صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در چه مواردی خمس واجب می شود؟

علاقه
    زندگي
    نوشته
    4
    حضور
    10 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    14

پرسش در چه مواردی خمس واجب می شود؟

با سلام

من میخواهم بصورت کامل و شفاف تمامی مواردی که خمس شاملشون میشود و یا نمیشود را بدونم

چون از هر روحانی میپرسی یک فتفوا میده توی رساله هم که بصورت کلی میگن و چیزی نمیفهمی راستش من چون این موضوع خمس

بصورت شفاف نیست و هر کس یک چیزی میگه هنوز این واجب دینی را انجام ندادم

اخه دین که یک مجموعه قواعد هست نباید این قواعد این همه دامنه تغییر داشته باشند مثلا نماز صبح 2 رکعت هست این موضوع از طریق

پیامبر و امامان مشخص شده و نه کسی زیادش کرده و نه کم وهمچنین زکات که کاملا مشخص و شفاف هست از صدر اسلام تا کنون و هر مسلمانی هم

به راحتی این دو را درک میکنه ولی موضوع خمس را پیچیده کرده اند و هرکسی سخنی میگه که کاملا سخن دیگری را نقض میکنه

من شخصا افراد زیادی را میشناسم که چون نمیدونند چجوری خمس شامل حالشون میشه و چجوری محاسبه میشه هنوز که هنوزه خمس مالشون

را نپرداختند با اینکه اعتقادات محکمی دارند

من خودم به شخصه تا این موضوع را به راحتی نفهمم و برام روشن نشه اقدام به پرداخت خمس نمیکنم

لذا از کارشناسان محترم میخوام که مثل حل یک مسئله ریاضی این مسئله خمس و نحوه محاسبه را بصورت راه حل ریاضی و نه فقط نتیجه و جواب سوال بیان نمایند

با تشکر فراوان

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,554
    حضور
    175 روز 11 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

در چه مواردی خمس واجب می شود؟

کارشناس بحث: استاد نور

5. صلوات ها 5

نوشته
    4,858
    حضور
    47 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17984

نقل قول نوشته اصلی توسط taha mobile نمایش پست ها
    با سلام

من میخواهم بصورت کامل و شفاف تمامی مواردی که خمس شاملشون میشود و یا نمیشود را بدونم

چون از هر روحانی میپرسی یک فتفوا میده توی رساله هم که بصورت کلی میگن و چیزی نمیفهمی راستش من چون این موضوع خمس

بصورت شفاف نیست و هر کس یک چیزی میگه هنوز این واجب دینی را انجام ندادم

اخه دین که یک مجموعه قواعد هست نباید این قواعد این همه دامنه تغییر داشته باشند مثلا نماز صبح 2 رکعت هست این موضوع از طریق

پیامبر و امامان مشخص شده و نه کسی زیادش کرده و نه کم وهمچنین زکات که کاملا مشخص و شفاف هست از صدر اسلام تا کنون و هر مسلمانی هم

به راحتی این دو را درک میکنه ولی موضوع خمس را پیچیده کرده اند و هرکسی سخنی میگه که کاملا سخن دیگری را نقض میکنه

من شخصا افراد زیادی را میشناسم که چون نمیدونند چجوری خمس شامل حالشون میشه و چجوری محاسبه میشه هنوز که هنوزه خمس مالشون

را نپرداختند با اینکه اعتقادات محکمی دارند

من خودم به شخصه تا این موضوع را به راحتی نفهمم و برام روشن نشه اقدام به پرداخت خمس نمیکنم

لذا از کارشناسان محترم میخوام که مثل حل یک مسئله ریاضی این مسئله خمس و نحوه محاسبه را بصورت راه حل ریاضی و نه فقط نتیجه و جواب سوال بیان نمایند

با تشکر فراوان
    با سلام و عرض ادب

بزرگوار اگر صاحب درآمدی باشید ابتدا باید سال خمسی داشته باشید که زمان قراردادن سال خمسی از اولین درآمد است اگر تاکنون سال خمسی نداشته اید ابتدا با دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید و سال خمسی تعیین کرده تا مشخص شود مقدار خمس واجبی که برشما تعلق می گیرد چقدر است؟ البته به خانه و ماشین و وسایلی که درحدشان و موردنیاز باشد خمس تعلق نمی گیرد برای اطلاع بیشتر تاپیک های زیر را هم مطالعه نمایید:

http://www.askdin.com/forum264.html
    http://www.askdin.com/forum264-3.html

موفق باشید

7. صلوات ها 4

علاقه
    زندگي
    نوشته
    4
    حضور
    10 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    14

تعجب

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب

بزرگوار اگر صاحب درآمدی باشید ابتدا باید سال خمسی داشته باشید که زمان قراردادن سال خمسی از اولین درآمد است اگر تاکنون سال خمسی نداشته اید ابتدا با دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید و سال خمسی تعیین کرده تا مشخص شود مقدار خمس واجبی که برشما تعلق می گیرد چقدر است؟ البته به خانه و ماشین و وسایلی که درحدشان و موردنیاز باشد خمس تعلق نمی گیرد برای اطلاع بیشتر تاپیک های زیر را هم مطالعه نمایید:

http://www.askdin.com/forum264.html
    http://www.askdin.com/forum264-3.html

موفق باشید

ولا این پاسخ شما شد همونی که من گفتم اینکه هر کسی یکجور حرف میزنه یکی میگه خونه خمس داره و یکی دیگه میگه خمس نداره

یکی میگه ماشین خمس داره یکی دیگه میگه نداره من نمیدونم چرا دین اسلام اینقدر پیچیده هست که خود بزرگان دین هم توش موندند

من همینجور مسائل را دیدم که الان هیچ مرجع تقلیدی ندارم و هنوز هم انتخاب نکردم البته تا زمانی که اقای فاضل لنکرانی درقید حیات بودند

مقلد ایشان بودم و از ان زمان هنوز هیچ مرجع تقلیدی انتخاب نکردم

من فکر میکردم دین اسلام دینی با قواعد و مقررات ثابت محکم و روشن هست ولی وقتی میبینم توی یکی از مهمترین مسائلش که میگن خمس هست

اینقدر تعدد ارا هست ولا شک میکنم که اصلا خمسی هم واجب باشه نمیدونم این مساله به این مهمی را چرا معصومین علیهما السلام حل نکردند

جالبه من چند وقت پیش داشتم رساله قدیمی امام خمینی را میخوندم بر حسب اتفاق یک رساله جدید هم در دسترسم بود با مقایسه اونها دیدم که

چاپ جدید با چاپ قدیم چند جایی اصلاحات داشته (مثل کتاب درسی عوض میشن)

خلاصه مطلب من همه جا رفتم حرم امام رضا - قم برای جواب سوالم ولی کسی پاسخی شفاف و روشن نداشت بده

چرا نمیشه این مسله خمس را مثل یک مساله ریاضی با شیوه و نحوه راه حل بیان کرد نمیدونم چرا زکات را که ان هم از واجبات هست

راحت بیان میکنند ولی خمس را نمیتونند خیلی جای سواله برای کارشناسان دین

9. صلوات

نوشته
    4,858
    حضور
    47 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17984

ولا این پاسخ شما شد همونی که من گفتم اینکه هر کسی یکجور حرف میزنه یکی میگه خونه خمس داره و یکی دیگه میگه خمس نداره

یکی میگه ماشین خمس داره یکی دیگه میگه نداره من نمیدونم چرا دین اسلام اینقدر پیچیده هست که خود بزرگان دین هم توش موندند

من همینجور مسائل را دیدم که الان هیچ مرجع تقلیدی ندارم و هنوز هم انتخاب نکردم البته تا زمانی که اقای فاضل لنکرانی درقید حیات بودند

