه و من فراموش کردم بگم، همونیه که جناب نکته های ناب گفتن و من ازشون تشکر می کنم. شرکت در کلاس های رزمی و تقویت اعتماد به نفس و نیروی جسمی نقش خیلی بسزایی در حل این مشکل داره که من چندین مورد رو دیدم که مشکل مشابه رو داشتن و با این راهکار مشکلشون حل شد خداروشکر. البته در کنارش موارد دیگه هم استفاده می شد.

یا همون موردی که من گفتم لازم نیست طرف همون اول بره بگه آقا اینا منو از لحاظ جنسی اذیت می کنن. اولین مرحله رو ندادن و نخندیدن و با جدیت برخورد کردن. این خیلی مهمه. حتی ممکنه با همین حل بشه و اونا با خودشون بگن چقد بی جنبه و دیگه سراغش نیان. اگه ادامه پیدا کرد مرحله بعد تهدید کردنه به اینکه میرم به فلانی میگم. این فلانی دیگه بستگی داره که طرف از کی و چقد میترسه و حساب می بره. اگه تهدید هم فایده نداشت گفتن این مسئله به مسئولین مدرسه هیچ مشکلی نداره و اصلا هم بد نیست. لازم نیست لفظ جنسی به کار بره. می تونه بگه آقا اینا تو کلاس کارهای زشتی انجام میدن و من هم چند بار بهشون تذکر دادم ولی گوش نمی دن. گفتم اگه ادامه بدن به مدیر و حتی مسئولین آموزش پرورش می گم که تو مدرسه چنین افرادی هستن و ...

یک سوال دیگه که داشتم اگر به علت این مسایل من یا خود دوستم وارد دعوا بشه و بزنیم مثلا یک جا از بدنش یشکند اگر کار به دیه و شکایت بکشه حق به چه کسی داده میشود.
    من خودم قبلا از این اینگونه مشکلات بسیار داشتم ولی از وقتی نماز میخوانم هیچگونه اذیتی ندیدم و امیدوارم مشکل این دوستم هم با شروع به نماز خوندنش حل بشه.
    من مشکلات زیادی با این دوستم دارم که فکر نمیکنم این جا جاش باشه که بگم و در تاپیکی جداگانه مطرح میکنم.
    خیلی ممنون
    اگه کار به شکایت و شکایت کشی برسه قطعا اونی که زده مقصره و باید مجازات بشه. حتی اگه حق با زننده هم باشه معمولا نمی تونه ثابت کنه و دادگاه بهش میگه اگه حق با تو بوده باید قانونی اقدام می کردی و ... .

لذا راهکار دعوا به هیچ وجه راه خوبی نیست و مشکلات زیادی ایجاد می کنه. بهترین راه اونیه که بی دردسر قضیه فیصله پیدا کنه.

پرسید:

"سخت می گذرد"

چه باید کرد؟

سخت

19. صلوات ها 6

نوشته
    637
    حضور
    30 روز 15 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    707

جان مادرتون حواستون به بچه هاتون باشد، اینا آینده ما هستن، کمی مهربون تر باشیم، بچه ها بیشتر از اینکه از حرفامون یاد بگیرن از رفتارمون برداشت میکنن، شرافتمندانه زندگی کنیم ...
    ویرایش توسط به من بیاموز : ۱۳۹۴/۱۰/۲۲ در ساعت ۱۳:۲۱

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۶/۰۱, ۰۱:۵۹ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری