در چه مواردی خمس واجب می شود؟

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در چه مواردی خمس واجب می شود؟

با سلام

من میخواهم بصورت کامل و شفاف تمامی مواردی که خمس شاملشون میشود و یا نمیشود را بدونم

چون از هر روحانی میپرسی یک فتفوا میده توی رساله هم که بصورت کلی میگن و چیزی نمیفهمی راستش من چون این موضوع خمس

بصورت شفاف نیست و هر کس یک چیزی میگه هنوز این واجب دینی را انجام ندادم

اخه دین که یک مجموعه قواعد هست نباید این قواعد این همه دامنه تغییر داشته باشند مثلا نماز صبح 2 رکعت هست این موضوع از طریق

پیامبر و امامان مشخص شده و نه کسی زیادش کرده و نه کم وهمچنین زکات که کاملا مشخص و شفاف هست از صدر اسلام تا کنون و هر مسلمانی هم

به راحتی این دو را درک میکنه ولی موضوع خمس را پیچیده کرده اند و هرکسی سخنی میگه که کاملا سخن دیگری را نقض میکنه

من شخصا افراد زیادی را میشناسم که چون نمیدونند چجوری خمس شامل حالشون میشه و چجوری محاسبه میشه هنوز که هنوزه خمس مالشون

را نپرداختند با اینکه اعتقادات محکمی دارند

من خودم به شخصه تا این موضوع را به راحتی نفهمم و برام روشن نشه اقدام به پرداخت خمس نمیکنم

لذا از کارشناسان محترم میخوام که مثل حل یک مسئله ریاضی این مسئله خمس و نحوه محاسبه را بصورت راه حل ریاضی و نه فقط نتیجه و جواب سوال بیان نمایند

با تشکر فراوان

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

taha mobile;768920 نوشت:
با سلام

من میخواهم بصورت کامل و شفاف تمامی مواردی که خمس شاملشون میشود و یا نمیشود را بدونم

چون از هر روحانی میپرسی یک فتفوا میده توی رساله هم که بصورت کلی میگن و چیزی نمیفهمی راستش من چون این موضوع خمس

بصورت شفاف نیست و هر کس یک چیزی میگه هنوز این واجب دینی را انجام ندادم

اخه دین که یک مجموعه قواعد هست نباید این قواعد این همه دامنه تغییر داشته باشند مثلا نماز صبح 2 رکعت هست این موضوع از طریق

پیامبر و امامان مشخص شده و نه کسی زیادش کرده و نه کم وهمچنین زکات که کاملا مشخص و شفاف هست از صدر اسلام تا کنون و هر مسلمانی هم

به راحتی این دو را درک میکنه ولی موضوع خمس را پیچیده کرده اند و هرکسی سخنی میگه که کاملا سخن دیگری را نقض میکنه

من شخصا افراد زیادی را میشناسم که چون نمیدونند چجوری خمس شامل حالشون میشه و چجوری محاسبه میشه هنوز که هنوزه خمس مالشون

را نپرداختند با اینکه اعتقادات محکمی دارند

من خودم به شخصه تا این موضوع را به راحتی نفهمم و برام روشن نشه اقدام به پرداخت خمس نمیکنم

لذا از کارشناسان محترم میخوام که مثل حل یک مسئله ریاضی این مسئله خمس و نحوه محاسبه را بصورت راه حل ریاضی و نه فقط نتیجه و جواب سوال بیان نمایند

با تشکر فراوان

با سلام و عرض ادب

بزرگوار اگر صاحب درآمدی باشید ابتدا باید سال خمسی داشته باشید که زمان قراردادن سال خمسی از اولین درآمد است اگر تاکنون سال خمسی نداشته اید ابتدا با دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید و سال خمسی تعیین کرده تا مشخص شود مقدار خمس واجبی که برشما تعلق می گیرد چقدر است؟ البته به خانه و ماشین و وسایلی که درحدشان و موردنیاز باشد خمس تعلق نمی گیرد برای اطلاع بیشتر تاپیک های زیر را هم مطالعه نمایید:

http://www.askdin.com/forum264.html
http://www.askdin.com/forum264-3.html

موفق باشید

نور;770054 نوشت:
با سلام و عرض ادب

بزرگوار اگر صاحب درآمدی باشید ابتدا باید سال خمسی داشته باشید که زمان قراردادن سال خمسی از اولین درآمد است اگر تاکنون سال خمسی نداشته اید ابتدا با دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید و سال خمسی تعیین کرده تا مشخص شود مقدار خمس واجبی که برشما تعلق می گیرد چقدر است؟ البته به خانه و ماشین و وسایلی که درحدشان و موردنیاز باشد خمس تعلق نمی گیرد برای اطلاع بیشتر تاپیک های زیر را هم مطالعه نمایید:

http://www.askdin.com/forum264.html
http://www.askdin.com/forum264-3.html

موفق باشید

ولا این پاسخ شما شد همونی که من گفتم اینکه هر کسی یکجور حرف میزنه یکی میگه خونه خمس داره و یکی دیگه میگه خمس نداره

یکی میگه ماشین خمس داره یکی دیگه میگه نداره من نمیدونم چرا دین اسلام اینقدر پیچیده هست که خود بزرگان دین هم توش موندند

من همینجور مسائل را دیدم که الان هیچ مرجع تقلیدی ندارم و هنوز هم انتخاب نکردم البته تا زمانی که اقای فاضل لنکرانی درقید حیات بودند

مقلد ایشان بودم و از ان زمان هنوز هیچ مرجع تقلیدی انتخاب نکردم

من فکر میکردم دین اسلام دینی با قواعد و مقررات ثابت محکم و روشن هست ولی وقتی میبینم توی یکی از مهمترین مسائلش که میگن خمس هست

اینقدر تعدد ارا هست ولا شک میکنم که اصلا خمسی هم واجب باشه نمیدونم این مساله به این مهمی را چرا معصومین علیهما السلام حل نکردند

جالبه من چند وقت پیش داشتم رساله قدیمی امام خمینی را میخوندم بر حسب اتفاق یک رساله جدید هم در دسترسم بود با مقایسه اونها دیدم که

چاپ جدید با چاپ قدیم چند جایی اصلاحات داشته (مثل کتاب درسی عوض میشن)

خلاصه مطلب من همه جا رفتم حرم امام رضا - قم برای جواب سوالم ولی کسی پاسخی شفاف و روشن نداشت بده

چرا نمیشه این مسله خمس را مثل یک مساله ریاضی با شیوه و نحوه راه حل بیان کرد نمیدونم چرا زکات را که ان هم از واجبات هست

راحت بیان میکنند ولی خمس را نمیتونند خیلی جای سواله برای کارشناسان دین

taha mobile;772147 نوشت:
ولا این پاسخ شما شد همونی که من گفتم اینکه هر کسی یکجور حرف میزنه یکی میگه خونه خمس داره و یکی دیگه میگه خمس نداره

یکی میگه ماشین خمس داره یکی دیگه میگه نداره من نمیدونم چرا دین اسلام اینقدر پیچیده هست که خود بزرگان دین هم توش موندند

من همینجور مسائل را دیدم که الان هیچ مرجع تقلیدی ندارم و هنوز هم انتخاب نکردم البته تا زمانی که اقای فاضل لنکرانی درقید حیات بودند

مقلد ایشان بودم و از ان زمان هنوز هیچ مرجع تقلیدی انتخاب نکردم

من فکر میکردم دین اسلام دینی با قواعد و مقررات ثابت محکم و روشن هست ولی وقتی میبینم توی یکی از مهمترین مسائلش که میگن خمس هست

اینقدر تعدد ارا هست ولا شک میکنم که اصلا خمسی هم واجب باشه نمیدونم این مساله به این مهمی را چرا معصومین علیهما السلام حل نکردند

جالبه من چند وقت پیش داشتم رساله قدیمی امام خمینی را میخوندم بر حسب اتفاق یک رساله جدید هم در دسترسم بود با مقایسه اونها دیدم که

چاپ جدید با چاپ قدیم چند جایی اصلاحات داشته (مثل کتاب درسی عوض میشن)

خلاصه مطلب من همه جا رفتم حرم امام رضا - قم برای جواب سوالم ولی کسی پاسخی شفاف و روشن نداشت بده

چرا نمیشه این مسله خمس را مثل یک مساله ریاضی با شیوه و نحوه راه حل بیان کرد نمیدونم چرا زکات را که ان هم از واجبات هست

راحت بیان میکنند ولی خمس را نمیتونند خیلی جای سواله برای کارشناسان دین

با سلام و عرض ادب مجدد

مساله کاملا روشن است
ابتدا باید مرجع تقلید زنده انتخاب نمایید تا بقای شما بر آیه الله فاضل با اجازه مرجع زنده باشد و تقلیدتان صحیح واقع شود سپس اگر سال خمسی نداشته اید با اجازه از دفتر مرجع زنده سال خمسی تعیین کنید و بعد از آن اگر تاکنون خمسی محاسبه نکرده اید محاسبه و مصالحه با نماینده مرجع تقلید داشته باشید البته وسایلی که مونه است یعنی انسان به آن ها نیاز دارد مثل خانه و ماشین و... که در حد شان ومورد نیاز است خمس ندارد و در سال های بعد هم خودتان می توانید خمس اموال پس انداز شده و اضافه مانده را محاسبه نمایید.
اگر همچنان ابهامی باقی ماند درخدمتتان هستیم
این نکته هم اضافه شود که تغییر نظر مراجع امر طبیعی بوده و اشکال ندارد البته برای اطلاع بیشتر از دلیل تغییر این احکام می توانید از کارشناسان عقاید راهنمایی بگیرید.

موفق و موید باشید

اخه من تو سایت ویا رساله ایت الله مکارم— استفتاعات رهبری و همچنین اقای وحید خراسانی دیدم که جواب سوالی در مورد خانه را جواب دادند که شامل خمس میشود سوال این بود

که من برای تهیه مسکن پس انداز دارم جمع میکنم تا بتونم توی چند سال خونه بخرم

جواب این بود که اگر بتوانید توی همون سال قبل از سال خمسی خونه بخرید شامل خمس نمیشود ولی اگر سر سال خمسی رسید و هنوز نخریدید باید خمس اون مال را بدید

به نظر شما که این روزها قیمتها هر لحظه افزایش دارند با این حکم به نظر شما عمر ما کفاف میده که پول پس انداز کنیم خمسش را بدیم خونه بخریم؟؟

من فکر نمیکنم این حکم عادلانه باشه با توجه به این نکته که خمس به چیزهایی که ماذاد از نیاز ضروری زندگی هستند تعلق میگیره

ایا مسکن— پوشاک— خواراک— جزو ضروریترین نیازهای بشر نیستند؟؟

taha mobile;772262 نوشت:
اخه من تو سایت ویا رساله ایت الله مکارم— استفتاعات رهبری و همچنین اقای وحید خراسانی دیدم که جواب سوالی در مورد خانه را جواب دادند که شامل خمس میشود سوال این بود

که من برای تهیه مسکن پس انداز دارم جمع میکنم تا بتونم توی چند سال خونه بخرم

جواب این بود که اگر بتوانید توی همون سال قبل از سال خمسی خونه بخرید شامل خمس نمیشود ولی اگر سر سال خمسی رسید و هنوز نخریدید باید خمس اون مال را بدید

به نظر شما که این روزها قیمتها هر لحظه افزایش دارند با این حکم به نظر شما عمر ما کفاف میده که پول پس انداز کنیم خمسش را بدیم خونه بخریم؟؟

من فکر نمیکنم این حکم عادلانه باشه با توجه به این نکته که خمس به چیزهایی که ماذاد از نیاز ضروری زندگی هستند تعلق میگیره

ایا مسکن— پوشاک— خواراک— جزو ضروریترین نیازهای بشر نیستند؟؟

با سلام و عرض ادب

بله همانطور که مطلع هستید و بیان کردید به نظر مراجع مذکور پس انداز مسکن درصورتی که سال خمسی برسد و صرف خرید مسکن نشود خمس دارد البته دلیل و فلسفه بیان حکم خارج از تخصص کارشناسان فقه است و ما فقط در مقام بیان احکام هستیم برای اطلاع بیشتر از دلیل احکام می توانید از کارشناسان کلام و عقاید راهنمایی بگیرید. خوراک و پوشاک هم درصورتی که تا سررسید سال خمسی استفاده شود خمس ندارد اما به مازاد آن خمس تعلق می گیرد.

خمس پس انداز مسکن:
به نظر مقام معظم رهبری: اگر پس انداز مذكور از درآمد بين سال بوده و بنادارد آنرا براي دريافت وام حفظ كند، سرسال خمسي مشمول وجوب خمس مي باشد.
به نظر آیه الله مکارم:

class: style1

[TD="align: right"] آري خمس به آن تعلق مي گيرد و بدهي اقساطي از آن كسر نمي-شود مگر به آن مقدار كه زمان پرداخت آن رسيده است ولي در عين حال اگر در زحمت است مي تواند خمس را به ذمّه بگيرد و در هنگام توانايي بپردازد.[/TD]

به نظر آیه الله وحید:
class: style1

[TD="align: right"][/TD]
[TD="align: right"] بنابر احتياط واجب خمس تعلّق مي گيرد.

http://www.pasokhbesoalat.ir/ViewPasokh4.aspx?id=1182

[/TD]

موفق و موید باشید

خب با این وضعیت که ما تا اخر عمر نمیتونیم هیچ حرکتی بکنیم
نه خونه ای
نه ماشینی
نه زنی
من نمیدونم رو چه حسابی پول پس انداز این ضروریات "مازاد" حساب میشن
خسته نباشید واقعا...

نور;772190 نوشت:

البته وسایلی که مونه است یعنی انسان به آن ها نیاز دارد مثل خانه و ماشین و... که در حد شان ومورد نیاز است خمس ندارد و در سال های بعد هم خودتان می توانید خمس اموال پس انداز شده و اضافه مانده را محاسبه نمایید.

لطفا مراجعی که این نظر را دارند معرفی نمایید

shsina;820725 نوشت:
لطفا مراجعی که این نظر را دارند معرفی نمایید

با سلام و عرض ادب

مشهور مراجع همین نظر را دارند که مونه خمس ندارد.

نور;820933 نوشت:
با سلام و عرض ادب

سلام

متاسفانه نتوانستم از طریق سایتی که لینکش را قرار دادید به مطالب دسترسی داشته باشم.

لطفا بفرمایید پس اندازی که برای خرید مونه جمع میشود خمس دارد؟

من در جایی خواندم که اگر به غیر از پس انداز راه دیگری وجود نداشته باشد خمس ندارد. (اسم مرجعی که این نظر رو داده متاسفانه فراموش کردم اگر لازم باشد دوباره نگاه میکنم)

ولی متاسفانه هیچ کدوم از مراجع مشهور که سایتشان را نگاه کردم همچین نظری ندارند. مثلا آیت الله مکارم شیرازی

خب با این وجود کسانی که در آمد کمی دارند مثل بنده اگر بخواهند به این حکم عمل کنند نمیتوانند تا آخر عمر مایحتاج اولیه ی زندگی خود را در تهیه کنند و همیشه در فقر خواهند ماند. خب این درست نیست...

نور;820933 نوشت:
با سلام و عرض ادب

این سوال تا جایی که متوجه شدم سوال من هست...

خلاصه سوال

نقل قول:

آیا به پولی که برای سفر حج، خرید مسکن و مایحتاج زندگی پس انداز شده است خمس تعلق می گیرد؟

پاسخ آیت الله هادوی تهرانی

نقل قول:

در تمام موارد مذکور خمسی به این گونه ذخیره ها –که برای تهیه ما یحتاج ضروری یا ایجاد امکان حج تحقق پیدا می کند– تعلق نمی گیرد. البته اگر این ذخیره در غیر موارد مذکور، یعنی برای غیر مایحتاج ضروری مصرف شود، به آن خمس تعلق می گیرد.

آیا من درست متوجه شدم؟ چرا مراجع مشهور نظرشان فرق میکند؟

بنده قبل از اینکه نظر آیت الله مکارم را ببینم اینگونه فکر میکردم و به نظرم این روش خیلی منطقی تر و درست تر و عقلانی تر هست...

shsina;820964 نوشت:
سلام

متاسفانه نتوانستم از طریق سایتی که لینکش را قرار دادید به مطالب دسترسی داشته باشم.

لطفا بفرمایید پس اندازی که برای خرید مونه جمع میشود خمس دارد؟

من در جایی خواندم که اگر به غیر از پس انداز راه دیگری وجود نداشته باشد خمس ندارد. (اسم مرجعی که این نظر رو داده متاسفانه فراموش کردم اگر لازم باشد دوباره نگاه میکنم)

ولی متاسفانه هیچ کدوم از مراجع مشهور که سایتشان را نگاه کردم همچین نظری ندارند. مثلا آیت الله مکارم شیرازی

خب با این وجود کسانی که در آمد کمی دارند مثل بنده اگر بخواهند به این حکم عمل کنند نمیتوانند تا آخر عمر مایحتاج اولیه ی زندگی خود را در تهیه کنند و همیشه در فقر خواهند ماند. خب این درست نیست...

با سلام و عرض ادب

اگر منظورتان پس انداز برای خرید مایحتاج باشد مشهور مراجع می فرمایند درصورت پس انداز پول و خرج نکردن آن تاسر سال خمسی، خمس دارد البته تفاوت دیدگاه در جزئیات وجود دارد مثلا مقام معظم رهبری می فرمایند اگر تا چند روز بعد از سال خمسی صرف خرید مونه کند خمس ندارد بیش از آن بماند خمس دارد.

آدرس لینک را دوباره میفرستم:

shsina;820970 نوشت:
آیا من درست متوجه شدم؟ چرا مراجع مشهور نظرشان فرق میکند؟

بنده قبل از اینکه نظر آیت الله مکارم را ببینم اینگونه فکر میکردم و به نظرم این روش خیلی منطقی تر و درست تر و عقلانی تر هست...

با تشکر از همراهی شما

در اینکه چرا نظر مراجع متفاوت است و فلسفه این احکام چیست بهتر است از کارشناسان کلام راهنمایی بگیرید.

همواره به سلامت باشید

نور;820996 نوشت:
با تشکر از همراهی شما

در اینکه چرا نظر مراجع متفاوت است و فلسفه این احکام چیست بهتر است از کارشناسان کلام راهنمایی بگیرید.

همواره به سلامت باشید

ممنون از پاسختان

آیا آیت الله هادوی تهرانی جزو مراجع هستند؟ (ایشون هنوز رساله منتشر نکردن) اگر نیستند آیا میتوانید مرجعی که هم نظر با ایشون باشه معرفی کنید؟

shsina;821004 نوشت:
ممنون از پاسختان

آیا آیت الله هادوی تهرانی جزو مراجع هستند؟ (ایشون هنوز رساله منتشر نکردن) اگر نیستند آیا میتوانید مرجعی که هم نظر با ایشون باشه معرفی کنید؟

با سلام و احترام

ایشان از مراجع مورد تایید جامعه مدرسین نیستند و در استفتائات برخی مراجع آمده است که اگر پس انداز برای مسکن کند و بدون پس انداز نتواند خانه ی مورد نیاز و در شانش بخرد ،خمس ندارد به عنوان مثال آیات عظام بهجت، فاضل رحمهما الله، شبیری، صافی گلپایگانی مدظلهم العالی این نظر را دارند.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

نور;821063 نوشت:
ایشان از مراجع مورد تایید جامعه مدرسین نیستند

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
استاد گرامی مگر جامعه مدرسین نظرش حجت است؟ یعنی اگر کسی خودش تشخیص دهد و یا دو عالم عادل دیگر که دو عالم عادل دیگر حرفشان را نقض نکنند شهادت بدهند کفایت نمی کند؟

در مورد خمس آیا به فقرا خمس تعلق می یگرد؟
اگر خیر
فقیر شرعی کیست؟

نور;772386 نوشت:
خوراک و پوشاک هم درصورتی که تا سررسید سال خمسی استفاده شود خمس ندارد اما به مازاد آن خمس تعلق می گیرد.

مازاد لباس مصرف نشده یا مصرف شده یا کلا مراد لباس و پوشاک است؟
خوراک چطور؟
خوراک هم مصرف شده یا مصرف نشده؟(مثلا معمولا برنج سال تهیه می شود مقداری بماند)

آیا خمس با محاسبه آن از مال جدا میشود؟(یعنی با محاسبه مال و تعیین خمس مال پاک می شود؟)

اگر بله خورد خورد پرداخت کردن خمس طبق نظر رهبری درست است؟

با تشکر
یاعلی(ع)@};-[/]

رستگاران;884971 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
استاد گرامی مگر جامعه مدرسین نظرش حجت است؟ یعنی اگر کسی خودش تشخیص دهد و یا دو عالم عادل دیگر که دو عالم عادل دیگر حرفشان را نقض نکنند شهادت بدهند کفایت نمی کند؟

در مورد خمس آیا به فقرا خمس تعلق می یگرد؟
اگر خیر
فقیر شرعی کیست؟

با سلام و عرض ادب

اگر فردی غیر از نظر جامعه مدرسین را اعلم دانست می تواند از ایشان تقلید نماید.
خمس را بايد دو قسمت كنند : يك قسمت آن سهم سادات است، كه امر آن با حاكم است و بايد آن را به مجتهد جامع الشرايط تسليم كنند و يا با اذن او به سيد فقير يا سيد يتيم يا به سيدی كه در سفر درمانده شده بدهند و نصف ديگر آن سهم امام عليه يا به مصرفی كه او اجازه می دهد برسانند.
و کسی که نمی تواند مخارج سال خود و خانواده را تأمین کند، فقیر است.

توضیح المسائل مراجع، مسئله1992؛1834

رستگاران;884971 نوشت:
مازاد لباس مصرف نشده یا مصرف شده یا کلا مراد لباس و پوشاک است؟
خوراک چطور؟
خوراک هم مصرف شده یا مصرف نشده؟(مثلا معمولا برنج سال تهیه می شود مقداری بماند)

آیا خمس با محاسبه آن از مال جدا میشود؟(یعنی با محاسبه مال و تعیین خمس مال پاک می شود؟)

اگر بله خورد خورد پرداخت کردن خمس طبق نظر رهبری درست است؟

با تشکر
یاعلی(ع)

منظور لباس و خوراکی که مصرف نشده و اضافه بر نیاز بوده است.
علاوه بر جداکردن خمس باید مبادرت به پرداخت آن نمود و درصورتی که بخواهید کم کم یا بعد از چند روز بپردازید باید از دفتر مرجع تقلیدتان اجازه بگیرید.

موفق و موید باشید

shsina;820724 نوشت:
خب با این وضعیت که ما تا اخر عمر نمیتونیم هیچ حرکتی بکنیم
نه خونه ای
نه ماشینی
نه زنی
من نمیدونم رو چه حسابی پول پس انداز این ضروریات "مازاد" حساب میشن
خسته نباشید واقعا...

سلام
خداقوت
دوست عزیز اینطور حساب نکنید .happy@};-

در قرآن آمده شیطان وعده ی فقر و تنگدستی می دهد و خداوند وعده ی گشایش ...:Narahat az:

بعضیا موقع کمک به فقرا فک میکنن اگر کمک کنن پولشون کم میشه و ...

اما خداوند گفته گشایش مال می دهد ، در خمس هم همینطور است .:Mohabbat:

شما فک میکنی خمس بدهی مالت کم می شود اما اینطور نیست بعدا از یه جایی پول هایی می رسد که فکرش را هم نمی کنی ، :soal:

تجربه ی شخصی و خانواده ای در این زمینه زیاد است که نیاز نیست بیان شود ، مالی که خمس داده نشود تصرف در آن جایز نیست و ان قسمت مال حرام می شود ،

مال حرام برکتی ندارد پس در اصل کسی که خمس ندهد ضرر کرده است . :khandidan:

بنده خودم یکی از کسانی هستم که موقع خرید جهیزیه و پول جمع کردن برای خانه بهم خمس واجب شد و

خیلیها گفتن الان نده یا قسطی بده یا اگه اینطوری پیش بری نمیتونی

پول جمع کنی اما الحمدلله خدا کمک کرد و ما رو سر و سامان داد.:ok:

التماس دعا

نور;886510 نوشت:
و کسی که نمی تواند مخارج سال خود و خانواده را تأمین کند، فقیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم ورحمه الله و برکاته

استاد من الان سر کار نمی روم و پولی که سر کار م رفتم خرج شده
یک مقدار پول از عیدی های پارسال و امسالم مانده
و با حقوق پارسالم نرم افزار (بازی) خریدم که خب یک مقدار بازی کردم

این امور به آن خمس تعلق گرفته؟

اگر مثلا با حقوقی پازل بخریم و بسازیم و بماند تا تابلو اش کنیم خمس دارد؟ اگر بله چگونه حساب کنم؟

یک کتاب هم پارسال یا پیارسال خریدم یک جا کلاس می رفتم کلاص صرف و نحو عربی کتابی که انجا فروختند و خریدم دیدم از حوزه تهیه شده و قیمتی که گرفتند قیمت برای طلاب است خب من استفاده نکردم تا تکلیف روشن شود
حال باید چکار کنم(یک مقدار مطالعه و استفاده نکردم اما آن طور که باید خیر) خمس دارد اصلا کتاب مطعلق به من هست؟ یا خیر؟
یک کتاب دیگه هم که خریدم اونم استفاده نشده(یعنی نو نیست اما یک مدت نخواندم)

تکلیف چیست؟

خمس اموالم چطور حساب شود؟

یا علی(ع)@};-

موضوع قفل شده است