جمع بندی اين دو حديث در كجا ايراد شده اند و متن كاملشان چيست؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اين دو حديث در كجا ايراد شده اند و متن كاملشان چيست؟

سلام

حديثي صحيح ومتواتري در مجامع شيعه وسني آمده كه بسيار حائز اهميت است چون اخرين سخنان رسول خاتم در اجتماع عظيم اخرين حج ايشانست وبايد دقت كرد كه در كجا ايراد شده و موضوعش چي بوده كه رسول خدا ص اينقدر سفارش به حفظ ورساندن درست ان به ديگران نموده اند ! چون در اخرين حج رسول خدا ص ودرمشهد كثيري از صحابه كه براي ديدن اخرين حج رسول الله جمع شده بودند اما دستهاي خائن آنرا تكه تكه نمودند تا اصل واقعه غدير خم وتمسك به ثقلين واعلان امامت 12 امام وبرنامه سعادت بخش بشرمخفي وسانسور شود ! اما بشكر الله متعال امروز با كنار هم گذاشتن صحاح سنت ميتوان حقيقت را روشن نمود :

أَخْبَرَنَا سُلَيْمَانُ بْنُ دَاوُدَ الزَّهْرَانِيُّ ، أَخْبَرَنَا إِسْمَاعِيل هُوَ ابْنُ جَعْفَرٍ ، حَدَّثَنَا عَمْرُو بْنُ أَبِي عَمْرٍو ، عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ الْحُوَيْرِثِ ، عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ جُبَيْرِ بْنِ مُطْعِمٍ ، عَنْ أَبِيهِ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ ، أَنَّهُ شَهِدَ خُطْبَةَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي يَوْمِ عَرَفَةَ فِي حَجَّةِ الْوَدَاعِ : " أَيُّهَا النَّاسُ ، إِنِّي وَاللَّهِ لَا أَدْرِي لَعَلِّي لَا أَلْقَاكُمْ بَعْدَ يَوْمِي هَذَا بِمَكَانِي هَذَا ، فَرَحِمَ اللَّهُ مَنْ سَمِعَ مَقَالَتِي الْيَوْمَ فَوَعَاهَا ، فَرُبَّ حَامِلِ فِقْهٍ وَلَا فِقْهَ لَهُ ، وَرُبَّ حَامِلِ فِقْهٍ إِلَى مَنْ هُوَ أَفْقَهُ مِنْهُ ، وَاعْلَمُوا أَنَّ أَمْوَالَكُمْ وَدِمَاءَكُمْ حَرَامٌ عَلَيْكُمْ كَحُرْمَةِ هَذَا الْيَوْمِ ، فِي هَذَا الشَّهْرِ ، فِي هَذَا الْبَلَدِ ، وَاعْلَمُوا أَنَّ الْقُلُوبَ لَا تُغِلُّ عَلَى ثَلَاثٍ : إِخْلَاصِ الْعَمَلِ لِلَّهِ ، وَمُنَاصَحَةِ أُولِي الْأَمْرِ ، وَعَلَى لُزُومِ جَمَاعَةِ الْمُسْلِمِينَ ، فَإِنَّ دَعْوَتَهُمْ تُحِيطُ مِنْ وَرَائِهِمْ " .مسند احمد ودارمي وابن ماجه و....

وجاء في الحديث الصحيح - الذي رواه البخاري ومسلم - عن عُبَادَةَ بْنِ الصَّامِتِ، قال: دَعَانَا النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَبَايَعْنَاهُ، فَقَالَ فِيمَا أَخَذَ عَلَيْنَا: «أَنْ بَايَعَنَا عَلَى السَّمْعِ وَالطَّاعَةِ، فِي مَنْشَطِنَا وَمَكْرَهِنَا، وَعُسْرِنَا وَيُسْرِنَا وَأَثَرَةً عَلَيْنَا وَأَنْ لاَ نُنَازِعَ الأَمْرَ أَهْلَهُ، إِلَّا أَنْ تَرَوْا كُفْرًا بَوَاحًا، عِنْدَكُمْ مِنَ اللَّهِ فِيهِ بُرْهَانٌ»،

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

خیر البریه;762816 نوشت:

حديثي صحيح ومتواتري در مجامع شيعه وسني آمده كه بسيار حائز اهميت است چون اخرين سخنان رسول خاتم در اجتماع عظيم اخرين حج ايشانست وبايد دقت كرد كه در كجا ايراد شده و موضوعش چي بوده كه رسول خدا ص اينقدر سفارش به حفظ ورساندن درست ان به ديگران نموده اند ! چون در اخرين حج رسول خدا ص ودرمشهد كثيري از صحابه كه براي ديدن اخرين حج رسول الله جمع شده بودند اما دستهاي خائن آنرا تكه تكه نمودند تا اصل واقعه غدير خم وتمسك به ثقلين واعلان امامت 12 امام وبرنامه سعادت بخش بشرمخفي وسانسور شود ! اما بشكر الله متعال امروز با كنار هم گذاشتن صحاح سنت ميتوان حقيقت را روشن نمود :

با سلام و عرض ادب

متن کاملتر این خطبه[1] که در مسجد خیف در منطقه ی منی ودر جریان حجة الوداع توسط پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) ایراد شده به نقل یعقوبی اینچنین است:

1) خداوند نيکو و خرم گرداند چهره بنده ‏ای را که گفتار مرا بشنود، و آن را حفظ کند، و به خاطر بسپارد، و سپس آن را به کسی که نشنيده است برساند. زيرا چه بسا راويان و حاملان فقه و دانشی، که خود آنها فقيه و دانشمند نيستند، و چه بسا راويان و حاملان فقه و دانشي که آن فقه و دانش را به سوی فقيه ‏تر و دانشمندتر از خود می برند.

2) سه چيز هستند که هيچ وقت دل مرد مسلمان از ارتکاب آنها حقد و غش و خيانت و سنگينی پيدا نمی کند: خالص گردانيدن عمل از برای خدا و نصيحت کردن به زمامداران و حاکمان حق، و ملازمت با جماعت مؤمنان، زيرا که دعوت مؤمنان مختص آنها نيست و از پشت سر ايشان نيز مردم را احاطه کرده است.

3) پس از آن فرمود: اي ربيعة (ربيعة بن امية بن خلف) بگو: ای مردم! رسول خدا می گويد: «شايد شما ديگر بعد از اين مرا بر مثل اين حال که شما نيز بر اين کيفيت باشيد، ملاقات نکنيد! آيا می ‏دانيد اين چه شهری است؟! و آيا می دانيد اين چه ماهی است؟! و آيا می
‏دانيد اين چه روزی است؟!
مردم گفتند: آري، اينست شهر حرام و محترم، و اينست ماه حرام و محترم، و اينست روز حرام و محترم! آنگاه فرمود:«خداوند چنان خون‏های شما را و اموال شما را حرام و محترم شمرده است، نظير احترامي که اين بلده شما دارد، و مانند حرمتي که اين ماه شما دارد، و مانند احترامي که اين روز شما دارد!
آيا من تبليغ کردم؟! همه گفتند: آری. آن حضرت گفت: بار پروردگارا شاهد باش»!

4) و سپس فرمود: و تقوای خدا را پيشه سازيد! و از حقوق و امور مردم چيزی را کم مگذاريد! و در زمين بهم ريختگی و آشفتگی و فساد مکنيد! پس در نزد هر کس امانتی است، بايد آن را به صاحبش ادا کند.

5) و پس از آن فرمود: مردم در اسلام مساوی هستند، تمام افراد مردم هر يک همچون پيمانه پر بدون تفاوت، از آدم و حوا هستند، هيچيک از مردمان عرب را بر عجم فضيلتی نيست، و هيچيک از مردمان عجم را بر عرب فضيلتی نيست، مگر به پرهيزگاری و تقواي خدائی. آيا من ابلاغ کردم و مطلب را رساندم؟! گفتند: بلی! آن حضرت گفت: بار پروردگارا شاهد باش!

6) سپس فرمود: تمام خون‏هائی که در جاهليت ريخته شده است در زير قدم من گذارده شد و قصاص ندارد. و اولين خوني را که از اعتبار و ارزش ساقط مي‏ کنم خون آدم بن ربيعه پسر حارث بن عبدالمطلب (نواده عموی خود من) است. آيا من تبليغ کردم و حق را گفتم؟! گفتند: آری! آن حضرت گفت: بار پروردگارا شاهد باش!

7) و پس از آن فرمود: و تمام منفعت پول‏ها و رباهائی که در جاهليت صورت گرفته است، در زير قدم من نهاده شده است، و اولين ربائي را که از اعتبار ساقط مي‏نمايم، رباي عباس بن عبدالمطلب (عموي من) است. آيا من ابلاغ کردم و حکم خدا را رساندم؟! گفتند: آري! آن حضرت گفت: بار پروردگارا شاهد باش!

Dirol اي مردم نسی (که عبارت است از تاخير انداختن احکام و تکاليف مقرره در هر ماه به ماه ديگر و به زمان‏هاي بعد) زيادتي در کفر است، که بواسطه آن مردمی که کافر شده‏ اند، مورد ضلالت و گمراهي واقع مي ‏شوند، آن ماهي را که نسی‏ء کرده باشند، در يک سال از ماه‏ها حلال می‏ شمارند، و در يک سال از ماه‏ها حرام، تا با آن مقدار از ماههای محرم خدا از جهت تعداد تطبيق کند. آگاه باشيد که اينک زمان به گردش خود به نقطه اصلي خود رسيد، بر همان هيئت و ميزانی که در روزي که خداوند آسمان‏ها و زمين را آفريد آنطور بود. و حقا تعداد ماهها در نزد خداوند دوازده ماه است، که در کتاب خدا اينطور است، از آن ماههای دوازده‏گانه، چهارتايش از ماههاي محترم است که به ماههاي حرام معروف است: رجب که بين جمادي و شعبان است، و آن را مضر گويند. و سه ماه ديگر متوالي و پياپي است، که عبارتند از: ذو القعدة و ذو الحجة و محرم.آگاه‏ باشيد: آيا من اين مطلب را تبليغ کردم؟! گفتند: آري! آن حضرت گفت: بار پروردگارا شاهد باش!

9) و سپس فرمود: من شما را درباره حمايت و پاسداري از زنان سفارش مي‏ کنم که به نيکوئی و خوبی با آنان رفتار کنيد، چون ايشان در نزد شما متحمل کارهای سخت و دشوار مي‏ شوند، و براي خودشان چيزي ندارند، و شما به امانت خدا آنها را گرفته‏ ايد، و به حکم خدا و کتاب خدا، مواقعه و دخول بر آنها را حلال شمرده‏ ايد! از براي شما بر عهده آنها حقی است، و از براي آنها بر عهده شما حقی است، حق آنها بر شما آنست که لباس و پوشش و رزق و طعام ايشان را به طور نيکو و پسنديده بدهيد، و حق شما بر آنها آنست که در منزلگاه و خوابگاه شما کسي را نياورند، و در خانه ‏های شما دخل و تصرفی نکنند مگر با علم شما و اجازه شما! و اگر از اين چيزهای ممنوعه بجا آورند، شما از خوابيدن با آنها در خوابگاهشان دوري گزينيد، و آنها را بزنيد، زدنی که آنها را به مشقت نيندازد،و از پاي در نياورد. آگاه باشيد: آيا من تبليغ کردم؟! گفتند: آري. آن حضرت فرمود: بار پروردگارا شاهد باش!

10) پس از آن فرمود: پس از سفارش درباره زنان، من شما را وصيت و سفارش مي‏کنم درباره غلامان و کنيزان که مالک آنها شده ‏ايد! از هر چه شما می‏ خوريد، به آنها هم بخورانيد، و از هر چه شما می‏ پوشيد، به آنها هم بپوشانيد، و اگر مرتکب گناهی شدند، خود شما متصدی کيفرشان نگرديد، و عقوبت آنها را به عهده بدانتان بگذاريد! آگاه باشيد: آيا من تبليغ کردم؟! گفتند: بلي! آن حضرت گفت: بار پروردگارا شاهد باش!

11) سپس فرمود: هر مسلمانی برادر مسلمان ديگر است، به او غش و خدعه نمی‏ کند، و به او خيانت نمی ورزد، و از او غيبت نمی نمايد، و خون وی را حلال نمی ‏شمرد، و هيچگونه تصرفي در مال او را حلال نمی ‏داند مگر با طيب نفس و رضايت خاطر او.آگاه باشيد: آيا من تبليغ کردم؟! گفتند: آري! آن حضرت گفت: بار پروردگارا شاهد باش!

12) و پس از آن فرمود: حقا که شيطان پس از اين روز مايوس شده است که مورد عبادت و پرستش واقع شود، و ليکن مطاع و فرمانده قرار می ‏گيرد در غير مورد پرستش از اعمالي که شما بجاي می‏ آوريد، و آنها را کوچک می شماريد، به آن گناهان و خطاها راضی است! آگاه باشيد: آيا من تبليغ کردم؟! گفتند: آري! آن حضرت گفت: بار پروردگارا شاهد باش!

13) و سپس فرمود: دشمن‏ترين دشمنان بر خدا کسي است که کشنده غير از قاتل خود باشد، و زننده غير از ضارب خود باشد (قصاص قبل از جنايت کند، و به مجرد توهم و سوء قصد کسی به قتل و يا به ضرب او، او را بکشد و يا بزند) و کسي که کفران نعمت موالی و صاحبان ولايت خود را نمايد، حقا به آنچه خداوند بر محمد فرو فرستاده است کافر شده است، و کسي که خود را به غير پدرش منتسب کند، لعنت خدا و ملائکه و تمامي مردمان براي اوست. آگاه باشيد: آيا من تبليغ کردم؟! گفتند: آري! آن حضرت گفت: خداوندا شاهد باش!

14) و پس از آن فرمود: آگاه باشيد که من از جانب خدا مامور شدم که با مردم جنگ کنم، تا اينکه بگويند: لا اله الا الله، و محمد رسول‏ الله. و چون بدين شهادت گويا شدند، خون‏های خود را و اموال خود را از تعرض من حفظ کردند، مگر به حق، وليکن اين از نقطه‏ نظر ظاهر است، ولي از جهت واقع و حقيقت امر، حساب ايشان با خداست. آيا من تبليغ کردم؟! گفتند: آري! آن حضرت گفت: بار پروردگارا شاهد باش!

15) و سپس فرمود: پس از رحلت من به کفر برنگرديد، که گمراه کنندگان بندگان خدا بوده باشيد، و بعضي از شما بر بعضي ديگر مسلط گردد، و تمليک اراده و اختيار و نفوس و اموال مردم را بنمايد! من در ميان شما دو چيز را به وديعت مي‏گذارم که اگر به آنها تمسک کرديد هيچگاه گمراه نخواهيد شد: يکي کتاب خدا، و ديگری عترت من که اهل‏ بيت من می باشند. آگاه باشيد: آيا من تبليغ کردم»؟! گفتند: آري! آن حضرت فرمود: خداوندا شاهد باش!

16) و در آخر فرمود: «حقا همه شما مسئول و مورد پرسش قرار می گیرد؛ بنابراين واجب است که هر کدام از شما که در اينجا حضور داشت اين مطالب را به غائبين برساند. [2]

ادامه دارد.

[/HR] [1] . قسمتی از این روایت را بسیاری از ائمه ی حدیث با متن صحیح روایت نموده اند.

