جمع بندی با پدری که در حق خانواده اش بد رفتاری می کند چه باید کرد؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با پدری که در حق خانواده اش بد رفتاری می کند چه باید کرد؟

باعرض سلام وخسته نباشید
اشکان 26سال دارم.کلی مشکل سرم ریخته شده توسط پدرم منو خانوادمو به نابودی کشونده کلی مشکل عصبی پیداکردیم.پدرم فردی گمراه فردی ظاهرمسلمان بوده وعقایدی دارد که هیچکس نمیتونه تحمل کنه یعنی هیچکس نمیتونه دوام بیاره هیچوقت خانوادش یعنی ما براش مهم نیستیم وفقط به فکر پول دادن به برادرش وبرادرزادش هست شب وروز دعا میکنیم15ساله پدرم تغییری نمیکنه وهمچنان حق مارو پایمال میکنه.پیش خدا کلی دعا کردیم ولی هیچ اجابتی نداره چیکارکنیم عمرمون رفت وهرروزشاهداینیم پدرم حق خانوادشو نابودمیکنه.خودمم هیچ شانسی هیچی رحمتی تودنیا شامل حالم نشده به بن بست رسیدم چیکارکنیم فقط خدا 1بار صدای دل این خانواده یا خودم رو بشنوه فقط 1بار چه راهی هست.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام بر شما دوست خوبم
شرایط روحی شما را درک می کنم، می دانم که شما و خانواده تون به خاطر یک سری رفتارهای پدرتان اذیت می شوید، و دنبال راهکار و آرامش در زندگی هستید، دوست دارید زندگی خوب و خوشایندی را در کنار خانواده تجربه کنید، دوست دارید که به اهدفتان برسید، نیازهای زندگیتون فراهم شود.
دنبال روش تغییرهستید.
آنچه در این قصه شما با آن در گیر هستید، و خودتان ابراز کردید، از دست پدر تون راضی نیستید و خیلی تلاش می کنید که تغییری در رفتار و برخورد پدرتان ایجاد شود.
برای اینکه بحث را به صورت ریشه ای برای شما توضیح دهیم، لازم است به این نکات توجه کنید.
ببینید دوست خوبم ؛ باید طبق مبانی فکری و اعتقادی بپذیرید که طبق فرموده خدا شما حق بی ادبی و بی حرمتی و بی احترامی به پدر و مادرتون را اصلا ندارید، و لو که مقصر باشند،( البته در برخی از مواقع ما غافل هستیم و فکر می کنیم که آنها مقصرند، در حالی که تصورما شاید اشتباه باشد و یا انتظارات بیجایی باشد) شما در قبال رفتارهای پدرتون حق دخالت و تعدی را ندارید.
دلیل و استناد ما قرآن کریم هست:
« وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا؛ پرودگار ت مقرر كرد كه جز او را مپرستيد و به پدر و مادر (خود) احسان كنيد اگر يكى از آن دو يا هر دو در كنار تو به سالخوردگى رسيدند به آنها (حتى) اوف مگو و به آنان پرخاش مكن و با آنها سخنى شايسته بگوى » (اسراء:23)
« وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا
و از سر مهربانى بال فروتنى بر آنان بگستر و بگو پروردگارا آن دو را رحمت كن چنانكه مرا در خردى پروردند » (اسراء:24 )
نکات مهم از این آیه:
1. ذکر نیکی بعد از مبارزه با شرک، و مسئله توحید ( در 4 جای قرآن ((آیه 83 بقره،36 نساء،151 انعام،22 اسراء)) بعد از مسئله توحید احسان و اکرام والدین مطرح شده) دلیل بر اهمیت فوق العاده حق پدر و مادردر دستور های اسلامی را دارد./تفسیر نمونه،ج6، ص33
2. کلمه احسان با حرف باء متعدی شده و فرموده: «و بالولدین احسانا» در این صورت معنی: نیکی به صورت مستقیم و بدون واسطه است، این آیه تاکید می کند که موضوع نیکی به پدر و مادر را باید آنقدر اهمیت داد که شخصا و بدون واسطه به آن اقدام نمود./ تفسیر المنار،ج8 ص185
3. کلمه والدین در آیه عام است، یعنی هم مسلمان و هم غیر مسلمان( اگر یپدر و مادری حتی دیندار هم نباشند، تکلیف حرمت و احترام هم وجوب دارد و باید آنها را تکریم کرد) تفسیر نمونه، ج15،ص74
4.« احسانا » نکره آورده شده، می خواهد بیان عظمت احسان والدین را مطرح بکند، در عین حال مطلق خوبی و احسان را دستور داده. چه با رفتار باشد چه با گفتار و چه از به صورت قلب باشد، در حقیقت چه مادی و چه معنوی باشد، باید تکریم کرد.
5. نمی توان بر سر پدر و مادر نهیب زد. همان/ ص75
6. ابراز تنفر و ناراحتی بر آنها جایز نیست. هملن/ ص76
.....................
7. و طبق همین آیه:
ان اشکرلی ولوالدیک (لقمان،14)
شکر گزاری و تشکر از پدر و مادر و مادر در ردیف شکر خدا قرار داده شده است، یعنی اگر کسی نسبت به آنها عدم رضایت و عدم تشکر از زحمات آنها داشته باشد، در حقیقت ناشکری نسبت به خدا دارد.( به این موضوع در روایت هم اشاره شده است)
8. رسول اکرم فرمود:
پیامبر اکرم (ص): در خواب دید که ملک الموت حاضر گشته مردی را قبض روح کند، پس نیکویی آن مرد به پدر و مادرش مجسم شد( به شکلی در آمد) و ملک الموت را از این کار منع نمود.( به نقل از کتاب:ارزش پدر و مادر، سید اسماعیل گوهری، ص107، از لئالی الاخبار،ج3،ص339)
نیکی به پدر و مادر باعث دفع مرگ زود رس می شود.
9. رسول اکرم ( ص): فرمود: نگاه کردن فرزند به پدر و مادر از روی دوستی آنان بندگی و پرستش خداست.(اربلی، کشف الغمه، ص243)
یعنی :نگاه مهر و محبت آمیز موجب تقرب به خداست و کار بسیار شریف و عبادت است.
یعنی نکاهمان باید محبت آمیز و تکریمانه باشد.
10. پیامبر خدا فرمود: خشنودی خداوند با خشنودی والدین است و خشم او با خشم ایشان است.( فتال نیشابوری، روضه الواعظین، ص429 به نقل از سید اسماعیل گوهری، در کتاب ارزش پدر و مادر،ص285، از انتشرات جلی،1375)
با این مبانی فکری ما موظفیم که نسبت به پدر و مادر خود اخلاق و رفتارهای پسندیده را به هر شکلی که از دست ما بر می آید رعایت کنیم، و هر گونه رفتار قهر آمیز و خشم گونه و رفتار تند و بی ادبانه حرام و که موجب عقوبت الهی خواهد شد، پرهیز کنیم.
راهکارهایی پیشنهادی:
1. اگر پدرتون برای تامین مخارج معیشتی شما تلاش می کند، و مابقی درآمدش را در حق بردار و دیگران خرج می کند، انتظارو اعتراض شما در نحوه خرج کردن ایشان جایز نیست.
2. احتمال می رود که در فضای خانواده شما جایگاه پدر خیلی ارزش آنچنانی ندارد و از مهر و محبت زن و فرزند بی بهره هست و همین عامل باعث دوری ایشان از شما شده، پس تلاش کنید در جو خانواده احترام پدر را حفظ کنید و از هر گونه بی ادبی و بی حرمتی دوری کنید، امید است عنایت پدر به شما و خانواده بیشتر بشود.
3. آینده زندگی شما دست خداست و باید خودتان تلاش کنید و آینده را بسازید و چشم دوختن به نزدیکترین فرد، حتی پدر، کاری خطاست( و من یتوکل علی الله فهو حسبه)
4. عواملی که باعث ایجاد فاصله میان شما و پدرتان شده را شناسایی کنید و با همکاری خانواده و با رعایت احترام و تکریم و محبت بیشتر، نسبت به رفع آن تلاش کنید.
5. از پدرتان طلب حلیت بکنید، و از او بخواهید که شما را ببخشد ( و اگر رفتارهای نا مناسبی نسبت به پدرتان داشتید، باید چاره ای بیاندیشید، و الا در آینده زندگی شما تاثیر منفی خواهد گذاشت و چه بسا مانع رسیدن به مراتب بالا و موفقیتها بشود)
دست او را ببوسید، موقع آمدن به پاس احترام بلند شوید و تکریم کنید، با تندی حرف نزنید، به دستوراتش بها بدهید، از او اطلاعت کنید، در حق او دعا کنید، از اعتراض و دخالت در امور او پرهیز کنید.( تا خدا از شما راضی شود)
6. سعی کنید سایر اعضای خانواده را تشویق کنید که نسبت به پدرتون احترام بگذارند.( این کار چند خاصیت دارد،اولا: یک کار بسیار شریف و مقدسی است، ثانیا: می تواند انگیزه تغییر در رفتار پدرتان شود)
7. فراموش نکنید که شما فرزند او هستید و باید نسبت به رفتارتان و وظایفتان در قبال ایشان ،پایبند باشید و اگر کوتاهی کنید باید پیش خدا پاسخ گو شوید و در عین حال اثرات وضعی آن در این دنیا هم به شما خواهد رسید و چه بسا ضرر کنید.( بر فرض هم که پدر مقصر باشد، نعوذبالله شما که خدا نیستید، که توبیخ کنید و...خدا خودش قاضی است و باید خودش داوری کند و این پدر در پیش خدا، نسبت به رفتارهایش پاسخ گوست و شما در این قصه باید نسبت به وظایفتان حساس باشید و از آن کوتاهی نکنید)

موفق و موید باشید.

با سلام و عرض ادب

خیلی ناراحت شدم از مشکلات شما و ان شالله که خدا کمک کند و وضعیتتون بهتر شود.

فشاری را که بر شما وارد است را درک می کنم. متأسفانه فشاری که از طرف والدین به فرزندان وارد می شود بعضا خیلی زیاد است. چون فقط باید آن را تحمل کرد. نه می توانی او را کنار بگذاری و نه می توانی این درد را نادیده بگیری.
باید عرض کنم اگر وضع مالی پدر شما خوبه ولی از نظر مالی و رفاه شما رو در تنگنا قرار میده و حق شما رو ادا نمیکنه بله مقصر هست و فردای قیامت باید جواب گو باشد.و بابت اخلاق بدشان هم حتما عذاب می شوند.
رسول خدا(ص) فرمود: بدترین مردم، فرد سختگیر بر خانوداه است. شخصی پرسید: مراد از سختگیری بر خانواده چیست؟ فرمود:‌ هرگاه مرد وارد خانه شد همسرش بترسد و فرزندش بهراسد و بگریزد و هرگاه از خانه بیرون رفت همسرش شاد شود.مفاتیح‌الحیات-26
اما این برنامه ها دلیل نمی شود شما به پدرتان بی احترامی کنید و مطمئن باشید اگر شما احترام ایشان رو داشته باشید خدا هم جبران می کند بنطر من جای امید برای شما زیاد است و می توانید با برخورد خوب خودتون کاری کنید خدا جبران کند.شاید پدر بزرگوار شما هرگز خبر ندارد که رفتارهایش چقدر باعث آزار است و مطمئن باش دلش نمی خواهد کسی را آزار دهد.میدونم خیلی سخته اما سعی کن او را ببخشی و دوست داشته باشی و بهش محبت کنی و خودت و خانواده با او خوب باشید درست است او وظیفه خودش رو خوب انجام نمی دهد ولی دلیل نمی شود شما هم مثل او رفتار کنید و شما باید احترامش رو حفظ کنید

امیدوارم با تدابیر و سیاست های خود و توکل به خدا مشکلتان حل شود و در این ایام دعاگویتان حتما خواهم بود.

یا علی

با سلام وخسته نباشید
منون از پاسخ های خوبتون
اما اگردقت کرده باشید این دنیا روزی همه پدرومادرمیشن و طبق عقلی کامل نمیشه بگی پدرکسی حقی روپایمال میکنه بقیه پدرنمیشن .این دنیا باارتباط باهم تشکیل شده وتونسته دوام پیدانمیکنه وطبق روایت حق هیچکس به خاطر نسبتی که داده شده مثلا چون پدره هرناحقی بکنه وهیچی نباید گفت چون پدره.باید درنظرداشته باشی پدرمعصوم نیست شاید پدری که چنین ناحقی میکنه تو گمراهی باشه دلیل براین نیست چون پدره وچون خدا گفت اوف گیدبهشون هرناحقی روقبول کنی مخصوصا تواین زمونه که همه خواسته ها وارزوهای دارن برای خودشون هزاران روایت هست که درباره حق نوشته شده من تعجب میکنم که خدا دراین موضوع پدرو فرزندی حق رو نادیده گرفته و فقط گفته درصورتی که پدرگفت کافرشو باید نافرمانی کنی ودوری کنی.ایا انسان ها نباید حقشون رو بگیرن ایانباید کسی که مانع پیشرفت خانوادش میشه وهیچکس ازاش راضی نیسو وناحقی میکنه ومارو توفشارواسترس ودلهره وفشارروانی شدید میزاره هیچ حرفی نزنیم؟من تعجب میکنم که توی قران به خاطر بعضی چیزا تبصره قایل میشیم درحالی که هزاران بار ازعدالت وحق گرفتن حرف زده شده .خانواده وقتی تشکیل میشه باید مسولیت های رو قبول کنی نه اینکه بگی طرف چون پدرا هرکاری دلش میخاد میتونه بکنه وخدا هم ازاش دفاع کرده اصلا چنین چیزی هیچ عدالتی توش نیست ممنون

باسلام
رفتار شما و اعضا خانواده با پدرتان چطوره؟
چطور میشه یه پدر حق فرزندش رو نادیده بگیره و به برادر و برادر زادش اهمیت بده ؟
هیچ وقت حالت طلبکارانه نداشته باشید :ok::Nishkhand:
چرا فکر نمیکنید کوتاهی از طرف شما بوده
پدرتان شاید اون جایگاه رو تو خونه ندارند یا درمقابل رفتارهای شما همچین رفتاری ازشون سر میزنه
شما رویه خودتون رو تغییر بدید مطمئنا تغییر رو تو رفتار پدرتون هم خواهید دید
موفق و سر فراز باشید

دوستانی که میگن رویه رو تغییر بده پدرت هم تغییر میکنه

اصلا این قضیه مطلق نیس

من خانواده ای رو میشناسم که مشکلی شبیه این دارند البته اونها پدرشون برای دیگران هم خرج نمیکنه! رویه رو هم ک عوض میکنند پدره به قول خودشون فکر میکنه اونها از شرایط راضی هستند و عوض نمیشه
ی جوون ک شرایط ازردواج نداره و البته چه بسا به خاطر همین پدر شرایطشو نداره! و نمیتونه مستقل بشه تا کی باید به خاطر خرج نکردن و سهل انگاری و خودخواهی های مرد خانواده عمرش به هدر بره؟

پس بهتره شما هم یک طرفه به قاضی نرید ...

اللیل والنهار;772936 نوشت:
چطور میشه یه پدر حق فرزندش رو نادیده بگیره و به برادر و برادر زادش اهمیت بده ؟

سلام عرض میکنم
یه خواهش ازتون دارم
میشه در اینگونه مسائل از پرسش های استفهام انکاری استفاده نکنید؟
یعنی شما تمام خانواده ها و وضعیتشون رو بررسی کردید و به این نتیجه رسیدید که ممکن نیست یه پدر ابتدا به ساکن حق فرزندشو نادیده بگیره؟حتما اگر چنین چیزی هست ،به عنوان واکنش در برابر کنش هست؟
مطمئن باشید تمام دنیا اون چیزی نیست که ما دور و برمون دیدیم.
البته معنی حرفای من این نیست که آدم میتونه توقع داشته باشه که پدر باید در ازدواج فرزند کمک کنه.
با صحبت های جناب نشاط کاملا موافق ام.فرزند حق نداره تحت هیچ شرایطی نسبت به پدر بی احترامی کنه.تحت هیچ شرایطی.
مطمئنم که وقتی خدای من اینو گفته پس صلاح من در اینه.
این برای من یه گزاره ی متقن است که مو لای درزش نمیره.

یه پدر میتونه بچه شو حتی در حد خوراک هم تامین نکنه و از اون طرف برای شخص خودش ماشین آخرین سیستم بگیره.
یه پدر میتونه توی عمر بچه ش یه بار با اسم صداش نکرده باشه.حتی فقط یک بار.
یه پدر میتونه گرسنگی و آوارگی بچه شو ببینه و از اون طرف برای بچه های خواهر برادراش ،قرض الحسنه ی خانوادگی راه بندازه.
یه پدر میتونه حاضر به تامین منزل برای دختر دوشیزه ش نباشه.
و ......الی بی نهایت.
و ممکن هست که هیچ کنش اولیه ای نبوده باشه که این اعمال بخواد واکنشش باشه.

