موانع ازدواج و راهکارهای رفع آنها

تب‌های اولیه

59 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

الف: اشتغال به تحصیل
اشتغال به تحصیل را نمی توان مانع ازدواج دانست، هر چند ساعات کمتری برای خواندن درس فرصت شود،ولی اگر خوب رعایت شود، بازده آن بیشتر است. البته نیاز به برنامه ریزی دارد و می توان این موضوع را حل کرد و جبران نمود.
خصوصا برای خواهرانی که خواستگار مناسبی دارند، ولی ادامه تحصیل را مانع می دانند، و یا ترس از اتمام تحصیل و اینده خود را دارند، فکر منطقی نیست که جواب رد به خواستگار خود بدهند، هر چند تصور در این است که اندکی سختی را شاید فرد متحمل شود ولی از یک طرف دیگر می تواند با بهترین گزینه و فرد خوبی زندگی را شروع کند، و از آرامش و نشاط زندگی تاهلی بهره مند شود.
خیلی از افراد موفق با زندگی تاهلی موفقیت خودشان را به کمال رسانده اند. اتفاقا وقتی حس مسئولیت یک فرد بیشتر شود امکان تلاش و استفاده از لحظات عمر برای او شیرین و پر برکت خواهد بود.
حتی آقا پسرها هم در کنار ادامه تحصیل می توانند زندگی را شروع کنند، البته یک سری از کارهای پاره وقت را باید انجام دهند و برنامه( به نظر می رسد اگر خانواده ها در دوران نوجوانی فرزندانشنان را تشویق کنند که یک مهارتی را یاد بگیرند، یقیننا در آینده به درد فرزندان خودشان خواهند خورد، مثلا:کارهای رایانه ای و تسلط به تایپ، گرافیک، تعمیر وسائل الکترنیکی، مغازه داری، مکانیکی و... ) از طرفی باید با همسرانی ازدواج کرد که یک شخص صبور و یک روحیه قانع داشته باشند.
اتفاقا افرادی که اهل ابتکار و تلاش بیشتری هستند زندگی موفقی دارند، و قدر لحظات خود را می دانند و بیهوده از دست نمی دهند.

نشاط;770741 نوشت:
باید با همسرانی ازدواج کرد که یک شخص صبور و یک روحیه قانع داشته باشند.

باسلام خداقوت

یکی از موانع ازدواج↑↑↑↑↑↑

گشتیم نبود نگرد نیست :Nishkhand::ok:

نمیخوام مثال بزنم

دلایل ازدواج نکردن خودم در سن 27 سالگی

1- نایاب شدن خانم خیلی محجبه و با ایمان و فادار با سطح توقع کم

2- پیدا نشدن دختری که هیچ مردی تو زندگیش نبوده باشه جز بابا و برادرش :Gig:

اللیل والنهار;770753 نوشت:
باسلام خداقوت

یکی از موانع ازدواج↑↑↑↑↑↑

گشتیم نبود نگرد نیست :Nishkhand::ok:

با سلام
خواهر خوبم؛
سعی کنیم موجب دلسردی دیگران نشویم.
قبول می کنم، سخته ولی اگر از خدا بخواهیم و خودمان نیز صبور و قانع باشیم مشکل حل میشه، ولی اگر کسی ایمان قوی داشته باشد، مطمئنا صبور و قانع هم خواهد بود.( البته برخی از توقعات و انتظارات در حد معقول اشکالی ندارد)

Farzandeh-Shahid;770756 نوشت:

1- نایاب شدن خانم خیلی محجبه و با ایمان و فادار با سطح توقع کم

2- پیدا نشدن دختری که هیچ مردی تو زندگیش نبوده باشه جز بابا و برادرش :Gig:

↑↑↑↑↑↑↑ یکی از موانع ازدواج

البته در مورد آقایون هم همینطور هست:ok::Nishkhand:
چشماشون حجاب نداره ایمان ندارندتوقع زیاد دارند دماغش اینجور باش، جهیزیه اونقدر باشه ، خانواده این‌شکل باشه و....:khaneh:
و ماشاءالله فقط مامان و خواهراشون رو می‌شناسند:Moteajeb!::Cheshmak:

گشتیم نبود نگردید نیست :ok:

با سلام

یکی از آیات و نشانه های لطف الهی آن است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و میان شما انس و دوستی و رحمت برقرار نمود که این نیز برای مردمان متفکر و آگاه از نشانه ها ی علم و حکمت آشکاراست ". ( سوره روم / 21)

ازدواج و تشکیل خانواده سنگ بنای هرجامعه ی بزرگ انسانی است که در انجام وظایف فردی و روابط اجتماعی آنها نقش اساسی و بنیادین دارد و یکی از مهم ترین و زیباترین سنن اجتماعی انسان ها در طول تاریخ است که ریشه در فطرت و آفرینش ویژه ی آدمی دارد و تأمین کننده و تعدیل کننده ی بسیاری از نیازهای روانی ، عاطفی ، اجتماعی ، اخلاقی ، اعتقادی و حتی اقتصادی انسان می باشد که در اسلام بسیار مورد تأکید قرار گرفته است.

اما باید اذعان نمود ازدواج این امر الهی ، اجتماعی و پدیده ی جهانی که همه ی جوامع سالم بشری و ادیان آسمانی بر آن تأکید داشته و خود نیز ، موضوعی ساده و مقدس است ، در عین حال یک پدیده ی فرهنگی هست که نزد هر ملتی رنگ خاصی به خود گرفته است . در کشور ما با وجود عقاید، الگوها و سنت های اصیل و ساده ی اسلامی برای ازدواج ، متأسفانه در حال حاضر این ارزش متعالی و مقدس در چنگال آداب و رسوم غلط و ضد ارزش ها گرفتار شده است و در طول زمان دستورات ساده ی اسلام و سنن حسنه ی پیامبر گرامی و ائمه اطهار از روی عدم آگاهی ، مطابق تمایلات و سلیقه افراد مختلف جهت داده و چیزی به آن اضافه شده است . بدان گونه که امروز ازدواج جوانان در میهن اسلامی ما بیش از آن که بُعد مادی و اقتصادی داشته باشد ، ریشه در ابعاد فرهنگی و فکری دارد که تار و پود آن به صورت دامی از ملا ک ها و آداب و رسوم غلط ، تشریفات و توقعات بیجا و بعضاً خرافی است که غالباً محصول چشم و هم چشمی و رقابت های مخرب ، تقلیدهای کورکورانه ، مسخ هویت و کرامت انسانی است.با این که خوشبختانه با افزایش دانش و بینش جوانان و خانواده ها ، از شدت این مسئله که برخلاف اصول اخلاقی و اجتماعی و احکام اسلامی است ، کاسته شده ، اما هنوز هم در برخی مناطق ، پدر و مادر و نزدیکان داماد ، هر دختری را که پسندیدند و پیشنهاد نمودند بدون نظر خواهی معقول از پسر، او را مجبور به ازدواج با آن شخص می کنند و بعضی پسرها هم بدون توجه به مشکلات بعدی به راحتی می گویند هر که را شما بخواهید و هرچه شما بگویید! در این خانواده ها عموماً وضع دختران و مجبور کردن آنها به ازدواج های تحمیلی ، بسیار وخیم تر است.

اللیل والنهار;770763 نوشت:
↑↑↑↑↑↑↑ یکی از موانع ازدواج

البته در مورد آقایون هم همینطور هست:ok::Nishkhand:
چشماشون حجاب نداره ایمان ندارندتوقع زیاد دارند دماغش اینجور باش، جهیزیه اونقدر باشه ، خانواده این‌شکل باشه و....:khaneh:
و ماشاءالله فقط مامان و خواهراشون رو می‌شناسند:Moteajeb!::Cheshmak:

گشتیم نبود نگردید نیست :ok:

همه اقایون چشم ناپاک نیستند

چند درصد از جوونا با رسم و رسومات دست پا گیر مخالفت میکنند
دختران و پسران گرامی منظورم هست
تو عروسی برادر بزرگم اصلا رسم و رسوم در اولویت دوم بود
شرایط هر دو خانواده در اولویت اول قرار گرفت
البته خدا رو شکر عروس خوبم گیرمون اومده بود
خیلی درکش بالا بود
شاید خانواده‌شون هم انتظاراتی داشتند ولی در مواقع که به صلاح زندگی مشترکشان نمیدید مخالفت میکرد

[="Tahoma"][="Black"]

سلام
دوستان گرامی لطفا مقررات بحث و گفتگو را رعایت نمایید

از گفتگوی دونفره ، کل کل کردن، و اظهار نظر شخصی خودداری نمایید

ممنون از همکاری شما:Gol:

[/]

باسلام

عنوان تایپک

پستها مرتبط با موضوع

لطفا رعایت کنید
باتشکر

:Gol:
یاحق

سلام

موانع ازدواج همون دیوارهای ذهنی هستن که خودمون برای خودمون ساختیم.

باید یه جوری خرابشون کنیم ، حالا یا با لودر یا بیل وکلنگ :Nishkhand:

گاهی هیچ مانعی وجود ندارد و این خود خداست که صلاح نمیدونه جور بشه! در مورد خودم به شخصه به یقین رسیدم خدا نمیخواد.:Ghamgin:

و اما موانع ازدواج:!!

- مشکلات فرهنگی (رسومات نابجا و یا لااقل غیرضروری)
- خانواده ها (معمولا پدر و مادرها گاهی مواقع بیشتر از دختر و پسر سخت میگیرن)
- مشکل ادامه تحصیل
- سربازی (چون پسر معمولا تا سربازی رو نگذرونه نمیتونه کار مناسبی پیدا کنه (اگه مدرک دانشگاهی داشته باشه) و یجورایی اینده هنوز نامبهمی داره)
- مشکلات اقتصادی
- قانع نبودن (قدیمی ها مگه چجوری ازدواج میکردن!! جهیزیه هم شامل وسایل ضروری زندگی بود نه مثل امروز...!!)
- و...

سربازی ، مدرک گرایی ، نبود شغل مناسب ، رکود سنگین اقتصادی ، مشکلات شدید اقتصادی ، هزینه های بالای ازدواج و . . .

[="Tahoma"][="Black"]

بسم الله الرحمن الرحيم

مستند جنجالي پشت صحنه به بررسي مشكلات ازدواج و راه حل مي پردازد.

[FLV]http://as1.asset.aparat.com/aparat-video/515d33aee6ab60dcd8e2ca9049e7a6aa3557354-360p__92661.mp4[/FLV]

[/]

و ال... قسم این سه تا حل شه، تو ابعاد اولیه هیچ کسی عذب نمی مونه...
به ترتیب از بالا به پایین همش انگیزه رو قوی تر می کنه...
البته اینا نیازهای اولیه اش هستند...
مسکن
شغل
اتومبیل

سربازی آقا سربازی !!!
خدا میگه ازدواج کن مشکلات اقتصادی رو فکر نکن که خدا حلش میکنه
ولی سربازی رو هیجوری نمیشه حلش کرد !!!

من الان خودم 23 سالمه و دفترچه پست کردم برم خدمت !!
کی پست کردم ؟؟؟ اول آذر
کی اعزام هستم ؟؟ اول شهریور
چقدر خدمتم هست ؟ 2 سال

در مجموع چقدر درگیرم ؟؟ 3 سال !!!
دفترچه رو الان پست میکنی 8 ماه بعد میری خدمت !!!
بعد خدمتم برمیگردی تا یه کار درست و حسابی پیدا کنی 1 سال میشه تا دستت به دهنت برسه

دختر پاک و قانع و .... پیدا میشه
همونطور که پسرش پیدا میشه
اینکه بگیم دختر و یا پسر بجز برادر و پدر و یا مادر و خواهر آدم دیگه ای رو نمیشناسن و ..... خودش مشکل داره که همه رو به یه چشم میبینه

من خودم تا الان دست دختری رو نگرفتم !! به خیلی از دلایلی اعتقادی و شخصی
آره سخت شده پیدا کردن دختر که به قول دوستان بجز پسر و باباش کسی رو نشناسه
ولی هم رو با یه چشم دیدن تهمته !!!!
کی گفته همه ناپاکن ؟؟؟
همیشه میگم سخت هست ولی خدا هم هست و اگه بخواد میشه !!

بعد سربازی هم رسم و رسومات خانواده ها (( حتی بین مذهبی ها متاسفانه))

وگرنه مشکل مالی رو خدا حل میکنه
خدا گفت ازدواج کن نگران نباش
ولی مشکلاتی داریم از جمله خدمت و رسم و رسومات که از مشکل مالی بدترن !! :khandeh!:

++Hadi++;770888 نوشت:
و ال... قسم این سه تا حل شه، تو ابعاد اولیه هیچ کسی عذب نمی مونه...
به ترتیب از بالا به پایین همش انگیزه رو قوی تر می کنه...
البته اینا نیازهای اولیه اش هستند...
مسکن
شغل
اتومبیل

اینی که شما نوشتی همش خلاصش میشه مشکل اقتصادی !! :khandeh!:

برادر مسکن رو اول نوشتی ؟؟؟؟
بعد شغل ؟؟
کسی که شغل نداره پول از کجا بیاره خونه بخره؟؟؟
شاید بگی پدر و مادر میدن
ولی خیلی توقع زیادیه اول زندگی آدم خونه داشته باشه
به من یکی نمیچسبه اول زندگی همه چی داشته باشم :ok:
آدم خودش باید تو مسیر زندگی یا همسرش یکی یکی پله های زندگی رو بره بالا و زندگی رو بسازه
لذتش بیشتره
اگرم منظورتون پول اجاره هست
شما ازدواج کن خدا جور میکنه !!

ضمنا
اتومبیل اول زندگی ؟؟؟
این همون رسم و رسومات مردم هست که شروع زندگی رو سخت میکنه

دوست داری بگم یه ویلا تو شمال
و ..... واست جور کنن ؟؟؟ :khandeh!:

سخت نگیرید
اول زندگی ماشین نداشته باشید به جایی بر نمیخوره !!

سوالي كه در اين بحث مربوطه يكي از دوستانم 31سال داره تو كارش يه كره اي است كه تا كنون برا ازدواج اقدامات زياد كرده ولي به اين فيض الهي دست نيافته جند روز پيش به يكي از افراد اهل فن يا علما رسيد و علت كره و رهايي از آن را پرسيد ولي ايشان گفتند هنوز بايد صبر كنه و يعضي از اقدامات را بهش گفت انجام دهد از جمله خواندن نماز امام زمان سوالم اين است ايشان پس از 31 سال هنوز داره اين مقوله مي دود ولي خدا كساني كه شايد اهل نماز و پيغمبر و.... نباشد همه چيز را براشون فراهم ميكنه چرا حكمت خدا اين جوري اين بنده خدا همين ايماني كه داره را شايد از دست بده همه كه عالم يا معصوم به گناه نيستند چه كار كنه؟

سوال كه دارم آقا يه نفر هفت خان رستم را طي كرد دختر را پيدا كرد خواستگاري . صحبت و.... شب قباله برون شد دارآن شب با اين حال كه در مورد مهريه با دختر خانم و مقدار صحبت كردولي اون شب پدر و بزرگتر دختره با هاش نساختند و گفتند ما صلاح شما دخترم را مي دانم آقا پسر و خانوادش در آن موقعيت و در آن جمع چگونه رفتار كند تا فردا براش مايه حرف نشه.

سطح توقعات زیاد خانم ها

انتظار دارن اقایون از لحاظ ظاهر براد پیت

از وضع مالی اردلان تمجید باشه هم ماشین هم خونه و پول توپی داشته باشه خرج کنند

سوم بعضی هاشون انتظار دارن قید خونواده ات بزنی انگار خونواده مرد از این ها میخورن یا ...... مگه میشه ادم قید مادر و خواهرش بزنه

سالی یکبار به زور میرن خونه همسرش یا فامیل های همسرش و دنبال بهانه دعوا هستن :ok:

به نظر من همه خانم ها اینطور نیستن بعضی از خانواده ها فقط دنبال ایمانند یکی از نزدیکان من حتی چادر عروسیش رو خانواده خودش تهیه کردن پسره هیجی نداشت فقط به خاطر اینکه پسر باایمانی به نظر میرسید ازدواج کردن البته همه ی خانواده های مذهبی اینطور نیستن ازدواج هندونه در بسته هست وتا وقتی باطرف زندگی نکنی نمی فهمی چه جور آدمی باید تمام دقتت رو به کار ببری وبعدش هم توکل به خدا

bentolhoda;770937 نوشت:
به نظر من همه خانم ها اینطور نیستن بعضی از خانواده ها فقط دنبال ایمانند یکی از نزدیکان من حتی چادر عروسیش رو خانواده خودش تهیه کردن پسره هیجی نداشت فقط به خاطر اینکه پسر باایمانی به نظر میرسید ازدواج کردن

اگه همچین مواردی شما پیدا کردی به ما هم خبر بدین :ok:

J@v@d;770893 نوشت:
اینی که شما نوشتی همش خلاصش میشه مشکل اقتصادی !! :khandeh!:

برادر مسکن رو اول نوشتی ؟؟؟؟
بعد شغل ؟؟
شاید بگی پدر و مادر میدن
به من یکی نمیچسبه اول زندگی همه چی داشته باشم :ok:
آدم خودش باید تو مسیر زندگی یا همسرش یکی یکی پله های زندگی رو بره بالا و زندگی رو بسازه
لذتش بیشتره
اگرم منظورتون پول اجاره هست
شما ازدواج کن خدا جور میکنه !!

ضمنا
اتومبیل اول زندگی ؟؟؟
این همون رسم و رسومات مردم هست که شروع زندگی رو سخت میکنه

دوست داری بگم یه ویلا تو شمال
و ..... واست جور کنن ؟؟؟ :khandeh!:

سخت نگیرید

اینا همش حرفایی هست که همه می زنند و به گوش من یکی فرو نمی ره...
شما اینطور فکر می کنی ولی بنده هیچ وقت اینطوری فکر نمی کنم...
تا حالا خدا رو تو موارد خیلی بزرگ و سنگین زندگیم ندیدم...
مشکلاتی بوده که حقیقتا هیچ وقت به جایی نرسیدم...حتی از کانال خدا هم به جایی نرسیدم...
از نظر من هر کسی که خونه و ماشین و کار و ... رو کتمان کنه داره خودشو گول می زنه...شغل رو می شه پیدا کرد (نمی شه؟) حتی ماشینم با این شرایط رکود اقتصادی و بدبختی و گرونی بیش از اندازه فرغون های داخلی می شه به نحوی جور کرد، ولی خونه رو تو این زمونه نمی شه به دست آورد...
رهن 60 تومان به بالا ، اجاره سی تومان پیش ماهی دو سه میلیون، خرید ملک هم که دیگه زیر دویست سیصد نمی شه خرید...
از نظر من یکی از بالا به پایین هر چی تامین بشه، قضیه راحت تره...
اینکه مسکن رو اول نوشتم اینه که هر آدم عاقلی می تونه درک کنه شغل داشتن بدون امکانات مسکن و ... دردی رو دوا نمی کنه...
ولی اینکه به هر طریقی بدونی که یه خونه داری که از شر صاب خونه و ... خلاصی یه راحتی عجیبی رو برا ازدواج داره...
حقیقتا هر چی فکر می کنم، می بینم خونه داشتن یا به هر روش تامینش، مهمترین مشکلی هست که خوشبختانه مسئولین محترم که مدام از مشکلات ازدواج می گند، هیچ وقت به فکرش نیستند چون خودشون تو این زمینه کاسبند...

صداقت;770917 نوشت:
سوالي كه در اين بحث مربوطه يكي از دوستانم 31سال داره تو كارش يه كره اي است كه تا كنون برا ازدواج اقدامات زياد كرده ولي به اين فيض الهي دست نيافته جند روز پيش به يكي از افراد اهل فن يا علما رسيد و علت كره و رهايي از آن را پرسيد ولي ايشان گفتند هنوز بايد صبر كنه و يعضي از اقدامات را بهش گفت انجام دهد از جمله خواندن نماز امام زمان سوالم اين است ايشان پس از 31 سال هنوز داره اين مقوله مي دود ولي خدا كساني كه شايد اهل نماز و پيغمبر و.... نباشد همه چيز را براشون فراهم ميكنه چرا حكمت خدا اين جوري اين بنده خدا همين ايماني كه داره را شايد از دست بده همه كه عالم يا معصوم به گناه نيستند چه كار كنه؟

باسلام
اونی که به قول شما اهل نماز و پیغمبر نیست معیارش هم فرق میکنه وقتی دنبال یه دختر و پسر خوب با ایمان باشند تو این شرایط معلومه زمان ازدواج هم متفاوت میشه :ok:
البته بماند که یه سری خواسته های نامعقول هم میتونه زمانش رو به تاخیر بندازه
بابا وقتی خود از هر لحاظ ۶۰ امتیازات :Nishkhand: دیگه دنبال ۱۰۰ بگردی نتوانی پیداش کنی دیگه این مانع رو خودت درست کردی
وقتی چه دخت رو چه پسر میگن شرایط بهتر بعد ازدواج خوب خودت مانع ایجاد کردی
یه مثال بزنم مثلا یکی راضی نیست با مادر شوهر یه جا زندگی کنه خب این اولویت و خواسته تو شرایطی که اکثر پسرها امکان خرید یا اجاره خونه ندارند ایجاد کردن مانع برای خود هست
خواهشا با با واقعیات جامعه پیش بریم
به اندازه گلیممون پامون رو دراز کنیم :Nishkhand:
خودمون مانع ایجاد نکنیم بعد ببینید خدا گره کار رو باز میکنه یا نه
مطمئنا باشید مشکل خیلی زودتر از اونی که فکر بکنید حل میشه
تو آشنا داشتیم تو دوران سربازی هم ازدواج کردند
یه کار موقت چون شرایط برای متاهل ها تو سربازی با مجردی فرق میکنه
فقط باید ببخشید یکم از این بچه ننه بودن هم خانوم‌ها و آقایون بیان بیرون و یکم دل به دریا بزنند
با کنار ساحل ایستادن شنا یاد نمیگیرید
پدر مادرهای ما مگه همشون خونه و ماشین و ... داشتند نه
ولی واقع بین بودند تو تخیلات زندگی نمیکردند
چرا فلانی داره من نداشته باشم و.... از این حرفها رو هم نمیزدند
البته بماند بچه های این دوره زمونه رو خیلی سوسول و بی مسئولیت بار آوردند:Nishkhand:

گشتیم نبود نگردید نیست
استاد نشاط خدمتتون گفتن:
نشاط;770762 نوشت:
خواهر خوبم؛
سعی کنیم موجب دلسردی دیگران نشویم.
حداقل اگر نظرتون با ایشون مخالفه به احترام ایشون که جواب دادن و اینو گفتن رعایت کنید نه اینکه باز کلام خودتون رو تکرار کنید

mehrant;771096 نوشت:
استاد نشاط خدمتتون گفتن:
حداقل اگر نظرتون با ایشون مخالفه به احترام ایشون که جواب دادن و اینو گفتن رعایت کنید نه اینکه باز کلام خودتون رو تکرار کنید

باسلام
برای استاد شفاف سازی شد :Nishkhand::ok::Gol:

J@v@d;770892 نوشت:
در مجموع چقدر درگیرم ؟؟ 3 سال !!!
دفترچه رو الان پست میکنی 8 ماه بعد میری خدمت !!!
بعد خدمتم برمیگردی تا یه کار درست و حسابی پیدا کنی 1 سال میشه تا دستت به دهنت برسه
بستگی داره سربازی کجا بیفتی و چه کاری بکنی....
افرادی میشناسم که همین الان هر روز دارن میرن سربازی،البته خوب جاهایی افتادن که تا وقت اداری فقط پادگان هستن و ساعت حدود 3 ظهر برمیگردن خونشون...عصرش هم میرن جایی کار میکنن و درآمدی دارن
J@v@d;770892 نوشت:
دختر پاک و قانع و .... پیدا میشه
همونطور که پسرش پیدا میشه

J@v@d;770892 نوشت:
ولی هم رو با یه چشم دیدن تهمته !!!!
کی گفته همه ناپاکن ؟؟؟
همیشه میگم سخت هست ولی خدا هم هست و اگه بخواد میشه !!
کاملا موافقم
J@v@d;770893 نوشت:
به کمک خانواده یه جا رو اجاره کنه یا مثلا یه خونه دوطبقه که مال والدینشه یا یه آپارتمان چند واحدی یک واحدش رو والدینش بدن بهش.....اینجوری مشکل مسکن حل میشه
مشکل اینجاست که خیل خانواده ها اینجوری رو قبول ندارن و از پسر توقع دارن حتما خودش خونه تهیه کنه و اونم نزدیک والدینش نباشه
نمیدونم چرا بعضی مشاورین هم حتی توصیه میکنن خونه تون در یه آپارتمان با والدین نباشه....و دلیلش رو مشکلات زن و مادرشوهر میدونن....درصورتی که به نظر من اگر هر دو مومن باشن هیچوقت این موضوع مشکل ساز نیست
J@v@d;770893 نوشت:
موافقم.آخه کدوم پسر جوونی اول زندگی اینقدر درآمد داره که خونه از خودش داشته باشه؟
J@v@d;770893 نوشت:
اون کسی که تا طرفش خونه و ماشین نداشته باشه حاضر به ازدواج نیست مورد مناسبی به نظر نمیرسه

کلا برا خونه دار شدن الان با شغل معمولی نمی شه به جایی رسید...باید بیزنس خاص داشته باشی...
یعنی خود شما باید زرنگ باشی کننده اصلی یه کار تجاری و ... باشی...
من وقتی به ازدواج فکر می کنم می بینم مشکلات اولیه اون اینا هستند:
1- یا خدایی بالا سرت باشه که سفت و سخت بهش اعتماد کنی و تکیه کنی و بری جلو، یا باید پول کلون داشته باشی که بدونی می تونی نسبتا با راحتی کامل گلیم خودتو از آب بکشی بیرون..
ای کاش ایمانای ما در حدی بود که اگه کل عالم رو هم به ما می دادن، هیچ چیزی نمی تونست جای ایمان به خدا و اعتقاد و اعتمادشو بگیره...باور کنید هنوز به اون درجه ای نرسیدم که بتونم رو موضوع ازدواج به خود خدا توکل کنم...
2-فرد مورد نظرتو پیدا کنی...نمی گم ایده آل ایده آل...چون اگه پیدا شه، معمولا اون تو رو نمی خواد یکی از ما بهترون رو می خواد...
3- اینکه بتونی انقدر توانایی داشته باشی که استارت رابطه صحیح رو بزنی و بری جلو و دل رو به دریا بزنی و باب صحبت رو باز کنی...خوب واسه یه پسر کم رو اینم معزلیه...ولی معمولا اولی و دومی جور شه، سومی رو می شه یه کاریش کرد...
بعدش دیگه باید سعی کنی طرف مقابل رو بشناسی و سعی کنی با رفتارهای جنسیتیشون آشنا بشی و سعی کنی به درستی و اصولی و با اصول مذهب و منطق و روانشناسی و ... این رابطه رو ادامه بدی...
باور کنید نمی دونم چطور می شه اون اعتقاده سفت رو بدست آورد..من معتقد به خدا و اسلام و امامان شیعه علیهم السلام و ... هستم ولی نمی دونم چطور می شه این اعتقاد رو بارور کرد تا به انسان قدرت هر کار سختی رو بده...
چون آخر این باور و اعتقاد می شه یقین که باعث می شه یکی بره و سر یقینش، شهید هم بشه...

وقتی بحث به توقعات زیادی خانومها میرسه عجیب دلم واسه خودم وهمه ی هم جنس هام میسوزه :geryan::geryan::geryan::geryan::geryan::geryan::geryan::geryan::geryan:

عذر میخوام از مدیر ولی علت موانع ازدواج رک و پوست کنده بگم

1- وقتی اقا یا خانم میتونه به راحتی با هم دیگه دوست بشن و بعد مدتی انگار نه انگار و شهوت انسانی تخلیه میکنند کم تر به فکر زن و زندگی هستند

خواهرم حجب و حیا نگه دارن تا میگی خانم ها حجب حیا میگن اقایون چشاشون پاک کن یا چشماشون ببندن نبینند این هم شد حرف

دختری که نجیب و با حیا باشه با دو تا حرف یک پسر تو خیابون خام نمیشه ارزشش بفروشه به ان طرف و بعد مدتی تنهاش بزاره و میمونه یک بی ارزشی براش

هیچ پسری حاضر نمیشه با دوست دختر خودش ازدواج کنه چرا چون میگه همون طور که با من دوست شده مطمینن با کسی دیگه مثل من هم دوست میشه

اگه هم عاقبت ازدواج کنن مشکوک بودن به هم باعث طلاق میشه جز موارد استثنا من ندیدم دوستی چه مجازی و غیر مجازی منجر به ازدواج شده باشه و مشکلی نداشته باشن

2- افزایش سطح توقعات چه خانم ها مخصوصا و چه اقایان : خیلی از خانم ها انتظاراتی دارن مثل خونه و ماشین و ....... تا مهریه های بالا و ....... یک مرد جوون از کجا بیاره امکانات فقط این بگم مثلا یک جوون کارمند مگه چقدر حقوق داره بخواد این امکانات داشته باشه ......... وای به حال این که بیچاره اقا بیکار باشه یا دانشجو دیگه بدتر

3- خونواده ها : خیلی از خانم ها و اقایون طرز برخورد با یک اقا یا یک خانم نمیدونن چرا چون اموزش نهادینه نشده چه در خونه چه در بیرون و دانشگاه و......

و اموزش صحیح و درست ازدواج
............

به نظر من بزرگترین مانع ازدواج وکلا بزرگترین عامل هر مشکلی توی زندگی خود ما هستیم . و اولین مساله ی مشکل ساز همین نگاه ماست که دنبال مقصر در بیرون از خودمون هستیم.
ما اول باید نگرشمون رو درست کنیم. وقتی از توقعات بالای دیگران صحبت میکنیم یک نگاهی هم به خودمون بندازیم .
:ok:
انچه را بر خود می پسندی بر دیگران هم بپسند و انچه را بر خود نمی پسندی بر دیگران هم نپسند.

اين مورد كه عرض كرديد رسم و رسوم بين مذهبي ها هم زياد شد درست عرض كرديد الان دوره اي شده كه براي ازدواج بايد خود فرد را ديد من مرد معتاد ديدم كه فرزندش خيلي خوب ومومن ونجيب و به خاطر سختي در خانه پدري همه جور با پسر ساخته كه سر خونه وزندگي برود و فردي مذهبي و مسجدي ديدم كه فرزندش آنقدر توقع بالا و خود پدر سخت گير كه كه هر كس برا دخترش اومده فرار كرده .
بي حجاب ديدم وقتي ازدواج كرده همه جور با شوهرش ساخته حتي يه عروسي هم نگرفته و مراسم ساده اي براي شروع زندگي گرفتند و سر خونه زندگي رفتند و مذهبي هم ديدم برعكس عمل كرده . اي كاش مذهبي هايمان واقعا مذهبي و اهل عمل بودند ولي چيزي به غير مذهبي هم هست دل كه براي خدا توهر سينه اي يه جور مي تپه كه يه علي گندابي را عاقبت به خير ميكنه و يه ابن ملجم را بدبخت.

شرمنده سوالي دارم چرا دلتان برا آن جوان بدبختي نمي سوزه كه با هزار بدبختي و شايد وام و قسط اومده سنت پيامبر را انجام دهد توخريدعقد يا عروسي همش دلش مي زنه خانمش نظر لطفي كنه هواش را داشته باشه وقتي حرف از نگرفتن آتليه يا ..... ميشه خودش را با دوستاش مقايسه كنه تا اوف كلاس نداشته باشه البته اشتباه نشه همه اين جور نيستند ولي ما اون جورش را نديديم.

++Hadi++;771239 نوشت:
کلا برا خونه دار شدن الان با شغل معمولی نمی شه به جایی رسید...باید بیزنس خاص داشته باشی...
یعنی خود شما باید زرنگ باشی کننده اصلی یه کار تجاری و ... باشی...
من وقتی به ازدواج فکر می کنم می بینم مشکلات اولیه اون اینا هستند:
1- یا خدایی بالا سرت باشه که سفت و سخت بهش اعتماد کنی و تکیه کنی و بری جلو، یا باید پول کلون داشته باشی که بدونی می تونی نسبتا با راحتی کامل گلیم خودتو از آب بکشی بیرون..
ای کاش ایمانای ما در حدی بود که اگه کل عالم رو هم به ما می دادن، هیچ چیزی نمی تونست جای ایمان به خدا و اعتقاد و اعتمادشو بگیره...باور کنید هنوز به اون درجه ای نرسیدم که بتونم رو موضوع ازدواج به خود خدا توکل کنم...
2-فرد مورد نظرتو پیدا کنی...نمی گم ایده آل ایده آل...چون اگه پیدا شه، معمولا اون تو رو نمی خواد یکی از ما بهترون رو می خواد...
3- اینکه بتونی انقدر توانایی داشته باشی که استارت رابطه صحیح رو بزنی و بری جلو و دل رو به دریا بزنی و باب صحبت رو باز کنی...خوب واسه یه پسر کم رو اینم معزلیه...ولی معمولا اولی و دومی جور شه، سومی رو می شه یه کاریش کرد...
بعدش دیگه باید سعی کنی طرف مقابل رو بشناسی و سعی کنی با رفتارهای جنسیتیشون آشنا بشی و سعی کنی به درستی و اصولی و با اصول مذهب و منطق و روانشناسی و ... این رابطه رو ادامه بدی...
باور کنید نمی دونم چطور می شه اون اعتقاده سفت رو بدست آورد..من معتقد به خدا و اسلام و امامان شیعه علیهم السلام و ... هستم ولی نمی دونم چطور می شه این اعتقاد رو بارور کرد تا به انسان قدرت هر کار سختی رو بده...
چون آخر این باور و اعتقاد می شه یقین که باعث می شه یکی بره و سر یقینش، شهید هم بشه...

من نمونه حی و حاضر هستم که خلاف حرفهای شما رو ثابت میکنه
من همونطوری که در تاپیکهای دیگه گفتم بعنوان دانشجوی پزشکی موظف به دادن کشیک در بیمارستان بودیم و بیمارستان هم حقوقی هرچند خیلی کم بهمون میداد
اما از تیرماه دیگه کشیکها و بخشهام تمام شده و بیمارستان دیگه حقوقی بهمون نمیده...الان هم درگیر پایان نامه ام هستم تا فارغ التحصيل بشم. و تا پایان نامه ام تمام نشده و رسما فارغ التحصیل نشدم و مدرک نگرفتم،نمیشه برم جایی کار کنم چون غیر قانونیه.
اما در همین شرایط هست که رفتم خواستگاری و به خدا توکل کردم رفتم جلو و تمام وضعیت مالی ام هم توضیح دادم و ابنو گفتم که تا وقتی فارغ التحصيل نشدم نمیتونم جایی کار کنم، بعد از فارغ التحصيل شدن هم که چون میخوام برای تخصص بخونم فرصتی برای کار نیست، و اگر در امتحان تخصص هم قبول بشم حقوق در دوره تحصیل تخصص یا همون دوره رزیدنتی حداکثر یک میلیون تومنه
و دیدید که خانواده دختر جواب مثبت دادن و تاپیکشم زدم و ان شاء الله حداکثر تا یکماه دیگه هم عقد میکنیم
در خصوص مورد دوم هم بگم دخترخانمی که قراره باهاش ازدواج کنم از نظر معیارهایی که برای خودم داشتم دقیقا همون چیزایی هست که میخواستم و برام معیار و ملاک بود....
پس اینقدر ناامید نباشید
مورد خوب برای ازدواج هست، فقط باید پیداش کنید. ..

با سلام
پیشنهاد دوستان در اینکه در کنار تحصیل ازدواج کنند، باید چه مواردی را رعایت کنند؟
بحث را در این محور ادامه دهیم.

نشاط;771618 نوشت:
با سلام
پیشنهاد دوستان در اینکه در کنار تحصیل ازدواج کنند، باید چه مواردی را رعایت کنند؟

برای کسیکه میخواد ادامه تحصیل بده: اول توضیح و تبیین کامل هدف و جزییات این کار در جلسات خواستگاری برای طرف مقابل
اعتقاد و ایمان و توکل به خدا و باور به اینکه خدا بعد از ازدواج گشایش میده
و اینکه برنامه ریزی و تنظیم زمانی داشته باشه که هم به درسش برسه و هم به همسر....نه اینکه کاملا یکی رو فدای دیگری بکنه

و اما برای کسیکه همسرش قصد ادامه تحصیل داره:
باز هم همون ایمان و توکل و اعتقاد به خداوند
کمک کردن و انگیزه دادن به همسر برای ادامه تحصیل
انتظار توقعات زیاد و بیجا نداشتن از همسر

سلام و ممنون دوست عزیز mehrant
حقیقتش سال 86 شرایطی پیش اومده بود که حتی در خواب دیده بودم به جهت دعایی در بار گاه امام رضا (ع) و از سمت ایشون، اون مورد بنده جور شده بود اما باز هم خیلی نتونستم به خدا توکل کنم و فقط سه بار حضوری برا استارت رابطه جلو رفتم و دقیقا در شرایطی که همه چیز داشت جور می شد کشیدم کنار و نتونستم در شرایط بی پولی کاری بکنم...
جالبه هر وقت تلاشی می کردم خدا همه چیز رو بسیج می کرد و وقتی پام سست می شد، همه چیز متلاشی می شد.
حقیقتا از نظر ایمانی در جایگاهی نبودم که رو همچین موضوعی توکل کنم به خصوص اینکه مشکلات بسیار زیادی غیر از موضوعات مالی داشتم.
ایده ای که الان دارم اینه که برا جوونهایی که از نظر مالی و امکانات چیزی ندارند یه تایپیک بزنم تا افرادی از جمله شما بیایید و خاطراتشون رو بنویسند تا افرادی مثل من روحیه بگیرند.
به زودی ان شاء ال... تایپیکش تایید می شه...
خیلی ممنون از شما..

++Hadi++;771632 نوشت:
سلام و ممنون دوست عزیز mehrant
حقیقتش سال 86 شرایطی پیش اومده بود که حتی در خواب دیده بودم به جهت دعایی در بار گاه امام رضا (ع) و از سمت ایشون، اون مورد بنده جور شده بود اما باز هم خیلی نتونستم به خدا توکل کنم و فقط سه بار حضوری برا استارت رابطه جلو رفتم و دقیقا در شرایطی که همه چیز داشت جور می شد کشیدم کنار و نتونستم در شرایط بی پولی کاری بکنم...
جالبه هر وقت تلاشی می کردم خدا همه چیز رو بسیج می کرد و وقتی پام سست می شد، همه چیز متلاشی می شد.
حقیقتا از نظر ایمانی در جایگاهی نبودم که رو همچین موضوعی توکل کنم به خصوص اینکه مشکلات بسیار زیادی غیر از موضوعات مالی داشتم.
ایده ای که الان دارم اینه که برا جوونهایی که از نظر مالی و امکانات چیزی ندارند یه تایپیک بزنم تا افرادی از جمله شما بیایید و خاطراتشون رو بنویسند تا افرادی مثل من روحیه بگیرند.
به زودی ان شاء ال... تایپیکش تایید می شه...
خیلی ممنون از شما..

با سلام
خواهشا نسبت به عنوان تاپیک دقت کنید.
ضمن اینکه بحث ما ادامه تحصیل است و ازدواج، و این فقط مخص اقایون نیست ، بلکه شاید دختر خانمی باشد که میخواهد هم تحصیلاتش را ادامه بدهد و هم ازدواج کند، ولی در مرحله تصمیم گیری، گیر کرده است،ضمنا برخی از جوانان همتشان بالاست، توقعاتشون کم، و صبور و اهل کار و تلاش هستند، و منطقی هم فکر می کنند، اما به خاطر تحصیل دچار مشکل ازدواج هستند و آن را مانع می دانند، معتقدیم با یک سری راهکارها میشه جمع کرد، شما و سایر دوستان هم اگر در این حیطه نظری دارید، (فقط در این زمینه لطف کنید) ممنون میشیم.

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

نشاط;771618 نوشت:

سلام استاد

اونایی که حین تحصیل ازدواج می کنن... معمولا همون تحصیل در محصول نهایی(ازدواج) تاثیر مثبت داره...

مثلا با هم، هم کلاسی هستن و این قضیه باعث می شه بیشتر همو می شناسن و به همین خاطر دختر حاضر می شه برای رسیدن به پسری که از قبل بهش علاقمند شده از خیلی توقعات بگذره...

مثلا اولین دختری که ازش خواستگاری کرده بودم... همین چند وقت پیش خبر دار شدم عروس شده.... منو ندیده بود... فقط به خاطر مسائل مالی ، ادامه تحصیل رو بهونه کردن و تلفنی مادرشون جواب رد دادن... اما چند روز پیش خواهرم با یکی از دوستای اون خانم صحبت می کرد... متوجه شد که آقا داماد از هم کلاسیای اون خانم بوده و همو می خواستن... البته از حق نگذریم ... اون پسره هم معافیت داشت هم خیالشون راحت بود که استخدام می شه
.
کلا تا یه چیز با ارزشی در تو نبینن.... حاضر نمی شن به پات بشینن....:Cheshmak:... این ارزش و کمالات هم یا باید خیلی تو چشم باشه یا یه شرایطی باشه که فرصت داشته باشن به مرور زمان ببینن:ok:[/]

نشاط;771648 نوشت:
با سلام
خواهشا نسبت به عنوان تاپیک دقت کنید.
ضمن اینکه بحث ما ادامه تحصیل است و ازدواج، و این فقط مخص اقایون نیست ، بلکه شاید دختر خانمی باشد که میخواهد هم تحصیلاتش را ادامه بدهد و هم ازدواج کند، ولی در مرحله تصمیم گیری، گیر کرده است،ضمنا برخی از جوانان همتشان بالاست، توقعاتشون کم، و صبور و اهل کار و تلاش هستند، و منطقی هم فکر می کنند، اما به خاطر تحصیل دچار مشکل ازدواج هستند و آن را مانع می دانند، معتقدیم با یک سری راهکارها میشه جمع کرد، شما و سایر دوستان هم اگر در این حیطه نظری دارید، (فقط در این زمینه لطف کنید) ممنون میشیم.

سلام
حقیقتش در عنوان تایپیک می بینم نوشته موانع ازدواج ولی به تحصیلات و ... نپرداخته...
ولی باز مساله ای نیست بنده در این تایپیک دیگه ادامه نمی دم...

من از حرف های همه بلاخره فهمیدم

این خود ما هستیم برای ازدواج قضیه رو خیلی بزرگ میکنیم

اگه به گذشتگان خودمون نیگاه کنیم میبینیم مادر و پدران ما چطور ازدواج کردن

علتش این بود زن ها حجب و حیا و عفاف و نجابت حفظ میکردن

مردها پاکی دل و چشم

و این جوری زندگی میکردن
نه سطح توقعی بوده نه هیچی با هم زندگی از صفر شروع میکردن و این عشق واقعی بوده
......................................................................................................

بیاید ما هم مثل پدر و مادرهامون باشیم نه ماهواره ها و تلویزیون و دیگران
.........................................................................................

من یک مثال ساده بزنم مرحوم بابای من کارمند بوده

با این حال بارها مادرم گفته ما فقط یک لیوان داشتیم مهمون میومده میزاشتیم جلوش فکر کنید با خودتون

عشق پاک به این چیزها نیست وقتی بخوای وبسازی زندگیت خداوند هم روزی میده

.......................................

هیچ کس تو زندگیش از اول همه امکانات نداشته

مگه این که مرد واقعا خیلی ثروتمند بوده باشه یا خانم

.............................

امثال من که قشر مستضعفیم یا همون فقیر خودشون خودشون میسازن

...........................................

پس بیایم اوهامات که کشورهای غربی تو سر ما کردن برداریم
.....................

و زندگی ساده داشته باشیم بدون دغدغه
.......................

قابل توجه خودم اول و خیلی ها

اگه خانم با ایمان بود و محجبه و مومن کافیه

یا خانمی که اقای محترم میاد خواستگاریت اگه با ایمان بود و مومنو خصوصیات اخلاقی خوبی داشت بهش جواب مثبت بده

باهاش بساز و اگه زندگی انچنانی میخوای انقدر زحمت بکشین در کنار هم تا بدستش میارین

خواستن توانستن هست

البته عشق پاک و ...........
.............................................................

بیایم زندگیمون مثل مولا علی و بی بی فاطمه زهرا کنیم

ببینیم ایا مشکلی پیش میاد ایا دغدغه میمونه
...........................................................

تو هر زندگی مشکلاتی هست حتی سرمایه دارش ولی دلیل نمیشه سر باز بزنیم بگیم نه و...............یا طرف تنها بزاریم بمون پیش کمک کنین به هم و مشکلات حل کنید

پیشنهاد ما این است که ادامه تحصیل نمی تواند مانع ازدواج باشد، با این مبنا اگر خواستید اقدام کنید، به این نکات توجه کنید:
1. فاصله میان عقد تا عروسی را مختصری بیشتر کنید.
2. سعی کنید موقع خواستگاری و یا زمان عقد در زمان امتحانات نباشد.
3. شرایط خودتان را با خواستگار کاملا در میان بگذارید، و توجیه کنید که باید همدیگر را تا اتمام تحصیل یاری کنید.
4. مهمانی ها و رفت و آمدها را در ایام تحصیل باید کنترل کرد، مثلا: در روزهای تعطیلی انجام دهید.
5. فامیل و بستگان را نسبت به برنامه درسی و روزانه خودتان توجیه کنید، تا با آمدن بی موقع موجب به زحمت افتادن و صدمه دیدن در مورد مطالعه و تحصیل شما نشوند.
6. تقسیم کار خانه باید به دقت و به صورت منظم انجام بگیرد،( البته در صورتی که هر دو مشغول تحصیل هستند، یا خانم خونه مشغول تحصیل می باشد) تا فشار زیاد موجب مشکلات و مسائل دیگری نشود.
7. مسافرتها و رفت و آمدها باید کنترل شود ( نیاز به برنامه ریزی دارد)
8. سطح توقعات را باید در طول سالهای تحصیلی کمتر کرد.
9. از برنامه های متنوع تلویزیونی و یا سایر برنامه های اضافی در زمان تحصیل باید محدود کرد.
10. تحمل شرایط حاضر و نظم و کمک به همدیگر جز برنامه اصلی خودتان باشد.

2. مسائل اقتصادی
ما قبول می کنیم که مسائل مالی در شکل گیری یک ازدواج موثر است، اما با نگاه و تصور صحیح،گاها به خاطر توقعات و انتظارت بیشتر، و به خاطر چشم و هم چشمی و سایر تجملات خود را در شرایطی قرار می دهیم که به جای کسب آرامش در زندگی خود را در شرایط روحی نگران و پر از استرس قرار می دهیم، و از ازدواج و شروع یک زندگی سالم فاصله می گیریم.
داشتن امکانات خوب است ولی انتظارات بیش از حد توان و خارج از تصور و حقیقت، خیلی معقول نیست.
با کاستن مقداری از نیازهای غیر ضروری می توان زندگی را شروع کرد.
در کل اگر کسی توانایی فراهم کردن مقدمات اولیه وضروری زندگی باشد، تاخیر در ازدواج خیلی روا نیست.( البته اگر یک مشورتی هم بکنند ، تصمیمشون منطقی خواهد شد)

فلذا مسائل اقتصادی را بهانه دادن به صورت مطلق و بدون کاهش انتظارات، به نظر می رسد فکر منطقی برای مانع دانستن ازدواج
نیست.

نشاط;771618 نوشت:
با سلام

به نظر من به خود فرد هم بستگی داره.البته من از نگاه خودم و به عنوان یک دختر نظرم رو میگم.اینکه
در کل می تونم بگم با یک برنامه ریزی درست و مناسب و همدلی بین زن و شوهر، میشه در کنار تحصیل ازدواج هم کرد
یا عقد کنند بعد اتمام تحصیل ازدواج کنند
البته باید توقعات رو کاهش داد، چه دختر و چه پسر
باید دختر و پسر از وظایف همسر بودن آگاهی داشته باشند، و اگر چه در حال تحصیل باشند نباید از این وظایف کوتاهی کنند
درکل میشه گفت یک دختر و یا یک پسر، حتی اگر در حال تحصیل هم نباشد باز هم موارد دیگری هست که در کنار زندگی زناشویی دوست دارد به آنها توجه کند, به طور مثال شاید بعد از اتمام تحصیل یک خانم تصمیم داشته باشد که شاغل شود و در بیرون منزل کار کند. در هر حال, چه شاغل باشد ، چه دانشجو باشد و.. باید وظایف خود را به عنوان یک زن یا یک مادر بداند و از اونها کوتاعی نکند. که این البته برای اقایون هم هست. باید اهم و مهم را مشخص کرد.
دین ما دین کاملی هست و برای تمام شرایط برنامه های بی نقصی ارایه داده است.

مشکل که خیلی زیاده،ولی مهمتر اونکه تا بیای همه ی این مشکلات رو حل کنی،دیگه اشتیاقی نمیمونه واسه ازدواج،باید همون موقعی که هنوز مشکل داری ازدواج کنی چون بعدش واقعا دیگه علاقه ی آدم به ازدواج از بین میره
مثال حی و حاضرش خودمم،که الان تمام مشکلات مالی و فرهنگی و ... م به لطف و مرحمت خدا حله ولی دیگه هیچ ذوق و علاقه و اشتیاقی برای ازدواج ندارم،ای کاش همون سه چار سال پیش که اشتیاق داشتم ازدواج میکردم مشکلات هم تا الان حل شده بودن،اما متاسفانه ازدواج نکردم و الان هم هیچ علاقه ای به ازدواج ندارم :Ghamgin:

البته در مورد آقایون هم همینطور هست
چشماشون حجاب نداره

جناب شب و روز از شما بعید بود

به قول مرحوم کافی کور که نیستیم!

خودتون خداییش یه سر تشریف بیارید در خیابان های تهران

نه شمال شهر. همین اطراف دانشگاه تهران

صحنه هایی هست که بعید میدونم حتی زمان شاه هم این صحنه ها رو میشد دید

توی این سرمای زمستون که ما دو دست لباس میپوشیم و هنوز هم میلرزیم، این خانوم های گرامی با ساپورت و مانتوی جلو باز تشریف میارن خیابون

موندم این ها از چه ضد یخی استفاده می فرمایند!

ماشاءالله فقط مامان و خواهراشون رو می‌شناسند

تو آزمایشگاه خودمون کسانی که سر شوخی با پسرها رو باز می کنند دختر ها هستن!

آقایون می خوان لباس عوض کنند، در اتاق مربوطه رو می بندند

اما خانوم ها این کارها رو نمی کنند!!!!

5 تا دختر با تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترای ترشیده هم داریم که شاید فکر می کنند می تونند اینطوری شوهر کنند

--------------------

حالا شهرستان ها و جوامع نسبتا سنتی وضع بهتری دارند اما در شهرهای بزرگ که زندگی مجردی بسیار زیاد شده مشکلاتی مانند ازدواج سفید به وجود اومده که کسی هم به فکر رفع اونها نیست

--------------------

بخش بزرگی از مشکل پدر و مادرها هستند

اونها هم معمولا بسیار پرتوقع شدند که بر میگرده به تغییر سبک زندگی توسط صدا و سیمای خراب شده

یادمه چند سال پیش که تلویزیون میدیدم

همه کاراکترهای خوب فیلم ها زندگی سطح بالایی داشتند و در ویلاها زندگی می کردند

دکتر و مهندس از زبون بازیگرها نمی افتاد و خوشبختی رو در داشتن مدرک تحصیلی بالا و کار پشت میزنشینی نشون میدادند

این شد که همه خواستن برن دانشگاه. همه خانوم ها خواستن دکتر و مهندس بشن

از طرفی پسرها نمیتونن برن دانشگاه و وقتی موضوعی مثل سربازی هست این میشه که در بعضی رشته ها تا هشتاد درصد دانشجوها خانوم هستند

وقتی هم این اتفاق بیفته دیگه خانوم مهندس حاضر نیست با پسر ی که مکانیکی داره یا نقاش هست یا سوپری داره ازدواج کنه

خانوم مهندس، شوهر فوق لیسانس می خواد اما گیر نمیاد. چون اونقدری که مهندس خانوم داریم، مهندس مرد نداریم

خوب شوهر مهندس که گیر نمیاد. تو خونه بشینه هم باید حرفای خاه زنکی رو گوش بده. پس به امید پیداکردن شوهر میره ادامه تحصیل بده و ارشد بگیره

این سیکل ادامه پیدا می کنه و بر خلاف تصورش، کیس های مناسب کمتر میشن

چون ممکن بود تحت شرایطی خانوم مهندس با یه دیپلم ازدواج کنه. اما دیگه ازدواج کارشناسی ارشد با دیپلم محال هست

این میشه که روزبروز صندلی های دانشگاه ها از دختر ها پر میشه و از طرف دیگه هم شوهر کمتر

سلام. تجربه شخصی خود من از خواستگاری و ازدواج اینه:

با وجود اینکه فوق لیسانسم، زبانم خوبه، خیاطی رو خوب بلدم ، پدر و مادر فرهنگی دارم و تو یه رشته هنری به نزدیک درجه استادی رسیدم اما .....

1- الف) خواستگارهای خیلی مذهبی: 5 نفر. تمام این آقایون تا شنیدند که پدرم سیگاری است و برادرم نماز نمی خواند به شدت در جلسه خواستگاری مرا تحقیر کردن تا جایی که اشک توی چشمام جمع شد ولی خودشون هم اشکالات اخلاقی و خانوادگی عمده ایی داشتند که من به روشون نیاوردم (چون مثل اونها نیستم).
1- ب) خواستگار خیلی مذهبی: 2 نفر. که بسیار خوب و مقبول بودند ولی چون سنم کم بود پدرم نگذاشت و ردشون کرد ( داغش تا ابد روی دلم میمونه).
2- خواستگار نیمه مذهبی: 3 نفر. این آقایون هر جلسه یکجور حرف میزدن و بعد اط 4 جلسه حرفهاشون عمدتا با جلسه اول متناقض بود و بسیار راغب به ازدواج بودند تا جایی که حتی از برخی مسایل که به عنوان ملاک و هدف زندگی مطرح کرده بودند عقب نشینی کردند که در نتیجه رد شدند.
3- خواستگار کم مذهبی: 3 نفر. این آقایون بسیار خوش اخلاق بودند و تنها دلیل به سرانجام نرسیدن ازدواج کم بودن تقید مذهبی شون بود.

نمیخوام سیاه نمایی کنم ولی به نظرم وضع مملکت داره روز به روز بدتر میشه چه از نظر اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی و علمی و .....
وقتی خواستگارهای خودم رو از 6 سال پیش تا حالا مروز میکنم می بینم که هر سال دریغ از پارسال. متاسفانه وضع فرهنگ داره به قهقرا میره و با تاپیکها و نظرات متوع شما هم درست نمیشه.

ناگفته هاي ناب;770885 نوشت:
[="Tahoma"][="Black"]
بسم الله الرحمن الرحيم

مستند جنجالي پشت صحنه به بررسي مشكلات ازدواج و راه حل مي پردازد.

[FLV]http://as1.asset.aparat.com/aparat-video/515d33aee6ab60dcd8e2ca9049e7a6aa3557354-360p__92661.mp4[/FLV]

[/]

راه حلی در این مستند که ما ندیدیم.