جمع بندی مشکل مالی و خلف وعده خانواده شوهر

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشکل مالی و خلف وعده خانواده شوهر

سلام دوستان

من و شوهرم یکسال بیشتر از زنگیمون نمیگذره تو این مدت دو بار از طرف خانواده شوهرم ضربه مالی خوردم با اینکه وضع مالی خوبی نداریم باز هم رعایت حال ما رو نمی کنن

یک بار خواهر شوهرم مریض شد و درد شدیدی داشت و چون همون موقع پول تو دستشون نبود نمی تونست بره دکتر . 4 تا برادر شوهرام با اینکه وضع مالی بهتری نسبت به ما دارن هیچ کس کمک نکرد نمی دونم و قضاوت نمی کنم که چرا کمک نکردند من اومدم النگو و گردنبندم رو فروختم تا خواهر شوهرم بره دکتر و از پدر شوهرم قول گرفتم که هر موقع پول دستش اومد پول منو پس بده ولی از اون موقع تا الان چندین ماه گذشته و با اینکه از نظر مالی میتونن پول منو پس بدن اصلا اقدام نکردند.من هم شرم و حیام اجازه نمیده چیزی بگم و تو خودم میریزم با اینکه خودمون گرفتاری های مالی زیادی داریم.

و دومین ضربه مالی از طرف برادر شوهرام بود. یه روز برادر شوهرم به شوهرم زنگ زد و به شوهرم گفت که قراره یک کولر برای باباش بخره با کمک همدیگه یعنی همه برادرای شوهرم با همدیگه و گفت تو بیا ضامن شو تا هر کدوم از ما یعنی برادرای شوهرم هر کدوم یه مبلغی رو میذاریم رو هم و با هم هر ماه قسط کولر رو میدیم ولی الان چند ماه هست که هیچ کسی قسط نمیده و هر ماه کل قسط کولر از حقوق شوهرم کم میشه و این ضربه خیلی سختی برا ما هست .

حالا دلیل اعتماد من به خانواده شوهرم اینکه ظاهرشون اینجوری نیست و خیلی ادعاشون میشه که ادمای خوبین و من فبلا حاضرم بودم رو اسمشون قسم بخورم و واقعا راست گفتن که هر کسی تو عمل خود واقعیش رو نشون میده و حالا فهمیدم که دیگه دیره .حالا اینقدر رفتم تو فکر و ناراحتم که عصبی شدم دلم سیاه شده نسبت بهشون میلی ندارم که برم خونشون حتی روم نمیشه که بگم پولمون رو بدین.و فقط خودمو عصبی می کنم که گولمون زدن.

شما میگید چیکار کنم اصلا به رو خودم نیارم و زندگیم رو بکنم . و از این به بعد دیگه بهشون اعتماد نکنم.
یا قطع رابطه کنم
یا فقط رابطه خودمو سرد کنم و قطعش نکنم همین سرد کردن کافیه.

شما اگه بودید چیکار میکردید. تا حالا این موضوع رو حتی به خوانواده خودم نگفتم ترس از اینکه غیبت بشه.و نمی خوام وجه خانواده شوهرم رو پیش خانواده خودم خراب کنم به خاطر همین از شما کمک خواستم .

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
خانواده شوهر از نظر مالی ضربه های بزرگی (از قرض گرفتن و ضمانت خرید وسائل زندگی شان و نپرداختن اقساط و ...) به ما می زنند وظیفه من در قبال آنها چیست؟

پاسخ:
در مورد اینکه خانواده همسر شما به کمک نیاز داشتند و از بین این همه آدم این شما بودید که به آنها کمک کردید و دیگران هر چند با وجود اینکه می توانستند کمکی نکردند، من با دو روایت پاسخ شما را عرض می کنم:

1- پیامبر اسلام (صلوات الله علیه) در نکوهش کسانی که توان مالی دارند، اما از قرض دادن خوددارى می کنند فرمود: "کسى که برادر مسلمان و نیازمندش براى قرض گرفتن به او روى بیاورد و او با این که توانایى ‏دارد، خواسته وى را تأمین نکند، خداوند از بهشت محرومش می ‏سازد".(1) این پاسخ برادر شوهرهای شما که به گفته شما می توانستند اما کمک نکردند.

2- رسول خدا در جایی دیگر فرمودند: «کسی که به برادر مسلمان خود قرض دهد، در برابر هر درهمی که قرض داده به اندازه کوه های احد، رضوان و سینا پاداش خواهد داشت و اگر برای وصول طلب خود با بدهکار مدارا کند، از پل صراط همانند برق جهنده، بدون حساب و عذاب عبور خواهد کرد".(2) این هم برای شما که در این کار خیر پیش قدم شدید. در همین روایت به یکی از آداب قرض دادن هم اشاره کرده و آن اینکه در وصول طلب خود مدارا کنید.

با توجه به خصوصیاتی که از خانواده همسرتان گفتید به نظرم کمی زود است که قضاوت کنید. توان پرداخت داشتن یا نداشتن به آنچه شما در ظاهر می بینید نیست. ممکن است طرف مشکلاتی داشته باشد که شما از آن خبر ندارید. لذا بهترین کار در مورد قرضی که به او داده اید این است که فعلا صبر کنید و زود قضاوت نکنید تا اجرتان از بین نرود.

بنابراین در مورد قرضی که به پدرشوهرتان داده اید بهترین کار این است که فعلا صبر کنید و چیزی نگویید. بعلاوه اینکه رفتار و برخورد شما هم با آنها به هیچ وجه نباید تغییر کند؛ چون با این کار به نحوی دارید آنها را تحت فشار قرار می دهید یا خدایی ناکرده ممکن است اینطور برداشت شود که دارید منت می گذارید که این کار ثواب شما را تباه می کند.(3)
حتی این کارتان ممکن است رابطه شما با همسرتان را هم تحت تاثیر قرار داده و سرد کند؛ چون هر چند آنها مقصراند اما هر چه باشند خانواده همسرت هستند و او نسبت به آنها حساس است و شاید دوست نداشته باشد شما در مورد آنها اینگونه صحبت کنید.

از همه اینها که بگذریم، نباید کمک ها و دِین ایشان نسبت به خودتان را هم نادیده بگیرید؛ چه کمک های مادی که معمولا در خرج و مخارج عروسی و خرید لوازم و ... صورت می گیرد و چه زحمت هایی که یک عمر برای بزرگ کردن همسر شما کشیده اند. اگر بشود همه اینها را به عدد و رقم تبدیل کرد خواهید دید که مبلغی که شما به آنها داده اید در مقابل آن ها هیچ است. البته این به معنای این نیست که قرضتان را پس نگیرید؛ چون شما پول را به عنوان قرض داده اید و ایشان هم قول داده که بدهد؛ منتها حداقل کاری که می توانید بکنید این است که در وصول طلب خود مدارا کنید.

در مورد خرید کولر هم به نظر من لزومی به این نیست که شما در این باره دخالت کنید؛ چون این ضمانتی بوده که همسرتان کرده و خودش هم می داند که چه رفتار و برخوردی بهتر است. دخالت شما نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه باعث ایجاد کدورت خواهد شد. حتی پیش همسرتان هم نه تنها نباید حرفی بزنید که موجب کدورت بین او و برادرانش شود؛ بلکه باید مایه دلگرمی او باشید و با توجیحات مثبت مثل اینکه حتما مشکلی برایشان پیش آمده یا فراموش کردند یا ... نگذارید منفی نگری در ایشان رشد کند. این چیزی است که مورد رضایت خداست.

اگر با گذشت مدت ها، همچنان پدرشوهرتان بدهی شما نداد، شما می توانید مستقیم یا غیر مستقیم و با کمال احترام بدهی را به ایشان یادآوری کنید. گاهی ممکن است طرف فراموش کند که بدهی دارد. پاسخ ایشان نشان می دهد که علت ندادنش چیست.
اگر به هر دلیلی ندادند شما دو راه دارید: راه اول اینکه با سر و صدا و دعوا و هر چیز دیگر طلب خود را بگیرید و راه دوم اینکه گذشت کنید. این دیگر بستگی به خود شما دارد که کدام راه را انتخاب کنید. در هر صورت آنچه توصیه می شود این است که تحت هیچ شرایطی رابطه خانوادگی را بهم نزنید؛ چون مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد؛ چه برای این دنیا و چه آن دنیای شما.

در آینده هم اگر بنا بود قرضی به آنها بدهید، حتما شیوه ای را پیش بگیرید که با چنین مشکلی روبرو نشوید. این شیوه در هر شرایطی متفاوت است. مثلا در یک خانواده ممکن است ضمانت گرفتن در مقابل قرض داده شده مرسوم باشد و ناراحتی ایجاد نکند. اگر این نبود روش های دیگری مثل قرض غیر مستقیم راهکار خوبی است؛ به این صورت که شما مبلغ را به فرد دیگری می دهید و از ایشان می خواهید که این مبلغ را بدون اینکه نامی از شما ببرد به آنها بدهد؛ یا حتی با یک دستگردان شما مبلغ را از جانب فرد سوم به آنها بدهید! و ...

reyhaneh.a;766520 نوشت:
من و شوهرم یکسال بیشتر از زنگیمون نمیگذره تو این مدت دو بار از طرف خانواده شوهرم ضربه مالی خوردم

هو الرزاق

با سلام و ادب و تشکر از پاسخ بسیار خوب استاد گرامی جناب امین

در منطق قران با قرض الحسنه و احسان آن هم به فامیل اموالتان رشد می یابد و مضاعف می گردد

شما نه تنها ضرر مالی نکرده اید بلکه در صورتیکه بعد از بخشش خدای نکرده رفتاری نداشته باشید که از

آن منت گزاردن،احساس شود مالتان برکت می یابد و خداوند از طرق دیگری برایتان جبران می فرماید.

:Gol::Gol::Gol:

موضوع قفل شده است