مشکل در صله رحم و دست دادن

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشکل در صله رحم و دست دادن

سلام
پسری هستم 22 ساله.
با خانواده پدریم رفت و آمد زیادی نداریم تقریبا هر یکی دو سال یکی بار.به خاطر این دوری که بیشتر از طرف ما بوده روابط یک مقدار تیره شده.
حالا میخوام روابط رو حداقل برای خودم نزدیک کنم ولی از طرفی چون توی فامیل پدریم با این که مذهبی هستند دختر و پسر نامحرم با یکدیگر دست میدهند.تو این چند وقته که ندیدمشون یک عروس جدید هم به فامیل اضافه شده.ترس از این دارم که وقتی میرم پیششون و دست ندم ناراحتی های بیشتری پیش بیاد.دست هم بدم طبق گفته مرجع تقلیدم(رهبری) گناه کردم.چه کار بکنم؟بحث دیگه درباره روابط این که من و مادر و برادرم(پدرم نه) یکی دو سالیه که به خاطر مسائل شرعی عروسی حتی عروسی فامیل هم نمیریم که این مشکل از طرف خانواده مادری با کش و قوس های زیاد تقریبا حل شده که البته دلخوری هایی پیش اومده ولی از طرف خانواده پدری میدونم که بعد از رابطه مجدد شاید نشه این موضوع رو رعایت کرد و اگر بشه ناراحتی ها از این هم بیشتر میشه و شاید رسما روابط از بین بره(اگر نره با تفکرات اونها خیلی شرایط سخت میشه).همینجوریش هم که تازه توی فضای مجازی صحبت میکنیم با کنایه حرف میزنن.
خودم با مراوده نکردن راحت ترم چون به خاطر یه سری مسایل که بیشتر از طرف اونا و ناراحتی مادرم شده روابط کمرنگ شد و مادرم چند سالی هست که ندیدتشون و تماس نداره باهاشون و من و برادرم هم سالی یه بار میبینمشون. و پدرم مداوم سر میزنه بهشون.به خاطر دستور خدا به صله رحم میخوام روابط خودم رو نزدیک تر کنم. وگرنه قلبا به خاطر حرفهایی که میدونم میشنوم و تیکه هایی که میندازن و مسایلی هم که میدونم پیش میاد راضی به ارتباط نیستم چون پدر و مادرم در شرف طلاق هستند و قرار نیست که مادرم رابطه با خانواده پدرم برقرار کنه و فقط منو برادرم هستیم.
مساله دیگه این که بعضی از همکلاسی های سابق هم هستند که به خاطر این موضوع دست دادن چند وقتیه که پیچوندم و در جمع و یا فردی ندیدمشون و حس میکنم از این رو هم ناراحتی میش اومده و برای جمع ما که تقریبا کاری و علمی و دوستانه مشکل پیش اونده هم هست که میدونم اگر ببینمشون باید دروغ بگم تا دست ندم.یعنی در هر صورت گناه میکنم.نکته این که حتی در فضای مجازی هم شوخی باهاشون رو کنار گذاشتم.
لطفا راهنمایی کنید با توجه به موارد بالا چه کنم؟
روابط رو از بین ببرم؟
مرجع : مقام معظم رهبری

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

reza.72;763060 نوشت:
سلام
پسری هستم 22 ساله.
با خانواده پدریم رفت و آمد زیادی نداریم تقریبا هر یکی دو سال یکی بار.به خاطر این دوری که بیشتر از طرف ما بوده روابط یک مقدار تیره شده.
حالا میخوام روابط رو حداقل برای خودم نزدیک کنم ولی از طرفی چون توی فامیل پدریم با این که مذهبی هستند دختر و پسر نامحرم با یکدیگر دست میدهند.تو این چند وقته که ندیدمشون یک عروس جدید هم به فامیل اضافه شده.ترس از این دارم که وقتی میرم پیششون و دست ندم ناراحتی های بیشتری پیش بیاد.دست هم بدم طبق گفته مرجع تقلیدم(رهبری) گناه کردم.چه کار بکنم؟بحث دیگه درباره روابط این که من و مادر و برادرم(پدرم نه) یکی دو سالیه که به خاطر مسائل شرعی عروسی حتی عروسی فامیل هم نمیریم که این مشکل از طرف خانواده مادری با کش و قوس های زیاد تقریبا حل شده که البته دلخوری هایی پیش اومده ولی از طرف خانواده پدری میدونم که بعد از رابطه مجدد شاید نشه این موضوع رو رعایت کرد و اگر بشه ناراحتی ها از این هم بیشتر میشه و شاید رسما روابط از بین بره(اگر نره با تفکرات اونها خیلی شرایط سخت میشه).همینجوریش هم که تازه توی فضای مجازی صحبت میکنیم با کنایه حرف میزنن.
خودم با مراوده نکردن راحت ترم چون به خاطر یه سری مسایل که بیشتر از طرف اونا و ناراحتی مادرم شده روابط کمرنگ شد و مادرم چند سالی هست که ندیدتشون و تماس نداره باهاشون و من و برادرم هم سالی یه بار میبینمشون. و پدرم مداوم سر میزنه بهشون.به خاطر دستور خدا به صله رحم میخوام روابط خودم رو نزدیک تر کنم. وگرنه قلبا به خاطر حرفهایی که میدونم میشنوم و تیکه هایی که میندازن و مسایلی هم که میدونم پیش میاد راضی به ارتباط نیستم چون پدر و مادرم در شرف طلاق هستند و قرار نیست که مادرم رابطه با خانواده پدرم برقرار کنه و فقط منو برادرم هستیم.
مساله دیگه این که بعضی از همکلاسی های سابق هم هستند که به خاطر این موضوع دست دادن چند وقتیه که پیچوندم و در جمع و یا فردی ندیدمشون و حس میکنم از این رو هم ناراحتی میش اومده و برای جمع ما که تقریبا کاری و علمی و دوستانه مشکل پیش اونده هم هست که میدونم اگر ببینمشون باید دروغ بگم تا دست ندم.یعنی در هر صورت گناه میکنم.نکته این که حتی در فضای مجازی هم شوخی باهاشون رو کنار گذاشتم.
لطفا راهنمایی کنید با توجه به موارد بالا چه کنم؟
روابط رو از بین ببرم؟
مرجع : مقام معظم رهبری

با سلام و عرض ادب

دست دادن با نامحرم حرام است و فرقی ندارد که از اقوام و دوستان باشد یا بیگانه باشد البته منافاتی با صله رحم هم ندارد از طرفی صله ارحام فقط با رفت و آمد نیست اگر تلفنی یا غیر مستقیم هم از احوالاتشان مطلع باشید کفایت می کند پس می توانید ضمن صله ارحام حتی بصورت حضوری، خودتان از دست دادن اجتناب نمایید و دلیلش را هم بیان کنید که حرام است و البته ایشان را هم درصورتی که شرایطش باشد، نهی از منکر نمایید.

همواره موفق و موید باشید

اگر ترس از دست رفتن یا بدتر شدن روابط باشه چی؟

با سلام

صله ی رحم میل یک غذای روحی خوشمره است. مثلا آقا با دختر عمویش دست می دهد و می گوید که او مثل خواهر من است ولی خانم این توجیه را قبول نمی کند و همه چیز به هم می ریزد. گاهی خانم به سراغ پسر دایی اش می رود و آقا عصبانی می شود که چرا شما این قدر راحت با پسر دایی ات رفتار کردی و دست دادی؟
اینجا دو بخش وجود دارد. یک بخش خدایی قصه است که خدا فرموده یک عده ای محرم و یک عده ای نامحرم هستند.
خوب است که ما عوارض این رابطه ها و نگاه ها و لبخندها را بدانیم. وقتی شما ستون حوادث را می خوانید می بینید که همه ی حادثه ها از همین جا شروع شده است. آقا با خانم بگو بخند کرده و کم کم آقا به خاطر تنفر از همسر خودش به طرف آن خانم کشیده شده است. حتی اگر این اتفاق در ظاهر هم نیفتد با خیالات انسان ها چکار کنیم؟
به قول حافظ: گفتم که بر خیالت راه نظر ببندم// گفتا که شبرو از راه دیگر آید.
اگر شما در کیف شوهرتان عکس یک خانم را ببینید چقدر ناراحت می شوید یا در موبایل او یک اس ام اس عاشقانه ببینید چه خیالی می کنید؟
نمی گوییم که شما با پسردایی و پسر عمه ات سلام و احوال پرسی و بگو و بخند معمولی نکن.
حواسمان به یک نکته باشد و آن اینکه ما یک مرز خدایی داریم برای کسی که به خدا و دین معتقد است و یک کسی هم که به خدا اعتقادی ندارد. امام حسین(علیه السلام) در روز عاشورا فرمود: اگر دین ندارید لااقل آزاد مرد باشید. ما می گوییم این روابط آرام آرام می تواند مشکل ایجاد بکنند.

نگفتمت مرو آنجا که مبتلات کنند

که سخت دست درازند بسته پات کنند

نگفتمت که بدان سوی دام در گام است

چون در فتادی در دام کی رهات کنند

مساله من برخورد اول بعد از 6 7 سال هست که ممکنه قابل حضم نباشه براشون دست ندادن

reza.72;767991 نوشت:
اگر ترس از دست رفتن یا بدتر شدن روابط باشه چی؟

با سلام و عرض ادب

بازهم از نظر شرعی دلیل موجه برای دست دادن با نامحرم نیست نهایتا در زمان ناچاری باید از روی دستکش و آن هم درصورتی که محرک شهوت نباشد والا اگر در این حالت هم احتمال مفسده داده شود یا ایجاد لذت کند جایز نیست.

موفق و موید باشید

سلام
فقط شما تنها نیستی.منم و خیلیا دیگه این مشکلو داریم.معمولا" دخترا و زنای فامیل و بستگانمون دستشونو دراز میکنن که دست بدن ولی من چند سالیه که عقلم اومده سره جاش از اون موقع دیگه دست نمیدم.آخه نامحرم نامحرمه.
با اینکار خدا ازت راضی میشه و حالا خلقش ناراضی هم بشن اشکالی نداره.تو هر کاری رضایت اونو در نظر بگیر و کاری به خلق نداشته باش.
فردا که زن گرفتی میخوای چه کار کنی اگه بهشون دست دادی زنت هم میگه منم میخوام...استغفرالله...
انتخابت درسته شک نکن.دست دادن با نا محرم موجب خشم خداست.بیا همین کارو ادامه بدیم هر کی تقوا پیشه کنه خداوند خودش راه گشایشی براش باز میکنه(برگرفته از آیه دو سوره طلاق)

موضوع قفل شده است