خواهش می کنم در نوشتن جملاتمون نهایت دقت رو به خرج بدیم.

خواهش میکنم دقت کنیم که دلهای شکسته را خورد و خاک شیر نکنیم.

سلام

حقیقتا چنین روحیه ای از پدر ناخوشایند است....

در ابتدا شما می توانید از بزرگتر های بخواهید تا پدرتان را نسبت به مسئولیت پذیری متنبه کنند.

ثانیا اگر ملاحظه می کنید که حق و حقوق تان قانونا تضییع می شود عیبی ندارد که از راه قانون وارد شوید.

در نهایت اینکه [بلاتشبیه] گویا همه ما آدم ها هنرپیشه هایی هستیم که در حال ایفای نقش هستند و کارگردان هم [بلاتشبیه] خداست... یک نفر نقش پادشاه، یکی فقیر، یکی معمولی، یکی خوشبخت و دیگری نقش بدبخت را بازی می کند آنچه برای هنرپیشه مهم است جلب رضایت کارگردان است.

سلام عاقا اشکان اول از همه بگم که 100% درکت می کنم نه اینکه فقط یه کامنت بزارمو ترکت کنم !! چون یه جورایی همدردیم میدونم تو چه شرایطی بودی و هستی چون خودم با گوشت پوست روحم حس کردم خیلی سخته که جای فامیل درجه یک و درجه دو با هم عوض شه خانواده که نزدیک ترین نهاد و پشتیبان یه پدره هم چنان به عنوان درجه دو محسوب بشه و عمو عمه... و حتی غریبه به عنوان فامیل درجه یک و در اولویت باشه و از همه بدتر دیدن این بی عدالتی در حق آدمه... و حالا راه حل چیه : رک بگم اگه واقعا اینجوری که شما گفتی باشه و من فکر میکنم تقریبا راه قطعی وجود نداره اول اینکه بگم به هر مشکلی که زمان بخوره مثه یه زخم کهنه میشه که درمانش خیلی سخته پدر شما سالهاست که این رفتار داره و زمان خورده و پیشگیری نشده و دوم اینکه واقعا پشت سر هر مرد موفقی یه زن موفق هست مادر شما از همون اول زندگی باید پدرتون مدیریت می کرد الان دیگه خیلی دیره مادر من که خیلی راحت خودشو تحت استثمار پدرم قرار داد و بابام هر کاری دلش خواست کرد و به عینه لقمه رو از دهن ما میکشید بیرون میذاشت دهن داداشش !!! من مطمعنم حتی پدر شما فکر میکنه کارش درستم هست و هیچ مشکلی نداره من در آخر به نتیجه ای که رسیدم اینکه تو این دنیا هر کسی یه جوری امتحان میشه و براش رقم میخوره قسمت شما هم اینه آدم تا جایی که میشه باید برای بهبود شرایط زندگی تلاش کنه بقیه ش هم بسپری دست خدا

برای همیشه;773088 نوشت:
سلام عرض میکنم
یه خواهش ازتون دارم
میشه در اینگونه مسائل از پرسش های استفهام انکاری استفاده نکنید؟
یعنی شما تمام خانواده ها و وضعیتشون رو بررسی کردید و به این نتیجه رسیدید که ممکن نیست یه پدر ابتدا به ساکن حق فرزندشو نادیده بگیره؟حتما اگر چنین چیزی هست ،به عنوان واکنش در برابر کنش هست؟
مطمئن باشید تمام دنیا اون چیزی نیست که ما دور و برمون دیدیم.
البته معنی حرفای من این نیست که آدم میتونه توقع داشته باشه که پدر باید در ازدواج فرزند کمک کنه.
با صحبت های جناب نشاط کاملا موافق ام.فرزند حق نداره تحت هیچ شرایطی نسبت به پدر بی احترامی کنه.تحت هیچ شرایطی.
مطمئنم که وقتی خدای من اینو گفته پس صلاح من در اینه.
این برای من یه گزاره ی متقن است که مو لای درزش نمیره.

