نقد برخی از افكار دكتر فرهنگ هولاکويی (چشم زخم)

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نقد برخی از افكار دكتر فرهنگ هولاکويی (چشم زخم)

با نام و یاد دوست

سلام

چندين سال است كه از دكتر فرهنگ هولاگويي سخنراني ها و مشاوره هاي زيادي در زمينه تربيت فرزند و ازدواج و همسران و ...

در فضاي مجازي و نرم افزارهايي منتشر شده است.

براي بنده قسمت هايي از سخنراني ها و سخنان ايشان سؤال بوده ممنون مي شوم بفرماييد آيا اين گفتار با مفاهيم اسلام همخواني دارد؟

اگر ندارد ابتدا شبهات را مطرح كنيد و بعد پاسخ دهيد

لطف کنید این سخنرانی ها از دکتر هولاکوئی را نقد و بررسي کنید:

دكتر فرهنگ هولاکویی (چشم زخم)

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد طاها

با عرض سلام به شما دوست گرامی

سوالی که در فایل صوتی مطرح شده از این قرار است:

میخواستم در مورد چشم و نظر و اینکه بعضی از آدمها ممکن است چشمشان بد باشد درباره این موضوع یک کم صحبت کنید.

در پاسخ این پرسش مطالبی بیان شده که چارچوب کلی آن از قرار زیر است:

1. انسان در جهان طبیعت زندگی میکند
2. این جهان طبیعت دارای قوانین مشخص و معین علمی است
3. بشر در پرتو پیشرفتهای علمی دانه دانه آن قوانین را شناخته است

نتیجه این چند مقدمه: ماجرای چشم زخم و شوری چشم، یک تصور و باور غلط و بی پایه و بی مایه است.

و در ادامه:

ـ باور غلط میتواند روی انسان تاثیر گذارد

ـ باور غلط به «چشم زخم» دو اثر بر شخص باورمند دارد: 1- حالش را بد میکند 2- مکانیزمهای دفاعی که در انسان از نظر علمی شناخته شده است ممکن است او وادار به کاری بکند که خود را از این فشار نگرانی خارج کند و به عبارت دیگر، برای اینکه میخواهد با یک آسیب کم خاطر خود را از یک آسیب بیشتر آسوده کند خود را دچار حادثه میکند.

نتیجه اینکه:

چشم زخم اثر ندارد بلکه اثر بد ناشی از نوعی تلقین است و این تلقین بازمیگردد به دو چیز:

اولا: من به چشم زخم باور دارم

و ثانیا: من میدانم که فرد چشم شور، درباره من یا متعلقات من حرفی زده است.

نقد و بررسی: [تذکر این نکته بجاست که نقد و بررسی ما صرفا به همان اندازه از مطالبی که در فایل صوتی آمده، متوجه است.]

پایه و اساس اعتقاد مسلمانان به چشم زخم، برخی از آیات قرآن و بطور خاص، روایات اسلامی است (تفسير نمونه، ج‏24، ص: 424: ذیل آیه 51 از سوره قلم) اما ظاهرا پاسخگوی یاد شده منابع دینی را به عنوان یک منبع معتبر و قابل تمسک قبول ندارد.

بنابراین مبنای فکری پاسخگو کاملا متفاوت با مبنای فکری یک مسلمان است. از فحوای پاسخ چنین برداشت میشود که پاسخگو انسان را محصور به جهان طبیعت میداند و یگانه مرجع معتبر کشف واقعیتهای جهان طبیعت را علوم طبیعی میشناسد و هر آنچه را که توضیح و توجیه علمی برایش امروز وجود ندارد را بی پایه و بی مایه قلمداد میکند.

اما برای مسلمانی که هم اصل دین را بر مبنای برهان و تعقل پذیرفته است و هم از تاریخ علم بی خبر نیست، تردیدی وجود ندارد که اولا: نه انسان محصور به جهان طبیعت است و ثانیا: نه علم قادر است منکر واقعیات غیرطبیعی شود و ثالثا هرگز علم امروز قادر نیست ادعا کند به تمامی زوایای جهان طبیعت و واقعیات پی برده است.