[2] . تاریخ یعقوبی، ج2، ص109:« نضر الله وجه عبد سمع مقالتي فوعاها و حفظها ثم بلغها من لم يسمعها، فرب حامل فقه غير فقيه، و رب حامل فقه الي من هو افقه منه. ثلاث لا يغل عليهن قلب امري‏ء مسلم: اخلاص العمل لله، و النصيحة لائمة الحق،و اللزوم لجماعة المؤمنين، فان دعوتهم محيطة من ورائهم. لعلکم لا تلقونني علي مثل حالي هذه و عليکم هذا! هل تدرون اي بلد هذا؟ و هل تدرون اي شهر هذا؟! و هل تدرون اي يوم هذا؟! فقال الناس: نعم! هذا البلد الحرام و الشهر الحرام و اليوم الحرام! قال: فان الله حرم عليکم دماءکم و اموالکم کحرمة بلدکم هذا، و کحرمة شهرکم هذا و کحرمة يومکم هذا، الاهل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد! ثم قال: و اتقوا الله و لا تبخسوا الناس اشياءهم و لا تعثوا في الارض مفسدين. فمن کانت عنده امانة فليؤدها! ثم قال: الناس في الاسلام سواء، الناس طف الصاع لادم و حوآء، لا فضل عربي علي عجمي، و لا عجمي علي عربي الا بتقوي الله! الا هل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد. ثم قال: کل دم في الجاهلية موضوع تحت قدمي، و اول دم اضعه، دم آدم بن ربيعة بن الحارث بن عبدالمطلب- و کان آدم بن ربيعة مسترضعا في هذيل فقتله بنو سعد بن بکر، و قيل في بني ليث فقتله هذيل-. الا هل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد! ثم قال: و کل ربا کان في الجاهلية موضوع تحت قدمي، و اول ربا اضعه ربا العباس بن عبدالمطلب. الا هل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد! ثم قال: يا ايها الناس انما النسي‏ء زيادة في الکفر يضل به الذين کفروا يحلونه عاما و يحرمونه عاما ليواطئوا عدة ما حرم الله. الا و ان الزمان قد استدار کهيئته يوم خلق الله السموات و الارض، و ان عدة الشهور عند الله اثنا عشر شهرا في کتاب الله منها اربعة حرم: رجب الذي بين جمادي و شعبان، يدعونه مضر، و ثلاثة متوالية: ذو القعدة و ذو الحجة و المحرم.الاهل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد! ثم قال: اوصيکم بالنساء خيرا، فانما هن عوان عندکم، لا يملکن لانفسهن شيئا، و انما اخذ تموهن بامانة الله، و استحللتم فروجهن بکتاب الله، و لکم عليهن حق، و لهن عليکم حق کسوتهن و رزقهن بالمعروف، و لکم عليهن الا يوطئن فراشکم احدا، و لا ياذن في بيوتکم الا بعلمکم و اذنکم، فان فعلن شيئا من ذلک فاهجروهن في المضاجع و اضربوهن ضربا غير مبرح! الاهل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد! ثم قال: فاوصيکم بمن ملکت ايمانکم فاطعموهم مما تاکلون و البسوهم مما تلبسون، و ان اذنبوا فکلوا عقوباتهم الي شرارکم! الا هل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد. ثم قال: ان المسلم اخو المسلم لا يغشه و لا يخونه و لا يغتابه، و لا يحل له دمه و لا شي‏ء من ماله الا بطيبة نفسه. الا هل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد! ثم قال: ان الشيطان قد يئس ان يعبد بعد اليوم، و لکن يطاع فيما سوي ذلک من اعمالکم التي تحتقرون، فقد رضي به. الا هل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد! ثم قال: اعدي الاعداء علي الله قاتل غير قاتله، و ضارب غير ضاربه، و من کفر نعمة مواليه فقد کفر بما انزل الله علي محمد، و من انتمي الي غير ابيه فعليه لعنة الله و الملائکة و الناس اجمعين. الا هل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد! ثم قال: الا اني انما امرت ان اقاتل الناس حتي يقولوا: لا اله الا الله و اني رسول‏الله، و اذا قالوا، عصموا مني دماءهم و اموالهم الا بحق و حسابهم علي الله. الا هل بلغت؟! قالوا: نعم. قال: اللهم اشهد! ثم قال: لا ترجعوا بعدي کفارا مضلين يملک بعضکم رقاب بعض. اني قد خلفت فيکم ما ان تمسکتم به لن تضلوا: کتاب الله و عترتي اهل بيتي. الا هل بلغت؟! قالوا: نعم! قال: اللهم اشهد! ثم قال: انکم مسئولون، فليبلغ الشاهد منکم الغائب.

موضوع قفل شده است