جمع بندی تقلب! چه واژه گناه آلودی

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقلب! چه واژه گناه آلودی

[="Tahoma"][="Navy"]با سلام...
یکی از افراد خیلی نزدیک به من تقلب فراوان میکند و چون بنده سنم از ایشون پایین تر هستش به حرف های من گوش نمیکنند و میگویند که وقتی همه افراد کلاس تقلب می کنند دیگر تقلب گناهی ندارد.
من مطمئن هستم که این حرف کاملا غلط هستش.
از آنجایی که من خیلی به ایشان نزدیکم و خیلی دوستشان دارم؛می خواهم که گناهی از ایشان سر نزند.
به بنده راهکاری میدهید که بتوانم او را از این گناه نجات بدهم؟
[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
چطوری به دوستم که از من بزرگ تر است و به حرفم گوش نمی دهد بفهمانم که تقلب گناهی بزرگ است؟

پاسخ:
همه مراجع تقلید، تقلّب در امتحانات درسی را حرام می دانند (رساله دانشجویی، مسئله 539) و در حرمت آن فرقی بین اینکه همه این کار را انجام می دهند یا بعضی؛ یا اینکه طرف راضی باشد یا نباشد و ... وجود ندارد. احکام تقلب در امتحان و حالت های مختلف آن

لذا شما باید ببینید علت اصلی سستی ایشان در این مسئله چیست؟ اگر جهل به حکم باشد که شما با نشان دادن این استفتائات می توانید ایشان را متوجه اشتباهش بکنید تا دیگر تقلب نکند.
اما اگر مشکل فراتر از این باشد و ایشان در عین اینکه می داند کارش حرام است اما باز هم آن را انجام می دهد در این صورت باید روی عقاید ایشان کار کنید و نقاط ضعفش را جبران کنید. مثلا این کارها را می توانید انجام دهید:

1- از بهشت و جهنم و ثواب و عقاب برایش بگویید و به او یادآوری کنید که نتیجه کار حرام چیست.

2- رابطه تقلب و حق و الناس را برایش توضیح دهید: به او بگویید همانطور که دزدی کردن از کسی درست نیست و موجب حق الناس می شود، تقلب کردن و بهتر جلوه دادن خود به صورت دروغین نسبت به کسی که تقلب نکرده ولی در واقع از شما عالم تر است و در نتیجه سلب شدنِ بعضی امتیازات از او به خاطر پایین تر بودن نمراتش از شما، نیز درست نیست و در واقع فرقی با دزدی ندارد و موجب حق الناس و تقاص در روز جزاست.

3- رابطه تقلب و لقمه حرام را برای او تشریح کنید: بگویید اگر شغلی که در آینده به دست می آورید به خاطر نمراتی باشد که امروز با تقلب کسب کرده اید، به گفته برخی مراجع مشروع نیست و پولی هم که از آن به دست می اید حرام است. پول حرام منجر به لقمه حرام و لقمه حرام منجر به افرادی مثل ابن زیادیان می شود. بگویید که این حرف من نیست؛ حرف امام حسین (علیه السلام) است. در باب لقمه حرام بحث های فراوانی وجود دارد که گفتن اینها به دوستتان می تواند او را متنبه و آگاه کند.

4- تخم مرغ دزد شتر دزد می شود: به او گوشزد کنید که خلاف های سنگین همیشه از خلاف های کوچک آغاز می شود. تقلب در یک امتحان شاید به نظر کوچک بیاید ولی کسی که به خود چنین اجازه ای را داده، امکان اینکه بعدا با به دست آوردن پست و مقام به تقلبات بزرگتر دست بزند وجود دارد؛ چون قبح تقلب برای او شکسته شده.
5- دود تقلب بیش از هر کس به چشم خود فرد می رود؛ چون جدای از حرمت شرعی و عذاب اخروی، عادت کردن به تقلب باعث می شود فرد تلاشی برای درس خواندن و در نتیجه موفقیت نکند؛ یعنی او در ظاهر موفق شده اما در باطن فرسخ ها خودش را عقب انداخته.

تاپیک های مرتبط:
حکم تقلب در امتحانات (سوال فقهی)
پیدا کردن کار با پارتی
دور زدن استاد در تحویل پروژه دانشگاه
حکم شرعی لباس و لوازم تقلبی...

با سلام

بدون تردید تقلب در امتحان یک عمل ضد اخلاقى است که عقل نیز بر قبیح بودن آن شهادت مى‏دهد و عملى که عقلاً قبیح باشد شرعاً نیز ممنوع است. اما این که تقلب در امتحان حق کسى را ضایع مى‏کند یا نه؟ اولاً: موجب تضییع مى‏شود چه این که تقلب کننده به ناحق بر کسانى که تقلب نکرده‏اند پیشى مى‏گیرد و به دروغ خود را با سوادتر از دیگران نشان مى‏دهد و این در موفقیت‏هاى بعدى مؤثر است. ثانیاً: ضد اخلاقى بودن یک عمل مشروط به این نیست که حقى را از دیگرى ضایع کند بلکه همین که عملى مانع راه تکامل انسان باشد و عقل آن را قبیح بداند کافى است که آن را ممنوع بدانیم و خود را براى انجام آن عمل سرزنش کنیم و اما کسى که مصمم به ترک این عمل باشد به نظر مى‏رسد که با توجه به مشکلات جبران خاص این عمل؛ یعنى، پس دادن نمره‏هایى که با تقلب به دست آورده است، راهى جز استغفار و تصمیم جدى بر ترک عمل نیست و خداوند ارحم الراحمین است.

رساندن تقلب به دیگران نیز حرام است و شخص باید برای جبران گناهش تنها بین خود وخدایش توبه کند و تصمیم بگیرید که این کار را تکرار نکند خداوند گناه او می بخشد و لازم نیست کار دیگری انجام دهد

[=Times New Roman]بسم الله الرحمن الرحیم

[=Times New Roman]سلام

[=Times New Roman]با توجه به اینکه الان تو زمان امتحانا هستیم و خب دانشجو هم تو این فروم زیاد رفت و آمد داره!
[=Times New Roman]بر خودم واجب دانستم که این مورد رو یاداوری کنم.

[=Times New Roman]تقلب نکنید و تقلب نرسونید....لــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــطفا.!!!
[=Times New Roman]به شخصه اهل تقلب کردن نیستم.یعنی کلا حاضرم یه دو سه ساعت مثل بچه خوب! بشینم درسمو بخونم ولی چشم رو برگه یکی دیگه نندازم!
[=Times New Roman]آخه این چه حرکتیه آخه؟!زشته!
[=Times New Roman]خب اگر نخوندید ، سر جلسه امتحان حضور به هم نرسانید! یا به همون نمره قانع باشید.
[=Times New Roman]غرورتون رو حفظ کنید(البته غرور از نوع خوبش نه بدش)

[=Times New Roman]اما نکته مهم تری که میخوام بگم اینه که تقلب هم نرسونیم!
[=Times New Roman]گناه هر دو برابر است دوسِتان!
[=Times New Roman]این مطلب رو بخونید:
[=Times New Roman]آیا تقلب حرام است، اگر چنین است، مجازات آن چیست؟جبران آن چگونه است؟
[=Times New Roman]تقلّب در صورتی که از روی علم باشد، نوعی خیانت به حساب می آید و شرعاً حرام است. این موضوع در استفتائات فقها آمده است. آیت الله فاضل لنکرانی می گوید:"این عمل بر خلاف مقرّرات نظام بوده و جایز نیست. به علاوه اگر نگاه کردن به ورقه دوست به منظور تقلب در امتحان و استفاده از نوشتة دیگران باشد، خیانت است و خیانت در علم و دانش به مراتب بدتر از خیانت در مال است

[=Times New Roman][=Times New Roman] آیت الله مکارم می گوید:"تقلب جایز نیست، خواه در اماکن مربوط به بیت المال باشد یا اماکن دیگر و خواه طرفی که از او می گیرد، راضی باشد یا نه، ولی تقلب در انجام تکالیف زیانش متوجه خود او است و در صورتی که در نمره های امتحانی تأثیری نداشته باشد، حرام نیست مگر این که بگوید خودم نوشته ام که از باب دروغ حرام می شود

[=Times New Roman][=Times New Roman] این گناه مانند گناهان دیگر اگر با توبه جبران نشود، عقوبت اخروی دارد، ولی با توبه قابل جبران است، یعنی کسی که در گذشته تقلّب کرده و بعد به زشتی آن پی ببرد، باید فوراً توبه کند، از عمل خود پشیمان گردد و تصمیم و عزم جدی داشته باشد که دوباره آن گناه را انجام ندهد.[=Times New Roman][=Times New Roman] پی نوشت ها:[=Times New Roman][=Times New Roman] 1. آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج 1، ص 628.[=Times New Roman][=Times New Roman] 2. آیت الله مکارم، ج 1، ص 495.

موضوع قفل شده است