بنابراین پاسخگو سه ادعای عمده را باور دارد که هر سه دچار اشکال است:

1. واقعیت مساوی است با طبیعت و در نتیجه، واقعیتی فراتر از جهان طبیعت وجود ندارد؛ که این ادعا هم با برهانهای عقلی و هم مشاهدات عینی (مانند پدیده های خارق العاده ای نظیر کارهای مرتاضان) رد میشود.

2. علم امروز توانسته است به تمامی قوانین جهان طبیعت دست یابد؛ که این ادعا را حتی خود دانشمندان علوم طبیعی نمیپذیرند و از اینروست که بازار فرضیه پردازی علمی همچنان گرم است و چرخ تحقیقات علمی برای کشف ناشناخته ها با قدرت و شدت در حال گردش است و سفره نقد نظریات علمی همچنان گسترده است.

3. پدیده چشم زخم هیچ توجیه علمی نداشته و ندارد؛ دو اشکال بر این ادعا قابل طرح است: اولا: عده ای درباره پدیده چشم زخم توجیه علمی هم ارائه داده اند (تفسير نمونه، ج‏24، ص: 426) و ثانیا: بسیاری از جزئیات پدیده های طبیعی هنوز هم از دسترس کشف علمی خارج است و باید زمان سپری شود و تحقیقات ادامه یابد تا شاید بتوان با قاطعیت گفت پدیده ای هیچ توجیه علمی ندارد اما امروز آن روز نیست.

این نکته را هم دوباره متذکر میشویم که توجیه علمی نداشتن به معنای غیرواقعی بودن نیست.

اینکه پاسخگو تلاش میکند آثار چشم زخم را به تلقین فردی ارجاع دهد نیز تلاش ناقصی است زیرا مسلمان نیز معتقد است تلقین میتواند حال فرد را بد کند و منجر به بروز آثار رفتاری در فرد شود اما اضافه میکند که چشم زخم از این قبیل نیست و در این ادعا تکیه اصلی بر منابع دینی است.

پاسخگوی یاد شده ادعا میکند چشم زخم از قبیل تلقین است و شاهد آنرا این میداند که:

1- اگر کسی معتقد به چشم زخم نباشد دچار حوادث ناشی از چشم زخم نمیشود
2- اگر باورمند به چشم زخم، نداند که فرد چشم شور، درباره او یا متعلقات او حرفی زده است دچار حوادث ناشی از چشم زخم نمیشود.

پاسخگو که دین را مرجع شناخت واقعیت نمیدانید و تکیه اصلی اش بر علم روز است خوب بود بگوید این دو ادعا را از کجا و بر پایه کدام توجیه علمی به دست آورده است؟

به عبارت دیگر، مگر ایشان از ریشه و بنیاد تمامی حوادثی که برای این دو فرد احیانا رخ داده است آگاه است که قاطعانه میگوید حوادث بدی که احیانا برای آنها رخ داده از سنخ چشم زخم نیست؟ ایشان چگونه به این نتیجه میرسند که هر حادثه بدی که برای کسی رخ میدهد صرفا و منحصرا عوامل شناخته شده طبیعی دارد و نه عوامل ناشناخته طبیعی یا غیرطبیعی؟

بنابراین ارزیابی کلی از پاسخ یاد شده را میتوان اینطور بیان نمود:

این پاسخ بیش از آنکه محققانه و استدلالی باشد عامیانه و خطابی است.

در پناه حق

سلام

اصلا اگر هم نخوایم برای اثبات این موضوع وارد مسائل دینی بشیم ، بهتره که آقای هولاکویی این ویدیو رو نگاه کننhttps://www.youtube.com/watch?v=pZPNyQEVO5g

جناب هولاکویی گاهی با نیت خاصی بعضی مطالب رو بیان میکنن ... این قضیه و انرژی های ساطع شده از مغز و چشم بصورت علمی ثابت شده ... اندازه گیری شده ... حتی خود این روانپزشک اشاره میکنه که بعضی چیزایی که ما بهشون میگیم خرافات ، الان قابل اثباته ... بصورت علمی ! البته مشخصا به چشم زخم اشاره نکرده .. اما اینها در جهت اثبات چشم زخم کافی هستن !!

خب آقای هولاکویی رو ارجاع میدیم به ایشون .. ان شاالله که بتونن پاسخ بدن !! و کمی هم به فکر فرو برن که انسان نباید خودشو بفروشه به منافع زودگذر !!

دیگر ویدیوهای مربوطه بطور رندم کنار ویدیویی که گذاشم نمایش داده شده و دوستان میتونن تماشا کنن ...

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

سلام
خب شايد ايشان فيلتر شكن نداشته باشد:Nishkhand:
آپلود نمي شود ما هم ببينيم؟[/]

حامی;767836 نوشت:
سلام خب شايد ايشان فيلتر شكن نداشته باشد:Nishkhand: آپلود نمي شود ما هم ببينيم؟

سلام

چشم .. حجمش بیشتر از حد مجاز آپلود در سایت بود .. تو پیکوفایل آپ کردم ...

لینک ..

:Gol:

مشاوره زير گنبد فيروزه اي2
( استفتائات فقهي در حوزه فرا روان شناسي و طب غيرمعمول)
سيدمحمدتقي علوي
نشر مركز مشاوره مأوا (وابسته به مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني) قم
1394
تلفن مركز: 32900882-025

مطالعه فهرست منابع

فهرست مطالب:

مقدمه

ضرورت بحث

علل استقبال از مباحث فراروانشناسی

نقد كلي پديده‌هاي فراروان‌شناختي

معرفي منابع براي مطالعه بيشتر

بخش اول: جن‌، جن‌زدگي و جن‌گيري

الف: جن و علل اختلالات رواني

جهل و خرافات ريشه مشكلات

شايعات و شايعات

سهم جن در اختلالات رواني(روان‌شناسي اسلامي)

روش‌هاي علمي معتبر

ب). همزاد

نكته تربيتي

ج) پدیدة فلج خواب یا بختک

تصورات غلط

نتيجه اين كه.

پرسش و پاسخ

بخش دوم: تجرد نفس

پرسش و پاسخ

بخش سوم: جادو، سحر، بخت‌گشايي

پرسش و پاسخ

بخش چهارم:شور بودن چشم و چشم زخم

پرسش و پاسخ

بخش پنجم: فالگيري، طالع‌بيني، كف‌بيني و پيشگويي

الف) ادراک فراحسی و جنبش فراروانی

1-1- چشم سوم

1-2- حس ششم

پيش‌بيني وقايع ‏

انواع حس ششم.

نشانه‌ها

داريم يا نداريم؟ ‏

1-3- فالگيري و رمالي و تفاوت آن دو

علل گرايش به فالگيري و رمالي

ب) چهره شناسی (قیافه شناسی)

ج)کف‌شناسی يا کف‌بینی

بخش ششم: قانون جذب و كتاب راز

نقد كتاب راز.

پرسش و پاسخ

بخش هفتم: ذكردرماني، حرزدرماني، قرآن‌درماني و دعادرماني

تاريخچه دعا درماني

نگرشي بر دعا درماني و نقش آن در زندگي

چند نظر ديگر درباره دعا

نقش الفاط و افكار و دعا بر آب

دعا و ميدان الكترومغناطيسي بدن

دعانویسی
دعانويس‌ها و سركتاب بازكن‌هاي شياد

پرسش و پاسخ

بخش هشتم: استخاره و استشاره

مهارت تصميم گيري

پرسش و پاسخ

بخش نهم: هيپنوتيزم

تاريخچه هيپنوتیزم

تعريف هيپنوتیزم

دو رویکردها

مؤلفه ها و مراحل هيپنوتيزم

هيپنوتيزم‌پذيري راحت يا سخت

هیپنوتیزم‌پذيري سخت

واقعیت‌هایی درباره هیپنوتیزم

تبیین هیپنوتیزم

خطرات دیگر

تناسخ و هيپنوتيزم

تأثیر هیپنوتیزم

روان شناسی جنایی و قضایی و هیپنوتیزم

هینوتراپی ترکیبی

پرسش و پاسخ

بخش دهم: هاله‌بيني، انرژي و سنگ‌درماني

الف) تأثیر ستارگان بر سرنوشت ما

ب) ریکی ( انرژی حیاتی)

ج) فنگ‌شویی

هـ )سنگ درمانی (جواهر یا کریستال درمانی)

و) مغناطیس درمانی

رابطه عرفان و درمان

پرسش و پاسخ

بخش يازدهم: تأثير نام‌ها، اعداد و ماهاي سال

اثرات عدد شناسي بر روي انسانها

پرسش و پاسخ

تعبير خواب

بخش دوازدهم: رقص درماني و موسيقي درماني

الف)رقص درمانی

ب) موسیقی درمانی

ج)نغمه درماني قرآني

پرسش و پاسخ

بخش سيزدهم: خنده درماني و باشگاه خنده و دلقك درماني

الف) خنده درمانی

فواید خنده برای سلامتی

ج) دلقك‌درماني

پرسش و پاسخ.

بخش چهاردهم: آثار وضعي و تكويني غذاها

پرسش و پاسخ..

بخش پانزدهم: عريضه‌نويسي..

پرسش و پاسخ..

بخش شانزدهم: تكنيك‌هاي تنش‌زدايي(ریلکسیشن)

الف) مراقبه (تی ام)

ب)يوگا

ج) ماساژ درماني

پرسش و پاسخ

بخش هفدهم: متفرقه(قوانين و مقررات، اخلاق حرفه‌اي)

پرسش و پاسخ..
.................................................. .

جدول مشاوره احكام شرعي

فهرست منابع

فهرست منابع و مقدمه

این دکتر هلاکویی خیلی مخالف اسلام. چندوقت قبل یک دخترخانومی زنگ زده بود و میگفت من نماز میخونم و روسری میپوشم.دکتر سریع گفت برای چی . مگر همه اعمالتون رو درست انجام می دید که حالا محکم چسبیدید به نماز. و داشت خانم رو متقاعد میکرد به اینکه اسلام خوب نیست.

Mohsenjooon;768258 نوشت:
دکتر سریع گفت برای چی . مگر همه اعمالتون رو درست انجام می دید که حالا محکم چسبیدید به نماز.

طبق استدلالی که از فرد مورد نظر نقل کرده اید هیچ کس نباید هیچ عمل درستی را آغاز کند یا برای انجامش تلاش نماید زیرا به محض اینکه بخواهد عمل درستی را آغاز کند یا برایش تلاش کند گفته میشود اعمال دیگرت را درست کرده ای که سراغ این عمل آمده ای؟ و به همین ترتیب اگر آن فرد بخواهد سراغ عمل درست دوم یا سوم یا چهارم یا ... رود همین استدلال مانع او میشود. این نوع استدلال خود گواه دیگری بر تفکر عامیانه و فاقد دقت، شخص مورد نظر است. چه زیبا گفته است شاعر:

آب دریا را اگر نتوان کشید**** هم به قدر تشنگی باید چشید

در پناه حق

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

Mohsenjooon;768258 نوشت:
این دکتر هلاکویی خیلی مخالف اسلام. چندوقت قبل یک دخترخانومی زنگ زده بود و میگفت من نماز میخونم و روسری میپوشم.دکتر سریع گفت برای چی . مگر همه اعمالتون رو درست انجام می دید که حالا محکم چسبیدید به نماز. و داشت خانم رو متقاعد میکرد به اینکه اسلام خوب نیست.

سلام
ميشه به خود دكتر هم همين اشكال را كرد مگر دكتر همه كارها و امورات زندگي اش درست شده كه سفت و محكم چسبيده به مشاوره دادن و آموزش ديگران؟!:Nishkhand:[/]

Mohsenjooon;768258 نوشت:

با سلام
مخلص که تا حدودی با افکار ایشان اشنا هستم به شما اطمینان میدهم که ایشان به طور قطع و یقین مخالف اسلام نیستند. همانگونه که تقریبا مطمئن هستم که ایشان باورمند به اسلام نیستند (یا دست کم فرد مذهبی نیستند). و دقت بفرمایید که بین این دو بسیار تفاوت است!
بنابراین شایسته تر است که در نقل قول امانت داری بفرمایید.

و اما در مورد چشم زخم.

خوشبختانه به نظر میرسد بر خلاف سایر ادعاهای مذهبی این یک مورد تا حدودی شباهت به علوم تجربی داشته و قابلیت آزمایش دارد. یعنی کافی است در یک محیط مناسب یک فرد چشم زخم کننده (یک کسی که مدعی چنین نیرویی است) باشد و یک انسان شجاع که حاضر باشد مورد چشم زخم قرار بگیرد. در این صورت به راحتی میتوان این آزمایش را انجام داد و در صورتی که موثر واقع شود ، آنگاه به سادگی تمام مدعای امثال دکتر هولاکویی و علم روانشناسی که ایشان نمایندگی آن را دارند رسوا میشوند و البته برعکس!
به هر حال برای اثبات صحت و سقم این موضوع استدلال تئوریک اعتباری ندارد. و چه دکتر هولاکویی و چه دوستان مخالفشان اگر صرفا تئوریک استدلال بفرمایند ، نمیتوان اعتباری برای آن قائل بود. هرچند چون جناب دکتر هولاکویی نمایندگی علم روانشناسی که بنحوی مستند به علوم تجربی است را دارند ،‌ احتمالا مدعی اند که نظرشان قابل آزمون است
وانگهی استدلال اگر جایی هم داشته باشد وقتی که میتوان یک امر را به بوته آزمایش سپرد چرا استدلال تئوری؟؟؟!
البته این مخلص نمیدانم برای عملیات چشم زخم آیا این کار حتما باید حضوری باشد یا از راه دور هم میشود که لطفا کارشناس محترم توضیح بفرمایند. چون این مخلص که کاملا با جناب دکتر هولاکویی در این باب هم عقیده هستم و چشم زخم ( و امثال آن را) به هیچ وجه باور ندارم حاضرم در برابر هر انسانی که توانایی چشم زخم زدن دارد قرار گرفته و حتی سپاسگذار ایشان هم خواهم بود.

manmehdiam;768882 نوشت:
با سلام
مخلص که تا حدودی با افکار ایشان اشنا هستم به شما اطمینان میدهم که ایشان به طور قطع و یقین مخالف اسلام نیستند. همانگونه که تقریبا مطمئن هستم که ایشان باورمند به اسلام نیستند (یا دست کم فرد مذهبی نیستند). و دقت بفرمایید که بین این دو بسیار تفاوت است!
بنابراین شایسته تر است که در نقل قول امانت داری بفرمایید.

داداشی ایسون خیلی با صراحت داعش رو نتیجه شیعه پروری میدونن .چرا دفاع میکنید از ایشون.من با گوشای خودم شنیدم که اشخاص دیندار رو متوجه این میکنن که دینداری فایده ای نداره. رعایت امانت اینه که ادم حقیقت رو بیان کنه!

سلام
بنظرم ایشان یک چیز مهم را در این راستا فراموش کرده اند
و ان جغرافیای فرهنگی مردم است !فرهنگ و سنتهای مردم ایران را به درستی نمیشناسد

سلام
حتما تاحالا از نزدیک اثرات چشم زخم را ندیده اید. خود من مادربزرگی داشتم که جلوی روی من یک خروس سالم که هیچ طوریش نبود را چش کرد (گفت چه خروس خوشگلی) و در جا خروس مرد!!!

manmehdiam;768887 نوشت:
البته این مخلص نمیدانم برای عملیات چشم زخم آیا این کار حتما باید حضوری باشد یا از راه دور هم میشود که لطفا کارشناس محترم توضیح بفرمایند. چون این مخلص که کاملا با جناب دکتر هولاکویی در این باب هم عقیده هستم و چشم زخم ( و امثال آن را) به هیچ وجه باور ندارم حاضرم

چشم زخم ناشی از نوعی قدرت روحی است و قدرتهای روحی برای تاثیرگذاری مشروط به حضوری بودن نیستند.

اما درباره پاسخ تئوری یا آزمایش تجربی در این باره، باید عرض کنیم گرچه آزمایش و تجربه نیز میتواند به عنوان یکی از شیوه های پی بردن به واقعیت چشم زخم موثر باشد اما فراموش نکنید (همانطور که در پست نخست تاکید شد) اعتقاد مسلمانان به چشم زخم عمدتا به اعتبار منابع دینی است و این یعنی لزوما برای پذیرفتن واقعیت داشتن چشم زخم نیازی به آزمون و تجربه نیست.

در پناه حق

طاها;769448 نوشت:
چشم زخم ناشی از نوعی قدرت روحی است و قدرتهای روحی برای تاثیرگذاری مشروط به حضوری بودن نیستند.

بسیار عالی! بنابراین برای آزمون مشکل حضور هم نداریم و بخش زیادی از مشکل حل شد!

طاها;769448 نوشت:
اما درباره پاسخ تئوری یا آزمایش تجربی در این باره، باید عرض کنیم گرچه آزمایش و تجربه نیز میتواند به عنوان یکی از شیوه های پی بردن به واقعیت چشم زخم موثر باشد اما فراموش نکنید (همانطور که در پست نخست تاکید شد) اعتقاد مسلمانان به چشم زخم عمدتا به اعتبار منابع دینی است

اینکه این پدیده را مومنین به اعتبار متون دینی پذیرفته اند نمیتواند نافی این باشد که آزمایش و تجربه را نفی کنیم. حضرتعالی هم به عنوان یکی از شیوه های پی بردن به واقعیت (و حقیقت) این پدیده آزمون و تجربه را رد نمیکنید.
اما وقتی میتوان چیزی را حتی بدون کمک گرفتن از اعتبار منابع دینی آزمود چرا که نه؟! پر واضح است که این مساله در صورت اثبات اش از طریق آزمون تجربی برای کسانی که باورمند به دین نیز نیستند میتواند ادله ای برای حقانیت دین باشد. (جز این است؟) بنابراین حال که این آزمون حتی برای دوستانی هم که به اعتبار متون دینی باورمند چشم زخم هستند را میتواند به یقین برساند، لذا هیچ عاملی برای اینکه ما را از آزمودن تجربی منع کند وجود ندارد.

حال که نیاز حضوری طرفین (چشم زخم کننده و چشم زخم شونده) طبق فرمایش شما منتفی است بنابراین چه دلیلی دارد که بخواهید کسانی چون حقیر که تشنه دریافت حقیقت هستم (ولو به خریدن خطرات چشم زخم) را از آن محروم بفرمایید. باور بفرمایید فهمیدن حقیقت برای مخلص ارزشی بسیار بسیار فراتر از پذیرفتن خطرات این چنینی دارد.

بنابراین مخلص صادقانه از همه دوستانی که تجربیاتی در این زمینه دارند یا میتوانند فردی چشم زخم کننده را معرفی بفرمایند را عاجزانه دعوت میکنم که در دریافت این حقیقت مخلص را یاری رسانند.

manmehdiam;770912 نوشت:
بنابراین چه دلیلی دارد که بخواهید کسانی چون حقیر که تشنه دریافت حقیقت هستم (ولو به خریدن خطرات چشم زخم) را از آن محروم بفرمایید.

در پست سابق مطلبی ناظر به اینکه بخواهیم شما را از آزمودن تجربی چشم زخم منع کنیم عرض نشده بود

بلکه

خواستیم جنابعالی را متوجه یک نکته مهم نماییم و آن اینکه: تنها راه کشف واقعیت، تجربه حسی و شخصی نیست؛

بی توجهی به این نکته است که منجر به بیان چنین مطلبی میشود: این مخلص که کاملا با جناب دکتر هولاکویی در این باب هم عقیده هستم و چشم زخم ( و امثال آن را) به هیچ وجه باور ندارم حاضرم در برابر هر انسانی که توانایی چشم زخم زدن دارد قرار گرفته و حتی سپاسگذار ایشان هم خواهم بود.

ضمن اینکه برخی از دوستان تجربه های خود در این باره را ذکر کرده اند که ظاهرا برای شما کافی نبوده است.

به هر حال امیدوارم در این باره تجربه موفق و در عین حال، غیرمخاطره آمیزی داشته باشید.

در پناه حق

موضوع قفل شده است