سوالاتی پيرامون شكيات نماز

تب‌های اولیه

153 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی پيرامون شكيات نماز

با سلام
من امروز دستم كمي رنگ خودكار شد آن را پاك نكردم و گفتم بعدا پاك ميكنم اما يادم رفت و بعد كه نماز من تمام شد تازه دستم را ديدم كه خودكاري است آيا نماز من با طل است چون قصد داشتم كه رنگ خودكار را پاك كنم ولي يادم رفت و نماز خواندم
با تشكر:Gol:

saeed 67;25535 نوشت:
با سلام
من امروز دستم كمي رنگ خودكار شد آن را پاك نكردم و گفتم بعدا پاك ميكنم اما يادم رفت و بعد كه نماز من تمام شد تازه دستم را ديدم كه خودكاري است آيا نماز من با طل است چون قصد داشتم كه رنگ خودكار را پاك كنم ولي يادم رفت و نماز خواندم
با تشكر:Gol:

باسلام وتشكر از شما پرسشگر محترم ::Sham:

اولاً: شما اگر مي فرمو ديد كه از چه كسي تقليد مي كنيد جواب

طبق نظر مر جع خود ميگرفتيد:Gol:

ثانياً: اگر جوهر داراي جرم بوده و مانع از رسيدن آب به پوست شود

وضو باطل است ، و تشخيص اين مو ضوع بر عهده خود مكلف است

منبع اجوبةالاستفتائات ص29 س141 :Gol:

saeed 67;25535 نوشت:
با سلام
با تشكر:gol:
جواب:باتشکر از سوال خوب شما ،لازم به ذکر است که طهارت شرط واقعی برای نماز است و به هر دلیلی که از بین رود، نماز باید اعاده ویا قضا شود .ندانستن وفراموشی وامثال آن سببتغییر حکم نمی شود.

با تشكر از شما براي مطرح كردن اين پرسش ، براي پاسخ به شما ناچارم از شما سئوالي بكنم و آن اينست كه آيا رنگ خودكار شما مانع رسيدن آب وضوء به پوست بدنتان است اگر پاسخ شما منفي است نمازتان صحيح و اگر پاسخ مثبت است نماز باطل است و اگر براي نماز هنوز وقت داريد مي توانيد آنرا دوباره بخوانيد و اگر وقت آن گذشته لازم است قضاي آن را بجا بياوريد ضمنا لطفا در سئوالات بعدي حتما مرجع تقليد خود را قيد فرماييد .:Cheshmak:

با سلام
آيا در نماز ميشود كه مثلا در اذكار نماز كه اگر بدنمان حركت كندمثل سجده يا ركوع يا قسمتهاي ديگر نماز اكر بدن حركت كند ميشود آن ذكر نماز را دوباره گفت يعني اگر در حال سجده هستيم اگر در وسط گفتن ذكر سجده بدن مان حركت كند ميشود آن ذكر را دوباره گفت آيا نماز باطل است در اين حالت يا نه نظر تمامي مراجع در اين باره چيست
با تشكر

.امام علي عليه السلام:
هركس عيب خود را ببيند دنبال عيب ديگران نميرود

در نماز باید به مقدار ذکر واجب بدن آرام باشدودر ذکر مستحب هم اگر به قصدذکری که برای نماز دستور داده اند بگوید آرام بودن بدن شرط است.
در سجده اگر پیش از انکه پیشانی به زمین برسد و بدن آرام بگیرد، عمدا ذکر سجده را بگوید ، یا پیش از تمام شدن ذکر سجده عمدا سر از سجده بردارد ؛نماز باطل است
ولی اگر در این حالات سهوا ذکر سجده را بگوید وپیش از انکه سر از سجده بردارد بفمد اشتباه کرده ؛باید دوباره در حال آرامش ذکر را بگوید .

توضیح المسائل مراجع ، مسائل 1051 -1052

با سلام
شما نگفتيد در ديگر قسمتهاي نماز چه حكمي دارد
و فقط سجده را بيان كرديد
با تشكر

هر کس ادعا کند که به انتهاي دانش رسيده است، نهايت ناداني خود را آشکارساخته است . [امام علي عليه السلام]

saeed 67;34734 نوشت:
اگر در وسط گفتن ذكر سجده بدن مان حركت كند ميشود آن ذكر را دوباره گفت آيا نماز باطل است در

سلام وتشكر از سوال شما وتشكر از كارشناس محترم جنابِ شفا
همانطور كه همكار محترم ما اشاره كردند ؛
گفتن ذكر دوباره در حال سجده وركوع اشكالي ندارد ولي اگر اين حركت در نماز چه در ركوع و سجده ويا در غير ركوع وسجده اگر به صورتي باشد كه صورت نماز بهم بخورد ( مثلاًفعل كثيربه حساب بيايد مثلا هوا پريدن و..) موجب بطلان نماز مي شود.
بعد از م/1151/نهم از مبطلات نماز
نكته؛منظور از حركت در نماز چيست؟ايا اين شخص وسواس است ؟وسوالش ناظر به تكانهاي طبيعي هر شخصي در حال نماز است؟ويا چيز ديگر مي خواهيد اشاره كنيد؟
اگر جوابتان رادريافت نكرديد بدانيد با توجه به سوالتان جواب از دو كارشناس صادر شده وسوال را بايد به طور ديگر ي بايد مطرح كنيد

