صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: من به پوچی رسیدم ...

نوشته
    79
    حضور
    1 روز 15 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    235

غمگین من به پوچی رسیدم ...

سلام .. من یه پسر 16 ساله قمی هستم ،

هرجوری فکر میکنم اگه دانشجو بشم و برم سراغ یه کار،چه خوب چه بد، بالاخره یه هفته وقت میذارم تا پول در بیارم، بعدش آخر هفته پول خرج میکنم تا وقت بگذرونم، دوباره یه هفته وقت میذارم تا پول در بیارم، بعدش آخر هفته پول خرج میکنم تا وقت بگذرونم به این میگن دور خود چرخیدن .. یعنی پوچی!!! زن و بچه و مشکلات زندگی هم باعث میشن که افراد این دور خود چرخیدن رو حس نکنن

بعدش به این نتیجه رسیدم که اونایی که میرن حوزه اغلب انگیزه مادی و مالی ندارن! خب انگیزه شون چیه؟ خدمت به اسلام؟ چرا؟ رستگاری=> بهشت => حوری این که نشد هدف .. نشد انگیزه ..

اینا یعنی پوچی!!!
    اما سوالم : کلا آدم باید توی زندگی هدفش چی باشه؟ هدف هدف هدف ؟؟؟؟؟
    حالا از کجا به این هدف میتونه برسه؟ باید چیکار کنه؟ به دادم برسیییییید

پ.ن.: قصد خودکشی هم ندارم .. همینجوری شلوغش کردم که بازدیدم زیاد شه

2. صلوات ها 26

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

من به پوچی رسیدم ...

کارشناس بحث: استاد عامل

5. صلوات ها 12

علاقه
    حب الحسین(ع)
    نوشته
    1,238
    حضور
    30 روز 19 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    4481

سلام و درود بر شما دوست گرامی

انسانها در مورد هدف زندگی به چند دسته تقسیم میشوند:
    1.برخی به زندگی مادی سرگرمند و به همین حیات دنیوی راضی شده اند.
    2.بعضی انسانها به هدفهای مادی راضی نشدند، اما برای زندگی هدفی متعالی نیز ندارند و در این بین سردرگم شده اند. نیهیلیستها یا پیروان «فلسفه پوچی» از این دسته‏اند.
    3.کسانی که به زندگی مادی راضی نشده و حیات دنیوی را تنها وسیله رسیدن به خداوند و حیات ابدی دانستند و برای رسیدن به این هدف تلاش می کنند.

نکته: بین هدف و وسیله فرق زیادی هست. غالب کسانی که در زندگی به بیراهه رفتند، وسیله را به عنوان هدف گرفتند. از نظر اسلام، خوراک، پوشاک، مسکن و ... وسیله رسیدن به سعادت است نه خود سعادت! حیات دنیایی نمی‏تواند آرمان و ایده‏آل نهائی انسان باشد، زیرا این دنیا در عین جالب بودن حقیقتی است ابتدائی، نه متعالی و نهائی؛ به همین دلیل قرآن از این گونه حیات، تعابیری همچون متاع فریبنده، لهو و بیهوده، بازی، متاع اندک، آرایش فریبا و... دارد.( آل عمران / 185، انعام/ 32، توبه / 38، رعد/ 26. عنکبوت / 64، محمد(ص)/ 36، حدید/ 20)

از طرفی قرآن سه نوع هدف برای انسان مشخص میکنه:
    الف) هدف کوتاه مدت: برطرف کردن نیازهای مادی و اجتماعی انسان.(هود/60)
    ب) هدف متوسط: مانند آزمایش بندگان و عبادت خداوند.(ملک/2 و ذاریات/56)
    ج) هدف نهایی: از دیدگاه قرآن هدف نهایی زندگی، تقرب به خداوند است و هیچ هدفی متعالی‏تر از آن وجود ندارد. چرا که تقرب به خداوند، رسیدن به همه کمالات، زیبایی‏ها، لذت‏ها و سعادت ابدی است و این تقرب همراه با چشیدن طعم حیات طیبه و پایدار و فناناپذیر در جوار رحمت حق است.
    همچنین قرآن اسباب تقرب و شرایط نزدیک شدن به خدا را ایمان و عمل صالح بیان می‏کند.

بنابراین اگر هدف انسان دنیا باشد، همونطور که اشاره کردید به دور خود خواهد چرخید و نهایتا به پوچی خواهد رسید. اما اگر هدف انسان الهی باشد، در هر شغل و کسوتی که باشد، رشد معنوی خواهد کرد. البته در هدف خدایی خستگی و یکنواختی معنا ندارد، چرا که هدف ما حد و حدود ندارد، پس خستگی و پوچی هم ندارد. به همین دلیل در روایات وارد شده که در بهشت، مومن آنقدر تنوع میبیند که از نعمات خسته نمیشود.

برای آشنایی بیشتر به کتاب های زیر مراجعه کنید:
    1. انسان از آغاز تا انجام، سیدمحمدحسین طباطبایی، ترجمه، تحقیق و تعلیقه از صادق لاریجانی، الزهراء، تهران.
    2. مقالات، محمد شجاعی، سروش، تهران، ج اول.
    3. فلسفه و هدف زندگی، محمد تقی جعفری.
    4. زندگی ایده آل و ایده آل زندگی، محمد تقی جعفری.
    5. انسان از دیدگاه اسلام، عبدالله نصری.
    6. فلسفه و هدف زندگی، زین العابدین قربانی.
    7. هدف زندگی، مرتضی مطهری.

موفق و موید باشید...

من به پوچی رسیدم ...

7. صلوات ها 33

علاقه
    سفر
    نوشته
    3
    حضور
    6 روز 11 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    46

سلام. ممنون از دعوتتون به این تایپیک
    حقیقتش من به این رسیده بودم که زندگی هدفمند هست. و هیچوقت فکرنمیکردم به وضع الانم دچار بشم
    درسته تو 3ماه اخیر از لحاظ ایمانی سست شدم و گاها انرژیهای منفی زیادی از طرف دیگران و بعضا از سوی خودم به خودم وارد شد
    اما بازهم خیلی باورش برام سخت بود که اون آدم بشه این!!
    انسان همیشه در معرض امتحانه و بالطبع ممکن الخطا. حتما من شکست خورده امتحانها بودم.
    خیلی دعام کنید
    ما اهل کوفه نیستیم
    علی تنها بماند

9. صلوات ها 14

نوشته
    156
    حضور
    5 روز 9 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    655

سلام

خود این افکار شما انگیزه ای برای رسیدن به هدف زندگی است، و اینکه به این نتیجه برسید که چرا زندگی می کنید و چرا باید سختی و مشکلات رو تحمل کرد

زندگی انسان رسیدن به یک نقطه، به یک هدف خاص نیست که ما به شما بگوییم هدف زندگی مثلا رسیدن به حوری و نعمات بهشتی است، شاید برای مسلمان صدر اسلام که

خانه و زندگی اش را رها و مهاجرت کرده بود، و با گرسنگی و فقر دست و پنجه نرم می کرد نعمت های بهشتی آرامشی بود و برای انسانی که تا به حال چند روز گرسنگی را تجربه نکرده است

می داند که نباید هدف زندگی اش بهشت باشد،

زندگی بیشتر از آنکه خطی و نقطه آخرش هدف باشد، هدفش زندگی کردن است، زندگی هدفش بودن است، و بودن را خوب تجربه کردن.

و اینکه کجای دین ما گفته شده که هدف ما رسیدن به حوری است؟

آرامش، تقرب به خدا و ... خیلی قابل قبول تر هستند.

در ضمن خود این مشکلاتی که شما پیش روی خود می بینید، بیشتر از آنکه غیرقابل تحمل باشند، لذت بخش هستند، خیلی وقت ها سختی از آسودگی لذت بخش تر است

خاطرات افرادی که در جنگ ها بوده اند، این موضوع را ثابت می کند، انسان با سختی بزرگ می شود نه خسته و رنجیده البته برای کسی که اهل تامل باشد

برای اینکه بفهمید زندگی ارزش سختی را دارد یا خیر، باید در آن غرق شوید، باید آن را بچشید، وقتی شما گوشه خانه نشسته اید و فکر می کنید، معلوم است که همه چیز بی معنی می شود

احساس پوچی شما اول دوره سنی شما نشات می گیرد، که در این سن این افکار طبیعی است( البته در همه سنین وجود دارد ولی در نوجوانی بیشتر)

دوم از سبک زندگی شما، ببینید در زندگی چه می خواهید، نه خوردن و خوابیدن و بهشت و ...، در زندگی شما حتما جای خالی وجود دارد که باید پرش کنید تا به معنی برسید

11. صلوات ها 8

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21810

نقل قول نوشته اصلی توسط گلپسر نمایش پست ها
    اما سوالم : کلا آدم باید توی زندگی هدفش چی باشه؟ هدف هدف هدف ؟؟؟؟؟
    حالا از کجا به این هدف میتونه برسه؟ باید چیکار کنه؟ به دادم برسیییییید
    هو المعبود

با سلام

بهتر است به جای فقط سخن گفتن از هدف،نقشه ی راه انسانیت را بر داریم و طبق الگوی آن شروع کنیم به حرکت.

(نقشه راه=قرآن+سنت)

می دانید این داستان مثل چیست؟

مثل این که شیرینی را به شما تعارف کردند،شما هم اشتها و میل به آن را دارید ولی به جای خوردنش

مرتب فقط راجع به چگونگی خوردن آن بحث کنید و یا بایستید و بگوئید بالاخره می خورمت!

به قول معروف با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود.

هدف زندگی انسان از هدف کل هستی جدا نیست،چیزی هم نیست که فقط با حرف زدن و یا مطالعه کردن به دست بیاید،

آیات قران کریم مثل پلّکانی به سوی هدف غایی و نهایی هستی(خداوند) است که با عمل به آن،

پلّه پلّه به خدا(هدف هستی) نزدیک و نزدیکتر می شویم:"اقرأ و ارق"بخوان و بالا برو(حدیث).

تفکر،مطالعه و عمل باید همراه باشند،تفکر و مطالعه به انسان شناخت می دهند امّا کافی نیستند

در این میان ایمان است که میدان دار است و با عمل به دانسته هایمان روز به روز بیشتر می شود،خود عمل کردن

به اوامر خداوند گام نهادن در راه و وارد شدن در مسیر هدف است و این هدف (خداوند) مثل اهداف دنیایی نیست

که تا به آن نرسیده ای احساس پیروزی نداشته باشی و یا حتی شکست بخوری و به آن نرسی!

:"و من اراد الاخره و سعی لها سعیها و هو مؤمن فاولئک کان سعیهم مشکورا"هر کس آخرت را بخواهد

و به قدر توانش برای رسیدن به آن سعی کند در حالیکه مؤمن باشد،پس به سعی او پاداش داده خواهد شد.

هر گامی که در راه اطاعت از حق و دوری از معاصی خدا که همان موانع راه رسیدن به هدف هستند بردارید

یک گام به هدف هستی نزدیکتر شده اید بعلاوه ی اینکه احساس بیهودگی و پوچی نیز جای خودش

را به شادی و یک نوع حس لذت معنوی و احساس عشق و محبت به خداوند می دهد همان حسی

که اولیاء الله در دعاهایشان آن را از خداوند طلب کرده اند:

"الهی اسئلک حبک و حب من یحبک و حب کل عمل یوصلنی الی

قربک و ان تجعل حبی ایاک قائدا الی رضوانک و شوقی الیک ذائدا عن عصیانک"

امام سجاد علیه السلام در مناجات المحبین می فرمایند:خداوندا از تو

محبتت و محبت محبانت و محبت هر عملی که مرا به تو می رساند مسئلت

می کنم و از تو می خواهم عشقم به خویش را راهنمای رسیدن به خشنودیت

و اشتیاقم به خودت را مانع معصیتت قرار دهی"

ببینید این مسیر پر است از حس محبت و عشق و شوق.چه انگیزه ای قوی تر از عشق در این عالم وجود دارد؟

این مسیر و این راه و این هدف با عمل به دستورات حق در انسان عشق به وجود می آورد

و با عشق سخترین راهها به آسانی طی می شود:

"رشته ای بر گردنم افکنده دوست//می کشد آنجا که خاطر خواه اوست".

سن شما سن بسیار خوبی برای آغاز راه بندگی خداست،موقعیت مغتنمی است چون پاکید.

ان شاالله در پیدا کردن هدف زندگیتان موفق باشید.
    ویرایش توسط حبیبه : ۱۳۹۴/۱۰/۰۹ در ساعت ۲۱:۳۵

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

13. صلوات ها 10

علاقه
    دوی 100 متر _ تجارت _زبان انگلیسی
    نوشته
    149
    حضور
    12 روز 5 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    662

سلام خدمت شما دوست گرامی

خوش به حالتون تو این سن به قول خودتون به (پوچی) رسیدین . آدم هست تو 70 ، 80 سالگی این حس بهش دست میده که دیگه دیر شده.
    البته این حس مختص شما دوست بزرگوار نیست ، همه ما آدما تو زندگی این چنین حس هایی بهمون دست میده ،حالا یکی کمتر یکی بیشتر . من خودم مدتی بیکار بودم ، خیلی سخت بود ، خیلی ، من دیگه حوصله خیلی چیزا رو نداشتم . ولی یه حسی به من میگفت ، درست میشه . باید بهش اعتماد کنی ، اون ندا از طرف خود خداست. خدا رو شکر هیچ وقت از خدا گله نکردم ، هر چی مشکل برام پیش اومده ، یا از ضعف خودم بوده یا تقدیر و آزمایش الهی
    چرا فکر میکنید اگه پول در بیارید و بعد خرج کنید . این یعنی پوچی . این دیگه هنر ماست که باید کاری کنیم روزامون مثل هم تکراری نشه

تو وجود همه ما ها یه استعداد و ظرفیتی هست ، باید پیداش کنی ، سخته ولی میشه ، تو این راه خیلی ها چشم دیدنتو ندارن ، میخوان زمین بزننت ، باید قوی باشی ، باید بری دنبالش سختیهاش رو تحمل کنی ، این میشه هدف. سعی کن هر چی برات شد هدف ،در عین این که داری برای رسیدن بهش تلاش میکنی یه گوشه چشم هم به خدا داشته باشی

من نمیدونم شما چه استعدادی داری ، خودت بهتر از همه میدونی چه کاره ای ، با همه مشورت کن ولی تصمیم نهایی رو خودت بگیر

سعی کن بیشتر تو اجتماع باشی ، خیلی نکات هست که میشه گفت که از حوصله بحث خارجه.

در آخر اطمینان داشته باش همه روزای خدا مثل هم نیست ، تو زندگی پستی وبلندی زیاد هست ، الان شما تو یکی از اون سر بالایها هستی ، انشا الله به زودی جاده زندگی شما هم صاف و هموار میشه

ستایش خداوندی را که آسمانها و زمین را در شش روز خلق کرد.

15. صلوات ها 11

نوشته
    27
    حضور
    1 روز 1 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    58

نقل قول نوشته اصلی توسط گلپسر نمایش پست ها
    خدمت به اسلام؟ چرا؟ رستگاری=> بهشت => حوری
    این همه آیات و روایت در مورد بهشته چرا بعضی وقت حوری و نهرعسلشو میبینن.خدا این موارد را برای تامل دنیازده ها آورده که قدری تامل کنند که اگه از این جنسش هم میخواید بیاید بهشت بهترشو میدم. وگرنه بهشت یعنی غرق در رحمت الهی شدن یعنی کمال برای همه صفات بندگی. بهشت و بهشت‏ها و جهنم و جهنم‏ها مقصد و مقصود، در سير و حركت نيستند و حركت‏ها به سوى پروردگار و منتهى به لقاى پروردگار است
    پس بهتره و درست تر اینه که اینجور بنویسیم
    خدمت به اسلام => رضایت حق تعالی از بنده=> عاقبت به خیری=> بهشت= غرق در رحمت الهی و هم جوار با اهل بیت شدن

17. صلوات ها 10

علاقه
    مسافرت
    نوشته
    206
    حضور
    5 روز 5 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    73
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    664

منم به این بحران دچارم خیلی خیلی شدید تر از تو
    نمیتونم کمکی بکنم کسی راه حلی پیدا کرد به منم بگه لطفا

19. صلوات ها 8

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    412
    حضور
    8 روز 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1095

سلام من یک توصیه می کنم که یکدفعه توقع نداشته باشید که هدف زندگی را بفهمید. شما از الان تا سن حدود سی سالگی بایدمطالعه وتفکر داشته باشید تادرآن سن تازه یک چیزهایی از هدف بفهمید. الان همین که می فهمید ما برای هدفی والاتر از ماده آمده ایم خیلی عالی است. بنده یک سخنرانی از آقای دکتر آیت اللهی تحت عنوان فیزیک و فلسفه بهتون معرفی می کنم.گوشش کنید.همینطور آثارعلامه جعفری و درمراحل بالاتر که الان توصیه نمی شه آشنایی با فلسفه ملاصدرارا بهتون پیشنهاد می دم.بعد تازه می توانید سوال کنید که هدف نیست منظورم این است که تازه می فهمید از چه باید سوال کنید.فقط دنبال این نباشید که یک شده بفهمید هدف را.

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری