جبران مال حرام

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جبران مال حرام

سلام و خسته نباشی
۱- من قبلا توی یکاری بودمیم که درامدش نمیه شهبه بود یعنی شک داشتم حرام بود یا نه الان به فرض 15 میلیون سود کسب کردم , که الانش فقط مقدار کمی از آن برایم باقی مانده
میتوانم با آن مقدار کم سرمایه گزاری از راه حلال کنم تا بتوانم کل مبلیغ رو به فقیر یا بیماری بدهم؟ چون نمیخوام برای آخرتم ریسک کنم میخوام تمام پولی که بدست آوردم برابرش یا چند برابرش رو به فقیر یا نیازمندی بدهم

۲- زمان مرگ دست آدمی نیست شاید نمتونم با این اوضاع داغون این سود که ممکنه از راه حرام باشه جبرانش نکنم و خدای نکرده فردا بی افتم بمیرم آیا راهی دیگر هم هست؟ مثلا برای طرفان استغفار کنم شاید جواب داد
این مسئله ها من رو دیوانه کرده و ممکنه کارم به نا امیدی کشیده بشه و شیطان هم از همین راه وارد میشه و اینکه اسلام بن بست نداره

۳-یه سوال دیگه الان یه شرکت خارجی ایران رو تحریم کرده و اگر از اونجا کسب درامد به صورت غیر مستقیم کنم حلال هست یا نه؟
مرجع آیت الله خامنه ای

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

rehe73;770678 نوشت:
سلام و خسته نباشی
۱- من قبلا توی یکاری بودمیم که درامدش نمیه شهبه بود یعنی شک داشتم حرام بود یا نه الان به فرض 15 میلیون سود کسب کردم , که الانش فقط مقدار کمی از آن برایم باقی مانده
میتوانم با آن مقدار کم سرمایه گزاری از راه حلال کنم تا بتوانم کل مبلیغ رو به فقیر یا بیماری بدهم؟ چون نمیخوام برای آخرتم ریسک کنم میخوام تمام پولی که بدست آوردم برابرش یا چند برابرش رو به فقیر یا نیازمندی بدهم
۲- زمان مرگ دست آدمی نیست شاید نمتونم با این اوضاع داغون این سود که ممکنه از راه حرام باشه جبرانش نکنم و خدای نکرده فردا بی افتم بمیرم آیا راهی دیگر هم هست؟ مثلا برای طرفان استغفار کنم شاید جواب داد
این مسئله ها من رو دیوانه کرده و ممکنه کارم به نا امیدی کشیده بشه و شیطان هم از همین راه وارد میشه و اینکه اسلام بن بست نداره
۳-یه سوال دیگه الان یه شرکت خارجی ایران رو تحریم کرده و اگر از اونجا کسب درامد به صورت غیر مستقیم کنم حلال هست یا نه؟
مرجع آیت الله خامنه ای

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. اگر یقین به وجود مال حرام در مال خود ندارید شرعا واجب نیست اقدامی بکنید اما اگر بخواهید احتیاط کنید خوب است اگر صاحب پول را می شناسید به او برگردانید و اگر او را نمی شناسید ولی مقدار مال حرام مشخص است همان مقدار را با اجازه حاکم شرع به فقیر صدقه دهید و اگر نه او را می شناسید و نه مقدار مشخص است یک پنجم اموال مخلوط به حرام را به عنوان صدقه به دفتر مرجع تقلیدتان بپردازید.

2. در فراز اول راه های مختلف را توضیح دادم و البته استغفار هم به همراه طی کردن این راه ها و اگر نشد به تنهایی، ان شاء الله تأثیر خواهد داشت.

3. سؤال روشن نیست لطفا با مثال و بیان مورد توضیح بیشتری عنایت کنید

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

موضوع قفل شده است