صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شیعه در آفریقا

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404

  شیعه در آفریقا
  با عرض سلام وادب محضر تمام عزیزان.
  بنده قصد دارم در این تاپیک اخبار وآمار ومطالب دیگر مربوط به شیعیان آفریقا را قرار دهم. اگر دوستان دیگر هم مطالبی داشتند. یا بزرگوارنی خود از نزدیک با آنها بوده اند مطالبی قرار دهند خوشحال خواهیم شد. در عین حال وظایفی که ما در قبال آنها داریم. بیان خواهد شد.
  چند نکته حائز اهمیت است:
  کشورهای آفریقایی بخاطر فضای موجود وبی عدالتی در حق آنها از قبل کشورهای غربی وحکام مستبد، واز طرف دیگر داشتن فرهنگی ساده وبی آلایش برای نشر فرهنگ اهل بیت علیهم السلام بهترین موقعیت را دارند. ولی متاسفانه زبان بلد نبودن در بین مبلغان ما، مخصوصا زبانهای محلی آفریقایی ها، وکوتاهی مراکز وموسسات فرهنگی ما در این زمینه با وجود مطالبات رهبری موجب شده است، عملکرد خوبی نداشته باشیم.
  در قاره آفریقا بیش از 12/500/000 نفر شیعه وجود دارد. که تشنه معارف اهل بیت هستند.
  http://shiafrica.blogfa.com/tag/%d8%...a7%db%8c%d8%b1
  علت اصلی این گرویدن هم حضور اتباع برخی کشورهای اسلامی در این مناطق بوده است. مثلا عامل اصلی گسترش تشیع در الجزایر حضور مردمانی از عراق، لبنان وسوریه در آن آنجا بوده است.
  http://www.ahl-ul-bayt.org/fa.php/page,4682A54616.html
  http://algeria.blogfa.com/post-13.aspx
  اهمیت مساله در این ست که الان سلفی ووهابیت در تمام کشورهای اسلامی مخصوصا آفریقا تلاش می کنند، تا آنها سلفی ووهابی کنند. ود راین میان مبلغان شیعه حضور کم رنگی دارند. لذا حوزه علمیه وسایر مراکز فرهنگی ووزارت خارجه در این زمینه باید خیلی تلاش کنند.
  مخصوصا با توجه به این نکته که دیگر مسلمانان غیر شیعه نیز در اکثر بلاد آفریقایی محب اهل بیت علیهم السلام هستند. ونباید گذاشت سلفی ها ووهاب یها اینها را ضد اهل بیت(ع) بار بیاورند.

 2. صلوات ها 4


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  رشد شیعه‌ ستیزی در آفریقا هم‌زمان با شروع حمله نظامی عربستان سعودی به یمن، شیعه‌ستیزی و ایران‌هراسی در قاره آفریقا اوج گرفت و همچنان به شیوه‌های مختلف دنبال می‌شود.
  شیعه در آفریقابه گزارش«شیعه نیوز»، هم‌زمان با شروع حمله نظامی عربستان سعودی به یمن، شیعه‌ستیزی و ایران‌هراسی در قاره آفریقا اوج گرفت.

  شیعه‌ستیزی اگرچه از برنامه‌های همیشگی مبلغین وهابی بوده است؛ اما با آغاز هجوم آل سعود علیه یمن، به شدت گسترش یافته است.

  وهابیون این روزها در کشورهای آسیب‌پذیر و مستضعف آفریقا با حضور در مساجد، مدارس و اجتماعات مختلف و همچنین با بهره‌گیری از شبکه‌های اینترنتی و رادیویی به شدت مشغول عملیاتی‌کردن پروژه ایران‌هراسی و شیعه‌ستیزی هستند.

  تجربه‌ها و مشاهدات میدانی و تحقیقات مستند حاکی از آن است که هر زمان که قدرت‌های استکباری به سرکردگی آمریکا علیه کشورهای مسلمان اقدامی به عمل می‌آورند، مسئولیت توجیهات شرعی آن‌ها به عهده وهابیت و تشکیلات وابسته به آن می‌باشد.

  کمیت و کیفیت فعالیت‌های وهابیون و سلفی‌ها در آفریقا به نوع و اهمیت موضوع مرتبط با شیعه‌ستیزی و ایران‌هراسی بستگی دارد.
  در جریان بیداری اسلامی کشورهای عربی و آفریقایی که از انقلاب اسلامی ایران نشئت گرفته بود، تبلیغات شیعه‌ستیزی و ایران‌هراسی وهابیت جهت تحریف انقلاب های‌اسلامی امت اسلامی به بالاترین اوج خود رسیده بود.

  گفته می‌شود، «صوت الاسلام» رادیوی متعلق به وهابیت در سیرالئون و مبلغین سلفی که گروه‌های اعزامی به کشورهای غرب آفریقا و در رأس آن‌ها احمد رمضان جالو، عمر فاروق‌باه و ابراهیم باری از گردانندگان آن هستند، از ابتدای حمله نظامی عربستان سعودی به یمن فعالیت خود را تشدید کرده است.

  این فعالیت رسانه‌ای در محورهای ذیل خلاصه می‌شود:

  ـ تشیع به سرعت گسترش یافته و خطرناک بوده و باید با آن مبارزه کرد
  ـ شیعیان به یهود نزدیک‌تر بوده و با یهودیان مشترکاتی دارند!
  ـ عمر فاروق‌باه مبلغ زبردست وهابی در سیرالئون از مسلمانان سیرالئون می‌خواهد که از اسلام حفاظت کنید! از سنت حمایت کنید! شیعیان رافضی با سنت پیامبر(ص) مخالف هستند؛ لذا به داد اسلام برسید!
  ـ از حمله عربستان سعودی به یمن باید حمایت کرد .
  ـ گسترش مذهب شیعه، تهدید بزرگی علیه امنیت کشورهای سنی است.
  ـ شیعیان به صحابه و همسران پیامبر(ص) اهانت می‌کنند
  ـ شیعیان در حال برنامه‌ریزی برای تغییر قبله مسلمانان هستند!
  ـ شیعیان برای تخریب مکه و مدینه برنامه‌ریزی می‌کنند تا کربلا را به عنوان قبله مسلمانان قرار دهند. این اقدام شیعیان به دلیل سفارش‌های اهل بیت(ع) علیه اهل سنت است!
  ـ مبلغین وهابی مستقر در آفریقا تجاوز نظامی عربستان به یمن را توجیه می‌‌کنند.
  ـ مداخله نظامی در یمن آتش فتنه را خاموش و از وحدت و کیان امت محافظت می‌کند.
  ـ تصمیم پادشاه عربستان، برادران یمنی را نجات و به ظلم پایان می‌دهد و ریشه فساد و مفسدان را از جا برمی‌کند و حق را باز می‌گرداند.
  ـ مداخله نظامی، سلامت بلاد حرمین شریفین و کل منطقه را تأمین خواهد کرد.
  ـ برای پیروزی حمله نظامی علیه حوثی‌های یمن دعا کنیم.
  ـ رادیو صوت الاسلام از امامان جمعه طرفدار خود خواسته است حوثی‌ها را محکوم و از حمله نظامی به یمن اعلام حمایت کنند و افکار مردم را به همین سمت سوق دهند.
  ـ عوامل فعال وهابیت در کشورهای آفریقایی، شیعیان را به توطئه علیه اسلام و مسلمین، ضدیت با سنت و همچنین شعله‌ورکردن آتش جنگ در کشورهای عربی متهم کرده و چنین وانمود می‌کنند که با شیعیان نمی‌توان به روش دیپلماتیک برخورد کرد.
  ـ علی‌رغم حمایت غرب از عربستان عوامل وهابیت حمله عربستان به یمن را توجیه و شیعیان را ضد دین، طرفدار غرب و حامی یهودیان معرفی می‌کنند.
  ـ هر تهدیدی علیه تمامیت ارضی عربستان با پاسخ جدی اهل سنت و جماعت مواجه خواهد شد.

  در این ایام مبلغین وهابیت در آفریقا به ‌شدت فعال‌ هستند. مساجد و مراکز تحت پوشش وهابیت در کشورهای آفریقای مرکزی، غرب آفریقا، مالی، نیجریه، سیرالئون، غنا و گینه به کانون ترویج شیعه‌ستیزی بدل شده است.

  چه باید کرد؟ در چنین اوضاعی که عوامل وهابیت با استفاده ابزاری از شهرهای مقدس مکه و مدینه، کعبه و سرزمین وحی به توجیه جنایات خود و انحراف افکار ملت‌های مظلوم و تحت ستم آفریقا می‌پردازند، چه باید کرد؟

  اکثر رسانه‌های خبری کشورهای آفریقایی از امکانات کافی برخوردار نبوده و در انتشار و پخش حوادث دنیا به رسانه‌های خبری غربی استناد می‌کنند؛ لذا ممکن است در اثر هجوم گسترده تبلیغات هدفمند وهابیت علیه شیعیان و عدم پاسخ‌گویی مقتضی و کوتاهی در تنویر افکار عمومی و قصور در افشای سناریوی مشترک غرب و عربستان، شرایط و پدیده‌ای غیر قابل جبران در قاره سیاه علیه کشورمان ایجاد شود.
  http://www.shia-news.com/fa/news/922...-آفریقا

 4. صلوات ها 2


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  وضعیت شیعیان آفریقا در گفتگو با یکی از رهبران آنها:
  http://www.shia-news.com/fa/news/641...B4%D8%A7%D9%86
  وضعیت شیعه در کشورهای مختلف دنیا:
  http://www.hawzah.net/fa/Magazine/Vi...8C%D8%A7%D9%86

 6. صلوات


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,309
  حضور
  40 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  3677  با سلام

  گفتگوی خواندنی با رهبر مجاهد و فرزانه شیعیان غرب آفریقا

  در حاشیه حضور ایشان در مراسم پاسداشت شهدای حرکت اسلامی نیجریه در موسسه جوانان آستان قدس رضوی فرصت شد دیدار و گفتگویی اختصاصی از فردی که به سید حسن نصرالله آفریقا معروف است، داشته باشیم.
  ملاقات و گفتگو با شخصیتی که به واسطه انقلاب اسلامی ایران و آشنایی با امام خمینی(ره) شیعه شده و جریانی را در نیجریه پایه ریزی کرده که جمعیت انگشت شمار شیعیان نیجریه را در عرض 35 سال به بیش از ده میلیون نفر برساند، برایم بسیار شوق انگیز بود؛ آن هم گفتگویی که به قول دوست و مترجم ایشان دارای مطالبی است که بعضا برای اولین بار منتشر می شود. از دوستان و افرادی که همراه گروه تبلیغی فرهنگی در ایام میلاد امام رضا علیه السلام به نیجریه اعزام شده بودند وایشان و خیل عظیم پیروان مومن و انقلابی ایشان را از نزدیک دیده بودند وصف کمالات و روحیات و شخصیتشان را شنیده بودم. لیکن شنیدن کی بود مانند دیدن... شخصیتی که علی رغم تهدیدات رژیم نیجریه مبنی بر ممنوعیت برگزاری راهپیمایی روز قدس با برپایی این بزرگداشت انقلابی و تقدیم سه پسر خود به اسلام ثابت کرد برای برافراشتن پرچم اسلام و مکتب اهل بیت (ع) نه تنها از خود که از فرزندان برومند خود نیز خواهد گذشت. ابراهیم یعقوب زک زکی رهبر شیعیان غرب آفریقا که حالا 64 سال از عمر پر برکت خویش را سپری کرده است، آرام و بدون تکلف به سئوالات ریز و درشت من پاسخ می دهد؛ آرامش و اطمینانی که می توان در چهره همه مردان خدا دید. اگر چه که زمان نزدیک به یک ساعت مصاحبت با ایشان چشم برهم زدنی تمام شد و ایشان برای اقامه نماز راهی حرم مطهر حضرت رضا(ع) شدند اما تنها کاری که از دستم برآمد این بود که برای توفیق و سلامتی این مجاهد فی سبیل الله دعا کنم.
  * * *
  * برای شروع گفتگو از آغاز فعالیت های انقلابی خودتان برایمان می گویید؟
  در دهه هفتاد میلادی تقریبا در سال 1350 در دانشگاه درس می‌خواندم و فعالیت می‌کردم. آن زمان بعضی از کتاب‌ها و نظرات از جاهای مختلف که تحت تاثیر جریان‌های جهانی بود از جمله کتاب‌هایی مثل «حسن البنا» که مربوط به تفکر اخوان المسلمین و آرای آقای «مودودی» که از جمعیت اسلامی پاکستان بودند در میان جوانان رواج داشت. آن روزها آرزو می‌کردیم که بتوانیم بیشتر با تفکرات اسلامی آشنا شویم. در دهه هفتاد، حدود چهل سال قبل، چالشی بین مسلمانان و کمونیست‌ها وجود داشت. هر کس که می‌خواست خودش را روشن فکر و بیدار و آگاه معرفی کند خود را به کمونیست‌ها منتسب می‌کرد. متاسفانه در نیجریه نیز این مسیر کمونیسم پیش می‌رفت و کلیه احزاب آزادی ساز آفریقا تحت تاثیر جریان کمونیستی بودند و برخی کاملا به سرمایه‌گذاری دل بسته بودند. از جهتی مواجه کمونیست‌ها با اسلام خیلی زیاد بود. در چنین شرایطی و با این زمینه تاریخی که من در خانواده دینی رشد کرده بودم و ذهنیتم این بود که آینده دینی خواهم داشت، این نزاع سرمایه داری و کمونیست‌ها و مسلمانان مثل سه ضلع یک مثلث از سه جهت در آفریقا پیش‌روی می‌کرد. اما آرزوی ما این بود که بتوانیم یک زندگی اسلامی در نیجریه به وجود
  بیاوریم. *

  از چگونگی آشنایی خودتان امام خمینی و نهضت ایشان بفرمایید؟

  این اتفاقات در جریان بود که در آخر دهه هفتاد من در دانشکده‌ای در فرانسه عکس سیاه و سفید امام را در یک روزنامه دیدم. قبل از آن دورادور از اخبار مربوط به امام مطلع بودم، اما وقتی آن عکس را دیدم به شدت تحت تاثیر قرار گرفتم و در مورد امام اطلاعات بیشتری گرفتم. از همان موقع بود که ایشان را در رسانه‌های مختلف دنیا دنبال کردم. شخصیت شایان‌توجهی داشتند. با خود می‌گفتم ایشان همان کسی است که برای الگوقراردادن به‌دنبالشان بودم. * چه شد که احساس کردید ایشان همان کسی است که به دنبالش می گشتید؟ زمانی‌که امام خمینی(ره) به فرانسه عزیمت کردند، من در دانشگاه نیجریه، دانشجو بودم. همان طور که عرض کردم در آن موقع مبارزه ایدئولوژیکِ سختی میان جوانان مسلمان انقلابی و طرفداران اندیشه‌های کمونیستی جریان داشت. بسیاری از محرومان و مظلومان دنیا، به‌ویژه در آفریقا گمان می‌کردند اگر کمونیسم بر دنیا مسلط شود، همه مشکلات حل خواهد شد. بسیاری از جبهه‌های آزادی‌بخش آفریقا که گرایش‌های مارکسیستی داشتند، به مردم القا کرده بودند که ناجی آن‌ها هستند و آمده‌اند تا آن‌ها را از زیر یوغ استعمار نجات دهند. این گروه‌ها با همین تبلیغات گسترده، بسیاری از جوانان را به‌سوی مارکسیسم سوق داده بودند. این جریان ادامه داشت تا اینکه نهضت امام خمینی(ره) پدیدار شد و همه معادلات مارکسیست‌ها را به هم ریخت. امام(ره) با قدرت ایمان و منطق الهی خود دربرابر نظام سرمایه‌داری نیز ایستاد و آن را به چالش کشید. کمونیست‌ها که مدعی مقابله‌با سرمایه‌داری بودند و دیدگاه‌های خود را یگانه مسیری می‌دانستند که می‌توان با آن بر سرمایه‌داری غلبه کرد، جرئت انجام چنین حرکتی را نداشتند اما امام خمینی(ره) جانانه ایستادگی کردند و سرمایه‌داری را به عقب راندند. رویکرد ایشان در معرفی اسلام به عنوان آیین نجات‌بخش همه مستضعفان جهان، دیدگاه مردم درباره این دین الهی را دگرگون کرد. عرضه اسلام انقلابی که تا آن روز حتی عموم مسلمانان آشنایی چندانی با آن نداشتند، هنر این مرد الهی بود. در آن زمان کمونیست‌ها دین را «افیون توده‌ها» معرفی می‌کردند یا می‌گفتند دین به‌عنوان سلاحی در دست سرمایه‌داری، برای حکومت بر توده‌های مستضعف جامعه است. دربرابر این ادعا، تنها شخصیتی که دین را با مختصات انقلابی معرفی کرد و نشان داد اسلام می‌تواند هدایت‌کننده ملت‌های دربند برای رهایی از ظلم ستمگران باشد، حضرت امام(ره) بود. در پرتو همین تلاش‌ها بود که دیدگاه‌ها و باورهای مردم به‌شکلی بنیادین تغییر کرد.

  * گرایش های انقلابی شما قبل از انقلاب اسلامی ایران بیشتر به چه جهتی تمایل داشت؟ حقیقت این است که ما پیش‌از انقلاب تحت‌تأثیر اندیشه‌های افرادی مانند «حسن‌البناء» و «ابوالاعلی مودودی» بودیم اما جاذبه اندیشه های امام(ره)، تمام آن دیدگاه‌ها را تحت تأثیر قرار داد و بر آن ها فائق آمد. در آن زمان من در تشکلی به نام جامعه طلاب مسلمان نیجریه فعالیت می‌کردم. این تشکل دو معاونت دولتی و مردمی‌داشت که من در جایگاه معاونت مردمی‌ و امور بین‌الملل این تشکل حضور داشتم. در آن زمان با دوستان خود می‌گفتیم که چنانچه امام خمینی(ره) در راه مبارزه خود پیروز شد، ما نیز راه ایشان را خواهیم رفت و طریقت ایشان را پی می‌گیریم. از همان زمان به خواندن کتاب‌های ایشان و پیگیری اخبار مربوط به نهضت ایشان اهتمام جدی داشته و تحقیقاتی درباره شخصیت ایشان انجام دادم.

  * شما با امام خمینی (ره) هم دیدار داشتید؟

  در اولین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی‌(بهمن‌1358) به ایران آمدم و با ایشان دیدار کردم. خیلی مشتاق بودم بدانم که ایشان جزو کدام گروه از صوفیه است؛ چرا که تصورم بر این بود که ایشان متصوف و از رهروان تصوف است اما با دقت بیشتر در رفتار و سخنان شان پی بردم که ایشان پیرو مذهب شیعه بوده و ارتباطی با تصوف ندارند. آن سال (1980) با دیدن چهره امام خمینی (ره) چیزی را دیدم که با مطالعه کردن به دست نمی‌آمد و فقط با حضور ملموس و دست یافتنی بود. در تمام طول سفر من فقط اشک می‌ریختم. و با خودم فکر می‌کردم که چه اتفاقی افتاده است؟چه طور شده که در ایران این همه تغییر رخ داده و این انقلاب اثر داشته است؟ و بیش از گذشته تحت تاثیر شخصیت و نورانیت امام خمینی قرارگرفتم. وقتی به نیجریه برگشتم، همه مشتاق بودند که بدانند از انقلاب اسلامی و شخصیت امام(ره) چه دیده‌ام؛ واقعاً شور و شوق عجیبی حاکم بود. برخی دانشجویان، 12‌کیلومتر راه را پیاده طی کرده بودند تا سخنان مرا بشنوند. سالن اجتماعات دانشگاه مالامال از جمعیت بود. اما من آن روز فقط اشک می‌ریختم. باور کنید نمی‌دانستم چگونه چیزی را که دیده و دریافته بودم، به جوانان مشتاق عرضه کنم. یکی از دوستانم به من گفت حال که نمی‌توانی آنچه را که درک کردی، یک‌جا بیان کنی، آن را در سینه‌ات حفظ کن و به‌تدریج دراختیار ما بگذار. این‌چنین بود که حرکت ما در نیجریه آغاز شد.
  شیعه در آفریقا

  * یعنی بعد از بازگشت از ایران و دیدار با امام بود که جنبش جدیدی را در غرب آفریقا تاسیس فرمودید؟

  بلی بعد از این که از ایران برگشتیم اخبار ایران را دائم پیگیری می‌کردم در دانشگاه برخی از دانشجویان را جمع کردیم و یک گروه مسلمان تشکیل دادیم. آن زمان تعدادمان به اندازه انگشتان دست هم نمی‌رسید کم‌کم تعداد گروه‌مان زیاد شد وقتی 27 نفر شده بوده بودیم فکر می‌کردیم واقعا تعدادمان زیاد شده است اما به لطف خدا از ده‌ها نفر رسیدیم به صدها نفر و بعد هزاران نفر و هم اکنون یعنی حدود 35 سال، میلیون‌ها نفر در نیجریه از ادیان و مکتب ها و مذاهب گوناگون به مذهب اهل بیت علیهم السلام پیوستند. من تبلور مذهب حقه شیعه را در رفتار و گفتار امام دیدم و به‌خاطر عشق و علاقه‌ای که به ایشان پیدا کردم، با تحقیق به مذهب تشیع گرویدم. ببینید چهره امام ویژگی های معنوی عجیبی داشت یعنی علاوه بر نام و کلام امام خمینی، تصویر ایشان هم به شدت اثرگذار بود و خیلی چیزها را عوض می‌کرد. مثلا یک روز یکی از خواهرزاده‌های من به دیدنم آمده بود وقتی عکس امام را در خانه من دید به شدت تحت تاثیر قرار گرفته بود و از من پرسید: آیا این پیامبر است؟! و من در جوابش گفتم: نه ایشان از فرزندان پیامبر(ص) است. بعد زیارت امام خمینی و بعد از این که به کشور خود بازگشتم و شیعه شدم تا 14 سال به هیچ کسی از شیعه‌شدنم سخن نگفتم.

  * در طول آن 14سال همسر و فرزندان شما هم از شیعهشدن شما بیاطلاع بودند؟ با شیعهشدنتان مخالف نبودند؟ خیر؛ همسر من همانند همسر هر مرد دیگری نزدیک‌ترین فرد به من است. همسرم نخستین فردی بود که از شیعه‌شدنم مطلع شد سپس فرزندانم. آن‌ها به هیچ وجه مخالفت نکردند بلکه خیلی استقبال کردند. البته برایشان سوال بود که چرا شیوه نماز‌خواندنم تغییر کرده یا چرا در سجده سر بر تربت می‌گذارم.

  * واکنش دیگران مثلا دوستانتان به این تصمیم شما چه بود؟
  عده‌ای از آن‌ها به محضی که متوجه شدند من شیعه شدم، از من فاصله گرفتند و برخی دیگر نیز کنارم ماندند. بعضی از آن‌ها وقتی فرزندانم را بیرون از خانه می‌دیدند از آن‌ها می‌پرسیدند پدرتان چگونه نماز می‌خواند و عبادت می‌کند؟ یعنی علاقه‌مند بودند بدانند زندگی عبادی من چه تغییری کرده است اما با ‌این‌حال من با همان تعدادی که در‌کنار من ماندند، شروع کردم به کار تبلیغی و دینی در‌راستای مذهب اهل بیت علیهم السلام که آثار و برکات خوبی هم داشت.

  * میدانیم که بالغبر 10میلیون نفر توسط شما و دعوت و تبلیغ نهضت شما به مذهب اهل بیت گرویدهاند. شما چه راه و روشی برای دعوت افراد دارید؟ سرلوحه کارشما و شیعیان نیجریه چیست؟
  گرویدن افراد به تشیع توسط من نبوده و این‌ها همه از الطاف و فضل الهی است و من فقط قدم کوچکی برداشته‌ام؛ زیرا خداوند متعال خود در دل این افراد نور محبت ائمه اطهار‌(ع) را روشن کرده است اما درباره نحوه کار باید بگویم همیشه در سخنرانی‌های عمومی‌که در مراسم‌های مختلف مثلا شهادت یا ولادت ائمه‌(ع) انجام می‌دهم، همگان را در اولین گام به اسلام و دین مبین حضرت رسول اکرم‌(ص) دعوت می‌کنم و از مبانی و اصول اسلام حرف می‌زنم و چنانچه فردی مشتاق و مایل بود و زمینه پذیرش داشت، در محفلی خصوصی‌تر وی را به مذهب شیعه دعوت می‌کنم و از حقانیت شیعه برایش سخن می‌گویم. البته از‌ آنجا‌ که امروزه همه اطلاعات در فضای مجازی و لوح‌های فشرده دردسترس قرار دارد، برخی مطالب مختص تشیع را مثلا «بازگویی شهادت حضرت زهرا (س)» در محافل و مجالس عمومی‌نیز بازگو می‌کنم. مسلمانان نیجریه، فرهنگ اهل‌بیت (ع) را سرلوحه کار خویش قرار داده‌اند.

  * بالاخره جریان شما توانسته است در مدت 35 سال میلیون ها نفر در غرب آفریقا را پیرو مکتب اهل بیت و گفتمان انقلاب اسلامی کند در این راه با چه موانعی مواجه بودید؟

  ببینید دشمنان نمی‌خواهند انقلاب از محدوده مرزهای ایران فراتر رود. دشمنان انقلاب اسلامی بارها کوشیدند حرکت ما را متوقف کنند اما نتوانستند. از سال‌1981 تا 1989‌میلادی، سه‌بار به زندان افتادم؛ درمجموع هفت‌سال زندانی‌ام کردند. با‌این‌حال نتوانستند برای جلوگیری از گسترش اندیشه‌های انقلاب اسلامی در نیجریه، کاری از پیش ببرند. این بود که خانه‌های دوستداران اهل بیت(ع) را ویران کردند. آن‌ها گمان می‌کردند کوتاه می‌آییم اما گمانی باطل بود. ما همچنان بر اعتقاداتمان پابرجا ماندیم. در واقع دو نوع تهدید به شیعیان نیجریه وجود دارد. اول تهدید گروه‌های سلفی و تکفیری که بیشتر غیر‌مسلحانه و با حمله به اعتقادات انجام می‌گیرد. دوم تهدیدات جانی و مسلحانه که بیشتر توسط دولت نیجریه و به‌طور مستقیم و غیر‌مستقیم یعنی استخدام گروه‌های تروریستی وجود دارد. این نوع تهدیدات در مواقع زمانی مختلف و هرازچند گاهی اتفاق می‌افتد.

  * شنیده ایم با وجود همه این تهدید ها و دشمنی های فروان شما به مناسبت های مختلف دینی و انقلابی برنامه های مفصل و حتی میلیونی برگزار می کنید؟ بلی مثلا در اربعین میلیون ها نفر از اقصا نقاط کشور نیجریه راهپیمایی می کنند. بعضا چند صد کیلومتر پیاده روی می کنند و در مرکزی جمع می شویم و مراسم عزاداری برپا می کنیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید باشکوه‌ترین راهپیمایی روز قدس، پس از ایران، در نیجریه برگزار می‌شود. میلیون‌ها نفر در این راهپیمایی که در 30‌شهر نیجریه برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند. دوستان ما در حزب الله لبنان می گفتند راهپیمایی شما در روز قدس بعداز ایران بزرگترین راهپیمایی روز قدس در روی کره زمین است. البته این حضور گسترده، در سال‌های اخیر، حساسیت دشمنان ما را برانگیخته است. آن‌ها بی‌رحمانه به صفوف به‌هم‌فشرده راهپیمایانی که با دهان روزه، فریاد آزادی قدس را سرمی‌دهند، هجوم می‌آورند. عُمّال دولت نیجریه که طی 16‌سال گذشته هشت‌‌نفر را به شهادت رسانده بودند، امسال در هجومی بی‌سابقه 34‌نفر از راهپیمایان روزه‌دار را به خاک‌و‌خون کشیدند و حدود 150‌نفر را به‌شدت زخمی کردند. واقعیت این است که دشمنان انقلاب اسلامی، از گسترش آن می‌ترسند و می‌خواهند با چنین جنایاتی، ما را وادار به تسلیم کنند اما مردم ما مانند ملت قهرمان ایران، می‌دانند که پیروزی، بدون مقاومت و از‌خود‌گذشتگی به دست نمی‌آید.

  * قبلا از همسر شما شنیده بودیم که فرموده بودند در این مسیر خودشان را برای شهادت آماده کرده بودند، فکر هم می کردند یکی از فرزندانشان شهید شوند اما تصور نمی کردند سه نفر از فرزندان در یک روز شهید شوند، این اتفاق برای جنابعالی و جریان شما چه تاثیری گذاشته است؟

  بعد از راهپیمایی روز قدس که منجر به شهادت سه تن از فرزندانم شد، احساس امام حسین(علیه السلام) را بیشتر و بهتر درک می‌کنم که پس از شهادت فرزندانش چه مصیبتی را تحمل کرده است. قبلا فقط گریه می‌کردم اما حالا معرفت دقیق‌تری پیدا کرده‌ام. مخصوصا در روز عاشورا متوجه می شوم که مصیبت اباعبدلله عظیم‌ترین مصیبت بود چرا که همه اصحاب‌شان در جلو چشمان‌شان شهید شدند و همه را فدا کردند. یادآوری مصیبت امام حسین(ع) و حضرت زهرا(س) ما را آرام می‌کند و ما را در مسیرمان محکم‌تر و قوی‌تر می‌کند. اکنون ما معرفت بیشتری کسب کرده‌ایم و با پیروی از مکتب امام حسین‌(ع) به عمق فرهنگ شهادت پی برده‌ایم. موضع‌گیری ما در‌مقابل جنایات روز قدس هم بر‌اساس پیروی از سیره و مکتب اهل بیت(ع) بود و منجر به گرایش بیش از پیش مردم به این مکتب نورانی شد. لذا تاکنون تنها اراده خداوند، ما را در مسیرمان موفق و استوار نگه‌داشته است.

  * مگر موضع گیری های شما بعد از شهادت فرزندانتان چگونه بود؟
  بعد از شهادت فرزندانم سعی کردم سیره ائمه را به صورت عملی به دیگران یاد بدهم. چون برخی‌ها در نیجریه هدف‌شان این بود که کم‌کم شور و رغبت مردم را نسبت به اسلام کم کنند. وقتی فرزندانم در روز قدس شهید شدند فردی که 17 سال ریس جمهور نیجریه بود و یک گرایش افراطی سلفی داشت به سراغ من آمد و به من گفت که نوع موضع گیری ما که بر اساس الگو گیری از روش و منش ائمه اطهار بود، برایش عجیب است و نگاه و نگرشش نسبت به اسلام تغییر کرده است. چرا که همه تصور می‌کردند بعد از شهادت فرزندانم ما دست به اقدامی بزنیم و مواجهه‌های مختلفی داشته باشیم. درصورتی که من همه را به صبر دعوت کردم و گفتم ما روش اهل بیت(ع) که همان صبر باشد را پیشه کردیم و همین روش اهل بیت(ع) منجر شد گرایش مردم به این مکتب افزایش چشم گیری پیدا کند. البته نباید فراموش کنیم که خیلی از کارهای خوبی که انجام می‌شود کارهایی نیست که ما محققش کرده باشیم بلکه این فضل خداست و با اراده الهی پیش می‌رود و خودمان کاره‌ای نیستیم.

  * توصیه شما به جوانان مؤمن و حزباللهی و انقلابی ایران چیست؟
  جوانان مؤمن و انقلابی در ایران، رهبر جوانان انقلابی دیگر کشورها محسوب می‌شوند؛ زیرا انقلاب اسلامی‌متعلق‌به آن‌ها و به نام آن‌هاست. پس به‌عبارتی نه‌تنها از مشکلات و سختی‌های موجود نباید خسته و دلسرد شوند، بلکه باید درباره سختی‌ها و مشکلات دیگر جوانان انقلابی در کشورهای دیگر احساس تکلیف و وظیفه کنند و موجب دلگرمی ‌و مسرت آن‌ها شوند.

  * به عنوان مطلب آخر جمله ای را خطاب به حضرت رضا علیه السلام بفرمایید...
  به امام رضا‌(علیه السلام) می‌گویم: خوش‌به حال شما که بین اهل بیت‌(ع) خوشبخت‌ترین امام هستید؛ زیرا بین محبان و دوستداران خود قرار دارید و همانند ائمه مظلوم و غریب بقیع‌(ع) مضجع منورتان بین دشمنان و اشقیا قرار ندارد.

  ویرایش توسط yalda solimani : ۱۳۹۴/۰۹/۳۰ در ساعت ۱۵:۱۱
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 8. صلوات


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  اخبار شیعیان:
  وساطت مفتی عراقی برای لغو حکم اعدام شیخ النمر «عامرالبیاتی» سخنگوی رسمی اهل سنت و جماعت عراق از وساطت «شیخ مهدی الصمیدعی» مفتی اهل سنت عراق در خصوص حکم اعدام علیه شیخ نمر باقرالنمر پرده برداشت و گفتگوها در این خصوص را مثبت ارزیابی کرد.
  شیعه در آفریقابه گزارش «شیعه نیوز»، البیاتی درگفتگو با همین خبرگزاری گفت: عربستان با این وساطت موافقت کرده و در همین خصوص «عادل الجبیر» با شیخ الصمیدعی تماس گرفته و وی را به سفر قریب الوقوع به این کشور دعوت کرده است.

  وی با اشاره به اینکه پادشاه عربستان اجرای حکم اعدام علیه شیخ نمر را تا زمان تکمیل و مشخص شدن گفتگوها با دارالافتای اهل سنت عراق به تاخیر انداخته است، اظهار داشت: طرف سعودی سیگنال های مثبتی درباره موفقیت آن گقتگوها فرستاده است.

  دادگاه تجدیدنظر کیفری و دادگاه عالی عربستان سعودی در اکتبرگذشته طی حکم ابتدایی، نسبت به اعدام شیخ نمر باقرالنمر حکم کردند. در همین خصوص برادر شیخ نمر نیز گفت که حکم اعدام شیخ نمر از سوی دادگاه تجدیدنظر و دادگاه عالی تصویب شده و به منظور امضای این حکم به وزارت کشور و از آنجا به دربار پادشاهی این کشور ارجاع داده شده است.

 10. #6
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  حذف نام ائمه اطهار علیهم السلام از میادین کشور آذربایجان:
  حذف نام ائمه اطهار (ع) از معابر و ميادين در نارداران رييس شوراي ريش سفيدان منطقه «نارداران» جمهوری آذربایجان تاکيد کرد نارداراني ها حذف نام ائمه اطهار (ع) از معابر و ميادين اين منطقه را نخواهند پذيرفت.
  شیعه در آفریقابه گزارش «شیعه نیوز»، «کربلايي ناطق کريم اف» افزود: حکومت جمهوري آذربايجان هرکاري از دستش برمي آيد، انجام دهد، ما يک بار براي هميشه لبيک يا حسين(علیه السلام) گفته ايم و هيچ گاه از لبيکي که به امام حسين (علیه السلام) گفته ايم عقب نشيني نخواهيم کرد.

  رييس شوراي ريش سفيدان نارداران تاکيد کرد: تغيير نام مذهبی معابر در نارداران غيرممکن است و ناردارانی ها آن را نمی پذیرند.

  بنابر این گزارش، پس از حمله شدید نیروهای امنیتی باکو به مجلس عزاداران حسینی در نارداران در آستانه اربعین که به شهادت پنج شیعه و بازداشت و زخمی شدن ده ها نفر انجامید، دولت باکو اقدام به برچیدن پرچم های حسینی و نمادهای شیعی در این منطقه کرده است.

  دولت باکو که از حدود یک ماه پیش تاکنون با استقرار پنج هزار نفر از قشون وزرات کشور، نارداران را به یک زندان نظامی تبدیل کرده است، با حذف نام امام حسین (علیه السلام) از میدان مرکزی ناردارن، می کوشد نام «حیدرعلی اف» رئیس جمهوری سابق این کشور را بر این میدان قرار دهد.

  شبکه های تلویزیونی دولتی و به ظاهر غیر دولتی جمهوری آذربایجان نیز در گزارش هايي که از آنچه نوسازي خيابان هاي نارداران مي نامند، منتشر مي کنند، هيچ اشاره اي به نام هاي ائمه اطهار (علیهم السلام) که معابر و ميادين نارداران که مزين به نام آنهاست، نمي کنند.

  نارداران که میزبان حرم مطهر رحیمه خاتون از خواهران گرانقدر امام رضا (علیه السلام) است، یکی از کانون های تشیع در جمهوری آذربایجان می باشد و همزمان با تلاش های باکو برای تغییر هویت شیعی نارداران، بازداشت فعالان اسلامی در سراسر جمهوری آذربایجان از جمله باکو، گنجه، لنکران، آستارا، جلیل آباد و... ادامه دارد.

  در ادامه این بازداشت ها که با پاپوش های مختلف و بی اساس صورت می گیرد «محمدعلی آخوندزاده» فرزند «روح الله آخوندزاده» رئیس محبوس شعبه آستارا حزب اسلام جمهوری آذربایجان روز دوشنبه بازداشت شد.

  بر اساس این گزارش فعالان اسلامی محبوس از جمله «حجت الاسلام طالع باقرزاده» روحانی مبارزی که در سال های اخیر روشنگری های فراوانی علیه نیروهای صهیونیستی و تکفیری داشته و به شیخ نمر آذربایجان معروف است، تحت شکنجه نیروهای امنیتی باکو قرار گرفته اند.

  در جدیدترین اقدام ضد اسلامی در جمهوری آذربایجان، با مجوز دولت باکو و به منظور تبلیغ ابتذال، مجله همجنس بازان در جمهوری آذربایجان به سردبیری «صمد اسماعیل زاده» و با تصاویری مستهجن منتشر شد.

  گفتنی است جمهوری آذربایجان نه میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد آنها را شیعیان تشکیل می دهند.

 11. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  البته غیر از اخبار شیعیان آفریقا اگر خبری در مورد شیعیان دیگر کشورها هم بود در این تاپیک قرار خواهیم داد.

 12. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  حجة الإسلام طالع باقر زاده کیست؟ وعلت دسگیری اش چیست؟
  حجت الاسلام طالع باقرزاده رییس جنبش اتحاد مسلمانان است. حجه الاسلام طالع باقر زاده که به دنبال اعتراض به ممنوعیت حجاب ، سالها در زندان بود و اخیرا آزاد شده بود ، بار دیگر توسط ماموران دولت باکو دستگیر شد. درعزاداری اربعین امسال وبعد از شهید شدن پنج یا شش نفر.
  حملات پلیس و وزارت امنیت دولت باکو به حجت الاسلام طالع باقرزاده و جنبش اتحاد مسلمانان طی ماه های اخیر در پی آن تشدید شد که وی و چند روحانی دیگر در سفر حضرت آیت الله نوری همدانی به باکو به دیدار ایشان رفته و به نشانه احترام به مرجعیت، بر دست ایشان بوسه زدند.

  در پی این اقدام ، شبکه های تلویزیونی باکو تبلیغات شدیدی را علیه جنبش اتحاد مسلمانان و مرجعیت شیعه به راه انداختند که در پی آن اداره پلیس یاسامال باکو نیز حجت الاسلام طالع باقرزاده را احضار و ضمن ضرب و شتم فیزیکی وی در هنگام نماز در باره فعالیت هایش هشدار داد و تهدید به حبس مجدد وی کرد.
  لازم به ذکر است که دور اول سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۰ و همزمان با اعتراض ها به ممنوعیت حجاب و بازداشت رییس حزب اسلام و ده ها فعال اسلامی آغازشده بود و این در حالی است که بیش از ۸۵ درصد از جمعیت ۹ میلیونی جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند. (مهر نیوز)

 13. #9
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  رهبر شیعیان عراق امروز همراه با 46نفر دیگر در عربستان اعدام شد.
  شیعه در آفریقا

  شیعه در آفریقا
  شیعه در آفریقا شیعه در آفریقا شیعه در آفریقا شیعه در آفریقا

  ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ ۱۰:۵۲ |
  کد خبر: ۴۷۴۸۲۰


  شیعه در آفریقا آل سعود، رهبر شیعیان عربستان را به شهادت رساند  عربستان سعودی شیخ نمر باقر النمر، رهبر شیعیان این کشور را اعدام کرد.

  به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، وزارت کشور عربستان با صدور بیانیه‌ای از اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان خبر داد.

  در همین رابطه بخوانید:
  اعدام ۴۶ نفر در عربستان به اتهام دست داشتن در عملیات تروریستی


 14. #10
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  اعدام 3شیعه از اهالی قطیف در عربستان شیعه در آفریقابه گزارش «شیعه نیوز»، در بین افراد اعدام شده، علاوه بر شیخ نمر النمر، ۳ معترض شیعه دیگر از اهالی قطیف این کشور با نام های «علی سعید عبدالله آل ربح»، «محمد علی عبدالکریم صومیمل» و «محمد بن فیصل بن الشیوخ » نیز دیده می شوند.

  این افراد در پی حوادث قطیف و اعتراضات مردمی این شهر بازداشت شده و چندی پیس علیه آنها حکم اعدام صادر شده بود.

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود