صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مهارتهای تصمیم گیری

نوشته
    1,160
    حضور
    28 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6896

مهارتهای تصمیم گیری

یکی از مهارت های مهم و ضروری در زندگی همین مهارت تصمیم گیری است، اگر توجه کنیم ریشه برخی از مشکلات ما به همین اصل برمی گردد، تصمیم اشتباه باعث انتخاب مسیر اشتباه خواهد شد، در نتیجه سختی ها و مشکلات طاقت فرسا گریبان گیر ما می شود.
    اگر بتوانیم با اصول و مهارت تصمیم گیری بهتر و خوب آشنا شده و در مقام عمل رعایت کنیم، در آن صورت رسیدن به موفقیتهای بزرگ برای ما سهل خواهد شد.

مهارتهای تصمیم گیری

2. صلوات ها 15

3.  

نوشته
    1,160
    حضور
    28 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6896

اولین مهارت در تصمیم گیری:

1. شناختن خود
    اگر قبل از تصمیم گیری، انسان از خود شناخت صحیح و منطقی و عاقلاننه داشته باشد، می تواند بهترین تصمیم را با شرایط خود اتخاذ کند.
    پس موقع تصمیم باید یک تحلیل خوب از خود داشته باشیم؛ مثلا:
    موقع ازدواج
    من چه روحیاتی دارم، در چه فرهنگی بزرگ شده ام، با کدام روحیه توانایی زندگی را دارم، چه فردی می تواند برای من مفید باشد، چه هدفی vh این اقدام را دارم، چه ضعف هایی دارم و باید قبل از ازدواج حل کنم، چه قدر آمادگی روحی دارم چه ملاکهایی را باید بیشتر توجه کنم، و…
    موقع انتخاب رشته تحصیلی
    استعداد و توانایی من در کدام زمینه بیشتر است علاقه ام در چه زمینه ای بیشتر است، اهدافم، برنامه هایم، محل تحصیل، و... باید طبق تحلیل از موقعیت خود باید در نظر گرفت، تا به تصمیم درست و صحیح برسیم.
    موقع انتخاب دوست، خریدن کتاب، ماشین، لباس، خانه، مطالعه کتابهای خاص و...
    پس انسان باید در موقعیتهای مناسب خود را محک بزند، به توانایی های استعدادها و روحیات خود به دقت تامل کند، معمولا افرادی که شناخت کاملی از خود دارند تصمیم گیریهای آنها معمولا عاقلانه و منطقی می شود و در نتیجه به راحتی می توانند به مقصد برسند.
    البته در کنار شناخت بالا بردن سطح توانایی و کسب مهارت نیز ضروری است، نمی توان صرف اینکه من اینجوری نیستم و یا بلد نیستم، از انجام خیلی از کارها دست برداشتن، روش صحیحی نیست. بلکه باید در کنار شناخت، نقاط قوت و ضعف را شناسایی و برای ترمیم و جبران ضعف و ارتقاء نقاط قوت حرکت کنیم.

مهارتهای تصمیم گیری

5. صلوات ها 12

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,401
    حضور
    77 روز 7 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6573

نقل قول نوشته اصلی توسط نشاط نمایش پست ها
    با کدام روحیه توانایی زندگی را دارم
    استاد شاید یه نفر تصورکنه میتونه با یه شرایطی کنار بیاد و از عهده ش برمیاد ولی وقتی وارد زندگی شد ببینه نه!!!
    فقط حرفشو میزده و به قولی مرد عمل نیست و شاید تصوراتش احساساتش و.... باعث بشه فکرکنه میتونه ...
    فکر میکنم اگر به این فکر کنیم باعث میشه تصمیم های احساسی بگیریم نه منطقی درسته؟؟؟

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ و اُفــوِّضُ أمری إلَی الله إنّ ✿الله✿ بصیــــــــرٌ بالعباد Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
    {。^◕‿◕^。}

7. صلوات ها 8

نوشته
    1,160
    حضور
    28 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6896

نقل قول نوشته اصلی توسط ترگل نمایش پست ها

استاد شاید یه نفر تصورکنه میتونه با یه شرایطی کنار بیاد و از عهده ش برمیاد ولی وقتی وارد زندگی شد ببینه نه!!!
    فقط حرفشو میزده و به قولی مرد عمل نیست و شاید تصوراتش احساساتش و.... باعث بشه فکرکنه میتونه ...
    فکر میکنم اگر به این فکر کنیم باعث میشه تصمیم های احساسی بگیریم نه منطقی درسته؟؟؟
    با سلام
    احسنتم، خواهر خوبم؛
    اتفاقا به این موضوع هم اشاره کرده ام اگر به تجربه گذشته و شرایط مختلف توجه کند،اگر خود را در مواقع مختلف محک بزند، می تواند خود را به راحتی بسنجد، مثلا: فردی که خیلی کم حوصله است، طاقت یک ساعت مطالعه مداوم را ندارد این کاملا مشخص است که این فرد در زمینه صبر باید اقداماتی را انجام دهد، شاید دلیلش جسمی است، یا در مواقع خسته و ناراحتی کارهایش را انجام می دهد و نین مسئله ای برایش پیش میاد.
    ملاکهای اصلی را باید توجه کنیم: روحیه صبر، تلاش، تحمل، تدبیر،ارداه و همت بالا، روحیه سازش، اهل دقت و مشورت و...
    اگر این روحیات را با دقت در مواقع مختلف می توان کشف کرد، نیاز به تامل و دقت در موقعیتهایی که تجربه کرده ایم( نوشتن مواقع و شرایط خاص هم یک کار خوبی است برای شناسایی خود) در تصمیم گیری مشکلی نخواهیم داشت.

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۴/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۷:۴۹
    مهارتهای تصمیم گیری

9. صلوات ها 10

علاقه
    نوشته
    1,401
    حضور
    77 روز 7 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6573

نقل قول نوشته اصلی توسط نشاط نمایش پست ها
    اگر به تجربه گذشته و شرایط مختلف توجه کند،اگر خود را در مواقع مختلف محک بزند، می تواند خود را به راحتی بسنجد،
    خب اگه تاحالا تجربه نکرده باشه چی؟؟؟
    برای مثال فردی که پرتوقع نیست ولی همیشه همه چیز در اختیار داشته و طعم نداشتن،نبودن، رو نچشیده وارد زندگی ای بشه و فکرکنه قانعه ولی بعد از مدتی ببینه نه با تصوراتش خیلی متفاوت بود!!!
    یا مثلا فردی احساس کنه میتونه دوری همسرش رو درصورتی که درجای دیگه ای باشه تحمل کنه ولی وقتی وارد زندگی بشه واسش سخت باشه از کجا باید فهمید این توانایی ها رو داره یانه؟؟؟؟

{。^◕‿◕^。}

11. صلوات ها 9

نوشته
    1,160
    حضور
    28 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6896

برای مثال فردی که پرتوقع نیست ولی همیشه همه چیز در اختیار داشته و طعم نداشتن،نبودن، رو نچشیده وارد زندگی ای بشه و فکرکنه قانعه ولی بعد از مدتی ببینه نه با تصوراتش خیلی متفاوت بود!!!
    یا مثلا فردی احساس کنه میتونه دوری همسرش رو درصورتی که درجای دیگه ای باشه تحمل کنه ولی وقتی وارد زندگی بشه واسش سخت باشه از کجا باید فهمید این توانایی ها رو داره یانه؟؟؟؟
    با سلام
    احسنتم سوال خوبی را مطرح کردید؛
    برای کشف چنین مسائلی باید به ملاکها و خصوصیات و اخلاق اصلی خودشان باید بنگرند:
    مثلا: برای کشف پرتوقع بودن( کسی که سیر نشود، کسی که قانع نشود و توانایی درک محرومیتها را نداشته باشد، یعنی انتظار بیش از حد ظرفیت خود چیزی را بخواهد، میشه گفت فرد پر توقع است)
    مثلا: ببیند اگر چیزی را که خیلی ضروری نیست، و خانواده نگیرند و یا نتوانند تهیه کنند چه حسی خواهد داشت،یا اگر برایش تهیه کنند خیلی راضی نباشد بلکه همیشه بالاترین ها و بهترین ها را می خواهد و هر طور شده بدست بیاورد، و قانع هم نباشد،خوب چنین روحیاتی نشانگر این است که این فرد در یک شرایط ویژه رشد کرده در محرومیتها شاید نتواند زندگی کند، البته شاید هم برچسب پرتوقع بودن را نتوانیم به او بزنیم، ولی خوب معلوم است که جنین فردی را نمی توان مذمت کرد ولی در عین حال باید این ضعف را یک طور دیگر حل کند.
    و شاید هم بگویید خیلی برایم مهم نیست و یا بگویید: من نمی توان چنین تصوری را بکنم خوب معلوم هست که چنین فردی توانایی روبرو شدن با محرمیتها را ندارد و باید یک فکر چارهای داشته باشد.
    البته ما تلاشمون در این است که شخص برای تصمیم خود با انتخاب راه درست اقدام بکند، اگر شخص خودش نتواند شرایط را تشخیص و تصمیم بگیرد باید از دیگران کمک بگیرد.

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۴/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۷:۴۸
    مهارتهای تصمیم گیری

13. صلوات ها 7

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    5,249
    حضور
    302 روز 5 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    360
    صلوات
    19674

باسلام
    باز در این موارد هم عدم شناخت کافی از خود هست
    اگر من در زندگی مجردی تحمل یک لحظه دوری پدر مادر رو ندارم مثلا بعد وقتی حرف از دوری پیش میاد میگم میتونم پس اشتباه فکر کردم
    اگه تو زندگی با پدر مادر یک نیازم به یک وسیله مثلا برآورده نشه من ناراحت میشم پس مطمئنا حتی اگر فکر کنم زندگی مشترک به مشکل بر نمی‌خورم اشتباه

نه اصلا تو زندگی با خانواده و در مجردی تجربیات این چنینی داشتم خیلی ضعیف همین طور که اون موقع تونستی در مقابل اون سختی تحمل کنی با ازدواج به پله رفتی جلوتر پس آزمون سختتر میشه
    اینبار یه مشکلات بزرگتر
    البته اینها مشکلات نیست مسئله بگیم بهتره
    مثلا تو اول ابتدای ۲+۳ رو باید حل میکردی
    رفتی کلاس بالاتر حالا باید ۲ضربدر ۳ روذحل کنی

حالا یا تلاش میکنی مهارت پیدا میکنی مشورت می‌گیری میری بالاتر یا نه تو همون مرحله درجا میزنی
    این دیگه به همت خودت بستگی داره
    انشاءالله موفق باشی
    درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

مهارتهای تصمیم گیری

15. صلوات ها 9

نوشته
    1,160
    حضور
    28 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6896

نقل قول نوشته اصلی توسط اللیل والنهار نمایش پست ها
    باسلام
    باز در این موارد هم عدم شناخت کافی از خود هست
    اگر من در زندگی مجردی تحمل یک لحظه دوری پدر مادر رو ندارم مثلا بعد وقتی حرف از دوری پیش میاد میگم میتونم پس اشتباه فکر کردم
    اگه تو زندگی با پدر مادر یک نیازم به یک وسیله مثلا برآورده نشه من ناراحت میشم پس مطمئنا حتی اگر فکر کنم زندگی مشترک به مشکل بر نمی‌خورم اشتباه

نه اصلا تو زندگی با خانواده و در مجردی تجربیات این چنینی داشتم خیلی ضعیف همین طور که اون موقع تونستی در مقابل اون سختی تحمل کنی با ازدواج به پله رفتی جلوتر پس آزمون سختتر میشه
    اینبار یه مشکلات بزرگتر
    البته اینها مشکلات نیست مسئله بگیم بهتره
    مثلا تو اول ابتدای ۲+۳ رو باید حل میکردی
    رفتی کلاس بالاتر حالا باید ۲ضربدر ۳ روذحل کنی

حالا یا تلاش میکنی مهارت پیدا میکنی مشورت می‌گیری میری بالاتر یا نه تو همون مرحله درجا میزنی
    این دیگه به همت خودت بستگی داره
    انشاءالله موفق باشی
    با سلام
    احسنتم خواهر گرامی
    خوب توضیح دادید.

مهارتهای تصمیم گیری

17. صلوات ها 6

علاقه
    نوشته
    1,401
    حضور
    77 روز 7 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6573

نقل قول نوشته اصلی توسط اللیل والنهار نمایش پست ها
    سلام ممنون قبول دارم حرفاتونو ولی فکر نمی کنید پدر مادرو همسر متفاوتن؟؟؟
    من خودم دوستانی رو دارم که میگن دلمون میخواد کاملا جدا از خانواده باشیم در حد زندگی در یک شهر دیگه ولی لحظه ای جدا از همسر خیر!!
    اما در مقابل کسایی رو میبینم که از لحاظ روحی احساسی و فوق العاده وابسته بودن به خانواده ولی تونستن به راحتی با نبودن همسر کنار بیان (نه اینکه دوسش نداشتن اتفاقا علاقه زیادی بوده)
    اینا با حرفای شما جور درنمیاد!!

بالاخره چطور میشه فهمید این توانایی رو داری یاخیر؟؟؟(بعد مکانی)
    خوشحال میشم جواب این سوال رو استاد نشاط بفرمایند!!

ضمن اینکه زندگی مجردی ومتاهلی خیلی باهم متفاوتن!
    به نظرم یکی از تفاوتهای اصلیشم اینه همه چیز زندگی با خودته!! اگه قبل نگاهت به پدرومادرت بود الان مسئول تصمیم گیر مدیر مدبر همه چی خودتی!!
    (البته منظورم درنظر نگرفتن همسر نیست منظورم اینه باید هرطرف مسئولیتاشو بشناسه و نسبت به وظایفش آگاه باشه بالاخره میشه گفت هرکدوم یه مدیر هستن توی زندگی بخوایم تقسیم کنیم یکی داخل خونه یکی خارج خونه)

ویرایش توسط ترگل : ۱۳۹۴/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۸:۵۵

{。^◕‿◕^。}

19. صلوات ها 6

نوشته
    1,160
    حضور
    28 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6896

بالاخره چطور میشه فهمید این توانایی رو داری یاخیر؟؟؟(بعد مکانی)
    با سلام
    بزرگوار فایده اش چیه؟!
    چنین تصمیمی هم شاید اوائل خوب باشد، ولی تصمیم منطقی نیست، هر چند شخص می تواند دور از خانواده زندگی کند، باید چهارچوب تصمیم ها منطقی باشد، بر فرض یک شخص توانایی هم دارد و وابسته هم نیست و...این دلیل نمیشه که با توجه به آن کاری را اقدام کند که خیلی صلاح نیست.باز باید به صورت موردی چنین تصمیماتی را باید از نگاه مشاوره مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.
    گاها علاوه بر توانایی ملاکهای دیگری هم مطرح است، لذا باید مورد بررسی قرار بگیرد، تا تصمیم منطقی و عقلانی گرفته شود.

مهارتهای تصمیم گیری

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری