صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم مسخره کردن کافران و دشمنان شیعیان

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

دعوت حکم مسخره کردن کافران و دشمنان شیعیان

سلام

میخواستم ببینم ایا مسخره کردن چهره یک کافر ، جانی ، قاتل ، کلا یک ادم پست ، چون ادم پستی هست اشکال نداره؟ یا که چون اگه زشتی یا خوشگلی هست افریده خداست و نباید مسخره کرد؟

کلا ایا مجازیم یک فرد پلید رو مسخره کنیم یا خیر؟ هر چیزیش رو... نحوه صحبت کردن و لهجه اش رو ، قیافه اش رو، راه رفتنش رو و.....؟؟؟
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۱۰/۱۴ در ساعت ۱۲:۳۶

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط مولکول 68 نمایش پست ها
    جناب حامی البته که میدونم نباید اینجا سوال پرسید ولی خوب سوال شرعی هست دیگه ، پیش میاد

میخواستم ببینم ایا مسخره کردن چهره یک کافر ، جانی ، قاتل ، کلا یک ادم پست ، چون ادم پستی هست اشکال نداره؟ یا که چون اگه زشتی یا خوشگلی هست افریده خداست و نباید مسخره کرد؟

کلا ایا مجازیم یک فرد پلید رو مسخره کنیم یا خیر؟ هر چیزیش رو... نحوه صحبت کردن و لهجه اش رو ، قیافه اش رو، راه رفتنش رو و.....
    آدم هاي خبيپ را بايد حرمتشان را داشت
    نبايد سگ يا الاغ پست ترشان ناميد
    چون قرآن در مثل افراد خبيپ را تا درجه سگ و الاغ پايين برده
    البته در تمام صفات چون پيامبر ده صفت خوب براي سگ بر شمردند
    يكي از برجسته ترين صفات اين كه درك شعور انساني ندارند (با اين تفاوت كه در انسان بدتر است چون مي توانسته و آدم نشده)

البته بهتر است مثل آيت الله مشكيني (ره) صحبت كنيم روزي در خطبه هاي نماز جمعه گفت آقاي حسني مبارك كه نه حسني داري و نه بركتي
    درباره صفات ظاهري هم بهتر است احتياط كنيم بگويم مثلا سيرتشان زشت است و مانند ميمون است.

اشتري ديد ابلهي را به چرا
    گفت نقشت همه كج ست چرا

در كل موافقم با شما
    بايد ادب را در برابر بي ادبان هم حفظ كنيم اگر الاغي به ما لگد زد ما هم به او لگد نزنيم.
    ضمن اين كه قران و روايات ما را از فحاشي و توهين برحذر مي دارد ولي لعن را براي انسان هاي بد جايز مي داند تبت يدا ابي لهب يا قتل اصحاب الاخدود

..
    البته پيشنهاد مي كنم سؤالاتان را به صورت تاپيك مجزا براي گروه فقه هم بزنيد چون سؤال مهمي است

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۱۰/۱۴ در ساعت ۰۰:۱۲
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

5. صلوات ها 11

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    البته شكي نيست كه خباثت باطني از كوزه درون به بيرون و ظاهر هم تراوش مي كند
    و ملكات نفساني عالي بر ظاهر اثر مثبت مي گذارد
    عرفاي بزرگ با ديدن همين ظاهر متوجه نورانيت يا تاريكي دروني افراد مي شوند.
    ولي
    از توهين برحذر باشيم چرا كه آنها در توهين كردن دهان گل و گشادتري دارند كما اين كه در مناظرات علمي اين امر بين آنها رايج است

7. صلوات ها 6

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

نبايد سگ يا الاغ پست ترشان ناميد
    ممنونم جناب حامی و عذر خواهم بابت خط خطی کردن تاپکیتون.
    از وقتی عضو اسک دین شدم و برخی تاپیک ها و سوالاتی که مطرح میکنم ، با جوابی که از کارشناسان اینجا گرفتم ، احساس میکنم باید یک بازنگری در دینداری خودم بکنم! در بعضی موارد احساس میکنم از اونطرف بوم افتادم!

مثلا در مورد همین موضوع ، گاهی وقتی میبینم مثلا مثل همین مورد شما ، یک فرد مومن ، یک فرد پلید و جانی رو به تمسخر میگیره ، مثلا صورتش رو مسخره میکنه یا مواردی از این دست ، از درون ناراحت میشدم و با خودم میگفتم حتی اگه اون فرد پست ترین فرد دنیا باشه ، نباید مواردی که در افرینشش نقشی نداشته رو به تمسخر گرفت... یا مثلا اینطور با خودم توجیه میاوردم که اگه این فرد داره اون طرف رو مسخره میکنه ، شاید یک دلیلش این هست که این فرد مومن ، اون فرد پست رو از خودش ادم پست تری میدونه و چون خیالش راحته که در نزد خدا از اون فرد جانی جایگاه بهتره داره ، طرف رو به سخره میگیره .. در صورتیکه چیزی که ما از اخلاق عرفا یاد گرفتیم این هست که علما و عرفا ، حتی خودشون رو از یک نفر در عالم خاکی بهتر نمیدونستن... بعد ایا میشه یک نفر خودش رو در عالم نزد خدا از همه پایینتر بدونه ، بعد جرات کنه طرف رو به تمسخر بگیره؟

باز هم عذرخواهم.

9. صلوات ها 6

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

ممنونم جناب حامی و عذر خواهم بابت خط خطی کردن تاپکیتون.
    از وقتی عضو اسک دین شدم و برخی تاپیک ها و سوالاتی که مطرح میکنم ، با جوابی که از کارشناسان اینجا گرفتم ، احساس میکنم باید یک بازنگری در دینداری خودم بکنم! در بعضی موارد احساس میکنم از اونطرف بوم افتادم!
    مثلا در مورد همین موضوع ، گاهی وقتی میبینم مثلا مثل همین مورد شما ، یک فرد مومن ، یک فرد پلید و جانی رو به تمسخر میگیره ، مثلا صورتش رو مسخره میکنه یا مواردی از این دست ، از درون ناراحت میشدم و با خودم میگفتم حتی اگه اون فرد پست ترین فرد دنیا باشه ، نباید مواردی که در افرینشش نقشی نداشته رو به تمسخر گرفت... یا مثلا اینطور با خودم توجیه میاوردم که اگه این فرد داره اون طرف رو مسخره میکنه ، شاید یک دلیلش این هست که این فرد مومن ، اون فرد پست رو از خودش ادم پست تری میدونه و چون خیالش راحته که در نزد خدا از اون فرد جانی جایگاه بهتره داره ، طرف رو به سخره میگیره .. در صورتیکه چیزی که ما از اخلاق عرفا یاد گرفتیم این هست که علما و عرفا ، حتی خودشون رو از یک نفر در عالم خاکی بهتر نمیدونستن... بعد ایا میشه یک نفر خودش رو در عالم نزد خدا از همه پایینتر بدونه ، بعد جرات کنه طرف رو به تمسخر بگیره؟
    باز هم عذرخواهم.
    سلام بزرگوار
    سخنانتون برام درس است
    بله حق با شماست بايد در محتاط باشيم و بهانه دست دشمن ندهيم
    (ولي در اين كه خبيپ هستند سر سوزني شك ندارم دست اينها به خون هاي زيادي آلوده است. هزاران شهيد در يمن و منا و نيجريه فقط كار اخيرشان بود. همين امروز داعش صد نفر را اعدام كرد و... )

11. صلوات ها 8

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

سلام بزرگوار
    سخنانتون برام درس است
    بله حق با شماست بايد در محتاط باشيم و بهانه دست دشمن ندهيم
    سلام جناب حامی
    اینطور نفرمایید که حرف من درس هست... اگر من این موضوع رو اینجا مطرح کردم ، نه خدای نکرده از باب اینکه مثلا به در بگم که دیوار بشنوه یا مثلا بخوام در لفافه به شما یا دیگران این موضوع رو گوشزد کردم... اگر این موضوع رو مطرح کردم دلیلش این بود که واقعا محتاج دونستن جواب این سوال و سوالات دیگه ای هستم که بتونم از طریق اون جوابها دین ناب و دستکاری نشده محمدی (ص) رو بشناسم .... و حتی اینکه شما میفرمایید که بهانه دست دشمن ندیم ، من این هم خیلی مد نظرم نیست که حالا حرکت و حرف و رفتار ما بهانه دست دشمن میده یا نمیده! برای من مهم اینه که بدونم این کار و این نوع برخورد و این حرف و... با اصل دین ما همخوانی داره یا نه؟!
    و البته این کنجکاوی من قطعا معناش این نیست که به تمام دونسته هام عامل هستم و فقط موندم لنگ جواب این سوالات... ولی خوب یک بنده گنهکار مثل من ، که دنبال شناخت اصل دین باشه فکر میکنم بهتر از بنده گنهکاری مثل من باشه که دنبال شناخت دینش نباشه.

امشب حسابی در این تاپیک بی نظمی کردم. ولی اخریش بود (البته برای امشب )

التماس دعا.

13. صلوات ها 7

نوشته
    28
    حضور
    5 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    72

سلام جناب حامی
    اینطور نفرمایید که حرف من درس هست... اگر من این موضوع رو اینجا مطرح کردم ، نه خدای نکرده از باب اینکه مثلا به در بگم که دیوار بشنوه یا مثلا بخوام در لفافه به شما یا دیگران این موضوع رو گوشزد کردم... اگر این موضوع رو مطرح کردم دلیلش این بود که واقعا محتاج دونستن جواب این سوال و سوالات دیگه ای هستم که بتونم از طریق اون جوابها دین ناب و دستکاری نشده محمدی (ص) رو بشناسم .... و حتی اینکه شما میفرمایید که بهانه دست دشمن ندیم ، من این هم خیلی مد نظرم نیست که حالا حرکت و حرف و رفتار ما بهانه دست دشمن میده یا نمیده! برای من مهم اینه که بدونم این کار و این نوع برخورد و این حرف و... با اصل دین ما همخوانی داره یا نه؟!
    و البته این کنجکاوی من قطعا معناش این نیست که به تمام دونسته هام عامل هستم و فقط موندم لنگ جواب این سوالات... ولی خوب یک بنده گنهکار مثل من ، که دنبال شناخت اصل دین باشه فکر میکنم بهتر از بنده گنهکاری مثل من باشه که دنبال شناخت دینش نباشه.

امشب حسابی در این تاپیک بی نظمی کردم. ولی اخریش بود (البته برای امشب )

التماس دعا.
    داداش ادب حکم میکنه به اینصورت یعنی یکجورایی کنایه امیزاته اینطوری صحبت نکنی.چون دیدم دنبال کسب کمالات عرفا هستی گفتم گوشزد کنماین مورد رو عرفا خیلی رعایت میکردن.

البته قصد مچ گیری نداشتم فقط دوست داشتم کمالات بیشتری کسب کنید.

15. صلوات

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام بر شما
    و حتی اینکه شما میفرمایید که بهانه دست دشمن ندیم ، من این هم خیلی مد نظرم نیست
    البته اين را هم بايد در نظر داشته باشيد مانند بقيه موارد چون ائمه هم براي حفظ عرض و مال و دين و جان خود و شيعيان تقيه مي كردند
    تقيه دو نوع است:
    گاهي تحبيبي است براي ايجاد دوستي و الفت
    و گاهي تخويفي است براي امنيت جان و مال و ناموس خود

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohsenjooon نمایش پست ها
    داداش ادب حکم میکنه به اینصورت یعنی یکجورایی کنایه امیزاته اینطوری صحبت نکنی.چون دیدم دنبال کسب کمالات عرفا هستی گفتم گوشزد کنم
    البته ايشان رعايت مي كنند تذكر دادند تا ما هم رعايت كنيم

17. صلوات ها 4

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21820

کلا ایا مجازیم یک فرد پلید رو مسخره کنیم یا خیر؟ هر چیزیش رو... نحوه صحبت کردن و لهجه اش رو ، قیافه اش رو، راه رفتنش رو و.....
    بسمه القهار

با سلام و احترام

حساب کافر، جانی، مشرک، پلید و بدترین آدمهای دنیا، با حساب دشمنان اسلام و اهل بیت علیهم السلام و کشندگان اولیاء الله

و شیعیان مظلوم و سلّاخان پیر و جوان و زن و کودک مسلمان اعم از شیعه و سنی را از هم جدا کنید.

کافری که برای خودش کافر است با این جانیانی که روی چنگیز خان مغول را هم سفید کردند فرق دارد.البته ما در دین تمسخر نداریم

فحاشی هم نداریم،اما همین دین دستور می دهد بدیهای اینها را بگوئید و در سنت اهل بیت علیهم السلام هم سخن راجع به بدیهای

کردار و رفتار و گفتار و حتی ظاهر آنها بوده است:

« عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَيْنِ عَنِ ابْنِ أَبِي نَجْرَانَ عَنْ فَضَالَةَ بْنِ أَيُّوبَ عَنْ سَدِيرٍ الصَّيْرَفِيِّ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ‏ إِنَّ فِي صَاحِبِ هَذَا الْأَمْرِ شَبَهاً مِنْ يُوسُفَ ع قَالَ قُلْتُ لَهُ كَأَنَّكَ تَذْكُرُهُ حَيَاتَهُ أَوْ غَيْبَتَهُ قَالَ فَقَالَ لِي وَ مَا يُنْكَرُ مِنْ ذَلِكَ هَذِهِ الْأُمَّةُ أَشْبَاهُ الْخَنَازِيرِ-

(شبیه خوکها)

حضرت علی علیه السلام:"یا اشباه الرجال و لا الرجال" ای نامردهای مردنما

امام علی(ع) در خطبه شصت و نهم نهج البلاغه در ملامت و مذمت‏ بعضى از يارانش فرمود:

«چه اندازه با شما مدارا كنم! همچون مدارا كردن با شتران نوبارى كه از سنگينى بار پشتشان مجروح گرديده

و همانند جامه كهنه و فرسوده‏ اى كه هرگاه از جانبى آنرا بدوزند از سوى ديگر پاره‏ مى‏ گردد.

هرگاه گروهى از لشكريان شام به شما نزديك مى‏ شوند هر يك از شما در را به روى خود مى‏ بنديد و همچون

سوسمار در لانه خود مى‏ خزيد و همانند كفتار در خانه خويش پنهان‏ مى‏ گرديد.
    به خدا سوگند! آن كس كه

شما ياور او باشيد ذليل است و كسي كه با شما تيراندازى‏ كند همچون كسى است كه تيرى بى پيكان به

سوى دشمن رها سازد. به خدا سوگند!جمعيت ‏شما در خانه‏ ها زياد و زير سايه پرچمهاى ميدان نبرد كم. من

مى ‏دانم چه چيز شما را اصلاح مى ‏كند ولى اصلاح شما را با تباه ساختن روح خويش جايز نمى ‏شمرم،

خدا نشانه ذلت را بر چهره ها و پيشانى شما بگذارد! و بهره ‏هاى شما را نابود سازد. آن گونه كه به باطل

متمايل و به آن آشنائيد به حق آشنائى نداريد و آن چنان كه در نابودى حق مى ‏كوشيد براى از بين بردن باطل قدم برنمى ‏داريد.»

و باز حضرت علیه السلام:

اي نه مردان به صورت مرد! اي کم خردان ناز پرود! کاش شما را نديده بودم و نمي شناختم، که به خدا پايان اين آشنايي ندامت

بود و دستاورد آن اندوه و حسرت. خدايتان بميراناد، که دلم از دست شما پر خون است و سينه ام مالامال خشم شما.

مردم دون که پياپي جرعه اندوه به کامم مي ريزيد و با نافرماني و فرو گذاري جانبم کار را به هم در مي آميزيد.

در قران کریم هم در وصف بلعم باعورسره اعراف)

وَ اتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِى ءَاتَيْنَهُ ءَايَتِنَا فَانسلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشيْطنُ فَكانَ مِنَ الْغَاوِينَ(175)

وَ لَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَهُ بهَا وَ لَكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلى الاَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكلْبِ إِن تحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَث

أَوْ تَترُكهُ يَلْهَث ذَّلِك مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِئَايَتِنَا فَاقْصصِ الْقَصص لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ(176)

175. حكايت كسى را كه آيه هاى خويش به او تعليم داديم و از آن به در شد و شيطان به دنبال او افتاد و از گمراهان شد، براى آنها بخوان .

176. اگر مى خواستيم ، وى را به وسيله آن آيه ها بلندش مى كرديم ، ولى به زمين گراييد (پستى طلبيد و به دنيا ميل كرد) و هوس

خويش را پيروى كرد. حكايت وى حكايت سگ است كه اگر بر او هجوم برى ، پارس مى كند و اگر او را واگذارى ، پارس مى كند.

اين حكايت قومى است كه آيه هاى ما را تكذيب كرده اند. پس اين خبر را بخوان ، شايد آنها انديشه كنند.

و باز:"اولئک کالانعام بل هم اضل..."

این موارد نشانگر جواز توهین و تمسخر نیست بلکه بیانگر آن است که،بیان حقیقت وجودی دشمنان اسلام و دین در قران و در سنت سابقه دارد

گرچه باید مراقب نیّات بود و اگر نسبت به دشمن دین خشمی است خشم فی الله باشد نه تسکین غضب شخصی.

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

19. صلوات ها 6

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58322

با نام و یاد دوست

حکم مسخره کردن کافران و دشمنان شیعیان

کارشناسان بحث: استاد سجاد و استاد سمیع
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۸:۰۱ دلیل: درج نام کارشناس پاسخگوی دوم

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری