جمع بندی آداب دعا نوشتن

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آداب دعا نوشتن

[=&amp]با سلام و خسته نباشید[/]
لطفا تمام موارد آداب دعا نوشتن را به طور کامل بفرمایید؟
[=&amp]میخواهم برای محفوظ بودن آیت الکرسی، سوره فلق، ناس و چند دعای دیگر را بنویسم و در جیبم بگذارم و همراهم باشد اما پس از جستجو در اینترنت با موانعی روبرو شدم که ترجیح دادم از اساتید محترم بپرسم.[/]
اول:
[=&amp]بعضی از سایتها نوشته بودند دعا را با خودکار قرمز بنویسید که اثر کند، بعضی نوشته بودند با زعفران و گلاب اثر بهتری دارد و بعضی نوشته بودند که با زعفران و گلاب بر روی کاغذ زرد بنویسید که در این صورت با خودم فکر کردم زرد روی زرد چیزی دیده نمیشود بنابراین میخواهم بدانم چه فرقی بین خودکار آبی یا مشکی با خودکار قرمز یا زعفران و گلاب است؟ اصلا اگر به صورت تایپی پرینت بگیرم تفاوتی دارد؟[/]
دوم:
[=&amp]بعضی از سایتها نوشته بودند هنگام نوشتن دعا باید وضو داشته باشیم، رو به قبله باشیم، در ساعات سعد باشد و غیره. لطفا تمام شرایطی را که باید برای دعا نوشتن رعایت کنیم بفرمایید؟[/]
سوم:
[=&amp]بعضی از سایتها نوشته بودند اگر خودتان دعا رو بنویسید اثر ندارد، باید شخصی که صاحب نفس است برایتان بنویسد تا اثر داشته باشد، آیا صحت دارد؟[/]
[=&amp]آیا مستند معتبری برای موارد فوق هست؟[/]
[=&amp]با تشکر[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

Mohamad1;768615 نوشت:
اول:
بعضی از سایتها نوشته بودند دعا را با خودکار قرمز بنویسید که اثر کند، بعضی نوشته بودند با زعفران و گلاب اثر بهتری دارد و بعضی نوشته بودند که با زعفران و گلاب بر روی کاغذ زرد بنویسید که در این صورت با خودم فکر کردم زرد روی زرد چیزی دیده نمیشود بنابراین میخواهم بدانم چه فرقی بین خودکار آبی یا مشکی با خودکار قرمز یا زعفران و گلاب است؟ اصلا اگر به صورت تایپی پرینت بگیرم تفاوتی دارد؟
دوم:
بعضی از سایتها نوشته بودند هنگام نوشتن دعا باید وضو داشته باشیم، رو به قبله باشیم، در ساعات سعد باشد و غیره. لطفا تمام شرایطی را که باید برای دعا نوشتن رعایت کنیم بفرمایید؟
سوم:
بعضی از سایتها نوشته بودند اگر خودتان دعا رو بنویسید اثر ندارد، باید شخصی که صاحب نفس است برایتان بنویسد تا اثر داشته باشد، آیا صحت دارد؟
آیا مستند معتبری برای موارد فوق هست؟

باسلام و احترام خدمت شما دوست گرامی
به طور قطعی نمیتوان دستوراتی که در خصوص نحوه نگارش ادعیه بیان شده است تایید یا مردود دانست. برخی از این دستورات از ناحیه بزرگانی چون مرحوم نراقی به رشته تحریر در آمده اند و بزرگانی چون علامه حسن زاده آملی نیز موید صحت آنها هستند.
در خصوص نحوه نگارش این ادعیه بنده روش آن را در کتاب معتبری ندیدم ولی سینه به سینه از اساتید شنیده ام که این قلم بهتر است قلم نی باشد و بهتر است تراشیده نشده و خود شخصی که می خواهد آن دعا را بنویسد آن را بتراشد. زعفران آمیخته شده با مشک و گلاب نیز به عنوان مرکب برای برخی از این ادعیه مورد سفارش است.(البته زعفران به رنگ قرمز است و اگر بر روی صفحه زرد نوشته شود همرنگی نمی کند تا نوشته ها پیدا نباشد)
در هنگام نوشتن نیز باید با وضو و روبه قبله و با توجه قلب و بدون صحبت با دیگران انجام گیرد.
محل نگارش و صفحه ای که در آن نگاشته می شود نیز باید پاک و طاهر باشد. بهتر آن است این نگارش در جایی خلوت صورت گیرد که اشتغال ذهنی و انصراف فکری حاصل نشود.

بصیر;769074 نوشت:
از اساتید شنیده ام که این قلم بهتر است قلم نی باشد

بصیر;769074 نوشت:
زعفران آمیخته شده با مشک و گلاب نیز به عنوان مرکب برای برخی از این ادعیه مورد سفارش است

با سلام و احترام و تشکر از شما دوست عزیز
1- من شنیده ام قلم نی باید از چوب درخت زیتون باشد، آیا صحت دارد یا هر قلم نی بود درست است؟
2- مرکب خاصی در بازار وجود دارد و باید تهیه کنیم یا خودمان مخلوط کنیم صحیح است؟
3- زعفران و گلاب که در هر منزلی هست و میشود با هم مخلوط کرد اما "مشک" چیست؟ و از کجا باید آن را تهیه کنیم؟
4- از باب ساعات قابل نگارش هم توضیح بفرمایید؟
5- اگر خودمان بنویسم اثر بخش است یا باید شخص خاصی آن را بنویسد؟
با سلام

در مورد دعانويسي و كساني كه به اين كار مشغولند بايد گفت :
بدون شك تأثير دعا در تغيير سرنوشت انسان به عنوان يكي از عوامل معنوي، امرى مسلم و حتمى است؛ چه خود انسان دعا كند و يا ديگرى را شفيع در دعا قرار دهد. ولى بايد به افراد قابل اعتماد مراجعه كرد و از كسانى كه به دنبال شهرت و سودجويى نيستند بهره گرفت.
در مورد دعانويس‏ها، بايد دانست كه بسيارى از اين افراد شيادانى هستند كه از عقايد مردم، سوء استفاده مى‏كنند. بنابراين بايد در برخورد با آنان هشيار بود. براى دعا به درگاه خداوند نيازى به واسطه و دعانويس نيست، بلكه هر كس مى‏تواند براى رفع مشكلات خود به درگاه او عرض حاجت نمايد و از اعمال نيك براى تقرب به درگاه خداوند بهره ببرد. مگر آن كه به افراد وارسته و اهل دل دسترسى داشته باشيم كه به طور يقين دعاى آنان و نفوذ كلام آنان تأثير ويژه‏اى دارد.
رجوع به دعانويس ها در سنت و سيره پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و امامان عليهم السلام نبوده و بزرگان دين هيچگونه توصيه اي در اين باره ندارند؛ لذا بهترين روش در هر كاري، تعقل و تدبير شخصي و مشورت با خردمندان و توكل بر خدا و پرداخت صدقه و خواندن دعاهاي معتبر است. البته اگر خود انسان و يا فرد دعانويس از كتاب هاي معتبر، دعاي مستندي كه از طريق معصومين (ع) وارد شده است انتخاب كنند اشكال ندارد.
گفتني است بسياري از اين گونه افراد، كه به اسم دعانويس فعاليت مي كنند با تجربه اي كه در قيافه شناسي دارند بسياري از حالات مشترك را مطرح مي كنند كه تصور مخاطب اين است كه آنها خبر دقيق دارند. در حالي كه تشخيص اين گونه امور از چهره افراد بستگي به تجربه دارد و هميشگي نيست.
عده اي وقتي با حوادث ناگوار مواجه مي شوند راه هاي انحرافي و غير ديني را بر مي گزينند؛ مثلاً وقتي با مشكلي در زندگي روبرو مي شوند پيش رمّال و فال گير و دعانويس و امثال آنها مي روند كه شرعاً كار نادرستي است و عده اي ديگر در اين حال متوجه خدا مي شوند و چاره كار را از دين و علماي دين مي پرسند و علما از روايات اهل بيت عليهم السلام چاره كار را يافته و در اختيار شخص مي گذارند كه راه درست همين است.
لذا همانطور كه گفته شد انجام كارهايي مانند مراجعه به رمال و دعانويس براي رفع مشكلات منشأ ديني و روايي ندارد و اگر هم بر فرض موردي جواب دهد ممكن است تصادفي باشد و اثرِ حاصل، مربوط به عامل ديگري بوده است نه انجام اين عمل و مانند آن.
دوست گرامي؛ باور نادرستي مثل بسته شدن كارها و گره افتادن در كار ... يكي از آسيب هاي موفقيت است؛ پس شايسته است اين گونه باورها را از بين برد، زيرا بر عملكرد فرد تأثير خواهد گذاشت و در نتيجه باعث موفق نشدنش مي گردد. به خاطر داشته باشيد كه، انسان همانگونه عمل مي كند كه مي انديشد.

پرسشگر محترم؛ انسان موجودي است داراي اراده و اختيار و تا خودش نخواهد هيچ شكست يا موفقيتي نصيبش نمي شود. پس همين الان هر چه افكار منفي دارید را از ذهنتان بيرون بريزيد و تصميم بگيريد و با همت و تلاشي خستگي ناپذير به شناسايي موانع موفقيت در كارتان بپردازيد، اهدافتان را مشخص كنيد و براي رسيدن به موفقيت تلاش كنيد.
به اميد موفقيت همه جوانان پاك ايران زمين.

yalda solimani;769259 نوشت:
در مورد دعانويس‏ها، بايد دانست كه بسيارى از اين افراد شيادانى هستند كه از عقايد مردم، سوء استفاده مى‏كنند. بنابراين بايد در برخورد با آنان هشيار بود.

سلام و ضمن تشکر از اظهار نظرتون
دوست عزیز قرار نیست کسی پیش دعا نویس بره با کمی دقت و تامل در موضوع تاپیک و متن پستها این امر محرز است.
میخواهم خودم بنویسم و میخواستم آدابش را بدانم و همانطور که در پست اولم گفتم میخواهم آیات شریفه قرآن رو بنویسم و همراه خود کنم.
دوست عزیز من هم به دلیل اینکه به دعا نویسها اعتماد ندارم میخواهم خودم بنویسم.
در عین حال باز هم تشکر

Mohamad1;769325 نوشت:
سلام و ضمن تشکر از اظهار نظرتون
دوست عزیز قرار نیست کسی پیش دعا نویس بره با کمی دقت و تامل در موضوع تاپیک و متن پستها این امر محرز است.
میخواهم خودم بنویسم و میخواستم آدابش را بدانم و همانطور که در پست اولم گفتم میخواهم آیات شریفه قرآن رو بنویسم و همراه خود کنم.
دوست عزیز من هم به دلیل اینکه به دعا نویسها اعتماد ندارم میخواهم خودم بنویسم.
در عین حال باز هم تشکر

با سلام شرمنده اخلاقتم به بزرگی خودتون ببخشید اگر اجاز بفرمایید تا موضوع را حذف کنم منتظر نظر شما هستم موفق باشید ( یا حق )

yalda solimani;769336 نوشت:
با سلام شرمنده اخلاقتم به بزرگی خودتون ببخشید اگر اجاز بفرمایید تا موضوع را حذف کنم منتظر نظر شما هستم موفق باشید ( یا حق )

با سلام مجدد و تشکر مجدد از شما
اختیار دارید دوست عزیز این چه حرفیه!! درسته پرسشگر من بودم اما دلیل نمیشه این تاپیک انحصاریه من باشه، سایر بازدیدکنندگان استفاده میکنن پس چرا حذف؟
یا حق

با سلام
به نظرم چون جواب دقیقی به سوال این دوستمون داده نشد و همینطور که ذهن منو مشغول کرده شاید سوال بعضی از کاربران محترم هم باشه.
پس لطفا تاپیک رو حذف نکنید تا اگه دوستانی جواب صحیحی دارن اعلام کنن.
با تشکر

[="Tahoma"][="Blue"]

Mohamad1;769247 نوشت:
با سلام و احترام و تشکر از شما دوست عزیز
1- من شنیده ام قلم نی باید از چوب درخت زیتون باشد، آیا صحت دارد یا هر قلم نی بود درست است؟
2- مرکب خاصی در بازار وجود دارد و باید تهیه کنیم یا خودمان مخلوط کنیم صحیح است؟
3- زعفران و گلاب که در هر منزلی هست و میشود با هم مخلوط کرد اما "مشک" چیست؟ و از کجا باید آن را تهیه کنیم؟
4- از باب ساعات قابل نگارش هم توضیح بفرمایید؟
5- اگر خودمان بنویسم اثر بخش است یا باید شخص خاصی آن را بنویسد؟

همانطور که می دانید، در باب دعانویسی، هم تحریف وجود دارد و هم حقه بازی و شیادی. البته این امور باعث نمی شود که دعانویسی از اثر بیفتد یا آداب خاص خودش را نداشته باشد.
اما باید بین دعاها تفکیک کرد، بعضی از دعاها به طور عموم از معصومین وارد شده و شرایط خاصی برای آن ذکر نشده یا شرایطی ذکر شده که قابل فهم و اجراست، خب مسلما در این مورد ما مشکلی نداریم به همان شرایط عمل و اکتفا می کنیم،
اما بعضی از دعاها، بیان شده که باید با سبک خاص، در شرایط خاص، با ابزار یا رنگ خاص و توسط افراد خاصی نوشته شود، در اینجا، چون کار تخصصی می شود، اگر دنبال تاثیر آن دعا هستیم، حتما به اهلش باید رجوع کرد و نمی توان هر جور تشخیص می دهیم اقدام کنیم یا به هر کسی که اسم دعا نویس روی آن گذاشته اند رجوع کرد. باید اهل علم و معرفت باشد و در این مسیر تبحر کافی را داشته باشد.
این را هم عرض کنم که دعاهایی که مربوط به هدایت انسان و عاقبت به خیری و نجات است، شرایط خاصی ندارد که انسان را دچار سردرگمی کند، بلکه هر دل صاف و ساده و هر دل شکسته و امیدوار به رحمت الهی، آن دعا را بکند، حتما پذیرفته است و خداوند متعال قطعا می شنود و اثر خودش را خواهد داشت.[/]

سوال
اول:
بعضی از سایتها نوشته بودند دعا را با خودکار قرمز بنویسید که اثر کند، بعضی نوشته بودند با زعفران و گلاب اثر بهتری دارد و بعضی نوشته بودند که با زعفران و گلاب بر روی کاغذ زرد بنویسید که در این صورت با خودم فکر کردم زرد روی زرد چیزی دیده نمیشود بنابراین میخواهم بدانم چه فرقی بین خودکار آبی یا مشکی با خودکار قرمز یا زعفران و گلاب است؟ اصلا اگر به صورت تایپی پرینت بگیرم تفاوتی دارد؟
دوم:
بعضی از سایتها نوشته بودند هنگام نوشتن دعا باید وضو داشته باشیم، رو به قبله باشیم، در ساعات سعد باشد و غیره. لطفا تمام شرایطی را که باید برای دعا نوشتن رعایت کنیم بفرمایید؟
سوم:
بعضی از سایتها نوشته بودند اگر خودتان دعا رو بنویسید اثر ندارد، باید شخصی که صاحب نفس است برایتان بنویسد تا اثر داشته باشد، آیا صحت دارد؟
آیا مستند معتبری برای موارد فوق هست؟
من شنیده ام قلم نی باید از چوب درخت زیتون باشد، آیا صحت دارد یا هر قلم نی بود درست است؟
مرکب خاصی در بازار وجود دارد و باید تهیه کنیم یا خودمان مخلوط کنیم صحیح است؟
زعفران و گلاب که در هر منزلی هست و میشود با هم مخلوط کرد اما "مشک" چیست؟ و از کجا باید آن را تهیه کنیم؟
از باب ساعات قابل نگارش هم توضیح بفرمایید؟
اگر خودمان بنویسم اثر بخش است یا باید شخص خاصی آن را بنویسد؟

جواب

به طور قطعی نمیتوان دستوراتی که در خصوص نحوه نگارش ادعیه بیان شده است تایید یا مردود دانست. برخی از این دستورات از ناحیه بزرگانی چون مرحوم نراقی به رشته تحریر در آمده اند و بزرگانی چون علامه حسن زاده آملی نیز موید صحت آنها هستند.
در خصوص نحوه نگارش این ادعیه بنده روش آن را در کتاب معتبری ندیدم ولی سینه به سینه از اساتید شنیده ام که این قلم بهتر است قلم نی باشد و بهتر است تراشیده نشده و خود شخصی که می خواهد آن دعا را بنویسد آن را بتراشد. زعفران آمیخته شده با مشک و گلاب نیز به عنوان مرکب برای برخی از این ادعیه مورد سفارش است.(البته زعفران به رنگ قرمز است و اگر بر روی صفحه زرد نوشته شود همرنگی نمی کند تا نوشته ها پیدا نباشد)
در هنگام نوشتن نیز باید با وضو و روبه قبله و با توجه قلب و بدون صحبت با دیگران انجام گیرد.
محل نگارش و صفحه ای که در آن نگاشته می شود نیز باید پاک و طاهر باشد. بهتر آن است این نگارش در جایی خلوت صورت گیرد که اشتغال ذهنی و انصراف فکری حاصل نشود.
همانطور که می دانید، در باب دعانویسی، هم تحریف وجود دارد و هم حقه بازی و شیادی. البته این امور باعث نمی شود که دعانویسی از اثر بیفتد یا آداب خاص خودش را نداشته باشد.
اما باید بین دعاها تفکیک کرد، بعضی از دعاها به طور عموم از معصومین وارد شده و شرایط خاصی برای آن ذکر نشده یا شرایطی ذکر شده که قابل فهم و اجراست، خب مسلما در این مورد ما مشکلی نداریم به همان شرایط عمل و اکتفا می کنیم،
اما بعضی از دعاها، بیان شده که باید با سبک خاص، در شرایط خاص، با ابزار یا رنگ خاص و توسط افراد خاصی نوشته شود، در اینجا، چون کار تخصصی می شود، اگر دنبال تاثیر آن دعا هستیم، حتما به اهلش باید رجوع کرد و نمی توان هر جور تشخیص می دهیم اقدام کنیم یا به هر کسی که اسم دعا نویس روی آن گذاشته اند رجوع کرد. باید اهل علم و معرفت باشد و در این مسیر تبحر کافی را داشته باشد.
این را هم عرض کنم که دعاهایی که مربوط به هدایت انسان و عاقبت به خیری و نجات است، شرایط خاصی ندارد که انسان را دچار سردرگمی کند، بلکه هر دل صاف و ساده و هر دل شکسته و امیدوار به رحمت الهی، آن دعا را بکند، حتما پذیرفته است و خداوند متعال قطعا می شنود و اثر خودش را خواهد داشت.

موضوع قفل شده است