شیعه در آفریقا

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شیعه در آفریقا

با عرض سلام وادب محضر تمام عزیزان.
بنده قصد دارم در این تاپیک اخبار وآمار ومطالب دیگر مربوط به شیعیان آفریقا را قرار دهم. اگر دوستان دیگر هم مطالبی داشتند. یا بزرگوارنی خود از نزدیک با آنها بوده اند مطالبی قرار دهند خوشحال خواهیم شد. در عین حال وظایفی که ما در قبال آنها داریم. بیان خواهد شد.
چند نکته حائز اهمیت است:
کشورهای آفریقایی بخاطر فضای موجود وبی عدالتی در حق آنها از قبل کشورهای غربی وحکام مستبد، واز طرف دیگر داشتن فرهنگی ساده وبی آلایش برای نشر فرهنگ اهل بیت علیهم السلام بهترین موقعیت را دارند. ولی متاسفانه زبان بلد نبودن در بین مبلغان ما، مخصوصا زبانهای محلی آفریقایی ها، وکوتاهی مراکز وموسسات فرهنگی ما در این زمینه با وجود مطالبات رهبری موجب شده است، عملکرد خوبی نداشته باشیم.
در قاره آفریقا بیش از 12/500/000 نفر شیعه وجود دارد. که تشنه معارف اهل بیت هستند.
http://shiafrica.blogfa.com/tag/%d8%b4%db%8c%d8%b9%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%84%d8%ac%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b1
علت اصلی این گرویدن هم حضور اتباع برخی کشورهای اسلامی در این مناطق بوده است. مثلا عامل اصلی گسترش تشیع در الجزایر حضور مردمانی از عراق، لبنان وسوریه در آن آنجا بوده است.
http://www.ahl-ul-bayt.org/fa.php/page,4682A54616.html
http://algeria.blogfa.com/post-13.aspx
اهمیت مساله در این ست که الان سلفی ووهابیت در تمام کشورهای اسلامی مخصوصا آفریقا تلاش می کنند، تا آنها سلفی ووهابی کنند. ود راین میان مبلغان شیعه حضور کم رنگی دارند. لذا حوزه علمیه وسایر مراکز فرهنگی ووزارت خارجه در این زمینه باید خیلی تلاش کنند.
مخصوصا با توجه به این نکته که دیگر مسلمانان غیر شیعه نیز در اکثر بلاد آفریقایی محب اهل بیت علیهم السلام هستند. ونباید گذاشت سلفی ها ووهاب یها اینها را ضد اهل بیت(ع) بار بیاورند.

رشد شیعه‌ ستیزی در آفریقا هم‌زمان با شروع حمله نظامی عربستان سعودی به یمن، شیعه‌ستیزی و ایران‌هراسی در قاره آفریقا اوج گرفت و همچنان به شیوه‌های مختلف دنبال می‌شود.
به گزارش«شیعه نیوز»، هم‌زمان با شروع حمله نظامی عربستان سعودی به یمن، شیعه‌ستیزی و ایران‌هراسی در قاره آفریقا اوج گرفت.

شیعه‌ستیزی اگرچه از برنامه‌های همیشگی مبلغین وهابی بوده است؛ اما با آغاز هجوم آل سعود علیه یمن، به شدت گسترش یافته است.

وهابیون این روزها در کشورهای آسیب‌پذیر و مستضعف آفریقا با حضور در مساجد، مدارس و اجتماعات مختلف و همچنین با بهره‌گیری از شبکه‌های اینترنتی و رادیویی به شدت مشغول عملیاتی‌کردن پروژه ایران‌هراسی و شیعه‌ستیزی هستند.

تجربه‌ها و مشاهدات میدانی و تحقیقات مستند حاکی از آن است که هر زمان که قدرت‌های استکباری به سرکردگی آمریکا علیه کشورهای مسلمان اقدامی به عمل می‌آورند، مسئولیت توجیهات شرعی آن‌ها به عهده وهابیت و تشکیلات وابسته به آن می‌باشد.

کمیت و کیفیت فعالیت‌های وهابیون و سلفی‌ها در آفریقا به نوع و اهمیت موضوع مرتبط با شیعه‌ستیزی و ایران‌هراسی بستگی دارد.
در جریان بیداری اسلامی کشورهای عربی و آفریقایی که از انقلاب اسلامی ایران نشئت گرفته بود، تبلیغات شیعه‌ستیزی و ایران‌هراسی وهابیت جهت تحریف انقلاب های‌اسلامی امت اسلامی به بالاترین اوج خود رسیده بود.

گفته می‌شود، «صوت الاسلام» رادیوی متعلق به وهابیت در سیرالئون و مبلغین سلفی که گروه‌های اعزامی به کشورهای غرب آفریقا و در رأس آن‌ها احمد رمضان جالو، عمر فاروق‌باه و ابراهیم باری از گردانندگان آن هستند، از ابتدای حمله نظامی عربستان سعودی به یمن فعالیت خود را تشدید کرده است.

این فعالیت رسانه‌ای در محورهای ذیل خلاصه می‌شود:

ـ تشیع به سرعت گسترش یافته و خطرناک بوده و باید با آن مبارزه کرد
ـ شیعیان به یهود نزدیک‌تر بوده و با یهودیان مشترکاتی دارند!
ـ عمر فاروق‌باه مبلغ زبردست وهابی در سیرالئون از مسلمانان سیرالئون می‌خواهد که از اسلام حفاظت کنید! از سنت حمایت کنید! شیعیان رافضی با سنت پیامبر(ص) مخالف هستند؛ لذا به داد اسلام برسید!
ـ از حمله عربستان سعودی به یمن باید حمایت کرد .
ـ گسترش مذهب شیعه، تهدید بزرگی علیه امنیت کشورهای سنی است.
ـ شیعیان به صحابه و همسران پیامبر(ص) اهانت می‌کنند
ـ شیعیان در حال برنامه‌ریزی برای تغییر قبله مسلمانان هستند!
ـ شیعیان برای تخریب مکه و مدینه برنامه‌ریزی می‌کنند تا کربلا را به عنوان قبله مسلمانان قرار دهند. این اقدام شیعیان به دلیل سفارش‌های اهل بیت(ع) علیه اهل سنت است!
ـ مبلغین وهابی مستقر در آفریقا تجاوز نظامی عربستان به یمن را توجیه می‌‌کنند.
ـ مداخله نظامی در یمن آتش فتنه را خاموش و از وحدت و کیان امت محافظت می‌کند.
ـ تصمیم پادشاه عربستان، برادران یمنی را نجات و به ظلم پایان می‌دهد و ریشه فساد و مفسدان را از جا برمی‌کند و حق را باز می‌گرداند.
ـ مداخله نظامی، سلامت بلاد حرمین شریفین و کل منطقه را تأمین خواهد کرد.
ـ برای پیروزی حمله نظامی علیه حوثی‌های یمن دعا کنیم.
ـ رادیو صوت الاسلام از امامان جمعه طرفدار خود خواسته است حوثی‌ها را محکوم و از حمله نظامی به یمن اعلام حمایت کنند و افکار مردم را به همین سمت سوق دهند.
ـ عوامل فعال وهابیت در کشورهای آفریقایی، شیعیان را به توطئه علیه اسلام و مسلمین، ضدیت با سنت و همچنین شعله‌ورکردن آتش جنگ در کشورهای عربی متهم کرده و چنین وانمود می‌کنند که با شیعیان نمی‌توان به روش دیپلماتیک برخورد کرد.
ـ علی‌رغم حمایت غرب از عربستان عوامل وهابیت حمله عربستان به یمن را توجیه و شیعیان را ضد دین، طرفدار غرب و حامی یهودیان معرفی می‌کنند.
ـ هر تهدیدی علیه تمامیت ارضی عربستان با پاسخ جدی اهل سنت و جماعت مواجه خواهد شد.

در این ایام مبلغین وهابیت در آفریقا به ‌شدت فعال‌ هستند. مساجد و مراکز تحت پوشش وهابیت در کشورهای آفریقای مرکزی، غرب آفریقا، مالی، نیجریه، سیرالئون، غنا و گینه به کانون ترویج شیعه‌ستیزی بدل شده است.

چه باید کرد؟ در چنین اوضاعی که عوامل وهابیت با استفاده ابزاری از شهرهای مقدس مکه و مدینه، کعبه و سرزمین وحی به توجیه جنایات خود و انحراف افکار ملت‌های مظلوم و تحت ستم آفریقا می‌پردازند، چه باید کرد؟

اکثر رسانه‌های خبری کشورهای آفریقایی از امکانات کافی برخوردار نبوده و در انتشار و پخش حوادث دنیا به رسانه‌های خبری غربی استناد می‌کنند؛ لذا ممکن است در اثر هجوم گسترده تبلیغات هدفمند وهابیت علیه شیعیان و عدم پاسخ‌گویی مقتضی و کوتاهی در تنویر افکار عمومی و قصور در افشای سناریوی مشترک غرب و عربستان، شرایط و پدیده‌ای غیر قابل جبران در قاره سیاه علیه کشورمان ایجاد شود.
http://www.shia-news.com/fa/news/92231/رشد-شیعه‌ستیزی-در-آفریقا

با سلام

گفتگوی خواندنی با رهبر مجاهد و فرزانه شیعیان غرب آفریقا

در حاشیه حضور ایشان در مراسم پاسداشت شهدای حرکت اسلامی نیجریه در موسسه جوانان آستان قدس رضوی فرصت شد دیدار و گفتگویی اختصاصی از فردی که به سید حسن نصرالله آفریقا معروف است، داشته باشیم. ملاقات و گفتگو با شخصیتی که به واسطه انقلاب اسلامی ایران و آشنایی با امام خمینی(ره) شیعه شده و جریانی را در نیجریه پایه ریزی کرده که جمعیت انگشت شمار شیعیان نیجریه را در عرض 35 سال به بیش از ده میلیون نفر برساند، برایم بسیار شوق انگیز بود؛ آن هم گفتگویی که به قول دوست و مترجم ایشان دارای مطالبی است که بعضا برای اولین بار منتشر می شود. از دوستان و افرادی که همراه گروه تبلیغی فرهنگی در ایام میلاد امام رضا علیه السلام به نیجریه اعزام شده بودند وایشان و خیل عظیم پیروان مومن و انقلابی ایشان را از نزدیک دیده بودند وصف کمالات و روحیات و شخصیتشان را شنیده بودم. لیکن شنیدن کی بود مانند دیدن... شخصیتی که علی رغم تهدیدات رژیم نیجریه مبنی بر ممنوعیت برگزاری راهپیمایی روز قدس با برپایی این بزرگداشت انقلابی و تقدیم سه پسر خود به اسلام ثابت کرد برای برافراشتن پرچم اسلام و مکتب اهل بیت (ع) نه تنها از خود که از فرزندان برومند خود نیز خواهد گذشت. ابراهیم یعقوب زک زکی رهبر شیعیان غرب آفریقا که حالا 64 سال از عمر پر برکت خویش را سپری کرده است، آرام و بدون تکلف به سئوالات ریز و درشت من پاسخ می دهد؛ آرامش و اطمینانی که می توان در چهره همه مردان خدا دید. اگر چه که زمان نزدیک به یک ساعت مصاحبت با ایشان چشم برهم زدنی تمام شد و ایشان برای اقامه نماز راهی حرم مطهر حضرت رضا(ع) شدند اما تنها کاری که از دستم برآمد این بود که برای توفیق و سلامتی این مجاهد فی سبیل الله دعا کنم.

* * *

* برای شروع گفتگو از آغاز فعالیت های انقلابی خودتان برایمان می گویید؟
در دهه هفتاد میلادی تقریبا در سال 1350 در دانشگاه درس می‌خواندم و فعالیت می‌کردم. آن زمان بعضی از کتاب‌ها و نظرات از جاهای مختلف که تحت تاثیر جریان‌های جهانی بود از جمله کتاب‌هایی مثل «حسن البنا» که مربوط به تفکر اخوان المسلمین و آرای آقای «مودودی» که از جمعیت اسلامی پاکستان بودند در میان جوانان رواج داشت. آن روزها آرزو می‌کردیم که بتوانیم بیشتر با تفکرات اسلامی آشنا شویم. در دهه هفتاد، حدود چهل سال قبل، چالشی بین مسلمانان و کمونیست‌ها وجود داشت. هر کس که می‌خواست خودش را روشن فکر و بیدار و آگاه معرفی کند خود را به کمونیست‌ها منتسب می‌کرد. متاسفانه در نیجریه نیز این مسیر کمونیسم پیش می‌رفت و کلیه احزاب آزادی ساز آفریقا تحت تاثیر جریان کمونیستی بودند و برخی کاملا به سرمایه‌گذاری دل بسته بودند. از جهتی مواجه کمونیست‌ها با اسلام خیلی زیاد بود. در چنین شرایطی و با این زمینه تاریخی که من در خانواده دینی رشد کرده بودم و ذهنیتم این بود که آینده دینی خواهم داشت، این نزاع سرمایه داری و کمونیست‌ها و مسلمانان مثل سه ضلع یک مثلث از سه جهت در آفریقا پیش‌روی می‌کرد. اما آرزوی ما این بود که بتوانیم یک زندگی اسلامی در نیجریه به وجود
بیاوریم. *

از چگونگی آشنایی خودتان امام خمینی و نهضت ایشان بفرمایید؟

این اتفاقات در جریان بود که در آخر دهه هفتاد من در دانشکده‌ای در فرانسه عکس سیاه و سفید امام را در یک روزنامه دیدم. قبل از آن دورادور از اخبار مربوط به امام مطلع بودم، اما وقتی آن عکس را دیدم به شدت تحت تاثیر قرار گرفتم و در مورد امام اطلاعات بیشتری گرفتم. از همان موقع بود که ایشان را در رسانه‌های مختلف دنیا دنبال کردم. شخصیت شایان‌توجهی داشتند. با خود می‌گفتم ایشان همان کسی است که برای الگوقراردادن به‌دنبالشان بودم. * چه شد که احساس کردید ایشان همان کسی است که به دنبالش می گشتید؟ زمانی‌که امام خمینی(ره) به فرانسه عزیمت کردند، من در دانشگاه نیجریه، دانشجو بودم. همان طور که عرض کردم در آن موقع مبارزه ایدئولوژیکِ سختی میان جوانان مسلمان انقلابی و طرفداران اندیشه‌های کمونیستی جریان داشت. بسیاری از محرومان و مظلومان دنیا، به‌ویژه در آفریقا گمان می‌کردند اگر کمونیسم بر دنیا مسلط شود، همه مشکلات حل خواهد شد. بسیاری از جبهه‌های آزادی‌بخش آفریقا که گرایش‌های مارکسیستی داشتند، به مردم القا کرده بودند که ناجی آن‌ها هستند و آمده‌اند تا آن‌ها را از زیر یوغ استعمار نجات دهند. این گروه‌ها با همین تبلیغات گسترده، بسیاری از جوانان را به‌سوی مارکسیسم سوق داده بودند. این جریان ادامه داشت تا اینکه نهضت امام خمینی(ره) پدیدار شد و همه معادلات مارکسیست‌ها را به هم ریخت. امام(ره) با قدرت ایمان و منطق الهی خود دربرابر نظام سرمایه‌داری نیز ایستاد و آن را به چالش کشید. کمونیست‌ها که مدعی مقابله‌با سرمایه‌داری بودند و دیدگاه‌های خود را یگانه مسیری می‌دانستند که می‌توان با آن بر سرمایه‌داری غلبه کرد، جرئت انجام چنین حرکتی را نداشتند اما امام خمینی(ره) جانانه ایستادگی کردند و سرمایه‌داری را به عقب راندند. رویکرد ایشان در معرفی اسلام به عنوان آیین نجات‌بخش همه مستضعفان جهان، دیدگاه مردم درباره این دین الهی را دگرگون کرد. عرضه اسلام انقلابی که تا آن روز حتی عموم مسلمانان آشنایی چندانی با آن نداشتند، هنر این مرد الهی بود. در آن زمان کمونیست‌ها دین را «افیون توده‌ها» معرفی می‌کردند یا می‌گفتند دین به‌عنوان سلاحی در دست سرمایه‌داری، برای حکومت بر توده‌های مستضعف جامعه است. دربرابر این ادعا، تنها شخصیتی که دین را با مختصات انقلابی معرفی کرد و نشان داد اسلام می‌تواند هدایت‌کننده ملت‌های دربند برای رهایی از ظلم ستمگران باشد، حضرت امام(ره) بود. در پرتو همین تلاش‌ها بود که دیدگاه‌ها و باورهای مردم به‌شکلی بنیادین تغییر کرد.

* گرایش های انقلابی شما قبل از انقلاب اسلامی ایران بیشتر به چه جهتی تمایل داشت؟ حقیقت این است که ما پیش‌از انقلاب تحت‌تأثیر اندیشه‌های افرادی مانند «حسن‌البناء» و «ابوالاعلی مودودی» بودیم اما جاذبه اندیشه های امام(ره)، تمام آن دیدگاه‌ها را تحت تأثیر قرار داد و بر آن ها فائق آمد. در آن زمان من در تشکلی به نام جامعه طلاب مسلمان نیجریه فعالیت می‌کردم. این تشکل دو معاونت دولتی و مردمی‌داشت که من در جایگاه معاونت مردمی‌ و امور بین‌الملل این تشکل حضور داشتم. در آن زمان با دوستان خود می‌گفتیم که چنانچه امام خمینی(ره) در راه مبارزه خود پیروز شد، ما نیز راه ایشان را خواهیم رفت و طریقت ایشان را پی می‌گیریم. از همان زمان به خواندن کتاب‌های ایشان و پیگیری اخبار مربوط به نهضت ایشان اهتمام جدی داشته و تحقیقاتی درباره شخصیت ایشان انجام دادم.

* شما با امام خمینی (ره) هم دیدار داشتید؟

در اولین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی‌(بهمن‌1358) به ایران آمدم و با ایشان دیدار کردم. خیلی مشتاق بودم بدانم که ایشان جزو کدام گروه از صوفیه است؛ چرا که تصورم بر این بود که ایشان متصوف و از رهروان تصوف است اما با دقت بیشتر در رفتار و سخنان شان پی بردم که ایشان پیرو مذهب شیعه بوده و ارتباطی با تصوف ندارند. آن سال (1980) با دیدن چهره امام خمینی (ره) چیزی را دیدم که با مطالعه کردن به دست نمی‌آمد و فقط با حضور ملموس و دست یافتنی بود. در تمام طول سفر من فقط اشک می‌ریختم. و با خودم فکر می‌کردم که چه اتفاقی افتاده است؟چه طور شده که در ایران این همه تغییر رخ داده و این انقلاب اثر داشته است؟ و بیش از گذشته تحت تاثیر شخصیت و نورانیت امام خمینی قرارگرفتم. وقتی به نیجریه برگشتم، همه مشتاق بودند که بدانند از انقلاب اسلامی و شخصیت امام(ره) چه دیده‌ام؛ واقعاً شور و شوق عجیبی حاکم بود. برخی دانشجویان، 12‌کیلومتر راه را پیاده طی کرده بودند تا سخنان مرا بشنوند. سالن اجتماعات دانشگاه مالامال از جمعیت بود. اما من آن روز فقط اشک می‌ریختم. باور کنید نمی‌دانستم چگونه چیزی را که دیده و دریافته بودم، به جوانان مشتاق عرضه کنم. یکی از دوستانم به من گفت حال که نمی‌توانی آنچه را که درک کردی، یک‌جا بیان کنی، آن را در سینه‌ات حفظ کن و به‌تدریج دراختیار ما بگذار. این‌چنین بود که حرکت ما در نیجریه آغاز شد.

* یعنی بعد از بازگشت از ایران و دیدار با امام بود که جنبش جدیدی را در غرب آفریقا تاسیس فرمودید؟

بلی بعد از این که از ایران برگشتیم اخبار ایران را دائم پیگیری می‌کردم در دانشگاه برخی از دانشجویان را جمع کردیم و یک گروه مسلمان تشکیل دادیم. آن زمان تعدادمان به اندازه انگشتان دست هم نمی‌رسید کم‌کم تعداد گروه‌مان زیاد شد وقتی 27 نفر شده بوده بودیم فکر می‌کردیم واقعا تعدادمان زیاد شده است اما به لطف خدا از ده‌ها نفر رسیدیم به صدها نفر و بعد هزاران نفر و هم اکنون یعنی حدود 35 سال، میلیون‌ها نفر در نیجریه از ادیان و مکتب ها و مذاهب گوناگون به مذهب اهل بیت علیهم السلام پیوستند. من تبلور مذهب حقه شیعه را در رفتار و گفتار امام دیدم و به‌خاطر عشق و علاقه‌ای که به ایشان پیدا کردم، با تحقیق به مذهب تشیع گرویدم. ببینید چهره امام ویژگی های معنوی عجیبی داشت یعنی علاوه بر نام و کلام امام خمینی، تصویر ایشان هم به شدت اثرگذار بود و خیلی چیزها را عوض می‌کرد. مثلا یک روز یکی از خواهرزاده‌های من به دیدنم آمده بود وقتی عکس امام را در خانه من دید به شدت تحت تاثیر قرار گرفته بود و از من پرسید: آیا این پیامبر است؟! و من در جوابش گفتم: نه ایشان از فرزندان پیامبر(ص) است. بعد زیارت امام خمینی و بعد از این که به کشور خود بازگشتم و شیعه شدم تا 14 سال به هیچ کسی از شیعه‌شدنم سخن نگفتم.

* در طول آن 14سال همسر و فرزندان شما هم از شیعهشدن شما بیاطلاع بودند؟ با شیعهشدنتان مخالف نبودند؟ خیر؛ همسر من همانند همسر هر مرد دیگری نزدیک‌ترین فرد به من است. همسرم نخستین فردی بود که از شیعه‌شدنم مطلع شد سپس فرزندانم. آن‌ها به هیچ وجه مخالفت نکردند بلکه خیلی استقبال کردند. البته برایشان سوال بود که چرا شیوه نماز‌خواندنم تغییر کرده یا چرا در سجده سر بر تربت می‌گذارم.

* واکنش دیگران مثلا دوستانتان به این تصمیم شما چه بود؟
عده‌ای از آن‌ها به محضی که متوجه شدند من شیعه شدم، از من فاصله گرفتند و برخی دیگر نیز کنارم ماندند. بعضی از آن‌ها وقتی فرزندانم را بیرون از خانه می‌دیدند از آن‌ها می‌پرسیدند پدرتان چگونه نماز می‌خواند و عبادت می‌کند؟ یعنی علاقه‌مند بودند بدانند زندگی عبادی من چه تغییری کرده است اما با ‌این‌حال من با همان تعدادی که در‌کنار من ماندند، شروع کردم به کار تبلیغی و دینی در‌راستای مذهب اهل بیت علیهم السلام که آثار و برکات خوبی هم داشت.

* میدانیم که بالغبر 10میلیون نفر توسط شما و دعوت و تبلیغ نهضت شما به مذهب اهل بیت گرویدهاند. شما چه راه و روشی برای دعوت افراد دارید؟ سرلوحه کارشما و شیعیان نیجریه چیست؟
گرویدن افراد به تشیع توسط من نبوده و این‌ها همه از الطاف و فضل الهی است و من فقط قدم کوچکی برداشته‌ام؛ زیرا خداوند متعال خود در دل این افراد نور محبت ائمه اطهار‌(ع) را روشن کرده است اما درباره نحوه کار باید بگویم همیشه در سخنرانی‌های عمومی‌که در مراسم‌های مختلف مثلا شهادت یا ولادت ائمه‌(ع) انجام می‌دهم، همگان را در اولین گام به اسلام و دین مبین حضرت رسول اکرم‌(ص) دعوت می‌کنم و از مبانی و اصول اسلام حرف می‌زنم و چنانچه فردی مشتاق و مایل بود و زمینه پذیرش داشت، در محفلی خصوصی‌تر وی را به مذهب شیعه دعوت می‌کنم و از حقانیت شیعه برایش سخن می‌گویم. البته از‌ آنجا‌ که امروزه همه اطلاعات در فضای مجازی و لوح‌های فشرده دردسترس قرار دارد، برخی مطالب مختص تشیع را مثلا «بازگویی شهادت حضرت زهرا (س)» در محافل و مجالس عمومی‌نیز بازگو می‌کنم. مسلمانان نیجریه، فرهنگ اهل‌بیت (ع) را سرلوحه کار خویش قرار داده‌اند.

* بالاخره جریان شما توانسته است در مدت 35 سال میلیون ها نفر در غرب آفریقا را پیرو مکتب اهل بیت و گفتمان انقلاب اسلامی کند در این راه با چه موانعی مواجه بودید؟

ببینید دشمنان نمی‌خواهند انقلاب از محدوده مرزهای ایران فراتر رود. دشمنان انقلاب اسلامی بارها کوشیدند حرکت ما را متوقف کنند اما نتوانستند. از سال‌1981 تا 1989‌میلادی، سه‌بار به زندان افتادم؛ درمجموع هفت‌سال زندانی‌ام کردند. با‌این‌حال نتوانستند برای جلوگیری از گسترش اندیشه‌های انقلاب اسلامی در نیجریه، کاری از پیش ببرند. این بود که خانه‌های دوستداران اهل بیت(ع) را ویران کردند. آن‌ها گمان می‌کردند کوتاه می‌آییم اما گمانی باطل بود. ما همچنان بر اعتقاداتمان پابرجا ماندیم. در واقع دو نوع تهدید به شیعیان نیجریه وجود دارد. اول تهدید گروه‌های سلفی و تکفیری که بیشتر غیر‌مسلحانه و با حمله به اعتقادات انجام می‌گیرد. دوم تهدیدات جانی و مسلحانه که بیشتر توسط دولت نیجریه و به‌طور مستقیم و غیر‌مستقیم یعنی استخدام گروه‌های تروریستی وجود دارد. این نوع تهدیدات در مواقع زمانی مختلف و هرازچند گاهی اتفاق می‌افتد.

* شنیده ایم با وجود همه این تهدید ها و دشمنی های فروان شما به مناسبت های مختلف دینی و انقلابی برنامه های مفصل و حتی میلیونی برگزار می کنید؟ بلی مثلا در اربعین میلیون ها نفر از اقصا نقاط کشور نیجریه راهپیمایی می کنند. بعضا چند صد کیلومتر پیاده روی می کنند و در مرکزی جمع می شویم و مراسم عزاداری برپا می کنیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید باشکوه‌ترین راهپیمایی روز قدس، پس از ایران، در نیجریه برگزار می‌شود. میلیون‌ها نفر در این راهپیمایی که در 30‌شهر نیجریه برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند. دوستان ما در حزب الله لبنان می گفتند راهپیمایی شما در روز قدس بعداز ایران بزرگترین راهپیمایی روز قدس در روی کره زمین است. البته این حضور گسترده، در سال‌های اخیر، حساسیت دشمنان ما را برانگیخته است. آن‌ها بی‌رحمانه به صفوف به‌هم‌فشرده راهپیمایانی که با دهان روزه، فریاد آزادی قدس را سرمی‌دهند، هجوم می‌آورند. عُمّال دولت نیجریه که طی 16‌سال گذشته هشت‌‌نفر را به شهادت رسانده بودند، امسال در هجومی بی‌سابقه 34‌نفر از راهپیمایان روزه‌دار را به خاک‌و‌خون کشیدند و حدود 150‌نفر را به‌شدت زخمی کردند. واقعیت این است که دشمنان انقلاب اسلامی، از گسترش آن می‌ترسند و می‌خواهند با چنین جنایاتی، ما را وادار به تسلیم کنند اما مردم ما مانند ملت قهرمان ایران، می‌دانند که پیروزی، بدون مقاومت و از‌خود‌گذشتگی به دست نمی‌آید.

* قبلا از همسر شما شنیده بودیم که فرموده بودند در این مسیر خودشان را برای شهادت آماده کرده بودند، فکر هم می کردند یکی از فرزندانشان شهید شوند اما تصور نمی کردند سه نفر از فرزندان در یک روز شهید شوند، این اتفاق برای جنابعالی و جریان شما چه تاثیری گذاشته است؟
بعد از راهپیمایی روز قدس که منجر به شهادت سه تن از فرزندانم شد، احساس امام حسین(علیه السلام) را بیشتر و بهتر درک می‌کنم که پس از شهادت فرزندانش چه مصیبتی را تحمل کرده است. قبلا فقط گریه می‌کردم اما حالا معرفت دقیق‌تری پیدا کرده‌ام. مخصوصا در روز عاشورا متوجه می شوم که مصیبت اباعبدلله عظیم‌ترین مصیبت بود چرا که همه اصحاب‌شان در جلو چشمان‌شان شهید شدند و همه را فدا کردند. یادآوری مصیبت امام حسین(ع) و حضرت زهرا(س) ما را آرام می‌کند و ما را در مسیرمان محکم‌تر و قوی‌تر می‌کند. اکنون ما معرفت بیشتری کسب کرده‌ایم و با پیروی از مکتب امام حسین‌(ع) به عمق فرهنگ شهادت پی برده‌ایم. موضع‌گیری ما در‌مقابل جنایات روز قدس هم بر‌اساس پیروی از سیره و مکتب اهل بیت(ع) بود و منجر به گرایش بیش از پیش مردم به این مکتب نورانی شد. لذا تاکنون تنها اراده خداوند، ما را در مسیرمان موفق و استوار نگه‌داشته است.

* مگر موضع گیری های شما بعد از شهادت فرزندانتان چگونه بود؟
بعد از شهادت فرزندانم سعی کردم سیره ائمه را به صورت عملی به دیگران یاد بدهم. چون برخی‌ها در نیجریه هدف‌شان این بود که کم‌کم شور و رغبت مردم را نسبت به اسلام کم کنند. وقتی فرزندانم در روز قدس شهید شدند فردی که 17 سال ریس جمهور نیجریه بود و یک گرایش افراطی سلفی داشت به سراغ من آمد و به من گفت که نوع موضع گیری ما که بر اساس الگو گیری از روش و منش ائمه اطهار بود، برایش عجیب است و نگاه و نگرشش نسبت به اسلام تغییر کرده است. چرا که همه تصور می‌کردند بعد از شهادت فرزندانم ما دست به اقدامی بزنیم و مواجهه‌های مختلفی داشته باشیم. درصورتی که من همه را به صبر دعوت کردم و گفتم ما روش اهل بیت(ع) که همان صبر باشد را پیشه کردیم و همین روش اهل بیت(ع) منجر شد گرایش مردم به این مکتب افزایش چشم گیری پیدا کند. البته نباید فراموش کنیم که خیلی از کارهای خوبی که انجام می‌شود کارهایی نیست که ما محققش کرده باشیم بلکه این فضل خداست و با اراده الهی پیش می‌رود و خودمان کاره‌ای نیستیم.

* توصیه شما به جوانان مؤمن و حزباللهی و انقلابی ایران چیست؟
جوانان مؤمن و انقلابی در ایران، رهبر جوانان انقلابی دیگر کشورها محسوب می‌شوند؛ زیرا انقلاب اسلامی‌متعلق‌به آن‌ها و به نام آن‌هاست. پس به‌عبارتی نه‌تنها از مشکلات و سختی‌های موجود نباید خسته و دلسرد شوند، بلکه باید درباره سختی‌ها و مشکلات دیگر جوانان انقلابی در کشورهای دیگر احساس تکلیف و وظیفه کنند و موجب دلگرمی ‌و مسرت آن‌ها شوند.

* به عنوان مطلب آخر جمله ای را خطاب به حضرت رضا علیه السلام بفرمایید...
به امام رضا‌(علیه السلام) می‌گویم: خوش‌به حال شما که بین اهل بیت‌(ع) خوشبخت‌ترین امام هستید؛ زیرا بین محبان و دوستداران خود قرار دارید و همانند ائمه مظلوم و غریب بقیع‌(ع) مضجع منورتان بین دشمنان و اشقیا قرار ندارد.

اخبار شیعیان:
وساطت مفتی عراقی برای لغو حکم اعدام شیخ النمر «عامرالبیاتی» سخنگوی رسمی اهل سنت و جماعت عراق از وساطت «شیخ مهدی الصمیدعی» مفتی اهل سنت عراق در خصوص حکم اعدام علیه شیخ نمر باقرالنمر پرده برداشت و گفتگوها در این خصوص را مثبت ارزیابی کرد.
به گزارش «شیعه نیوز»، البیاتی درگفتگو با همین خبرگزاری گفت: عربستان با این وساطت موافقت کرده و در همین خصوص «عادل الجبیر» با شیخ الصمیدعی تماس گرفته و وی را به سفر قریب الوقوع به این کشور دعوت کرده است.

وی با اشاره به اینکه پادشاه عربستان اجرای حکم اعدام علیه شیخ نمر را تا زمان تکمیل و مشخص شدن گفتگوها با دارالافتای اهل سنت عراق به تاخیر انداخته است، اظهار داشت: طرف سعودی سیگنال های مثبتی درباره موفقیت آن گقتگوها فرستاده است.

دادگاه تجدیدنظر کیفری و دادگاه عالی عربستان سعودی در اکتبرگذشته طی حکم ابتدایی، نسبت به اعدام شیخ نمر باقرالنمر حکم کردند. در همین خصوص برادر شیخ نمر نیز گفت که حکم اعدام شیخ نمر از سوی دادگاه تجدیدنظر و دادگاه عالی تصویب شده و به منظور امضای این حکم به وزارت کشور و از آنجا به دربار پادشاهی این کشور ارجاع داده شده است.

حذف نام ائمه اطهار علیهم السلام از میادین کشور آذربایجان:
حذف نام ائمه اطهار (ع) از معابر و ميادين در نارداران رييس شوراي ريش سفيدان منطقه «نارداران» جمهوری آذربایجان تاکيد کرد نارداراني ها حذف نام ائمه اطهار (ع) از معابر و ميادين اين منطقه را نخواهند پذيرفت.
به گزارش «شیعه نیوز»، «کربلايي ناطق کريم اف» افزود: حکومت جمهوري آذربايجان هرکاري از دستش برمي آيد، انجام دهد، ما يک بار براي هميشه لبيک يا حسين(علیه السلام) گفته ايم و هيچ گاه از لبيکي که به امام حسين (علیه السلام) گفته ايم عقب نشيني نخواهيم کرد.

رييس شوراي ريش سفيدان نارداران تاکيد کرد: تغيير نام مذهبی معابر در نارداران غيرممکن است و ناردارانی ها آن را نمی پذیرند.

بنابر این گزارش، پس از حمله شدید نیروهای امنیتی باکو به مجلس عزاداران حسینی در نارداران در آستانه اربعین که به شهادت پنج شیعه و بازداشت و زخمی شدن ده ها نفر انجامید، دولت باکو اقدام به برچیدن پرچم های حسینی و نمادهای شیعی در این منطقه کرده است.

دولت باکو که از حدود یک ماه پیش تاکنون با استقرار پنج هزار نفر از قشون وزرات کشور، نارداران را به یک زندان نظامی تبدیل کرده است، با حذف نام امام حسین (علیه السلام) از میدان مرکزی ناردارن، می کوشد نام «حیدرعلی اف» رئیس جمهوری سابق این کشور را بر این میدان قرار دهد.

شبکه های تلویزیونی دولتی و به ظاهر غیر دولتی جمهوری آذربایجان نیز در گزارش هايي که از آنچه نوسازي خيابان هاي نارداران مي نامند، منتشر مي کنند، هيچ اشاره اي به نام هاي ائمه اطهار (علیهم السلام) که معابر و ميادين نارداران که مزين به نام آنهاست، نمي کنند.

نارداران که میزبان حرم مطهر رحیمه خاتون از خواهران گرانقدر امام رضا (علیه السلام) است، یکی از کانون های تشیع در جمهوری آذربایجان می باشد و همزمان با تلاش های باکو برای تغییر هویت شیعی نارداران، بازداشت فعالان اسلامی در سراسر جمهوری آذربایجان از جمله باکو، گنجه، لنکران، آستارا، جلیل آباد و... ادامه دارد.

در ادامه این بازداشت ها که با پاپوش های مختلف و بی اساس صورت می گیرد «محمدعلی آخوندزاده» فرزند «روح الله آخوندزاده» رئیس محبوس شعبه آستارا حزب اسلام جمهوری آذربایجان روز دوشنبه بازداشت شد.

بر اساس این گزارش فعالان اسلامی محبوس از جمله «حجت الاسلام طالع باقرزاده» روحانی مبارزی که در سال های اخیر روشنگری های فراوانی علیه نیروهای صهیونیستی و تکفیری داشته و به شیخ نمر آذربایجان معروف است، تحت شکنجه نیروهای امنیتی باکو قرار گرفته اند.

در جدیدترین اقدام ضد اسلامی در جمهوری آذربایجان، با مجوز دولت باکو و به منظور تبلیغ ابتذال، مجله همجنس بازان در جمهوری آذربایجان به سردبیری «صمد اسماعیل زاده» و با تصاویری مستهجن منتشر شد.

گفتنی است جمهوری آذربایجان نه میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد آنها را شیعیان تشکیل می دهند.

البته غیر از اخبار شیعیان آفریقا اگر خبری در مورد شیعیان دیگر کشورها هم بود در این تاپیک قرار خواهیم داد.

حجة الإسلام طالع باقر زاده کیست؟ وعلت دسگیری اش چیست؟
حجت الاسلام طالع باقرزاده رییس جنبش اتحاد مسلمانان است. حجه الاسلام طالع باقر زاده که به دنبال اعتراض به ممنوعیت حجاب ، سالها در زندان بود و اخیرا آزاد شده بود ، بار دیگر توسط ماموران دولت باکو دستگیر شد. درعزاداری اربعین امسال وبعد از شهید شدن پنج یا شش نفر.
حملات پلیس و وزارت امنیت دولت باکو به حجت الاسلام طالع باقرزاده و جنبش اتحاد مسلمانان طی ماه های اخیر در پی آن تشدید شد که وی و چند روحانی دیگر در سفر حضرت آیت الله نوری همدانی به باکو به دیدار ایشان رفته و به نشانه احترام به مرجعیت، بر دست ایشان بوسه زدند.

در پی این اقدام ، شبکه های تلویزیونی باکو تبلیغات شدیدی را علیه جنبش اتحاد مسلمانان و مرجعیت شیعه به راه انداختند که در پی آن اداره پلیس یاسامال باکو نیز حجت الاسلام طالع باقرزاده را احضار و ضمن ضرب و شتم فیزیکی وی در هنگام نماز در باره فعالیت هایش هشدار داد و تهدید به حبس مجدد وی کرد.
لازم به ذکر است که دور اول سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۰ و همزمان با اعتراض ها به ممنوعیت حجاب و بازداشت رییس حزب اسلام و ده ها فعال اسلامی آغازشده بود و این در حالی است که بیش از ۸۵ درصد از جمعیت ۹ میلیونی جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند. (مهر نیوز)

رهبر شیعیان عراق امروز همراه با 46نفر دیگر در عربستان اعدام شد.

class: newstools flL align: left

[TD="align: left"] [/TD]

class: newstools flL align: left

[TD="class: drL alL align: right"]۱۳۹۴/۱۰/۱۲ [/TD]
[TD="class: drL alL align: right"]۱۰:۵۲ | [/TD]
[TD="align: right"]کد خبر: [/TD]
[TD="class: drL align: left"]۴۷۴۸۲۰ [/TD]

[h=3][/h]

[h=1] آل سعود، رهبر شیعیان عربستان را به شهادت رساند[/h]

[h=2]عربستان سعودی شیخ نمر باقر النمر، رهبر شیعیان این کشور را اعدام کرد.[/h]
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، وزارت کشور عربستان با صدور بیانیه‌ای از اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان خبر داد.

در همین رابطه بخوانید:
اعدام ۴۶ نفر در عربستان به اتهام دست داشتن در عملیات تروریستی

اعدام 3شیعه از اهالی قطیف در عربستان به گزارش «شیعه نیوز»، در بین افراد اعدام شده، علاوه بر شیخ نمر النمر، ۳ معترض شیعه دیگر از اهالی قطیف این کشور با نام های «علی سعید عبدالله آل ربح»، «محمد علی عبدالکریم صومیمل» و «محمد بن فیصل بن الشیوخ » نیز دیده می شوند.

این افراد در پی حوادث قطیف و اعتراضات مردمی این شهر بازداشت شده و چندی پیس علیه آنها حکم اعدام صادر شده بود.

به گزارش «شیعه نیوز»، شبکه النباء از استقرار گسترده نظامیان و نیروهای امنیتی آل سعود در مرزهای القطیف و العوامیه که مناطق شیعه نشین عربستان به شمار می‌روند، خبر داد.

نظامیان آل سعود در پی جنایت امروز این رژیم در به شهادت رساندن شیخ باقر نمر النمر روحانی برجسته شیعی، منطقه شیعه نشین در شرق عربستان را به محاصره خود درآوردند و برای سرکوب هرگونه تظاهرات و اعتراضات احتمالی به حال آماده باش درآمدند.

وزارت کشور آل سعود امروز در بیانیه‌ای، از اعدام چهار نفر از شخصیتهای شیعی‌ عربستان و در راس آنها شیخ باقرنمرالنمر خبر داد.

احکام اعدام شیخ النمر و 47 نفر دیگر به اتهام تروریسم مد نظر آل سعود در 12 منطقه عربستان اجرا شد.

استقرار گسترده نیروهای امنیتی و نظامی آل سعود در مرزهای القطیف و العوامیه از وحشت زایدالوصف این رژیم از واکنش‌های مردمی به جنایت رژیم در به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر و سه مبارز شیعی به نام‌های علی سعید الربح، محمد علی عبد الکریم الصویلم و محمد فیصل محمد الشیوخ حکایت می‌کند.

به گزارش «شیعه نیوز»، براساس گزارش شبکه خبری المیادین، برادر شیخ نمر النمر روحانی شیعه این کشور در واکنش به حکم اعدام برادرش گفت: در مورد حکم اعدام شیخ نمر بهت زده شدیم.

براساس این گزارش، وی با بیان اینکه ما خواهان آن هستیم که واکنش ها نسبت به این رویداد فجیع،از حدود مسالمت آمیز تجاوزنکند، اظهار کرد: اعدام ، واکنش منفی به دیدگاههای شیخ نمر بود و ما از همه می خواهیم که واکنش هایشان مسالمت آمیز و در چارچوب اهداف مسالمت آمیز باشد.

سیره وروش شیخ نمر:
آیت الله شیخ نمر چگونه زندگی کرد؟ آیت الله شیخ نمر باقر النمر شخصیت برجسته دینی و سیاسی عربستان در افزایش آگاهی سیاسی و اجتماعی و مذهبی شیعیان این کشور نقش زیادی داشت.
به گزارش «شیعه نیوز»، او به فعالیت های مسالمت آمیز شجاعانه سیاسی همراه با منطق و ایمان و دفاع از مظلومان و محرومان شهرت یافته بود.
وی بهای مخالفت علنی و انتقاد از حکمرانی حکمرانان سعودی را پرداخت.

** تولد و نسب
آیت الله شیخ نمر باقر النمر در سال 1379 هجری قمری در منطقه العوامیه یکی از شهرهای استان القطیف در منطقه الشرقیه چشم به جهان گشود.
او به یک خانواده والامقام در منطقه منتسب است که در آن روحانیون بی نظیر و برجسته ای همچون آیت الله شیخ محمد بن ناصر آل نمر پرورش یافته اند. خاندان النمر همچنین وعاظ و خطبای منابر حسینی سرشناسی همچون پدربزرگ پدری وی حاج علی بن ناصر آل نمر را تربیت کرده و پرورش داده است.

** تحصیلات علوم دینی
شیخ النمر تحصیلات خود را تا مرحله دیپلم در شهر العوامیه ادامه داد و سپس برای کسب علوم دینی در سال 1399 - 1400 هجری قمری به ایران مهاجرت کرد و به حوزه علمی امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که در همان سال هجرت وی در تهران تاسیس شده بود، پیوست. این حوزه تقریبا ده سال پس از آن به منطقه السیده زینب (سلام الله علیها) دمشق انتقال یافت.
وی در نزد اساتید برجسته ای همچون سید محمد تقی مدرسی و سید عباس مدرسی و شیخ خاقانی در سوریه و شیخ صاحب صادق در تهران و شیخ وحید افغانی به کسب علوم دینی پرداخت.
وی پس از رسیدن به مرتبه اجتهاد در کنار فعالیت های سیاسی و اجتماعی تدریس علوم دینی را آغاز کرد و شماری از علمای فاضل از محضر وی کسب فیض کردند و به مراتب والای علمی دست یافتند که هم اکنون در جامعه خود عهده دار وظایف دینی و اجتماعی هستند و هدایت و رهبری دینی و معنوی مردم را برعهده دارند.

** شماری از ویژگی های وی
او دارای اخلاق والا و بسیار بزرگ منش و از عزم و اراده و روحیه ای سترگ برخوردار بود. وی به اصول و ارزشهای دین مبین اسلام پایبند و این پایبندی در جهاد و منش فکری وی در عمل تبلور یافته بود.
او همچنین در مورد تحولات و رخدادها دارای نگرشی بسیار تیزبینانه بود و به دلیل بهره مند بودن از یک فرهنگ غنی و متنوع نسبت به رویدادهای اجتماعی و سیاسی دارای یک نگرش تحلیلی دقیق و واقع گرایانه بود.

** فعالیت ها و طرحهای او
او فعالیت ها و طرحهای بیشماری داشت که بر صحنه داخلی و منطقه ای تاثیر بسزایی گذاشت و تاثیرگذاری برخی از آنها از نظر دینی فکری اجتماعی و سیاسی بسیار چشمگیر بوده است.
آیت الله النمر با برپایی نمازهای جمعه و جماعت و شرکت دادن زنان و استفاده از توانایی های آنان در زمینه های دینی و اجتماعی و ایراد سخنرانی های پیام دار و برگزاری سمینارهای دینی و علمی در منطقه و خارج از آن و چاپ و انتشار تحقیقات و مقالات و تاسیس حوزه های علمیه در بیداری و روشنگری افکار عمومی در منطقه عوامیه نقش بسزایی ایفا کرد.

او بارها خواستار بازسازی قبرستان بقیع در مدینه منوره شد و به همین دلیل بارها از سوی پلیس احضار شد و تحت فشار قرار گرفت. او در سال 1428 در یک اقدام بی سابقه فهرست خواسته های شیعیان عربستان را به امیر منطقه الشرقیه ارائه داد تا آنجا که سعد الفقیه به عنوان یک روحانی سنی مخالف دولت از علمای اهل تسنن عربستان خواست تا از آیت الله النمر نحوه ارائه خواسته های خود را فرابگیرند.

وی در ماه محرم سال 1429 هجری قمری خواستار شکل گیری یک تشکیلات مخالف به نام ' جبهه الرشیده' شد که به گفته وی وظیفه و مسوولیت آن مبارزه با فساد اجتماعی و تبعیض دینی و ظلم وستم سیاسی علیه پیروان اهل بیت علیهم السلام در عربستان بود.

آیت الله النمر در سال 2011 پس از سرنگونی رژیم های حاکم بر تونس و مصر و با آغاز انقلاب مردم بحرین ممنوعیت رسمی اعمال شده از ماه اوت سال 2008 از سوی مقامات سعودی در مورد ایراد سخنرانی و تدریس را درهم شکست و از تحولات شکل گرفته در طی فرآیند موسوم به بهار عربی سود جست و سخنرانی های خود را با سخن گفتن از آزادی سیاسی با محوریت تغییر سیاسی آغاز کرد.

جوانان القطیف در سایه شرایط سیاسی به وجود آمده در منطقه در آغاز سال 2011با برپایی چند راهپیمایی خواستار آزادی 9 تن از زندانیان سیاسی شدند که در آن زمان 16 سال از بازداشت آنها سپری شده بود و تحت عنوان زندانیان فراموش شده از آنها نام برده می شد.

با ورود نیروهای اشغالگر سعودی موسوم به سپر جزیره به بحرین دایره اعتراضات و فعالیت های سیاسی در القطیف عربستان رو به گسترش گذاشت. رژیم سعودی نیز در مقابل صدها تن از جوانان را به اتهام ارتباط داشتن با اعتراضات شکل گرفته بازداشت کرد. آیت الله النمر با تمام قدرت از حق توده ها در اظهار نظر و اعتراض به دفاع برخاست.

وقتی منطقه القطیف می خواست چهره خشن به خود بگیرد و نیروهای امنیتی بر اساس یک نقشه از پیش طراحی شده در نظر داشتند حرکت جوانان العوامیه را به شدت سرکوب کنند، آیت الله النمر از جنبش جوانان خواست تا در آن شب تظاهرات برگزار نکنند.

وی بدین ترتیب از کشته شدن جوانان العوامیه جلوگیری کرد و نقشه شوم نیروهای امنیتی سعودی را ناکام گذاشت.
وی در سخنرانی تاریخی خود بر لزوم مسالمت آمیز بودن جنبش جوانان منطقه الشرقیه عربستان تاکید کرد.

حوادث اکتبر 2011 که به حوادث العوامیه شهرت یافت، نقش رهبری آیت الله النمر را به اثبات رساند و به روشنی به حکمرانان سعودی نشان داد که او رهبر جنبش مردمی در این منطقه است.

رژیم سعودی بر سرکوب شدید جنبش مردمی در عربستان اصرار و پافشاری کرد و به همین دلیل النمر بر مواضع و رویکرد خود شدت بخشید و به صراحت با سیاست تبعیض آمیز ریاض و سرکوب آزادی بیان و انحصار ثروت و قدرت در عربتسان ابراز مخالفت کرد.

نیروهای سعودی در 8 ژوئیه 2012 بر سر راه آیت الله النمر کمین کردند و به سوی خودروی وی اقدام به تیراندازی کردند که در نتیجه آن چهار گلوله به ران پای راست وی اصابت کرد و به دنبال آن او را که بیهوش شده بود، از محل ارتکاب جرم ربودند و به بیمارستان نظامی در الظهران و سپس به بیمارستان نیروهای امنیتی در ریاض و به دنبال آن زندان الحائر انتقال دادند.

رژیم آل سعود پس از950 روز به پزشکان اجازه داد چهارمین گلوله را ازپای آیت الله شیخ 'نمر باقرالنمر' روحانی برجسته این کشور خارج کنند.
این گلوله که از زمان بازداشت آیت الله نمر درپای وی باقی مانده بود علاوه برشکنجه و درد سه ساله باعث بیماری های دیگری نیز برای وی شده بود.

محمد النمرافزود: خانواده آیت الله نمر امروز پنجشنبه در زندان 'الحائر' ریاض با ایشان دیدار کردند و ایشان اعلام کرد که پزشکان، روز سه شنبه 17 فوریه آخرین گلوله را ازپای وی خارج کرده اند.
دولت سعودی در ماه مارس 2013 اولین جلسه محاکمه او را بدون اطلاع خانواده اش آغاز کرد و طی آن دادستان کل برای آیت الله النمر خواستار صدور حکم اعدام شد و در همین رابطه چند اتهام ساختگی به او نسبت داد.
عاش سعیدا ومات سعیدا، یا شیخ النمر أدع لنا حتی نستشهد في هذاالسبیل والجنة هنیئا لک.

[h=1]نمر باقر النمر[/h]از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرش به: ناوبری، جستجو

class: metadata plainlinks ambox ambox-notice

[TD="class: mbox-image"]
[/TD]
[TD="class: mbox-text"]این مقاله دربارهٔ یک فرد تازه‌درگذشته است. برخی اطلاعات همچون شرایط مرگ و رویدادهای پیرامون آن ممکن است با روشن‌شدن حقایق تازه تغییر کند.[/TD]

class: infobox width: 22

نمر باقر نمر
[TD="colspan: 2 align: center"][/TD]
[TH="bgcolor: #e8ece4 colspan: 2 align: center"]شناسنامه[/TH]
[TH="align: right"]نام کامل[/TH]
نمر باقر نمر
[TH="align: right"]تاریخ تولد[/TH]
۱۳۷۹ قمری/ ۱۹۵۹ میلادی
[TH="align: right"]زادگاه[/TH]
قطیف - عربستان عربستان
[TH="align: right"]محل تحصیل[/TH]
سوریه، ایران
[TH="align: right"]محل زندگی[/TH]
قطیف
[TH="align: right"]محل مرگ[/TH]
۲ ژانویه ۲۰۱۶ میلادی
[TH="bgcolor: #e8ece4 colspan: 2 align: center"]اطلاعات علمی[/TH]

نمر باقر النمر (زادهٔ ۱۹۵۹ عوامیه - ۲۰۱۶) یک مجتهد شیعه[۱] و فعال حقوق بشر عربستانی بود[۲] که در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد و در روز چهارشنبه ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی عربستان سعودی به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم و در ۲ ژانویه ۲۰۱۶ اعدام شد.[۳]
روز یکشنبه ۲۵ اکتبر ۲۰۱۵، دادگاه عالی عربستان و محمد بن نایف ولیعهد عربستان حکم اعدام سریع و بدون هشدار قبلی شیخ نمر را صادر کردند.[۴]
[h=2]محتویات[/h] [نهفتن]

[h=2]زندگی[ویرایش][/h]شیخ باقر در سال ۱۳۷۹ قمری، مصادف با ۱۹۵۹ میلادی، در شهر «العوامیه» در شرق عربستان به دنیا آمد.[۵]
[h=2]اساتید[ویرایش][/h]

• سیدمحمدتقی مدرسی در تهران
  • سیدعباس مدرسی در سوریه
  • خاقانی در سوریه
  • شیخ صاحب الصادق در تهران
  • شیخ وحید افغانی
[h=2]اقدامات[ویرایش][/h]شیخ باقر از معروف‌ترین مدرسان علوم مذهبی و دینی در حوزه‌های علمیه است که در حوزه‌های علمیه ایران و سوریه به تدریس کتاب‌هایی همچون کتاب «اللمعة الدمشقیة» و کتاب «جامع المدارک» و «مستمسک عروة الوثقی» و «الحلقات» سید محمدباقر صدر پرداخته است.
وی پس از بازگشت به عربستان، مرکز مذهبی «الإمام القائم» را در شهر العوامیه تأسیس کرد که سنگ‌بنای «مرکز اسلامی» در سال ۱۴۲۲ هجری قمری مصادف با ۲۰۱۱ میلادی بود.[۶]
شیخ نمر النمر که در شرق عربستان زندگی می‌کند در سخنرانی خود در فوریهٔ سال ۲۰۰۹ به مقامات سعودی هشدار داد که اگر شأن و حیثیت ما به ما بازگردانده نشود، من شیعیان را به جدایی از عربستان فرا می‌خوانم. کرامت ما مهم‌تر از تمامیت کشور است.[۷]
وی در انتقاد از دولت عربستان در یک سخنرانی گفت: اگر یک کشور خارجی مسئول اعتراض‌های شیعیان است، چرا به آن کشور حمله نمی‌کنید؟ چرا به ما بدبخت‌ها حمله می‌کنید؟ به مسئول اصلی و اگر منظورتان ایران است، به ایران حمله کنید و ببینید چقدر توانش را دارید؟[۸]
[h=2]دستگیری و محکومیت[ویرایش][/h]نخستین بازداشت شیخ نمر در مهٔ ۲۰۰۶ میلادی رخ داد. وی در بازگشت از بحرین و به دلیل مشارکت در همایشی بین‌المللی دربارهٔ قرآن کریم از سوی نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد.
در اتهام شیخ چنین آمده بود: «وی از حکومت عربستان خواسته است به وضعیت قبرستان بقیع رسیدگی کرده، مذهب تشیع را به رسمیت شناخته و شیوه‌های آموزشی و درسی کنونی حاکم بر عربستان را تغییر داده یا لغو کند.»
بازداشت دوم، در ۲۳ اوت ۲۰۰۸ میلادی رخ داد.
شیخ نمر آل نمر در ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۳ در اثر حملهٔ مسلحانهٔ نیروهای امنیتی دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده شد.[۹] در نوامبر ۲۰۱۴، حکم اعدام نمر از جانب دادگاه ویژهٔ جزایی عربستان سعودی اعلام شد و وی، محکوم به مرگ از طریق گردن زدن با شمشیر شد.
محمدرضا نقدی در واکنش به این حکم اعلام کرده‌است: «اگر نمر اعدام شود، عربستان را به جهنم تبدیل می‌کنیم.»
حکم اعدام نمر، توسط عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سابق سعودی، تا اطلاع ثانوی، به تعویق افتاده بود.[۱۰]
[h=3]تظاهرات مردم عربستان برای آزادی وی[ویرایش][/h]مردم عربستان با برگزاری تظاهرات گسترده در شهر قطیف تحت عنوان یوم النمور، آزادی شیخ نمر باقر النمر را خواستار شدند.[۱۱]
هزاران تن از مسلمانان شیعهٔ القطیف در شرق عربستان سعودی در مراسم تشییع جنازهٔ مردی شرکت کردند که مخالفان دولت می‌گویند توسط پلیس و در جریان تظاهراتی در اعتراض به دستگیری شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجستهٔ شیعه کشته شده‌است.[۱۲][۱۳]
[h=2]خروج چهارمین گلوله از پای نمر باقر النمر[ویرایش][/h]سرانجام بعد از دو سال و نیم با عمل جراحی، چهارمین گلوله از پای وی بیرون آورده شد. او طی دو سال و نیم گذشته بازداشت و به ضرب گلولهٔ نیروهای رژیم عربستان سعودی زخمی شده بود.[۱۴]
[h=2]دادگاه تجدید نظر[ویرایش][/h]در ۴ مارس ۲۰۱۵ دادگاه تجدید نظر وی را به اتهام "حمل سلاح، تحریک به اختلافات طایفه‌ای و اطاعت نکردن از ولی امر" به اعدام محکوم کرد. دادگاه تجدید نظر، اتهامات مطرح شده علیه شیخ نمر با حکم صادر شده از سوی دادگاه پیشین وی (دادگاه بدوی) که "محاربه" بود را متناسب ندانست و اعلام کرد که "قتل تعزیری" یا همان اعدام با "جرم‌های ارتکابی از سوی متهم متناسب است.[۱۵]برادر شیخ نمر خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه حکم اعدام شیخ نمر النمر از سوی دادگاه تجدید نظر عربستان تأیید شده را تکذیب کرد.[۱۶][۱۷]

شیخ نمر از جمله مجتهدانی بود که معتقد بود ولایت مطلقه فقیه بهترین روش حکومتی است. وباید در عربستان هم اجرا شود. وإن شاء الله خون این شهید بزرگ مقدمه ای برای برپایی نظامی مبتنی بر ولایت فقیه در عربستان باشد.

تجمع بزرگ دانشجویی مردمی فردا مقابل سفارت عربستان

[h=2]مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر ضعف دستگاه دیپلماسی در جلوگیری از اعدام شیخ نمر گفت: فردا ساعت ۱۵ تجمع دانشجویی، مردمی مقابل سفارت عربستان برگزارمی‌شود.[/h]
احسان ایرانمنش مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ضمن اشاره به این که پایین آمدن دولت در حوزه‌های مختلف سیاست خارجی هیچ مشکلی را از داخل و خارج از کشور حل نکرده است خاطر نشان ساخت: این رفتار دولت باعث ناامیدی دیگر کشورها از مقاومت جمهوری اسلامی ایران شده است.

وی هم چنین تصریح کرد: فشارهای زیادی بر روی شیعیان دنیا به واسطه عقب نشینی دولت جمهوری اسلامی در مواضع انقلابی خود به وجود آورده است.

عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران بزرگ ضمن محکوم کردن شهادت شیخ نمر توسط آل سعود گفت: یکی از مهمترین مطالبات مردم از دولت و دیگر قوا این است که دیگر به این عقب نشینی ها ادامه ندهند و در مورد این اقدام آل سعود شخص رئیس جمهور موضع گیری سیاسی و محکمی نماید چرا که اگر این عقب نشینی‌ها ادامه یابد اتفاقات ناگوار دیگری در سایر کشورها خواهد افتاد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر ضعف دستگاه دیپلماسی در جلوگیری از اعدام شیخ نمر گفت: فردا ساعت ۱۵ تجمع دانشجویی، مردمی مقابل سفارت عربستان برگزارمی‌شود.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاري دانشجو، شیخ نمر روحانی برجسته شیعه عربستانی که به‌سبب حمایت از حقوق مشروع و پایمال شده شیعیان، امروز شنبه دوازدهم دی ماه، خبر شهادتش به‌دست آل سعود به خبر نخست رسانه‌ها تبدیل شده است، در پی صدور حکم اعدامش به طرفداران خود و محبان اهل بیت(ع) در اقصی نقاط جهان مژده داده و خداوند را به‌خاطر سرنوشتی که برایش مقدر کرده بود، شکر کرد.

"خداوند شما را به خیر بشارت می‌دهد" با این کلام، شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعه عربستانی، خبر تأیید حکم اعدامش را ابلاغ کرده بود. شیخ نمر در یک تماس تلفنی، خداوند را به‌خاطر سرنوشتی که برایش مقدر کرده، شکر کرده و گفته بود: تمام امور به دست خداوند و تحت نظر اوست و همین برای ما کفایت می‌کند.

فعالیت‌ها و دیدگاه‌های سیاسی
نمر باقر النمر در فوریه 2009م، به مقامات سعودی هشدار داد که «اگر شأن و حیثیت ما به ما بازگردانده نشود، من شیعیان را به جدایی از عربستان فرا می‌خوانم. کرامت ما مهمتر از تمامیت کشور است.» او در این سخنرانی خواهان برگزاری انتخابات آزاد شد.

شیخ نمر همواره در سخنرانی‌های خود رژیم سعودی را به اعمال سیاست‌‌های تبعیض‌آمیز طایفه‌ای سازمان‌یافته، به‌ویژه در مناطق شرقی عربستان و به‌خصوص در دو منطقه الاحساء و القطیف متهم می‌کرد.

