تداخل نماز و خواب و کار را چطور مدیریت می کنید؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تداخل نماز و خواب و کار را چطور مدیریت می کنید؟

با سلام و احترام

از وقتی با اذان نماز می خونم، برنامه زندگیم به هم خورده و وقت مفیدم هدر می ره.

کار من طوریه که تو خونه انجام می دم.

صبح ساعت 5 برای نماز صبح بیدار می شم، تا حدود 6. اون زمان بازدهیم پایینه و نمی تونم کارم رو شروع کنم. می خوابم و دیگه نمی تونم 7 بیدار شم. تا بعد از 9 می خوابم، تا صبحانه بخورم، می شه 10. تا گرم کار می شم، می شه 11.5 بازم اذان. تا بعد از 12. بعدش ذهنم درگیر محتویات نماز و قرآنه، و از کار فاصله گرفتم. اگه بخوام ذهنم رو روی کار نگهدارم، باید نماز رو بدون تمرکز بخونم. بعد از ناهار هم که ذهن کارایی نداره. حداقل تا ساعت 15. باز تا میام گرم بشم، 16.5 اذان مغرب. تا بعد از 17. تا بیام شروع کنم، می شه 18. شب می تونم تا 2 کار کنم و بازدهیم خوبه، اما باید 12 بخوابم، وگرنه بیدار شدن صبح سخته.

هرجا می خوام برم، می خوره به اذان ظهر یا مغرب.

با این شرایط، شبا نمی تونم یه خواب راحت و پیوسته داشته باشم.

پیوستگی کارم هم به هم می خوره و تمرکزم رو از دست می دم. وقتی قراره 11.5 برم برای نماز، از 11.15 تمرکز ندارم. تازه بهتره قبل از نماز یه مدتی رو سر سجاده باشم، وگرنه تمرکزی که باید رو سر نماز ندارم. در واقع اگه بخوام یه نماز رضایتبخش بخونم، حداقل نیم ساعت قبل از نماز باید قرآن بخونم. و ذهنم درگیر چیزی نباشه.

نماز با اذان، روی زندگیم اثر مثبتی گذاشته و نمی خوام این اثر رو از دست بدم. اما نمی دونم با نیاز بدنم به خواب چیکار کنم. کارم فکریه، به خواب راحت، و تمرکز در حین کار نیاز دارم.

قبلا بیشتر از یکساعت صرف هر نماز و حواشیش می کردم، و خیلی بیشتر رضایت داشتم. اما بقیه زندگیم بیشتر مختل شده بود. زمان و تمرکزم روی نماز رو کمتر کردم، و حالا از این جهت هم رضایت ندارم. نه به نماز اونطور که واقعا دلم می خواد می رسم، نه به کارم.

اگه شب راحت بخوابم و صبح 7 بیدار شم، و 8 تا 12.5 پیوسته کار کنم، همه چی خیلی مرتب پیش می ره.

شما چطور این مشکلات رو حل می کنید؟ من چطور می تونم حلش کنم؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام
اگر شما شب ها زودتر بخوابید، حدودا 6 الی 7 ساعت قبل نماز، می توانید برنامه تون را بهتر اجرا کنید، اگر اول وقت اذان صبح هم نخوانید مشکلی نیست، می تونی طوری برنامه ریزی بکنید که حدودا 20 الی 30 نیم قبل از طلوع آفتاب نمازتان را بخوانید.
در این صورت که که حدودا 7 ساعت متوالی خوابیده اید، بدنتان توانایی بهترین فعالیتها را دارد، هر چند تا رو غلتک برنامه بیافتید مختصری زمان لازم است و باید صبور باشید تا عادت کنید، ضمنا بعد از بیدار شدن و نماز خواندن فعالیت خودتان را شروع نکنید، مختصری در حیاط قدم بزنید، یا یک دوش بگیرید، مختصری نرمش بدنی داشته باشید و کارتون را شروع کنید، و ( و چون کارتون را نگفته اید، نمیشه دقیقا راهکار نشان داد) ولی به هر حال، هر 45 دقیقه فعالیت، یک ربع استراحت و قدم زدم و یا آب خوردن و . لازم است،اگر احساس کردید خوابتان میاد، حتما سر و صورت خودتان را بشویید و دوباره ادامه بدهید. در موقع ظهر هم بعد از نهار می توانید 20 الی 40 دقیقه استراحت کنید، تا موقع شام و نماز کارتون را انجام بدهید و در اول شب بخوابید، در این صورت به نظر می رسد بازده کارتون حتما بیشتر می شود، در برنامه ریزی سعی کنید، مقدار استراحت، تغذیه و استراحت های مناسب بین فعالیتها را حتما رعایت کنید در عین حال نرمش های 5 ای 10 دقیقه ای هم لازم و ضروری است.
برای نماز خواندن هم وسواس ذهنی خرج ندهید، آنچه وظیفه است خواندن نماز می باشد، تا حدی که توان دارید موقع نماز حواستون به خدا باشد و بیشتر به خودتان فشار نیاورید( اگر اول وقت هم نشد، خودتان را خیلی اذیت نکنید ) ولی با برنامه ریزی می توان هم نماز با حالی خوند و هم میزان کارایی و بازده را بالا برد، فلذا جای نگرانی نیست.

