جمع بندی آیا نام خداوند قبل از اسلام هم « الله » بوده؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا نام خداوند قبل از اسلام هم « الله » بوده؟

سلام بر دوستان گرامی. من تازه وارد هستم و امیدارم از مسیر مناسب برای طرح سوال خود وارد شده باشم و اگر نه بزرگواری فرموده راهنمایی کنید.

جهت تکمیل تحقیقی در امور دینی نیاز به پیدا کردن جواب سوالم دارم با ذکر منابع موجود.
سوال این است که خداوند چگونه خود را به پیامبر آخر معرفی کرده ؟ منظورم این است که نام الله برای اولین بار در اسلام در کجا مطرح شده؟ آیا خداوند خود نام خود را اینگونه عنوان کرده ؟ و آیا خداوند قبل از تماس با پیامبر آخر هم نامش الله بوده یا نام دیگری داشته ؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

سوال:
سوال این است که خداوند چگونه خود را به پیامبر آخر معرفی کرده ؟ منظورم این است که نام الله برای اولین بار در اسلام در کجا مطرح شده؟ آیا خداوند خود نام خود را اینگونه عنوان کرده ؟ و آیا خداوند قبل از تماس با پیامبر آخر هم نامش الله بوده یا نام دیگری داشته ؟

جواب

از آیات قرآن و شواهد دیگر بر می آید که کلمه الله قبل از دین اسلام هم برای خدای خالق عالمیان به کار می رفته است
قرآن در وصف مشرکان مکه می فرماید آنها گر چه بت پرست بودند اما الله را خداوند آفریدگار می دانستند و فقط در جهت ربوبیت عالم بت ها را خدا می دانستند:

«وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ لَیَقُولُنَّ اللَّهُ قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لا یَعْلَمُونَ؛(1) و هر گاه از آنان سؤال كنى: «چه كسى آسمانها و زمین را آفریده است؟» مسلّماً مى ‏گویند: «اللَّه»، بگو: «الحمد للَّه (كه خود شما معترفید)!» ولى بیشتر آنان نمى ‏دانند!»

و بت را از این جهت تقدیس می کردند که آن ها را شفیع در نزد "الله" می دانستند:
«ما نَعْبُدُهُمْ إِلاَّ لِیُقَرِّبُونا إِلَى اللَّهِ زُلْفى‏ إِنَّ اللَّهَ یَحْكُمُ بَیْنَهُمْ فی‏ ما هُمْ فیهِ یَخْتَلِفُون؛[2] اینها را نمى‏ پرستیم مگر بخاطر اینكه ما را به خداوند نزدیك كنند، خداوند روز قیامت میان آنان در آنچه اختلاف داشتند داورى مى ‏كند.»

دلیل دیگر قرآنی بر این که قبل از دین اسلام هم کلمه الله رایج بوده است آیه «بسم اللّه مجراها و مرساها»(3)
حضرت نوح هنگام سوار شدن به كشتى نجات، به یاران خود فرمود: حركت و توقّف كشتى ما با نام خداست.
دلیل دیگر نامه حضرت سلیمان به بلقیس است که با "بسم الله " شروع کردند «و انّه من سلیمان و انّه بسم اللّه الرّحمن الرحیم»(4)

یکی دیگر از شواهدی که در تاریخ قبل از ظهور اسلام شهرت نام الله را تایید می کند نام گذاری هایی است که در آن دوره بوده است مثلا نام پدر حضرت محمد(ص) عبد الله بوده است.
پس خدا در بین عرب ها و حتی غیر عرب ها به الله معروف بوده است تا جایی که پیامبر برای شروع دعوت خود در کنار کوی صفا در بین مردم این جمله را فرمودند : "قولوا لا اله الا الله تفلحوا"(5)
این جمله نشان می دهد که مردم آن دوران خالق جهانیان را به الله می شناختند.
خداوند هم در اولین آیه خود را با نام رب خالق معرفی کند " اقرا بسم ربک الذی خلق "

پینوشت:
1-لقمان/۲۵
2-زمر/۳
3-هود، 41
4-نمل، 30
5-خصال ج2 483

موضوع قفل شده است