شیخ نمر النمر در یکی از خطبه‌هایش به‌خاطر مواضع و دیدگاه‌های تندش در قبال رژیم سعودی گفته بود: «می‌دانم فردا برای بازداشت من به‌سراغم خواهید آمد. خوش می‌آیید! این منطق و راه و روش شماست: بازداشت و شکنجه و کشتار، ما از قتل و کشتار نمی‌هراسیم، ما از هیچ‌چیز نمی‌ترسیم».

او به ارث بردن تاج و تخت میان حاکمان کشورهای عربی را غیرشرعی خوانده و مشروعیت دست به دست شدن پادشاهی در عربستان را زیر سؤال برده و آل سعود و آل خلیفه را پیرو انگلیس دانسته بود.

نمر همواره به‌صورت آشکار از فساد و استبداد و دیکتاتوری نظام سیاسی آل سعود انتقاد و همگان را به اصلاح و تحکیم پایه‌های آزادی و انتقال قدرت و نیز موافقت با تأسیس احزاب دعوت می‌کرد.

این روحانی برجسته شیعه نسبت به توهین به کرامت شهروندان عربستانی به‌ویژه شهروندان شیعی حساسیت ویژه‌ای نشان می‌داد. از نگاه او رژیم سعودی شیعیان را شهروندان درجه دو به شمار می‌‌آورد و آنها را از هر گونه حق و حقوق شهروندی محروم کرده است. او تأکید می‌کرد که از کرامت و حقوق شهروندان شیعی عربستانی حمایت خواهد کرد.

شیخ نمر پیوسته در سخنرانی‌های خود خواهان ایجاد تغییرات سیاسی، به رسمیت شناختن آزادی‌های عمومی، به رسمیت شناختن حقوق اقلیت‌ها و کنار گذاشتن تبعیض طایفه‌ای در عربستان بوده است.

وی دیگر حاکمان حوزه خلیج فارس را نیز مورد انتقاد قرار داده و از حرکت‌های انقلابی در کشورهای عربی به‌ویژه بحرین حمایت کرده بود. او اصلاح واقعی در جهان عرب و جهان اسلام را منوط به سقوط حکام کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دانسته بود. نمر، آل خلیفه و دیگر حکام کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را عروسک‌ها و ایادی آمریکا توصیف کرده می‌گفت: «همه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بدون استثنا زیر چتر ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند و ناو پنجم دریایی ارتش آمریکا برای به چپاول بردن چاه‌های نفت بحرین و دیگر کشورهای عربی در منطقه حضور دارد».

ابراز ارادت یک جوان عرب به مقام معظم رهبری در جمع بزرگان وعلماء کشورهای اسلامی.
http://www.snn.ir/detail/video/474875/202#Scene_1

فیلم شیخ باقر النمر:
http://www.snn.ir/detail/video/474926/202

به گزارش «شیعه نیوز»، منابع خبری از آغاز تظاهرات خشم بحرینی‌ها در محکومیت اعدام رهبر شیعیان عربستان توسط مقامات «ریاض» خبر دادند.

هزاران تن از آحاد مختلف ملت بحرین ساعتی بعد از انتشار خبر اعدام شیخ «نمر باقر النمر» رهبر شیعیان عربستان، تظاهرات کردند.

وبگاه خبری «مرآة البحرین» در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی «توئیتر» با اعلام خبر آغاز تظاهرات مردمی بحرین در محکومیت اقدام عربستان سعودی در اعدام شیخ نمر، تصاویری از حضور آحاد مختلف مردم در تظاهرات خشم بحرینی‌ها منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، بحرینی‌ها ضمن سر دادن شعار «مرگ بر آل سعود»، تاکید کردند که خون شیخ نمر هرگز بدون پاسخ نخواهد بود.

این گزارش حاکی است که تظاهرات کنندگان بحرینی همچنین پارچه نوشته‌هایی در تبریک شهادت شیخ نمر حمل کردند.

به گزارش «الشاخوره نیوز»، نیروهای امنیتی بحرین به منظور متفرق کردن تظاهرات کنندگان در مناطق «الشاخوره» و «ابوصیبع» گازهای اشگ آور شلیک کردند.

گزارش جدید دفتر آمار ملی انگلستان مؤید آن است برای اولین بار شمار مسلمانان در این کشور اروپای غربی از مرز سه میلیون نفر گذشته است.
به گزارش «شیعه نیوز»، روزنامه ساندی میل روز یکشنبه در گزارشی در این خصوص نوشت: بدین ترتیب شمار مسلمانان در انگلستان در ظرف یک دهه گذشته به دو برابر رسیده که این امر ناشی از نرخ بالای مهاجرت و نرخ بالای موالید بوده است.

این روزنامه نوشت: براساس گزارش جدید دفتر آمار ملی انگلستان که جزییات آن در اختیار ساندی میل قرار گرفته است، جمعیت مسلمانان در کل بریتانیا( شامل انگلیس، ولز، ایرلندشمالی و اسکاتلند) بالغ بر 3 میلیون و 114 هزار و 992 نفر است که یک میلیون و 554 هزار و 22 نفر از آنها در خارج از این کشور متولد شده اند.

ساندی میل اضافه کرد: جمعیت مسلمانان در انگلیس و ولز نیز در سال 2014 میلادی به 3 میلیون و 46 هزار و 607 نفر رسیده است که برابر با 5.4 درصد از کل جمعیت این دو منطقه است.

این روزنامه افزود: براساس جزییات گزارش دفتر آمار ملی انگلیس، در حال حاضر شمار مسلمانان در مناطقی از کلانشهر لندن، نزدیک به نیمی از کل جمعیت بومی این مناطق است و پیش بینی می شود که در یک دهه آینده اکثریت جمعیت این مناطق از مسلمانان باشند.

ساندی میل با بیان اینکه نیمی از پیروان اسلام در انگلیس و ولز متولد خارج از این کشور هستند، عنوان کرد: از هر 20 نفر از جمعیت این دو منطقه یک نفر از آنها مسلمان می باشد.

این روزنامه همچنین نوشت: در سال 1991 میلادی جمعیت مسلمانان در انگلستان، 950 هزار نفر بوده است که معادل 1.9 درصد از کل جمعیت این کشور بوده است.

ساندی میل نوشت: در سال 2001 میلادی، شمار مسلمانان در انگلستان به 1 میلیون و 546 هزار و 626 نفر می رسد که معادل 3 درصد از کل جمعیت انگلستان است.

این روزنامه افزود: اما در سال 2011 میلادی، جمعیت مسلمانان در انگلیس و ولز به 2 میلیون و 706 هزار و 66 نفر می رسد که 4.8 درصد از کل جمعیت این دو منطقه است که نشانگر یک رشد 75 درصدی ظرف یک دهه است.

ساندی میل بابیان اینکه با توجه به جوان بودن جمعیت مسلمانان این روند افزایشی ادامه خواهد یافت، افزود: در حال حاضر از هر چهار مسلمان در انگلیس و ولز یک نفرشان زیر ده سال است و این در حالی است که این نرخ برای کل جمعیت بریتانیا یک نفر به ازای هفت نفر است.

این روزنامه اضافه کرد: براساس گزارش دفتر آمار ملی انگلستان، شمار مسلمانان در حال حاضر در هشت منطقه در انگلیس نسبت به جمعیت بومی این مناطق به نحوی قابل توجهی افزایش یافته است که شرق لندن، نیوهام، بلک برن، لوتن، بیرمنگام و منچستر از جمله این مناطق هستند.

این روزنامه نوشت: جمعیت مسلمانان در انگلستان همچنین به دلیل افزایش نرخ پذیرش پناه جویان از خاورمیانه و شمال آفریقا روند افزایشی خواهد داشت.

ساندی میل افزود: براساس گزارش های موجود، در اکتبر سال 2015 میلادی، 5 هزار و 95 نفر از انگلیس درخواست پناهندگی کرده اند که یک نفر از هر ده نفر آنها سوری بوده اند.

این روزنامه نوشت: ضمن اینکه دولت انگلیس همچنان تحت فشار است که هزاران کودک بدون سرپرست پناه جو سوری را از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه پذیرش کند.

براساس آخرین آمار رسمی دولت انگلیس، جمعیت بریتانیا (شامل انگلیس ، ولز ، اسکاتلند و ایرلند شمالی ) بالغ بر 64 میلیون و 600هزار نفر جمعیت بوده است.

گزارش دفتر آمار ملی انگلیس، موید آن است در میان مناطق تشکیل دهنده بریتانیا، انگلیس در اواسط سال 2014 میلادی، دارای 54 میلیون و 300 هزار نفر جمعیت ، اسکاتلند دارای 5.3 میلیون نفر جمعیت ، ولز دارای 3 میلیون و 100 هزار نفر جمعیت و ایرلند شمالی دارای یک میلیون و 800 هزار نفر جمعیت بوده اند .

آخرین آمارهای منتشر شده ( مربوط به سال 2013) موید آن بود که شمار مسلمانان در انگلیس و ولز 2.8 میلیون نفر است.

انتهای پیام/654

منبع: ایرنا