با سلام
بايد ببخشيد من هنوز متوجه نشدم
مثلا اگر در حال گفتن ذكر سجده يا ركوع يا هر قسمت ديگر نماز هستيم اگر در آن قسمتها تكان بخوريم اگر در وسط ذكر هم باشيم ايا ميشود آن ذكر را دوباره گفت كه نماز باطل نشود
با تشكر

امام علي ع : گرانبهاترين متاع‌ها, عقل است و بدانيد كه آرزو عقل را به غفلت مي‌افكن

saeed 67;35001 نوشت:
اگر در آن قسمتها تكان بخوريم اگر در وسط ذكر هم باشيم ايا ميشود آن ذكر را دوباره گفت كه نماز باطل نشود

سلام
این تکان تا چه حدی است مثلا در سجده سرش رااز مهر بر ندارد وبقیه عضو تکان بخورد ودوباره در سجده مستقر شود (مثلاً نوک انگشتان پا را از زمین بردارد ودوباره بگذارد )و ودر حال تكان دادن ذکر رامتوقف واز اول بگوید اشکالی ندارد یا در رکوع وغیره به صورتی تکان بخورد که صورت نماز بهم نخورد اشکالی ندارد تکانهای معمولی اشکالی ندارد.
ادرس ؛همان

با سلام وتشكر .تكان دادن اعضائ سجده ايا به معناي بلند كردن عضو سجده از زمين است كه در اين صورت نميتواند به صورت عمدي عضو را از زمين بلند كند در حالي كه مشغول ذكر واجب است .ر ك توضيح المسايل مراجع ج1 ص572

سلام
بله منظورم همان تكان خوردن پا يا بالا رفتن آن يا سر از مهر بالا آوردن يا دست بالا رود در سجده

ويك سوال ديگر خدمت شما دارم كه در نماز چه قسمتهايي از بدن واجب است كه تكان نخورد كه نماز باطل نشودمثل سجده كه اگر سر را از روي مهر بالا بياويم نماز باطل ميشود
ديگر چه قسمتهايي مثل سجده مهم است
با تشكر

آنچه را تا ديروز گناه مى خوانديم، امروز بيان شخصيت و احساسات خود مى ناميم .

saeed 67;35307 نوشت:
ويك سوال ديگر خدمت شما دارم كه در نماز چه قسمتهايي از بدن واجب است كه تكان نخورد كه نماز باطل نشودمثل سجده كه اگر سر را از روي مهر بالا بياويم نماز باطل ميشود ديگر چه قسمتهايي مثل سجده مهم است

با سلام
به اندازه پيشاني عضوي ديگري از عضو هاي هفتگانه سجده به مهمي پيشاني نيست اما به اين معنا نيست كه بتوانيم در هر وقتي بخواهد اعضاي ديگر سجده را بلند كند

به مسائل شرعي زير توجه كنيد
1054
)اگر موقعى كه ذكر سجده را مى‏گويد يكى از هفت عضو را عمدا از زمين بردارد ، نماز باطل مى‏شود ولى موقعى كه مشغول گفتن ذكر نيست اگر غير پيشانى جاهاى ديگر را از زمين بردارد و دوباره بگذارد، اشكال ندارد.

1048) اگر پيشانى را عمدا يا سهوا به زمين نگذارد سجده نكرده است اگر چه جاهاى ديگر به زمين برسد، ولى اگر پيشانى را به زمين بگذارد و سهوا جاهاى ديگر را به زمين نرساند يا سهوا ذكر نگويد سجده صحيح است.

دانستن مسائل ديگر در اين موضوع خالي از لطف نيست

1071) اگر پيشانى بى‏اختيار از جاى سجده بلند شود چنانچه ممكن باشد بايد نگذارد دوباره به جاى سجده برسد و اين يك سجده حساب مى‏شود چه ذكر سجده را گفته باشد يا نه و اگر نتواند سر را نگه دارد و بى‏اختيار دوباره به جاى سجده برسد روى هم يك سجده حساب مى‏شود و اگر ذكر نگفته باشد بايد بگويد.

1055) اگر پيش از تمام شدن ذكر سجده سهوا پيشانى را از زمين بردارد نمى‏تواند دوباره به زمين بگذارد و بايد آن را يك سجده حساب كند، ولى اگر جاهاى ديگر را سهوا از زمين بردارد بايد دو مرتبه به زمين بگذارد و ذكر را بگويد.

تكان خوردن اعضاي ديگر كه موجب بطلان مي شو ددر پست هاي قبل به ان اشاره شد.

با سلام
شما گفتيد كه اگر در بعد نماز اگر ديديم كه روي محل وضوي مان لكه يا هر چيز ديگه كه مانع رسيدن آب باشد نماز مان باطل است حتي اگر ندانيم
يه روز دستم خون آمد بعد از چند دقيقه خونش بند آمد و من وضو گرفتم چون در آن لحظه كه وضو ميگرفتم خون نميامد و مطمئن بودم ولي وقتي كه نمازم تمام شد ديدم در آن قسمت انگشت دستم زخم بود كمي خون است آيا در اين حالت نماز من باطل بوده است
با تشكر

پيامبر اعظم (ع)
پشيماني توبه است

saeed 67;35617 نوشت:
يه روز دستم خون آمد بعد از چند دقيقه خونش بند آمد و من وضو گرفتم چون در آن لحظه كه وضو ميگرفتم خون نميامد و مطمئن بودم ولي وقتي كه نمازم تمام شد ديدم در آن قسمت انگشت دستم زخم بود كمي خون است آيا در اين حالت نماز من باطل بوده است با تشكر

سلام
طبق نظر امام ورهبري
اگر زماني كه خون بند اومده طاهرش كرديد وقبل از نماز با اطمينان از اينكه خوني نيست وارد نمازشديد اشكالي ندارد
م/802 از رساله مراجع

با سلام خدمت همه دوستان و سروران گرامی
میخواستم ببینم سجده سهو رو چجوری انجام میدن!
با تشکر

محمدحسین;39095 نوشت:
با سلام خدمت همه دوستان و سروران گرامی میخواستم ببینم سجده سهو رو چجوری انجام میدن! با تشکر

سلام
رجوع به لينك زير پست 94 شود.
http://www.askdin.com/showthread.php?p=9653

با سلام

اگر در تسبيحات نماز اشتباه كنيم آيا نماز باطل هست يعني اگر حواسمان نباشد و به جاي سه تسبيحات دو بار يا چهار بار بگوييم البته قصد داشتيم كه سه بار بگوييم ولي حواسمان نباشد و كمتر و بيشتر كنيم و بعد نماز يا درون نماز يادمان بيايد ايا نمازمان باطل هست يا نه و كلا در چنين حالت بايد چه كار كرد

با تشكر

خداوند ميفرمايد كه روزه ازمن است و من خود به آن پاداش ميدهم

saeed 67;40303 نوشت:
با سلام

اگر در تسبيحات نماز اشتباه كنيم آيا نماز باطل هست يعني اگر حواسمان نباشد و به جاي سه تسبيحات دو بار يا چهار بار بگوييم البته قصد داشتيم كه سه بار بگوييم ولي حواسمان نباشد و كمتر و بيشتر كنيم و بعد نماز يا درون نماز يادمان بيايد ايا نمازمان باطل هست يا نه و كلا در چنين حالت بايد چه كار كرد

با تشكر

خداوند ميفرمايد كه روزه ازمن است و من خود به آن پاداش ميدهم

تسبیحاتاربعه از واجبات غیر رکنی است در صورتی که سهوا کم و زیاد شود،سبب باطل شدن نمازنمی شود .اما اگر در همان حال متوجه این خلل شدید جبران نمایید

وپس از نماز دیگر نیازی به جبران آن نیست .و احتیاط مستحب آن است که پس از نماز دو سجده سهو بجا آورید.
برای اینکه دیگر دچار این مشکل نشوید می توانید همیشه قصد کنیدیک تسبیحات اربعه را به عنوان ذکر واجب وبقیه را به نیت ذکر مستحب بگویید در این صورت کم وزیادی خللی را به وجود نخواهد آورد ( مقدار واجب در تسبیحات اربعه یک مرتبه ویا سه مرتبه است.)
امام خمینی ،رساله تو ضیح المسائل،م1005وم1263واستفتائات ج1،س 127

بر اساس نظر مقام معظم رهبری
گفتن تسبیحات اربعه یک مرتبه کفایت می کند،هرچند احتیاط در سه مرتبه گفتن است وکسی
که دچار فراموشی ویا شک در تعداد تسبیحات اربعه می شود،چیزی بر او نیست ،وتا به رکوع نر فته می تواند بنا را بر اقل گذاشته وتسبیحات را تکرار نما ید تا یقین کند که آن را سه مرتبه گفته است .

رساله اجوبه الاستفتائات،س482و483 و484:Gol::Sham:

با سلام
من امروز ناخن پاهاي خود را با پودر لباسشويي شستم چون کمي رنگ بر روي ان بود و وقتي که خواستم رنگ را از روي ناخن پاهايم پاک کنم تصميم گرفتم که تمام ناخنهاي پاهايم را با پودر لباسشويي بشويم و وقتي که شستم ناخن پاهايم سفيد تر از روزهاي قبل شد و همين امر باعث شد که من شک کنم و نميدانم که جرم روي ناخن بود يانه که سفيد تر شده چون قبل اينکه پاهايم را بشويم وحتي روزهاي قبل هم که ناخن خود را ميديدم اثري از چرک(کثيفي) نبوده
والان حسابي به شک رفتم ايا بايد به شک اعتنا کرد يانه
[="red"]واگر چرک هم بوده ايا تمام کارهاي من باطل ميشود چون فکر کنم که چرک(کثيفي سياهي) بدن اب را به خود عبور دهد
[/]با تشکر

التماس دعا

saeed 67;48554 نوشت:
نميدانم که جرم روي ناخن بود يانه که سفيد تر شده چون قبل اينکه پاهايم را بشويم وحتي روزهاي قبل هم که ناخن خود را ميديدم اثري از چرک(کثيفي) نبوده

چنین احتمالی بر مبنای شک و وسواس است و نباید به آن اعتنا کنید، اینکه ناخن سفیدتر شده دلیل بر داشتن جرم نمی تواند باشد خصوصا که می فرمائید روزهای قبل هم ناخنهایتان را می دیدید و اثری از جرم و چرک نبوده است .

saeed 67;48554 نوشت:
واگر چرک هم بوده ايا تمام کارهاي من باطل ميشود چون فکر کنم که چرک(کثيفي سياهي) بدن اب را به خود عبور دهد

در وضو جایی را که باید شست و مسح کرد، هر قدر چرک باشد، اگر چرک آن مانع از رسیدن آب نباشد ؛ اشکال ندارد.
همچنین
اگر بعد از وضو شک کند چیزی که مانع از رسیدن آب است در اعضا وضو بوده یا نه ، وضو صحیح است.

توضیح المسائل مراجع،م294 و 298

ممنون از جوابتان
در کل میخواستم بدونم که چرک بدن یعنی چرکی که از بدن در هنگام لیف زدن در حمام از بدن خارج میشود ایا اب را به خود عبور میدهد یا نه
با تشکر

شفا;48565 نوشت:
چنین احتمالی بر مبنای شک و وسواس است و نباید به آن اعتنا کنید، اینکه ناخن سفیدتر شده دلیل بر داشتن جرم نمی تواند باشد خصوصا که می فرمائید روزهای قبل هم ناخنهایتان را می دیدید و اثری از جرم و چرک نبوده است .

در وضو جایی را که باید شست و مسح کرد، هر قدر چرک باشد، اگر چرک آن مانع از رسیدن آب نباشد ؛ اشکال ندارد.
همچنین
اگر بعد از وضو شک کند چیزی که مانع از رسیدن آب است در اعضا وضو بوده یا نه ، وضو صحیح است.

توضیح المسائل مراجع،م294 و 298

[="red"]برای غسل هم همین حکمرا دارد
[/]

saeed 67;48837 نوشت:
برای غسل هم همین حکمرا دارد

با سلام خدمت شما

بله وضوء و غسل از اين نظر تفاوتي ندارند

موفق باشيد

،

saeed 67;48570 نوشت:
ممنون از جوابتان
در کل میخواستم بدونم که چرک بدن یعنی چرکی که از بدن در هنگام لیف زدن در حمام از بدن خارج میشود ایا اب را به خود عبور میدهد یا نه
با تشکر

1-بر اساس نظر امام ورهبری مانع محسوب نمی شود .
2-براساس نظر آیت الله خویی ،تبریزی ،زنجانی وسیستانی :اگر چرک مانع از رسیدن آب نباشد اشکا ل ندارد.
3-بر اساس نظر آیت الله بهجت :اگر چربی ،جرم ندارد که مانع رسیدن آب به پوست با شد، اشکال ندارد ولی اگر مانع با شد اول آن را خشک کند وبعد غسل ویا وضو نماید.
تحریر الوسیله ،ج1،فصل فی الوضو ،م12؛اجوبه الاستفتائات ، احکام وضو ،م104
توضیح المسائل مراجع ،م294

با سلام
میخواستم بدانم نظر ایت االله مکارم شیرازی چیه چون مرجع تقلید من هست

با عرض ادب واحترام

ایه الله مکارم :اگر مانع رسیدن اب به بدن نیست برای وضو وغسل ضرری ندارد ولی اگر مانع باشد و یا شک کند که مانع است یانه ،باید ان را برطرف سازد.

رساله مراجع / ج1 / م 294.

سلام عليكم. با تشكر از جوابهاي دوستان . اگر موقعي كه ذكر سجده را ميگويد يكي از هفت عضو را عمدا از زمين بر دارد نماز باطل ميشود ولي موقعي كه مشغول ذكر نيست اگر غير پيشاني جاهاي ديگر را از زمين بردارد ودوباره بگذارد اشكال ندارد . توضيح المسايل مراجع ج1 ص572 مساله 1054

با عرض سلام و تبريك يك ساله شدن اسك دين و تشكر از همه دست اندر كاران اسك دين

يكي از شكيات نماز كه نبايد بهش اعتنا كرد مسئله زير هست
شك در چيزي كه محل به جا آوردن آن گذشته باشد

يكي از شك هايي هم كه باعث باطل شدن نماز ميشه
شك در شماره ركعت هاي نماز سه ركعتي هست

حالا اگر كسي در
سلام نماز سه ركعتي شك كنه ركعت دوم است يا سوم بايد چه كار كنه؟
يا مثلا در تشهد و سلام نماز دو ركعتي شك كند كه ركعت اول است يا دوم؟

با تشكر

سلام
من یه سوال کلی دارم !
اگر کسی یه نماز بخونه و بعد در صحت نمازش شک کنه (هر شکی) میشه فارغ از هر بحثی اون رو یه بار دیگه بخونه ؟؟(حتی اگه نمازش درست بوده باشه)

t4h9r1;59940 نوشت:
حالا اگر كسي در سلام نماز سه ركعتي شك كنه ركعت دوم است يا سوم بايد چه كار كنه؟ يا مثلا در تشهد و سلام نماز دو ركعتي شك كند كه ركعت اول است يا دوم؟

با سلام خدمت سركار t4h9r1
اگر كسي در هر قسمتي از نماز سه ركعتي يا دو ركعتي در تعداد ركعاتي كه خوانده است شك كند ، نمازش باطل است (1)
و نيز از شك هايي كه نبايد به آن اعتنا كرد ، شك در چيزي (در اجزاء واجب نماز) كه محل آن گذشته است نه شك در تعداد ركعات كه مشمول حكم سابق شود . (2)

پي نوشت :
1. توضيح المسائل مراجع م 1165

2. توضيح المسائل مراجع م 1168 به بعد

ehsan24;59973 نوشت:
سلام

من یه سوال کلی دارم !
اگر کسی یه نماز بخونه و بعد در صحت نمازش شک کنه (هر شکی) میشه فارغ از هر بحثی اون رو یه بار دیگه بخونه ؟؟(حتی اگه نمازش درست بوده باشه)

با سلام و تشکر از شما پرسشگر محترم جناب t4h9r1 :

نظر مراجع معظم تقلید در این مورد متفاوت است مثلاً حضرت امام (ره) در استفتائات ج1ص185س212فرموده اند که در صورت شک اعاده مطلوب است مگر اینکه منجر به وسواسی شود

یامقام معظم رهبری فرموده اند که : نماز که با رعایت اجزاء و شرائط به طور صحیح خوانده شده ، را نمی توان اعاده نمود
دیگر مراجع بزرگوار مانند مرحوم آقای بهجت (ره) فرموده اند بله میتوان اعاده نمود و دیگر بزرگواران حضرات آیات عظام تبریزی (ره) و سیستانی و صافی گلپایگانی و مرحوم آقای گلپایگانی و مکارم شیرازی و نوری همدانی و.... فرموده اند اعاده جایز نیست

منبع استفتائات موجود در مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی و مجمع المسائل مرحوم آقای گلپایگانی :Gol::Gol::Gol::Gol:

با عرض سلام به تمامی اسک دینیهای گرامی به خصوص به کارشناسان خوب و زحمتکش سایت:Gol:

ببخشید سؤالاتم زیاده:Ghamgin:

اگه کسی یادش بره سجده ی سهو رو باید بخونه و بعد از فارغ شدن از نماز یادش بیاد باید چکار کنه؟

اگه کسی یادش بره که حکم شکاک رو داره یا نه چکار باید بکنه؟(مثلاً یادش نیست که تو سه تا نماز شک کرده یا دوتا!)

سه نماز باید حتماً نماز های یومیه ی معمولی باشه یا اگه تو نماز قضامون هم شک کردیم بازم جزء سه تا حساب می شه؟

اگه وسط نماز جماعت وضوی آدم باطل بشه باید چکار کنه؟

اگه چند لحظه قبل از شروع نماز، وضوش باطل بشه چی؟( به خاطر به هم خوردن صف عرض می کنم)

تو نماز اگه اسم خدا بیاریم اشکالی داره؟ مثلاً من گاهی اوقات تو سجده به فارسی می گم خدایا... گاهی سهواً! گاهی

هم با اینکه می دونم نباید بگم ولی بازم به زبون میارم!

شرایط دعا چطوریه؟ درسته که می شه از دعاها توی نماز استفاده کرد؟

کجای نماز؟ کدوم دعاها؟(هردعایی میشه؟)

اگه سر نماز توی دلمون به فارسی چیزی بگیم اشکالی داره؟ منظورم به جز قنوته!

خداوند به همه توفیق نماز خوب و کامل و با حضور قلب بده انشاءالله

به این نیت: اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم مولانا صاحب الزمان

ریحانة النبی;110440 نوشت:
اگه کسی یادش بره سجده ی سهو رو باید بخونه و بعد از فارغ شدن از نماز یادش بیاد باید چکار کنه؟ اگه کسی یادش بره که حکم شکاک رو داره یا نه چکار باید بکنه؟(مثلاً یادش نیست که تو سه تا نماز شک کرده یا دوتا!)

1-هر وقت یادش آمد فورا انجام دهد و لازم نیست نماز را دوباره بخواند .
2-اگر منظور این است که شک دارد کثیر الشک شده یا نه ،بنا را بر عدم می گذارد.
توضیح المسائل مراجع ،،م1246
امام خمینی (ره)،،تحریر الوسیله ،ج1،شک هایی که معتبر نیست ،م2

سه نماز باید حتماً نماز های یومیه ی معمولی باشه یا اگه تو نماز قضامون هم شک کردیم بازم جزء سه تا حساب می شه؟ اگه وسط نماز جماعت وضوی آدم باطل بشه باید چکار کنه؟ اگه چند لحظه قبل از شروع نماز، وضوش باطل بشه چی؟( به خاطر به هم خوردن صف عرض می کنم)

1-سه نماز متوالی شرط است ،مثل نماز صبح ،ظهر و عصر،خاه قضا ویا ادا باشد.
2-اگر قبل از نماز ویا در بین نماز وضو باطل شود ،نماز باطل است واگر بین ماموم و امام یا بین ماموم وکسی که مأموم بواسطه او به امام متصل است بیش از یک قدم بزرگ فاصله پیدا شود نمازش به فردا می شود وصحیح است .
،توضیح المسائل مراجع ،م1437
امام خمینی(ره) ،تحریرالوسیله ،ج1،شک هایی که معتبر نیست ،م1

شرایط دعا چطوریه؟ درسته که می شه از دعاها توی نماز استفاده کرد؟ کجای نماز؟ کدوم دعاها؟(هردعایی میشه؟) اگه سر نماز توی دلمون به فارسی چیزی بگیم اشکالی داره؟ منظورم به جز قنوته!

-می توانید هر دعایی بخوانید ،شرایط خاصی ندارد.
2-می توانید در قنوت ویا سجده آخر نماز ،دعا بخوانید.
3- گفتن مطلبی در دل، اشکال ندارد.

تو نماز اگه اسم خدا بیاریم اشکالی داره؟ مثلاً من گاهی اوقات تو سجده به فارسی می گم خدایا... گاهی سهواً! گاهی

با سلام
خیر اشکالی ندارد.
امام خمینی (ره)،توضیح المسائل ،با استفاده از م1135

اگر بین خواندن تعداد تسبیحات اربعه شک کنیم مثل ندانیم که سه تا خواندیم و شک کنیم یا زیادتر بخوانیم بنا به احتیاط ، آیا اشکال دارد؟

victoryone;208332 نوشت:
اگر بین خواندن تعداد تسبیحات اربعه شک کنیم مثل ندانیم که سه تا خواندیم و شک کنیم یا زیادتر بخوانیم بنا به احتیاط ، آیا اشکال دارد؟

با سلام و عرض ادب

تسبیحات يک مرتبه نيز کفايت مى ‏کند و در حالت شک که سه تا خواندیم یا نه،چيزى واجب نيست، و تا به رکوع نرفته ایم مى‏ توانیم بنا را بر اقل گذاشته و تسبيحات را تکرار نمايیم تا يقين کنیم که آن را سه مرتبه گفته ایم.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س485

به خاطر اینکه سوره حمد و توحید را از حفظ هستیم و زیاد می خوانیم اگر در هنگام خواندن سوره حمد وتوحید به چیزی که می گوییم دقت نکنیم آیا اشکال دارد ؟

victoryone;209676 نوشت:
به خاطر اینکه سوره حمد و توحید را از حفظ هستیم و زیاد می خوانیم اگر در هنگام خواندن سوره حمد وتوحید به چیزی که می گوییم دقت نکنیم آیا اشکال دارد ؟

با تشکر از سئوال شما کاربر گرانقدر victoryone

بر فرض صحت قرائت ، دقت نکردن در لفظ یا معنای سوره حمد و توحید هنگام خواندن در نماز ، اشکال شرعی ندارد . اما حضور قلب و دقت در الفاظ و معانی هنگام نماز بسیار توصیه شده است . (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 1126 به بعد

آیا در خواندن آخر سوره حمد حتما باید ضالین را کشیده بخوانیم ؟ اگر کشیده نخوانیم نماز باطل است ؟

اگر در هنگام خواندن رکعت سوم در انجام کاری در رکعت دوم شک کنیم باید چه کار کنیم؟

سوال داشتم

به جای آوردن سجده سهو بی مورد از نظر شرعی اشکال دارد

یا به جای آوردن سر هر نمازی ثواب داره!! یا بهتره اگه شک ندارم به جای نیاورم!!؟

victoryone;216581 نوشت:
آیا در خواندن آخر سوره حمد حتما باید ضالین را کشیده بخوانیم ؟ اگر کشیده نخوانیم نماز باطل است ؟

با سلام و احترام

در"و لا الضالين" كه بعد از "الف" حرف "لام" ساكن است ، بهتر آن است "الف" آن را با مد بخواند و اگر نخواند نماز باطل نیست.

رساله امام خمینی،م1003

victoryone;216605 نوشت:
اگر در هنگام خواندن رکعت سوم در انجام کاری در رکعت دوم شک کنیم باید چه کار کنیم؟

به شک خود اعتنا نمی کند.

رساله امام خمینی،م1168

آنگاه که هدایت شدم;216609 نوشت:
به جای آوردن سجده سهو بی مورد از نظر شرعی اشکال دارد یا به جای آوردن سر هر نمازی ثواب داره!! یا بهتره اگه شک ندارم به جای نیاورم!!؟

با سلام و احترام

موارد سجده سهو با توجه به نظر مرجع تقلیدتان مشخص است و در غیر آن موارد نیازی نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

نور;216613 نوشت:
با سلام و احترام

موارد سجده سهو با توجه به نظر مرجع تقلیدتان مشخص است و در غیر آن موارد نیازی نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با تشکر

می دانم نیازی نیست تحقیق کردم!!!

اما افراط در انجامش ایراد داره؟ برام این مهمه!!

البته من جزو کثیر الشک هستم

آنگاه که هدایت شدم;216614 نوشت:
می دانم نیازی نیست تحقیق کردم!!! اما افراط در انجامش ایراد داره؟ برام این مهمه!! البته من جزو کثیر الشک هستم

با سلام و احترام

با توجه به کثیر الشک بودن،وظیفه شرعی شما این است که اعتنا نکرده و سجده سهو بی مورد انجام ندهید اما در هر حال اگر سجده سهو بی مورد انجام شد،نماز صحیح است.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

اگر ذکری را اشتباه بخوانیم و بعد از آنکه تشهد خواندیم در رکعت بعد هم تشهد بخوانیم بعد بفهیم اضافی خوانده ایم باید چکار کنیم ؟

victoryone;220254 نوشت:
اگر ذکری را اشتباه بخوانیم و بعد از آنکه تشهد خواندیم در رکعت بعد هم تشهد بخوانیم بعد بفهیم اضافی خوانده ایم باید چکار کنیم ؟

با تشکر از سئوال شما کاربر محترم victoryone بزرگوار

در فرض سئوال با خواندن سهوی تشهد اضافی ، نماز باطل نمی شود و نیازی به سجده سهو نیست . (1)

موفق و مؤید باشید

پی نوشت:
1. آیت الله نوری همدانی ، توضیح المسائل م 1237 به بعد

سجاد;220394 نوشت:
با تشکر از سئوال شما کاربر محترم victoryone بزرگوار

در فرض سئوال با خواندن سهوی تشهد اضافی ، نماز باطل نمی شود و نیازی به سجده سهو نیست . (1)

موفق و مؤید باشید

پی نوشت:
1. آیت الله نوری همدانی ، توضیح المسائل م 1237 به بعد

سلام

سجده سهو چیه؟

victoryone;220639 نوشت:
سلام
سجده سهو چیه؟

مسأله 1250 دستور سجده سهو اين است كه بعد از سلام نماز فوراً نيت سجده سهو كند و پيشانى را (1) به چيزى كه سجده بر آن صحيح است بگذارد (2) و بگويد (3): «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ» يا «بِسْمِ اللَّه وَ بِاللَّهِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ و آلِ مُحَمَّدٍ» ولى بهتر است بگويد (4): «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ السَّلامُ عَلَيكَ ايُّهَا النَّبِىُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ» بعد بايد (5) بنشيند و دوباره به سجده رود و يكى از ذكرهايى را كه گفته شد بگويد (6) و بنشيند و بعد از خواندن تشهد سلام دهد

(1) (سيستانى:) بنا بر احتياط لازم .. (2) (گلپايگانى، صافى:) و ذكر بگويد، و ذكر سجده سهو را به سه نحو می ‏شود انجام داد: اوّل: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ» دوّم: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» سوّم: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكَ ايُّهَا النَّبِىُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ» و احتياط، اختيار قسم سوّم است. بعد بايد بنشيند و دوباره به سجده رود و ذكر را بگويد و بنشيند و بعد از خواندن تشهد سلام دهد.

(خوئى، تبريزى، نورى:) و أحوط اين است كه بگويد: «بسم اللَّه و باللَّه السّلام عليك أيّها النّبيّ و رحمة اللَّه و بركاته»، بعد بايد بنشيند و دوباره به سجده رود و ذكرى را كه گفته شد بگويد و بنشيند و بعد از تشهّد بگويد: «السّلام عليكم» و أولى‏ اين است: «و رحمة اللَّه و بركاته» را اضافه كند.

(تبريزى:) و بعد از خواندن تشهد سلام دهد و اگر در سجده عوض ذكر سابق بگويد: «بسم اللَّه و باللَّه اللَّهمّ صلّ على محمّد و آل محمّد» كافى است.
(نورى:) و بعد از خواندن تشهد سلام دهد.

(سيستانى:) و احتياط مستحب آن است كه در آن ذكر بگويد و بهتر آن است كه بگويد: «بسم اللَّه و باللَّه السّلام عليك أيّها النّبيّ و رحمة اللَّه و بركاته» بعد بايد بنشيند و دوباره به سجده رود و ذكرى را كه گفته شد بگويد و بنشيند و بعد از تشهّد بگويد: «السّلام عليكم» و أولى اين است: «و رحمة اللَّه و بركاته» را اضافه كند.

(مكارم:): «بسم اللَّه و باللَّه السّلام عليك أيّها النّبيّ و رحمة اللَّه و بركاته»، سپس سر از سجده برمی ‏دارد و می ‏نشيند، دوباره به سجده می ‏رود و همان ذكر را می ‏گويد و بعد از آن كه سر از سجده برداشت تشهّد می ‏خواند و سلام می دهد و احتياط آن است كه در تشهّد به مقدار واجب اكتفا كند و تنها به سلام آخر قناعت نمايد. [و] سجده سهو بايد رو به قبله، و با حالت وضو و طهارت باشد و پيشانى را نيز بر چيزى گذارد كه سجده نماز بر آن جايز است.

(زنجانى:) و دو دست و دو زانو و سر دو انگشت بزرگ پاها را بر زمين بگذارد؛ و نهادن پشت دست كفايت نمی ‏كند؛ و بنا بر احتياط واجب بايد انگشتان دست نيز روى زمين قرار گيرد و بنا بر احتياط رعايت وضو و قبله و ستر عورت را بكند و ذكرى را كه لازم است بگويد. ذكر سجده سهو به گونه‏ هاى مختلفى در روايات آمده و چنانچه بگويد «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا الْنَبِىُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ» و نيز بگويد: «وَ السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَبىُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ»، حتماً عمل به وظيفه نموده است، بعد بايد بنشيند و دوباره به سجده رود و ذكر را بگويد و بنشيند و بعد از خواندن تشهد بگويد: «الَّسلامُ عَلَيْكُمْ»، و بهتر اين است كه «وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ» را هم اضافه كند. (3) (بهجت:) و بنا بر احتياط واجب، به نحو مأثور بگويد: .. (4) (اراكى:) و يا بگويد: .. (فاضل:) ولى بنا بر احتياط بهتر است بگويد: .. (5) [كلمه «بايد» در رساله آيت اللَّه فاضل نيست‏] (6) (بهجت:) و بنا بر اظهر وقتى سر از سجده برداشت تشهد بخواند سپس سلام بدهد.

سلام
اگه در رکعت دوم یادم بره تشهد رو بگم بعد در حال بلند شدن یادم بیادو دوباره بشینم عیبی داره؟؟؟

یه سوال دیگه:
قنوت هرچقدر طول بکشه عیبی نداره؟؟؟یه عالمه دعا به زبان عربی بکنیم.میشه؟؟؟
ممنون

رحیق مختوم;220703 نوشت:
مسأله 1250 دستور سجده سهو اين است كه بعد از سلام نماز فوراً نيت سجده سهو كند و پيشانى را (1) به چيزى كه سجده بر آن صحيح است بگذارد (2) و بگويد (3): «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ» يا «بِسْمِ اللَّه وَ بِاللَّهِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ و آلِ مُحَمَّدٍ» ولى بهتر است بگويد (4): «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ السَّلامُ عَلَيكَ ايُّهَا النَّبِىُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ» بعد بايد (5) بنشيند و دوباره به سجده رود و يكى از ذكرهايى را كه گفته شد بگويد (6) و بنشيند و بعد از خواندن تشهد سلام دهد

(1) (سيستانى:) بنا بر احتياط لازم .. (2) (گلپايگانى، صافى:) و ذكر بگويد، و ذكر سجده سهو را به سه نحو می ‏شود انجام داد: اوّل: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ» دوّم: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» سوّم: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكَ ايُّهَا النَّبِىُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ» و احتياط، اختيار قسم سوّم است. بعد بايد بنشيند و دوباره به سجده رود و ذكر را بگويد و بنشيند و بعد از خواندن تشهد سلام دهد.

(خوئى، تبريزى، نورى:) و أحوط اين است كه بگويد: «بسم اللَّه و باللَّه السّلام عليك أيّها النّبيّ و رحمة اللَّه و بركاته»، بعد بايد بنشيند و دوباره به سجده رود و ذكرى را كه گفته شد بگويد و بنشيند و بعد از تشهّد بگويد: «السّلام عليكم» و أولى‏ اين است: «و رحمة اللَّه و بركاته» را اضافه كند.

(تبريزى:) و بعد از خواندن تشهد سلام دهد و اگر در سجده عوض ذكر سابق بگويد: «بسم اللَّه و باللَّه اللَّهمّ صلّ على محمّد و آل محمّد» كافى است.
(نورى:) و بعد از خواندن تشهد سلام دهد.

(سيستانى:) و احتياط مستحب آن است كه در آن ذكر بگويد و بهتر آن است كه بگويد: «بسم اللَّه و باللَّه السّلام عليك أيّها النّبيّ و رحمة اللَّه و بركاته» بعد بايد بنشيند و دوباره به سجده رود و ذكرى را كه گفته شد بگويد و بنشيند و بعد از تشهّد بگويد: «السّلام عليكم» و أولى اين است: «و رحمة اللَّه و بركاته» را اضافه كند.

(مكارم:): «بسم اللَّه و باللَّه السّلام عليك أيّها النّبيّ و رحمة اللَّه و بركاته»، سپس سر از سجده برمی ‏دارد و می ‏نشيند، دوباره به سجده می ‏رود و همان ذكر را می ‏گويد و بعد از آن كه سر از سجده برداشت تشهّد می ‏خواند و سلام می دهد و احتياط آن است كه در تشهّد به مقدار واجب اكتفا كند و تنها به سلام آخر قناعت نمايد. [و] سجده سهو بايد رو به قبله، و با حالت وضو و طهارت باشد و پيشانى را نيز بر چيزى گذارد كه سجده نماز بر آن جايز است.

(زنجانى:) و دو دست و دو زانو و سر دو انگشت بزرگ پاها را بر زمين بگذارد؛ و نهادن پشت دست كفايت نمی ‏كند؛ و بنا بر احتياط واجب بايد انگشتان دست نيز روى زمين قرار گيرد و بنا بر احتياط رعايت وضو و قبله و ستر عورت را بكند و ذكرى را كه لازم است بگويد. ذكر سجده سهو به گونه‏ هاى مختلفى در روايات آمده و چنانچه بگويد «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا الْنَبِىُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ» و نيز بگويد: «وَ السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَبىُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ»، حتماً عمل به وظيفه نموده است، بعد بايد بنشيند و دوباره به سجده رود و ذكر را بگويد و بنشيند و بعد از خواندن تشهد بگويد: «الَّسلامُ عَلَيْكُمْ»، و بهتر اين است كه «وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ» را هم اضافه كند. (3) (بهجت:) و بنا بر احتياط واجب، به نحو مأثور بگويد: .. (4) (اراكى:) و يا بگويد: .. (فاضل:) ولى بنا بر احتياط بهتر است بگويد: .. (5) [كلمه «بايد» در رساله آيت اللَّه فاضل نيست‏] (6) (بهجت:) و بنا بر اظهر وقتى سر از سجده برداشت تشهد بخواند سپس سلام بدهد.

چه وقت باید سجده سهو بجا بیاوریم ؟
موضوع قفل شده است