تقويت روحيه عرفان و معنويت

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقويت روحيه عرفان و معنويت

چگونه مى توان روحيه عرفان و معنويت را در وجود خود رشد داد؟

«عرفان» در اصطلاح عبارت از معرفت قلبى كه از طريق كشف و شهود (نه بحث و استدلال) حاصل مى شود كه آن را علم وجدانى هم مى خوانند.
رسيدن به شناخت قلبى و عرفان با عمل به واجبات و مستحبات مانند: نماز، روزه، دعا، شب زنده دارى و... و دستورهاى خداوند متعال و راهنمايى هاى پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) و اهل بيت(عليهم السلام)حاصل مى شود.
بسيارى از علماى سير و سلوك معتقدند كه رهروان راه كمال و فضيلت، تقوا و اخلاق و نزديك شدن به خداوند متعال بايد تحت نظارت راهنما باشد و راهنما نيز بايد شرايط لازم را داشته باشد و بهترين راهنمايان در اين راستا پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) و پيشوايان معصوم(عليهم السلام) هستند. حضرت امام سجاد(عليه السلام) مى فرمايد: «كسى كه دانشمند و حكيمى او را ارشاد نكند هلاك مى شود.•
يكى ديگر از مراحل رسيدن به شناخت و عرفان و اصلاح نفس، خودشناسى است، حضرت على(عليه السلام) مى فرمايد: «العارف من عرف نفسه فاعتقـها ونزّهها عن كل مايبعدها; عارف حقيقى كسى است كه خود را بشناسد و ]از قيد و بند اسارت[ آزاد سازد، و آن را از هر چيز كه او را از سعادت دور مى سازد پاك و پاكيزه كند.»•
پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) مى فرمايد: «من عرفه نفسه فقد عرفه ربّه; هر كس خود را بشناسد پروردگارش را خواهد شناخت.• و همچنين عوامل ديگرى در شناخت و رسيدن به كمال مؤثر هستند: از جمله; اخلاص در اعمال (گفتار و كردار)، امام صادق(عليه السلام)مى فرمايد: «خداوند به اندازه نيّت هاى بندگان به آن ها كمك مى كند.»•
2. توكل; خداوند متعال مى فرمايد: «...ومَن يَتَوَكَّل عَلَى اللّهِ فَهُوَ حَسبُهُ; (طلاق،3)...و هر كس بر خدا توكل كند كفايت امرش را مى كند...».
3. پيروى نكردن از هواهاى نفسانى; قرآن كريم مى فرمايد: «...آيا گمراه تر از آن كس كه پيروى از هواى نفس خويش كرده و هيچ هدايت الهى را نپذيرفته كسى پيدا مى شود؟! مسلماً خداوند قوم ستمگر را هدايت نمى كند!» (قصص،50)
4. پيروى نكردن از شيطان; «...او ]شيطان[ براى شما دشمن آشكارى است.» (يس،60)
5. پاك بودن محيط; (اعراف،58)
6. كمك، توسل، استمداد و دوستى با پيامبر اكرم و اهل بيت(عليهم السلام); (احزاب،21; توبه،71) و...•

1_ 1. بحارالانوار، علامه مجلسى رحمة الله عليه، ج 75، ص 159، مؤسسه الوفاء، بيروت.
2_ 1. غررالحكم ودرر الكلم، محمد تميمى آمدى، ص 240، دفتر تبليغات اسلامى، قم.
3_ 1. بحارالانوار، همان، ج 2، ص 32.
4_ 1. مستدرك الوسائل، شيخ حرّ عاملى، ج 1، ص 93، مؤسسه آل البيت(عليهم السلام) قم.
5_ 1. براى آگاهى بيشتر ر.ك: اخلاق در قرآن، آية الله مكارم شيرازى و ديگران، ج 1-3، د

یک نکته مکمل
فرصت کم است و به این نکته مکمل بسنده می کنم که اصلاح بدون همیاری (مخصوصا در این زمان)نزدیک به غیر ممکن است که آیه شریفه می فرماید:
تعاونوا علی البرّ والتقوی؛ به یکدیگر کمک کنید در خوبی (انجام دادن)و پرهیز از گناه.{مائده/2}
باید مثل قله های سر بلند و مثل حلقه های زنجیر در راه محکم و استوار و دست به دست هم حرکت کنیم.:Gol::Gol::Gol:

محمد;25317 نوشت:
3. پيروى نكردن از هواهاى نفسانى

سلام.
من مدتیه یک ابهامی برام بوجود اومده.
من گاهی به شدت احساس نیاز به سیگار میکنم.
نه در مواقع اضطراب یا عصبانیت. در مواقع عادی. سیگاری هم نیستم چون گاهی مثلا دو ماه نمیکشم اما بعدش که اون احساس نیاز دوباره میاد یهو دو سه هفته روزی 10 نخ تقریبا میکشم.
اما آخرین بار که کشیدم احساس کردم هوای نفسه و قسم خوردم دیگه اصلا و ابدا نکشم.
اما باز اون برهۀ یکی دو ماهه که نکشیدم سپری شد احساس نیاز شدید کردم اما هنوز به خاطر قسمی که خوردم نکشیدم.
ابهام برای من اینجاست که اگر واقعا سیگار کشیدن نوعی هوای نفس امارۀ بالسّوء هست چطور علامه طباطبایی روحی له فدا میکشیدند؟
ایشون که امکان نداشت 1% هم از هوای نفسشون پیروی کنند.

سلام لطفا جواب بدید