[="Arial"][="DarkGreen"]سلام و عرض ادب

من به شخصه انواع و اقسام نحوه خواب رو تجربه کردم (زود خوابیدن دیر خوابیدن حتی کلا شبا نخوابیدن) مفید ترینش از نظر خودم رو میگم.

بیدار شدن سر اذان صبح (حدود 5 الی 5.5) و خواندن نماز بعد خوردن صبحانه حدودا میشه 6 الی 6.5 اگر حالش رو دارید 20 دقیقه ورزش از ساعت 7 تا 12.5 آزادید (5.5 ساعت) 12.5 تا 2.5 نماز و ناهار و استراحت 2.5 تا 7.5 آزادید (5 ساعت ) از 7.5 تا 9 نماز و شام اگر مایلید بیش از 10.5 ساعت کار کنید یکساعت هم این جا وقت دارید تا 10. 10 تا 5 هم 7 ساعت خواب نکته ای که تجربه کردم و علاوه بر توصیه های علمی خودم هم بهش رسیدم اینه که خواب 10 تا 2 دو برابر حساب میشه یعنی اگر قبل 10 خوابیدید مطمین باشید اون حس خواب بعد نماز سراغتون نمیاد.

اما دو تا مشکل تو این سبک خواب هست.

1- صبح کسی بیدار نیست و صبحانه رو باید تنهایی بخورید و وسوسه میشید حالا که همه خوابن منم بخوابم8-|.

2- اگر جایی شب مهمونی باشید ساعت 10 نمیتونید بخوابید و برنامه تون به هم میریزه. و اگر به خواب دیر وقت بدنتون عادت کرده باشه مصیبت تنظیم زمانش دوباره خیلی سخته#-o.

و من الله توفیق

یا حق[/]

باسمه المستعان

با سلام و ادب

به نظر نمی رسد نماز مانع تنظیم صحیح اوقات شما برای کار مورد نظرتان باشد.

هر وعده نماز، زمان زیادی نمی گیرد.

بـاران;829267 نوشت:
بعدش ذهنم درگیر محتویات نماز و قرآنه، و از کار فاصله گرفتم. اگه بخوام ذهنم رو روی کار نگهدارم، باید نماز رو بدون تمرکز بخونم.

در هنگام انجام هر کاری باید روی همان کار تمرکز داشت و اتفاقا حضور قلب در نماز و یا به تعبیری همان تمرکز در نماز،

تمرین مدیریت ذهن است و باعث رهایی ذهن از پراکندگی و آشفتگی می شود؛شما مدیریت ذهن را در شبانه روز

پنج مرتبه و هر مرتبه چند دقیقه تمرین می کنید و خود همین مطلبی که مورد اشکال و سؤال شماست باعث سرعت

و کیفیت بخشیدن به قدرت مدیریت ذهن است.

بـاران;829267 نوشت:
صبح ساعت 5 برای نماز صبح بیدار می شم، تا حدود 6. اون زمان بازدهیم پایینه و نمی تونم کارم رو شروع کنم. می خوابم و دیگه نمی تونم 7 بیدار شم. تا بعد از 9 می خوابم، تا صبحانه بخورم، می شه 10.

خواهر خوبم اینکه سرکار بعد از نماز صبح می خوابید و از برنامه ی کاریتان عقب می افتید مربوط به اقامه ی نماز اول وقت نیست

بلکه مربوط به (عذرخواه)عملکرد بعد از نماز است،همانطور که بزرگواران هم فرمودند بعد از نماز برای رفع کسالت می توانید کمی

ورزش کنید،و بین کار هر از گاهی چند دقیقه به ذهن و جسمتان استراحت دهید تا خواب بر شما غلبه نکند.

به هر حال قطعا و به یقین نماز اول وقت نه تنها مانع نظم زندگی نیست بلکه باعث نظم و برکت در وقت و کار می شود.

ان شاالله با عنایت حق و تدبیری خوب مشکل بر طرف می شود.

نشاط;830839 نوشت:
با سلام
اگر شما شب ها زودتر بخوابید، حدودا 6 الی 7 ساعت قبل نماز، می توانید برنامه تون را بهتر اجرا کنید، اگر اول وقت اذان صبح هم نخوانید مشکلی نیست، می تونی طوری برنامه ریزی بکنید که حدودا 20 الی 30 نیم قبل از طلوع آفتاب نمازتان را بخوانید.
در این صورت که که حدودا 7 ساعت متوالی خوابیده اید، بدنتان توانایی بهترین فعالیتها را دارد، هر چند تا رو غلتک برنامه بیافتید مختصری زمان لازم است و باید صبور باشید تا عادت کنید، ضمنا بعد از بیدار شدن و نماز خواندن فعالیت خودتان را شروع نکنید، مختصری در حیاط قدم بزنید، یا یک دوش بگیرید، مختصری نرمش بدنی داشته باشید و کارتون را شروع کنید، و ( و چون کارتون را نگفته اید، نمیشه دقیقا راهکار نشان داد) ولی به هر حال، هر 45 دقیقه فعالیت، یک ربع استراحت و قدم زدم و یا آب خوردن و . لازم است،اگر احساس کردید خوابتان میاد، حتما سر و صورت خودتان را بشویید و دوباره ادامه بدهید. در موقع ظهر هم بعد از نهار می توانید 20 الی 40 دقیقه استراحت کنید، تا موقع شام و نماز کارتون را انجام بدهید و در اول شب بخوابید، در این صورت به نظر می رسد بازده کارتون حتما بیشتر می شود، در برنامه ریزی سعی کنید، مقدار استراحت، تغذیه و استراحت های مناسب بین فعالیتها را حتما رعایت کنید در عین حال نرمش های 5 ای 10 دقیقه ای هم لازم و ضروری است.
برای نماز خواندن هم وسواس ذهنی خرج ندهید، آنچه وظیفه است خواندن نماز می باشد، تا حدی که توان دارید موقع نماز حواستون به خدا باشد و بیشتر به خودتان فشار نیاورید( اگر اول وقت هم نشد، خودتان را خیلی اذیت نکنید ) ولی با برنامه ریزی می توان هم نماز با حالی خوند و هم میزان کارایی و بازده را بالا برد، فلذا جای نگرانی نیست.

با سلام و احترام خدمت شما و دوستانی که جواب دادند.

من این موضوع رو خیلی وقت پیش ایجاد کرده بودم. انگار موضوعم با تاپیک دیگری تلفیق شده بود و طاهر گرامی به تازگی جداش کردند و به کارشناس ارجاع دادند.

در این مدت برنامه های مختلفی رو اجرا کردم. چندماه عادی خوابیدم. حدود 12، 1 شب تا 7 صبح. و به محض بیدار شدن نماز می خوندم. با این تفکر که نماز صبح رو باید صبح خوند نه نصف شب. و روز من از 7 شروع می شه.

اما بعدا دیدم این برنامه به درد نمی خوره، یه رازی در اذان صبح هست و اثر نماز صبح به اینه که با اذان صبح باشه. در عمل بهم ثابت شد که این اذان کاملا حیاتیه و نمی تونم ازش بگذرم.

از طرفی یه مطالعه مختصر در مورد خواب کردم. و دیدم گفته بودند خواب یه سیکل چندساعته داره. الان تعداد ساعتش یادم نیست، اما 6 و 7 نبود. فکر می کنم 3 یا 4 بود. یعنی 3 یا 4 ساعت بعد از خوابیدن، یه سیکل کامل می شه. و می شه بیدار شد. که تقریبا می خوره به اذان صبح.

حالا وقتی بیدار می شم حس نمی کنم خوابم منقطع شده. امابعد از نماز نمی تونم بیدار بمونم و کار کنم. دوباره باید یه سیکل کامل بخوابم. زودخوابیدن هم جواب نمی ده. هرچی بیشتر می خوابم، بیشتر می خوابم!

اینطور که خوندم، نیاز به خواب در همه ثابت نیست. و نیاز من خیلی زیاده. طوریکه بعد از ظهرها هم حتما باید 3،4 ساعت بخوابم تا عادی باشم.

ولی حالا دیگه مثل زمانیکه این موضوع رو ایجاد کردم، ناراضی نیستم. چون حداقل مشکل نماز ظهر و مغرب رو حل کردم. هرجا باشم همونجا نماز رو می خونم و مقید به پیدا کردن مسجد و نمازخونه و وضوخونه نیستم. دیگه مدام حساب کتاب نمی کنم که وقتی به فلان جا می رسم، چقدر با اذان و چقدر با مسجد فاصله دارم. قبلا به یه اداره می رسیدم، چون فرضا نیم ساعت به اذون مونده بود و می دونستم کارم بیشتر از نیم ساعت طول می کشه، میرفتم نمازخونه منتظر اذون، بعد میرفتم دنبال کارم. یا کارها رو نیمه کاره رها می کردم. اما حالا ایستاده می خونم، یا بدون وضو می خونم. تعقیبات رو هم وقتی رسیدم خونه انجام می دم.

استاد نشاط گرامی، از نظر خودم اینجا آخر خطه، چون زمان اذان رو که نمی تونم تغییر بدم، از خیرش هم که نمی تونم بگذرم. پس دو راه بیشتر نمی مونه. یا باید ساعت خوابم رو کم کنم، یا ساعت کارم رو. خوابم رو هم که نمی تونم کم کنم، پس لاجرم کار و درآمدم کم می شه.

موضوع قفل شده است