یه پدر میتونه بچه شو حتی در حد خوراک هم تامین نکنه و از اون طرف برای شخص خودش ماشین آخرین سیستم بگیره.
یه پدر میتونه توی عمر بچه ش یه بار با اسم صداش نکرده باشه.حتی فقط یک بار.
یه پدر میتونه گرسنگی و آوارگی بچه شو ببینه و از اون طرف برای بچه های خواهر برادراش ،قرض الحسنه ی خانوادگی راه بندازه.
یه پدر میتونه حاضر به تامین منزل برای دختر دوشیزه ش نباشه.
و ......الی بی نهایت.
و ممکن هست که هیچ کنش اولیه ای نبوده باشه که این اعمال بخواد واکنشش باشه.

خواهش می کنم در نوشتن جملاتمون نهایت دقت رو به خرج بدیم.

خواهش میکنم دقت کنیم که دلهای شکسته را خورد و خاک شیر نکنیم.

باسلام
مورد مشابه شما رو دیدم
یکی دو مورد بیشتر
اصلا کنش اولیه نبوده
دیدم پدری حتی توان رفع نیاز خانواده نداشته ولی برای رفع نیاز فردی به غیر از اعضا خانواده خودش زیر بار قرض رفته
دیدم پدری با داشتن توان مالی دخترش جهیزیه رو خودش با سخت ترین شرایط تهیه کرده
دیدم پدری رو که خرجی خانواده نمیده ولی برای خواهر و بچه خواهرش بهترین چیزها رو خریده

حال مشکل این پدر ها چیه بماند
ولی دارم میگم هی تو این نقطه سیاه زندگی متمرکز بشید چه مشکلی رو از فرزندان این خانواده حل میکنه
دیدم تغیر روش و رفتار فرزندان و تغییر در رفتار پدر رو صد در صد تغییر نبوده ولی بخشی از مشکلشون حل شده
قصد ناراحت کردن نداشتم
انشاءالله هر چه زودتر مشکلتون حل بشه

ashkan0146;769870 نوشت:
پدرم فردی گمراه فردی ظاهرمسلمان بوده وعقایدی دارد که هیچکس نمیتونه تحمل کنه

بسمه الحسیب

با سلام

ظاهرا پدر حضرتعالی فردی مذهبی هستند(از قسمت نقل قول شده برداشت کردم)

اولا به هیچ وجه نمی شود از این مقدار سخنان شما مقصر را تشخیص داد،حق مقوله ای است که ممکن است

افراد از آن تفاسیر گوناگونی داشته باشند،بنابراین کسی می تواند شما یا ایشان را راهنمایی کند که با هر دو طرف

صحبت کرده باشد و سخنان هر یک را در کنار هم بشنود.

ثانیا: اگر ایشان مذهبی هستند می توانید با روحانی محل یا یک شخص مذهبی معتمدِ ایشان صحبت کنید،مسائل

را شفاف بیان کنید،فرد مورد مشورت سخنان پدرتان را هم بشنود تا اگر ظلمی در کار است به ایشان گوشزد شود

معمولا وقتی سخنی را از شخص امینی می شنوی بیشتر اثر دارد،تا کسانی که با آنها اختلاف داری و یا از آنها دلخوری!

ثالثا: خانواده و فامیل حقوقی بر گردن انسان دارند-البته نه به قیمت ضایع شدن حق همسر و فرزند-این حقوق الهیند و

واجب،گاهی ممکن است پدر خانواده بخواهد این حقوق را ادا کند مثلا به پدر و مادرش کمک مالی کند و یا در خرجی برادر

و خواهر تنگدستش کمک کند و این موضوع از طرف خانواده تضییع حقوق آنان تلقی گردد که قطعا اینگونه نیست.

بنابراین بهتر است،به این موارد هم توجه بفرمائید،چون نظیرش را بسیار می بینیم و می شنویم.

ضمن اینکه همانطور که دستور خداوند است و جناب استاد هم به آن تصریح فرمودند در هیچ صورت و هیچگاه

نگذارید حرمت پدر شکسته شود و احترام ایشان را حفظ بفرمائید.(ان شاالله به زودی رفع اختلاف و مشکل گردد)

موضوع قفل شده است