مقلد ایشان بودم و از ان زمان هنوز هیچ مرجع تقلیدی انتخاب نکردم

من فکر میکردم دین اسلام دینی با قواعد و مقررات ثابت محکم و روشن هست ولی وقتی میبینم توی یکی از مهمترین مسائلش که میگن خمس هست

اینقدر تعدد ارا هست ولا شک میکنم که اصلا خمسی هم واجب باشه نمیدونم این مساله به این مهمی را چرا معصومین علیهما السلام حل نکردند

جالبه من چند وقت پیش داشتم رساله قدیمی امام خمینی را میخوندم بر حسب اتفاق یک رساله جدید هم در دسترسم بود با مقایسه اونها دیدم که

چاپ جدید با چاپ قدیم چند جایی اصلاحات داشته (مثل کتاب درسی عوض میشن)

خلاصه مطلب من همه جا رفتم حرم امام رضا - قم برای جواب سوالم ولی کسی پاسخی شفاف و روشن نداشت بده

چرا نمیشه این مسله خمس را مثل یک مساله ریاضی با شیوه و نحوه راه حل بیان کرد نمیدونم چرا زکات را که ان هم از واجبات هست

راحت بیان میکنند ولی خمس را نمیتونند خیلی جای سواله برای کارشناسان دین
    با سلام و عرض ادب مجدد

مساله کاملا روشن است
    ابتدا باید مرجع تقلید زنده انتخاب نمایید تا بقای شما بر آیه الله فاضل با اجازه مرجع زنده باشد و تقلیدتان صحیح واقع شود سپس اگر سال خمسی نداشته اید با اجازه از دفتر مرجع زنده سال خمسی تعیین کنید و بعد از آن اگر تاکنون خمسی محاسبه نکرده اید محاسبه و مصالحه با نماینده مرجع تقلید داشته باشید البته وسایلی که مونه است یعنی انسان به آن ها نیاز دارد مثل خانه و ماشین و... که در حد شان ومورد نیاز است خمس ندارد و در سال های بعد هم خودتان می توانید خمس اموال پس انداز شده و اضافه مانده را محاسبه نمایید.
    اگر همچنان ابهامی باقی ماند درخدمتتان هستیم
    این نکته هم اضافه شود که تغییر نظر مراجع امر طبیعی بوده و اشکال ندارد البته برای اطلاع بیشتر از دلیل تغییر این احکام می توانید از کارشناسان عقاید راهنمایی بگیرید.

موفق و موید باشید

11. صلوات ها 2

علاقه
    زندگي
    نوشته
    4
    حضور
    10 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    14

اخه من تو سایت ویا رساله ایت الله مکارم— استفتاعات رهبری و همچنین اقای وحید خراسانی دیدم که جواب سوالی در مورد خانه را جواب دادند که شامل خمس میشود سوال این بود

که من برای تهیه مسکن پس انداز دارم جمع میکنم تا بتونم توی چند سال خونه بخرم

جواب این بود که اگر بتوانید توی همون سال قبل از سال خمسی خونه بخرید شامل خمس نمیشود ولی اگر سر سال خمسی رسید و هنوز نخریدید باید خمس اون مال را بدید

به نظر شما که این روزها قیمتها هر لحظه افزایش دارند با این حکم به نظر شما عمر ما کفاف میده که پول پس انداز کنیم خمسش را بدیم خونه بخریم؟؟

من فکر نمیکنم این حکم عادلانه باشه با توجه به این نکته که خمس به چیزهایی که ماذاد از نیاز ضروری زندگی هستند تعلق میگیره

ایا مسکن— پوشاک— خواراک— جزو ضروریترین نیازهای بشر نیستند؟؟

13. صلوات ها 2

نوشته
    4,858
    حضور
    47 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17984

اخه من تو سایت ویا رساله ایت الله مکارم— استفتاعات رهبری و همچنین اقای وحید خراسانی دیدم که جواب سوالی در مورد خانه را جواب دادند که شامل خمس میشود سوال این بود

که من برای تهیه مسکن پس انداز دارم جمع میکنم تا بتونم توی چند سال خونه بخرم

جواب این بود که اگر بتوانید توی همون سال قبل از سال خمسی خونه بخرید شامل خمس نمیشود ولی اگر سر سال خمسی رسید و هنوز نخریدید باید خمس اون مال را بدید

به نظر شما که این روزها قیمتها هر لحظه افزایش دارند با این حکم به نظر شما عمر ما کفاف میده که پول پس انداز کنیم خمسش را بدیم خونه بخریم؟؟

من فکر نمیکنم این حکم عادلانه باشه با توجه به این نکته که خمس به چیزهایی که ماذاد از نیاز ضروری زندگی هستند تعلق میگیره

ایا مسکن— پوشاک— خواراک— جزو ضروریترین نیازهای بشر نیستند؟؟
    با سلام و عرض ادب

بله همانطور که مطلع هستید و بیان کردید به نظر مراجع مذکور پس انداز مسکن درصورتی که سال خمسی برسد و صرف خرید مسکن نشود خمس دارد البته دلیل و فلسفه بیان حکم خارج از تخصص کارشناسان فقه است و ما فقط در مقام بیان احکام هستیم برای اطلاع بیشتر از دلیل احکام می توانید از کارشناسان کلام و عقاید راهنمایی بگیرید. خوراک و پوشاک هم درصورتی که تا سررسید سال خمسی استفاده شود خمس ندارد اما به مازاد آن خمس تعلق می گیرد.

خمس پس انداز مسکن:
    به نظر مقام معظم رهبری:
    اگر پس انداز مذكور از درآمد بين سال بوده و بنادارد آنرا براي دريافت وام حفظ كند، سرسال خمسي مشمول وجوب خمس مي باشد.
    به نظر آیه الله مکارم:

آري خمس به آن تعلق مي گيرد و بدهي اقساطي از آن كسر نمي-شود مگر به آن مقدار كه زمان پرداخت آن رسيده است ولي در عين حال اگر در زحمت است مي تواند خمس را به ذمّه بگيرد و در هنگام توانايي بپردازد.
    به نظر آیه الله وحید:
    بنابر احتياط واجب خمس تعلّق مي گيرد.

http://www.pasokhbesoalat.ir/ViewPasokh4.aspx?id=1182
    موفق و موید باشید
    ویرایش توسط نور : ۱۳۹۴/۱۰/۲۰ در ساعت ۱۲:۴۴

15. صلوات

نوشته
    901
    حضور
    57 روز 15 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1155

خب با این وضعیت که ما تا اخر عمر نمیتونیم هیچ حرکتی بکنیم
    نه خونه ای
    نه ماشینی
    نه زنی
    من نمیدونم رو چه حسابی پول پس انداز این ضروریات "مازاد" حساب میشن
    خسته نباشید واقعا...
    ویرایش توسط zeos_403 : ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ در ساعت ۲۱:۴۵

نوشته
    901
    حضور
    57 روز 15 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1155

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها

البته وسایلی که مونه است یعنی انسان به آن ها نیاز دارد مثل خانه و ماشین و... که در حد شان ومورد نیاز است خمس ندارد و در سال های بعد هم خودتان می توانید خمس اموال پس انداز شده و اضافه مانده را محاسبه نمایید.
    لطفا مراجعی که این نظر را دارند معرفی نمایید

18. صلوات

نوشته
    4,858
    حضور
    47 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17984

نقل قول نوشته اصلی توسط shsina نمایش پست ها
    لطفا مراجعی که این نظر را دارند معرفی نمایید
    با سلام و عرض ادب

مشهور مراجع همین نظر را دارند که مونه خمس ندارد.

http://www.pasokhbesoalat.ir/ViewPasokh4.aspx?id=1182

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری